Page 14 of 54 FirstFirst ... 4121314151624 ... LastLast
Results 274 to 294 of 1116

Thread: Stiri, noutati si articole din presa

  1. #274
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Scandal ca la piaţă
    Finanţatorul Ştiinţei, Adrian Mititelu, şi fostul component al Craiovei Maxima, Rodion Cămătaru, nu se înghit deloc în ultima vreme.
    Deşi nu au fost invitaţi în platou, Mititelu şi Cămătaru s-au bălăcărit prin intermediul telefonului. La început, Rodion Cămătaru a explicat că se află în proces cu Mititelu şi nu l-a atacat pe conducătorul Universităţii până când acesta nu l-a făcut beţiv. “Mititelu este un om traumatizat de mic, de când taică-său o bătea cu biciuşca pe maică-sa, care a şi murit în faţa lui. El trăieşte cu impresia că toţi vor să îl facă pe la spate şi să pună mâna pe Universitatea. Cum să vin eu patron la Craiova? De parcă nu ştiu ce înseamnă să ţii o echipă de fotbal de unul singur!”, a spus Cămătaru.
    Deranjat de vorbele aduse la adresa familiei sale, Mititelu l-a “desfiinţat” pe Cămătaru. “Am fost foarte bun prieten cu Rodion, până când s-a băgat peste afacerile mele. îl predam nevestei lui. A început beţivul ăsta ordinar să vorbească de familia mea. Vă spun eu că mor toţi de oftică pentru că am ajuns patron la Ştiinţa. Pe Cămătaru l-a minţit cineva că am comandat eu un articol despre viaţa lui de noapte. De atunci au început atacurile lui. Îl respect enorm ca fotbalist, pentru că îl iubeam şi-i scandam numele pe stadion, dar ca om Cămătaru e jalnic”, s-a dezlănţuit Mititelu.

    (c)prosport

  2. #275
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Vor bani pe Pleşan!
    Patronul Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, a anunţat ieri că va cere clubului Dinamo indemnizaţia de formare-promovare a jucătorului Mihăiţă Pleşan, care a fost vîndut, în urmă cu 3 săptămîni, de "cîini" la Poli Timişoara pentru 800.000 de dolari. În afara internaţionalului de 23 de ani, în vizorul oltenilor se mai află şi alţi 4 foşti echipieri ai Ştiinţei: Flavius Stoican, Cosmin Bărcăuan, Cornel Frăsineanu şi Dan Alexa!
    "Am făcut cerere la FRF să primim actele de transfer ale lui Stoican, Bărcăuan, Frăsineanu, Pleşan şi Alexa, ca să ştim exact pe cît au fost vînduţi de clubul din Ştefan cel Mare. Apoi, vom solicita la Comisia pentru Statutul Jucătorului plata indemnizaţiei de formare-promovare a celor cinci. Pe Alexa vom primi mai puţini bani, întrucît a jucat doar un an la noi", a spus Adrian Mititelu.

    "Pentru Mihăiţă Pleşan ar trebui să primim 5 la sută din transferul la Poli Timişoara, aproximativ 40.000 de dolari"
    Adrian Mititelu, patron Universitatea Craiova


    Pe cît au fost vînduţi cei 5 de Dinamo

    Pleşan - 1999-2005 - 800.000 $, la Poli Timişoara
    Stoican - 1995-2002 - 600.000 $, la Şahtior
    Bărcăuan - 1998-2002 - 1.000.000 $, la Şahtior
    Frăsineanu - 1994-2000, 2001-2002 - 350.000 $, la Bursaspor
    Alexa - 2001-2002 - 800.000 $, la Beijing Guoan

    (anii reprezinta perioada petrecuta la Craiova)

    "Pleşan e la a doua legitimare"
    Secretarul general al LPF, Vali Alexandru, nu vede nici o problemă în legătură cu transferul lui Pleşan la Poli, care ar fi la a 3-a legitimare într-un an. "La noi nu a venit nici o cerere de legitimare din partea lui Poli. Dacă Dinamo i-a dat acceptul să se antreneze la Timişoara, nu e nici o problemă. Pleşan ar fi la a doua legitimare în acest an, pentru că se ia în discuţie anul competiţional, nu cel calendaristic", a explicat Vali Alexandru. "Nu e nici o problemă cu Pleşan", a confirmat şi Ion Crăciunescu, directorul general al Politehnicii.

    (c)gsp

  3. #276
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    În prezent acţionar la Dinamo Bucureşti, Gigi Neţoiu spune că nu mai trebuie să plătească Universităţii Craiova indemnizaţia de promovare-formare a lui Mihăiţă Pleşan, din cauză că Dinel Staicu a renunţat la orice pretenţie financiară în urma transferului jucătorului la gruparea din Ştefan cel Mare.

    Anul trecut, Mihăiţă Pleşan era vândut la pachet, alături de alţi "alb-albaştri", grupării din Şoseaua Ştefan cel Mare. Dinel Staicu trăgea astfel un tun de câteva milioane de dolari şi renunţa la Universitatea Craiova. Mihăiţă Pleşan nu a avut, însă, viaţă lungă la Dinamo, şi, după o ofertă tentantă venită de la Poli Timişoara, fostul "juvete" a devenit "alb-violet". 800.000 de dolari a încasat Dinamo în urma transferului. Ieri, actualul patron al Universităţii, Adrian Mititelu a declarat că vrea 5 la sută din tranzacţie. Mai mult decât atât, actualul finanţator este de părere că Universitatea trebuie să primească bani şi pe transferurile lui Cosmin Bărcăuan (Şahtior), Dan Alexa (Beijing Guoan), Flavius Stoican (Şahtior) şi Cornel Frăsineanu (Bursaspor). Tot ieri, directorul executiv al Universităţii Craiova, Marius Mitran s-a prezentat la Federaţia Română de Fotbal pentru a verifica datele contractelor. “Există o circulară FIFA, numărul 21, prin care se spune că este obligatoriu pentru orice club să plătească acea indemnizaţie de formare-promovare pentru cluburile care au crescut jucătorii. Numai că la noi, FRF nu spune că este obligatorie o astfel de indemnizaţie, ci doar o recomandă. Deci, nu este cu titlu obligatoriu. Federaţia, însă, nu susţine că nu aplică această circulară pe cale de consecinţă. Cum Universitatea Craiova revendică aceste sume, înseamnă că trebuie să ne dea dreptate”, a declarat Marius Mitran, care a mai susţinut că după unele discuţii cu Gigi Neţoiu, “Comandantul” nu exclude posibilitatea de a plăti indemnizaţia de formare-promovare a jucătorilor Bărcăuan, Alexa, Stoican şi Frăsineanu.

    Probleme în cazul Pleşan
    Gigi Neţoiu susţine că Universitatea Craiova nu trebuie să mai aibă pretenţii financiare în urma transferului lui Mihăiţă Pleşan la Poli Timişoara. “Dinel Staicu a renunţat la tot atunci când l-a vândut pe Pleşan, avem chiar un act cara atestă faptul că Staicu a renunţat la indemnizaţia de formare-promovare a jucătorului”, a afirmat Gigi Neţoiu Mititelu nu este însă de acceaşi părere şi declară că deţine un alt act, care susţine contrariul şi care va face lumină în acest caz.

    (c)cuvantul libertatii

  4. #277
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Mititelu va organiza Cupa Ion Oblemenco

    Adrian Mititelu, a declarat ca la acest turneu, ce va fi organizat in vara, vor participa echipe puternice din strainatate si din Romania.
    "Cred ca Oblemenco a fost uitat prea repede, desi a fost cel mai mare si cel mai iubit jucator al acestei regiuni", a explicat Mititelu decizia de a boteza turneul dupa numele jucatorului care a cistigat de patru ori titlul de golgheter al campionatului Romaniei (1967, 1970, 1972, 1973).
    Mititelu a mentionat ca si-ar fi dorit ca in turneul de la Craiova sa evolueze si echipe precum Real Madrid, FC Barcelona sau Internazionale Milano, dar nu crede ca acest lucru va fi posibil, deoarece marile echipe si-au facut deja programul pentru acest an. "Vom incerca sa abordam formatii precum Fiorentina, Benfica sau PSV Eindhoven, echipe pe care le-am intilnit in urma cu peste 20 de ani in Europa sau cu care in acest moment avem o relatie buna. Vom trimite invitatii si pentru formatiile puternice din tara", a explicat Mititelu.

    (c)sport total

  5. #278
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Nu pot lua bani pe Pleşan!"
    Marţi, Adrian Mititelu a lansat bomba: "Vreau 5 la sută din sumele de transfer de la Dinamo ale jucătorilor Pleşan, Alexa, Stoican, Bărcăuan şi Frăsineanu!". Patronul Ştiinţei se referea la taxa de solidaritate pe care FIFA a instituit-o în 2000, conform căreia, de exemplu, CSM Reşiţa solicită 207.000 de euro din transferul lui Cristi Chivu de la Ajax la AS Roma.
    Ieri, Mititelu a supralicitat: "Vreau bani şi de pe urma plecării lui Claudiu Niculescu de la Dinamo la Genoa. Dacă e adevărat ce a scris presa, că s-ar fi făcut pe un milion de dolari, 50.000 de dolari trebuie să revină Craiovei şi cluburilor pe la care a mai trecut Claudiu pînă la împlinirea vîrstei de 23 de ani". Cu toate acestea, secretarul general al Ligii Profesioniste, Valentin Alexandru, şi mai mulţi oficiali ai FRF îl contrazic pe finanţatorul oltenilor în privinţa lui Pleşan.
    "Taxa de solidaritate se aplică doar în cazul unor tranzacţii externe. În regulamentele noastre nici nu există o asemenea prevedere. FIFA şi UEFA au instituit o respectiva taxă tocmai pentru a veni în sprijinul cluburilor mici din ţările mai puţin dezvoltate, care nu pot vinde la prima mînă fotbalişti pe sume foarte mari", a spus Vali Alexandru.

    "Articolul 21 din regulamentul FIFA nu specifică dacă această taxă trebuie plătită doar în cazul unor transferuri în străinătate. Chiar dacă o să mă judec 2-3 ani cu FRF, care acţionează într-un mod ruşinos, veţi vedea că am dreptate. O să revoluţionez fotbalul românesc!"
    Adrian Mititelu, patron U Craiova

    "Eu spun că Mititelu n-are nici o şansă să cîştige, dar poate că dînsul se pricepe atît de bine la regulamente, încît ne dă lecţii tuturor"
    Valentin Alexandru, secretar general al LPF

    (c)gsp

  6. #279
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0

    Interviu cu Dorel Stoica

    Stoica vrea să iasă la pensie de la Universitatea
    • Mijlocaşul alb-albaştrilor este fericit că în vară a ales să vină la Craiova în dauna formaţiei din Târgu Jiu

    Săptămâna trecută, finanţatorul Universităţii, Adrian Mititelu, spunea că nu mai puţin de cinci jucători ai grupării oltene vor fi componenţi ai lotului naţional al României, în preliminariile turneului final al CE din 2008. Printre aceştia se află şi olteanul de 27 de ani Dorel Stoica. Mai mult, Adrian Mititelu susţinea că în vară îi va mări considerabil contractul lui Dorel, pentru că este jucătorul în jurul căruia doreşte să formeze în Bănie o grupare de temut. Aflat în cantonament cu echipa, Dorel Stoica este (alături de Ciucă şi Bornescu) cel mai bun fotbalist al formaţiei craiovene, fiind în mare formă, chiar dacă a fost utilizat mijlocaş central, şi nu libero, precum în tur. Din contră, reprofilarea pare a-i evidenţia calităţile şi mai mult, în cele patru meciuri amicale oficialii adversarilor interesându-se de numărul 6 de la Universitatea. Iată de ce am considerat ca fiind interesantă o discuţie cu Dorel Stoica.

    Dorel Stoica : Dacă îmi va fi la fel de bine la Universitatea, doresc să ies la pensie de aici. Iubesc această echipă, am vrut mereu să joc în tricoul alb-albastru.

    Cum îl vede Stângă pe Stoica
    Managerul Universităţii este de-a dreptul încântat de evoluţiile lui Dorel Stoica. Stângă spune despre mijlocaşul grupării oltene: “Nu-mi dau seama cum unui jucător ca Dorel nu i-au fost exploatate, de nici un antrenor, calităţile până la vârsta asta. El ar fi trebuit să fie titular la naţională, la ce valoare are! Asta trădează calitatea antrenorilor din România, ochiul lor de profesionişti. Cu un antrenor meserie, Stoica ar fi fost acum unul dintre liderii fotbalului românesc”.


    Reporter: Finanţatorul echipei din Bănie, Adrian Mititelu, a afirmat că, dintre jucătorii din actualul lot, cinci vor fi la naţională în preliminariile pentru EURO 2008 şi, în plus, din vară îţi va mări contractul, pentru că în jurul tău doreşte să formeze o grupare de temut la Craiova...
    Dorel Stoica: Da? Nu ştiu nimic, acum aud acest lucru. Însă, dacă este aşa, mă bucur foarte mult că mă apreciază domnul Mititelu. Dar de ce în jurul meu? Ovidiu (Stângă - n. r.) este mai experimentat ca mine, ştie mai bine jocul, el este numărul unu la Universitatea.
    Păi, Stângă este antrenor, poate din vară nici nu mai joacă...
    Nu cred, Ovidiu mai poate evolua aşa cum o face în prezent încă patru-cinci ani. Dar, dacă domnul Mititelu spune acest lucru, eu sunt foarte fericit. Nu mă interesează că îmi măreşte contractul, ci încrederea pe care o are în mine. Este o mare satisfacţie pentru mine, însă până atunci să joc eu bine, să demonstrez că merit şi apoi mai vorbim.
    Să înţeleg că nu ai vrea să-ţi fie mărit contractul?
    Cum să nu! Cine nu ar vrea? Totuşi, să avem răbdare până la vară, să promovăm, şi apoi să ne gândim la alte lucruri.
    Să vorbim despre acest cantonament din Cipru. Cum ţi se pare?
    Nu pot spune că este foarte solicitant, nici că este prea lejer. De fapt, nu contează, important este ca noi să fim apţi din toate punctele de vedere când se va relua campionatul şi pe toată durata returului.
    Ai fost reprofilat din libero mijlocaş central, unde te simţi mai bine?
    Nu-mi fac probleme unde joc, pot oriunde. Parcă este mai frumos la mijloc, pentru că am mai multă libertate de exprimare.
    Dar este şi mai mult de muncă, poate de aceea ai fost şi destul de nervos în unele meciuri...
    Faptul că suntem în plin proces de pregătire ne face să ne stăpânim mai greu. Uneori nu ne iese jocul cum am dori, ne mai supărăm pe câte un coleg, dar când se termină meciul totul trece.
    Să revenim la declaraţia preşedintelui Consiliului Director, care vă vede pe cinci dintre voi convocaţi la naţională.
    Ce, crezi că nu este posibil? Poate nu în ce mă priveşte, dar ceilalţi, care sunt tineri şi talentaţi, este posibil să fie convocaţi chiar de acum. De fapt, aveţi răbdare să fim divizionari A şi o să vedeţi că la fiecare convocare vor fi câţiva craioveni, fie la primul lot, fie la cel de tineret.
    Te-ai referit doar la colegi. La 27 de ani nu mai crezi în şansa ta? Te întreb asta fiindcă Jula, de exemplu, a fost convocat la 32 de ani...
    Ba da, şi eu, ca oricare jucător, cred în posibilităţile mele. În plus, am mai spus-o, nu mă consider un fotbalist bătrân, ci experimentat. Vom vedea, pentru că timpul le rezolvă pe toate.
    Te gândeşti la un transfer în străinătate?
    Dacă îmi va fi la fel de bine la Universitatea, doresc să ies la pensie de aici.
    Iubesc această echipă, am vrut mereu să joc în tricoul alb-albastru. Poate o să mă întrebi cum aşa, pentru că în vară plecasem la Tg. Jiu. Aşa este, însă am făcut-o numai pentru că doream să evoluez şi eu în Divizia A. Dar acum văd că este mai bine că nu am rămas acolo. Ce făceam? Jucam doar un an în “A”, apoi cine ştie cât timp în Divizia B. Acum însă sunt fericit că am venit la Craiova, pentru că jucând un an în “B” nu am murit, iar din vară totul se va schimba pentru Universitatea.

    (c)editie speciala

  7. #280
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Adrian Mititelu surprinde din nou. Întîi, a anunţat că va schimba sigla Ştiinţei, punîndu-şi în cap suporterii şi o parte dintre foştii componenţi ai "Craiovei Maxima". Luni seara, invitat la o emisiune a postului craiovean 3TV, patronul alb-albaştrilor a făcut o altă afirmaţie-şoc: "Din retur, clubul nu se va mai numi Universitatea Craiova, ci doar Universitatea! De ce să facem reclamă unui oraş ale cărui oficialităţi nu mă ajută absolut deloc, ba chiar îmi pun beţe-n roate?! Cînd îi întrebi, toţi din Primărie se laudă că sînt aproape de echipă, că vor s-o sprijine, dar nu mişcă nici un deget în acest sens". Mititelu şi reprezentanţii municipalităţii sînt în conflict deschis de mai multe luni, în litigiu fiind nişte pămînturi din marginea oraşului pe care finanţatorul juveţilor le revendică.

    Vrea Real şi Barca în Bănie
    Adrian Mititelu a declarat că la vară doreşte să organizeze la Craiova "Cupa Ion Oblemenco", la care să invite formaţii puternice din Europa şi din Divizia A. "Eu le-aş aduce pe Real Madrid, Barcelona sau Inter Milano, însă nu cred că vor putea veni, întrucît şi-au făcut deja programul pe tot anul 2006. Vom încerca să abordăm formaţii precum Fiorentina, Benfica sau PSV Eindhoven, pe care le-am întîlnit în urmă cu peste 20 de ani în cupele europene", a mărturisit finanţatorul Universităţii

    (c)gsp

  8. #281
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Universitatea Craiova nu va putea evolua in retur daca nu va achita Progresului Corabia contravaloarea distrugerilor provocate de suporterii olteni pe stadionul divizionarei C la meciul direct din cadrul fazei a V-a a Cupei Romaniei, disputat pe 30 august 2005.
    De asemenea, Petrolul va fi sanctionata cu neprogramarea daca nu va plati reparatiile la stadionul Universitatii Craiova ca urmare a distrugerilor provocate de suporterii ploiesteni in meciul direct din etapa a IX-a a Diviziei B.

    (c)spt

  9. #282
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0

    Mini-interviu cu Madalin Ciuca

    Unul dintre cei mai constanti jucatori craioveni, Madalin Ciuca, a comentat in Cipru sansele echipei sale de a reveni in Divizia A. Acesta spune ca suporterii Universitatii trebuie sa stea linistiti, rezultatele din amicale putind fi razbunate in meciurile oficiale.
    "Avem un obiectiv de indeplinit, nu va fi usor, deoarece vom avea partide destul de grele in deplasare, cu Urziceniul, Petrolul, la Mioveni. In aceste jocuri trebuie sa invingem si sa ajungem in Divizia A", a afirmat Ciuca.
    Madalin are incredere in antrenorul Ovidiu Stinga, despre care spune ca a adus echipa pe un drum bun. Legat de cantonament, capitanul oltenilor spune ca a fost unul destul de reusit, din care echipa a avut mult de cistigat: "Am scapat de vremea rea din Romania si de terenurile de acolo si am cistigat mult din antrenamentele pe care Ovidiu le-a facut aici cu noi. Am invatat multe lucruri noi".

    (c)spt

  10. #283
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Stinga e nemultumit de atacantii Universitatii

    "Sint dezamagit. Construim bine pina la 20 de metri, iar de acolo nu stim sa bagam mingea in poarta. Desi avem sase jucatori cu profil ofensiv in echipa, cred ca in acest moment avem nevoie de unul care sa introduca mingea si in poarta", a subliniat Stinga, care nu exclude varianta reprimirii in lot a irakianului Salih Jaber, trimis la echipa a doua a clubului.

    Patronul Universitatii, Adrian Mititelu, spune ca il bucura infringerile suferite in Cipru. "La fel s-a intimplat si in vara: am pierdut in mai toate meciurile amicale si am cistigat sapte meciuri in primele sapte etape. Nu vreau sa fim campioni in amicale si sa fim ciuca bataii in campionat", a spus Mititelu.

    Si Mititelu s-a declarat, insa, deranjat de atitudinea atacantilor, care in Cirpu nu au reusit sa inscrie decit un gol in sase meciuri, prin Orac. "Sper ca venirea, miercuri, a lui Michel Baird, sa-i trezeasca si pe anemicii atacanti care au facut figuratie in Cipru", a comentat patronul gruparii oltene.

    (c)spt

  11. #284
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    In urma cu citeva zile, persoane neidentificate au patruns cu automobilele pe terenul 2 din complexul Ion Oblemenco, care era acoperit de zapada. Adrian Mititelu spune ca aceste lucruri se intimpla din vina Primariei, pentru ca a retras paza de la stadion.

    "Avem un singur paznic, vai de el, la toata baza si, chiar daca i-ar fi vazut pe acei indivizi, nu cred ca avea curajul sa mearga la ei. Eu am tras un semnal de alarma inca din vara, cind ne-au disparut si unele lucruri", a spus Mititelu. In urma acestui incident, suprafata de joc de pe terenul 2 va fi impracticabila timp de doua luni.

    (c) spt

  12. #285
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0

    Interviu cu Ovidiu Stanga

    Aveţi încredere, suntem pe drumul cel bun!»

    Acesta este mesajul managerului general al Universităţii către suporteri după cantonamentul din Cipru, în care alb-albaştrii au avut prestaţii bune, dar rezultate slabe în amicale. 20 de zile au petrecut craiovenii în Cipru. A fost cel mai lung cantonament al Universităţii. În afara stagiului propriu-zis de pregătire, s-au disputat şi şase partide de verificare, în compania unor formaţii din primul eşalon din Cipru, Serbia-Muntenegru, Bulgaria şi Polonia. Elevii lui Ovidiu Stângă au obţinut o victorie, un egal şi au fost învinşi de patru ori, au marcat două goluri, prin Daniel Orac şi Josh Mitchell, au beneficiat de un autogol şi au scos de şapte ori mingea din plasă. La finele stagiului, managerul Universităţii, Ovidiu Stângă, a vorbit despre cele petrecute în Insula Afroditei, făcând o analiză pertinentă a celor întâmplate, referindu-se însă şi la ce va fi mai departe.

    “Retrogradările” se amână

    După prima săptămână petrecută în Cipru, Ovidiu Stângă spunea că la sfârşitul cantonamentului câţiva jucători din lot vor lua drumul “satelitului”. Totuşi, la final de stagiu, managerul a afirmat: “Îmi este greu să spun acum cine va fi trimis la Primăvara. Nu am găsit încă formula ideală şi voi mai aştepta. Nu are rost să renunţ la nişte jucători până nu stabilesc ceea ce am nevoie. Dacă îl trimit acum pe unul sau pe altul, o ia ca pe o retrogradare şi nu facem nimic. Este timp destul până începe returul”.


    Stângă despre...
    Code:
    ... Pregătire şi meciuri
    “Ca şi pregătire a fost ceva bun, lăsând deoparte nefericitele răceli în serie ale jucătorilor. Băieţii, până spre ultima parte a pregătirii, au răspuns foarte bine. Pe final, o dată cu acumularea oboselii şi a stresului, au devenit mai nervoşi”, a comentat Stângă perioada de antrenamente. În ce priveşte meciurile, managerul craiovenilor a declarat: “Au fost partide de pregătire. 
    Nu m-au interesat rezultatele, ci jocul. Spre nefericirea mea şi a jucătorilor, în afară de acest ultim meci cu polonezii, nu am avut adversari care să joace fotbal. Au fost patru înfrângeri consecutive, în care ocazii ne-am creeat, dar nu atât de multe ca în turul campionatului. 
    Nu ştiu în ce moment al pregătirii s-au aflat adversarii noştri, dar noi am fost în plină perioadă de acumulări şi este foarte greu să te exprimi cum trebuie pe fond de oboseală. Noi am jucat bine, dar nu am marcat”.
    Code:
    ... Andrei Ionescu
    În ce-l priveşte pe “Micul Balaci”, antrenorul Universităţii are numai cuvinte de laudă: “Lăsând la o parte faptul că a avut o evoluţie mai ştearsă în ultimele două partide, Andrei a avut o creştere valorică şi în maturitate extraordinară în acest cantonament. 
    Nu înscrie pentru că încă este copil şi nu îşi alege momentul oportun atunci când şutează. Oricum, sunt sigur că, dacă nu va erupe în acest retur, din vară va fi un adevărat creier al echipei”.
    Code:
    ... Tinerii din lot
    “Cei doi portari de rezervă, Lung şi Neagoe, sunt doi juniori de viitor, care au calităţi mari, dar sunt foarte timizi. Trecerea de la juniori este însă grea şi se pare că îi cam sperie”, a comentat Stângă despre goal-keeperii juniori. 
    Apoi s-a referit la Stăvaru şi Costea II: “Stăvaru este un tip mai emotiv şi trebuie să înţeleagă că performanţa nu se face cu timiditate. Are încrederea mea totală ca să arate ce poate. Costea cel mic este încă necopt. 
    Are calităţi native, dar mai trebuie lucrat cu el”.
    Code:
    ... linia de fund şi cea mediană
    “Încă mă mai gândesc cum vom evolua. Am varianta ca lângă Ciucă şi Mitchell să joc cu Dodd. Australianul a avut evoluţii bune, dar şi mai puţin bune. 
    Trebuie să o gândesc bine, pentru că înlocuitorul australianului ar fi Dorel Stoica, însă el este foarte bun la mijloc. Îl prefer mai mult pe acest nou post. Oricum, avem patru fundaşi centrali care în acest moment acoperă ce ne trebuie. 
    Linia de fund este foarte bună”, a comentat Stângă, care a continuat: “Este îmbucurătoare revenirea lui Preda. Prin folosirea lui pot profita de calităţile mai ofensive ale lui Velcovici”.
    Code:
    ... nemulţumirile sale
    Managerul nu a dorit să numească fotbaliştii care l-au nemulţumit în acest cantonament, dorind să spele rufele în familie. El s-a limitat la a declara: 
    “M-a nemulţumit atitudinea unor jucători şi faptul că am luat goluri din faze fixe, ceea ce în turul campionatului nu s-a întâmplat decât la Câmpina. Acest lucru cred că vine pe lipsa de concentrare a jucătorilor. 
    Un alt aspect negativ a fost faptul că echipa nu a mai fost la fel de unită şi nu a comunicat ca în prima parte a campionatului, dar cred totuşi că este normal, după o perioadă atât de lungă, de trei săptămâni, cât am stat în Cipru”.
    Code:
    ... ofensivă
    Vechea problemă, atacul, pare a fi iarăşi de actualitate. Stângă a vorbit şi despre ratări şi ocaziile creeate: “În primul meci am avut câteva ocazii, două-trei chiar mari. 
    Apoi Alex (n. r., Piţurcă) şi Orac au lipsit câteva zile de la antrenamente. Dina are probleme la inghinali, iar Costea I are şi el dificultăţi. În acest caz, mi-a fost foarte greu să aleg fotbaliştii care să dea randament sută la sută. 
    Aceste probleme nu scuză însă cu nimic mobilizarea jucătorilor în cauză pentru meci, atitudinea pe care o au faţă de joc şi, dacă vor continua aşa, e greu de crezut că vor fi jucători pe care să ne bazăm în viitorul apropiat.”
    Concluzie
    După ce a vorbit despre toate aspectele prezentat mai sus, Stângă a tras linie şi a concluzionat. “După şase luni de când am preluat echipa, se vede o creştere mare. Am început o muncă în vară cu un stil de antrenamente şi joc diferit faţă de ce făceau ei înainte. Uşor-uşor încep să-mi dau seama de potenţialul jucătorilor. Aştept ca în viitor să apară o îmbunătăţire a calităţii jocului”, a comentat Stângă. În ce-i priveşte pe fani, care nu au văzut echipa la lucru şi judecă situaţia după rezultatele din amicale, Stângă le transmite: “Sunt sunat de prieteni sau suporteri pe seama rezultatelor. Repet, pe mine nu m-a interesat decât să testez jucătorii avuţi la dispoziţie. Meciurile oficiale sunt cele importante, iar acolo datele problemei sunt cu totul altele. Avem un lot tânăr, imatur, care a jucat împotriva unor jucători maturi. Voi face tot ce va depinde de mine pentru ca echipa să joace un fotbal frumos, a şi făcut-o în acest cantonament, dar şi să câştige. Nu le pot promite suporterilor că suntem deja promovaţi, dar nici nu le pot spune că nu vom promova. Însă ce e sigur şi le pot transmite este că suntem pe drumul cel bun şi trebuie să aibă încredere în băieţi”.

    (c)editie speciala

  13. #286
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Craiova, câştigătoare în “cazul Chivu”
    Comisia de Recurs Federală a dat ieri verdictul în cazul litigiului dintre Universitatea Craiova şi CSM Reşiţa, legat de suma pe care gruparea bănăţeană o pretindea - 206.800 de euro -, ca fond de solidaritate, în urma transferului jucătorului Cristi Chivu de la Ajax Amsterdam la AS Roma. După analizarea probelor aduse de oficialii craioveni şi reşiţeni în precedentele şedinţe, membrii respectivei comisii din cadrul FRF au hotărât ieri să dea câştig de cauză clubului din Bănie. Astfel, răspunsul în tergiversatul “Caz Chivu” a fost favorabil echipei oltene, decizia fiind, de data aceasta, irevocabilă. În schimb, respectiva comisie a repus pe rol “Cazul Apetrei”, Jiul Petroşani solicitând Universităţii încă 75.000 de dolari de pe urma transferului jucătorului Gabriel Apetrei. Cum acesta din urmă nu mai aparţine grupării din Bănie, “minerii” au slabe şanse de reuşită.

    (c)editie speciala

  14. #287
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0

    Vine Baird

    Atacantul de la care Ovidiu Stângă a declarat că aşteaptă golurile ce au lipsit în majoritatea partidelor din Cipru, australianul Michael Baird, trebuie să sosească astăzi în România. El va fi preluat de o delegaţie a clubului oltean, formată din Dan Stălinescu şi Aurică Beldeanu, de la aeroportul “Henri Coandă”, iar în jurul orei 17 va ajunge în Bănie. Baird a urcat în avion luni seara la Brisbane, a făcut o escală pe pământ asiatic, la Hong Kong, şi apoi a luat contact cu Europa la Zurich, pentru ca după peste 30 de ore de călătorie să ajungă astăzi la prânz în capitala României. “Am văzut jocul Universităţii sub comanda lui Ovidiu Stângă şi prin modul cum este adusă mingea în careul advers cred că mi se potriveşte de minune această echipă. Veţi vedea mai multe goluri decât ratări din gheata mea”, a afirmat Baird chiar înainte de decolarea de pe aeroportul din Brisbane. De asemenea, managerul Dan Stălinescu a întărit cuvintele “cangurului” de 22 de ani: “Michael este un golgheter înnăscut şi, prin calităţile şi palmaresul său, fiind de trei ori golgheter al campionatului australian, cred că va confirma aşteptările oficialilor şi suporterilor Universităţii. El este în mare formă din punct de vedere al condiţiei fizice, deoarece a disputat deja şapte meciuri anul acesta”. Baird a făcut obiectul unor transferuri “expensive” la Antipozi, de la Brisbane la South Melbourne, apoi la Sidney Olympic şi în cele din urmă la Bonnirigg White Eagles, înainte de a juca pentru Queensland Roar, fiind aproape de fiecare dată “top-scorer”.

    (c)editie speciala

  15. #288
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0

    Stanga libero !?!

    Avansarea lui Stoica îi creează probleme lui Stângă.
    În cantonamentul din Cipru, Ovidiu Stângă l-a trimis pe Dorel Stoica în linia mediană. Pentru înlocuirea lui Dorel pe postul de libero, Stângă l-a utilizat pe australianul Karl Dodd, adus în această iarnă tocmai pentru a suplini avansarea lui Stoica. Dodd a avut însă prestaţii oscilante. În primele două partide a evoluat bine, însă cu sârbii de la Buducnost a jucat foarte slab, lucru semnalat la acea vreme şi de Stângă. Cum la finalul pregătirii principalul alb-albaştrilor a spus că “Stoica este preferat la mijloc fiindcă este mai util acolo”, iar Dodd nu a confirmat aşteptările, Ovidiu a afirmat că îl bate gândul să evolueze chiar pe acest post. “M-am gândit să joc eu libero, însă îmi este teamă de cum vor reacţiona suporterii. Probabil or să zică «Uite şi ăsta, nu mai are loc în echipă şi încearcă pe toate posturile». Oricum, la experienţa mea ar fi cea mai bună soluţie, acum, când Stoica este mai util echipei ca mijlocaş”, a comentat tehnicianul oltean. Managerul Universităţii este de părere că ar fi un câştig pentru echipă dacă ar evolua ca libero: “Am experienţă, ştiu când să atac sau când să mă retrag, am pasă lungă şi plasament. În plus, ar fi un câştig şi prin prisma faptului că văd jocul altfel din teren şi, mai ales, de acolo din spate, decât de pe bancă”.

    (c)editie speciala

  16. #289
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0

    A venit Baird

    Atacantul de 22 de ani s-a inteles cu gruparea din Banie pentru un contract pe patru ani si jumatate si este optimist in privinta evolutiilor sale la Craiova.
    "Sper sa joc bine si sa ma inteleg cu noii mei colegi. Cred ca va urma o perioada frumoasa din cariera mea. Abia astept sa vizitez Craiova. Mi s-a spus ca este un oras foarte frumos", au fost primele cuvinte spuse de Baird la sosirea pe Aeroportul Henri Coanda, impresionat de caldura cu care a fost primit de oficialii clubului albalbastru.

    Managerul Dan Stalinescu este convins ca venirea lui Baird il va ajuta moral pe Dodd, care nu a avut un stagiu de pregatire prea reusit in Insula Afroditei.
    "El a suferit un traumatism la sosirea in Craiova, in acea discoteca, apoi a aflat in Cipru de decesul unei persoane foarte dragi lui si a fost la pamint cu psihicul", a explicat Stalinescu lipsa de forma prin care a trecut Dodd in prima luna de pregatire la Universitatea.

    (c) spt

  17. #290
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0

    Interviu cu Baird

    Reporter: Care a fost prima ta impresie despre România?
    Michael Baird: Cred că frigul mi-a atras atenţia în primul rând. E al naibii de frig. Vin după o călătorie de aproape 40 de ore şi sunt foarte obosit, dar voi avea timp în zilele următoare să-mi fac o părere.
    Îţi pare rău că nu ai prins amicalul Australiei cu Bahrainul pentru că a trebuit să vii la pregătirile Universităţii?
    Nu-mi pare deloc rău, deoarece sper să fiu convocat în vară, pentru Campionatul Mondial. Acela este scopul meu privind echipa naţională. Am discutat cu Guus Hiddink şi am şanse destul de mari să prind lotul pentru Mondialul din Germania dacă joc bine şi dau multe goluri pentru Universitatea. România nu s-a calificat la Mondialul din Germania, dar Craiova poate avea un reprezentant acolo.
    Eşti destul de optimist...
    Păi, după informaţiile pe care le am despre jocul echipei, locul pe care îl ocupă în acest moment, dar şi ambiţiile şi istoria acestui club, despre care ştiu că a ajuns la un moment dat în semifinalele Cupei UEFA, cred că vom promova cu siguranţă. După informaţiile care le am, această echipă se pliază pe ambiţiile mele. Cred că vom fi între primele patru în Divizia A la anul, iar eu, golgheterul echipei.
    Nu ai avut reticenţe când ai auzit că Universitatea este în liga a doua?
    Şi ce dacă? Twaithe a fost trimis în liga a treia de FC Naţional, după câte am înţeles. Nu contează că echipa este în liga a doua, multă lume este cu ochii pe tine atunci când joci bine. Şi oricum, voi evolua destul de puţin în eşalonul secund, doar până la vară.
    Se aşteaptă de la tine să rezolvi problema eficacităţii...
    Asta e treaba mea şi sunt conştient de aşteptările pe care le au oficialii şi suporterii. Oricum, sunt sigur că voi avea concurenţă în linia de atac şi asta mă motivează şi mai mult. Sper să dau câte goluri pot, dar importante sunt rezultatele echipei.
    Universitatea are o adevărată legiune de australieni, întrecând pe FC Naţional la acest capitol. Poţi face o comparaţie între compatrioţii tăi de la Naţional şi australienii Universităţii?
    Cred că suntem de aceeaşi valoare, cu completarea că noi, cei de la Universitatea Craiova, avem perspective mai bune şi cred că le putem depăşi performanţele

    (c)editie speciala

  18. #291
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0

    Piturca si Orac la satelit ?

    Daca in turul campionatului Daniel Orac a marcat o singura data, Alex Piturca a ramas pe zero, inexplicabil pentru calitatile fizice pe care le poseda. Traind cu speranta ca ambele vârfuri, aduse in vara pe bani grei, isi vor reveni, Ovidiu Stinga a continuat sa mearga pe mâna lor si in cantonamentul sustinut in Insula Afroditei. Antrenorul Universitatii a constatat insa cu stupoare ca s-a inselat amarnic, pentru ca, in cele sase partide de verificare, reusitele celor doi au fost identice cu cele din tur, adica Orac a scuturat o data plasa adversa, iar Piturca a dormit pe teren. Incompatibilitatea ambilor jucatori de fotbal cu principiile si cerintele Universitatii l-a determinat pe Ovidiu Stinga sa se gândeasca la posibilitatea renuntarii la ei
    Pentru a impaca si capra, si varza, in situatia in care jucatorii in cauza nu isi schimba atitudinea, „olandezul“ ii va retrograda la „satelit“, intentionând sa-i tina departe de prima echipa atât timp cât este nevoie.

    (c)editie speciala

  19. #292
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    După amicalul de astăzi dintre Universitatea Craiova şi Minerul Motru, Andrei Ionescu se va deplasa la Bucureşti, unde mâine dimineaţă trebuie să fie prezent la Mogoşoaia, pentru a răspunde la convocarea la lotul naţional de tineret, antrenat de Florin Marin, Florin Constantinovici, Ionel Augustin şi Florin Tene, care miercurea viitoare, de la ora 15.30, va susţine un joc de verificare la Ankara, în compania reprezentativei similare a Turciei.

    (c)editie speciala

  20. #293
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Noua organigrama a clubului cuprinde si functii incompatibile. Aici intra in calcul Marius Mitran si Ovidiu Costesin. Primul a intrat in familia Universitatii, ocupând din decembrie scaunul de director executiv adjunct, fiind propulsat apoi si in „gradul“ de vicepresedinte al Consiliului Director. Nimic rau in toate acestea, numai ca si-a facut aparitia si o anomalie, in cauza fiind vorba de Costesin, care ocupa postul de director executiv al clubului. Deci, Ovidiu Costesin este seful lui Marius Mitran si, totodata, subalternul acestuia, pentru ca el este doar membru in Consiliul Director.
    „La noi nu se pune problema cine este sef sau subaltern. Suntem prieteni si ne facem treaba ca la carte, deci nu ne afecteaza in vreun fel titulatura pe care o avem. Important este ca echipa sa mearga bine, restul nu conteaza“, a spus Costesin.

    (c)gds

  21. #294
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Andrei Ionescu despre...

    ...meciul cu Minerul Motru
    În prima repriză echipa a şchiopătat, jocul nefiind pe placul nostru, din cauza terenului mocirlos. În schimb, în a doua parte a meciului, acomodaţi cu starea gazonului, am reuşit să ne mobilizăm, lucru ce s-a putut observa în urma ocaziilor create. Întâlnirea cu motrenii a fost pentru noi un antrenament reuşit

    ...faza golului
    În glumă, suporterii spuneau că i-am rupt coloana lui Naicu, dar n-a fost altceva decât un dribling de fineţe, care, din fericire, mi-a reuşit

    ...public
    Este impresionant să avem de partea noastră, la un amical, aproximativ 2.000 de fani. Le mulţumim şi îi aşteptăm să ne susţină şi în campionat, aşa cum numai ei ştiu s-o facă

    ...Michael Baird
    Michael Baird este un jucător bun. Părerea mea este că va reuşi să-şi demonstreze calităţile şi la Craiova. Are tot sprijinul nostru

    ...convocarea la nationala de "tineret"
    Dacă la prima convocare nu am evoluat nici măcar un minut, îmi doresc mult ca de data asta să joc. Mâine (astăzi - n. r.) trebuie să mă prezint la reunirea lotului, la Mogoşoaia. Consider că antrenorul Florin Marin este interesat de ceea ce se întâmplă la Universitatea Craiova şi, probabil, are în vizor şi alţi jucători craioveni în vederea convocării la naţionala de tineret a României

    (c)editie speciala

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •