Page 12 of 54 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast
Results 232 to 252 of 1116

Thread: Stiri, noutati si articole din presa

  1. #232
    OLTEAN spinU's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    360
    Reputatie
    1
    Conform site-ului oficial Stiinta va face deplasarile in divizia A cu un "monstru al soselelor"...Craiova isi va schimba vechiul autocar (care va transporta echipa a doua) cu unul nou-nout marca Mercedes Travego,care valoreaza aprox. 300.000 de euro.Se spera ca noul autocar sa ajunga in Romania pana la inceputul viitorului sezon al diviziei A ,adica in iulie-august 2006.
    [FONT="Comic Sans MS"][B][COLOR="Blue"]UNIVERSITATEA[/COLOR] doar in [COLOR="Blue"]CRAIOVA[/COLOR][/B][/FONT]

  2. #233
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Venit īn vară la Universitatea, de la Gloria Buzău, Salih Jaber a avut un debut de sezon excelent. Trei goluri īn campionat şi două īn Cupă i-au determinat pe fanii olteni să-l asemene pe irakianul de 25 de ani cu fostul mare golgeter al Ştiinţei, Rodion Cămătaru. Uşor-uşor īnsă, evoluţiile lui Jaber n-au mai fost pe placul antrenorului Ovidiu Stīngă, care pe finalul turului l-a ţinut rezervă sau īn afara lotului de 18. Īn urmă cu cīteva zile, patronul Adrian Mititelu chiar a anunţat că i-a blocat două rate contractuale şi mai multe prime de victorie, supărat fiind pe Salih.

    Impresarul fotbalistului, Aksam Kadour, susţine īnsă că gestul lui Mititelu are alte cauze. "Cīnd nu ai bani, īncepi să īntīrzii achitarea salariilor. Nu e normal ce se īntīmplă, mai ales că Jaber nu şi-a trecut singur cifrele alea īn contract. Dacă astă-vară au fost de acord să-i dea o anumită sumă, trebuie să respecte cuvīntul dat şi prevederile īnţelegerii īntre părţi", a spus Aksam. Acesta a mai dezvăluit că o decizie īn privinţa viitorului irakianului se va lua luni, cīnd fotbalistul va reveni īn Romānia. "Īn cazul īn care nu i se dau banii, Salih va pleca! Avem suficiente oferte pentru el, atīt din ţară, cīt şi din străinătate".

    "Da, i-am blocat anumite drepturi financiare lui Jaber. Dar nu pentru că nu aş avea bani, ci pentru că sīnt nemulţumit de evoluţiile lui"
    Adrian Mititelu, patron U Craiova

    Īncă 3 cazuri similare
    Surse autorizate afirmă că īn situaţia lui Salih Jaber mai sīnt cel puţin īncă 3 jucători. E vorba de Alexandru Piţurcă, Daniel Orac şi Răzvan Fritea, care vor īncerca luni, la reunirea lotului, să poarte o discuţie lămuritoare cu Adrian Mititelu. Dacă nu se vor īnţelege cu patronul Ştiinţei, cei 3 riscă să fie retrogradaţi la echipa-satelit pe termen nelimitat sau chiar puşi pe lista de transferări. Piţurcă junior, Orac şi Fritea au marcat īmpreună doar două goluri īn sezonul de toamnă, īn meciurile de campionat şi īn cele de Cupă!

    (c)gsp

    Daca e adevarat, e cam nasoala treaba.

  3. #234
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Ieri a avut loc prima conferinţă din acest an la Universitatea. A fost prezentat planul pentru returul de campionat şi noile transferuri: vīlceanul Florin Costea şi australienii Karl Dodd şi Ryan Clarke. Al treilea "cangur" care va ajunge īn această iarnă īn Bănie, Michael Baird, este aşteptat abia pe 14 februarie, cīnd īşi termină contractul īn Australia.

    Antrenorul Ovidiu Stīngă s-a declarat mulţumit de achiziţii şi a mărturisit că ar mai avea nevoie de un jucător pe flancul drept. "Sīnt bucuros că s-au realizat aceste transferuri. Vreau să imprim mentalitatea australienilor şi jucătorilor romāni. Sper ca, prin prestaţiile lor, să dovedească că merită să joace la Universitatea. Avem un lot valoros şi o să avem un retur bun. Mai avem nevoie de un jucător pe partea dreaptă, acolo unde este doar Dănănae", a precizat Stīngă. "Am făcut transferuri bune şi sper că cei care au completat lotul Ştiinţei se vor ridica la īnălţimea tuturor celor care iubesc acest club", a spus şi patronul Adrian Mititelu.

    Schimbă sigla!
    Adrian Mititelu a declarat ieri că va schimba sigla clubului, precum şi echipamentul de joc. "Vreau să fac o legătură īntre actuala stemă şi cele care au fost. Noua stemă o să fie asemănătoare cu cea pe care o avea Ştiinţa īn 1974, cīnd a cucerit primul nostru titlu", a declarat patronul juveţilor, care a spus că va ţine cont şi de opinia suporterilor īn această privinţă. y Constantin Radu (Craiova)

    "Craiova va promova,
    Vīlcea va juca barajul"
    Atacantul Florin Costea, venit de la principala rivală īn lupta pentru promovare, CSM Rīmnicu Vīlcea, s-a arătat īncīntat de faptul că va purta din retur tricoul Ştiinţei. "Prin venirea la Craiova am dorit să fac un pas īnainte īn cariera mea de fotbalist. La vară sper să debutez alături de Universitatea īn Divizia A, iar CSM-ul să prindă barajul", a declarat Costea. y Constantin Radu (Craiova)

    Mititelu despre achiziţii
    Costea: "Are sīnge de atacant īn el şi cred că īn doi ani va fi de temut īn Romānia. Un transfer extraordinar"
    Dodd: "Este cel mai bine cotat fundaş din Australia īn acest moment. L-a dorit şi Timişoara, dar noi ne-am mişcat mai repede"
    Clarke: "E micul Kaka. Are doar 18 ani şi jumătate şi are alură de olandez, chiar dacă este sud-african"

    10 mii de dolari este prima pe care o va īncasa fiecare jucător al Universităţii īn cazul promovării īn Divizia A la finalul acestui campionat

    Lotul prezent la reunire
    Portari: Bornescu, S. Lung junior
    Fundaşi: D. Stoica, M. Ciucă, Mitchell, Velcovici, Dănănae, Puchiu (junior), Dodd (Queensland Roar)
    Mijlocaşi: A. Ionescu, Ov. Stīngă, Săceanu, D. Mihai, Stăvaru, Fritea, Curteanu, Stemat, Covalenco (de la echipa a doua), Stroescu (FC Caracal)
    Atacanţi: D. Orac, Dina, Al. Piţurcă, Clarke (South Cardiff Gunners), Fl. Costea (CSM Rm. Vīlcea)
    Absenţi: Jaber (nu s-a īntors din Irak), C. Crăciunescu (īşi caută echipă)

    (c)gsp

  4. #235
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    "Cu părere de rău, trebuie să recunosc că, īn această pauză, ne vom despărţi de mai mulţi fotbalişti, care m-au dezamăgit īn turul de campionat", spunea managerul-jucător Ovidiu Stngă luni, la reunirea lotului. Prima victimă a deciziei lui Stngă este Cătălin Crăciunescu, fundaşul central care īn sezonul de toamnă a prins echipa īn doar 5 meciuri, deşi, la cei 28 de ani ai săi, era cel mai experimentat component al Universităţii. "Īn cazul n care Crăciunescu şi va găsi un alt angajament, nu-i vom pune piedici. Dimpotrivă, l vom ajuta n acest sens", a declarat directorul sportiv Silvian Cristescu.

    O altă mutare-surpriză a lui Ovidiu Stngă este reprofilarea lui Daniel Orac. Atacantul de 21 de ani adus n vară de la Steaua a dezamăgit īn tur, marcnd numai un gol, şi a fost la un pas de a fi dat afară. Managerul s-a opus, dar īn primăvară l va pune să joace mijlocaş de bandă dreaptă, post pe care are o singură variantă, Ovidiu Dănănae.

    Turneu de 50.000 de dolari
    Cantonamentul din Cipru, īn perioada 24 ianuarie-13 februarie, l-a costat pe patronul Adrian Mititelu 50.000 de dolari. "Īn Cipru vor fi peste 40 de echipe, deci vom avea parte de destule partide amicale. Tot turneul ne-a costat 50.000 de dolari, pe 24 ianuarie se va pleca din ţară cu avionul, iar condiţiile de cazare n Cipru snt extraodinare. Săptămna trecută s-au mai plătit 20.000 de dolari pentru echipament", a declarat directorul sportiv Silvian Cristescu.

  5. #236
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    "Patronul Ştiinţei, Adrian Mititelu, a anunţat īn urmă cu cīteva zile că i-a blocat salariul lui Salih Jaber. Cu toate că a depus memoriu la Federaţia Romānă de Fotbal, atacantul a revenit ieri la sentimente mai bune faţă de Mititelu şi a decis să continue la Ştiinţa.

    "Impresarul meu a depus memoriu la FRF, deoarece nu mi-am primit banii pe luna decembrie. Am oferte de la două cluburi din Divizia A, dar şi din străinătate. Īmi doresc īnsă să continuu cu Universitatea, pentru că m-am simţit bine, iar suporterii sīnt fenomenali. Cred că acel memoriu va fi retras şi voi continua la Craiova", a spus irakianul. Acesta a primit ieri o veste extraordinară: a fost convocat la naţionala ţării sale pentru meciurile din preliminariile Grupei E a Cupei Asiei din 2007!

    5 este numărul golurilor marcate de Jaber īn sezonul de toamnă īn campionat şi īn Cupa Romāniei, fiind cel mai prolific jucător al Universităţii

    Stīngă vrea să mai joace
    Marţi, 14 jucători au efectuat vizita medicală. Ieri, o altă garnitură a juveţilor a trecut pe la doctor. "Nu este ultima mea vizită medicală", a spus Stīngă, după ce a fost examinat de medici. Despre cazul lui Salih Jaber, tehnicianul a declarat: "Nu se pune problema ca Jaber să plece de la Universitatea. Va fi pedepsit pentru escapadele sale şi pentru faptul că īntīrzie la antrenamente. Banii o să-i primească la fel cum i-au primit şi ceilalţi", a spus Stīngă."

    (c)gsp

  6. #237
    sport legend corto's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Krakow
    Posts
    355
    Reputatie
    1
    Editie Speciala de azi zice ca s-au rezolvat problemele cu Jaber.
    [SIZE="1"]My mother is taller than your mother[/SIZE]

  7. #238
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Se pare ca da, insa decizia mi s-a parut deplasata, s-au blocat drepturile contractuale ale unui jucator in plina pauza competitionala. Jaber a jucat bine in acest retur, fiind un jucator de baza. Partea cu intarzierile la antrenament mi se pare doar o scuza nepotrivita.

    Petrecere organizata de Peluza Sud

    Suporterii Universitatii sunt unici. Si galeria Craiovei e ca nimeni alta. Acesta este un adevar pe care si rivalii lor il stiu. Peluza Sud a mai gasit o modalitate de a arata tuturor cine e “number one”. Duminica, de la ora 19, la Angel’s Club, tifosii Stiintei organizeza Petrecerea Peluzei Sud. Prima “editie” a acestui eveniment a avut loc acum trei ani.
    Si ca si cum nu ar fi fost de ajuns, ultrasii olteni, au invitat in mijlocul lor personalitatile din diferite domenii, a caror inima bate pentru echipa din sudul tarii.
    Pana acum au confirmat sosirea in Banie, “carcotasul” Serban Huidu, Mugur Mihaescu, alias Garcea, de la Vacanta Mare, George Vintila, un brasovean fanatic al culorilor Craiovei, Romica Tociu-a carui tinerete a fost legata de orasul Craiovei Maxima, si Vlad Craioveanu. Probabil cea mai importanta “vedeta-ultras” este Cristi Minculescu, solistul trupei Iris, legenda rockului romanesc. Cristi nu va putea fi prezent, fiind nevoit sa sustina cu Iris un concert in alt oras, dar printre membrii Peluzei Sud se va afla fiul sau, Florin Minculescu, care a mostenit de la tatal sau pasiunea pentru Universitatea.
    Craiova uimeste. Ea a murit si a inviat in vara trecuta si inca mai suporta, nu pentru mult timp, purgatoriul Diviziei B. Dar are, iata, asemenea suporteri, capabili sa se stranga in jurul ei ca o garda regala in astfel de momente. Si cu siguranta acest lucru va da o forta inimaginabila campioanei unei mari iubiri, iar tinerii jucatori alb-albastri vor primi o doza de iubire care ii va face sa invinga orice adversar.
    SI LEII SE VOR INTOARCE!

  8. #239
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Ovidiu Stīngă doreşte să detoneze bomba pe piaţa transferurilor. Oficialii clubului tratează īn aceste zile cu fostul internaţional pentru un transfer īn Bănie

    Deşi patronul Universităţii Craiova a declarat că nu va mai transfera nici un jucător īn această iarnă, surse autorizate afirmă că Adrian Mititelu ar putea da o lovitură de imagine īn zilele următoare. La sugestia antrenorului-jucător Ovidiu Stīngă, finanţatorul juveţilor a demarat negocierile pentru achiziţionarea lui Adrian Ilie! Craiovean get-beget, "Cobra" n-a apucat să evolueze niciodată pentru Ştiinţa, el jucīnd doar pentru Electroputere īn perioada 1991 - 1993.

    "Ar fi un transfer extraordinar pentru noi. Este un jucător cu mare experienţă, care ne-ar ajuta foarte mult īn lupta pentru promovare", s-a confesat Stīngă apropiaţilor. Ultima oară la FC Zurich (Elveţia), atacantul de 31 de ani nu a mai jucat fotbal din vara trecută, el antrenīndu-se īn ultimul timp alături de divizionara secundă Forex Braşov, unde este şi acţionar.

    7 este numărul echipelor
    la care a evoluat Adrian Ilie īn cariera sa: Electroputere Craiova ('92-'93), Steaua ('93-'96), Galatasaray ('96-'97), Valencia ('98-2002), Alaves (2002-2003), Beşiktaş (2003-2004), FC Zurich (2004-2005)

    13 trofee
    a cucerit Adrian Ilie la toate echipele la care a jucat: 4 titluri de campion cu Steaua, două cu Galatasaray şi unul cu Valencia, două Cupe ale Romāniei, o Cupă a Spaniei şi o Cupă a Elveţiei, o Supercupă a Romāniei şi una a Spaniei

    (c) gsp


    Iata ca nu se renunta la ideea aducerii unui jucator experimentat, daca raspunsul lui Gabi Popescu se lasa asteptat, se incearca varianta Adi Ilie.
    Eu nu as fi de acord cu o eventuala venire a "Cobrei" mi se pare un fotbalist terminat.

  9. #240
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Conform celor declarate de impresarul lui Salih, jucatorul irakian nu se afla la zi cu ratele contractuale si primele de joc, restante de aproape 15.000 USD. In schimb, finantatorul Universitatii pretinde ca Jaber a primit bani in avans!

    Imediat dupa incheierea turului, s-a zvonit ca unii jucatori ai Universitatii n-ar fi la zi cu contractele si primele de joc, informatie pe care finantatorul clubului a negat-o vehement, acuzānd presa ca ar inventa subiecte negative pe seama Stiintei si a lui personal. Printre jucatorii nominalizati s-a aflat si irakianul Salih Jaber, cel care a marcat cinci goluri pentru olteni, trei in campionat si doua in Cupa Romāniei. Impresarul FIFA Aksam Kadour, cel care il reprezinta pe irakian, a afirmat: „In vara anului trecut, desi aveam si alte oferte pentru jucator, l-am adus pe Salih Jaber la Universitatea deoarece mi-a fost solicitat de domnul Adrian Mititelu care, in vara lui 2005, dupa retrogradare, s-a confruntat cu probleme in alcatuirea unei noi echipe. Salih s-a prezentat cu o oarecare intārziere la pregatirile de asta-vara, dar am intāmpinat unele probleme cu viza, apoi totul a fost OK“.

    Aksam: „Universitatea are 15.000 USD datorii catre Jaber“

    Impresarul jucatorului completeaza: „Finantatorul Adrian Mititelu a fost corect asta-vara, a achitat chiar in avans 20.000 de dolari, dar spre sfārsitul turului au inceput sa apara unele probleme financiare. De exemplu, lui Jaber nu i s-a mai achitat chiria la apartamentul pe care clubul s-a angajat s-o achite, alte mici sicane s.a.m.d. Jaber a inteles atunci situatia, n-a comentat nimic, el se simte bine aici, fiind indragit de suporteri. A intārziat la doua antrenamente vreo cinci minute si imediat a fost sanctionat cu 700 de euro?! Nu s-a simtit prea bine la alte doua sedinte de pregatire, motiv pentru care a venit cu aproape o ora intārziere. Aceste intārzieri nu s-au sanctionat inca, dar urma ca Jaber sa fie penalizat cu vreo 10.000 de euro. Asta e... Salih a plecat in vacanta, in Irak, cu bani imprumutati de la mine, 3.000 de dolari, deoarece nu i s-au achitat ultimele trei rate din contract si ultimele patru prime de joc. Nu a primit nici 5.000 de dolari care ar fi trebuit sa-i fie inmānati la semnarea contractului. Cu alte cuvinte, clubul are restante fata de Salih Jaber de aproape 15.000 de dolari. Si eu, ca impresar, am incheiat contract de reprezentare cu Universitatea, inregistrat si la FRF in septembrie 2005, dar nici mie nu mi s-au achitat toti banii. Am de primit 30.000 de dolari, iar termenul a trecut, 15 decembrie 2005. In acest sens, am depus doua notificari la club, dar n-am primit nici banii si nici raspuns, motiv pentru care am depus memoriu si la FRF. N-am vrut sa fac tam-tam in presa, dar vreau sa se cunoasca adevarul“.

    Mititelu: „Impresarul lui Jaber minte!“

    Directorul executiv adjunct Marius Mitran a spus ieri ca problemele financiare cu Jaber sunt rezolvate. Despre afirmatiile impresarului jucatorului, finantatorul Universitatii, Adrian Mititelu, are o cu totul alta versiune: „Impresarul Aksam spune neadevaruri. Lui Jaber i-am dat toti banii, chiar in avans! Si i-am promis ca luni o sa-i mai dau niste bani, tot in avans. Aksam nu stie sa faca diferenta intre brut si net si de aici multe confuzii. Nu vreau sa intru in anumite detalii, cum ar fi cele legate de faptul ca el, impresarul, a vrut sa-mi dea niste bani pentru a-l duce pe Jaber la o echipa de Divizia A! Altfel, lui Aksam i-am dat in 2005 o suma uriasa, 45.000 dolari, l-am si imprumutat. Am acte in acest sens. Iar el nu a rezolvat inca permisul de munca pentru jucator, asa ca nu are rost sa mai comentam. Eu il vreau pe Jaber la Universitatea, dar il rog sa-si vada de fotbal, iar Aksam sa nu mai inventeze informatii false. Daca Aksam pretinde altceva, probabil o sa ne judecam, dar sa-mi lase jucatorul in pace!“.

    Impresarul Aksam a prezentat ieri originalul contractului incheiat intre el si Universitatea, 1137/2005 si inregistrat la FRF sub nr.1137/13 septembrie 2005 si a fost surprins de afirmatiile oficialului Universitatii. Aksam: „V-am aratat contractul, totul este la vedere. Ma deranjeaza faptul ca se ascunde adevarul. La ultimele doua discutii cu Jaber, n-am fost chemat sa-l asist. Joi seara, la ultima intālnire cu Jaber, finantatorul Universitatii i-a promis jucatorului ca astazi (ieri - n.r.) o sa-i achite o parte din datorii, iar luni restul. Jaber mi-a spus ca daca nu primeste astazi si luni toate datoriile clubului catre el, nu pleaca in Cipru. El are de primit si contravaloarea a doua bilete de avion Romānia - Siria dus-intors (1.200 de dolari) si chiria apartamentului (400 de euro). Golgheterul Universitatii nu doreste decāt sa se respecte contractul si sa fie liniste la echipa. Toata lumea nu doreste decāt binele echipei, adica repromovarea Universitatii. Iar domnul Mititelu, intr-adevar, este omul care se lupta pentru revenirea oltenilor acolo unde le este locul, in Divizia A, dar asta-i o problema, iar cea a respectarii obligatiilor asumate este alta“.

    (c) gds

    Iata ca situatia se complica in acest caz. Cine minte ?

  10. #241
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    RonalDina din Bănie

    Atacantul Universităţii, Mihai Dina, a fost “sarea şi piperul” la antrenamentul de ieri după-amiază al alb-albaştrilor. Īncălţat īntr-o pereche de ghete argintii, asemănătoare celor purtate de starul Barcelonei, Ronaldinho, golgeterul Craiovei a īncercat de mai multe ori pe parcursul şedinţei de pregătire să-l imite pe jucătorul brazilian. Multe din schemele pe care le-a īncercat i-au şi reuşit craioveanului, īnsă el nu a avut prea mult timp la dispoziţie pentru giumbuşlucuri, Ovidiu Stāngă fiind tot timpul cu ochii pe elevii săi.


    Aksam - persona non-grata

    Conducerea Universităţii Craiova a precizat că va īnceta orice colaborare cu impresarul lui Salih, Aksam Kadour, după ce acesta a avut recent mai multe tentative de a răci relaţiile dintre club şi jucător, īn scopul de a-l transfera pe irakian la o echipă din Divizia A. “Atāt Salih, cāt şi impresarul său au drepturile financiare achitate. Dacă Aksam nu este mulţumit, poate depune memoriu şi vom vedea cine va avea cāştig de cauză. Oricum, el a intrat īn dizgraţia grupării noastre după acţiunile din ultima vreme, deşi de Salih şi impresarul său s-a auzit doar prin relaţiile cu Universitatea”, a precizat directorul executiv Ovidiu Costeşin.
    Salih mai are contract īncă patru ani, īncepānd din vară, cu gruparea din Bănie şi īn februarie nu va pleca la echipa naţională, fiindcă datele jocurilor pentru care a fost convocat nu există īn calendarul FIFA, doar cele pentru Cupa Africii fiind oficiale.


    “Nici vorbă de Adi Ilie”

    Finanţatorul alb-albaştrilor a dorit ieri să dezmintă informaţia, conform căreia Universitatea este interesată de achiziţionarea lui Adrian Ilie. “Nici vorbă ca Adrian Ilie să vină la Craiova. Nici nu ne-am gāndit la această variantă. Universitatea are altă politică. Īmi pare rău că nu s-a īnţeles, dar pe noi nu ne interesează asemenea jucători. Nu spun că Adrian nu are valoare sau experienţă, dar pe noi ne interesează viitorul, noi am īnceput o strategie cu jucători de perspectivă. Īmi pare rău şi cred că este păcat că atāt Adrian, cāt şi Sabin Ilie nu au evoluat pentru Universitatea, dar noi vrem altceva. Eu şi Ovidiu (Stāngă - n. r.) suntem pe aceeaşi lungime de undă şi nu cred că el doreşte altceva, nu l-am auzit nimic despre Adrian Ilie. Managerul, de fapt, a īnceput implementarea acestei strategii, cu tineri de viitor”, a declarat Mititelu.

    (c)editie speciala

  11. #242
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Īn litigiu pentru Apetri
    Atacantul Gabriel Apetri, dat afară de Universitatea pentru că a fost prins băut īn cantonament, a devenit subiectul unui litigiu īntre olteni şi echipa sa de provenienţă, Jiul. Patronul “minerilor”, Alin Simota, susţine că Ştiinţa trebuie să plătească a doua rată, īn valoare de 20.000 de dolari, şi că se judecă pentru asta la FRF cu craiovenii. De cealaltă parte, Mititelu susţine că nu va plăti. “Apetri are să ne dea 10.000 de dolari pentru beţia din cantonament. Nu vreau să mai aud de el”, a spus Mititelu.


    Cam aiurea reactia asta a lui Mititelu. Sa speram ca stie ce zice si ce face de data asta.


    Bodu, invitat de fanii olteni
    Preşedintele Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, Sebastian Bodu (foto), va fi invitat să participe duminică seara, de la ora 19:00, īn clubul Angels din Craiova, la petrecerea dată de suporterii Universităţii. Fanii olteni l-au ales pe Bodu, deoarece a declarat īn trecut că a avut dintotdeauna o pasiune pentru gruparea de pe “Ion Oblemenco”.
    La petrecere vor participa Ilie Balaci, Romică Ţociu, Mugur Mihăescu, Vlad Craioveanu, George Vintilă, Şerban Huidu şi alţi fani importanţi ai Ştiinţei.
    (c)prosport

  12. #243
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Prunea crede că oltenii sīnt īn "A"!
    Directorul Departamentului de relaţii internaţionale din cadrul Federaţiei Romāne de Fotbal, Florin Prunea, a fost ieri prezent īn Craiova. Īntrebat dacă ştie ceva despre plīngerea depusă de Salih Jaber la FRF, Prunea a făcut o gafă monumentală: "Nu ştiu nimic de vreun memoriu al lui Jaber. Nu am auzit că ar exista aşa ceva. Oricum, nu e treaba Federaţiei. Memoriile divizionarelor A se judecă la LPF!".

    Stie Prunea ce stie


    Īn acelaşi hotel cu Dinamo
    Universitatea şi Dinamo, două echipe a căror rivalitate este bine cunoscută, vor sta īn cantonamentul din Cipru īn acelaşi stabiliment, Episkopiana. "Mă depăşeşte aşa ceva. Probabil cine se ocupă de turneul lui Dinamo a găsit această soluţie. Īnsă este foarte probabil ca problema să fie rezolvată la faţa locului", a spus directorul executiv adjunct al Ştiinţei, Marius Mitran.

    Pacat ca nu mai e Plesan la ei


    Boldici ne-a lasat „balta“
    Antrenor cu chirie
    Pentru ca Gabi Boldici nu-si vede capul de treaba cu nationala Romāniei, Mircea Bornescu, Silviu Lung jr. si Mihai Neagoe nu vor beneficia de atentia unui tehnician de specialitate. Acest fapt i-a pus pe gānduri pe oficialii Universitatii, care au decis sa „inchirieze“ un antrenor cu portarii chiar din Insula Afroditei. „Din pacate, Boldici nu merge cu noi, pentru ca este ocupat cu echipa nationala. Vom «inchiria» un antrenor din Cipru, il platim la ora sau cum cadem la invoiala. Asta este, din vara vom avea grija si de acest aspect“, a afirmat finantatorul Stiintei.



    Cel mai bun marcator dintre portarii romāni este goalkeeper-ul Universităţii, Mircea Bornescu. Are 18 reuşite la activ după cum susţine, iar prima dată a marcat īn urmă cu doi ani, pe cānd evolua la FC Craiova, care ulterior s-a transformat īn FC Caracal. “Era īn urmă cu aproape doi ani, la un meci la Cāmpulung, de ziua mea, cānd nea Nae Ungureanu m-a desemnat pe mine să execut lovitura de pedeapsă. Am marcat şi de atunci am devenit executantul loviturilor de la 11 metri”, spune Bornescu, el fiind cel mai iubit fotbalist al actualei echipe Universitatea de către fani. Īn acest sezon, pentru gruparea din Bănie, Mircea a marcat două goluri, ambele din penalty, unul īn Cupa Romāniei, cu Progresul Corabia, iar cel de-al doilea la Motru cu Minerul, dar a şi ratat o lovitură de departajare, īn Cupă, cu FC Naţional. “Am şi ratat, este adevărat. Dar au fost jucători mai mari ca mine care nu au īnscris, Baggio, Beckham sau alţii. Ei erau vedete, eu sunt doar un portar. Asta este viaţa, nici o problemă, nu voi dezarma, din contră”, a comentat Bornescu. Portarul titular al Universităţii spune că doreşte să īnscrie de acum īnainte cāt mai multe goluri şi nu numai din penalty. “Acum, după antrenamente exersez şi loviturile libere. Stau după şedinţele de pregătire cu cei mai tineri şi şutez la poartă. Sper ca īn acest retur să am ocazia să execut şi astfel de lovituri. De fapt, este un vis al meu ca īn anul promovării Universităţii, cānd echipa va avea un avantaj considerabil, Ovidiu (Stāngă - n. r.) să mă pună pe mine să bat o lovitură liberă. Promit să marchez”, ne-a spus Bornescu.
    Mircea Bornescu susţine că nu are idoli: “Nu mă omor după un anume jucător. Īmi plac mai mulţi, dar nu doresc să-i copiez, deci nu sunt idolii mei. Unul dintre ei este Chilavert. Dar repet, nu-mi este idol, ci doar īmi place să fac ce face el atunci cānd vine vorba de atac”.

    Bornescu golgheter ? Ce ziceti de idee ?
    Last edited by stefanm14; 23rd January 2006 at 09:58.

  13. #244
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Īntrucīt nu şi-a primit restanţe īn valoare de 12.000 de dolari, Salih Jaber refuză să plece īn cantonamentul din Cipru

    Īn ultimele două săptămīni, irakianul Jaber a fost personajul principal la Ştiinţa. Mai īntīi, s-a plīns, prin intermediul impresarului Aksam Kadour, că patronul Adrian Mititelu nu i-a achitat trei rate contractuale şi patru prime, suma totală a restanţelor fiind de 12.000 de dolari. Apoi, la vizita medicală efectuată săptămīna trecută, a anunţat că a făcut pace cu Mititelu şi că a renunţat şi la memoriul depus la Federaţie. Ieri īnsă, Salih a surprins din nou: a precizat că nu face deplasarea īn Cipru decīt dacă i se dau toţi banii!

    Drept urmare, şefii Craiovei au decis să-l trimită pe Jaber la echipa-satelit, care evoluează īn Divizia C, locul său īn lotul pentru Insula Afroditei urmīnd a fi luat de Alexandru Costea. "Jaber este labil psihic. Nu ştie ce drepturi i se cuvin la Universitatea şi ce contract a semnat. Este sfătuit prost de impresarul său şi a creat nenumărate tensiuni, care nu fac bine imaginii clubului", a declarat directorul executiv adjunct Marius Mitran.

  14. #245
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Petrecerea organizata de fanii Universitatii a fost la inaltime, numele grele sosite la eveniment declarāndu-se coplesite de „caldura“ primita.

    Sfārsitul de saptamāna a reunit, intr-un cadru festiv, la clubul Angel's, suporterii Universitatii, idolii acestora si, nu in ultimul rānd, cāteva personaje foarte indragite din televiziune. Discursurile lui Mugur Mihaescu, membrul grupului „Vacanta Mare“, si Serban Huidu, de la „Cronica Cārcotasilor“, fani declarati ai Universitatii, au fost savurate de ultrasii prezenti in numar mare la eveniment. Vedetele au reusit sa-i faca fericiti pe suporteri, in primul rānd prin glumele facute la adresa rivalelor din Capitala, apoi pentru ca au cāntat impreuna cu acestia atāt imnul, cāt si celelalte melodii despre Stiinta.

    Cel mai simpatic si „vānat“ invitat a fost Mugur Mihaescu, care, dupa ce a ridiculizat gruparile bucurestene, nu s-a sfiit sa dea sfaturi suporterilor.

    „Universitatea a fost si va ramāne in inima mea. Am suferit cumplit atunci cānd am constientizat retrogradarea, dar sper ca acest accident sa ia sfārsit la finele acestui sezon“, a spus „Garcea“, facānd o trecere in revista a ceea ce s-a petrecut in urma cu un an.

    „Bai, fratilor! Acesti minunati fotbalisti pe care ii are Craiova acum, si care au reusit sa termine pe primul loc turul de campionat, sa-i incurajati cum numai voi stiti, pentru ca anul acesta trebuie sa promovam cu orice pret. Si fara voi nu se poate. Daca nu reusesc promovarea, sa-i bateti ca pe cāini“, a spus Mugur Mihaescu, afisānd o mina foarte „serioasa“.

    La rāndul sau, Serban Huidu nu a putut sa-si stapāneasca sentimentele pe care le are pentru culorile alb-albastre si, in plus, a dezvaluit controversele avute cu Mihai Gainusa, suporter inflacarat al gruparii din Ghencea. „De cānd m-am nascut am iubit Universitatea. Pot spune ca este un virus genetic, pentru ca toata familia mea iubeste culorile alb-albastre. Doar cu «Gainusa» ma ciondanesc pe teme de fotbal, el tine cu Steaua si face glume pe seama mea, dar ii inchid gura mereu“, a dezvaluit Serban Huidu.

    Mircea Bornescu a fost unul dintre artizanii petrecerii, portarul Stiintei fiind surprins de nenumarate ori pe cānd da tonul cāntecelor si al scandarilor, fiind acompaniat de cāteva ori de Andrei Ionescu, Madalin Ciuca, Gabriel Velcovici, Ovidiu Costesin, Aurica Beldeanu si Dan Stalinescu.

    (c)gds


    Mugur Mihăescu şi Şerban Huidu, prinşi de atmosfera creată de galerie.

    Stāngă i-a felicitat pe ultraşii craioveni.

    Mult aşteptata petrecere a galeriei Universităţii Craiova, ce a avut loc duminică-seară, cu īncepere de la ora 19, īn “Angels Club”, a fost un adevărat succes pentru membrii Peluzei Sud “Cristi Neamţu”. Aceştia au participat īn număr mare, aşa cum s-a īntāmplat şi la prima īntālnire de gen din Bănie, desfăşurată pe 15 ianuarie 2004, īn acelaşi club, ce pe atunci purta numele “Pacha”. Şi la a doua ediţie localul ce a găzduit fiesta alb-albastră a fost cu adevărat neīncăpător, prin prezenţa a aproximativ 400 de fanatici ai grupării-fanion a Olteniei. Printre cei care s-au īnghesuit să ia parte la fiesta suporterilor s-au aflat şi jucători ai echipei craiovene, Mircea Bornescu, Mădălin Ciucă şi Andrei Ionescu, īn frunte cu managerul-antrenor Ovidiu Stāngă, īnsoţiţi de directorul executiv Ovidiu Costeşin şi de Aurică Beldeanu, directorul tehnic al Primăverii. Au mai fost prezenţi cunoscuţii oameni de televiziune Şerban Huidu - “cārcotaş” de meserie, Mugur Mihăescu “Garcea” - membru al grupului de umor “Vacanţa Mare”, şi Florin Minculescu, fiul celebrului solist al trupei “Iris”. Nu au lipsit Emil Săndoi, fost jucător şi antrenor al Universităţii, şi Claudiu Manda, deputat PSD. Printre absenţi s-au numărat umoristul Romică Ţociu, Ilie Balaci şi jurnalistul caracalean Marius Tucă. Intrarea la petrecere s-a făcut pe bază de invitaţii, participanţii avānd ca accesoriu un fular cu īnsemnele Universităţii. Prin apariţia lor, rānd pe rānd, invitaţii au īncins atmosfera, reuşind să-i ţină conectaţi pe ultraşi, care au dat drumul la obişnuitul repertoriu de cāntece, dominat de versurile “Dacă tu n-ai fi, pentru ce-aş trăi, tu eşti viaţa mea, nu te voi lăsa, forza Craiova!”, succedate de unele scandări simple, dar de efect, precum “Cine sare e alb-albastru!” şi “Suntem cei mai buni dintre romāni, suntem olteni”. Dar cāntecele-hit ale īntrunirii au avut ca bază sonoră imnurile “Oltenia, eterna Terra-Nova” şi “O iubire alb-albastră”, cāntate la unison de mulţime, Bornescu avānd pentru cāteva clipe rolul de lider de galerie. Fundalul sonor al “show-ului” a fost īntregit de nelipsitele “gānduri” adresate rivalelor din ţară, ce au condimentat o seară minunată, din punct de vedere al distracţiei. Temperamentul ultraşilor craioveni i-a impresionat şi cu această ocazie pe cei prezenţi la prezidiu, care au luat cuvāntul īn faţa numeroasei asistenţe alb-albastre, invitaţii neezitānd să-i felicite pe suporteri pentru fanatismul şi ataşamentul de pānă īn prezent. Astfel, Ovidiu Stāngă le-a mulţumit fanilor, īn repetate rānduri, pentru susţinerea de care au dat dovadă īn actualul sezon, īn timp ce “Garcea” le-a cerut acestora să-i critice pe jucători doar cānd este cazul. Ovidiu Costeştin şi-a amintit de prima petrecere a galeriei la care a participat: “Īn urmă cu doi ani am fost la īntālnirea voastră, iar īn vara acelui an am fost martorii celei mai bune clasări a «Ştiinţei» din ultimii zece ani. Sper ca īn vara aceasta să ne bucurăm mult mai mult. Ajutaţi echipa mereu, să joace cu porţile deschise şi tribunele pline!” Ultimul care s-a adresat ultraşilor a fost fiul lui Cristi Minculescu, Florin, al cărui discurs a fost acompaniat de refrenul deja consacratei melodii “Iris Maxima”: “Şi ce dacă e vānt, şi ce dacă sunt ploi, / Nu ne vom opri din noapte īn zori, / Ne-aţi dat puterea, / Ne-aţi dat speranţa / De a fi īmpreună mereu”.
    (c)editie speciala
    Last edited by stefanm14; 24th January 2006 at 09:38.

  15. #246
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Finantatorul Universitatii este de acord cu Ovidiu Stinga in privinta tuturor jucatorilor alesi sa se pregateasca in Insula Afroditei.

    Decizia lui Ovidiu Stinga de a coopta in lotul pentru Cipru cātiva jucatori a caror valoare sta sub semnul intrebarii a stārnit destule discutii in rāndul fanilor si nu numai. Primul controversat este Paul Curteanu, insa nu acesta este subiectul principal din toata povestea aceasta, ci Roy Covalenco, un jucator care a evoluat numai la „satelit“ si care nu a reusit sa-si treaca vreodata numele pe lista marcatorilor. Olandezul de 17 ani, provenit de la centrul de copii si juniorii al clubului PSV Eindhoven, a beneficiat insa de toata sustinerea oficialilor olteni, care doresc sa-l propulseze la echipa mare deoarece „are foarte mult potential“.

    Antrenorul Stiintei a luat aceasta decizie in detrimentul multor „sperante“ de la Primavara, cum ar fi Cosmin Gāngioveanu, Stefan Barboianu sau Augustin Tudor, dar si al lui Dragos Firtulescu si Daniel Palcau, care in aceasta perioada se afla in pregatiri cu lotul national de juniori UEFA 1989, fotbalisti considerati initial cu „prima sansa“.

    Mititelu ii da dreptate lui Stinga

    Patronul Stiintei a catalogat decizia lui Ovidiu Stinga ca fiind justificata, pentru ca Roy Covalenco a cunoscut progresul in ultimele evolutii de la „satelit“ si merita sa faca parte din lotul de 23 de jucatori care se vor pregati in Cipru. Mai mult, Adrian Mititelu are mare incredere in mijlocasul olandez, pe care il vede in cel mai scurt timp printre titularii Universitatii, asta numai daca reuseste sa nu mai fie timid.

    „Stinga nu a gresit cu nimic atunci cānd a luat decizia asta. Covalenco este un jucator de care vom auzi multe in viitorul apropiat. Are mult potential. Este tehnic, are fizic de fotbalist, gāndeste in teren si cred ca va reusi sa-si spuna «punctul de vedere» in cel mai scurt timp. Cel mai mare defect al lui este timiditatea, si de aceea nu se implica prea mult in joc. Este un bun pasator, recupereaza mult, dar nu ia nici o actiune pe cont propriu. Poate ca in Cipru va scapa de acest trac“, a fost caracterizarea lui Mititelu, legata de Roy Covalenco.

    „Gāngioveanu este prea crud“

    Desi a fost mult timp in centrul atentiei, dupa meciul cu Dinamo, din „Groapa“, pentru ca a reusit sa debuteze in Divizia A la o vārsta foarte frageda, Cosmin Gāngioveanu nu mai este considerat „copilul minune“ de catre oficialii Stiintei. Cu toate ca este titular meci de meci la „satelitul“ Universitatii, mijlocasul de 17 ani nu a mai reusit evolutiile foarte bune cu care isi obisnuise staff-ul, si, implicit, nu a cochetat prea des cu echipa mare.

    Nemultumit de faptul ca nu a progresat foarte mult, Ovidiu Stinga a decis sa nu il ia in cantonamentul din Insula Afroditei, stārnind discutii intre tatal jucatorului si finantatorul Universitatii, la unul dintre antrenamentele alb-albastrilor.

    Finantatorul craiovean a dorit sa precizeze ca „nu este momentul lui acum“, pentru ca nu este suficient de matur in gāndire si, ca urmare, promovarea lui a fost amānata.

    „Mie imi place foarte mult Gāngioveanu, dar nu este momentul lui acum. Mai are multe de invatat, de aceea am decis sa se pregateasca sub comanda lui Aurica Beldeanu si George Bita. Cānd va dovedi ca este matur, atāt in joc, cāt si in gāndire, nu vom ezita sa-l promovam la echipa mare. Decizia lui Stinga de a-l lasa acasa mi se pare justificata, in plus, el decide la echipa“, a spus Mititelu. „Este valabil si pentru ceilalti jucatori, carora le-am dat foarte multe sanse de afirmare“, a incheiat patronul Universitatii.

    (c)gds

  16. #247
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Frumos editorial

    Iarna se numără paraziţii
    de Cosmin STAICU

    La Universitatea disponibilizările īn funcţie de valoare şi randament se fac treptat. Li se dă o şansă tuturor şi o a doua şansă celor care īntāmpină probleme de adaptare. A treia nici nu trebuie să intre īn discuţie. Pentru abaterile de comportament nu se apelează, īnsă, la clemenţă. Ai comis-o, eşti pe lista neagră. Iar dacă această listă nu este activată nu īnseamnă că ea nu există. Mofturi gen Njock sau chefuri stil Sava-Luţu sunt incluse īn categoria “Aşa nu”. Īn primul rānd politica Universităţii este să nu-şi īndrepte privirile către astfel de viruşi, care pot infecta īntregul grup. De aceea, dacă se īntāmplă ca ei să pătrundă īn interior, vinovaţii sunt arătaţi cu degetul, supuşi oprobiului public şi apoi “executaţi”. Apetri a fost un exemplu sugestiv şi poate īn acelaşi timp necesar. Blondului īi făceau cu ochii “blondele de malţ şi hamei”, iar calitatea sa era de “drunkgeter”, nu de golgheter. Cu Salih s-a avut, īnsă, şi se mai are răbdare pentru că are oarecum circumstanţe atenuante. Dar şi īn privinţa lui indulgenţa s-a cam terminat. Īn var㠓uitase” să revină la echipă, la Motru nu a reuşit să se īncalţe deşi nu trebuia să ştie romāneşte pentru asta, iar acum aflăm despre īntārzieri la antrenamente şi despre o viaţă de noapte tumultuoasă. Şi de aici putem extrage o parte pozitivă, faptul că aceste abateri au fost ţinute secrete, considerāndu-se că există remediu pentru ele. Cireaşa pe tort a aşezat-o impresarul-sfătuitorul-confidentul sau ce i-o mai fi irakianului acest doctor Aksam. Nu e nevoie să-i dăm mai mult de un rānd individului, pentru că oricine atentează la liniştea şi interesele echipei merită numai scandarea, specifică peluzei, care rimează cu gutuie.
    La Universitatea nu se face ordine cu biciul. Paraziţii se autoexclud. Gecic a căpătat şapte kile īn plus din Australia pānă īn Romānia şi a făcut cale īntoarsă. Clitnovici nu era nici el uşă de biserică şi acum are timp destul să se distreze. Universitatea ştie să petreacă, dovadă fiind şi recentul ultras-party. Jucătorii trebuie īnsă mai īntāi să ne ofere motive de chef. Ne-am plictisit de “spiciuri” cu “la anu’ sperăm să sărbătorim cāştigarea...” Ne-ar surāde nişte fraze care să conţină cuvintele “īn cinstea cāştigării acestui trofeu...” Şi atunci am petrece ca-n poveşti, trei zile şi trei nopţi.

  17. #248
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    DE ACUM INAINTE COMENTARIILE LA ACESTE STIRI SE POSTEAZA PE THREAD-UL "COMENTARII ALE STIRILOR ZILNICE", exceptie facand stirile mai importante care vor avea un thread separat. Thread-ul este deschis de mine, dar am mutat si comentariile mai vechi, asa ca de aceea apare ASP la numele celui care a deschis threadul.

  18. #249
    oltean Bogdan"U"'s Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    38
    Reputatie
    1
    Cam asa se integreaza australienii la Craiova:

    Australienii Karl Dodd şi Ryan Clarke au fost bătuţi īn discotecă
    Jucătorii australieni Karl Dodd şi Ryan Clarke au fost protagoniştii unui scandal iscat īntr-un club de noapte din Cetatea Băniei, la sfārşitul săptămānii trecute. După ce s-au luat de cāteva fete şi au consumat alcool, conform martorilor oculari, cei doi fotbalişti au fost bruscaţi de cāţiva băieţi, care le-au īmpărţit cāţiva pumni, dar după intervenţia Jandarmeriei Dodd şi Clarke au scăpat teferi. Conducerea clubului nu a luat nici o măsură. (Narcis DREJAN)

  19. #250
    oltean Bogdan"U"'s Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    38
    Reputatie
    1
    Sper ca celalalt australian sa fie mai serios :


    Baird to Romania
    Friday, 20 January, 2006 - 6:42PM
    Sportal


    Queensland Roar striker Michael Baird.Queensland Roar striker Michael Baird will be released from his contract at the end of the current Hyundai A-League season to join Universitatea Craiova in Romania.

    Baird will leave without the drama that surrounded Archie Thompson's departure from the Melbourne Victory, and is thankful to the Queensland A-League club for granting him a wish.

    "I was on a two-year contract and I have asked for an early release so that I can take on something that is a great opportunity," Baird said.

    "It’s been a dream of mine to play in Europe and I’m extremely grateful to Queensland Roar for allowing me to pursue it."

    The talented forward emphasises that the move has nothing to do with a relationship rift with head coach Miron Bleiberg

    "I’m sure people will speculate that this is something to do with my relationship with Miron because that’s what they like to write about, but I want to make it clear that this is not the case."

    Meanwhile, midfielder Jordan Simpson has been released from his contract with the Roar by mutual consent.

    Simpson, a former Australian under-20 international, asked to be released on compassionate grounds so that he could return to his parents in Sydney and begin a higher education course on Monday.

    Roar management granted his request and he has been released from his obligations for the rest of the season.

    The recent signing of exciting youngster David Williams (17), who will debut this weekend, means that the Roar still have the mandatory three under-20 players on their roster.

  20. 24th January 2006, 22:01

  21. #251
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Cateva poze de la petrecerea suporterilor din Angel's club, luate de pe site-ul oficial al clubului.
    Attached Images Attached Images

  22. #252
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    Pīnă să cunoască simpatia fanilor olteni, Ryan Clarke şi Karl Dodd au făcut deja cunoştinţă cu pumnii băieţilor de cartier din Craiova. Sīmbătă seara, cei doi "canguri", īmpreună cu cīteva fete, au mers īntr-o discotecă din centrul oraşului şi, după cīteva pahare cu alcool, au īnceput să se dea interesanţi. Tupeul australienilor i-a deranjat pe ceilalţi clienţi din club, care au sărit cu pumnii şi picioarele pe oaspeţii de la Antipozi. Scandalul nu a luat o mare amploare, īntrucīt Ryan şi Karl au fugit din discotecă pe unde au apucat.

    Chiar dacă au aflat de incident, şefii Ştiinţei au decis să nu ia măsuri īmpotriva jucătorilor. "Tot lotul a avut trei zile libere, iar pe noi nu ne interesează cum īşi petrec fotbaliştii acest timp", a declarat directorul sportiv Silvian Cristescu. Clarke şi Dodd nu sīnt singurii australieni care au īncasat-o la scurtă vreme după ce au venit la Universitatea. Īn urmă cu 3 ani, Daniel McBreen a provocat şi el o bătaie, din care nu a ieşit foarte şifonat deoarece īn copilărie practicase karate.
    (c)gsp

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •