ROBERTO LANDI, ANTRENORUL ECHIPEI FC NATIONAL, SPUNE CA LUPTA PENTRU CAMPIONAT SE VA DA IN DOI
POLI SI STEAUA SE BAT LA TITLU



"FC National isi doreste o clasare in primele cinci locuri", ne-a marturisit antrenorul echipei din Cotroceni. Landi crede ca Poli Timisoara si Steaua isi vor disputa titlul

Sunteti multumit de lotul cu care veti ataca noul sezon?

Da. Am pierdut multi jucatori de valoare, insa cei care au venit se potrivesc perfect cu ceea ce gandesc eu pentru aceasta echipa. Am incredere 100 % in lotul pe care-l pregatesc.

IN PRIMELE CINCI

Multe cluburi au anuntat ca tinta lor este titlul. Nationalul ce obiectiv are?

Suntem realisti. Nu se poate vorbi de titlu la noi, insa ne dorim o clasare in primele cinci, iar daca ne vom pastra locul trei pe care am terminat (n.r. - a terminat sezonul la egalitate de puncte cu Rapid) va fi si mai bine.

TEAMA DE FARUL

Cine credeti ca va castiga campionatul anul acesta?

Cinci echipe pot emite pretentii: Poli, Steaua, Rapid, Farul si Dinamo, insa lupta finala cred ca se va da intre primele doua. Timisoara are avantaj ca jucatorii nou-veniti se cunosc, au lucrat cu Oli (n.r.- Cosmin Olaroiu) mult timp si formeaza un grup puternic. Si Steaua este o forta, mai ales ca nu au plecat multi jucatori de la echipa si sunt omogeni.

E MAI GREU PENTRU DINAMO

Landi spune ca Dinamo va avea dificultati, pentru ca va trece timp pana cand noile achizitii se vor integra in angrenajul echipei: "Ei au luat sase-sapte fotbalisti si sigur ca relatiile de joc nu vor fi cele mai bune la inceput. In plus, Andone schimba si sistemul de joc".

Ziarul