Results 1 to 16 of 16

Thread: Stiri despre candidatele la titlu la volei feminin

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    Stiri despre candidatele la titlu la volei feminin

    Echipa din Bacau a suferit se pare o pierdere destul de importanta inaintea meciului de la Tg Mures.La antrenamentul de dimineata inaintea meciului ridicatoarea Victorita Polisciuk sa accidentat la glezna piciorului drept astfel incat piciorul a fost imobilizat cu o fasa ghipsata.Nu se stie daca va juca astazi la Iasi dar se spera in turneul de la Bacau sa poata reintra.Nici Nicoleta Tolisteanu nu se afla in plenititudinea fortelor avand probleme da sanatate.

  2. #2
    senior M1BEST2's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    163
    Reputatie
    1
    Volei feminin/ Divizia A 1 / Repetitie pentru Top Team’s Cup / Penicilina Iasi - Stiinta Bacau (azi, ora 14.00)
    09 Decembrie 2006 || de Dan Sion


    Pentru Stiinta, meciul de azi, contra Penicilinei, este ultimul test inaintea turneului Top Team’s Cup pe care Bacaul il va gazdui la finele saptamânii viitoare. Bacauancele se prezinta la Iasi in calitate de lidere ale clasamentului, dar fara ridicatoarea titulara, Viktoria Polischiuk. Ucraineanca a suferit o entorsa la glezna la inceputul saptamânii, prezenta sa la turneul Top Team’s Cup fiind pusa sub semnul intrebarii. La Iasi, Polischiuk va fi inlocuita de ridicatoarea de rezerva a Stiintei, Andreea Nitulescu, in vârsta de 19 ani. “Nu mi-e teama. Am incredere in mine si de-abia astept sa joc”, a declarat Nitulescu, care a suplinit-o pe Polischiuk si in restanta cu CSU Târgu-Mures, câstigata de studente, in deplasare, cu scorul de 3-0. “La Târgu-Mures, Andreea nu a evoluat rau. Asteptam sa vedem cum vor decurge lucrurile in partida cu Penicilina. Meciul de la Iasi ne va edifica in privinta sanselor pe care le avem in Top Team’s Cup”, a declarat antrenorul Stiintei, Florin Grapa.
    Initial, intâlnirea retur dintre Stiinta si Penicilina Iasi era programata la Bacau. Cele doua cluburi au convenit insa sa inverseze partidele. Astfel, turul s-a disputat in toamna, la Bacau si a dat câstig de cauza formatiei antrenate de Grapa si Manta, cu scorul de 3-1. Astazi, e rândul Penicilinei sa fie gazda, insa Stiinta vizeaza cea de-a patra victorie directa din acest sezon contra iesencelor. Pâna acum, studentele s-au impus de doua ori in Cupa României cu acelasi scor (3-0) si, asa cum aminteam, si-au adjudecat si meciul tur din campionat. “Ne-am si saturat de iesence”, spunea la un moment dat, mai in gluma, mai in serios, Mihaela Herlea, facând referire la faptul ca, pe lânga jocurile oficiale, cele doua formatii s-au mai intâlnit de câteva ori si in cadrul unor partide de pregatire. Intâlnirea de azi va fi ultima care le va aduce fata in fata pe Stiinta si Penicilina in actuala stagiune. Si asta pentru ca sansele Penicilinei de a se califica in play-off sunt destul de reduse.
    Stiinta se va deplasa la Iasi in cursul acestei dimineti si va miza pe urmatoarea formula de echipa: Andreea Nitulescu, Mihaela Truta, Ramona Elisei, Georgiana Anghel, Mihaela Herlea, Raluca Purice, Nicoleta Tolisteanu (libero).
    Programul complet al etapei: Rapid Bucuresti-Metal Galati (in tur 0-3), Unic Piatra Neamt-CSU Gaz Târgu-Mures (1-3), Volei 2004 Constanta-Universitatea Jolidon Cluj (1-3), CSM Lugoj-Dinamo Bucuresti (0-3), Penicilina Iasi-Stiinta Bacau (1-3).

  3. #3
    senior M1BEST2's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    163
    Reputatie
    1
    Unic, meci decisiv în lupta pentru locul IV
    • Unic Piatra Neamt - CSU Gaz Neumarkt Tîrgu Mures se va juca astăzi de la ora 18 • o victorie clară a gazdelor le-ar mări sansele pentru locul IV, calificant în cupele europene •
    Unic Piatra Neamt se află în fata unui meci decisiv în lupta pentru calificare în play-off-ul Diviziei A1 de volei feminin. Aceasta pentru că, în Sala Ceahlăul, de la ora 18, Unic o va înfrunta pe CSU Gaz Neumarkt Tîrgu Mures, principala sa contracandidată la locul 4, ultimul care dă dreptul de participare în play-off. În tur a fost 3-1 pentru ardelence, dar echipa antrenorilor Marian Constantin si Aurel Cazacu este de părere că a venit timpul unei victorii clare pe propriul teren, care să îi mărească sansele de calificare. Cei doi tehnicieni nu se mai gîndesc la un înlocuitor pentru ridicătoarea Florina Chirilov, accidentată la spate, pentru că săptămîna aceasta a revenit la echipă si Liliana Bogendorfer. Se pare însă că o problemă medicală a apărut si în cazul Danielei Cucos, dar Marian Constantin a spus că aceasta va putea evolua astăzi. Cu toate că de rezultatul partidei cu CSU Gaz Neumarkt Tîrgu Mures depinde în mare măsură viitorul Unicului în campionat, Vasile Ouatu dă o importantă mai mare jocurilor ce vor urma în campionat pentru alb-albastre. „Nu cred că este cel mai important meci al Unicului în acest retur de campionat. Ne gîndim la victorie, dar ne gîndim si că mai avem de primit vizitele unor formatii cu mult mai puternice decît Tîrgu Mures. Si mă refer aici la Dinamo Bucuresti si Stiinta Bacău. Oricum, vă spun sigur că o victorie în acest meci nu linisteste deloc lupta pentru locul 4“, a declarat Vasile Ouatu, presedintele de onoare al Unicului.
    Unic are însă un moral destul de bun după rezultatele înregistrate în ultimele două confruntări, cu Rapid CFR Marfă Bucuresti. Au fost meciuri în fata campioanei nationale, dar jocuri în care favorită a fost gruparea pietreană. Evolutiile din teren i-au multumit în mare parte pe cei care se ocupă de destinele Unicului, astfel că se asteaptă o crestere în joc si a omogenitătii. „Sper să fim ajutati si de public pentru a reusi o victorie importantă în campionat. Este un moment mai greu pentru noi, asa că sprijinul celor din tribune va conta enorm“, a declarat si Marian Constantin, antrenorul principal al Unicului. Partidele ce se vor disputa în etapa a XIII-a a Diviziei A1 de volei feminin sînt: CS Rapid Marfă Bucuresti - CSU Metal Galati, Unic Piatra Neamt - CSU Gaz Neumarkt Tîrgu Mures, Volei 2004 Constanta - Universitatea Jolidon Cluj Napoca, CSM Lugoj - Dinamo Bucuresti, Stiinta Bacău - Penicilina Iasi

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    Rezultat bun pt Galati

    De aproximativ o ora am aflat rezultatul de la Iasi si sincer este o surpriza:
    Penicilina Iasi-Stiinta Bacau=3-2 astfel incat pe 21 12 06 putem trece pe primul loc.Astazi la Bucuresti Rapid-Metal Galati=0-3.

  5. #5
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    Threadul asta e in sezonul 2006/2007 pt. echipele CSU Metal Galati, Stiinta Bacau si Dinamo Bucuresti.
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    Un rezultat aproape normal

    Aseara la P.Neamt intrecerea dintre Unic P.Neamt si Gaz Tg Mures sa incheiat cu victoria gazdelor cu 3-1.Seturile3 si 4 au fost la discretia gazdelor .Cum in tur a fost tot 3-1 pt muresence calificarea in play-off se joaca echipele fiind cu acelasi numar de puncte.Sa nu uitam ca Bacaul a fost invinsa la Iasi drept pentru care cred ca si Iasiul ar putea intra in calcul.Ar fi frumos sa avem cetatea Moldovei in play-off.

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    Unic P.Neamt vrea sa depuna contestatie

    Cei din P/Neamt vor sa depuna contestatie la FRV aspra faptului ca cei de la Iasi disputa meciurile de pe teren propriu in sala Penicilina.Am fost si eu in acea sala intr-adevar este mica improprie disputarii unor meciuri de asemenea anvergura.Totusi cred ca sunt sicane ale celor din P.Neamt simtind rasuflarea in ceafa a iesencelor.

  8. #8
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    E clar fenomenul "Pinalty" e extins si la volei ...... Doamne ajuta sa castige Penicilina Iasi locul 4 chiar par a avea cele mai multe sanse.....vor lupta insa in mod sigur si cu "corcodeii". Oricum in istoria voleiului romanesc Penicilina Iasi e un nume de traditie.
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  9. #9
    senior M1BEST2's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    163
    Reputatie
    1
    Decar
    Roxana Fleșeru

    Maja Ognjenovici, medaliată cu bronz la CM din Japonia, poartă numărul zece atît la naționala Serbiei cît și la CSU Metalul Galați.


    Maja Ognjenovici a ajuns pe malul Dunării la echipa de volei CSU Metal Galați în vara acestui an împreună cu antrenorul Zoran Terzici și cu jucătoarea Brizitka Molnar. Coordonatoare de joc în vîrstă de 22 de ani s-a reîntors în România după succesul de la Campionatele Mondiale din Japonia, unde împreună cu Terzici și Molnar, a urcat pe treapta a treia a podiumului, după ce a învins Italia în finala mică. N-a avut timp să se bucure de succes pentru că a fost nevoită să revină în România pentru a-și ajuta echipa în întîlnirile din Cupa României și din campionat împotriva celor de la Dinamo. Chiar dacă echipa lui Zoran Terzici a pierdut primul meci din Cupă, jucătoarele și-au luat revanșa în campionat, unde în etapa a zecea CSU Metal Galați a trecut cu 3-0 de Dinamo.


    - Maja, de ce ai ales să joci în România?
    - Pentru că antrenorul Terzici a ales această țară. Am fost împreună timp de patru ani la Steaua Roșie Belgrad și cînd el a plecat am decis să merg și eu cu el. Îmi place să fiu antrenată de Terzici. Am avut oferte și din Spania și Italia, dar i-am ales pe cei din Galați pentru că sînt foarte corecți.


    - Cît mai vrei să rămîi la Galați?
    - Nu mai mult de un an, dar nu se știe.


    - Dacă antrenorul Terzici decide să plece mai devreme, o să pleci și tu?
    - Da, normal. Cu el am venit și cu el o să plec.


    - De Zoran Terzici te leagă și cea mai mare performanță a carierei, cea de la Campionatele Mondiale. Cum te-ai simțit?
    - Sentimentul de a cîștiga o medalie de bronz la un Mondial e frumos. Sîntem în această formulă de echipă de trei ani și era momentul să vină și rezultatele. În plus, în finala mică am avut un meci foarte greu cu Italia.


    - La Europenele de anul viitor ținta echipei Serbiei este medalia de aur?
    - Ne gîndim și noi la acest lucru, mai ales că la ediția din 2005 am terminat pe locul șapte


    - Ce oraș îți place din România?
    -Îmi place foarte mult Bucureștiul, e un oraș la fel ca Belgrad. Galațiul seamănă un pic cu localitatea în care m-am născut eu, Zdrenyanin, frumos, dar e totuși un oraș mic. Cel mai mult în București îmi place să fac cumpărături.

    Nici o zi acasă
    După succesul din Japonia, echipa Serbiei, din care face parte și Maja Ognienovici, a fost primită la Belgrad de peste 20.000 de suporteri. "Am sărbătorit în centrul orașului, unde au vrut să ne felicite o mulțime de lume. ne-am simțit de parcă am fi cîștigat medalia de aur, nu cea de bronz", a povestit voleibalista. Maja, Molnar și Terzici au plecat însă a doua zi spre România. "Sîmbătă am ajuns la Belgrad, iar duminică am plecat spre Galați. A fost un an greu pentru mine și încă resimt oboseală. Îmi lipsește mult familia și prietenul meu".

    Doar tricouri din Japonia
    Deși a petrecut o lună în Japonia, Maja Ognienovici crede că cel mai drag lucru adus de acolo este medalia mondială de bronz. "Nu mi-am adus mare lucru de acolo. Am făcut multe poze, mi-am cumpărat și cîteva tricouri, dar medalia va fi cea care îmi va aduce mereu aminte de performanța din Japonia", a spus Maja.

    GSP.RO

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    Bacaul este in crestere de forma

    La al doilea meci al turneului de la Bacau intre echipa gazda si ucraniencele de la Ternopil am vazut o echipa a Bacaului in crestere de forma.Asta datorita ridicatoarei Polisciuk care a gandit multe mingi plasandu-le peste langa fileu dar si pe linia de fund cand adversarele veneau in fata.Trebuie sa avem grija pe 21 dec asta o spun pt ca am vazut o alta echipa a Bacaului fata de prima zi a turneului cand au jucat cu o echipa slaba.A fost si meseriasul de Terzici la meci si i-si va lua masurile de rigoare joi.Bafta Metal.

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    Victorie si in al treilea meci

    A fost un 3-0 scurt(15,21,21) in cel de-al treilea meci al turneului de la Bacau in compania volibalistelor de la Spartak Subotika.Atentie la ridicatoarea Polisciuk care cred este creierul echipei.Sincer sa fiu Metalul este o echipa mai buna si va invinge dar nu stiu cu ce scor.Ar fi bine 3-0 pt a ne razbuna pt meciul din tur.Bafta Metal.

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    Se cred cele mai bune

    Sambata, 30 Decembrie 2006 Numarul: 308 (1372)




    Ziarul de Bacau / Sport

    Echipa feminina de volei, cea mai buna a Bacaului an de an
    De Marius Ambrozie, 30.12.2006




    Fara doar si poate, echipa feminina de volei Stiinta Bacau este cea mai buna pe care o are Bacaul.


    An de an, voleibalistele pregatite de Florin Grapa si Melu Manta, indiferent cum se numesc ele, au tinut sus steagul performantei. An de an pe podiumul national si, in acelasi timp, participante constante in cupele europene. Mereu cu gindul la cistigarea campionatului si a Cupei Romaniei, voleibalistele care au facut respectate culorile alb-albastre ale Stiintei au alcatuit, in mod constant, echipa cea mai titrata a Bacaului, cel putin in ultimul deceniu. Inceputul lui 2006 a prins echipa bacauana pe primul loc in campionatul intern, cu victorii pe linie. In plus, Stiinta a fost foarte aproape de o calificare in sferturile de finala ale Top Teams Cup. Viktoriya Polishchuk, Mihaela Truta, Tatjana Boskovic, Andrijana Mitrovic, Lucia Hatinova, Stanija Maletic, Nicoleta Tolisteanu, Bianca Toma, Bianca Moldovan, Georgiana Anghel, Sorina Marian si Andreea Nitulescu erau componentele de atunci ale Stiintei. Tot ele au fost cele care, normal, au continuat cursa in cele doua competitii interne. Au terminat returul campionatului cu 21 de victorii si o infringere si pareau favorite la cistigarea unui nou titlu national. N-a fost sa fie asa deoarece s-au facut si altfel de jocuri decit cele de pe teren si, in cele din urma, Stiinta a ramas doar vicecampioana, insa nu se poate spune ca aceasta performanta este din drum. Voleibalistele bacauane s-au revansat in finala Cupei Romaniei, trofeu pe care si l-au adjudecat dupa ce au invins cu 3:2, chiar la ea acasa, pe Rapid Bucuresti, proaspata campioana.

    Start in forta in sezonul de toamna

    La fel ca si in precedentul sezon competitional, Stiinta a inceput in forta campionatul, dar intr-o noua formula. Florin Grapa a renuntat la jucatoarele din Serbia si Slovacia, dar a readus-o in lot pe ridicatoarea Viktoria Polishchuk, una dintre cele mai bune pe care le-a avut vreodata echipa bacauana. S-au facut transferuri doar din tara si politica sefului clubului universitar a dat roade. Astfel, din vara, din lotul detinatoarei Cupei Romaniei fac parte Victoria Polishchuk, Andreea Nitulescu - ridicatoare -, Nicoleta Manu (Tolisteanu) - libero -, Mihaela Truta, Bianca Moldovan, Bianca Toma, Georgiana Anghel, Sorina Marian, Ramona Elisei (venita de la CSU Tirgu Mures), Crina Hosu (Tirgu Mures), Mihaela Herlea (Tirgu Mures) si Raluca Purice (Penicilina Iasi). Relatiile de joc dintre componentele noului lot s-au cristalizat in scurt timp si astfel s-a creat o noua echipa care sa aiba pretentii la titlul national, Cupa Romaniei si in cupele europene. Pe toate cele trei fronturi Stiinta este in grafic: aproape calificata in finala Cupei Romaniei, principala candidata la cistigarea campionatului, calificata in optimile de finala ale Top Teams Cup, cea de a doua competitie ca valoare in Europa dupa Liga Campionilor. Anul 2006 s-a incheiat cum nu se poate mai frumos pentru Stiinta, cu acea calificare in "optimile" europene, dupa trei victorii la echipe din Ucraina (Galichanka Ternopil), Serbia (Spartak Subotica) si Bosnia Hertegovina (Jelovica Tuzla).



    Afisari: 25 / Voturi: 1

  13. #13
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    Ca se cred e foarte bine, ramane sa dovedeasca ca pot depasi pe CSU Metal.
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  14. #14
    senior M1BEST2's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    163
    Reputatie
    1
    Unic a transferat o ridicatoare de la vicecampionana Ucrainei


    Ridicatoarea Yana Savochkina, in virsta de 32 de ani, de la vicecampioana Ucrainei Galychanka Ternopil a efectuat marti seara primul antrenament in tricoul Unicului sub comanda tehnicianului Aurel Cazacu.


    Yana Savochkina a evoluat in acest sezon pentru Galychanka in Top Teams Cup dar a terminat grupa de la Bacau pe locul doi, dupa formatia gazda, Stiinta. Yana a fost urmarita de finantatorul Unicului, Vasile Ouatu, care a remarcat-o si a solicitat oficialilor ucraineni transferul la Piatra Neamt. Experimentata ridicatoare si-a rezolvat problema transferului cu forul ucrainean de volei, astfel incit Unic nu trebuie sa rezolve decit problema transferului international. Yana Savochkina nu are drept de joc in cupele europene, deoarece nu poate evolua in acelasi sezon pentru doua formatii, insa va fi buna de joc pentru dificilele partide din campionat contra formatiilor Dinamo, Stiinta Bacau si Penicilina Iasi, la finalul carora se va sti daca Unic va evolua in grupa valorica 1-4.

  15. #15
    senior M1BEST2's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    163
    Reputatie
    1
    Divort la Unic între antrenor si presedintele de onoare
    • tehnicianul a părăsit, duminică noaptea, echipa pentru că nu i-a plăcut modul de lucru al lui Vasile Ouatu • acesta din urmă l-a acuzat pe antrenor că „a încercat să aranjeze meciul cu Dinamo“ •
    Bucuria cîstigării turneului din Cupa Confederatiei Europene de Volei a si fost umbrită de un scandal mediatic între Vasile Ouatu, presedintele de onoare al Volei Club Unic-LPS Piatra Neamt, si Marian Constantin, fostul antrenor principal. Tehnicianul a plecat duminică noaptea spre Bucuresti, hotărît de a nu se mai întoarce la echipă. Reactia lui Vasile Ouatu a apărut, ieri, într-un comunicat de presă. „Marian Constantin a părăsit echipa după turneul de la Piatra Neamt din Cupa Confederatiei Europene“, fără să poarte o discutie cu conducerea clubului. Fostul tehnician principal al Unicului mai avea contract încă patru ani cu gruparea noastră si toate drepturile salariale i-au fost achitate la zi. În plus, Marian Constantin a luat un avans de la club în contul contractului care era în derulare. Conducerea clubului de volei Unic este de părere că Marian Constantin a părăsit echipa deoarece a crezut că nu-si poate realiza obiectivul impus, acela de accedere în turneele play - off din campionatul intern. Cîteva jucătoare au povestit conducerii că Marian Constantin ar fi încercat să aranjeze meciul cu Dinamo, echipa Unic urmînd să cîstige două seturi în confruntarea de la Piatra Neamt, care urmează să se dispute pe data de 25 ianuarie, pentru că apoi să cedeze meciul care ar urma să se dispute în Sala Ceahlăul, în turneul pentru locurile 1-4. Conform declaratiilor jucătoarelor, discutia s-a purtat între Marian Constantin si Marian Stefan, oficial al clubului Dinamo Lemtrans Bucuresti“, se arată în comunicatul semnat de Vasile Ouatu. Conducerea clubului de volei Unic Piatra Neamt a mai anuntat că, începînd de marti, noul antrenor principal al echipei este Aurel Cazacu, care va fi ajutat de Viorel Rosioru si Mihaela Voivod.

    „Sclavagismul s-a abolit demult, iar eu nu sînt negru pe plantatia nimănui“

    Auzind acuzele la adresa sa, antrenorul Marian Constantin a precizat: „Sclavagismul s-a abolit demult, iar eu nu sînt negru pe plantatia nimănui. Să tipe la cine vrea el, din familia sa sau din club, dar nu la mine. Eu mi-am făcut datoria fată de echipă si consider că aveam sanse mari de calificare în grupa 1-4 a Diviziei A1. Nu am purtat o discutie cu nimeni pentru că nu eram hotărît să plec, iar Aurel Cazacu aproape mă convinsese să mă răzgîndesc. M-a sunat, însă, Eugen Banciu si m-a întrebat dacă am predat cheia de la locuintă, iar atunci decizia a fost definitivă. Cît despre sansele de calificare în grupa 1-4, eu cred că sînt si că puteam să ajungem acolo, dar totul s-a schimbat în defavoarea noastră, cînd am pierdut la Tîrgu Mures. Nu pot să cred că a zis despre un posibil aranjament între Unic si Dinamo. Este o mare aberatie“, a declarat Marian Constantin. Tehnicianul a mai spus că diferendul a pornit de la momentul în care presedintele de onoare nu a fost de acord cu acordarea unei zile libere, după turneu, echipei.
    Unicul a adus, marti, o nouă ridicătoare în lotul său. Este o ucraineancă de 32 de ani, Yana Savochkina, si a evoluat în sezonul competitional în curs pentru gruparea Galychanka Ternopil. Ucraineanca a fost văzută „la lucru“ de conducerea Unicului în jocurile pe care formatia ucraineană le-a sustinut în România, la Bacău, în faza grupelor Top Teams Cup. Experimentata ridicătoare si-a rezolvat problema transferului cu forul ucrainean de volei, astfel încît Unic nu trebuie să se ocupe decît de transferul international. Yana Savochkina nu va juca, însă, în cupele europene, pentru că nu are dreptul de a face asta în acelasi sezon competitional la nivel european, la două echipe diferite. Voleibalista va putea fi folosită de Unic în partidele de campionat. În Top Teams Cup, la Bacău, Galychanka Ternopil a pierdut cu 1-3 meciul cu Stiinta, dar a cîstigat cu Spartak Subotica (Serbia), 3-1, si cu Jelovica Tuzla (Bosnia-Hertegovina), 3-0. Yana Savochkina si colegele sale au terminat turneul de la Bacău pe locul II, iar în Cupa CEV, la Pila (Polonia), a terminat pe ultimul loc.

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    BACAU
    Posts
    764
    Reputatie
    1

    Lupta se va da intre Metal si Dinamo

    Am vazut pe Unic la P.Neamt in meciul cu Stiinta si sincer in afara de Zaharia care este galateanca nu am vazut nici o jucatoare.Chiar cu achizitia lor de la echipa ucraniana Ternopil nu cred ca Unic poate emite pretentii anul asta.Lupta se va da clar intre Metal si Dinamo.Daca vom fi lasati de FRV sunt sigur ca titlul va poposi la Galati.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •