Page 1 of 189 1231151101 ... LastLast
Results 1 to 21 of 3952

Thread: Istoria Progresului asa cum o dovedesc documentele

  1. #1
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1

    Istoria Progresului asa cum o dovedesc documentele

    Am sa incep eu un subiect nou si toti care vor avea vreo stire sa o poata posta aici. Fie noua fie ea "o stire veche".
    Last edited by Bancaru; 12th April 2005 at 13:59.

  2. #2
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Trebuie anuntat si pe site-ul nostru. Sa mobilizam tineretul progresist si "nationalist" spre noi culmi...
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #3
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Fotbal de clasa si in Divizia A
    FC National si Rapid au facut spectacol
    Luni 11 Aprilie 2005

    Dincolo de toate, de amaraciunea rapidistilor sau de bucuria din final a celor din Cotroceni, la sfarsitul partidei FC National-Rapid ramane satisfactia de a fi asistat la un meci de fotbal de calitate, spectaculos, deschis, care a tinut cu sufletul la gura nu numai cei circa 8.000 de spectatori, ci si milioane de telespectatori. Nici una dintre echipe nu s-a menajat, nici una nu s-a "inchis" in aparare, iar de aici a rezultat una dintre cele mai frumoase partide ale acestui sezon din Divizia A, cu sase goluri frumoase si cu o rasturnare miraculoasa de rezultat de la 0-3, in minutul 70, la 3-3 in final. Si nu punem mana in foc ca o eventuala prelungire a meciului cu cinci minute nu ar fi dus la victoria gazdelor!

    Lita: "Eu vroiam sa dam doar un gol..."

    Capitanul echipei FC National, Catalin Lita, spune ca jucatorii bancari nu ar trebui sa se bucure foarte mult deoarece in final nu au obtinut decat un rezultat de egalitate pe teren propriu. "Imi doream ca macar sa dam un gol, sa nu ne facem de ras. La 2-3, am inceput sa credem cu tarie si am spus ca suntem in stare sa egalam. As fi imbecil sa spun acum ca la 0-3 ma gandeam ca vom face 3-3. Eu vroiam doar sa dam un gol. Pana la urma am obtinut doar un egal acasa, dar ne multumeste totusi revenirea de la 0-3", a spus jucatorul.
    Ionut Rada, jucator care apartine Rapidului si joaca imprumutat la FC National, a declarat ca si-a facut datoria in acest meci si ca este multumit de faptul ca echipa sa a revenit de la 0-3. "Eu le doresc bafta in continuare in lupta pentru titlu rapidistilor, pentru ca eu nu cred ca i-am scos din cursa dupa acest meci. Nu stiu cine mai credea la 3-0 ca putem reveni. Mie mi-era frica ca vom mai lua inca doua. Nu se poate spune ca am jucat cu ambitie astazi, asa joc mereu. Nici noi nu mai speram, dar acest egal eu spun ca l-am meritat", a spus Rada.
    Portarul Cristi Munteanu a declarat ca daca meciul ar mai fi durat cateva minute echipa FC National putea sa castige. "A fost un meci nebun, dar bun pana la urma pentru noi, pentru ca s-a terminat 3-3. Mie imi era frica, la 3-0 ziceam: "Doamne, sa nu mai iau un gol-doua sa ne facem de ras". Dar eu spun ca puteam castiga lejer, daca ne uitam la numarul ocaziilor. Am jucat ca nebunii", a spus jucatorul.

    Giulestenii vorbesc de infrangere

    Mijlocasul rapidist Robert Ilyess a declarat ca ii este rusine pentru faptul ca dupa ce Rapid a condus cu scorul de 3-0 a fost egalata de FC National. "Nu am cuvinte, e o prostie rar vazuta in fotbalul romanesc", a spus Ilyess.
    Fundasul Vasile Maftei a afirmat ca la finalul partidei si-a amintit de infrangerea cu scorul de 2-3 suferita, in 2003, in fata formatiei Anderlecht Bruxelles, in turul doi preliminar al Ligii Campionilor, dupa ce Rapid condusese la pauza cu scorul de 2-0. "Parca am revazut meciul de la Bruxelles. E rusinos. Sa faca 3-3 de la 3-0 in numai cateva minute... Nu stiu daca a fost fault cand arbitrul a dictat lovitura libera indirecta. Eu spun ca nu a fost, dar vom vedea pe caseta. Nu pot sa-l contest pe domnul Balaj (n.r. - arbitrul Cristian Balaj)", a spus Maftei, care a subliniat ca Rapid va lupta in continuare pentru a castiga campionatul. "Miercuri vom merge in Ghencea sa jucam la victorie. Eu spun ca sanse la titlu mai sunt, iar cat mai sunt, noi luptam", a afirmat capitanul rapidist.
    Mijlocasul Marius Maldarasanu a apreciat ca o eventuala victorie in partida cu FC National ar fi dat un moral bun rapidistilor inaintea meciului cu Steaua. "Nu am facut un meci bun, dar tot ce am avut am fructificat. Totusi, la 3-0 sa pierzi doua puncte, nici noua nu ne vine sa credem. Normal ca e rusinos, pentru ca muncim atat si apoi dam cu piciorul. Erau trei puncte la adevar si mergeam cu un moral bun in Ghencea", a spus Maldarasanu.
    Un articol de Bogdan Costea (Romania Libera)



    Catastrofa feroviara in Cotroceni

    Matei Udrea (Evenimentul Zilei)
    Luni, 11 Aprilie 2005
    Rapidistii au suferit, simbata seara, un “accident” care-i poate costa titlul
    FC National - Rapid 3-3
    Spectacol halucinant simbata seara, in Cotroceni, acolo unde Rapid si-a onorat faima de echipa imprevizibila, dind cu o mina, in doar citeva minute, tot ce se chinuise sa ia cu cealalta, pe parcursul unui meci intreg. Timp de 70 de minute, oaspetii au controlat meciul, materializindu-si superioritatea prin trei goluri. Ultimele 20 de minute i-au adus pe suporteri in pragul infarctului. “Bancarii” au revenit senzational si, dupa o cursa de urmarire mai ceva ca-n filme, au egalat in ultima secunda de joc.
    Dramatica intilnire i-a lasat muti pe numerosii fani rapidisti prezenti in Cotroceni. La final, multi suporteri au ramas incremeniti pe scaune, nevenindu-le sa creada ceea ce se intimplase. Avantajul favoritilor lor se volatilizase, in mare masura, in numai 60 de secunde (FC National a marcat primele doua goluri in minutele 70 si 71), pentru ca, apoi, sa fie anihilat complet cind nu se mai putea face nimic. Rapid a dat cu piciorul, simbata seara, unei victorii care i-ar fi adus in plus, fata de actuala zestre in clasament, doua puncte de aur in tentativa de a se apropia de lider. Uluitoarea rasturnare de situatie a picat prost si in plan moral, deoarece formatia lui Razvan Lucescu va juca un meci foarte important miercuri, in Ghencea, cu Steaua.
    In ultimele minute ale primei reprize, un suporter giulestean s-a enervat atit de tare vazindu-l pe Ionut Rada (jucator imprumutat de Rapid la FC National), incit a aruncat cu telefonul mobil in directia fotbalistului! Recuperat de Panc, aparatul a ajuns in posesia lui Vicentiu Iorgulescu, directorul sportiv al gazdelor. Acesta l-a inapoiat proprietarului.
    Emilian Dolha, portarul care, in tur, a fost titular incontestabil la Rapid, iar acum nu prinde nici macar banca de rezerve, e hotarit sa paraseasca in cel mai scurt timp echipa. Surse autorizate din interiorul gruparii “alb-visinii” ne-au dezvaluit ca “Ema” a figurat, inca de la finalul turului, alaturi de Marian Aliuta, pe lista neagra a antrenorului Razvan Lucescu. Convins ca amindoi fac atmosfera proasta la echipa si n-au caracter, tehnicianul s-a decis sa scape de ei. Aliuta a plecat deja, iar acum i-a venit rindul lui Dolha.
    Fara sa realizeze ca se pun intr-o lumina ridicola, rapidistii l-au gasit vinovat, la final, pe “centralul” Cristi Balaj! Atit antrenorul Razvan Lucescu, cit si jucatorii au contestat lovitura libera indirecta din minutul 70, in urma careia FC National a marcat primul gol. Mai mult, tehnicianul giulestenilor a pretins ca, de fapt, acolo s-a scris istoria meciului!
    Roberto Landi (antrenor, FC National): “Aceasta este mentalitatea pe care vreau sa o impun jucatorilor mei! Partida dureaza 90 de minute si e posibil sa intorci orice rezultat. La pauza, desi scorul era 0-2, le-am spus sa fie linistiti, ca pot intoarce rezultatul. Am o echipa tinara, de viitor. Sint multumit, spectacolul a fost asigurat! Il inteleg pe antrenorul advers, dar echipa mea a jucat foarte bine”
    Catalin Lita (mijlocas, FC National): “As fi imbecil sa spun acum ca, la 0-3, ma mai gindeam eu ca vom face 3-3... Nu trebuie sa ne entuziasmam cine stie ce, pina la urma am obtinut doar un egal acasa”
    Cristi Munteanu (portar, FC National): “A fost un meci nebun! Nici cel mai infocat suporter n-ar mai fi crezut intr-un egal... Nu stiu ce am avut azi, n-am mincat nici o gaina zapacita la prinz! Eu cred ca, daca mai dura meciul citeva minute, am fi cistigat, pentru ca rapidistii erau darimati”
    Razvan Lucescu (antrenor, Rapid): “A fost un meci nebun! Noi am inceput foarte bine, dar a urmat o perioada inexplicabila, in care le-am dat prilej gazdelor sa-si creeze ocazii. Golul doi l-am marcat norocos, impotriva jocului. Echipa mea a fost lipsita de profesionalism, pentru ca a primit doua goluri in mai putin de un minut! In plus, o echipa care are 3-2 in deplasare in ultimul minut n-are voie sa ia gol pe contraatac!”
    Robert Ilyes (mijlocas, Rapid): “Mi-e rusine! Nu am cuvinte... Ceea ce am facut noi e o prostie rar vazuta in fotbalul romanesc”
    Vasile Maftei (fundas, Rapid): “Meciul asta mi-a adus aminte de infringerea cu 2-3 suferita acum citiva ani, cu Anderlecht, in preliminariile Ligii Campionilor. E rusinos. Ne-am relaxat la 3-0 si e inadmisibil asa ceva! Dar trebuie sa ne revenim si, miercuri, in Ghencea, mergem sa batem!”.
    “Schema” din care Adrian Olah, eroul “bancarilor”, a marcat primul gol: "Am inchis ochii si am tras cit am putut"
    Eroul meciului de simbata a fost “bancarul” Adrian Olah. Mijlocasul de 24 de ani a fost omul-cheie in revenirea gazdelor, marcind primul si ultimul gol al echipei sale. Primul, dupa o lovitura libera indirecta, cind scorul era 0-3, iar pe cel egalizator, in ultima secunda de joc, dupa o faza halucinanta, in care a trecut de toti adversarii
    .
    Felicitari, Adrian, pentru prestatia si golurile de aseara. Ti-ai revenit?
    Multumesc. Abia acum! Sarbatoresc in oras, la o cafeluta...
    Sincer, mai sperai ceva la 0-3?
    Nu! Din contra, mi-era frica sa nu mai luam! Cind am vazut ca ni l-au dat si pe-al treilea, aveam in minte numai un singur lucru: ca ne facem de ris. Mi-era groaza ca se termina meciul si ca pe urma or sa rida toti de noi. Dar pe urma, la 3-1, am inceput sa speram.
    “E ridicol ce sustin rapidistii”
    Rapidistii au contestat lovitura libera din care ai inscris primul gol, spunind ca acolo s-a intors meciul.
    Nu stiu daca a fost sau n-a fost, dar ce mai conteaza? Daca asa a vazut arbitrul... Dar e ridicol sa sustii ca din motivul asta ai fost egalat. In fond, era minutul 70 si Rapid mai avea inca doua goluri avantaj! Bun, sa zicem ca un gol a fost marcat dupa o faza discutabila. Dar de la 3-1 la 3-3 e drum lung!
    A fost premeditata faza de la primul gol?
    Ha-ha! Nu! In situatii din astea, inchizi ochii si dai cit poti!
    Repetati la antrenamente situatii de acest gen?
    Nu, niciodata. De fapt, a fost ceva de genul “Doi se cearta si-al treilea cistiga”. Se certau Panc si Vladut Munteanu, care sa bata lovitura, si atunci am tras eu! Le-am zis: “Certati-va voi, ca trag eu!”. Adevarul e ca, in clipa aia, am simtit ca s-ar putea sa iasa ceva!
    Si golul doi?
    A fost o faza ciudata. Nu ma asteptam sa inscriu, dar am vazut traiectoria balonului si mi-am zis sa urmaresc faza, ca poate iese ceva. Si a iesit! De fapt, tot meciul a fost o nebunie.
    “Landi nu ne-a zis nimic”
    De pe margine, parea ca sinteti terminati.
    Si din teren tot asa parea!
    Ce v-a zis Roberto Landi la pauza si la final?
    Ce sa ne zica? La pauza nu ne-a zis nimic... Era suparat, mai ales ca luasem golul doi cam aiurea. Iar la final ridea. Ne spunea ca nu-i posibil asa ceva...
    FC National seamana cu Gara de Nord. Unii jucatori vin, altii pleaca... V-ati mai obisnuit unii cu altii?
    Nu sintem inca omogeni, dar sper sa ajungem, la un moment dat, sa ne cunoastem bine. Unii sint noi, altii sint straini... Pai, in vestiar si pe teren se vorbeste in romana, italiana si engleza. Parca-i Turnul Babel!
    Tu in ce limba te intelegi cu colegii? In engleza?
    Nu pot sa spun ca stiu engleza... Pricep cite ceva. Atit cit sa inteleg ce vor.
    V-a felicitat cineva de la Dinamo si Steaua? Vi s-a promis vreo prima?
    Nimic! Felicitari am primit doar de la prieteni. Adevarul e ca nici nu ne asteptam la ceva de la altii...
    Cum ai sarbatorit?
    Prin odihna, ca eram mort de oboseala dupa meci. Am dormit ca lemnul!



    Agonie si extaz, in Cotroceni
    Veselul Copos, adus in pragul infarctului de propria echipa

    Dan Nicolaie (Gardianul)
    Derby-ul de rezerva al acestei etape a debutat sub cele mai bune auspicii pentru giulesteni. Dupa golul lui Burdujan, venit destul de repede, patimasii suporteri alb- visinii considerau cele trei puncte gata obtinute si deja faceau planuri pentru restanta de miercuri cu Steaua. In ciuda unor balbe ale fundasilor centrali, rezolvate de Coman, elevii lui Razvan Lucescu pareau sa controleze situatia, golul din finalul primei reprize, inscris de Ilyes, venind firesc. La 0-3, deja se vorbea in tribune de blat! Aflat in mijlocul galeriei, George Copos jubila la pauza, finalul gasindu-l insa in pragul unei crize de inima. Roberto Landi a facut o mutare inspirata in 57”, cand l-a scos pe Pitu, care se calca pe bataturi cu Vlad Munteanu, si l-a introdus pe bataiosul Ionut Savu. Filmul s-a rupt de la lovitura indirecta, din careu, acordata de Cristi Balaj, pentru un motiv doar de el stiut. Olah a trimis imparabil sub bara, si la indemnurile lui Vicentiu Iorgulescu, care a facut spectacol pe margine, a inceput goana dupa egalare. De partea cealalta, Razvan Lucescu nu a fost capabil sa schimbe nimic in jocul echipei sale, privind paralizat cum totul se duce de rapa! Ionut Savu a profitat de o noua balba a cuplului, absolut comic, Maftei - Perja, si a inscris pe langa Coman. Finalul a meritat toti banii, Vasilache a lobat peste Munteanu, mingea a cazut pe bara si pe contraatac Olah a dat lovitura de gratie. La sfarsitul meciului, Roberto Landi se manifesta ca dupa cucerirea Ligii Campionilor, iar preparatorul fizic al lui FC National a traversat terenul facand tumbe. Doar in Giulesti a urmat o noapte neagra si foarte lunga!
    Sumudica s-a injurat cu fanii Rapidului
    Pentru giulesteni, finalul meciului din Cotroceni a fost de cosmar. Deosebit de nervosi, fanii alb-visiniilor au inceput sa-i reproseze, violent, lui Razvan Lucescu ca nu a stiut sa pastreze rezultatul. Raspunsul a venit din partea noului secund Marius Sumudica, care a inceput sa-i injure pe contestatari, doar interventia jandarmilor oprindu-l sa nu le aplice si o corectie fizica!?!
    Declaratii

    Razvan Lucescu: "A fost un meci nebun pentru noi! Am dat dovada de lipsa de profesionalism. Balaj a acordat o lovitura libera pentru o infractiune inexistenta, dupa parerea mea, dar asta nu ne scuza".
    Roberto Landi: "A fost un meci incredibil! Nimeni nu isi mai imagina ca vom reveni de la 0-3. Sunt fericit ca jucatorii au crezut tot timpul ca pot intoarce scorul”.
    MOMENTUL PSIHOLOGIC. "Transversala” giulesteanului Vasilache din faza premergatoare golului egalizator.

  4. #4
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Si inca una noua... dar totusi veche. Va suna cunoscut?
    Attached Images Attached Images

  5. #5
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Esti un dulce. Stii tu de ce. EXCELENTA INITIATIVA. Sa o multiplicam. Hai Progresul! Un club cu istorie, traditie si suport, dar umilit cu neglijarea si amenintat cu desfiintarea de dictatura Odiosului si nu numai. Sa nu ne dam batuti si sa dovedim ca suntem un club nu numai cu trecut si prezent, dar si cu viitor. O cer Mateianu, Ozon, Kluge, Viorel Nastase care au antrenat, jucat si invata abecedarul fotbalului la noi. Acum ne privesc de Sus si ne roaga sa nu ne dam infarnti. HAI PROGRESUL!!!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  6. #6
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Reapar problemele cu pOli... Iata un articol din Gazeta prin care intelegem ca timisorenii se arata interesati de aducerea lui Olah. Ma intreb daca au cumva drept de preemtiune asupra jucatorului... Oare noi nu il putem tine? Oare suntem niste curve? Flutura rahatii aia de la BKP banii (care nici macar timisoreni nu sunt) si noi punem curul la bataie? Oare la noi se semneaza nu contracte ci bonuri de masa, de pleaca astia cand si unde vor? Ce naiba invarte Gino acolo?
    Ce m-am aprins... !

    Soluţia Olah
    Radu Bichiş - Gazeta Sporturilor


    Deşi s-a pregătit cu Poli în iarnă, fundaşul Adrian Olah a refuzat să semneze cu Timişoara, motivînd că este nemulţumit de salariul oferit de bănăţeni, în jur de 60.000 de dolari pe sezon. Totuşi, conform unor surse de încredere, Olah a realizat că nu va putea juca titular în faţa lui Cosmin Contra, concurentul său direct pe banda dreaptă, preferînd să se întoarcă în Parcul cu Platani.
    Iminenta despărţire de Contra la finele campionatului şi evoluţiile foarte bune ale lui Olah pentru FC Naţional au readus în discuţie transferul său pe Bega. Consilierul preşedintelui lui Poli, Anton Doboş, a recunoscut indirect că oficialii alb-violeţilor sînt interesaţi de serviciile lui Olah, care a efectuat cantonamentele din Italia şi Cipru cu gruparea timişoreană. "Nu pot decît să ne bucure evoluţiile lui Olah, dar pînă la vară mai vedem. Noi încercăm să-i convingem şi pe Contra, şi pe Moldovan să rămînă, dar în acest moment şansele de reuşită sînt doar pe jumătate. Sperăm să-l convingem măcar pe unul dintre ei", a spus Doboş.


    „Deocamdată sînt la FC Naţional şi nu pot să zic nimic de Poli. Doar în momentul cînd voi avea ceva semnat cu ei pot să spun mai multe”
    Adrian Olah

  7. #7
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    WWW.ONLINESPORT.RO

    Munteanu dorit la Bologna
    Antrenorul lui FC National, italianul Landi, a declarat marti ca portarul Cristi Munteanu este dorit de echipa italiana Bologna.


    Portarul dinamovist imprumutat la FC National, Cristian Munteanu, se afla in vizorul clubului italian de prima liga Bologna.

    Informatia a fost furnizata chiar de actualul sau antrenor din Parcul cu Platani, italianul Roberto Landi. Babicu’ va juca pana in vara in Parcul cu Platani, urmand ca de la inceputul noului sezon sa revina la Dinamo, echipa care l-a imprumutat la „bancari“ pentru returul campionatului.

    „Am vorbit cu Mazzone (n.r. - Carlo Mazzone, antrenorul de la Bologna) si mi-a cerut informatii despre Cristi Munteanu. I-am zis ca este un portar foarte bun si ca poate sa faca fata in Italia. Oricum, el il stia foarte bine pe jucator, pentru ca l-a urmarit si in amicalul pe care l-am disputat contra echipei sale in pauza competitionala“, a comentat Landi.

    Premiera

    Campionatul italian de fotbal reprezinta un vis pentru foarte multi jucatori romani. Multi au incercat sa ajunga in Serie A, dar putini au reusit sa se adapteze la cerintele din il calcio. La ora actuala, doar trei romani sunt legitimati la echipe din Serie A: Chivu la Roma, Vali Nastase la Bologna si Mutu la Juventus.

    Dar toti cei care au ajuns sa evolueze in intrecerea peninsulara au fost jucatori de camp, fie ca este vorba de fundasi precum Cristi Chivu sau Gica Popescu, de mijlocasi precum Gica Hagi sau Nelutu Sabau sau de atacanti, cum ar fi Florin Raducioiu sau Adrian Mutu.

    Daca ii va reusi transferul, Munteanu ar deveni primul portar roman din Italia. Singurul care si-a mai incercat norocul a fost Florin Prunea. El a dat probe la Perugia, i-a convins pe italieni dar, in ultimul moment, acestia l-au preferat pe columbianul Cordoba, care dorea un angajament pe doar o jumatate de sezon.

  8. #8
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    La ora asta Cristi M este peste Florin P la vremea aceea. O conditie ar fi sa joace dumnezeieste, a la Dida, diseara.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #9
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Miril, nu am vazut meciul de aseara, dar cred ca esti tare amarat. Eu imi doream ca Inter sa elimine pe Milan, dar se pare ca nu a vrut arbitrul.
    Nu conteaza forma lui Prunea de atunci, important este sa joace bine Babicu si restul echipei. Dinamovistii vor fi foarte rai diseara. Sper intr-o remiza. Sa vedem ce vrea si Landi.

  10. #10
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    GAZETA SPORTURILOR

    Gino: "Mă gîndesc la regii!"
    La partida de azi la una dintre tuşe a fost delegat Nicolae Marodin, al cărui fiu, Ion (18 ani), este jucător la grupa '86 a clubului din Ştefan cel Mare sub comanda lui Vasile Ghiţă. Preşedintele Naţionalului, Gino Iorgulescu, a reacţionat ieri: "Poate vom asista la o premieră, asistentul să-şi arbitreze fiul! Poate debutează copilul în prima echipă a lui Dinamo, cine ştie?! Încep să mă gîndesc la regii, avînd în vedere miza. Dacă vîntul va influenţa steagul lui Marodin? Eu pornesc totuşi de la prezumţia de nevinovăţie, dar trebuia evitată delegarea". Marodin a fost delegat şi la meciul din etapa a 17-a, Sportul - Dinamo (0-1), şi a primit nota 7 în Gazeta Sporturilor, ceea ce înseamnă că a arbitrat bine. Eduard Apostol

    Babicu' la Bologna?
    Împrumutat de Dinamo la Naţional pînă în vară, Cristi Munteanu (foto) a mărturisit ieri: "Pentru noi va fi cel mai important meci al sezonului, unul pe viaţă şi pe moarte! Sperăm ca Dumnezeu să fie cavaler al frunzei de platan". Înregistrarea video a primei manşe a semifinalei, cînd Babicu' a jucat foarte bine, a ajuns, prin intermediul lui Roberto Landi, în posesia antrenorului Bolognei, Carlo Mazzone, care îl vrea la vară pe portarul de 30 de ani lîngă Gianluca Pagliuca. Eduard Apostol


    3 mii de dolari va încasa fiecare "bancar" dacă Naţionalul va elimina pe Dinamo. "Cîinii" au doar primă de obiectiv, cîte 10.000 de dolari dacă vor cîştiga Cupa României

  11. #11
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Si ce voi pune mai jos este istorie, nu? Iata ca Gino a avut gura aurita. Sau a mancat *****, cum se spune?


    WWW.ONLINESPORT.RO

    Niculescu: Trei goluri, doua bare si o calificare

    Dinamo s-a calificat in finala Cupei Romaniei gratie a trei goluri reusite de Claudiu Niculescu. Arbitrul Ionica Serea a eliminat doi jucatori de la FC National si, ca sa fie masa bogata, a dat "canilor" si doua penaliuri. Niculescu a trimis de doua ori mingea in bara.

    "Cainii" salveaza astfel un sezon slab, ajungand in finala Cupei Romaniei. "Bancarii" au sperat ca pot apara avantajul din tur, 2-1.

    Niculescu a reusit un hat-trick, marcind trei goluri in doar sase minute (54, 57 si 60). Tabela a fost inchisa de Zicu (84). Ultimele doua reusite ale lui “Clau-gol” au fost izbutite din penalty-uri inventate de “centralul” partidei.

    Pina la deschiderea scorului, Niculescu a trimis de alte doua ori balonul in bara. Primul gol, din lovitura libera, a fost o capodopera.

    Arbitrul Serea a dictat gratuit de doua ori penalty, in minutele 57 si 60, la ambele actiuni cel cazut in careu fiind Mihalcea.

    Pe linga loviturile de pedeapsa, Serea a dat afara si doi jucatori oaspeti, McKain (54, fault in calitate de ultim aparator) si Lita (71, pentru proteste).

    Calificarea in finala l-a salvat pe antrenorul dinamovist Ioan Andone, care ar fi fost dat afara in cazul eliminarii.

    Dinamo a ajuns pentru a sasea oara consecutiv in finala Cupei.

    Ca si in anul 2002, cand Dinamo a trecut de Astra Ploiesti, tot in semifinalele Cupei, "cainii" l-au imbracat pe arbitru in alb si rosu. Un arbitru care trebuie eliminat imediat din viata sportiva.

  12. #12
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Pe aceasta tema, ce a semifinalei de cupa cu Dinamo si a abtorului din Groapa o sa fac revista presei. Unii poate vor fi nemultumiti, dar eu adun lucruri care raman. Sper...

  13. #13
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    WWW.ONLINESPORT.RO

    Iorgulescu: “'Serea e un japcar”

    Patronul lui FC National, Gino Iorgulescu, l-a facut cu ou si cu otet pe Serea, afirmand ca acesta trebuia exclus definitiv din arbitraj. Lui Gino ii este frica de faptul ca Ion Craciunescu il va reabilita pe Serea dupa o vreme si a anuntat ca la fotbal se va lasa de fotbal.
    "Serea e un japcar, pentru ca n-au fost una sau doua greseli personale. Cand dai sase cartonase galbene, doua rosii, plus doua penalty-uri, toate impotriva unei echipe, e clar ca esti pus pe furat", a tunat Iorgulescu.
    "Am auzit ca Serea a fost retrogradat la Divizia C, ca si Balaj. Nu vreau sa-i iau apararea lui Balaj, dar pentru lovitura indirecta acordata noua la meciul cu Rapid a fost trimis in "C", ca si Serea de altfel, care si-a batut joc de noi cu Dinamo."
    "Craciunescu are alte unitati de masura. Antrenorul Landi parca e teleghidat, nici acum nu si-a revenit saracul din soc."
    "Ce mare branza ca a fost retrogradat Serea in "C"? La vara este iertat si spre toamna ne trezim iar cu el pe cap. Ar trebui exclus definitiv din arbitraj. Nationalul e persecutat. Ba Tudor, ba Corpodean, acum ni l-au dat pe Serea, ca asta nu apucase sa ne fure - continua Iorgulescu. Dezgustator."
    "La vara ma las de fotbal pentru ca n-am nici o satisfactie. De zece ani tin echipa asta, dar se pare ca sunt interese ca noi sa nu castigam nici un trofeu. Dinamo face tot ce-i sta in putinta pentru a-si atinge scopurile. Oricum, nu mut Nationalul la Craiova pentru ca vreau sa las aceasta echipa pe maini bune", a incheiat Gino.

  14. #14
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    EVENIMENTUL ZILEI

    Baiatul lui Cojocaru, legitimat la Dinamo!
    Valentin Alexandru, baiatul lui Ispas Cojocaru, are 10 ani si joaca la Dinamo, fiind legitimat la grupa ‘95, antrenata de Ion Apostol. “Mi-am dus copilul si la Rapid, apoi la Steaua, dar n-avea conditii de pregatire. E mic... Nici macar nu stiu exact pe ce post joaca. Portar, fundas... La Dinamo l-am dus de la 1 aprilie”, a recunoscut ieri Cojocaru, dupa ce anomalia a fost deconspirata. Dupa ce, impreuna cu Ionica Serea, i-a “macelarit” pe “bancari”, Ispas Cojorau era ieri degajat. “E parerea lui Serea ca am gresit... Asa am vazut eu in acel moment: McKain i-a pus piedica lui Mihalcea. Are cine sa ma judece in cazul in care am gresit. Imi pare rau!”, a mai afirmat “asistentul”.

    Macel in Postul Pastelui

    Daniel Contescu
    Cristian Hubali


    Arbitrii Serea si Cojocaru au propulsat Dinamo in finala Cupei Romaniei
    Dinamo s-a calificat, miercuri seara, in finala Cupei Romaniei la fotbal pentru a sasea oara consecutiv, profitind de faptul ca l-a avut in echipa sa si pe arbitrul de centru Ionica Serea. “Centralul” nascut in Focsani a fost “ciinele de paza” al dinamovistilor in partida-retur cu FC National, din semifinalele Cupei, luind numai decizii defavorabile “bancarilor”: a eliminat usor doi jucatori (McKain - min. 53 si Lita - min. 71) si a inventat doua penalty-uri, urmare a unor caderi teatrale in careu ale lui Adrian Mihalcea. In aceste conditii, Dinamo s-a impus fara batai de cap, scor 4-0, si va infrunta Farul Constanta in finala competitiei, pe 11 mai. Golurile au fost marcate de Cl. Niculescu (54, 57 si 60 - ultimele doua din penalty) si Zicu (84).
    Ionel Serea se apara sustinind ca a fost influentat in luarea deciziilor de unul dintre asistentii sai, Ispas Cojocaru. In dimineata meciului, Ion Craciunescu, presedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, il inlocuise pe “tusierul” Nicolae Marodin, al carui baiat este legitimat la Centrul de Copii si Juniori de la Dinamo, cu Adrian Vidan. “Buboiul” s-a spart insa la celalalt “asistent” al brigazii, Ispas Cojocaru.
    Decizia lui Craciunescu de a-l schimba pe Marodin cu Vidan este oarecum surprinzatoare, cu atit mai mult cu cit, la meciul de campionat Sportul-Dinamo (scor 0-1), contind pentru etapa a 17-a, acesta nu gafase.
    Craciunescu stia inainte de jocul din Regie ca fiul arbitrului face fotbal la Dinamo, dar n-a luat masura inlocuirii lui. Pornind de la acest fapt, se poate specula ca, inaintea partidei, seful CCA avea informatii ca Dinamo ar putea “umbla” la arbitri!

    Cum se aduna performantele in “Groapa”

    “In fiecare sezon, Dinamo a cistigat cite ceva. Ori titlul, ori Cupa, ori pe amindoua”, se lauda Borcea, fara sa precizeze modalitatea prin care gruparea “ros-albilor” si-a umplut camara cu trofee, de-a lungul timpului. Dinamo are o metoda eficienta de a stringe performante interne. Cind simte pericolul ca ar putea ramine cu mina goala intr-un sezon, sefii “ciinilor rosii” baga in functiune “masina de arbitri”.
    Asa s-a intimplat si acum doua sezoane. Gruparea din Stefan cel Mare iesise din lupta pentru titlu, iar singura sansa de calificare in cupele europene era cistigarea Cupei. In semifinale, Dinamo a intilnit Astra. Aflata intr-o forma sportiva deplorabila, formatia lui Andone stia ca nu poate trece de ploiesteni decit cu ajutorul arbitrilor.
    Atunci, rolul lui Ionica Serea a fost jucat de Sorin Altmayer, care i-a propulsat pe “ciini”, prin deciziile luate, in ultimul act al Cupei. In finala, Dinamo a invins FC National cu 1-0. (Daniel Contescu)

    Trisorul Mihalcea

    Fotbalistii romani se intorc cu coada intre picioare de la echipele din strainatate si dau vina pentru esec pe toata lumea, mai putin pe ei. Din aceasta categorie face parte si Adi Mihalcea. Jucator mediocru, “Taranul” a frecat banca de rezerve la Genoa 1893, in Serie B. Reintors la Dinamo, fostul golgeter n-a mai rupt gura tirgului. La meciul de miercuri, el a plonjat ca in bazin, impresionindu-l pe Serea.
    Dupa cea de-a doua cazatura in careu, Mihalcea era si el surprins ca a primit penalty! Jucatorul a facut circ si la echipa nationala. In barajul cu Slovenia din toamna lui 2001, acesta s-a aruncat penibil in careu cersind o lovitura de la 11 metri. In trecut, Marius Lacatus era un adevarat specialist in obtinerea penalty-urilor, ex-stelistul fiind insa un cascador mult mai bun decit Mihalcea.
    Serea da vina pe tusier: ˆM-am curatat pe mina lui Sica!†
    Ionica Serea a fost un atacant de duzina la FCM Bacau. La echipa moldava, el era responsabil cu obtinerea penalty-urilor. Ca arbitru, a gresit in favoarea dinamovistilor si-n sezonul trecut, la un meci de campionat cu Universitatea Craiova. “Recunosc, am gresit”, declara atunci, senin, moldoveanul.


    Ionica, i-ai lasat pe “bancari” fara Cupa si fara miel de Pasti...
    E usor sa acuzi. Trebuia sa iasa cineva “tap ispasitor” si, probabil, cei de la FC National m-au gasit pe mine! Am revazut aseara (n.r. - miercuri) caseta meciului si am comis, intr-adevar, citeva greseli.
    Pe care dintre ele ti le recunosti?
    Eu am mers pe mina lui Sica (n.r. - “asistentul” Ispas Cojocaru). El mi-a dat bip, semnalizindu-mi cu fanionul un fault al lui McKain asupra lui Mihalcea. Asa am luat decizia de a-l elimina pe australian. Inainte de meci ma intelesesem cu Sica sa luam decizii doar daca sintem foarte siguri pe ceea ce vedem. Si la unul din penalty-uri am gresit. La cealalta lovitura de la 11 metri, chiar Panc a recunoscut ca a faultat.
    Cojocaru sustine ca a fost penalty la aceasta faza?
    Cojocaru mi-a intarit asta, spunindu-mi ca a fost un fault comis de Panc asupra lui Mihalcea, dar, sincer, pe caseta nu se vede aceasta infractiune! M-am curatat pe mina lui Sica! A fost si vina mea, nu neg. Vina mea este ca am prea multa incredere in oameni! Si domnul Nicolae Grigorescu (n.r. - fostul sef al arbitrilor) mi-a reprosat acest lucru.
    Pe Lita de ce l-ai eliminat?
    Fiindca m-a injurat.
    Ai vreo slabiciune pentru Dinamo?
    In campionatul trecut, cind am gresit in favoarea celor de la Dinamo, eram negru de suparare. Acum, nu ma mai simt asa vinovat fiindca, repet, m-am lasat pe mina lui Sica! Sint vinovat doar 50 la suta. Restul e la el.
    Cu ce echipa tii?
    Nu tin cu nici o echipa, mai ales dupa ce am renuntat la fotbal si am intrat in arbitraj. Eram un fan al echipelor AC Milan si Manchester United, dar acum nici la meciuri nu ma mai uit!
    Cu seful tau, Ion Craciunescu, ai vorbit dupa meci?
    Da. Era tare suparat.
    Crezi ca vei fi pedepsit?
    Da. Doar am gresit. Am citit si ziarele azi (n.r. - ieri). M-au facut “varza”!
    Ce vei face daca o sa fii scos din arbitraj?
    M-am gindit si la varianta asta. O sa iau viata de la capat.
    Tu ce pedeapsa ti-ai da?
    Ar fi culmea sa ma pedepsesc singur!
    (Daniel Contescu)

    Gino acuza

    Gino Iorgulescu, presedintele clubului de fotbal FC National, s-a “inflamat” ieri si l-a acuzat pe arbitrul Ionica Serea ca a defavorizat gruparea bancara in semifinala de Cupa cu Dinamo. “N-as fi spus nimic daca ar fi avantajat gazdele cu 5a. Dar nu asa! Serea ne-a facut cu japca! Pina si omul de pe strada care n-a vazut meciul ar fi zis: “Precis i-a furat!”, auzind de eliminari si de cele doua penalty-uri”, a rabufnit fostul international.
    In opinia lui, Federatia Romana de Fotbal a avut interese financiare pentru disputarea unei finale intre Dinamo si Farul: “Totul a fost regizat dinainte. Am facut un pic de scandal si Craciunescu nu l-a mai delegat la meci pe asistentul Marodin. Cum a fost posibil ca oficialii din Comisia Centrala de Arbitri sa nu-si dea seama ca fiul lui Marodin e jucator la juniorii de la Dinamo? Este penibil. Daca am fi jucat noi cu Farul, probabil ar fi venit doar 2.000-3.000 de spectatori”. (Cristian Hubali)

    Retrogradati la Divizia C!

    Ionica Serea si Ispas Cojocaru au fost retrogradati ieri, pe termen nelimitat, la Divizia C de catre Ion Craciunescu. Cei doi nu vor mai fi delegati la nici un meci international, fiind scosi de pe lista FIFA. “O sa arbitrez in “C”, pentru ca iubesc prea mult fotbalul! N-are rost sa fac apel, fiindca voi cheltui bani degeaba”, a reactionat Serea.

  15. #15
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    COTIDIANUL

    Campioana din Colentina
    Daniel Spataru

    Fanii lui Dinamo contesta modul in care echipa lor s-a calificat in finala Cupei Romaniei.
    Sprijinul oferit de arbitrul Ionica Serea lui Dinamo, in victoria cu 4-0 obtinuta in fata lui FC National, din semifinalele Cupei Romaniei, i-a jenat chiar si pe unii fani ai „ciinilor“, care au semnalat falsitatea succesului prin toate mijloacele pe care le-au avut la dispozitie. Opiniile celor mai revoltati s-au strins pe Internet, site-ul oficial al suporterilor „alb-rosilor“, dinamo-online.net, suportind multe replici acide. „Mi-e sila sa ma mai bucur! Circ cu Arges sa terminam pe locul 2, circ acum, sa-si scape oamenii pielea, cu vesnica noastra salvare FC National. Cit mai trebuie sa induram asta? Mirlanie pe fata... E clar ca vor sa ne ia de fraieri...“, a scris Joony, in timp ce Radu a postat urmatorul mesaj: „Ceea ce s-a intimplat in aceasta seara pe stadionul nostru depaseste cu mult ceea ce am vazut pina acum in materie de aranjamente in fotbal“. De altfel, termenul „aranjament“ a stirnit o serie de discutii. „Blat nu stiu cit a fost, fiindca cel putin unii dintre jucatorii Nationalului au vrut... Cu arbitrul s-a facut magaria“, a scris Cereberus, mesajul sau primind repede raspuns: „Un meci in care te ajuta arbitrul tot blat se cheama! S-a pus presiune pe Marodin si a executat comanda Serea...“. Cel mai plastic a fost insa RedDog Forever: „Datorita acestei conduceri, avem cea mai buna echipa de popice subacvatice, jucam cel mai frumos fotbal din nord-vestul Colentinei si ne indreptam catre o alta toamna a deziluziei si resemnarii in Europa

  16. #16
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    ADEVARUL


    Dupa ce a calificat pe Dinamo in finala Cupei Romaniei,
    Ionica Serea - retrogradat in Divizia C


    Dinamo Bucuresti s-a calificat pentru a sasea oara consecutiv in finala Cupei Romaniei dupa ce a invins, cu scorul de 4-0, pe FC National. La fel ca si in 2002, atunci cand "alb-rosii" au eliminat pe Astra Ploiesti cu ajutorul primit din partea lui Sorin Altmayer, miercuri seara, echipa lui Andone a avut un ajutor de baza in persoana "centralului" Ionica Serea. Dupa o prima repriza incheiata cu scorul de 0-0, in care Dinamo nu a aratat nimic, arbitrul bacauan l-a eliminat foarte usor pe fundasul "bancar" Jonathan McKain, in minutul 52. Din lovitura rezultata, Claudiu Niculescu a deschis scorul. Serea si-a continuat recitalul acordand aiurea doua penaltiuri pentru dinamovisti, transformate de acelasi Claudiu Niculescu. Cand scorul era 3-0, Serea l-a eliminat si pe Catalin Lita pentru proteste. In minutul 82, Ianis Zicu a dus scorul la 4-0, dupa ce a reluat in poarta centrarea lui Florentin Petre. Dupa prestatia penibila a lui Serea, presedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Ion Craciunescu, a anuntat, ieri, ca arbitrul focsanean va fi exclus de pe lista FIFA incepand din luna septembrie si va fi retrogradat pe termen nelimitat in Divizia C. Asistentul sau Ispas Cojocaru va fi oprit de la delegari internationale timp de un an si va fi retrogradat, de asemenea, in Divizia C. Dupa meci, tehnicianul italian al lui FC National, Roberto Landi, a fost de parere ca arbitrul Ionica Serea a fost al 12-lea jucator al dinamovistilor. "Cred ca este o umilinta pentru profesiunea de antrenor. Noi muncim toata saptamana si vedem ca munca noastra este astfel "recompensata". Cred ca cele doua penaltiuri si cele doua cartonase rosii au fost prea mult pentru un astfel de meci. Imi pare rau pentru jucatorii mei, care au fost umiliti si redusi la 9, au fost victimele acestui meci. Nu am avut nici macar curajul de a-i privi pe jucatorii de la Dinamo atunci cand se bucurau dupa transformarea loviturilor de la 11 metri si dupa eliminari. Speram sa jucam 11-11 si nu 12-11 si imi asum toata responsabilitatea pentru aceste declaratii", a spus Roberto Landi. Nici fanii dinamovisti nu au ramas indiferenti la felul cum echipa din Stefan cel Mare a fost propulsata in finala. Unii dintre ei si-au expus parerea pe site-ul suporterilor "dinamo-online.net". "Ceea ce s-a intamplat in aceasta seara pe stadionul nostru depaseste cu mult ceea ce am vazut pana acum in materie de aranjamente in fotbal. Cei care conduc astazi au ajuns la un nivel la care nu le pasa de suporteri, de spiritul lui Dinamo. Multi dintre noi mai traiesc inca cu sufletul langa Dinamo si au fost dezamagiti de circul din aceasta seara", a scris "Radu", in timp ce "joony" subliniaza: "Mi-e sila sa ma mai bucur! Circ cu Arges sa terminam pe locul doi, circ acum, sa-si scape oamenii pielea, cu vesnica noastra salvare, FC National. Cat mai trebuie sa induram asta? Marlanie pe fata... E clar ca vor sa ne ia de fraieri", a precizat suporterul "cainilor".

  17. #17
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    GARDIANUL


    O noua pata pe obrazul «cavalerilor fluierului» autohtoni
    Domnule Craciunescu, dati-l afara pe Serea din arbitraj!


    Victor Partan, Adrian Fugaretu-Urea

    Returul semifinalei Cupei Romaniei dintre Dinamo si FC National, de miercuri-seara, din Sos. Stefan cel Mare, a consfintit o noua pata pe obrazul arbitrajului romanesc. Tot ceea ce a reusit bun Ion Craciunescu, presedintele CCA, in toti acesti ani, de cand este sef peste arbitrajul romanesc, a fost umbrit de pseudocentralul Ionica Serea, intr-o seara care a adus aminte iubitorilor fotbalului de perioada ceausista, cand rezultatele erau comandate din birourile lui Postelnicu ori Valentin Ceausescu. Ionica Serea si-a batut joc de miile de spectatori, dinamovisti ori bancari, dar si de munca unor oameni care trudesc zile intregi pentru a obtine un rezultat bun la finalul celor 90 de minute. "Fluierasul" a facut praf un meci care, in mod normal, nu avea voie sa-i puna probleme. Doua penalty-uri inventate pentru Dinamo si cel putin un cartonas rosu aratat bancarului Lita sunt dovada faptului ca Serea a fost echipat, miercuri, in tricoul alb-rosu si nu in cel de arbitru, in care se imbraca de obicei oamenii care sunt platiti sa imparta dreptatea pe "dreptunghiul verde". Din pacate, prestatia acestui arbitru a facut ca inclusiv galeria lui Dinamo sa roseasca in fata unui asemenea circ si ne obliga sa-i solicitam domnului Ion Craciunescu sa termine cu acest personaj din lumea "cavalerilor fluierului". Asadar, domnule Craciunescu, pentru a nu pata onoarea pe care dumneavoastra ati castigat-o in aceasta lume a arbitrajului, pentru a nu stirbi personalitatea dumneavoastra ca sef al CCA, pentru ca dinamovisti si "bancari" sa se poata privi, din nou, in ochii, pentru a nu ne mai face inca o data de ras in fata Europei, va rugam, dati-l afara din arbitraj pe Ionica Serea!
    Scoaterea lui de pe lista FIFA si trimiterea la Divizia C nu este o solutie. Un hot din magazine de lux e trimis dupa gratii, si nu lasat sa fure prin piete marginase!

    Roberto Landi: Arbitrajul, o umilinta
    «Cred ca este o umilinta pentru profesia de antrenor. Cred ca cele doua penalty-uri si cele doua cartonase rosii au fost prea mult pentru un astfel de meci. Imi pare rau pentru jucatorii mei, care au fost victime», a declarat, dupa meci, Roberto Landi, antrenorul lui FC National. Acesta a considerat ca, in conditiile in care planeaza dubii serioase asupra corectitudinii arbitrului, fotbalistii dinamovisti au dat dovada de nesportivitate cand s-au bucurat la golurile 3 si 4.

    Dinamo-online.net: Magaria s-a facut cu arbitrul
    De toata lauda atitudinea suporterilor dinamovisti, poate putinii din anturajul gruparii din Sos. Stefan cel Mare care mai respecta notiunea de fair-play. Desi dragostea pentru culorile "alb-rosii" ar fi putut sa ii orbeasca, fanii "cainilor", in calitate de martori oculari, au denuntat nedreptatea comisa, miercuri seara, in semifinala de Cupa cu FC National. "Ceea ce s-a intamplat pe stadionul nostru depaseste cu mult ce am vazut, pana acum, in materie de aranjamente de fotbal", a scris "Radu", care considera ca numai suporterii mai traiesc cu sufletul alaturi de Dinamo si, de aceea, ei sunt cei mai afectati de circul din semifinala de Cupa. Continuand pe aceeasi idee, "Dummy" s-a intrebat: "De ce ar plange jucatorii sau conducerea? Ei isi iau banii, noi rusinea... trist". Punctul pe "i" a fost pus de "Cerberus", care a observat ca "nu poate exista vreo suspiciune de blat la adresa jucatorilor de la FC National. «Blat» nu stiu cat a fost, fiindca cel putin unii dintre jucatorii «bancari» au vrut... Cu arbitrul s-a facut magaria"! Ne rezervam dreptul de a face observatia ca jucatorii antrenati de Roberto Landi au comis foarte multe faulturi in preajma careului propriu, dupa o astfel de faza, pana la urma, Claudiu Niculescu deschizand scorul. Elementul de intentionalitate iese in fata daca ne gandim ca, in partida cu Steaua, Dinamo nu a avut decat doua lovituri libere din preajma careului, si acelea din lateral, chiar daca elevii lui Andone s-au plimbat cu mingea de-a latul terenului, pe linia de 20 de metri, doar-doar de-ar fi faultati!
    Unii dintre suporterii dinamovisti nici macar nu s-au bucurat la golurile inscrise de favoriti. "Ionica Serea mai avea putin si marca el", a observat "RedDogForever", care a continuat: "Datorita acestei conduceri avem cea mai buna echipa de popice subacvatice, jucam cel mai bun fotbal din nord-vestul Colentinei si ne indreptam catre o alta toamna a deziluziei si a resemnarii in Europa".

    Precedentul Sorin Altmayer
    Pe 14 mai 2003, Dinamo a invins, pe Astra, cu 3-1, dupa prelungiri, in returul semifinalei Cupei Romaniei. Ultimul gol a fost marcat chiar in 120’, de Domocos, dintr-o lovitura libera, de la 18 m, inventata de Sorin Altmayer. Dinamovistii ajunsesera in prelungiri gratie golului de 2-1 al lui Danciulescu, din 87’, inscris dintr-un penalty, de asemenea, inventat de arbitru. Dupa acest meci, Altmayer s-a retras din arbitraj, lasand loc speculatiilor ca ar fi primit, atunci, de la oficialii dinamovisti suficienti bani cat sa fi trait linistit o buna perioada, fara sa fie nevoit sa mai munceasca.

  18. #18
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    JURNALUL NATIONAL

    Sanctiuni - Dinamo decapiteaza arbitri
    Dupa prestatia de la semifinala Cupei Romaniei, Dinamo – FC National, 4-0, Comisia Centrala a Arbitrilor a hotarat sa-i excluda de pe lista FIFA pe Ionica Serea si pe Ispas Cojocaru si sa-i delege pe termen nelimitat doar la Divizia C.
    • de SORIN ANGHEL, DANIEL STAN


    Desi Dinamo a obtinut o victorie la scor in fata lui FC National in returul semifinalei Cupei Romaniei, eroul meciului nu a fost nici unul dintre jucatori.

    VINOVATI. Cel care si-a pus cel mai mult amprenta asupra jocului a fost "centralul" Ionica Serea, ajutat de undeva de pe tusa de catre asistentul Ispas Cojocaru. Eliminarea gratuita a lui McKain si primul penalty oferit "cainilor" au fost cele mai flagrante greseli comise. "Speram sa jucam 11 la 11 si nu 12 la 11 si imi asum toata responsabilitatea pentru aceste declaratii", a spus la finalul jocului Roberto Landi, tehnicianul lui FC National

    DECIZIE. Presedintele CCA, Ion Craciunescu, s-a sesizat imediat si a decis excluderea lui Ionica Serea de pe lista FIFA incepand cu luna septembrie si retrogradarea lui la Divizia C, pe termen nelimitat. Asistentul Ispas Cojocaru, cel care l-a influentat pe "central" la primele doua faze, va fi retinut de la delegarile internationale timp de un an si trimis sa oficieze in liga a treia. "N-am dormit toata noaptea, iar azi, cand am vazut ziarele, mi s-a facut rau. Eu am curajul sa tai in carne vie cand se greseste. Asa ar trebui sa faca si antrenorii si conducatorii de cluburi", a marturisit Craciunescu.
    PREA TARZIU
    "Daca jucam 11 contra 11, nu se stia care era calificata in finala. Faptul ca Serea a fost retrogradat la Divizia C nu ma incalzeste cu nimic. Tot Dinamo este echipa care va juca finala. Pana acum, Serea era singurul arbitru cu care nu avusesem probleme, dar vad ca s-a dat si el pe brazda" - Gino Iorgulescu presedinte FC National
    "Sunt pedepsit fara vina"
    Jurnalul National: Domnule Serea, dupa prestatia de la meciul Dinamo – FC National, scor 4-0, ati fost exclus de pe lista FIFA si retrogradat la Divizia C. Cum vi se pare aceasta decizie?
    Ionica Serea: Am auzit si eu de aceasta decizie, dar nu am primit nimic oficial.
    Sunteti de acord ca ati avut o prestatie slaba?
    Lumea asa spune. Eu vreau doar sa precizez ca, la eliminarea lui McKain si la primul penalty, am mers pe mana asistentului. El mi-a semnalizat si am luat deciziile pe care mi le-a cerut. Am fost delegati impreuna la multe meciuri si ne-am inteles excelent.
    Dar, dupa meci, ati vazut reluarile?
    Sigur ca le-am vazut, dar acum este prea tarziu. Eu am luat deciziile pe teren, nu in fata televizorului.
    Sunteti de acord ca ati gresit?
    Am luat decizii gresite, mergand pe mana asistentului. Am fost prost ca m-am luat dupa el. La eliminarea lui McKain este o tinere reciproca la care eu as fi lasat jocul sa curga, la fel cum as fi procedat si la prima lovitura de pedeapsa. La cea de-a doua nu am insa dubii. Penalty clar. Chiar si Panc a recunoscut ca l-a faultat pe Mihalcea.
    Va lasati de arbitraj sau mergeti la Divizia C?
    Iubesc prea mult fotbalul si arbitrajul ca sa abandonez. Deja m-am innegrit la fata de suparare, dar nu mai am ce face. Sunt pedepsit fara sa fiu vinovat. Intr-o brigada, colaborarea cu asistentii este primordiala. Nu puteam sa nu tin seama de semnalizarile lui Ispas Cojocaru, pe care il stiam un asistent foarte bun.

  19. #19
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    LIBERTATEA

    Serea, trimis la Divizia C!
    Seful arbitrilor, Ion Craciunescu, se hotarase sa-l suspende pe Serea inca dupa incheierea meciului Dinamo - FC National 4-0. Craciunescu a vazut derby-ul Steaua - Rapid intr-o loja din Ghencea. La intrare a fost interpelat de Titi Dumitriu: "Ce s-a intamplat la Dinamo, Ioane?" Presedintele CCA a rabufnit: "Serea ne-a facut de rasul lumii. E incalificabila prestatia lui! N-o sa-l mai las sa arbitreze in Divizia A niciodata. Nu este posibil sa faci atatea greseli in favoarea unei singure formatii". Craciunescu a marturisit si de ce a adus arbitri straini la meciurile importante. "Am vrut sa le arat arbitrilor nostri cum se conduce un meci in strainatate. N-au invatat nimic", a spus seful CCA, care a adaugat ca a dorit sa aduca arbitri italieni la meciurile din Romania, insa acestia cereau sume mari, de 5.000 de euro, astfel ca a fost nevoit sa apeleze la altii mai ieftini, din Norvegia, Suedia sau din Elvetia. Oficial, Craciunescu, a convocat ieri o conferinta de presa in care a anuntat ca Serea va fi scos de pe lista FIFA incepand cu luna septembrie, ca focsaneanul nu va mai fi delegat la nici un meci international pana la finalul campionatului si ca va fi retrogradat pe termen nelimitat la Divizia C. Nici asistentul Ispas Cojocaru nu a scapat de pedeapsa: el va fi retinut de la delegari internationale timp de un an si va fi retrogradat pe termen limitat la Divizia C. Craciunescu a marturisit ca nu poate face nici o asociere intre clubul Dinamo si prestatia lui Serea. Ispas Cojocaru i-a semnalizat "centralului" fault in faza eliminarii lui McKein, iar la primul penalty asistentul i-a semnalizat prin beep ca a fost fault. Craciunescu a spus ca a vorbit cu Serea dupa meci si acesta i-a transmis ca e constient ca a facut erori. "Am gresit, sunt gata sa platesc", si-a pus cenusa in cap arbitrul-petarda.

    Ando delireaza: "Arbitraj corect"
    Jucatorii si antrenorii nu au nici o vina, suporterii - atatia cati mai suporta magariile conducerii -, nici atat. Cvintetul Borcea - Netoiu - Badea - Dinu - Cohn isi bate joc de Dinamo, de fotbalul romanesc si de iubitorii sportului. Romania a asistat miercuri seara la o mascarada. Pentru a salva un sezon compromis, Dinamo trebuia sa treaca de FC National in semifinalele Cupei. si a facut-o la pas, dupa ce arbitrul a acordat, in a doua repriza, doua cartonase rosii si doua penalty-uri gratuite impotriva "bancarilor". "Centralul" poate sa se lase linistit de meserie, pentru ca, probabil, are un loc asigurat la firmele lui Netoiu din Vrancea. Saracul Landi, tehnicianul oaspetilor, s-a crucit: "A fost o umilinta pentru profesia de antrenor. imi pare rau pentru jucatorii mei, care au fost umiliti si ei. Speram sa jucam 11-11 si nu 12-11 - si imi asum toata responsabilitatea pentru aceste declaratii". Landi a continuat: "Faptul ca jucatorii dinamovisti s-au bucurat la golurile 3 si 4 imi pare un comportament nesportiv". De partea cealalta, Andone e pe alta lume: "Nu vreau sa-l apar pe arbitru, dar el putea sa-l elimine pe McKain inca din prima repriza. Eu spun ca deciziile lui Serea au fost corecte. Dinamo joaca pe merit in finala, pentru ca am facut unul din jocurile bune din acest an". si Florentin Petre e de aceeasi parere: "Nu am vazut diferente in meciul de azi (n.r. miercuri) fata de arbitrajul elvetianului din meciul cu Steaua. Serea a avut azi faze destul de grele, dar deciziile au fost juste. Nationalul nu are de ce sa acuze".

    Gino: "Ionica e un japcar"
    Dinamo - National, 4-0, meci contand in semifinalele Cupei Romaniei, a fost facut praf de "centralul" Ionica Serea, care a avantajat clar echipa din sos. stefan cel Mare pentru a accede in finala. "Serea e un japcar, pentru ca n-au fost una sau doua greseli personale. Cand dai sase cartonase galbene, doua rosii, plus doua penalty-uri, toate impotriva unei echipe, e clar ca esti pus pe furat", a tunat Iorgulescu. "Am auzit ca Serea a fost retrogradat la Divizia C, ca si Balaj. Nu vreau sa-i iau apararea lui Balaj, dar pentru lovitura indirecta acordata noua la meciul cu Rapid a fost trimis in "C", ca si Serea de altfel, care si-a batut joc de noi cu Dinamo. Craciunescu are alte unitati de masura. Antrenorul Landi parca e teleghidat, nici acum nu si-a revenit saracul din soc - isi incepe Gino tirada. Ce mare branza ca a fost retrogradat Serea in "C"? La vara este iertat si spre toamna ne trezim iar cu el pe cap. Ar trebui exclus definitiv din arbitraj. Nationalul e persecutat. Ba Tudor, ba Corpodean, acum ni l-au dat pe Serea, ca asta nu apucase sa ne fure - continua Iorgulescu. Dezgustator. La vara ma las de fotbal pentru ca n-am nici o satisfactie. De zece ani tin echipa asta, dar se pare ca sunt interese ca noi sa nu castigam nici un trofeu. Dinamo face tot ce-i sta in putinta pentru a-si atinge scopurile. Oricum, nu mut Nationalul la Craiova pentru ca vreau sa las aceasta echipa pe maini bune", a incheiat Gino.

    "Cainii rosii" sunt revoltati
    Site-ul oficial al "cainilor rosii", "dinamo-online.net", a fost imediat dupa meci gazda unor aprigi discutii legate de arbitrajul lui Serea. Mai jos va prezentam opiniile mai multor fani dinamovisti cu privire la meciul din semifinala Cupei Romaniei. 4 Radu: "Ceea ce s-a intamplat in aceasta seara pe stadionul nostru depaseste cu mult ceea ce am vazut pana acum in materie de aranjamente in fotbal. Multi dintre noi mai traiesc inca cu sufletul langa Dinamo si au fost dezamagiti de circul din aceasta seara.
    * Cerberus: "Blat nu stiu cat a fost, fiindca cel putin unii dintre jucatorii Nationalului au vrut... Cu arbitrul s-a facut magaria".
    * xxx: "Un meci in care te ajuta arbitrul tot blat se cheama! S-a pus presiune pe Marodin si a executat comanda Serea...".
    * joony: "Mi-e sila sa ma mai bucur! Circ cu Arges sa terminam pe locul 2, circ acum, sa-si scape oamenii pielea, cu vesnica noastra salvare, FC National. Cat mai trebuie sa induram asta? Marlanie pe fata... E clar ca vor sa ne ia de fraieri...".
    * RedDogForever: "E o rusine pentru noi, bataie de joc. Arbitrul i-a terminat pe National. Mai avea un pic si se apuca el sa dea gol".
    * mario24: "Mi-e sila. Arbitrul de centru a fost o sluga".
    Articol de: Florin Saiu, Paul Bardasu

  20. #20
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    ROMANIA LIBERA

    Ionica Serea - de pe lista FIFA in Divizia C!

    Farul Constanta si Dinamo Bucuresti vor juca finala Cupei Romaniei la fotbal pe 11 mai, cele doua obtinand calificarea in ultimul act al competitiei dupa ce au eliminat Universitatea Craiova si, respectiv, FC National. Ambele formatii au ajuns in finala insa fiind puternic contestate, echipele invinse acuzand arbitrajul ca ar fi pus un "umar" la eliminarea lor.

    Serea a facut praf meciul din Stefan cel Mare!

    Dinamo a invins cu 4-0 FC National si s-a calificat in finala, numai ca victoria este pusa in umbra de prestatia arbitrului Ionica Serea, cel care a inventat doua penaltyuri pentru gazde si a eliminat doi fotbalisti ai oaspetilor! De altfel, extrem de suparat, presedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Ion Craciunescu, a anuntat ieri ca Serea a fost exclus de pe lista arbitrilor FIFA din luna septembrie a acestui an (fara a mai primi vreo delegare internationala pana atunci) si trimis sa arbitreze pe termen nelimitat in Divizia C! De asemenea, asistenul Ispas Cojocaru, cel care s-a aflat pe partea pe care s-au petrecut toate fazele incriminate, a fost si el trimis pe termen nelimitat in C si oprit de la delegari internationale un an! O atitudine salutara, pe care o dorim repetata atunci cand este cazul, pentru ca probabil numai asa invata unii ce este respectul fata de fotbal si fata de jucatorii care muncesc pentru a-si apropia victoria.
    "Eu spun ca deciziile au fost corecte, dar ne vom lamuri dupa ce vom urmari caseta jocului. Daca voi vedea caseta si voi vedea decizii gresite, voi recunoaste acest lucru", a spus Ioan Andone la finalul jocului. Tehnicianul gazdelor considera ca Dinamo a meritat calificarea in finala. "Ma asteptam sa ne calificam, dar nu la acest scor. Am castigat meritat, pentru ca Dinamo a facut unul din jocurile bune din acest an", a spus Andone. Intrebat daca acest rezultat aduce liniste formatiei, Andone a raspuns: "Nu stiu daca aduce liniste, intrebati-i pe altii, nu pe mine. Ma cam deranjeaza, e normal, dar eu eram cam singurul care in ultimii doi ani nu am fost atacat aici. Meseria trebuie sa mi-o fac pana cand o sa mi se termine contractul si asta este".
    Poate cea mai interesanta declaratie este cea a antrenorului italian Roberto Landi care, venind cu o alta mentalitate fata de cei care activeaza in Divizia A, spune lucrurilor pe nume: "Cred ca este o umilinta pentru profesia de antrenor. Noi muncim toata saptamana si vedem ca munca noastra este astfel "recompensata". Cred ca Dinamo nu avea nevoie de nici un fel de ajutor pentru a castiga. Cred ca cele doua penaltyuri si cele doua cartonase rosii au fost prea mult pentru un astfel de meci. Imi pare rau pentru jucatorii mei, care au fost umiliti, au fost victimele acestui meci. Nu am avut nici macar curajul de a-i privi pe jucatorii de la Dinamo atunci cand se bucurau dupa transformarea loviturilor de la 11 metri si dupa eliminari. Imi asum toata responsabilitatea pentru aceste declaratii", a spus Landi.

    Acuza si Craiova!

    Antrenorul oltenilor, Marian Bondrea, a acuzat si el arbitrajul de la meciul pe care Universitatea Craiova l-a castigat cu 2-1 in fata Farului Constanta, dar care nu a permis gruparii din Banie sa intre in finala Cupei Romaniei. La final, Bondrea a intrat in vestiarul arbitrilor cu o camera video spunand ca inaintea golului marcat de oaspeti Liviu Mihai a comis hent si fault la Marius Iordache. "Este inadmisibil sa fim furati in halul asta! Este al treilea meci consecutiv in care arbitrajele ne fura. Cu Sportul ne-a fost anulat un gol valabil, iar la Iasi doua!"
    La randul lor, constantenii au trait cea mai fericita... infrangere din cariera! Patronul "marinarilor", Gheorghe Bosinceanu, spune si el ca "este cea mai frumoasa infrangere din viata mea. Baietii s-au daruit exemplar si cred ca meritam calificarea in ultimul act. Daca am ajuns in finala, speram sa si castigam. Nu conteaza pe cine vom intalni, speram sa mergem pe aceeasi linie", a spus Bosinceanu.
    Finala Cupei Romaniei se va disputa pe data de 11 mai. Cum stadionul National este impracticabil, este foarte probabil ca jocul sa aiba loc, asa cum s-a intamplat si acum doi ani, pe stadionul Cotroceni.

    Un articol de Bogdan Costea

  21. #21
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    WWW.TOTALSPORT.RO

    Serea va oficia in Divizia C !
    In urma prestatiei penibile din jocul Dinamo - FC National, partida contand pentru mansa retur a semifinalelor Cupei Romaniei, Comisia Centrala a Arbitrilor a luat o decizie extrema in cazul arbitrilor Ionica Serea si Ispas Cojocaru.
    Seful arbitrilor, Ion Craciunescu, a anuntat ca arbitrul Ionica Serea va fi scos de pe lista FIFA, incepand cu luna septembrie, pentru prestatia sa de la meciul Dinamo - FC National, scor 4-0. Serea nu va mai fi delegat la nici un meci international pana atunci si va fi retrogradat pe termen nelimitat la Divizia C, presedintele CCA precizand ca Serea va ramane la acest nivel cel putin pana la finalul acestei editii de campionat. Totodata, asistenul Ispas Cojocaru, care a oficiat la aceeasi partida, va fi retinut de la delegari internationale timp de un an si retrogradat pe termen nelimitat la Divizia C.
    "Am discutat cu cei din comisie si am ajuns la aceasta concluzie. Decizia a fost luata tot dupa ce m-am consultat impreuna cu ei. Asistentul Cojocaru, care i-a semnalizat faza eliminarii lui McKain si primul penalty, este si el vinovat, dar Serea stia, asa cum am discutat de multe ori la cursurile de instruire, ca el este conducatorul jocului si ca trebuia sa fie plasat astfel incat sa vada el ce se intampla", a spus Craciunescu.
    "Este cea mai urata zi din viata mea de cand am venit la CCA", a adaugat seful CCA.
    "Serea era unul dintre arbitrii de perspectiva, insa a gresit si va plati pentru asta. Chiar daca ne confruntam cu lipsa arbitrilor de calitate, am preferat sa continuam pe acelasi drum pe care am mers pana acum. Arbitrajul romanesc este in crestere de credibilitate, nu mai sunt suspiciuni ca unul sau altul arbitreaza in functie de interesele cluburilor, dar greselile se platesc", a concluzionat Craciunescu.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •