Page 188 of 189 FirstFirst ... 88138178186187188189 LastLast
Results 3,928 to 3,948 of 3952

Thread: Istoria Progresului asa cum o dovedesc documentele

  1. #3928
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    imi amintesc de cand vi i-am luat pe taralunga,manta,beldeanu,via resita.

  2. #3929
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Pe Beldeanu via Resita. (Si) Datorita unei anume batrane doamne care nu si-a respectat onoarea altfel putin patata pana atunci am pierdut in scurt timp poate cea mai buna generatie de progresisti ever cu Beldeanu, Dudu, Nastase, Mircea Sandu, Filipescu, Dumitriu IV, Dragnea, Tanasescu, printre altii. Taralunga a fost preferatul meu multa vreme, baiat inteligent, de bun simt. Manta, baiat chipes asa cum este si Alex, baiatul lui cu care am baut ceva vin impreuna plus ceva meciuri pe fostul.... Dr. Lister. Dupa Taralunga a urmat Nastase, Viorel, un baiat extrem de talentat, vitezist cum numai la Bale am vazut, un alt fost, Spurs de data asta. Viorel care nici acum nu stie unde zace, saracu, din pacate. Am fost contactat de fata lui care a vazut ca mi-a placut de tatal ei si ma intreba, sarmana, daca stiu ceva de (Vior)el. Dumnezeu sa-l ierte! Si nu si din cele din urma, Dudu, Dudu, unu din marii atacanti din Europa a acelor ani. Ah, uitasem, chiar si Marcel, Raducanu, junior al lui Kluge si Gorgorin pana la 14 ani si ceva, luat de Fabian in... Armata. Ultimul dar de fapt primul in inima "pensionarilor" progresisti, intruchiparea spiritului boem de pe Cotroceni, unicul Viorel Mateianu, generosul, genialul Viorel, una din ultimele victime ale sistemului care mai dainuie si astazi in fotbal si nu numai. O tempora! HAI PROGRESUL! Respect suporterilor olteni pentru anno 2002 si echipei oltene, nu cea de atunci a puscarabilului, i-am si uitat si numele, ci acelei legendare MAXIME. Sa auzim si de bine!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #3930
    incepator
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    22
    Reputatie
    1
    Vi-l mai amintiti pe Bajenaru, cel care era sa (re)trimita titlul spre Steaua?

  4. #3931
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    desigur. teribila linie de mijlocași ofensivi, toamna 2008. băje-costescu-stan.

  5. #3932
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    http://www.prosport.ro/sport-life/sp...ainte-14904486

    Cand urlam aici, ca Ieremia in pustiu, ca se fura si se mai si fura la nivel politic erau tot soiul de mancatori de *****, pupatori de cur basist, care spuneau ca sunt dement, eu si cine mai sustinea asa ceva. Incet, incet ieste adevarul la iveala. Dar cine da timpul inapoi si cine o sa ne dea noua, Progresului, cel putin un titlu furat - cand Dinamo a facut un blat grosolan si ordinar la Ceahlaul ?
    Tara de *****. La multi ani, Romania ! Manca-mi-ai ...

  6. #3933
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    pai pesedeul ne-a furat titlul. prin gura doamnei simona nu mai stiu cum

  7. #3934
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Asta-i alta mancare de peste. Era vorba de perioada Urziceni:

    http://forum.onlinesport.ro/showthread.php?t=424589
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #3935
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    da, stim, operatiunea bucsaru bani pentru partid.

  9. #3936
    senior Zamo's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    217
    Reputatie
    1
    Lasand deoparte fragmentul despre Progresul, foarte pertinent articolul lui Buzarin:

    "Era duminică dimineaČ›ă, fix în 1980. Progresul Č™i Rapidul se băteau la promovare, meciul decisiv cădea cu vreo trei etape înainte de final. Cine câČ™tiga, rezolva problema. În tur bătuse Rapidul cu 5-1, se jucase pe ”Republicii”, pe la final de noiembrie, pe vreme urîtă. Meciul se televizase, dar în tribune tot fuseseră vreo 25.000 de oameni.
    Se televiza Č™i de data asta, cum altfel? De la 11 dimineaČ›a, probabil că se reprograma ”ViaČ›a Satului”. Început de iunie, soare care frigea rău de tot. ”23 August” era plin. Nu arhiplin, dar plin, cam 60.000 de oameni, rapidiČ™ti cei mai mulČ›i. A cîČ™tigat Progresul cu 3-1, a dat Marica un gol senzaČ›ional, de pe la 40 de metri. Nu, nu Ciprian, fotbalul nostru a mai avut Č™i alČ›i Marica în istoria lui. Acesta era Vlad Marica, un tip creČ›, puČ›in adus de spate. Jucase mulČ›i ani la Sportul, apoi pe la IaČ™i, pe la Petrolul, în sfîrČ™it, la peste 30 de ani ajunsese la Progresul. Încă dinainte de RevoluČ›ie a plecat în străinătate, în Suedia, s-a ocupat de echipa lor de fotbal feminin.
    Dar nu despre Vlad Marica era vorba, ci despre Divizia B. sau despre liga a doua, ziceČ›i-i cum vreČ›i, pentru că e cam acelaČ™i lucru. Atunci, un Rapid-Progresul tur-retur aduna aproape o sută de mii de oameni. Atunci erau trei serii, adică erau 54 de echipe Č™i peste tot stadioanele erau pline. O dată, la Craiova, pe ”Tineretului”, am văzut un meci Electroputere-Autobuzul de pe coronament, urcat pe un fel de coČ™melie de tablă. Toate cele vreo 15.000 de locuri fuseseră ocupate, doar acolo, pe acea coČ™melie am mai găsit loc.
    Este, teoretic, aceeaČ™i Divizie B care s-a reluat sîmbătă. Sincer, Č™i uitasem că urmează să înceapă, mi-am reamintit către seară Č™i am descoperit că s-au jucat doar 8 meciuri, cîte patru în fiecare serie. Ba unii s-au retras, ba alČ›ii nu mai vor să participe, ba, pe unde se mai joacă, fotbalul de liga a doua se ascunde în localităČ›i neînsemnate, BaloteČ™ti, Dorohoi, Pâncota, Berceni, Tărlungeni, Voluntari. Nu e vina acestora că există, e păcatul celorlalte centre că nu mai sunt. TîrgoviČ™te, Alba Iulia, Turnu Severin, Sibiu, Alexandria, Tulcea, FocČ™ani Č™i altele erau oraČ™e importante unde Divizia B avea tradiČ›ie, stadioane pline Č™i pasiuni.
    Din toate aceste locuri fotbalul a dispărut aproape de tot, arenele ruginesc , iar oamenii care mergeau la meciuri îČ™i găsesc mereu altceva de făcut.
    Dacă anul trecut găseam la matinee Craiova, Rapidul, IaČ™iul, Târgu MureČ™ul, adică niČ™te obiective turistice interesante, acum nu mai e aproape nimic. Voluntariul Č™i TimiČ™oara sunt aproape promovate, iar de căzut nu mai cade nimeni. Dispar doar cei care se desfiinČ›ează, poČ›i să pierzi toate meciurile că dacă nu sunt alČ›i muČ™terii, tot joci în ”B” Č™i la anul. Acest eČ™alon altădată spectaculos Č™i pasionant trebuie regîndit din temelii. El e un pilon de rezistenČ›ă al fotbalului, iar noi îl tratăm de parcă ar fi o ulucă putredă. Dacă ne mai batem joc cîČ›iva ani de liga a doua, o să ajungem la concluzia c-o punem în pericol Č™i pe prima."

    http://www.ilfovsport.ro/alin-buzari...ata-divizia-b/
    http://progresuldincotroceni.blogspot.ro/

  10. #3937
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Istoria noastra in imagini:

    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #3938
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    citesc viata fictiunii dupa o revolutie. maine imi vine pachetul cu 'supravietuirile'. pana atunci, de acelasi autor:
    Sa nu ma întrebe nimeni cu cine tin, al cui sunt ... tin si cu Giulestii si cu Poli pentru că în fond sunt al Progresului, fie el acela candva Finante-Banci, ca sa imi permit si o blajina ironie. Pe cine nu-l asteapta soarta lui? Nu demult m-a sunat domnul Caltut, istoricul clubului, sa ma vesteasca cum am pierdut barajul la Malu ..'ramanem în liga a patra' mi-a soptit abatut

  12. #3939

  13. 2nd November 2017, 23:32


  14. 2nd November 2017, 23:33


  15. 2nd November 2017, 23:35


  16. 2nd November 2017, 23:36


  17. 2nd November 2017, 23:38


  18. #3940
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Vesti vechi de actualitate. O istorie complicata a Progresului, istoria Parcului cu Platani. Ca asa-i in tenis. Si in fotbal. Cand sportul dispare, imobiliarele...apare. Cum altfel?

    https://revista22.ro/actualitate-int...-miz-imobiliar

    https://www.cotidianul.ro/tiriac-int...nala-romaniei/

    https://evz.ro/banca-nationala-birocratia-arena.html
    Last edited by miril; 4th February 2019 at 12:22.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #3941
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Un adevar bleu-albastru pe care...SOS l-a pus sub semnul intrebarii. Odata. Progresul iese, insa, intotdeauna la iveala. Despre ce e vorba:

    RevoluČ›ia din 1989 în nuanČ›ă bleu-albastră

    https://progresulspartac.com/articole/
    Last edited by miril; 17th December 2019 at 22:21.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  20. #3942
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    SOS, jumatatea feminina a gruppo storico old guys Muppets, catelusul Chiorului si, mai tarziu, a maestrului Băshiro, cu irepetabilele scene ale balconului...

    E, voi nu v-ati manjit, dar altii au facut-o. Peste ani, chiar contestatarii de altadata au imbratisat... progresul stiintific. Clonarea, teleportarea, curlingul sunt doar cateva dintre beneficiile acestuia.

  21. #3943
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    ...sau editarea genetica in bolile genetice, Huntington, sicklemie, thalasemie, etc, etc, imunoterapie in unele forme de cancer, samd. Capacitatea de a discrimina si de a folosi progresul in folosul omenirii si nu impotriva este inca in puterea omului dar nu avem mult timp la dispozitie. Hai Progresul!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  22. #3944
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Un mare progresist ne-a parasit!

    Drum lin Valentin CăltuČ›!

    https://progresulspartac.com/2020/08...lentin-caltut/
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  23. #3945
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    Dumnezeu sa-l odihneasca!

  24. #3946
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    Untitled.png
    toamna 1985

  25. #3947
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Cam asa faceau presa corifeii nostri. Cum e si acest Ion cu pene, viclean ziarist de casa, ce umple cupele cu vin Moreniului, la masa. N-avea de unde sa stie, saracul, ca vine revolutia, ca ar fi recunoscut, sportiv, si meritul progresist din repriza a 2-a
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  26. #3948
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    a fost o mare placere sa pot reciti articolul maestrului cupen dupa aproape 40 de ani. ca si pe acesta, tot din 1985, probabil prima atestare documentara a domnilor costel gâlcă și cătălin liță.
    Attached Images Attached Images

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •