Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 25

Thread: Ce partii va plac?

  1. #1
    Guest

    Ce partii va plac?

    Va place schiul? In Romania calitatea partiilor cam lasa de dorit. Am auzit de romani care pleaca la schi pe ghetarii din Austria. Dar parca mi se pare cam exagerat.

  2. #2
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    73
    Reputatie
    1
    Cine merge la schi in Austria? Catarama si Nastase poate. Sa le fie de bine si sa nu-si rupa picioarele. Sau poate...

  3. #3
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Vorbeam cu cineva luna trecuta, o fetita care habar nu are sa se dea pe schiuri, dar are impresia sa mearga la schi in statiuni din calendarul Cupei Mondiale, ca St. Moritz sau altele. Si nici macar nu o dau banii afara din casa.

    Nu inteleg de ce nu poate sa daca gauri in partie pe la Predeal sau Sinaia. Parca vad ca anul asta o sa fie o iarna frumoasa cu multa zapada la noi in tara.

  4. #4
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Si chiar este o iarna frumoasa, cu multa zapada, anul asta!

    Despre partii: Poiana Brasov detine suprematia! Gaseti orice tipuri de partii... de la usor pana la dificil!

    Avand in vedere ca schiez de la 5-6 ani mie imi plac partiile mai dificile ca: Ruia, SubTeleferic(prima portiune), Lupului si cele medii: Sulinar, SubTeleferic...

    Am mai fost sa schiez in Predeal si in Sinaia - pacat ca nu e diversitate ca in Poiana. Am vazut partia de la Azuga - e destul de interesanta si e destul de lunga!

    Cam atat!

  5. #5
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Nimeni nu schiaza? Vreau si eu o parere(alta decāt a mea...) cu privire la unele pārtii! Cer eu prea mult?

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Viena
    Posts
    12
    Reputatie
    1
    Eu locuiesc in Austria, am invatat sa schiez acum 2 ani, a devenit deja sportul meu favorit de iarna. Vreau sa spun ca aici in statiunile de ski exista pana la 200 de km de partii!! pe statiune si exista zeci de statiuni. In Romania nu am schiat dar cred ca exista o diferenta ca de la cer la pamant. La 80 de km de Viena sunt 2 statiuni cu cate 20 de km de partii, perfecte pentru o zi de schi, pline de slovaci si unguri. Am intalnit si romani! Austriecii se duc mai incolo inspre SAlzburg.

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    3
    Reputatie
    1

    Uff

    Recomandari d partii din pacate nu prea am avut experienta, am fost 1 data la Borsa parea interesant, partie mare si preturi bune si era si telescaun, la brasov si valea prahovei nu am ajuns iarna :degete: ...sper sa se schimbe
    "rasheedkpenny" fain de tine ca esti acolo
    La parang mie personal mi-a placut mult de tot , puteti incerca si voi .... Oricum astept si eu recomandari.... as dori sa ma "initiez" in acest domeniu dar nu stiu cum sa incep

  8. #8
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Partia Lupului din Poiana Brasov e cea mai tare din Romania.

  9. #9
    incepator montania's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    Cea mai solicitanta partie e Carp, in Sinaia. Incercati sa coborati partia asta de sus pana jos fara oprire

    Cea mai echilibrata partie, buna de concurs, e la Azuga...ofera un tempo excelent.

    Si Poiana BV ofera lucruri interesante, insa nu stiu de ce, mereu am impresia ca lucrurile nu sunt ingrijite acolo, de fapt si la Sinaia e cam la fel.

    Dar pentru cea mai cool aventura alpina...Balea!!

    M.

    -------------------------------
    www.montania.ro your starting point

  10. #10
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Coboara tu Lupului de sus pana jos fara oprire, si o sa vezi ca pe S-ul mare iti tremura genunchii de numa-numa. Ma apuca fiorii cand ma gandesc ca Lupului era intial partie de coborare. Nici nu-i de mirare ca au murit atatia campioni pe acolo (national). Brrrrr
    Dupa saritoarea ,chiar inainte de prima derivatie catre Drumul Rosu, simt nevoia sa ma opresc odata pana pe S. Ultima data am sarit peste 10 metrii aclo (mi-au zis amicii cu care eram) de credeam ca nu mai ajung inapoi pe pamant. Urmata si de o tranta sanatoasa pe S cand m-a pus dracu sa o dau schuss pe jumatea a dous a pantei. M-au durut toate oasele

  11. #11
    incepator
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    in primul rand buna seara (membru nou )

    n-am inteles niciodata de ce Pārtia Lupului e considerata f dificila..Am fost o singura data in Poiana..nu prea imi place sa schiez acolo. Prefer Sinaia..e mai "alpina" si panorama e impresionanta...astept sa vad cat de atractiva e kalinderu in perioada revelionului.

  12. #12
    Silfidus! Maximus's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,708
    Reputatie
    1
    daca mergi la schi de revelion sa te pregatesti cu muuuulta rabdare!
    GRUPPO MAXIMA - MEMBRU FONDATOR

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    nu merg de Rev...inainte...pana pe 30 cand incepe lumea sa se imbulzeasca ...dupa care schimb claparii pe plastici si o iau la deal prin hasmash

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    8
    Reputatie
    1
    apropo...arunc si eu o intrebare...shanse minime sa primesc un raspuns..dar incercarea moarte n-are....face cineva de aici si schi de tura? si o intrebare si mai chinuitoare...are cineva de vanzare o pereche de "piei de foca" pt schiuri de 170cm ?

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Sep 2004
    Posts
    16
    Reputatie
    1
    mie mi-a placut la Borsa.

  16. #16
    iluminati
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    departe de oi
    Posts
    1,639
    Reputatie
    1
    in ardeal nu prea sunt partii lungi, asa ca cei care se pricep si au bani merg in austria, slovacia, slovenia, italia, franta. ceea ce e in romania e vax. putine partii intr+o statiune, denivelate- iţi solicita incheieturile, preturi mari. am fost la bohinj, goranska gora si chamonix. partii line ca-n palma, sute de domenii schiabile, preturi mici.
    p.s.: in plus nu avem loc pe valea prahovei de bucuresteni! toti se cred mari schiori!

  17. #17
    incepator montania's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by freya
    apropo...arunc si eu o intrebare...face cineva de aici si schi de tura?
    Da!!
    -----
    your starting point

  18. #18
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Si eu am avut niste incercari , mai subtiri din lipsa de echipament adevarat de schi de tura.

  19. #19
    incepator montania's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bob
    in ardeal nu prea sunt partii lungi, asa ca cei care se pricep si au bani merg in austria, slovacia, slovenia, italia, franta. ceea ce e in romania e vax. putine partii intr+o statiune, denivelate- iţi solicita incheieturile, preturi mari. am fost la bohinj, goranska gora si chamonix. partii line ca-n palma, sute de domenii schiabile, preturi mici.
    p.s.: in plus nu avem loc pe valea prahovei de bucuresteni! toti se cred mari schiori!
    Draga Bob,

    Ai si nu ai dreptate...e adevarat ca in Ro partiile sunt denivelate, solicita...dar tocmai de aceea mergi la ski...sa simti ca "lucreaza muschiu'". M-am dat si eu prin vest, da, foarte civilizat, sarme cat cuprinde, rapide, etc, totusi, dupa ceva vreme, partille astea "Ca-n palma" ma plictisesc efectiv. E bine daca mergi cu kinderii, dar cateaodata mai vrei sa simti un pic adrenalina urcand...

    Eu zic ca este potential si in Ro, si e frumos si in Ro, poate apreciezi asta dupa ce vizitezi statiuni pe afara. Zici ca pe valea PH dai de Bucuresteni, corect! Problema este ca statiunile la noi sunt super sub-dezvoltate. Planurile au fost facute acu' 30 de ani!! Mai mult, s-au degradat o gramada de instalatii si nu s-a facut mai nimic nou. Totusi...ceva se misca, uite Predealu' cu o partie noua + telescaun nou, Kalinderu'. La Sinaia s-au facut studii pentru 2 gondole + 6 telescaune...dar cand se va implementa

    Succese,
    M.
    -----
    your starting point

  20. #20
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bob
    in ardeal nu prea sunt partii lungi,
    Ba sunt Bob, la Poiana Brasov. Incearca si acolo. Si nu sunt nici asa de multi bucuresteni

  21. #21
    incepator
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    8
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    Mi-am luat piei de foca finalyyyyyyyy din BV ...si am fost la prima tura in Piatra Mare..Imaginatzi-va munte...zapada garla....si fara coziiiii....dupa examenuul de we asta sper sa prestez we viitor

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •