Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 23

Thread: Care e cea mai serioasa societate de asigurari pentru casco?

  1. #1
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1

    Care e cea mai serioasa societate de asigurari pentru casco?

    Unde aveti facuta casco? Sunteti multumit(a) de societatea de asigurare aleasa? De ce? Vreau si eu sa-mi fac la nul o societate de asigurari serioas, una care sa nu te amane cu reparatia la masina, sa nu plateasca si sa stea masina in service, sa se poarte cum trebuie cu clientii, sa nu te pacaleasca cand vine vorba de reparatii s.a.m.d. Exista asa ceva? Voi ce ati alege?

  2. #2
    galben-verde Lauryca's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Galati/Vaslui
    Posts
    1,278
    Reputatie
    1
    Totul depinde de oameni..Degeaba societatea X lucreaza bine in orasul Ploiesti sa zicem si clientii sunt super-multumiti, iar in alt oras de exemplu Arad la aceeasi societate X clientii nu sunt mutumiti. Totul depinde de angajatii firmei. Eu am casco la Asiban, dar ai zis ca in Constanta e nasol la ei, asa ca.. Cel mai bine te-ar sfatui cei din Constanata.
    "Pus astfel în lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului." - [I]ION ILIESCU - Strategie si Reforma[/I]

  3. #3
    galben-verde Lauryca's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Galati/Vaslui
    Posts
    1,278
    Reputatie
    1
    Ca sa citez pe cineva de pe un alt forum (auto) cea mai buna societatea de asigurari e cea unde ai relatii.
    "Pus astfel în lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului." - [I]ION ILIESCU - Strategie si Reforma[/I]

  4. #4
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Este foarte greu de spus. Asta o afli pentru prima data daca uzezi de serviciile societatii. Pana atunci sunt in principiu toate la fel.

  5. #5
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Laurycă View Post
    Ca sa citez pe cineva de pe un alt forum (auto) cea mai buna societatea de asigurari e cea unde ai relatii.
    chiar am ajuns rau de tot daca si la asigurare trebuie sa am relatii.. pai ar trebui sa se poarte super finut cu orice client ca altfel la anu' nu mai pupa ei asigurare, plus antireclama le fac cat nu acopera ei pe jumatate de oras.

  6. 18th December 2006, 18:39

  7. #6
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    bun dar din experienta voastra care ar fi serioase?.. eu in Cta am auzit lucruri bune de Tiriac

  8. #7
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Cauta-le pe toate pe google. La un moment dat una (Astra sau Asiban?) intrase in incapacitate de plata. Si atunci chiar ca e nasol. Eu de ex. am BT de peste un an, am avut vreo 2-3 daune minore si sunt multumit de cum s-a derulat problema de fiecare data.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  9. #8
    galben-verde Lauryca's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Galati/Vaslui
    Posts
    1,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tchibos View Post
    chiar am ajuns rau de tot daca si la asigurare trebuie sa am relatii.. pai ar trebui sa se poarte super finut cu orice client ca altfel la anu' nu mai pupa ei asigurare, plus antireclama le fac cat nu acopera ei pe jumatate de oras.
    Am impresia ca ai uitat ca traiesti în România, unde si ca sa-ti platesti impozitele esti umilit.

    Quote Originally Posted by tchibos View Post
    bun dar din experienta voastra care ar fi serioase?.. eu in Cta am auzit lucruri bune de Tiriac
    Pai daca in CT ai auzit lucruri bune de Allianz du-te la ei. Dar ai grija ca e cea mai scumpa societate si daca nu o sa fii multumit o sa-ti para rau. Acum chestia cu multumirea clientilor e relativa - tot timpul o sa existe si clienti nemultumiti la o firma.
    Last edited by Lauryca; 20th December 2006 at 20:30.
    "Pus astfel în lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului." - [I]ION ILIESCU - Strategie si Reforma[/I]

  10. #9
    SOLO FARUL tchibos's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    10,057
    Reputatie
    1
    la anul acolo o sa ma duc.. normal ca peste tot sunt clienti emultumiti intr-o masura mai mare sau mai mica dar la asiban am fost de 3 ori si de fiecare data era un nesimtit care parca te duci in audienta la presedinte asa se poarta cu clientii

  11. #10
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    toate firmele de asigurari sunt nesimtite in Romania, trebuie sa iti repari masina la ce "analfabezti" vor ei!!! ...personal am la Asirom CASCO, dar nu l`am folosit de vreo 8 ani

  12. #11
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Laurycă View Post
    Am impresia ca ai uitat ca traiesti în România, unde si ca sa-ti platesti impozitele esti umilit.


    Pai daca in CT ai auzit lucruri bune de Allianz du-te la ei. Dar ai grija ca e cea mai scumpa societate si daca nu o sa fii multumit o sa-ti para rau. Acum chestia cu multumirea clientilor e relativa - tot timpul o sa existe si clienti nemultumiti la o firma.


    Mai bine nu. Allianz este scumpa, si nu merita. Spre public se arata eleganta, cu nivel, dar in rezolvarea problemelor nu este cu nimic mai buna decat altele. Eu am avut 10 ani asigurare la Allianz, zece ani de pomana in ce priveste primele de asigurare. Un sfat: incercati la o societate noua. Cei noi pe piata incearca mereu, cel putin la inceput, sa faca o buna impresie prin taxe si servicii convenabile.

  13. #12
    incepator
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    eu am la Asitrans...in bucuresti.. si pare a fi OK...e drept cunosc pe cineva

  14. #13
    senior 48's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    249
    Reputatie
    1
    asiromu este cea mai seriosa firma de asigurari. cel putin in craiova majoritatea sant multumiti!
    anti-buCUResti

  15. #14
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    In bucuresti toata lumea fuge de asirom ca dracu' de tamaie. Pana acum cel mai bine de departe stateau allianz, urmati de asiban. E drept si tarifele erau pe masura la allianz, la asiban un pic peste piata. Am observat ca lumea se reorienteaza spre astea mai noi, generali, bcr... Eu de pilda am avut 5 ani la asiban si au fost ok, acum 99% voi face la generali.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  16. #15
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    in resita astra are prioritate in toate asig.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  17. #16
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    io nu ma plang de ASIROM deocamdata, e drept nu am fost implicat in nici un incident pana acum si sper sa nici nu fiu...

  18. #17
    ............. The_Blonde's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    bucuresti
    Posts
    3,384
    Reputatie
    1
    cei mai buni de pe piata sunt allianz tiriac desi au cotele destul de mari , nu se kk pe ei cand vine vorba de constatarea unor daune totale , pe cand asirom sau astra ar face orice sa nu constate o dauna totala ...pentru cei ce nu stiu dauna totala inseamna o masina avariata in proportie de 85% sau peste .
    [B]TOTI ALCOLISTII SI DROGATII STRIGA SA-TI TRAGEM CLANTA MITICA DE LA LIGA[/B]
    ex-Steel_Girl

  19. #18
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    Mi-am facut asigurare la Omniasig. Doamne ajuta sa nu am treaba cu ei
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  20. #19
    incepator
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Nu va asigurati la Asitrans : sunt incompetenti, mincinosti, nu stiu cum sa mai minta sau sa mai intarzie platile,habar nu au de capul lor sau de dosare! sunt cei mai nesimti! nu au nici cea mai mica notiune a ceea ce inseamna un contract sau client!Oricare alta societate, dar NU Asitrans!
    Last edited by Dandana; 28th March 2008 at 14:53.

  21. #20
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    am lucrat cu 2 firme pana acum, pentru mai multe masini : Allianz si Omniasig

    acum lucrez DOAR cu Omniasig ... e mai bine

  22. #21
    incepator
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    15
    Reputatie
    1
    Eu zic ca nu are sens sa-ti faci casco daca masina este mai veche de 7-8 ani.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •