Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 30

Thread: Cupele europene

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1
    Miercuri, 13 Decembrie 2006 Numarul: 295 (1359)




    Ziarul de Bacau / Sport

    Stiinta Bacau vrea in Europa inainte de 1 ianuarie 2007
    De Marius Ambrozie, 13.12.2006




    • de vineri (15 decembrie) si pina duminica (17 decembrie), Stiinta Bacau va organiza turneu in Top Teams Cup, la Sala Sporturilor


    VOLEI FEMININ - TOP TEAMS CUP: Doua zile au mai ramas pina la inceperea turneului din cupele europene (Top Teams Cup) la volei feminin care va fi organizat de Stiinta Bacau, vicecampioana a Romaniei. Pentru ocuparea locului I, cel care va asigura calificarea in optimile de finala ale competitiei, Stiinta Bacau va avea de infruntat echipe din tari vecine, anume Galichanka Ternopil (Ucraina), ZOK Spartak Subotica (Serbia) si ZOK Jelovica Tuzla (Bosnia Hertegovina). Echipa bacauana este cotata cu prima sansa la calificare, nu doar pentru ca este gazda. Din nefericire, ridicatoarea Viktoria Polishchuk este inca in suferinta dupa accidentul suferit saptamina trecuta la antrenamente, dar se estimeaza ca va putea juca la acest turneu. Cel putin, asa sustine antrenorul principal Florin Grapa: "Se fac eforturi, in special din partea medicului Teofil Bora, pentru ca ea sa evolueze in cele trei meciuri. Previziunile sint optimiste si eu spun, din cite am vazut si vad, ca ea va fi recuperata in proportie de 60 la suta, poate chiar mai mult. Abem nevoie de ea deaorece este jucatoare de baza. De asemenea, Nicoleta Tolisteanu, libero-ul nostru si al «nationalei», va fi pe teren. Si ea s-a accidentat, insa vestile de la medic sint mai bune in privinta sa".

    Programul competitiei si arbitrii

    Vineri, pe 15 decembrie si de la ora 16, turneul grupei a 3-a pentru calificare in "optimile" Top Teams Cup va incepe cu partida dintre Stiinta Bacau si Jelovica Tuzla. Stiinta va juca in fiecare dintre cele trei zile de concurs in primul meci al zilei si de la aceeasi ora, 16.
    Programul complet: 15 decembrie / Stiinta - Jelovica, ora 16. Arbitreaza Nikolaos Panoutsos (Grecia) si Simon Dzines (Macedonia); Subotica - Ternopil, ora 18:30. 16 decembrie / Stiinta - Ternopil (arbitri Dzines si Deniz Guvenc / Turcia) - ora 16, Subotica - Tuzla (ora 18:30); 17 decembrie / Stiinta - Subotica (arbitreaza Panoutsos / Dzines), ora 16, Jelovica - Ternopil (ora 18:30).
    Cel de al patrulea arbitru, nementionat mai sus, este bulgarul Chavdar Marev.

    Amintiri neplacute de anul trecut

    Doar doua puncte le mai trebuiau voleibalistelor de la Stiinta Bacau, in cel de al treilea set din ultimul meci al grupei A din Top Teams Cup, pentru a se califica in faza urmataoare a cupei europene. N-a fost sa fie asa pentru ca, dupa ce au condus cu 2-0 la seturi in partida cu Volero Zurich, in deplasare, bacauancele au pierdut actul al 3-lea cu 24-26 si de acolo s-a rupt totul. Volero s-a impus, in cele din urma, cu 3:2 (23-25, 19-25, 26-24, 25-16, 15-4) intr-un meci de o rara incarcatura psihica si in care distanta de la extaz la agonie a fost de ordinul micronilor. Un an competitional foarte bun al Stiintei s-a incheiat nefericit. Visul de Craciun 2005 pentru calificarea in primavara europeana s-a spulberat in citeva secunde. Astfel, in loc sa fie 3:0 pentru Stiinta, scor care i-ar fi adus locul I in grupa echipei bacauane, a fost 3:2 pentru Volero. Chiar si in acele conditii, ale infringerii la limita, Stiinta Bacau s-ar fi putut califica in faza urmatoare a competitiei continentale daca in celalalt meci din grupa, dintre Centrostal Palac Bydgoszcz (Polonia) si Euphony Tongeren (Belgia), s-ar fi inregistrat un rezultat care sa avantajeze echipa pregatita de Florin Grapa si Melu Manta. Centrostal a cistigat, insa, la scor, 3:0 (25-20, 25-26, 25-14) si a depasit-o astfel pe Stiinta in clasament, la punctaveraj si la diferenta infima, coeficient 1.046, fata de 1.006 al Stiintei.

    Lotul bacauan al campaniei 2006-2007

    Antrenorii bacauani Florin Grapa si Melu Manta au inceput sezonul competitional cu 12 jucatoare. Crina Hosu este una dintre cele 12 care nu va juca in turneul de la sfirsitul acestei saptamini. In ordinea in care apar in fotografia alaturata, lotul Stiintei este urmatorul: rindul de sus, de la stinga la dreapta - Raluca Purice, Sorina Marian, Andreea Nitulescu, Nicoleta Tolisteanu, Viktoria Polishchuk, Mihaela Truta; rindul de jos - Mihaela Herlea, Bianca Moldovan, Georgiana Anghel, Ramona Elisei, Crina Hosu, Natalia Dudnic.In afara de Polishchuk, ucraineanca, toate celelalte jucatoare din lotul Stiintei sint romance, inclusiv Natalia Dudnic (Basarabia).
    Last edited by starsteel; 13th December 2006 at 14:38.

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    Plec la meciurile de volei

    An sa va tin la curent cu rezultatele turneului de la Bacau.Daca cei din mass-media au probleme cu transmiterea rezultatelor o voi face eu.

  3. #3
    1 9 6 4 SORINULTRA's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    MAZEPA
    Posts
    2,356
    Reputatie
    1

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    Prima zi .

    In prima zi a turneului de volei feminin care se disputa la Bacau sau inregistrat urmatoarele rezultate:
    1)Stiinta Bacau-Jelovica Tuzla 3-0
    2)Galicianka Ternopil-Spartak Subotica 3-1
    Ceea ce am sesizat:Echipa din Muntenegru(Tuzla este o echipa slaba ca nivel ar fi de valoarea Clujului cu indulgenta)au servicii bune dar atat.Echipa gazda se bazeaza pe blocaj foarte mult dar si pe atacurile din zona centrala unde Polisciuk ridica si deobicei trage Anghel.Mai sunt si atacurile prin invaluire care sunt finalizate de obicei de Elisei.Oricum din ce am vazut echipa gazda este de batut.In al doilea meci am vazut o echipa ucraniana ma i motivata si mai bine asezata in teren.Au jucatoare inalte,suple si ambitioase.Cred ca Bacaul si cel de la Ternopill vor merge mai departe,acum sa vedem ordinea.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    A doua zi

    Am stat numai la primul meci pt ca al doilea nu mai prezenta interes.Deci
    Stiinta Bacau-Galicianka Ternopil=3-1 deci maine va fi un simplu meci intre Bacau si echipa din Serbia.Cu 2 victorii si maine un meci nu greu pot spune ca Stiinta va termina prima in grupa.Pe locul 2 mai mult ca sigur vor termina ucraniencele care au jucat astazi cu Bacau.Am vazut astazi o ridicatoare Polisciuk in crestere de forma si care a gandit multe mingi.

  6. #6
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    In sfarsit gasim si noi informatii de ultima ora din volei ca in rest cam bate vantul. Multumim Ovidiu!
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    A treia zi si ultima

    Cum era de asteptat asa sa si intamplat.In primul meci al celei de-a treia zi a jucat Stiinta Bacau-Spartak Subotica=3-0(15,21,21).A fost un meci cred usor pt echipa gazda care prin victoria de astazi sa calificat din pozitia de lidera mai departe.Am inteles ca urmatorul meci va fi cu o echipa din Franta(tur-retur)din regiunea Touluse.Pe locul doi mai mult ca sigur echipa din Ucraina.Acelasi sistem de joc la Bacau cu o ridicatoare buna Polisciuk care pune in evidenta prin pasa scurta la fileu de unde Anghel,Herea si Purice.Foarte rar se ridica mingea lung la Truta.Cred ca va fi un mecigreu la Galati dar tot galatencele vor bate.As vrea sincer un 3-0 pentru a egala situatia din tur.Se poate si avem nevoie de sprijinul publicului la sala in numar cat mai mare.

  8. #8
    incepator StiintaBacau's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bacau
    Posts
    21
    Reputatie
    1
    Fetele de la Stiinta Bacau...nu au vacanta...dupa infrangerea categorica de la Galati...ele se pregatesc pentru parcursul in europa...in Top Tems Cup...jucand in optimile cupei in dubla mansa cu o echipa din Franta.
    Primul meci se joaca la Bacau pe 10 ianuarie iar al2`lea in deplasare pe 17ianuarie. Bafta fetelor!!!
    Last edited by starsteel; 25th December 2006 at 19:43.
    Tanar si nelinistit...

  9. 26th December 2006, 23:16


  10. #9
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    Galatean fiind nu i-mi dau viata pt Stiinta Bacau

    Da eu merg la meciurile de volei de la Bacau dar sincer ma gandesc la CSU Metal Galati.Si in timpul meciurilor discut prin telefon cu cei din conducerea echipei mele de suflet.Asta o fac doar din placere si sincer nu i-mi dau viata pt Stiinta Bacau cu toate ca am vazut multe meciuri de handbal feminin de cupe europene aici la Bacau si am fost un suporter inrait al acestei echipe.Asta o fac pana la meciurile cu Galatiul pt ca atunci sangele i-mi dicteaza:Forza Galati.

  11. #10
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    "Echipa Unic LPS Piatra Neamț a obținut sâmbătă a doua victorie în turneul de calificare din cadrul Cupei Confederației Europene de volei feminin, care se desfășoară în Sala "Ceahlăul" din Piatra Neamț, învingând formația croată OK Sibenik cu scorul de 3-0 (25-15, 25-18, 25-13). În primul meci disputat vineri, voleibalistele nemțene au câștigat tot cu 3-0 în fața austriecelor de la Fabosoft Linz.
    Tot sâmbătă, echipa greacă Iraklis Kifissias a învins cu scorul de 3-1 (25-17, 26-24, 22-25, 25-12) formația austriacă Fabasoft Linz.
    Turneul se încheie duminică. Ultimul meci al echipei nemțene va fi împotriva formației elene Iraklis Kifissias."
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  12. #11
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    "Trei echipe romanesti de volei disputa astazi meciurile decisive din turneele de calificare pentru optimile de finala ale Cupei CEV, a treia competitie europeana inter-cluburi. Cele mai mari sanse de indeplinire a obiectivului le au Unic Piatra-Neamt, la feminin, si Explorari Baia-Mare, la masculin, ambele formatii avand nevoie de victorii in meciurile cu Iraklis Kifissias (ora 18.30), respectiv Unicaja Almeria (ora 17.30). In schimb, Dinamo Lemtrans Bucuresti are sanse minime de calificare, care depind de o victorie a dinamovistilor impotriva belorusilor de la Lennik (ora 17.00), dar si de o infrangere a rusilor de la Ufa contra croatilor de la Osijek, rezultat putin probabil.

    "La Baia-Mare, duelul pentru calificarea in optimi se va da intre echipa gazda, Explorari, si spaniolii de la Unicaja Almeria. Acestia din urma au izbutit in primele doua zile doua victorii cu 3-0 (cu grecii de la Pagrati si cu bosniacii de la Brcko) si au prima sansa in partida decisiva cu baimarenii. Sambata, echipa romana a invins cu 3-0 pe Pagrati Atena (30-28, 25-20, 25-23), dupa o disputa mult mai dificila decat o arata scorul final."

    "Infrangerea suferita de Dinamo Lemtrans, in prima zi a turneului de la Osijek, impotriva rusilor de la Ufa (1-3) se poate dovedi decisiva in tentativa bucurestenilor de a ocupa prima pozitie in grupa la finalul meciurilor de duminica. Chiar daca a castigat meciul din ziua a doua, 3-0 (25-16, 25-22, 25-18) cu gazdele de la Osijek, Dinamo are sanse minime de calificare, care depind de o victorie in partida de astazi cu Lennik (Belarus), dar si de un esec al lui Neftianik Ufa in meciul cu Osijek, greu de crezut dupa ceea ce au aratat cele doua echipe in primele doua zile ale turneului."
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  13. #12
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    Din pacate Explorari nu a reusit calificarea dupa infrangerea in fata lui Unicaja Almeria scor 0-3.
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  14. #13
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    In meciul decisiv, Unic a câstigat cu 3:0 (17, 22, 17) în fata grecoaicelor de la Iraklis Kifissias si a obtinut calificarea in optimile Cupei CEV.
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  15. #14
    sport legend raul97's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Baia Mare
    Posts
    1,455
    Reputatie
    1
    Spaniolii au dovedit cã sunt cei mai buni

    Prima competitie oficialã din acest an cu participare maramureseanã a fost turneul de volei disputat în Baia Mare, în Cupa Confederatiei Europene de Volei (CEV). A fost vorba de grupa a 12-a de calificare, la care au participat patru echipe: Unicaja Arakasur Almeria (Spania), Pagrati Atena (Grecia), Jedinstvo Brcko (Bosnia Hertegovina) si “U” Explorãri Baia Mare. În cele din urmã, victoria în acest turneu a revenit spaniolilor de la Almeria, cu certitudine cea mai tare echipã din grupã, care a câstigat toate meciurile cu 3-0 si care are ca obiectiv participarea în turneul final. Nici nu este de mirare, atâta vreme cât ibericii au în lot nu mai putin de cinci jucãtori din Brazilia (campioana mondialã si olimpicã entitre) si unul din SUA. n

    • Am crescut de la meci la meci

    Explorãri a început turneul împotriva echipei din Bosnia. A fost cel mai slab joc al echipei noastre, dar putem pune evolutia mai putin reusitã si pe tracul debutului, doar Tutea si Borota având niscaiva meciuri internationale oficiale (si acelea la lotul national). Am comis multe greseli, cu precãdere la serviciu si la preluare, dar pânã la urmã am izbutit sã învingem pe Jedinstvo Brcko cu 3-2, ultimele douã seturi anuntând parcã o crestere de formã pentru urmãtoarele douã jocuri.
    Mult mai bine ne-am miscat în meciul al doilea, cu grecii de la Pagrati Atena, pe care l-am câstigat cu 3-0, dar nu fãrã probleme. Echilibrul a fost destul de evident, cu precãdere în primul set, încheiat abia la 28. Grecii au avut un jucãtor foarte bun, Ntonas, care a rezolvat mare parte din atacurile lor, dar care are destule carente la serviciu.
    Finala turneului s-a consumat duminicã, în chiar ultimul meci, unul de bunã calitate, în care Explorãri a jucat destul de bine, reusind sã facã fatã adversarei sale, chiar dacã Unicaja Almeria a câstigat cu 3-0. Rãmânem cu tristetea cã n-am izbutit sã smulgem mãcar un set echipei câstigãtoare, mai ales cã am fost destul de aproape. Cel putin dacã ar fi sã luãm primul set, pe care l-am dominat pânã la final, având si sase puncte avans. N-a fost sã fie, pentru cã Almeria a fortat si s-a impus.

    • Diferente

    Întotdeauna este bine sã te compari cu cei mai buni pentru a putea progresa. Un capitol la care Explorãri stã destul de subtire este serviciul. Am gresit foarte multe servicii, cu precãdere atunci când jucãtorii nostri încercau serva din sãriturã. De gresit a gresit toatã lumea. Poate cã spaniolii au cele mai multe servicii aiurea din tot turneul. Dar la fel de bine se poate spune si cã au cele mai multe puncte realizate dupã servicii bune. Un risc asumat, dar pe baza unei cunoasteri a procedeului. Probleme foarte mari am avut însã la preluare si în apãrarea din linia a II-a. Adversarii nostri au punctat cu precãdere pe aceste procedee deficitare în jocul nostru. Cât priveste apãrarea, aproape tot ce trecea de blocaj era punct pierdut dacã “intra” în teren. Aici n-am prea vãzut concentrare. S-au pierdut multe puncte si pe mingile “puse”. Desigur, acestea sunt deficiente care pot fi reglate din mers dacã se va munci mai mult. Si suntem convinsi cã antrenorii echipei noastre vor urmãri acest lucru.

    • Bãimãrenii pot progresa

    Oscar Novillo (antrenor principal Almeria): “Cred cã Explorãri este o echipã bunã. A fost un meci foarte dificil pentru ei împotriva noastrã. Voleibalistii gazdelor sunt tineri, iar în viitor pot progresa si le urez succes. În primul set am fost pusi în realã dificultate si, pentru o clipã, mi-am reamintit meciul pierdut în Top Teams Cup în fata gazdelor din Olanda. Noi avem ca obiectiv calificarea în turneul final al CEV”.

    • Lipsa experientei

    Laurentiu Vînãtoru: “Sunt dezamãgit cã nu am câstigat cu spaniolii, mai ales cã am fãcut un joc bun, cu precãdere în primul set, pe care l-am pierdut pe final. Am sperat tot timpul în calificare, chiar dacã în primele douã zile am vãzut cã Almeria este o echipã foarte bunã. Lipsa de experientã si-a spus însã cuvântul. Avem nevoie de mai multe meciuri internationale în picioare pentru a ajunge la nivelul lor.

    • Diferenta s-a fãcut la serviciu si la preluare

    Ovidiu Teusan: “Cred cã am fi putut obtine mai mult în acest meci. Diferenta s-a fãcut la serviciu si la preluare, unde noi am pierdut puncte pretioase. Ne-ar fi trebuit si mai multã ambitie si determinare, dar pânã la urmã sunt multumit de cum am evoluat. Am intrat fãrã emotii în teren, n-a existat presiune nici din partea conducerii, nici a spectatorilor. Am jucat pe totul sau nimic si, din pãcate, nu ne-a iesit.”

    • Micile greseli

    Andrei Laza: “Micile greseli au fãcut diferenta. Când am avut avantaj trebuia sã mergem peste ei, dar n-am reusit acest lucru. N-am avut emotii, am fost lucizi, concentrati, însã trebuie sã ne pregãtim mai bine pe viitor. Am avut sansa sã evoluãm împotriva unor adversari cu care nu ne întâlnim în campionatul României si asta reprezintã o experientã în plus.

    • Bun pentru viitor

    Octavian Dimofte (vicepresedinte al FR de Volei, delegat din partea Federatiei Europene): “Aceastã competitie a fost de bun augur pentru echipa din Baia Mare. Lipsa de experientã internationalã, de maturitate, s-a vãzut cel mai tare în primul set, când gazdele au avut avantaj de sase puncte si echipa spaniolã a revenit. Acest turneu va fi folositor pe viitor pentru echipa din Baia Mare. Organizarea turneului a fost perfectã.”

    • Câstigãtoarele grupelor CEV

    Grupa 1 (Averbode - Belgia): a câstigat Wegiel Jastrzebski (Polonia)
    Grupa 2 (Anhovo Kanal - Slovenia): Salonit Anhovo Kanal
    Grupa 3 (Unterhaching - Germania): Tourcoing Lille Métropole (Franta)
    Grupa 4 (Kecskemet - Ungaria): VC Menen (Belgia)
    Grupa 5 (Lausanne - Elvetia): Halkbank Ankara (Turcia)
    Grupa 6 (Osijek - Croatia): Neftianik Baskortostan UFA (Rusia). În aceastã grupã a fost si Dinamo Lemtrans, românii terminând pe locul 3
    Grupa 7 (Tallinn - Estonia): Pielaveden Sampo Pielavesi (Finlanda)
    Grupa 8 (Liberec - Cehia): OK Maribor (Slovenia)
    Grupa 9 (Sofia - Bulgaria): PZU AZS Olsztyn (Polonia)
    Grupa 10 (Funchal - Portugalia): Arago de Sete (Franta)
    Grupa 11 (Tenerife - Spania): Arona Tenerife
    Grupa 12 (Baia Mare): Unicaja Arukasur Almeria (Spania).
    Câstigãtoarele celor 12 grupe, plus alte patru echipe care sunt deja calificate, vor evolua în optimile de finalã. Apoi, urmeazã sferturile, iar cele patru echipe care se vor califica mai departe vor evolua în “Final Four”.

    • Optimile de finalã

    Peste doar câteva zile se vor disputa meciurile din optimi. Prima mansã este programatã pe 16/18 ianuarie, iar cea de-a doua pe 23/25 ianuarie: Fakel Novy Urengoi (Rusia) - VC Menen (Belgia); Arona Tenerife (Spania) - Pielaveden Sampo Pielavesi (Finlanda); Unicaja Arukasur Almeria (Spania) - Neftianik Baskortostan (Rusia); Halkbank Ankara (Turcia) - CV Gran Canaria (Spania); Copra Piacenza (Italia) - Salonit Anhovo Kanal (Slovenia); Jastrzebski Wegiel (Polonia) - Olsztyn (Polonia); Tourcoing Lille Metropole (Franta) - Arago de Sete (Franta); OK Maribor (Slovenia) - Stade Poitevin Poitiers (Franta)

    • Fetele au reusit

    Dacã la masculin ambele echipe românesti au ratat calificarea în optimi, la feminin lucrurile stau mult mai bine, în aceastã fazã având douã echipe. Unic LPS Piatra Neamt va întâlni pe AMVJ Amstelveen (Olanda), cu primul meci în deplasare, iar Dinamo Bucuresti are ca adversarã echipa ucraineanã Severodonchanka Severodonec.

    • Români în Top Team Cup

    La masculin, în Top Team Cup, CVM Tomis Constanta o va avea ca adversarã pe DOC Stap Orion Doetinchem (Olanda), adicã exact echipa care a eliminat-o în faza anterioarã a întrecerii pe Unicaja Almeria. În aceeasi competitie, dar la feminin, avem din nou douã reprezentante în optimi: Stiinta Bacãu va întâlni pe USSP Albi (Franta), iar Rapid Bucuresti va avea ca adversarã pe Schweriner SC (Germania). Din pãcate, la fel ca si în alte sporturi, echipele românesti nu se prea pot “atinge” de Liga Campionilor.

    Glasul
    „…Minaur nu mai este de mult doar o echipă a Maramureșului, ea devenind – onoare de rîvnit – a tuturor, a noastră.” (Hristache Naum, „Pe Săsar în sus” din cartea „Patru victorii ale unei mari victorii”, autori Hristache Naum și Ion P Pop, Baia Mare, 1985)

  16. #15
    sport legend alex-hcm's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    565
    Reputatie
    1
    Maine mult noroc echipei VCM Tomis Constanta in meciul cu olandezii. Speram sa fie sala arhiplina si astfel 2000 de oameni sa asiste la o victorie de senzatie care coroborata cu o victorie in olanda, sau cu castigarea setului de baraj sa ne aduca calificare in sferturi.

  17. #16
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    Frumoasa partida Tomis Constanta - Doetinchem 3-1 (-23, 18, 19, 21) si e de necrezut ca partida a putut fi urmarita in direct pe Telesport. Mult succes in returul de peste o saptamana.
    P.S. O infrangere in Olanda cu 3-1 iar cele 3 seturi pierdute la 20 aduce calificarea...nu pare greu.
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  18. #17
    senior M1BEST2's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    163
    Reputatie
    1
    Știința Bacău a trecut cu 3-1 de Albi în meciul tur al optimilor de finală


    Miercuri, în meci contând pentru prima manșă a optimilor de finală ale Top Teams Cup la volei feminin, Știința Bacău a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (25-20, 25-27, 25-19, 25-23), formația franceză USSP Albi.

    Returul este programat pe 17 ianuarie în Franța

  19. #18
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    Rezultate favorabile insa trebuie avut grija in retur scorurile sunt totusi echilibrate.....diferenta de puncte nu e semnificativa.
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  20. #19
    sport legend alex-hcm's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    565
    Reputatie
    1
    Nu mai conteaza setaveraju si punctaju... chiar daca de exemplu pierdem cu 3-0 in Olanda.. se va juca un set decisiv pana la 25 pt deciderea echipei calificate.. Ne calificam fara set decisiv doar daca batem acolo.. altfel se va juca setul de departajare. S-a schimbat regulamentu incepand cu acest sezon al cupelor europene la voley.

  21. #20
    incepator
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    foto

    hello, I am French and I support USSPA Albi which will play the return match of TOP TEAMS CUP against Bacau on Wednesday January 17. Would somebody have pictures of the Bacau-usspa match?? I will send you the pictures of the return match.

    Arnaud
    Last edited by USSP Albi FAN; 15th January 2007 at 00:21.

  22. 19th January 2007, 00:13

  23. #21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •