Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 71

Thread: Prosport vs. Gazeta

  1. #43
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    PERLA A LA GAZETA:

    Pe ultima pagina se face o analiza a fotbalului bulgar. Titlu: "Dupa 3 campanii falimentare, vecinii de la sud au ajuns iar la turneul final"

    Apoi, mai jos, urmeaza un tabel "Performantele Bulgariei in ultimlele 6 campanii"

    "SUA 94 - semifinale
    Anglia 96 - grupe
    Franta 98 - nu s-a calificat
    Euro 2000 - nu s-a calificat
    Japonia/Coreea 2002 - nu s-a calificat
    Portugal 2004 - s-a calificat de pe primul loc."

    Daca imi amintesc bine, bulgarii au participat la Franta 1998, fiind in grupa cu Nigeria, Spania shi Paraguay. Au luat-o cu 6-1 de la spanioli in ultimul meci
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  2. #44
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    N-ai vazut de cine e scris? Luminita Paul.

  3. #45
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Pai bine,bine... Edgar, dar corectura cu ce se ocupa???
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  4. #46
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Pai hai sa ne gandim asa. Ioanitoaia (sau Tolontan) ii spune Luminitei Paul: "Se pare ca nu ne vom califica la Euro 2004. Mergi in Bulgaria (sau poate era deja acolo) si fa un reportaj despre viata vecinilor nostri din Sud. Poate se mai enerveaza oleaca lumea si pleaca Sandu. Cand e gata, mi-l trimiti si pac! intri pe ultima pagina!" In calitate de ziarist sportiv la unul din principalele ziare de gen, domnisoara Paul avea obligatia sa se documenteze corespunzator. Cat despre corectura... persoana care o face s-o fi gandit ca doar n-o fi gresit tocmai statistica - asta poate fi gasita cu usurinta pe diverse site-uri.

    P.S. Sunt nitel misogin, cred ca i se putea intampla si unui tip faza asta.

  5. #47
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Probabil ca i se putea intampla shi unui tip, dar nu shi unei persoane care cunoashte cat de cat fotbal.

    Pana la urma, nu sexul conteaza, ci competentza.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  6. #48
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Cred ca ziarele romanesti de sport nu pot fi acuzate de prea multe. La urma urmei, una e sa faci presa sportiva in Germania, Franta, Italia, Spania, Anglia, si alta e sa faci acelasi lucru in Romania. In Italia de exemplu ai la dispozitie zeci de mega-fotbalisti, 5-6 super-echipe de fotbal, conducatori 'cu staif', deci ai despre ce sa scrii, nu trebuie sa cauti cu lumanarea subiecte. Ii comparam pe Agnelli, Moratti, etc cu Sechelariu si Stefan ? La capitolul 'extra fotbal', ai de asemenea tone de subiecte (italienii sunt fortzosi la volei, polo, schi, baschet, auto-moto, etc). Plus ca italienii au si o cultura sportiva mai avansata.

  7. #49
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    Nu prea sunt de acord cu opinia asta. Cred ca si fara sa ai la dispozitie "fondul sportiv" al unei tari mult dezvoltate nu trebuie sa incepi sa prezinti eronat tot felul de chestii. Nu vreau sa cred ca nu exista subiecte de sport in Romania. Pai decat sa citesc in GS rubrica "monden" as prefera sa citesc rezultate din rugby, tenis, handbal, baschet, etc...
    Consider ca problema este de competenta, iar la noi sunt putini (foarte putini) jurnalisti de sport competenti...

  8. #50
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Competenta intr-un domeniu se poate forma. Nu e o chestie cu care te nasti neaparat. Problema este ca pentru majoritatea publicului romanesc aspectele tehnice nu sunt relevante, iar cu comentarii pe tema data nu umpli un ziar de 12-16 pagini decat cu conditia sa ai foarte multe subiecte la dispozitie, ceea ce nu e cazul in Romania. Chiar crezi ca daca era o chestie rentabila n-ar fi editat nimeni un ziar de sport axat pe analiza si nu pe barfa si mondenitati ? S-au facut incercari, dar rezultatele n-au fost prea incurajatoare.

  9. #51
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Subscriu la ce spune Adbogdan: ziarele dau oamenilor barfa si mondenitati, pentru ca oamenii cer asta...In loc sa cultivi gustul pentru informatii si articole de calitate e mai facil sa dai barfe, sa inveninezi suporterii intre ei, sa faci acuzatii de blat si cand meciul s-a amanat pe motiv de ploaie etc.

    Iar editorialistii (desi aici mai apar si personalitati independente) isi manifesta cu tarie simpatiile si realizeaza editii "partizane"...

    In ziarele de sport serioase, fiecare meci are si inainte si dupa disputare cateva pagini: cu analiza jucatorilor, interviuri, cu arbitrii, analiza tacticilor de joc etc. La noi, fiecare meci are juma de pagina inainte si aidoma dupa (cu rare exceptii). In rest divortul lui Mutu (scabroasa de-a dreptul insistenta reporterilor pe acest subiect de cate ori ii iau un interviu), "Posta" din Anglia, pe cine mai "arde" Radu Niculescu etc.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #52
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    pai da, sunt de acord cu ce spuneti voi. Dar cred ca asta a aparut nu din lipsa de subiecte pe tema sportului ci din dorinta (oarecum umana) cititorilor sa afle si ce mai face nevasta lu' X, Y si cu voia dvs. Z

    Din pct. asta de vedere, Prosportul are o bila alba. Chiar daca prezinta si stiri mondene cel putin n-are o rubrica dedicata pt. asta
    Apropos de Prosport, am remarcat ieri un interviu cu Paul Goma, care chiar daca nu s-a desfasurat (in mod direct) pe teme sportive mi-a adus aminte de situatiile penibile din societatea romaneasca actuala

  11. #53
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Interesant este ca echipa actuala a Gazetei, cand s-a mutat de la ProSport, a invocat, printre altele, chiar shi acest motiv: ca trustul Ringer ii obliga la un ziar prea monden.

    Abureala!!!!!!
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  12. #54
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Curat abureala...

    De fapt lupta e pentru bani...i-au pus sula'n coaste lu' Ringier si pentru ca n-a mers au invocat diferente de opinii..."Echipa lui Ioanitoaia" a cautat mereu sa ofere ceea ce se cere: barfe, scandal etc.

    Au si lucruri bune, destule, dar sunt si destul de verosi si partizani in pareri
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #55
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Eu, daca ash fi in locul Alexandrei ex-Mutu, ash da in judecata atat ProSportul cat shi Gazeta.

    Nu shtiu shi nici nu ma intereseaza ce probleme au fost in familia Mutu, cine a greshit mai mult, etc. Sunt unele kestii care nu pot fi judecate din exterior
    Cert este ca cele 2 ziare o calomniaza de fiecare data pe Alexandra Mutu, prezentand-o ca pe o curva ordinara care cauta sa traga cat mai mult de pe Mutu...
    Nu exclud ca ar putea fi chiar asha dar, fara dovezi, e calomnie de 2 lei...

    Sa ne gandim ca Alexandra a renuntzat la o cariera media pentru a merge cu Mutu in Italia.

    P.S.: Nu vrea sa o apar pe Alexandra. Eu tot ce vreau sa subliniez e ca obiectivitatea celor 2 ziare lasa de dorit.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  14. #56
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    e, uite ca s-a terminat procesul si Alexandra n-a mai vrut banii...ai dreptate >Vio
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #57
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Totushi, uite titlul din Gazeta (care se intinde pe 210 cmp, l-am masurat eu - 7x30cm):

    Mario, O casa, Un BMW si 2500 de euro pe luna

    Subtitlu: Atit a obtinut Alexandra in urma separarii.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  16. #58
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    pai da, asta e tot ce-a obtinut, dar la un moment dat cerea inca vreo 500 000 EURO. Mi se pare decent ce-a obtinut.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #59
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Shi mie, mai ales ca aia 500.000 ar fi fost dedicatzi educatziei juniorului...
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  18. #60
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    ziceau ceva ca Mutu ar fi platit pensia alimentara si pana acum, adica vreo 12000 EURO in plus. Tot pentru copil.
    Cred ca s-a dat prea mult atentie unui incident privat.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #61
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Ia priviti un articol al lui Cosasu in GS de azi, referitor la cum scriu ziaristii sportivi romani si turci:

    Opinii: ''Fanatik''-ul turc si fanaticii nostri,

    " Pe vremuri exista un celebru autor de romane politiste pe ale carui carti, rapid si masiv traduse la noi, stralucea urmatoarea banderola: "Este imposibil sa nu fii fascinat de Edgar Wallace" Radu Cosasu

    Expresia a ramas intre noi, din liceu pina la pensie, ca o vorba de baza. Azi o pot parafraza linistit declarind ca-mi este imposibil sa nu fiu fascinat de presa turca in comentariile ei fotbalistice; le colectionez cu deliciu de cum apare in ziarele noastre si, slava lui Il Luce, apar pe larg; le string cu un sentiment usor de inteles: in lipsa crasa de rezultate autohtone, ne dam mari cu ce putem, tremurind pentru ai nostri de la Besiktas, azi, de la Galata, ieri, ca niste parinti din Adunatii Copaceni care si-au trimis copiii la Sorbona. Dar dincolo de rezultate, de jocul propriu-zis, sint fascinat de influenta turca asupra psihicului nostru de microbisti romani. Simplu pina la simplism, po****r pina la populism, sufletist pina la naivitate, balansind saptaminal intre exaltare si cruzime - stilul lor are un succes nebun la fanaticul roman. Fata de ei - cer iertare confratilor conationali! - comentariile noastre sint prea intelectualiste, frazele - estetizante, pamfletele - fade, nuantele - inutile, ironiile si metaforele - prea multe. Forta lor vine de altfel dintr-o idee si ea greu digerabila in cultura noastra calcistica: spectacolul, azi, se confunda cu scorul. Daca batem, a fost spectacol mare. Iar daca batem intr-un sistem cu un virf in atac si zece in aparare, care e problema?

    Ascultati-i pe ziaristii turci dupa acel 2-0 la Londra, la doar doua saptamini de un clar si dur 0- 2 cu Lazio, acasa, unde nu s-au sfiit sa-l busculeze binisor si pe Lucescu. Besiktas e consacrata, fara clipire, "noua stapina a Europei", jocul ei defensiv - si inca ce defensiv - e declarat incintator, aplaudat "pina ne-au durut palmele". Sergen e incoronat cind rege, cind print, oricum "cel mai bun fotblist din Europa". |n sfirsit, "Fanatik" lanseaza catre Lucescu acel: "Bravo, |mparate!", care ne urca pe pereti. Ce disponibilitate pentru oda si extaz! Ce energie a vocabularului - singura, sa recunoastem, pe masura nebuniei adjectivale care a ajuns, in 2003, sa preamareasca Realul ca "o echipa galactica". Ca si fotbalistii lor, nici ziaristii turci nu- s mai prejos decit cei spanioli, asta e limpede. Dupa cum e la fel de limpede ca stilul lor face furori in Romania.

    Altfel nu se pot explica mesajele care au invadat ecranul Antenei1 la discutia dintre Lucescu si Tuca. De vreo 9 ani, de cind am dansat noaptea pe strazi scandind: "Hagi, presedinte!", nu am mai trait strigaturi si urale de calibrul acestora: "|mparat in Turcia, esti zeu in Romania!", "|ti ridicam statuie!", "Fii salvatorul Romaniei!", "Cu tine, am fi campioni mondiali in 2006!" si, bineinteles, "De ce nu candidati la presedintie?". Apogeul a atins insa ipoteza - nu de tot glumeata - ca Lucescu sa fie simbata antrenorul Luxemburgului la Oslo... Nici ca gluma nu mi-ar fi trecut prin minte, dar nici vreunui gazetar turc!

    Pina la capat sincer, zic asa: daca Hagi, Baciul sau Pancone s-au adaptat la fotbalul turcesc si chiar l-au modificat, nu vad ziarist roman de talent care sa poata scrie ca la "Fanatik"... E bine, e rau? Tu te intreaba si socoate."
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  20. #62
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Avind in vedere ca se vorbeste despre presa din Romania, vreau sa imi dau putin cu parerea si despre programele TV, de la posturile Pro Tv, Antena si TVR1.
    Vreau sa spun ca imi provoaca repulsie si scirba, nu doar timpeniile care se debiteaza, ideile de prost gust, balacarelile in public, dar si "persoanele publice" sau "oamenii de fotbal" care se perinda de la o televiziune la alta, pentru ca practic aceleasi personaje sint invitate: clanul Becali (gigi, ioan si victor, pynalti, dar si persoanele din partea cluburilor fara de care "fotbalul romanesc nu ar exista": steaua, dinamo si rapid)
    Ce pot face suporterii celorlalte echipe veti spune, nimic mai simplu, nu mai urmariti emisiunile, credeti-ma, nu pierdeti nimic. Aceleasi gesturi si cuvinte le puteti gasi si auzi in viata cotidiana pe la piata si in birturi!
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  21. #63
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    De acord.
    Eu am facut asta demult.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •