Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 71

Thread: Prosport vs. Gazeta

  1. #22
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    asa e, tudose. dar situatia nu se imbunatateste pe masura ce trece timpul . sigur ca e riscant, din punct de vedere al profitului sa impui o schimbare radicala de stil. din fapt, imaginea cotidienelor noastre de sport reflecta dorintele publicului consumator. cititorul se recunoaste in continutul promovat de ziar, in sensul ca lecturandu-l isi poate hrani obsesiile si fanteziile, si de aceea il cumpara. cu putin efort insa o shimbare treptata e la indemana.

    in nici un caz insa nu cred ca un ziar de sport trebuie sa fie arid, intesat de articole savante scrise intr-un jargon de neinteles pentru marele public. totusi, putin mai multa analiza nu ar strica in nici un caz. dar cine sa o faca? daca la inceputul anilor '90 calitatea penibila a presei sportive era de inteles avand in vedere circumstantele (numar redus de jurnalisti, tot soiul de sechele, confuzia dintre sentimentul de libertate si anarhie), in 2003 astfel de scuze nu mai sunt valabile.

    astazi asa-zisii "creatori de scoala" sunt cu ochii mai mult pe profit in economia noastra falimentara. asa se face ca in redactii patrund tot soiul de nechemati pe principul ca "la fotbal si la politica ne pricepem toti." din pacate nu e asa. exista, in momentul de fata, o adevarata criza in ceea ce priveste cultura fotbalistica nu sportiva a multor gazetari facuti la apelul bocancilor. pai tu cu baza ta de date, tudose, ai fi un ziarist de 10 ori mai bun decat multi purtatori ilegali ai ecusonului de presa. pasiunea pentru fotbal nu te face automat si gazetar sportiv. iar reportofonul si laptop-ul performant cu atat mai putin.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  2. #23
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by phil
    asa e, tudose. dar situatia nu se imbunatateste pe masura ce trece timpul . sigur ca e riscant, din punct de vedere al profitului sa impui o schimbare radicala de stil. din fapt, imaginea cotidienelor noastre de sport reflecta dorintele publicului consumator. cititorul se recunoaste in continutul promovat de ziar, in sensul ca lecturandu-l isi poate hrani obsesiile si fanteziile, si de aceea il cumpara. cu putin efort insa o schimbare treptata e la indemana.
    Publicul poate creste precum un copil, asa cum il educi. Sigur, nu se poate impune o schimbare radicala de stil, dar treptat se poate trece la o presa serioasa si de calitate. Important este sa se doreasca!

    Quote Originally Posted by phil
    in nici un caz insa nu cred ca un ziar de sport trebuie sa fie arid, intesat de articole savante scrise intr-un jargon de neinteles pentru marele public. totusi, putin mai multa analiza nu ar strica in nici un caz. dar cine sa o faca? daca la inceputul anilor '90 calitatea penibila a presei sportive era de inteles avand in vedere circumstantele (numar redus de jurnalisti, tot soiul de sechele, confuzia dintre sentimentul de libertate si anarhie), in 2003 astfel de scuze nu mai sunt valabile.
    Pai normal, daca citesc un ziar de sport, nu vreau sa raman cu ideea ca citesc din Kant. In nici un caz nu trebuie mers tocmai in extrema cealalta. E necesara si o analiza strict sportiva (daca ar fi sa ma refer la fotbal, o discutie tehnico-tactica de exemplu). Cred ca esenta problemei consta in trecerea de la presa total ingradita dinainte de 1989 la libertatea totala de acum.
    Asa cum am mai spus pe acest forum, democratie=responsabilitate, iar prea multa libertate duce la absenta oricarei libertati.
    Tranzitia e grea si aici.

    Quote Originally Posted by phil
    astazi asa-zisii "creatori de scoala" sunt cu ochii mai mult pe profit in economia noastra falimentara. asa se face ca in redactii patrund tot soiul de nechemati pe principul ca "la fotbal si la politica ne pricepem toti." din pacate nu e asa. exista, in momentul de fata, o adevarata criza in ceea ce priveste cultura fotbalistica nu sportiva a multor gazetari facuti la apelul bocancilor. pai tu cu baza ta de date, tudose, ai fi un ziarist de 10 ori mai bun decat multi purtatori ilegali ai ecusonului de presa. pasiunea pentru fotbal nu te face automat si gazetar sportiv. iar reportofonul si laptop-ul performant cu atat mai putin.
    Ziaristii vechi de care vorbeai mai sus au mai pastrat inca obiceiuri si sechele din epoci apuse. Dintre cei noi, multi sunt total lipsiti de profesionalism. Unii comenteaza sportul X, dar mare lucru nu stiu despre el. Am scris pe forum ca, in viziunea mea, ar trebui discutate trei aspecte la meciurile de fotbal:
    - aspecte istorico-statistice (ce s-a intamplat interesant in meciul dintre echipele X si Y in campionatul cutare, de cand nu a mai invins echipa A in deplasare la echipa B etc.)
    - discutii tehnico-tactice (sistemul de joc ales, de ce a gresit antrenorul cand a luat o decizie)
    - discutii pe marginea regulamentului (unde a procedat bine arbitrul si de ce, unde a gresit...)
    Stiu ca multi dintre ziaristii actuali, pe principul enuntat de tine ca "la fotbal si la politica ne pricepem toti", nu au cunostinte in nici una dintre cele trei probleme enumerate mai sus. Ei se multumesc sa mai discute partea cu regulamentul, dar mai mult din punct de vedere "arbitrul a fost cumparat", ori "a fost blat". Apoi, urmeaza cronica micilor barfe...
    Cresterea spectaculoasa a presei a dus la o inflatie de jurnalisti de mana a doua. Cererea pietei a fost mai mare decat oferta de calitate, ca sa nu mai vorbesc de celalalt aspect care a influentat negativ, goana dupa profit fara a tine cont de nimic. Pun pariu ca multi dintre cei care scriu nu cunosc bine regulamentul, ori habar n-au ce inseamna o tactica de joc. Tin minte ca Sorin Cartu i-a chemat la un moment dat la tabla si a inceput sa le explice ce si cum
    Cat priveste ideea ca eu sa fiu ziarist sportiv... ma bucur pentru apreciere, insa ma multumesc in primul rand sa fiu un foarte bun inginer Scriu pe acest site (singurul pe care intru pe forum) pur si simplu din placere, ca hobby.

  3. #24
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    tudose, revin maine cu un raspuns pentru ca azi n-am reusit sa intru deloc pe forum decat foarte tarziu .
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  4. #25
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1
    prosport a fost ani buni cea mai buna, le ramane celor noi traditia si pot sa continue foarte bine la acelasi nivel si chiar mai bine. A ramas un standard cat de cat.
    Gazeta a strans un grup de ziaristi valoros, poate vor ajunge primii.
    Sper ca din aceste miscari, vantul schimbarilor sa produca emulatie si dorinta de afirmare si sa devina amandoua mai bune decat erau inainte.
    Deocamdata sint cam la egalitate cu mentiunea ca in editia pe internet a GS am vazut pe aceeasi pagina stiri care se contraziceau una pe cealalta si asta e penibil. Probabil se vor pune de acord. Sa vedem prosportul, trebuie sa mai cheme invitati saptamanal de calibru
    Poate iese ceva bun la amandoua
    Romani prin nastere, olteni prin gratie divina

  5. #26
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by phil
    cititorul se recunoaste in continutul promovat de ziar, in sensul ca lecturandu-l isi poate hrani obsesiile si fanteziile
    Se gresheshte pt ca se urmareshte un public larg, simbolizat de un individ interesat de barfa, sex, scandaluri s.a.m.d. Nu se urmareshte publicul fide, interesat doar de sport, pentru ca se mizeaza ca acesta va cumpara ziarul in orice conditzii.

    Mai grav este ca cititorul (sa-i zicem cititorul de buna-credintza) ajunge sa fie educat in acest sens, daca numai asta i se serveshte (prin actiunea concertata a televiziunilor shi a presei). Aici subsriu (din nou) la ce spune Tudose, shi anume ca publicul trebuie indreptat intr-o anumita directzie.

    Quote Originally Posted by phil
    in nici un caz insa nu cred ca un ziar de sport trebuie sa fie arid, intesat de articole savante scrise intr-un jargon de neinteles pentru marele public.
    chiar zilele trecute, prosport a publicat (a tradus de fapt) un editorial al unui analist italian (un fel de ioan chirila al lor). M-a impresionat: SIMPLU, FARA "FLORICELE", PERTINENT, SCURT.

    Quote Originally Posted by Tudose
    Asa cum am mai spus pe acest forum, democratie=responsabilitate, iar prea multa libertate duce la absenta oricarei libertati.
    Imi amintesc in ce context ai mai spus-o
    Totushi...
    - in ceea ce priveshte libertatea de opinie, nu cred ca poate exista exces (in opinia mea cred ca ne eschivam prea mult shi in cazul limbajului obscen, deseori am vazut pe forum opinia cum ca "potzi sa zici orice tampenie, dar fa-o in mod civilizat")
    - eu ash defini libertatea in felul urmator: "posibilitatea de face ce vrei, cu conditzia ca, prin actziunile tale, sa nu lezezi posibilitatea de a face ce vrea a altuia" sau cu alte cuvinte "esti liber sa faci ce vrei atata timp cat nu atentezi la libertatea altuia." Prin urmare, daca tu, Tudose, nu mai ne dai posibilitatea de a ne exprima liber pe unele topicuri...
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  6. #27
    manager seby's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Piatra-Neamţ
    Posts
    276
    Reputatie
    1
    ProSportul e cel mai tare.
    Leave me alone!

  7. #28
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by viole(n)t
    Prin urmare, daca tu, Tudose, nu mai ne dai posibilitatea de a ne exprima liber pe unele topicuri...
    Ba eu va dau posibilitatea! Doar ca, uneori, mai trebuie sa intervin sa mai linistesc spiritele. Tu crezi ca mie mi-a facut vreo placere atunci cand, temporar, a trebuit sa inchid acele doua subiecte de care stim amandoi?

  8. #29
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    ehei, ce s-a mai scris in topicul asta de cand n-am mai intrat eu. asta e super.

    sunt de acord: publicul cititor poate fi si trebuie educat prin intermediul presei. si asa este si fidelizat. eu sunt convins ca exista cerere si pentru un jurnalism serios, nepartinitor, fara pretentii stilistice absurde, la obiect, etc. nu doar pentru barfe si shushanele. sunt convins ca un cotidian sportiv (sau un saptamanal, pe modelul lui "Kicker") croit in acest fel se va vinde si treptat-treptat isi va crea propriul public. problema e ca nu exista un "creator de scoala" dispus sa se inhame la efortul asta. sau nu exista cel putin acum.

    se poate observa destul de clar ca nici unul dintre lupii tineri nu indrazneste sa iasa din tiparul deja croit ci toti se multumesc sa ramana in umbra celor care i-au promovat (vezi cazul Tolontan si Ioanitoaia). nu vi se pare ciudat faptul ca "migratiile" din presa sportiva de la noi sunt previzibile si monotone? Ioanitoaia si echipa e la Sportul Romanesc/Gazeta Sporturilor apoi infiinteaza Propsportul si apoi se muta iar la Gazeta. mie asta mi se pare indiciul cel mai clar ca deocamdata nimeni nu e dispus la schimbari majore. iar, dincolo de micile diferente inerente, mie mi se pare destul de evident ca la nivele mai profunde Prosportul si Gazeta sunt identice, adica sunt croite pe acelasi calapod pentru simplul motiv ca in general acelasi tip de abordare a jurnalismului le-a creat. aici e problema.

    tudose, pentru genul de discutie pe care-l propui tu, si cu care sunt de acord, trebuie nu doar o baza de date impresionanta ci si multa munca si pasiune. e evident ca in lipsa acestor ingrediente tot ce-ti ramane e focalizarea pe mica barfa pe care o prinzi cu o ureche in timp ce chipurile te concentrezi la ceea ce se intampla pe gazon. sigur ca la un cotidian se lucreaza la alta "turatie" decat la un saptamanal dar asta nu inseamna ca trebuie sa te concentrzi doar pe latura bulevardiera.

    pana la urma, cred ca ceea ce lipseste din peisajul publicistic actual e chiar un saptamanal sportiv serios care sa gaseasca balanta ideala intre analiza si actualitate.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  9. #30
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by phil
    se poate observa destul de clar ca nici unul dintre lupii tineri nu indrazneste sa iasa din tiparul deja croit ci toti se multumesc sa ramana in umbra celor care i-au promovat (vezi cazul Tolontan si Ioanitoaia).
    Sculptorul Brancusi a plecat de la Paris, de langa mentorul sau, Rodin, spunand: "A l'ombre de grandes arbres rien ne pousse" ("La umbra marilor arbori nu creste nimic"). In presa sportiva romaneasca inca nu are nimeni curajul sa faca asa ceva.

    Quote Originally Posted by phil
    problema e ca nu exista un "creator de scoala" dispus sa se inhame la efortul asta. sau nu exista cel putin acum.
    Seamana cu vechea problema a afaceristilor romani, care vor sa investeasca doar pe termen scurt, sa isi scoata banii cat mai repede, nimeni nu are rabdare sa construiasca ceva solid si de durata, cum ar fi un curent jurnalistic in cazul nostru.

    Quote Originally Posted by phil
    tudose, pentru genul de discutie pe care-l propui tu, si cu care sunt de acord, trebuie nu doar o baza de date impresionanta ci si multa munca si pasiune.
    Ce ar fi munca fara pasiune? S-ar transforma intr-o activitate de functionar...

    Quote Originally Posted by phil
    pana la urma, cred ca ceea ce lipseste din peisajul publicistic actual e chiar un saptamanal sportiv serios care sa gaseasca balanta ideala intre analiza si actualitate.
    A existat un saptamanal central de fotbal, cu traditie (se numea chiar "Fotbal"). A sucombat in 1996. Au fost si alte mici incercari, toate pasagere. A existat revista lunara "Sport" (apoi, "Sportul ilustrat"). A decedat si ea. Rezista cu succes saptamanalul regional "Fotbal Vest".
    Nu stiu mare lucru despre "Kicker", am avut in schimb contact cu "France Football", si am aceeasi apreciere ca si pentru L'Equipe.

  10. #31
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tudose
    Sculptorul Brancusi a plecat de la Paris, de langa mentorul sau, Rodin, spunand: "A l'ombre de grandes arbres rien ne pousse" ("La umbra marilor arbori nu creste nimic"). In presa sportiva romaneasca inca nu are nimeni curajul sa faca asa ceva.
    De aici eu intzeleg ca pui talentul jurnalistic al lui Ovidiu Ioanitzoaia la acelashi nivel cu maiestria in sculptura a lui Auguste Rodin .
    Sa fim serioshi!!! Ioanitzoaia e mediocru... Se vede din editorialele sale in care nu spune nimic concret, nu-shi asuma responsabilitatea unei pareri transhante. Tot timpul cauta o cale de mijloc...

    Cat despre Tolontan, il prefer pe Tolontan-jurnalistul in locul lui Tolontan-redactorul shef
    Ca jurnalist e talentat, se vede ca intzelege fenomenul...
    Ca redactor shef, mai are de invatzat. Probabil de aia nici nu se debaraseaza de broscoi, pt ca inca mai crede ca moshu Ioanitzoia are priza la "marele public" (ceea ce se dovedeshte a fi fals - Calinescu l-a batut a treia oara la rand la audientza)
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  11. #32
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tudose
    A existat un saptamanal central de fotbal, cu traditie (se numea chiar "Fotbal"). A sucombat in 1996. Au fost si alte mici incercari, toate pasagere. A existat revista lunara "Sport" (apoi, "Sportul ilustrat"). A decedat si ea. Rezista cu succes saptamanalul regional "Fotbal Vest".
    Nu stiu mare lucru despre "Kicker", am avut in schimb contact cu "France Football", si am aceeasi apreciere ca si pentru L'Equipe.
    Cel mai bun a fost Fotbal Plus, care a existat pe la inceputul anilor 90. Avea o rubrica externa destul de buna (iar pe vremea aia informatzia nu circula ca shi acuma).

    Cat despre Fotbal Vest, e un ziar excelent, am mai zis-o, dar e ziar regional. Rezista pentru ca are un public fidel care il cumpara regulat.

    Dar ma mir cum de nu shtitzi de "Regele Fotbal". Se difuzeaza pe plan natzional. Are unele statistici faine, in rest...jale.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  12. #33
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by viole(n)t
    [De aici eu intzeleg ca pui talentul jurnalistic al lui Ovidiu Ioanitzoaia la acelashi nivel cu maiestria in sculptura a lui Auguste Rodin .
    Sa fim serioshi!!! Ioanitzoaia e mediocru... Se vede din editorialele sale in care nu spune nimic concret, nu-shi asuma responsabilitatea unei pareri transhante. Tot timpul cauta o cale de mijloc...
    Nici vorba, ei nu pot fi comparati, si asta nu doar pentru ca au facut lucruri diferite. Fiecare in domeniul sau a ajuns la un alt nivel pe scara valorilor, iar francezul este mult mai departe.
    Voiam sa spun ca Ioanitoaia este totusi un "creator de scoala" (cum spunea phil) in presa romaneasca, a adunat pe multi in jurul sau, care nu au insa puterea sa se desprinda de el, desi probabil sunt condamnati a sta in umbra.

    Quote Originally Posted by viole(n)t
    Cel mai bun a fost Fotbal Plus, care a existat pe la inceputul anilor 90. Avea o rubrica externa destul de buna (iar pe vremea aia informatzia nu circula ca shi acuma).
    Dar ma mir cum de nu shtitzi de "Regele Fotbal". Se difuzeaza pe plan natzional. Are unele statistici faine, in rest...jale.
    Da, cunosc si "Fotbal Plus", ar fi meritat intr-adevar sa il amintesc explicit. Despre "Regele Fotbal" am auzit, dar nu am vazut nici un numar.

  13. #34
    senior sickboy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    240
    Reputatie
    1
    De cind cu internetu' nu mai citesc nici un ziar de sport...romanesc.
    Imi aduc aminte de 'Fotbal Plus' era cel mai bun,am avut toata colectia,scria si TRU de la Gazeta...
    PS.Mai citesc 'Pronostic Sportiv' unde scrie unul dintre cei mai buni analisti de fotbal de la noi,T.Cassio.
    "I went to a fight and a hockey game broke out"

  14. #35
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    ehei, tudose, de cand n-am mai tinut in mana un Kicker...revista asta m-a fascinat intotdeauna: in copilarie pentru ca era plina de fotografii colorate de la meciuri iar inaintea fiecarui an competitional din Bundesliga erau publicate posterele TUTUROR echipelor din primele DOUA ligi (in format A4). fotografiile oficiale ale loturilor, cum ar veni: cu echipamentul nou, tot lotul de jucatori precum si conducerea respectivului club.

    astazi, desigur, nu mai sunt impresionat doar de poze (desi revista arata la fel de bine dpdv estetic si e frumos colorata) ci si de continut. puteti vizita site-ul revistei la www.kicker.de (din pacate nu exista si o versiune in limba engleza). fiind vorba de un saptamanal, exista un dozaj foarte bun intre cronica si analiza mai generala. baza de date pusa la dispozitia iubitorului de fotbal e impresionanta! nu doar primele doua divizii germane se bucura de o atentie deosebita, ci si ligile inferioare. fiind un magazin sportiv ("Kicker Sportmagazin"), continutul nu e exclusiv fotbalistic. sigur, primele pagini sunt dedicate zeului rege dar exista sectiuni consistente si ale celorlalte sporturi. si ar mai fi multe de adaugat.

    dar evident, campionatul german si mentalitatea lor sunt cu totul altceva . in primul rand /nope/ exista centralismul din presa noastra sportiva pentru simplul motiv ca echipele importante sunt distribuite in diverse orase: Munchen, Stuttgart, Hamburg, Leverkusen, Dortmund...si evident nu exista tigania din ziarele noastre. nu stiu daca voi ati urmarit emisiunea fotbalistica ("Ran" parca-i spunea) de pe Sat 1 cand postul asta (nemtesc) era accesibil (mai ales in Timisoara) pe cablu. se difuza sambata seara, imediat dupa incheierea etapei. un exemplu de obiectivitate si seriozitate cu reportaje foarte bine realizate de la FIECARE meci. aveau si analiza fazelor mai delicate dar foarte frugal. de fapt toata emisiunea era foarte alerta fara sa se lungeasca in discutii inutile cu orele. pentru ca la "ei" nu exista personaje dubioase de calibrul unui Dragomir, Padureanu, Pinalty si nici banuieli de blaturi urmate de dezmintiri si injuraturi .

    tudose, am si uitat de fosta revista "Sportul". oare de ce-o fi disparut? probabil s-a considerat ca nu-si mai are rostul de vreme ce se nascusera atatea cotidiene. total gresit, pentru ca sunt doua formate diferite in discutie.

    si asa ca o paranteza, o mica butada care spune mult despre nivelul jurnalistilor romani. acum cativa ani, cu prilejul primei etape de campionat realizatorii emisiunii "Fotbal minut cu minut" s-au gandit sa dea in direct si cateva telefoane ale ascultatorilor care erau nerabdatori ca reincepe "campionatul nostru cel de toate zilele." a sunat si un tip din State care spunea ca-si face doctoratul in statistica la Yale dar ca asculta postul de radio romanesc live pe internet, etc. dupa ce convorbirea s-a incheiat, unul dintre cei care faceau transmisiile (nu mai retin numele) a tinut sa remarce "patriotismul" respectivului ascultator: "mi-a placut" zicea el "ce frumos s-a exprimat acest tanar care desi e la ei tot la noi se gandeste" !!! caz absolut real. ce mai poti adauga decat :shit: :swear: /fu/ :thinking: :vomiton:
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  15. #36
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by phil
    nu stiu daca voi ati urmarit emisiunea fotbalistica ("Ran" parca-i spunea) de pe Sat 1 cand postul asta (nemtesc) era accesibil (mai ales in Timisoara) pe cablu.
    se difuza sambata seara, imediat dupa incheierea etapei. un exemplu de obiectivitate si seriozitate cu reportaje foarte bine realizate de la FIECARE meci. aveau si analiza fazelor mai delicate dar foarte frugal. de fapt toata emisiunea era foarte alerta fara sa se lungeasca in discutii inutile cu orele. pentru ca la "ei" nu exista personaje dubioase de calibrul unui Dragomir, Padureanu, Pinalty si nici banuieli de blaturi urmate de dezmintiri si injuraturi .
    Am vazut de multe ori emisiunea, dar din pacate eu nu prea intelegeam ce spuneau ei acolo

    Quote Originally Posted by phil
    tudose, am si uitat de fosta revista "Sport". oare de ce-o fi disparut? probabil s-a considerat ca nu-si mai are rostul de vreme ce se nascusera atatea cotidiene. total gresit, pentru ca sunt doua formate diferite in discutie.
    Din cate am auzit eu, a disparut din motive de piata - nu se mai vindea.

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1

    ProSport vs Gazeta Sporturilor

    Ambele ziare sunt mai putin ziare sportive si mai mult ziare de scandal. Acum parca si-au mai revenit, dar nu cred sa dureze mult. De fapt nici nu mai am pretentia sa vad in aceste ziare vesti sportive pertinente. Toti ziaristii - sau aproape toti - sunt mari specialisti in sport si-si dau cu parerea, emit judecati si tot ei trag concluziile. Oare stie cineva - macar procetual - cam cati dintre ziaristii celor doua ziare au avut ceva performante sportive ? Au practicat ei sporturi de performanta, sau doar dau din gura si din pix - asa e mult mai usor decat sa transpiri in arena ? Cu ce drept ii judeca pe sportivi ? Exemplul cel mai recent - campionatele mondiale de gimnastica. Cum si-au permis unii ziaristi sa critice acele fete care au obtinut "doar argint "? Stiu ei ce inseamna antranamentele intr-o sala de gimnastica ?
    Adevarul este ca pe jurnalistii nostrii nu-i intereseaza sportul decat in masura in care le aduce lor beneficiu. Scriin despre scandaluri li se pare ca au vanzare mai buna.
    In lumea asta TOTUL este RELATIV !

  17. #38
    incepator
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    Ferko...! Toata lumea se pricepe la "folbal".
    Ce ai vrea ? sa-i laude prin revista si ei joaca mai mult pentru bani decat pasiune?
    Uita-te putin la starea fotbalului romanesc. Sa nu-mi spui ca ai cuvinte de lauda. Steaua face 0-0 acasa cu o echipa de mana a 7-a. Ce ai vrea sa fie in ziar? "Steaua" a facut un egal cu o mare echipa a Europei?
    Cotidianele sportive sunt singurele care trag un semnal de alarma in fotbalul romanesc...ca iti zic eu stuff-ul din fotbal nu vine sa se uite pe forumuri d-astea
    Redactorii sunt si ei oameni cu facultate , care merg la meciuri si nu discuta asa "din auzite" in codidian. Mi se pare normal sa fie parerea lui buna sau rea... ca si a oricarui suporter obisnuit!
    Uite-l pe Topescu! El a fost comentator sportiv... A fost el sportiv cumva?
    Nu.. si la treaba de comentator nu-l intrecea nimeni.
    La gimnastica avem potential... si daca privim spre vorbele tale "Stiu ei ce inseamna antranamentele intr-o sala de gimnastica ? " si o sa ajungi antrenor asa usor las ca ii bine si bronzu , las ca ii bine si locu 4 , las ca ii bine si locu 5...etc . In sport se tinteste cat mai sus. Vorba aia " De primu is aduce aminte toata lumea, de al-doilea jumatate , de al treilea nimeni.
    Cand era Procesul Etapei...de invita Ioanitoaia "spuma" stuff-ului fotbalistic romanesc si se certau ca tiganii in direct ( Victor Becalli , Gigi,etc) Unde ati mai vazut voi in Europa asa ceva?
    Io zic ca atunci cand vor iesii mafiotii astia din fotbalul romanesc o sa avem performanta o sa iesim cu capu sus in Europa si redactorii o sa aiba vorbe frumoase la adresa "sportului cu balonul rotund"
    Atata stiu ca o sa batem pe STEAUA!!!

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Avem si raspunsul rezista foarte bine amandoua! Chiar incep sa-mi placa mai mult decat inainte....

  19. #40
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    139
    Reputatie
    1
    FARA DISCUTIE ProSportul E CEL MAI TARE. CU SAU FARA iOANITOAIA!
    [SIZE=3][COLOR=Yellow]FORZA[/COLOR] [COLOR=Black]CEAHLAUL[/COLOR]!!![/SIZE]
    [COLOR=Red][SIZE=3]FORZA ARSENAL!!![/SIZE][/COLOR]

  20. #41
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    O mica remark vizavi de disputa ProSport - G.S.

    - la extern, ProSportul da clasa Gazetei. Daca vretzi dovezi, uitatzi-va la analiza privind preliminariile semnata de Vadim al nostru. Excelenta!! Asta in vreme ce Gazeta ni-l arata pe Mutu seminud.

    P.S.: Nu vreau sa ma pun bine cu Vadim, pur shi simplu mi-a placut analiza.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  21. #42
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    blackwarrior, gresesti: Cristian Topescu a fost sportiv de performanta. a practicat calaria. foarte serios. dar pentru ca nu a fost fotbalist, lumea in general habar n-are de trecutul lui sportiv.

    insa nu sunt de acord cu ideea ca daca nu ai fost sportiv de performanta nu vei fi un jurnalist sportiv valoros. sigur ca fostii sportivi au avantajul ca provin din interiorul fenomenului dar asta nu-i transforma automat in gazetari. pentru a-ti face meseria bine in domeniul asta (la fel ca peste tot) trebuie pasiune si pregatire de specialitate, adica o facultate de jurnalism.

    din pacate, la noi problemele sunt mai profunde: nu exista pe piata, la ora actuala, o alternativa la formatul GZ/Prosport si tanarul absolvent care intra in una din cele doua redactii e "brainwashed" si obligat sa se conformeze matritei deja existente.
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •