Page 54 of 189 FirstFirst ... 444525354555664104154 ... LastLast
Results 1,114 to 1,134 of 3952

Thread: Istoria Progresului asa cum o dovedesc documentele

  1. #1114
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    ...trecea fanfara..., o melodie cantata de unul din progresistii disparuti dintre noi. Ghici care?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #1115
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Chiar asa era?! Pe bune? Progresist?!
    Alamar, e bine ca nu te dezminti niciodata. Sper sa ne molipsim si noi de la tine de optimism. Sa inteleg ca "o, ce veste minunata" o canti avant la lettre? Nu stiu cu campionatul, ca nu cred ca avem voie, dar la cupa putem spera, desi ma tem si de suieratul Rapidului. Daca picam cu ei in cupa? Ar fi excelent pentru celelalte 2.

  3. #1116
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    ...ca si Aurelian Andreescu. Vezi sa treci sa-ti iei...pilula de, vorba vine, intelepciune.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #1117
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    De Dan Spataru stiiam ca este progresist, dar de Aurelian Andreescu nu.
    Bancare, am spus ca zilele astea sunt de doua ori mai optimist, deci si cupa si campionatul. Dupa sarbatori imi trece si raman la una din ele. Desi chestia asta cu eventul nu imi da pace. Se fixeaza din ce in ce mai bine sub scufita. Mai sa fie...

  5. #1118
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Marele Birlic, Coca Andronescu, fratii Ursulescu, Ion Lucian, Constantin Diplan, printre altii.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  6. #1119
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    OFF TOPIC
    Se pare ca Poli Tim e cosmarul lui Be@. Astazi timisorenii l-au achizitionat pe Adi Ilie de la Iasi. Nasol... ! Saraca Be@.

  7. #1120
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    O explicatie pentru care Iacov nu ar dori sa mai fie in functie de conducere la FC National, iar despre urmarirea penala....prinde umbra, scoate-i...:

    Un nou Bodu!
    Corina Marinaş, Remus Răureanu


    Sportul Studenţesc are poprire pe conturi de trei ani. De ce nu şi-a recuperat statul banii din transferurile "studenţilor" în tot acest timp? "Eu sînt în funcţie din 3 august 2005 şi nu vreau să tolerez situaţia din trecut", răspunde directorul Direcţiei Generale a Finanţelor Publice Bucureşti, Cristian Stoina, completînd că "în privinţa clubului FC Naţional, am trimis documentaţia Poliţiei, care poate declanşa urmărirea penală".

    "În calitate de angajator, Vasile Şiman ar trebui să-şi plătească datoriile către stat. Dacă în actele de transfer trece contul unei bunicuţe de la ţară, vom acţiona împotriva celui care semnează ca reprezentant al Sportului, cel mai probabil Şiman. El ar trebui să fie mulţumit că nu calculăm impozit şi pe paltoanele şi celularele pe care le-a mai dat fotbaliştilor", explică Stoina.


    "Urmărirea penală va fi declanşată împotriva persoanelor care au deturnat, cu rea-credinţă, fondurile. Nu e totul la voia bunului plac, cum cred unii, ca Gigi Becali"
    Cristian Stoina

    "Cei din conducerea actualei societăţi au preluat vechile datorii ale asociaţiei sub semnătură. Eu nu mai am nici o treabă"
    Gino Iorgulescu, fost preşedinte FC Naţional

    "Sîntem dispuşi să le plătim, dar numai datoriile, nu şi penalităţile acumulate. Altfel, noi închidem clubul!"
    Constantin Iacov, preşedinte CA al FC Naţional

    Din GSP-fi...tuica care face Oac Oac la orice prilej de inmormantare. Sa-i fie primit Broscoiului Sef si lui Tontolan!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #1121
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Urmarirea penala, speculez eu, se refera la...pozniacul care a preluat cateva luni clubul in 2000, in timp ce Gino, intre timp, se tine in...umbra.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #1122
    senior Zamo's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril
    Marele Birlic, Coca Andronescu, fratii Ursulescu, Ion Lucian, Constantin Diplan, printre altii.
    Trebuia sa-l mentionezi si pe Dem Radulescu .
    http://progresuldincotroceni.blogspot.ro/

  10. #1123
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Din lipsa de alte subiecte, dupa cum va spuneam. Si ce ma intereseaza pe mine urmarirea penala a lui Gino? Cine e Gino? Are vreo legatura cu Progresul? E ca si cum m-ar ameninta ca il pun sub urmarire penala pe Aurelian Temisan. Sau pe femeia lui, Monica Davidescu. Asa, si? Iacov nu cred ca are vreun motiv sa fie ingrijorat din punctul acesta de vedere. Omul si-a aratat toata dispozitia sa plateasca datoriile. Spre deosebire de altii... In plus a dat niste replici de bun simt. Daca omori datornicul nu rezolvi nimic. Banii nu ii mai recuperezi.
    Pe Tolontan il mananca in cur. Pardon, in palma voiam sa zic.

  11. #1124
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Era vorba de pozniac, pardon, bosniacul acela, speculez eu, nu cu... speculum, pardon, cu specula, pardon oricum. Pardon! Si eu stiam de Dem, dar nu eram sigur. Ar mai fi si Marius Pepino, parca, si....Daca mai stie cineva pe...cineva, sa spuna. Mi-am adus aminte, Maestrul Corbeni, un bun canteret de opera al vremii si bun...orator in...Cismigiu. Dumnezeu sa-l odihneasca!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #1125
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Sportul Studenţesc are poprire pe conturi de trei ani. De ce nu şi-a recuperat statul banii din transferurile "studenţilor" în tot acest timp? "Eu sînt în funcţie din 3 august 2005 şi nu vreau să tolerez situaţia din trecut", răspunde directorul Direcţiei Generale a Finanţelor Publice Bucureşti, Cristian Stoina, completînd că "în privinţa clubului FC Naţional, am trimis documentaţia Poliţiei, care poate declanşa urmărirea penală". -din Gazeta Sp.


    Asa deci......Pai si la celelalte cluburi din Bucuresti , cu datorii de 3-4 ori mai mari ca ale noastre, pe cand urmarire penala ? Sau la ele nu e voie ?

  13. #1126
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Thwaite a luat în calcul si varianta rămânerii în Cotroceni”

    Marcel Popescu, impresarul fotbalistului Michael Thwaite, a declarat la Total Sport FM că jucătorul australian este posibil să activeze din retur tot la FC Național. “Stiu că în aceste momente Michael are oferte de la o serie de echipe cum ar fi si Wisla, dar a luat în calcul si posibilitatea de a rămâne în Cotroceni. Nu este disperat să plece. El doreste să prindă lotul Australiei pentru Campionatul Mondial din Germania”.

    ProSport

  14. #1127
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Thwaite a refuzat Dinamo

    Ros-albii erau interesati de achizitionarea apărătorului australian Michael Thwaite, căruia în vară îi expira contractul cu FC National. Fotbalistul în vîrstă de 22 de ani, cotat de către "bancari" la 1,5 milioane de euro, nu ar agrea să continue în România. "Asa, mai bine rămîn si joc la FC National", s-a confesat el prietenilor. Internationalul australian este dorit si de noua echipă a lui Dan Petrescu, Wisla Cracovia. La campioana Poloniei, Thwaite ar putea evolua alături de căpitanul "cîinilor", Florentin Petre.

    Gazeta Sp.

  15. #1128
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Be@, ce te astepti de la fi...tuica lui Tontolan, un stelist notoriu si cu sange...ros-albastru ca si Safta, nici o deosebire intre ei. Intreaba-l si pe Bancaru care a fost...martor si stie mai...multe.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #1129
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    zvonuri?

    Platanii din Cotroceni foşnesc despre revenirea lui Iorgulescu la conducerea lui FC Naţional. Actualul şef al "bancarilor", Constantin Iacov vrea să renunţe la funcţie şi să rămînă simplu acţionar la club, lăsîndu-l ca preşedinte executiv pe fostul patron. În afară de Gino, de treburile echipei se va ocupa şi un proaspăt şomer, Ionel Piscanu, fostul şef cu protocolul la FRF.

    Abiodun Agunbiade s-a căsătorit cu Senli, cu care are şi un copil pe nume Joe. Jucătorul din Cotroceni a părăsit România imediat după ultimul meci. Ceremonia religioasă s-a desfăşurat în Nigeria, însă Abi intenţionează să-şi stabilească familia în Portugalia, acolo unde cei doi au facut rost de un apartament.

  17. #1130
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Ca Gino ar veni, ma rog, inapoi, n-ar fi o noutate, dar venirea lui Oache Piscanu ar fi precum...cutremurul pentru Bucuresti. O catastrofa de om, un ******** gretos, care in anii de liceu era cunoscut pentru escapadele de...betie si in timpul lectilor sau...mai ales, un repetent notoriu al Liceului Matei Basarab si care a facut sport in....spatele curtii, chipurile fiind hand...bale-ist la, surprise, surprise, Dinamo. In acele vremuri se ocupa de vanzarea biletelor de fotbal, la meciuri importante, mai ales internationale, "en gros", intelegeti voi ce vreau sa spun, ocupatie pe care o imparte cu inspiratorul...procurator Becali, cu (sic) care impartaseste si iubirea ********obaloasa pentru "Stefan Cel Mare". Din CV(iciae)-ul lui, sau mai bine zis WC-ul, nu lipseste si parazitarea pana la saracire a lui Dumitrache si alte fapte pline de...suturi in perioada mineriadelor din Valea Jiului. Sper ca este doar o noua rautate a fi...ticii Oac Oac si a Tontolanului, altfel trebuie sa punem FANS pe Oache, ca sa-l stie tot...mucipiu ce baiat de...gratar este.

    Ca Abi vrea in zone mai calde, nu mi se pare ceva neasteptat, si eu vreau, el venind, daca nu ma insel, din Portugalia, in...Platani. Mai interesant ar fi cum sta cu contractul...National. Urez multa fericire familiei Aviodun si cat mai multi...progresisti!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #1131
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Si, totusi, tine de istoria...Progresului:

    Olăroiu a eliminat pe Heerenveen în 2002

    Atunci când antrena pe FC Naţional, viitorul antrenor al Stelei a reuşit să îi scoată pe olandezi din C2, după o victorie cu 3-0 la Bucureşti şi o înfrângere, 0-2, în Olanda.

    Daniel VLAD
    În sezonul 2002-2003 al Cupei UEFA, echipa din Cotroceni, pregătită la acea vreme de Cosmin Olăroiu, a întâlnit în primul tur al competiţiei pe Heerenveen.
    Cu toate că pe hârtie olandezii erau favoriţi, ei au făcut un meci deplorabil la Bucureşti în manşa tur, atunci când au pierdut cu 3-0 în faţa celor de la FC Naţional. “Oli” a construit atunci jocul în jurul atacului continuu bazat pe un presing feroce. Echipa română a reuşit de minune să pună în practică sintagma “atitudine şi agresivitate”, una atât de dragă tehnicianului. Curt, Sabin Ilie şi Olah au fost cei trei marcatori ai “bancarilor” care au dominat copios meciul şi au ratat numeroase ocazii. În returul din Olanda, bucureştenilor nu le-a mai ieşit nimic şi au terminat meciul în corzi. Ei au pierdut cu 2-0, dar s-au calificat în turul al doilea al competiţiei. Acolo au dat piept cu francezii de la PSG, cei care s-au dovedit de netrecut după o dublă victorie, cu 2-0 şi 1-0.

    Prosport

    Imi amintesc cum ziarele nu...si aminteau de acest rezultat cand Dinamo a facut doar 0-0 cu Heerenveen. Dar, iata, a fost suficienta o singura miscare in directie corecta, Oli de la Poli la Steaua si...memoria se imbunatateste brusc, memoria colectiva, sa ne intelegem. Ce ti-e si cu jerpelistii nostrii sportivi!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #1132
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    asta e o ordinareala nemaivazuta! olaroiu era la steaua atunci cand am jucat cu heerenven, iar e.g. a produs un comentariu absolut penibil la meciul retur. deh, ramasese nationalul singura echipa romaneasca in cupele europene. un an mai tarziu, c.t. scria niste chestii oribile, apropo de calificarea in turul 2 al uefa a echipelor fanion ale futbolului romanesc, s&d- zicea el atunci ca n-am mai avut echipe care sa treaca de turul 1 de multa vreme. de fapt era vorba doar de 1 an, dar nationalul nu se punea la socoteala.
    sa amintesc si numele antrenorului nostru de la vremea heerenvenului? zenga, desigur.
    Last edited by krapulax; 18th December 2005 at 13:42.

  20. #1133
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Nu stiu de ce citisem initial ca Olaroiu era manager si de aceea nu am reactionat, oricum tot gresit este. Mi se pare vizibil ca acesti jurnalisti nu pe baza de competenta isi publica articolele concepute fara...prezervativ, scuze persoanelor mai...sensibile, din semintia ineptiilor delirate de pe la Radio...Sant! Alo? Se aude? Sunteti incompetenti si, si mai rau, rau voitori! Pana cand?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #1134
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Doamne ce emotii am trait la acel meci cu Heerenven din Olanda . Mai ales cand ne conduceau cu 2-0 , credeam ca nu se mai termina meciul odata .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •