Results 1 to 16 of 16

Thread: Care e adevarata fata a fotbalului romanesc?

  1. #1
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1

    Care e adevarata fata a fotbalului romanesc?

    National invinge pe A.C. Milan cu 5-2, la penalty-uri, intr-un meci disputat la Cesena. Dupa 90 de minute meciul s-a incheiat 1-1. Rezultatul vine dupa ce, in urma cu o saptamana, bancarii au pierdut la Brasov cu 4-1.
    De remarcat si alte rezultate contradictorii ale echipelor din Divizia A, notand aici: Universitatea Craiova, Gloria Bistrita, FCM Bacau, Poli AEK Timisoara, Apulum, FC Arges. Care sa fie secretul acestor evolutii sinusoidale. Oare jucatorul roman poate multe doar cand vrea cu adevarat?

  2. #2
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    tudose, ma bucur ca ai deschis acest topic . uite ca s-a intamplat si minunea National(a)...care ca orice minune va tine trei...etape . cred ca nimeni nu indraznea sa parieze pe o victorie alor nostri. nici eu /nope/ .

    inainte de a raspunde la intrebarea ta, inca un exemplu: cu putin timp inainte de inceperea campionatului, UTA remizeaza la Timisoara, 3-3, cu Poli dupa ce e egalata in ultimele minute din penalty. in prima etapa a seriei a III-a, la Cluj, aceeasi echipa e zdrobita de CFR cu 4-0. :? :?

    ca jucatorul roman e inconstant nu mai trebuie repetat. cauzele sunt multiple:
    - atrofierea simtului de profesionalism: majoritatea fotbalistilor romani evolueaza la mica ciupeala. poate ca prea multe meciuri s-au desfasurat la "pace" cand inaintea partidei jucatorii erau atentionati sa "plimbe mingea cum trebuie", adica paralel cu poarta adversa . apropo, cei care doresc, absolut NEJUSTIFICAT, sa se revina la 18 echipe in Divizia A uita nu doar ca infrastructura fotbalului nostru e prea subreda pentru a sustine un asemenea campionat ci si ca jucatorul roman NU are energia necesara pentru 34 de etape (nu are energie nici pentru 30 dar asta e alta mancare de peste);
    - pregatirea psihologica a meciurilor e ignorata atunci cand nu e luata in bascalie. echipelor romanesti le dai doua goluri si ai incheiat socotelile. nu stiu cate din cluburile de la noi au in organigrama un psiholog care sa lucreze constant cu jucatorii nu doar inaintea asa-ziselor derby-uri;
    - viata extrasportiva neechilibrata. ce nu intelege juniorul roman e ca fotbalul e o profesie in care nu exista doar drepturi (contracte banoase, publicitate, etc) ci si obligatii, adica sacrificii. si aici parte din vina o poarta si infrastructura din fotbalul romanesc (modul de organizare al cluburilor) care nu impune o educatie serioasa a jucatorilor inca de la varste fragede. dimpotriva, viitorul fotbalist e bombardat cu stiri si imagini (presa bat-o vina) din care rezulta ca existenta unui sportiv chipurile profesionist e compusa doar din masini de lux, femei frumoase, chefuri cu manele , bancnote lipite pe fruntea muzicantilor, si, eventual, un meci pe saptamana. curentul de opinie general e ca daca te faci fotbalist "te-ai ajuns" fara a depune ulterior un efort consistent.

    si atunci de unde constanta?
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  3. #3
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    E simplu, Gloria bate la Bacau acasa cu 3-0, Bacaul vine la Craiova si nici macar nu ia gol iar cand Bistritza ajunge in Banie ia 3 bucati. Tot campionatul nostru e plin de cercuri vicioase. Pun pariu ca Milanul batea la scor Brasovul care a batut lejer Nationalul.
    Totul e o loterie sau fiecare cu nashii lui. Brasovenii se mobilizeaza cand aud de rapidisti, aradenii de timisoreni iar steaua si dinamo intre ei cand au meci. In rest e ceva de genul hai sa dam cu piciorul in minge si sa ne luam prima de joc daca nu... si salariul e mai bun ca a lu' bugetaru' de taica-miu de la fabrica.
    Atitudine de prost gust din partea fotbalistilor.

  4. #4
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by phil
    dimpotriva, viitorul fotbalist e bombardat cu stiri si imagini (presa bat-o vina) din care rezulta ca existenta unui sportiv chipurile profesionist e compusa doar din masini de lux, femei frumoase, chefuri cu manele , bancnote lipite pe fruntea muzicantilor, si, eventual, un meci pe saptamana. curentul de opinie general e ca daca te faci fotbalist "te-ai ajuns" fara a depune ulterior un efort consistent.

    si atunci de unde constanta?
    Ah, presa asta de senzatie... Ajunsese sa imi fie sila sa citesc articole in ziarele de sport. De fapt, era impropriu spus "de sport". Zau ca nu ma interesa ce prostii a mai facut jucatorul X sau ce film prefera asa-zisa vedeta Y. Ori ca domnisoara Farlifus, manechin la "Scoala de dans si de bune maniere", a stanutat in timp ce urmarea meciul echipei preferate, pentru ca racise in ziua cand pozase.
    In fotbal, ca si in rest, profesionalism inseamna sacrificiu, putere de lupta, efort. Ori, nivelul presei ajunsese sa reflecte nivelul fotbalului nostru: murdar, plin de scandaluri, coruptie, mergand mereu alaturi de problemele esentiale. Educatia se face atat de mult prin mass-media in ziua de azi... Iar tinerii ce pot oare sa vada? In loc sa pastram lucrurile bune pe care le aveam si sa preluam altele tot bune de la altii, noi aruncam ce avem noi bun, iar din Occident imprumutam doar ce e prost! Pseudo-spectacole de doi bani, pseudo-vedete, goana dupa senzational, kitsch-uri, ingroparea valorilor.
    Fotbalul nostru se invarte intr-un cerc vicios. A bate clar pe B, care bate la randul sau pe C, iar dupa o saptamana C nu are probleme cu A. Divizia A este o copie in miniatura a societatii romanesti.
    Ma intreb ce o sa faca National etapa viitoare cu Rapid. Parca vad ca o incaseaza...

  5. #5
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    cred ca acordatzi prea mare importantza amicalelor; nu cred ca sunt sugestive

    mai relevant mi se pare sa urmarim meciurile oficiale din cupele europene ale ehipelor romaneshti; aici vedem o constantza in insuccese a romanilor CRED CA ASTA E ADEVARATA FATZA A FOTBALULUI ROMANESC.

    Tudose, astazi am fost scarbit de ceea ce am vazut pe Prima la ora 16,00:
    - un meci de slab nivel tehnic, la Poli a fost neputintza, la Arges mentalitate de loser (cred ca daca navaleatzi pe noi, praf ne faceatzi)
    - in tribune peisaj dezolant - doar cateva sute de spectatori

    P.S.: Totushi sunt fericit, la jocul prestat de Poli, punctul obtzinut e de aur (mai ales ca a fost obtzinut in fieful unei contracandidate la retrogradare)
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  6. #6
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Cred ca rezultatele sunt mai bune in amicale pentru ca lipseste presiunea asupra jucatorilor. Totusi, a fost vorba de A.C. Milan, campioana Europei. Oricum, ramane traseul sinusoidal al echipelor din campionatul nostru, si ma gandeam sa deschid acest subiect inainte de meciul Nationalului.
    Am fost la meciul Arges-Poli, ai dreptate cu ceea ce zici, mentalitatea a lipsit sambata pitestenilor.
    In ceea ce priveste faptul ca Argesul e o candidata la retrogradare, sunt de alta parere, mai discutam peste cateva etape, echipa poate arata si altfel, doar sa isi tina moralul bun.

  7. #7
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    hmm, inclin sa cred ca tudose's got a point here. inconstanta jucatorilor romani e foarte vizibila in aceste prime trei etape. poate nu la Poli care dupa trei egaluri numai inconstanta nu se poate spune ca e. din pacate...pentru ca asta inseamna ca in momentul de fata atata pot jucatorii . iar esecurile din meciurile oficiale externe sunt (si) o consecinta a acestei inconstante.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  8. #8
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tudose
    Ma intreb ce o sa faca National etapa viitoare cu Rapid. Parca vad ca o incaseaza...
    Nu numai ca National a pierdut pe teren propriu cu Rapid, dar a fost surclasata si in Stefan cel Mare, cu 4-1. In acest caz, succesele cu echipele mari, in meciuri amicale, sunt egale cu ZERO.

  9. #9
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Nu pot sa-nteleg cum a evoluat asa de slab Nationalul. Probabil fumurile de dupa victoria cu Milan le-a pus nisip in ghete. Apararea le-a functionat ca una de Divizia C. Ce-o face Netoiu acum?

  10. #10
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    Craiova e un alt exemplu nimerit. castiga afara la Otelul, face egal acasa cu Bacaul dupa care ii sparge pe bistriteni. suporterii sunt in extaz, titlul de campioana pare la indemana dar urmeaza "electroshocul" Farul. de remarcat ca pana acum oltenii au intalnit doar formatii de rangul doi si trei. poate se vor mobiliza mai bine cu Dinamo, Steaua sau Rapid.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    Pe mine nu ma ingrijoreaza atat rezultatele contradictorii de la o etapa la alta - cine urmareste campionatul spaniol stie ca si acolo sunt rezultate contradictorii de la o etapa la alta - ci calitatea fotbalului si mentalitatea jucatorilor. Cand o echipa ia conducerea, s-a terminat jocul - nimeni nu mai lupta pentru a obtine mai mult. Am vazut in alte campionate echipe care conduceau cu 5 goluri si jucau pana in ultimul minut de parca trageau sa egaleze, nu sa-si mareasca diferenta. Pe cand si la noi aceasta mentalitate de juca pana la ultimul fluier al arbitrului ?
    In lumea asta TOTUL este RELATIV !

  12. #12
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Eu spun ca echipele din Divizia A sint la momentul actual destul de egale, din pacate aceasta nivelare sau egalare a fortelor este in jos pe scara valorica. Este bine ca Steaua nu bate Ploiestiul, Rapidul nu trece de Oradea, Argesul bate dinamo, dar din pacate valorile si aici numesc jucatorii sint din ce in ce mai slabi, doar ici -colo cite o licarire care se stinge in timp: Cristea (parca) de la Bacau, Keseru, Silvasan, Dica.
    De aici si rezultatele contradictorii, din pacate Alba Iulia cred ca va avea aceiasi soarta cu UMT si UTA, poate si Oradea care la momentul acesta nu arata, insa frustrarile jucatorilor se aduna si punctele intirzie sa vina. In rest ne asteptam ca Bistrita sa devina intr-adevar "batrina doamna" a fotbalului romanesc, Bacaul sa scape, nu stim anul acesta prin ce metoda?, Ceahlaul stringe puncte, dar si da si ofera doar atitea cite trebuie si cu cine trebuie, va mai ramine la sfirsit un loc pe care se vor "bate" iarasi abonatele din anii trecuti.
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  13. #13
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Nenorocirea este ca nivelarea valorilor, egalizarea acestora, are loc in jos! E posibil ca echipa X sa bata pe Steaua, Dinamo sau Rapid, dar asta inseamna mai degraba ca aceste formatii au slabit, decat ca s-au intarit altele!

  14. #14
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tudose
    Nenorocirea este ca nivelarea valorilor, egalizarea acestora, are loc in jos! E posibil ca echipa X sa bata pe Steaua, Dinamo sau Rapid, dar asta inseamna mai degraba ca aceste formatii au slabit, decat ca s-au intarit altele!
    Am mai auzit parerea asta shi anul trecu, sunt doar partzial de acord cu ea:
    -rapid a slabit ca nivel al lotului prin plecarile lui Rat shi Bratu;
    -steaua a slabit ca joc, deshi nu a plecat nimeni, dar poate fi doar o criza temporara de forma (sper sa nu se vindece tocmai etapa viitoare );
    -dinamo a ramas cam la acelashi nivel ca anul trecut.

    Pe de alta parte, multe din echipele provinciale au castigat la capitolul stabilitate (a lotului ma refer), implicit la omogenizare, transformandu-se in echipe incomode, greu de batut.

    In concluzie, adevarul e undeva la mijloc: au slabit cele trei pe fondul ushoarei creshteri a echipelor din provincie.

    P.S.: In orice caz, n-ar nici o tragedie pentru mine daca cele trei "mari" ar slabi shi mai mult.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  15. #15
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by viole(n)t
    In orice caz, n-ar nici o tragedie pentru mine daca cele trei "mari" ar slabi shi mai mult.
    Ma ingrijoreaza perspectiva meciurilor in Cupele Europene, unde ele reprezenta Romania.

  16. #16
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    Fata asta pare asa, ca un puzzle care privit din anumite unghiuri rade, dar din cele mai multe plange! O piesa interesanta se va adauga reflectand meciul Danemarca - Romania. Interesant este ca si aceasta contine o gramada de reflexii... complicate: daca Romania bate si se apropie de calificare, va fi prilej de sarbatoare in clanurile ce conduc destinele fotbalului romanesc, care isi vor consolida pozitiile, iar campionatul isi va accelera caderea libera! Daca e egal...vor incepe scuzele: se putea, s-a incercat, etc, etc, si miticii isi vor vedea de treaba. Daca pierdem??? Ma indoiesc ca se va schimba ceva! Poate cel mult antrenorul Iordanescu, dar care nu cred ca are nici o vina majora la stalcirea fetei fotbalului romanesc!
    (A)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •