View Poll Results: Pronostic FC Brasov - FC Arges

Voters
30. You may not vote on this poll
  • 1

    10 33.33%
  • X

    13 43.33%
  • 2

    7 23.33%
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 33 of 33

Thread: Etapa a 25-a: F.C.Brasov-F.C. Arges

  1. #22
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Omul care aduce salvarea
    Tănasă e pe cai mari

    Meci nerecomandat celor slabi de înger la Braşov, acolo unde gazdele şi-au aruncat în luptă ultimele resurse de energie pentru o victorie care să le asigure prezenţa şi la anul în Divizia A. Braşovenii i-au supus pe piteşteni la o presiune incredibilă timp de 80 de minute de joc, fazele de poartă şi şuturile succedându-se la buturile lui Vintilă. Aflaţi într-o continuă presiune, fundaşii şi mijlocaşii alb-violeţi au gafat de multe ori, făcându-l pe Cârţu să fiarbă pe marginea terenului, asta în timp ce atacanţii Bilaşco şi Tănasă nu primeau decât foarte rar mingi.
    Situaţia s-a schimbat spre finalul jocului, atunci când gazdele s-au aruncat în atac, şi au lăsat mult mai multe spaţii libere. De ele au început să profite Tănasă şi Costescu, la una dintre faze primul neiertându-l pe Pesic.
    Gol după critică
    Pentru a doua oară consecutiv, atacantul Ciprian Tănasă îi răspunde lui Cârţu la critici cu o prestaţie bună şi un gol decisiv. Tănasă marcheză în minutul 88 al meciului cu FC Braşov nu numai pentru salvarea de la retrogradare a Argeşului, ci şi pentru revenirea în graţiile suporterilor şi a antrenorului. Pentru al doilea an consecutiv, Tănasă devine salvatorul Argeşului, golul său decisiv semănând ca o medalie de aur pentru echipa piteşteană.

    FC Braşov – FC Argeş 0-1 (0-0)
    C. Tănasă (88)

    Stadion: „Silviu Ploieşteanu”. Spectatori: x.000. Şuturi pe poartă: 5-3. Şuturi în afara porţii: 9-3. Cornere: 4-2. Ofsaiduri: 1-1. Cartonaşe galbene: 2-8.
    FC BRAŞOV: Pesic – B. Nicolae, Petroiesc, Bodea, Sărmăşan – Manole (82 Maric / 90 I. Popa), Tatarciuc, Sătmar (53 Isăilă ), Miclăuş – Surdu, Karamyan. Antrenor: Ferenc Bajko
    FC ARGEŞ: Vintilă – Chiţa, M. Radu, Şomcherechi, Baicu – Dobre, Danciu, E. Dică (53 Ad. Ionescu), M. Sava (70 Crivac) – C. Tănasă, Bilaşco (80 Costescu). Antrenor: Sorin Cârţu
    Arbitri: Alexandru Tudor (Bucureşti) – Cristian Nica (Ploieşti) şi Ioan Onicaş (Zalău)
    Cartonaşe galbene: Karamyan, Bodea – M. Sava, Şomcherechi, Bilaşco, Ad. Ionescu, Dobre, Crivac, C. Tănasă, Baicu

    Faze de TOP:
    # Min. 2 – Lovitură liberă periculoasă a lui FC Argeş, M. Sava a tras direct pe poartă de la 17 metri, dar Pesic a respins
    # Min. 41 – Lovitură liberă de la 30 de metri bătută puternic de Surdu, Vintilă reţine în doi timpi
    # Min. 45 – Petroiesc este găsit excelent din corner, lovitură de cap defectuoasă
    # Min. 51 – Miclăuş urcă cu un balon, şutează în diagonală de la 20 de metri, prinde Vintilă
    # Min. 70 – Şut foarte periculos al lui Manole de la 20 de metri, mingea trece milimetric pe lângă poarta lui Vintilă
    # Min. 75 – Imensă ratare a Argeşului, Danciu îl deschide pe Baicu, acesta intră în careu şi şutează în diagonală, dar mingea trece foarte puţin pe lângă poartă
    # Min. 81 – Karamyan recentrează în careul mic o pasă lungă, Miclăuş reia din cădere de la circa cinci metri, dar reţine Vintilă
    # Min. 85 – Danciu şutează de la 25 de metri, Costescu deviază mingea, care-şi schimbă traiectoria dar nu într-atât încât să-l păcălească pe Pesic
    # Min. 88 – 0-1 C. TĂNASĂ. Ad. Ionescu îl deschide în careu pe C. Tănasă, acesta trage din prima la colţul scurt, nimic de făcut pentru Pesic


    Sorin Cârţu a anticipat presiunea la care va fi supus la Braşov, şi a format un bloc defensiv combinat între apărare şi mijloc, atacul fiind sacrificat. Reintrarea lui Alin Chiţa în formula de start l-a scos din dispozitiv pe Raul Marincău, în timp ce Şomcherechi a fost adus mai în centru faţă de precedenta partidă, cu FCM Bacău. La mijloc, absenţa lui Prepeliţă a fost suplinită de Cornel Dobre. FC Argeş a stat betonată în apărare, iar în partea a doua, linia de mijloc a mai fost întărită şi cu Adrian Ionescu şi Iulian Crivac, doi jucători cu profil defensiv. Deşi anunţase că prima sa schimbare este atacantul Costescu, Sorin Cârţu l-a introdus în teren pe acesta doar pentru ultimele zece minute de joc. Cârţu şi-a propus să nu piardă la Braşov, şi a reuşit chiar mai mult.

    Sursa:Top

  2. #23
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    „Tănasă e ucigător”
    Antrenorul Sorin Cârţu a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Tănasă, cel care a adus liniştea Argeşului în acest campionat, deşi în ultimele două săptămâni a stat numai cu gura pe el. Fostul mare atacant al Craiovei Maxima a spus că execuţia cu piciorul stâng de la golul lui Tănasă este şi o urmare a discuţiei pe care a avut-o la antrenamente cu atacantul. „I-am sugerat să tragă la poartă şi cu piciorul stâng, pentru că nu-l foloseşte aproape deloc, deşi şutează foarte bine. A făcut o preluare care l-a dezechjilbrat pe Petroiesc, apoi a avut o execuţie splendidă. Tănasă este un jucător de careu care poate depăşi orice adversar, este ucigător”, a spus Cârţu.

    Sursa:Top

  3. #24
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Au rupt gardurile
    Imediat după marcarea golului, întreaga echipă s-a aruncat pe Tănasă, care la rândul său se suise pe gardul în spatele căruia stătea galeria. Pentru aproximaiv un minut, plasa despărţitoare s-a clătinat sub imensa bucurie a oaspeţilor, care şi-au văzut încununate eforturile din acest retur. Cu victoria de la Braşov, FC Argeş s-a salvat de la retrogradare, şi a „îngropat”, în acelaşi timp, formaţia gazdă. Pentru manifestarea spontană de bucurie, Tănasă a plătit cu un cartonaş galben, mult prea puţin important faţă de golul de milioane marcat.
    „Ne pare rău de voi”
    Imediat după ce a sărbătorit golul marcat de Ciprian Tănasă, galeria „Ultras Viola” a început să scandeze „Ne pare rău de voi”. Suporterii piteşteni au apreciat faptul că braşovenii au luptat până la epuizare, şi au crezut în şansele lor de salvare până în ultimul minut. După terminarea meciului, spectatorii au aplaudat ambele echipe: pe stegari pentru dăruire, iar pe vulturi pentru succes.

    Sursa:Top

  4. #25
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Toastul lui Cârţu
    „Victoria să aducă victorii”
    # Primă suplimentară de 10.000 de dolari

    Întreaga echipă s-a oprit la Bran pentru a sărbători victoria în faţa Braşovului şi salvarea de la retrogradare, cu cinci etape înainte de terminarea campionatului. Fiecare component al lotului a primit din partea antrenorului Sorin Cârţu câte o bere „Stela Artois”, chiar şi puştanul Ionaşcu, luat în lot pentru a se obişnui cu atmosfera jocurilor cu miză. Alb-violeţii au stat circa o oră la popas, principalul subiect fiind fazele din timpul meciului. În afara berii, jucătorii au şi mâncat câteva specialităţi de la pensiunile de pe culoarul Rucăr-Bran.
    Cârţu a dat „verde” la bere cu un toast simplu şi cuprinzător: „Victoria să aducă victorii!”. Fotbaliştii piteşteni au mai avut un motiv de bucurie: au aflat de la preşedintele Viorel Ilinca faptul că vor avea o primă suplimentară pentru această victorie. Cârţu a primit însărcinarea de a împărţi 10.000 de dolari tuturor componenţilor lotului. „Este normal ca să avem prime suplimentare la astfel de meciuri, mai mult ca la partidele cu Steaua, Dinamo sau Rapid, acolo unde jucătorii sunt motivaţi de numele adversarului”. Astfel, în afara celor 1.000-1.300 de dolari pe care îi primesc piteştenii la victoriile în deplasare, aceştia vor încasa un supliment de 500-700 de dolari.


    Sursa:Top

  5. #26
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    „Victorie mare”
    Sorin Cârţu a apărut la conferinţa de presă cu o mină destinsă, a luat cuvântul primul ca un învingător, şi a explicat care au fost atuurile echipei sale în faţa braşovenilor. Acesta a spus că a schimbat sistemul de joc chiar în minutul doi, când a văzut aşezarea gazdelor. După obişnuitele aprecieri asupra jocului, antrenorul Argeşului a aruncat o umbră de regret şi asupra retrogradării Braşovului. „Mi-au plăcut braşovenii în meciurile cu Dinamo şi Rapid mai mult decât azi, sau la victoria de la Craiova. Îmi pare rău că le-am semnat sentinţa. Victoria noastră este meritată, dar sigur, gazdele pot invoca bara transversală a lui Bodea. A fost o fază fierbinte, dacă ar fi marcat, altele poate ar fi fost datele problemei”.
    Sorin Cârţu: „În pregătirea jocului am început cu următoarea frază: Meciul de astăzi are o conotaţie specială şi, dacă învingem, 90% obiectivul este realizat, şi avem posibilitatea să ajungem chiar în primele opt echipe ale campionatului”. Sincer, aş fi fost mulţumit şi cu un rezultat de egalitate, pentru că ne păstra o distanţă de şapte puncte de FC Braşov. Am luat în calcul înainte chiar şi înfângerea dar, în mare, tot ceea ce ne interesa era ca în proporţie de 90% să fim salvaţi de la retrogradare. A fost o victorie mare obţinută după o primă repriză foarte slabă. Am discutat destul de aprins la pauză cu ei, i-am certat foarte mult pentru lipsa de posesie, pentru greşelile individuale, pentru execuţii şi exprimări greşite. Cei mai vizaţi au fost, recuniosc, Şomcherechi şi Dică, dar ei şi-au revenit. În partea a doua am jucat mai consistent, era normal să-i revigorez pe băieţi. De-acum încolo sper să avem parte de jocuri mult mai bune”.
    Ferenc Bajko: „N-am ştiut să gestionăm victoria de la Craiova. Echipa a făcut un efort deosebit astăzi, nu am ce să le reproşez. Am avut o oarecare teamă de acest meci, am pregătit partida într-un fel jocul, dar nu am reuşit victoria. N-am ştiut să avem posesie, să ţinem mingea departe de poarta noastră. Cred că nu am reuşit să marcăm din cauza faptului că nu am păstrat mai mult mingea în faţa porţii lor, şi astfel le-am dat posibilitatea să respingă toate mingile noastre. La jucătorii noştri s-a resimţit uzura psihică şi fizică. Avem un lot restrâns, 90% din cei care au evoluat azi au făcut-o în toate minutele de vreo lună încoace. Oboseala s-a văzut în repriza a doua. Am avut destule ocazii, dar n-am ştiut să marcăm. Suntem în proporţie destul de mare retrogradaţi”.

    Sursa:Top

  6. #27
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    CULISE
    # Păcăleală.
    Cinci suporteri piteşteni au luat loc în sectorul rezervat de organizatori pentru galeria piteşteană, cu o oră înainte de începerea meciului. Cei cinci, veniţi în dimineaţa partidei sub Tâmpa, au fost ridiculizaţi de spectatorii braşoveni, care au crezut că cei cinci formează galeria Argeşului. La ora meciului însă, Ultraşii violeţi erau în număr sensibil egal cu ceilalţi ultraşi, „Forza Carpatica”.
    # Sfătuitor. În tribuna oficială a stadionului braşovean a luat loc şi fostul mare jucător al Craiovei Maxima, Aurică Ţicleanu. Acesta a părut mai apropiat de gazdele partidei, braşovenii ţinându-i companie în majoritatea timpului, decât de oaspeţi, care sunt antrenaţi de un fost coleg din echipa mare a Craiovei, Sorin Cârţu. Pe tot parcursul meciului, Ţicleanu a dat sfaturi, uitând însă că n-a excelat niciodată ca antrenor.
    # Ospitalitate. Gazdele meciului s-au purtat impecabil cu toată lumea prezentă la tribuna oficială, inclusiv ziariştii sau invitaţii. Ca pe nici un stadion din ţară, toată lumea a avut la dispoziţie cafea, suc, şi alte produse de protocol, făcându-i pe oaspeţi să regrete posibila retrogradare a Braşovului în Divizia B.
    # Meseriaş. În minutul 25 al partidei, Bodea a încercat să degajeze o minge, dar a făcut-o defectuos, aceasta ieşind cu mult în afara terenului de joc. Cârţu a intuit direcţia mingii, a făcut un sprint de doi metri şi a oprit balonul cu un stop impecabil. „Coţofana” s-a aşezat cuminte la picioarele fostului atacant de geniu al Craiovei, spre admiraţia tribunei, care l-a aplaudat pentru singura dată în acest meci. Imediat după realizarea sa tehnică, Cârţu a strigat la Tănasă şi i-a strigat: „Vezi? Aşa se face!”. Vârful Argeşului încercase mai devreme o astfel de preluare, pe care însă n-a reuşit-o.

    Sursa:Top

  7. #28
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Dossey rezervă
    FC Braşov are doi portari străini, pe Dejan Pesic (sârb) şi Ibrahim Dossey (ghanez). Campionatul trecut, al doilea a fost apărătorul de bază al braşovenilor, prestaţiile sale ducându-l la Rapid. Însă, sub Grant a început căderea portarului de culoare care a cochetat şi cu echipa naţională a ţării sale, astfel că, revenit la Braşov, el nu mai prinde decât banca de rezerve. Dossey l-a încălzit pe Pesic, după care s-a îmbrăcat gros şi s-a aşezat să urmărească partida.

    Sursa:Top

  8. #29
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Prepeliţă a rămas la Piteşti
    Internaţionalul de tineret al echipei FC Argeş, Andrei Prepeliţă, nu a făcut deplasarea la Braşov. El a rămas la Piteşti din cauza unei amigdalite rebele luate după o răceală puternică. Reintrarea lui este absolut necesară, în condiţiile în care la meciul cu Poli Timişoara de sâmbătă, FC Argeş va fi decimată de suspendări. Prepeliţă a fost suplinit bine de Dobre, care a făcut un joc exact în apărare.

    Sursa:Top

  9. #30
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Îngălbeniţi de Tudor
    # Cinci suspendaţi cu Poli Timişoara

    Exigentrul arbitru Alexandru Tudor a condus excelent partida, care se anunţa a fi una extrem de dificilă. Cu toate acestea, Tudor nu a scăpat prilejul de a-şi da în petic, aşa cum o face de obicei. El a îngălbenit practic fomaţia piteşteană, arătând numai puţin de opt cartonaşe galbene pentru fotbaliştii alb-violeţi. Rău este că, în urma acestor avertismente, Cârţu nu va putea conta în meciul cu Poli Timişoara pe cinci dintre titulari, care sunt suspendaţi: Şomcherechi, Baicu, Sava, Dobre şi Ionescu.
    Ca un tigru
    Arbitrul întâlnirii, Alexandru Tudor, se face remarcat nu numai în timpul unei partide, ci şi înaintea ei. Alături de componenţii celor două echipe, Tudor iese la încălzire, şi efectuează mişcări mai comlicate chiar decât fotbaliştii. La Braşov, bucureşteanul a făcut câteva sprinturi care i-au speriat pe fotbaliştii celor două formaţii. El a încurcat chiar, de câteva ori, încălzirea fotbaliştilor, pătrunzând în miuţele dictate de secunzii celor două formaţii.

    Sursa:Top

  10. #31
    REPUBLIKA cokko20's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    Asta e noi ne-am salvat voi ati cazut in B si NE PARE RAU DE VOI mai bine cadea Bistrita in B decat Brasovu.


    Viola E Basta

  11. #32
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Aniversare întârziată
    În meciul cu numărul 100 în Divizia A, Ciprian Tănasă a jucat slab, şi a sfârşit prin a fi înlocuit de Sorin Cârţu. Atacantul care a jucat numai la FC Argeş pe prima scenă fotbalistică a ţării a bifat 100 de prezenţe cu numai 45 de minute în meciul cu FCM Bacău, şi nici o reuşită palpabilă. Sorin Cârţu l-a certat, aşa cum a făcut-o şi înaintea meciului cu Poli Iaşi, şi rezultatele s-au văzut: Tănasă a jucat 90 de minute, deşi era vizat pentru înlocuirea cu Costescu, şi a marcat în minutul 88 al partidei de la Braşov. „Suntem salvaţi în proporţie de 80%. Mă bucur că am înscris, pentru că nu mai marcasem de mult (n.r. – de la meciul din etapa a 20-a, cu Poli Iaşi). Acum trebuie să fim atenţi şi să nu ne credem scăpaţi. Să nu uităm că Tănasă a dat gol fiindcă a fost ajutat de o întreagă formaţie. E succesul lui Tănasă, al lui Bilaşco, al lui Sava, al lui Dobre, al lui Cârţu şi al tuturor de la FC Argeş”, a declarat Ciprian Tănasă la sfârşitul meciului. Acesta consideră că adevărata sărbătoare pentru împlinirea a 100 de partide în Divizia A a avut-o la Braşov.
    În primii zece
    Prin golul marcat în minutul 88 la Braşov, Ciprian Tănasă l-a egalat pe Marius Bilaşco, cu opt reuşite, şi amândoi se clasează pe o poziţie onorabilă, 7 în clasamentul golgheterilor. Cei doi au marcat 9 dintre cele 11 goluri ale Argeşului în acest retur, dovedind o poftă de gol de invidiat. Tănasă este liderul părţii a doua a campionatului pentru FC Argeş, cu şase reuşite în zece meciuri, în timp ce Bilaşco a marcat decât de trei ori. Celelalte goluri ale piteştenilor sunt operele lui Dică şi Vrăjitoarea.
    17 goluri - Gigel Bucur (Sportul Stud.)
    16 goluri - Claudiu Niculescu (Dinamo)
    13 goluri - Daniel Niculae (Rapid)
    11 goluri - Gabriel Caramarin (Poli Timişoara), Ionel Dănciulescu (Dinamo - transferat în China)
    10 goluri - Nicolae Dică (Steaua), Adrian Anca (CFR Cluj), Cristian Coroian (Gloria Bistriţa)
      9 goluri - Sandu Negrean (Gloria Bistriţa)
      8 goluri - Gigel Coman (Poli Timişoara), Marius Bilaşco şi Ciprian Tănasă (FC Argeş)

    Sursa:Top

  12. #33
    Republica Viola Vulturul's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Pitesti
    Posts
    1,776
    Reputatie
    1
    Boala pe sârbi
    Căpitanul echipei FC Argeş, Marius Radu, l-a accidentat duminică grav pe Darko Maric, atacantul sârb al lui FC Braşov. Cei doi s-au ciocnit la mijlocul terenului, dar jucătorul gazdă a rămas întins pe gazon. Maric a fost luat pe targă de brancardieri, dus la salvare, şi de aici la Spitalul Judeţean, unde i-au fost aplicate cinci copci la cap. Doctorii i-au recomandat sârbului două săptămâni de repaus, altfel că el va pierde cel puţin două dintre cele cinci meciuri care au rămas de jucat din actuala ediţie de campionat. De remarcat este că arbitrul Alexandru Tudor, care arătase până în acel moment opt cartonaşe galbene piteştenilor, nu l-a avertizat pe Marius Radu, semn că ciocnirea a fost involuntară.
    Cu Kolasinac pe conştiinţă
    Marius Radu nu se află la prima ispravă de acest gen, în campionat. În tur, la Cluj-Napoca, căpitanul Argeşului i-a rupt piciorul altui jucător sârb, Sead Kolasinac, tot în urma unei ciocniri dure, dar în limitele regulamentului. Kolasinac a suferit dublă fractură de tibie şi peroneu, şi nu a mai revenit nici azi pe terenul de fotbal.

    Sursa:Top

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •