View Poll Results: cel mai "derby" dintre derby-uri

Voters
113. You may not vote on this poll
  • Steaua-Dinamo

    53 46.90%
  • Steaua-Rapid

    7 6.19%
  • Rapid-Dinamo

    1 0.88%
  • Craiova-Dinamo

    10 8.85%
  • Craiova-Steaua

    1 0.88%
  • Poli-Uta

    28 24.78%
  • Altul(precizati care)

    13 11.50%
Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 145

Thread: Care este cea mai acerba rivalitate din fotbalul romanesc?

  1. #1
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1

    Care este cea mai acerba rivalitate din fotbalul romanesc?

    Ia sa vedem, fratzilor!!

    Votatzi shi argumentatzi.

    P.S.: am exclus derby-urile intre galeriile infratzite
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  2. #2
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    pt. noi oltenii, craiova-dinamo , de ce? motivele le vezi pe celelalte threaduri
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  3. #3
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Hmmm, depinde, hai sa fiu eu primul timisorean care isi da cu parerea. Sint doua derby-uri in Timisoara, rivalitatea arhicunoscuta cu vecinii nostri din nord: UTA si al doilea "dusman de moarte" este bineinteles dinamo.
    Nu in aceasta ordine neaparat. Dar parca pentru mine o victorie contra dinamovistilor inseamna mai mult acuma, mai ales ca UTA este-n B.
    La nivelul galeriilor spectacolul dintre Timisoara si Arad nu se compara nici macar cu Steaua-dinamo.
    Pina la urma am votat Poli-dinamo!
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  4. #4
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Din punctul meu de vedere rivalitatea Steaua-Dinamo (la nivel de echipe si nu la nivel de suporteri) a reprezentat o chestie care imbunatatea calitatea fotbalului la noi. Deseori erau meciuri de o calitate peste ceea ce se vedea in alte imprejurari. Atunci cand vor exista 4-5 astfel de derby-uri intr-o etapa si in campionatul romanesc, atunci o sa ne bucuram cu totii

    Cat despre rivalitatea la nivel de suporteri, asta-i o chestie subiectiva...si pe care eu n-o sustin

  5. #5
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Consider Poli-UTA cel mai vechi si mai disputat derby diun campionatul nostru. Dinamo pana sa nu vina cu decretele prin care noi sa ne dam la o parte din joc nu avea nimeni nimic cu ei.

  6. #6
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Steaua-dinamo e cel mai mediatizat fara indoiala, dar Poli-UTA ramane cel mai vechi si de traditie pana la urma.

  7. #7
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    color=blue]Gasesc intrebarea ambigua. Daca va referitzi la echipe, probabil ca foarte multzi ani, a fost rivalitatea Steaua-dinamo, numai ca meciul avea foarte multe conotatzii negative.EU SINT CONVINS CA ACEST DERBY TREBUIA SA MOARA LA REVOLUTZIE SI CA EXISTENTZA ACESTOR CLUBURI,NU A AJUTAT, DIMPOTRIVA A FRANAT DEZVOLTAREA NORMALA A FOTBALULUI DIN ROMANIA.Mai cred si ca necinstea isi are bazele la aceste cluburi.

    Daca e vorba de vechime, are dreptate si "MA(gnificul)rian" Rada Rapid-National au o vechime mai mare si poate fi considerat cel mai de traditzie,Natzional(progresul) este infiintzat prin 44 parca iar Rapidul imediat dupa primul razboi deci intradevar.Si Ceahlaul este devreme infiintzata dar nu a fost in A. nu prea intzeleg chestia cu poli AEK care e infiintzata in 2002.Poate rivalitate intre orase, nu neaparat in divizia A din ROMANIA.

    Daca ne referim la rivalitate intre vecini, UTA-Poli

    ca penibilitate la galerii mi se par cele doua galerii ale actualului hibrid ploiesten. Caragiale, caragiale unde esti tu Caragiale ?


    Ca rivalitate strict fotbalistica ,ca adevarate regaluri fotbalistice, raman la parerea ca vechile derbiuri dintre Craiova si Pitesti sint cele mai tari din fotbalul nostru. Cand doua echipe conduse in teren de Balaci si Dobrin jucau pentru titlu din doua echipe de provincie destul de apropiate era cu totul altceva, neegalat in fotbalul nostru, VORBESC DE FOTBAL ADEVARAT NU DE ORIDE DE PARTID, CU DIRECTIVE, ARBITRII MASLUITZII ETC.

    Ca rivalitate intre galerii cu violentze etc, orice combinatzie intre Craiova,Steaua,Rapid si Dinamo poate creea momente incendiare . chiar si intre Craiova si Rapid care teoretic sint prietene acum.

    In orice caz, teoria unor stelisti sau dinamovisti ca meciul dintre ei ar fi singurul,unicul, irepetabilul,cel mai mare bla bla bla mi-a parut intotdeauna lipsit de contzinut si o laudaroshenie ieftina.

    Eu cred si sper ca peste catziva ani , cele doua echipe rusesti vor disparea de la fatzada sau chiar de tot. Si derbiurile vor fi cele dintre echipele adevarate cu istorii adevarate.

    In rest, de mortzi numai de.... bine, tot vorbitzi de ruvalitatzi transformate toate in rivalitatzi penibile , cand fotbalul nostru la nevel de club a ajuns atat de jos cum multzi nici nu-si imaginau si sintem batutzi in mod penibil prin Europa, nu cred ca este cazul sa discutam de rivalitatzi la inalt nivel.
    DISPUTELE PAR NISTE CERTURI INTRE SUGARI SAU INTRE PITICI(si alea tot rivalitatzi dar fara importantza) NU SINT RIVALITATZI INTRE COLOSI SAU INTRE LUPTATORI ADEVARATZI. [/color]
    Last edited by IlMILAN; 14th August 2004 at 14:52.

  8. #8
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    altul. Cea mai mare rivalitate este intre curentatul deep purple si oltenii

  9. #9
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    eu am votat la Altul: Ceahlaul-FCM Bacau
    FORZA CEAHLĂUL!!!!!!! FORZA BIANCONERI!!! FORZA JUVENTUS TORINO 4 EVER!!!!!!

  10. #10
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Altul: XXX-DINAMO: Prietenii stiu de ce

    Lasand gluma la o parte orice rivalitate duce la meciuri mai incrancenate si de o mai buna valoare.
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  11. #11
    sport legend Kidu's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Arad
    Posts
    663
    Reputatie
    1

    ............

    Cel mai disputat, dar shi cel mai frumos derby mi se pare UTA - Poli sau Poli - UTA, incarcatura este la fel de mare.
    Semper Fidelis

  12. #12
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DRAGOS
    eu am votat la Altul: Ceahlaul-FCM Bacau
    La un derby se presupune ca vin peste 5000 de oameni, deci asta al tau o fi el derby, dar atmosfera si rivalitate ioc. /nope/

  13. #13
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    CRAIOVA - DIANMO
    Cand vine dinamo in BANIE este isterie, este cea mai urata echipa a fotbalului romanesc,
    noi uram asceasta echipa mai mult ca pe altceva.
    sa imi zica mie vreun oltean daca uraste alta echipa asa demult ca pe dinamo.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  14. #14
    Semper Fi DanielAndrei's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,649
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sergio
    La un derby se presupune ca vin peste 5000 de oameni, deci asta al tau o fi el derby, dar atmosfera si rivalitate ioc. /nope/

    ...sau stadion arhiplin. Sa fi vazut atunci derby in div B dintre Poli Iasi - FC Vaslui. Sa fi vazut atunci atmosfera! Pun pariu ca a fost mai tare ca la un meci dintre alea din bucuresti sau banat.

  15. #15
    junior <vasile>'s Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Antarctica. 6th sector's Station
    Posts
    134
    Reputatie
    1
    Steaua-dinamo

    Indiferent de pozitia din clasament se bat pe viata si pe moarte.

    Cam la fel e si cu Rapidul contra celor doua.

    Nu-mi explic totusi ura care se pare ca exista intre Poli si UTA.
    Numai banatenii stiu de ce
    Last edited by <vasile>; 14th August 2004 at 22:18.

  16. #16
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    Steaua - Dinamo...pe locul 2 Poli -uta
    Free Sevilla!!!!

  17. #17
    junior
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Craiova
    Posts
    114
    Reputatie
    1
    Craiova-Dinamo ura este mai mare

  18. #18
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    nu vorbim de ura maladiva aici....ci de rivalitate....
    Free Sevilla!!!!

  19. #19
    junior
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Craiova
    Posts
    114
    Reputatie
    1
    intre militie si armata a fost tot timpul rivalitate. A mai era si securitatea

  20. #20
    sport legend Mariusmadmax's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Atlanta , USA
    Posts
    4,577
    Reputatie
    1

    Steaua - Dinamo

    ... daca vb de cea mai "acerba" rivalitate !
    [FONT=Georgia][I][COLOR=Red]Steaua the best for ever![/COLOR][/I][/FONT]

  21. #21
    sport legend Florentin's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Glen Ellyn, IL
    Posts
    461
    Reputatie
    1
    Steaua - Dinamo fara indoiala, de la infiintarea celor doua cluburi datorita patronajului, iar dupa 89 rivalitatea celor mai titrate echipe ale Romaniei, dar si doua stiluri de joc, cel latin bazat pe inventivitate si arabescuri la Steaua si cel anglo-saxon bazat pe forta si direct pe poarta la Dinamo.
    Stelist deci ... invingator.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •