Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 77

Thread: Concurs de pronosticuri: clasamente!

  1. #22
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    OK ayrton.
    M-am dumirit.
    Se anunta o etapa plina de surprize , dar nu si la craiova .
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  2. #23
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    sa scrie ady un topic nou, sa-i puna un titlu clar ca este concursul. sa puna primul mesaj cu etapa 1, pe urma al doilea cu etapa 2 si tot asa

  3. #24
    Poli Fanatik ViolaBoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    259
    Reputatie
    1
    hmm
    inainte sa punem mesajele nu sa spus nimic despre reguli, si nimeni nu as pus ca nu avem voie sa punem duble, acum dupa etapa a 2-a sau facut reguli noi. itz wierd


    sau poate gresesc eu.


    chiar mam bucurat cand steaua a egalat pe rrapid ma gandeam ca iau si eu macar un punct

  4. #25
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Se pare ca mi-a luat-o edgar inainte
    Imi pare rau as fi vrut sa fac clasamentul, dar se pare ca unele persoane nu au fost de acord
    Ce aveti de gand sa faceti acum?
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  5. #26
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Ti-am explicat pe topicul de la clasamentele etapei a 2-a de ce am postat eu. Oricum, eu ma retrag, dar subliniez inca o data ca trecuse destul timp de la fluierul final al ultimului meci al etapei. Numai bine!

  6. #27
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    vezi ca si yo ti-am raspuns acolo
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  7. #28
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    pt. ady_azzuro : o solutie pentru a evita intamplarea de ieri ar fi sa stabilesti o ora pana la care poti face clasamentele (sa zicem pana a doua zi dupa ultimul meci al etapei la ora 8.00 sau 12.00 ora Romaniei, de exemplu), precum si sa alegi o persoana care s-ar putea ocupa de clasamente in situatia in care tu nu ai posibilitatea sa o faci, si sa ne instiintezi despre acesta modificare pentru a lua in consideratie clasamentele facute de acea persoana.

    Poate ar fi mai bine ca 'generalul' sa fie intocmit pe baza de medie si nu de numar de rezultate exacte. Ma gandesc ca s-ar putea ca in saptamanile urmatoare sa mai apara persoane care ar vrea sa participe, dar care n-ar mai putea recupera diferentele in cazul in care au 'scapat' 4-5 etape. E posibil de asemenea ca unii dintre noi sa mai 'ratam' etape, si nu neaparat din vina noastra.

  8. #29
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    E corecta treaba cu generalul pe baza de medie cu toate ca ar fi inca si mai bine daca s-ar impune un nr minim de etape pentru intrarea in clasament. Sa zicem 10. ca sa nu fie la sfarsit castigatorul cineva care a pus rezultate numai pentru ultima etapa si a prins 6 de exemplu.

  9. #30
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Propun doua clasamente finale: unul pe baza numarului total de pronosticuri, celalalt pe baza de medie. Pentru cel pe baza de medie, numarul minim de etape ar trebui sa fie mai mare decat 15, adica exact jumatate. Ce parere aveti?

  10. #31
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    Works for me!

  11. #32
    @ Sir's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    595
    Reputatie
    1
    tudose>sunt de acord cu propunerile tale.Mai trebuie stabilit cine se ocupa de clasamente.

  12. #33
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,064
    Reputatie
    1
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  13. #34
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Propunerea ramane aceeasi: ady_azzuro. Chiar daca actualizeaza clasamentele dupa cateva ore de la terminarea etapei, nu e o problema. Dar sa confirme faptul ca se va ocupa, si eventual sa gasim si o rezerva, in cazul in care intr-una din etape el nu e disponibil.

  14. #35
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    ok
    sunt de acord
    rezerva ar putea fi edgar.
    alte variante mai aveti in afara celei cu mediile?
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  15. #36
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    ady_azzuro o sa creeze un nou topic, pentru clasamente, in care o sa scrie doar el.
    Succesiunea subiectelor ar trebui sa fie cam asa:
    - clasament etapa I
    - clasament general numar pronosticuri exacte dupa etapa I (care in cazul acesta e identic cu clasamentul etapei I)
    - clasament general medii dupa etapa I (la fel, identic cu clasamentul etapei I)
    - clasament etapa a II-a
    - clasament general numar pronosticuri exacte dupa etapa a II-a
    - clasament general medii dupa etapa a II-a
    ....
    - clasament etapa a n-a
    - clasament general numar pronosticuri exacte dupa etapa a n-a
    - clasament general medii dupa etapa a n-a

    La clasamentul cu medii, trebuie tinut minte si numarul de etape la care a participat fiecare, iar la final acesta trebuie sa fie cel putin 15.
    Clasamentele ar trebui actualizate la cateva ore dupa ultimul meci al etapei. In cazul in care acest lucru nu se intampla, Edgar poate lua initiativa de a face el modificarile.
    Sper ca cei doi sunt de acord si lucrurile sunt clare.
    ady_azzuro, deschide noul topic!

  16. #37
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by tudose
    La clasamentul cu medii, trebuie tinut minte si numarul de etape la care a participat fiecare, iar la final acesta trebuie sa fie cel putin 15.
    Clasamentele ar trebui actualizate la cateva ore dupa ultimul meci al etapei. In cazul in care acest lucru nu se intampla, Edgar poate lua initiativa de a face el modificarile.
    Sper ca cei doi sunt de acord si lucrurile sunt clare.
    ady_azzuro, deschide noul topic!
    Da, sunt de acord. Am o singura nelamurire. Legat de clasamentul general cu medii, chestia cu numar minim de etape e valabila si inainte de final? De exemplu, in etapa a 8-a, vor fi inclusi in clasament si cei care au participat la mai putin de 4 etape?

  17. #38
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    In timpul campionatului ar trebui afisati in clasamentul mediilor toti cei care mai au inca sanse de a aduna cele 15 pronosticuri. De exemplu, in etapa a 20-a trebuie afisati toti cei care au cel putin 5 meciuri (pana la final au mai ramas 10 etape, deci exista sansa de a mai prinde 15 meciuri). Daca e sa o exprimam ca un algoritm, in etapa a n-a pot fi afisati toti cei care au cel putin n-15 etape bifate (de remarcat ca regula poate fi luata in consideratie abia incepand cu etapa a 16-a, adica cu returul).
    Clasamentul ar trebui sa fie astfel:
    Participant MediePronosticuri (Numar Etape).

    De exemplu:
    ady_azzuro 2.18 (18 etape)

  18. #39
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Am deschis topicul tudose.
    Sper ca am procedat bine
    Sa imi spui de la ce etapa voi incepe sa fac clasamentul si cu medii
    Yo as zice ca incepand cu etapa a16a, dar daca ziceti ca e prea tarziu sa imi spuneti cand.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  19. #40
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Clasamentul mediilor poti sa il faci inca de la inceput, ca sa iti fie mai usor. Daca nu il faci, la un moment dat va trebui sa parcurgi din nou toata lista si sa vezi la cate etape a participat fiecare.

  20. #41
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Sau procedezi ca mine - iti faci o baza de date.

  21. #42
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Ia vezi tudose ca facui clasamentul mediilor , sa imi spui daca e ceva gresit.
    Ca veni vb de database sa stiti ca am facut la scoala la ICT ( international comunication technology) , la varsta asta e obligatoriu sa sti calculator in zilele noastre
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •