Page 2 of 68 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 22 to 42 of 1419

Thread: Poze...progresiste

  1. #22
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Kra****x, nu vorbesti cumva de meciul din sezonul 69-70, din retur, cand am jucat steril si Viorel Nastase a ratat o multime? Atunci am retrogradat cu cea mai buna generatie de fotbalisti crescuti vreodata in Dr. Staicovici. Ne-a tradat Batrana Doamna, deja campioana, care a dat meciul lui CFR Cluj, dupa ce a condus cu 1-0, cu un sfert de ora inainte de fluierul final. Ce jale a fost pe Republicii si cata nedreptate!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #23
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Miril, este vorba de Mandru. Tatal meu spune ca a fost un mare portar. Il ridica in slavi de cate ori vine vorba de el. I-a mai placut un portar, David. O sa va mai arat ceva, venit la pachet cu autograful. Chiar este un lucru pretios.

  3. #24
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Am vrut sa spun Mandru, un excelent portar si un om de foarte buna calitate, om de afaceri in Canada, dar m-a pacalit anul, 1968, eu credeam ca Mandru era deja "pensionat", si putin si semnatura.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #25
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Cam mult intr-o singura zi, dar merita. Nu vreau sa-mi epizez surprizele (unele sunt si pentru mine proaspete) intr-o singura zi. Sper ca ma intelegeti. Iata si echipa din 1968. Poza este alta decat cea din revista SPORT.
    Attached Images Attached Images

  5. #26
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    m-am uitat si eu pe un sait de statistici si acolo am vazut rezultatul meciului. in sezonul 69-70 am fost in b. in ultima etapa din 68-69 am pierdut la farul, iar uta a pierdut cu u cluj, 0-2.

  6. #27
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Se pare ca si Kra****x are asa ceva prin sertare. Deci nu era o chestie care sa uimeasca la vremea respectiva. Nu aveam poze color. Apropo, mai tineti minte pozele alb negru cu actori sau cantareti, alea care circulau?
    Aici va puteti sa vedeti semnaturile a mai multor mari jucatori de la noi. Si eu o am in original!!! Ce uimire pe mine cand am gasit-o! Nu imi venea sa cred...
    Attached Images Attached Images

  7. #28
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Kra****x, este un site cu informatii gresite. Noi am retrogradata in B, la sfarsitul campionatului 69-70, iar UTA a pierdut cu 2-1, dupa ce a condus cu 1-0 multa vreme. Sunt in stare sa fac pariu, mai ales ca meciul cu Farul l-am vazut pe Republicii. In ultima etapa am castigat la U Cluj, acasa, cu 4-1. Lumea s-a bucurat initial, cu urechea la tranzistoare, ca mai apoi sa se lase tacerea la aflarea scorului final.

    P.S. Asa este cum spui tu. Memoria imi joaca feste. Campionatul la care ma refeream este 70-71. Am gasit pe net! La campionatul la care te referi tu, 68-69, noi am pierdut la Constanta, in ultima etapa, cu 1-0, gol in minutul 85, iar FC Arges a castigat, nesperat (!!!) la Targul Mures, daca nu ma insel, cu...3-0 si s-a salvat.
    Last edited by miril; 18th July 2005 at 17:45. Reason: Rectificare!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #29
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Am pe poza aia o colectie de semnaturi, nu numai una. Altii aduna in ani semnaturile unor oamnei pe care ii admira. Eu am gasit intr-o zi o mare colectie. Si ce nume: Mateianu, Mandru, Dragusin, Manta, Constantin, Grama, Neacsu, Peteanu, Mandoiu, Matei s.a. Nu stiu a cui este ultima din dreapta jos. Cine stie pe unde mai zac si altele. Pe astea le-am gasit din intamplare intr-o carte.
    Mai am acasa la ai mei si o hartie pe care mi-a dat un autograf Sburlea. Nu mi l-a dat mie personal, dar l-a cerut cineva pentru mine. Ce s-a "ascuns" si asta. Parca vad ca si el e zugrav, sau mai stiu eu ce, cum era ala care a fost la Steaua... cu nume de neamt, nu-l mai stiu.

  9. #30
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Inca unul mare rau care a crescut tot la noi. Speram sa nu se uite asta.
    Attached Images Attached Images

  10. #31
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    incep un serial cu poze din istoria echipei- vor fi programe de meci din anii 70-80 (prin 84 a inceput economia de hartie si nu s-au mai tiparit, pe urma au reaparut o scurta vreme in 2001) si cronici de meci din anii 90. pentru inceput, o poza dintr-un ziar al vremii, de la un meci pe care nu mi-l amintesc prea bine. sunt sigur ca altcineva ar putea sa ne povesteasca ce a fost atunci
    Attached Images Attached Images

  11. #32
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Cred ca ar trebui sa spui si povestea fazei din poza. Eu o stiu de la tine, dar tu esti "autorul".

  12. #33
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Voi vorbi si eu despre acea lupta dintre David si Goliat pentru promovarea in divizia A, dintre Progresul si Rapid. Cateva date despre fotografie: anul 1979, locatia: nu mai exista, anotimp: toamna tarziu, eroul scenei memorabile nu mai exista de mult printre noi. Dumnezeu sa-l odihneasca!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #34
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    ok, eu spun ce stiu. e un meci cu rapidul, in turul 79-80, pe republicii din cate imi dau seama. ne-a batut rapidul rau atunci, dar se pare ca arbitrul i-a ajutat mult. aici vedem un penalty pentru rapid, spre sfarsitul meciului, la care regretatul bulancea (portarul nostru) a protestat asa cum se vede. ce a fost in retur e alta poveste, am ceva si cu returul. in curand pe ecrane

    ps- am vazut ulterior ca miril mi-o luase inainte

  14. #35
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Meciul are un preambul si o istorie de culise care tine de...Cantarea Romaniei. Pe curand, cu amanunte de la...fata locului.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #36
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    acuma sa incepem cu cele cateva programe de meci. o sa le pun in ordine cronologica. atentie la textul de pe prima pagina, care parca ar fi fost scris azi, desi atunci echipa venea dupa un loc 7 in b (si tot pe 7 avea sa termine si acel sezon).
    Attached Images Attached Images

  16. #37
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Nu pot sa raman mai prejos. Nu am nici o noutate din trecut dar am ceva mai proaspat si mai dulce.
    Echipa care a incantat: C. Munteanu, Panc (46 Bazzi), Rada, McKain, Twaithe, Vladut Munteanu (76 Griffiths), Shroj, Olah (c.), Ghindeanu, Ionut Savu (62 Alin Stoica) si Sergiu Radu.
    Attached Images Attached Images

  17. #38
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    inca un program de meci, toamna 1974. o editie pe care am terminat-o pe locul 2.
    Attached Images Attached Images

  18. #39
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Ce istorie... !!! In comuna Rasinari. Daca nu ma insel un alt mare nume, de data asta in literatura, a vazut lumina zilei acolo: Emil Cioran in 1911. De aici se explica si simpatia pe care ne-au aratat-o sibienii la cupa Stalinskaia (sau cum ii zicea ca eu nu beau vodca).
    Eu am citit fragmente din cartea lui Caltut iar acesta spunea ca pe actualul loc al stadionului Cotroceni se practica sportul inca de pe vremea lui Cuza. Dar nici in comuna lui Cioran nu e rau.

  19. #40
    Pro Scris itku's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    109
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru
    Ce istorie... !!! In comuna Rasinari. Daca nu ma insel un alt mare nume, de data asta in literatura, a vazut lumina zilei acolo: Emil Cioran in 1911.
    Nu te inseli deloc, Bancarule, doar ca ar mai trebui pomenita si o alta mare personalitate care s-a nascut tot acolo, in 1881: Octavian Goga (fara nici o legatura insa cu ilustrul nostru vicepresedinte )

  20. #41
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Da, chair Goga, mai mare poet decat om politic, desi a avut tara pe mana o perioada scurta.

  21. #42
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    un program din 1976, destul de prost tiparit, dar care ne da o veste mare.
    Attached Images Attached Images

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •