Page 53 of 189 FirstFirst ... 343515253545563103153 ... LastLast
Results 1,093 to 1,113 of 3952

Thread: Istoria Progresului asa cum o dovedesc documentele

  1. #1093
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Sa fii Platan, Platane!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #1094
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    GSP si Iacov

    Au divorţat!
    Corina Marinaş, Adrian Popa

    La capătul unui mariaj care a durat numai trei luni, Radu Niculescu s-a despărţit definitiv de clubul din Parcul cu Platani

    Reunit ieri, Consiliul de Administraţie al lui FC Naţional a acceptat demisia lui Radu Niculescu din funcţiile de preşedinte şi de acţionar al clubului. Deşi nu a fost prezent la şedinţă, fostul fotbalist a vīndut pachetul de acţiuni celorlalţi investitori din Parcul cu Platani. "Nu rog pe nimeni să rămīnă la echipă, atīt timp cīt nu īşi doreşte acest lucru. Fiecare trebuie să fie responsabil pentru ceea ce decide", a declarat preşedintele Consiliului de Administraţie, Constantin Iacov.

    "Este vina mea că nu am ştiut să gestionez această prietenie, care s-a transformat īntr-o relaţie de afaceri. Au existat divergenţe īntre mine şi Radu, iar eu am luat hotărīri conjuncturale, pe care le-am crezut benefice clubului", a adăugat Iacov.

    Se retrage şi Iacov
    Preşedintele Consiliului de Administraţie, Constantin Iacov, a anunţat că a cumpărat o parte din acţiunile lui Radu Niculescu, ajungīnd la 45 de procente. "Din ianuarie mă voi retrage din conducerea Consiliului şi voi rămīne doar acţionar. Am realizat că dacă vii din afara fenomenului, este greu să faci faţă. Acum căutăm o persoană care să se implice la club, deoarece nu ne mai descurcăm", a mărturisit Iacov.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #1095
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Eu sper sa fie vorba doar de o retragere dintr-o functie nu si de la club. Poate invata mai repede decat ne imaginam sau ne asteptam. Sa nu uitam ca si Gino se tot plangea. Faptul ca vrea sa isi pastreze actiunile reprezinta partea pozitiva a povestii. Poate tot raul va fi spre bine. Poate gaseste pe cineva cu un nume mai rasunator decat al lui care sa vrea sa fie presedinte. Mie mi-a devenit simpaticv personajul si sper sa nu plece definitiv. Un lucru e clar - omul a investit si suflet. Despre relatia cu Niculescu nu cred ca avea prea multe de spus. Greseala a fost ca l-au acceptat nu ca l-au lasat sa plece. Acum e tardiv. Plus ca a zis ca s-ar putea nu ca o s-o faca. Desi eu cred ca o s-o faca, o sa se retraga din functie. Nu pot sa cred ca avea senzatia ca mass-media o sa-i cada la picioare. Nici daca luam campionatul nu se intampla asta. Mass-media se inghesuie la turme.
    Faptul ca inca se agata de unele intalniri pe care urmeaza sa le aiba cu reprezentatnti ANAF spune ceva. Eu daca as pleca de undeva, dintr-o casa, sa zicem, si sunt un afacerist versat, nu m-as apuca sa o fac frumoasa stiind ca nu obtin nimic in plus. Clubul nu o sa se vanda mai bine, daca ar fi sa vina alt cumparator, daca va avea actiunile platite. Mai bine zic, referindu-ma la profit. Adica el baga 3 miliarde pe care nu ii scoate din posibila tranzactie. Si atunci ... qui prodest?

  4. #1096
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Asa am perceput si eu. De ce sa plateasca datoriile daca nu se angajaza afectiv si material, in club, in continuare. Senzatia mea este ca exista deja un nume. Ca o gluma proasta, dar nu improbabil, poate ca revine Gino.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #1097
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Aaaaa... nu! Nu cred ca revine Gino! Pai atunci s-ar confirma ce a spus el, plangandu-se, si anume ca Gino e in spate. Sau Gino e in toate, ca sa respectam zicalele de partid.

  6. #1098
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Thwaite a ales Wisla

    FC National cere cel putin 1,5 milioane de euro pentru internationalul australian si e dispus sa-l piarda gratis in vara, cind i se termina contractul, daca nu primeste aceasta suma. Jucatorul s-a decis deja unde vrea sa evolueze in urmatorii trei ani. Fundasul de la antipozi va semna in ianuarie cu echipa antrenata de Dan Petrescu.
    Fiind unul dintre remarcatii turului de campionat Michael Thwaite, fundasul australian de la FC National, e dorit de multe formatii puternice. Singura echipa care si-a manifestat public intentia de a-l transfera este campioana Poloniei, Wisla Cracovia, unde, de la 1 ianuarie, antrenor va fi Dan Petrescu. Tehnicianul spune ca Thwaite este un jucator pe care-I place si pe care si-l doreste la noua sa formatie.

    Jucatorul e si el incintat de perspectiva de a juca in Polonia, lucru confirmat de impresarul sau, Marcel Popescu. Thwaite vrea sa plece din Romania si, mai ales, vrea sa lucreze cu Dan Petrescu, si pentru ca acesta are conexiuni in Anglia si Italia, tari in care Michael ar dori sa ajunga ulterior. Plus perspectiva de a juca in Liga Campionilor. S-au purtat prin impresarul australianului discutii preliminare si Wisla ii ofera un contract pe trei ani si un salariu substantial marit fata de ceea ce primeste in Cotroceni.

    Ramine acum doar ca ambele cluburi sa cada de acord asupra unui transfer imediat. Deocamdata, insa, se negociaza suma de transfer. Thwaite termina contractul cu FC National in vara, cind poate pleca gratis oriunde doreste. De aceea bancarii tin la pret acum si incearca sa obtina o suma cit mai mare pe jucator.

    Constantin Iacov, presedintele Consiliului de Administratie al lui FC National spune ca e gata sa se aseze la masa tratativelor: "Va pleca, dar pe o suma corecta. Minimum 1,5 milioane de euro. Sint bani din care ne vom achita datoriile la stat. Daca nu primi acesti bani, nu va pleca. Il vom pierde la vara gratis si gata". Iacov a confirmat ca mai sint alte patru cluburi interesate de Thwaite, dar nu le-a dezvaluit numele. Dan Petrescu considera exagerata suma ceruta de National, dar spera ca Wisla si gruparea bancara sa se inteleaga totusi.

    "Eu nu ma cert cu cei de la National, pentru ca am jucat acolo. Daca nu se inteleg cluburile, Legea Bosman ne da dreptul sa semna m cu jucatorul in ultimele sase luni de contract. El termina contractul cu National in vara si sintem gata sa-l asteptam pina atunci, cind nu vom mai da nimic pe el", a spus Petrescu. Si Thwaite e dispus sa astepte sa treaca returul, el fiind decis sa mearga la Wisla.

    CARTE DE VIZITA

    MICHAEL THWAITE
    Data nasterii:2 mai 1983, Cairns (Australia)
    Echipe: Marconi Stallions (2003-'04), FC National (din 2004)

    Debut in Divizia A: 31.07.2004, FC National - FC Brasov 2-1
    In Divizia A: 34 meciuri, 0 goluri
    SPORT TOTAL

  7. #1099

  8. #1100
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    foarte bine ca nu vrea sa-l dea ieftin, chiar daca la vara va pleca gratis. prea s-au invatat toti sa ne **** *** *** ***** * *****

  9. #1101
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Da! Ia sa ii mai **** si noi ***** **** in gur* de ********** S-au invatat!

  10. #1102
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Se simte ca este un om care stie ce inseamna sa investesti si sa fii rasplatit pentru asta. De aceea mi-l doresc in organigrama clubului. S-ar putea ca un motiv care-l determina sa nu poata continua intr-o functie de conducere la club, sa fie si faptul ca, in primavara, se vor demara o serie de proiecte care tin si de stadion si, atunci, nu va avea timp sa se ocupe si de partea administrativa a clubului. Bafta, Iacov! Pari un om de incredere, un progresist, cu alte cuvinte.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #1103
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Impresarul fotbalistului Michael Thwaite, Marcel Popescu, nu exclude nici varianta ca Michael sa ramana la National pentru retur unde are de aparat, cu echipa care l-a lansat in fotbalul mare, locul trei si castigarea Cupei, avand sanse, astfel, sa se afle printre cei 22 australieni pentru mondiale.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #1104
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Asta de unde este? Eu prefer sa plece acum. Mai bine acum pe ceva bani, decat la vara pe gratis. Nu ii face bine nici lui nici noua. Sau sa ramana si sa isi prelungeasca contractul, ceea ce e exclus.
    Va aduceti aminte ca nu prea era ceva de capul lui la inceput? Cam timid. Lasa sa plece asta ca vine Shore. Eu acum i-as mari contractul astuia, cand e in "fasa".

  13. #1105
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Azi, variatiunui bancare pe tema...transhumantei:

    Niculescu a condus FC Naţional două luni


    Fostul fotbalist bancar Radu Niculescu a venit la şefia lui FC Naţional pe 10 octombrie şi a plecat pe 15 decembrie

    Īncepānd cu ziua de 1 ianuarie 2006, gruparea bancară nu va mai avea nici o persoană īn funcţia de preşedinte, indiferent că este de club sau de Consiliu de Administraţie, situaţie unică īn fotbalul romānesc.
    Controversatul fotbalist Radu Niculescu a demonstrat că nu este īn stare să stea īntr-un loc mult timp, nici măcar dacă este vorba să ocupe o funcţie administrativă. Īn ziua de 10 octombrie a preluat de la Gino Iorgulescu preşedinţia lui FC Naţional, după ce a cumpărat 27 la sută din acţiunile clubului. Pe 15 decembrie, el l-a anunţat pe preşedintele Consiliului de Administraţie, Constantin Iacov, că nu mai doreşte să continue, motiv pentru care i-a vāndut respectivului toate acţiunile pe care le avea. "Cu regret pot să spun că Radu Niculescu s-a retras din toată organigrama clubului, ca acţionar şi ca membru īn Consiliul de Administraţie. E un lucru care nu īmi provoacă deloc plăcere. Īmi pare sincer rău că s-a retras. E şi vina mea pentru că n-am putut să gestionez o relaţie care, la īnceput, a fost de prietenie, apoi a devenit de afaceri", a spus Iacov, care n-a putut preciza cine va ocupa funcţia vacantă.
    FC Naţional nu mai are, deci preşedinte. Problema cea mai gravă este că, de la 1 ianuarie ar putea să nu maibă nici preşedinte al Consiliului de Administraţie, deoarece Iacov vrea să renunţe la respectiva funcţie şi să rămānă simplu acţionar. "Există varianta să mă retrag de la 1 ianuarie 2006. S-ar putea să aducem pe cineva nou, pentru că nu ştiu dacă mai pot să fac faţă. E un fenomen pe care nu īl credeam atāt de greu. Adunarea Generală a votat să īmi pot preda funcţia unei alte persoane pe o perioadă de şase luni, ceea ce mă bucură. Nu se ştie sigur dacă eu voi pleca", a precizat Iacov.
    Oficialul bancar a menţionat că este dezamăgit că este acuzat că nu a făcut nimic pentru club. "Mereu se spune că n-am reuşit să facem nimic cu FC Naţional, că nu suntem promovaţi, cu toate că suntem calificaţi īn semifinalele Cupei şi pe locul trei īn campionat, multe instituţii din mass-media nici nu pomenesc de FC Naţional, de aceea spun că ar trebui să vină altă persoană mai competentă decāt mine", a adăugat Iacov, care a precizat că există "o presiune" din exterior asupra clubului bancar, cum că Iorgulescu ar continua să conducă pe FC Naţional prin intermediul său ori al lui Radu Niculescu.
    Iacov a declarat că doreşte să rămānă īn continuare acţionar īn cadrul clubului. "Vreau să rămān īn continuare acţionar. Am cumpărat o parte din acţiuni de la Radu Niculescu şi am ajuns undeva la 45 la sută. Cealaltă parte am luat-o de la Răzvan Mihalache (n.r. - alt acţionar). Dacă şi ceilalţi colegi vor fi de acord, voi rămāne simplu acţionar", a adăugat el, care a recunoscut că decizia de a se retrage din funcţia de preşedinte al CA este influenţată de demisia lui Radu Niculescu. "Am īncercat să īl conving pe Radu Niculescu să renunţe la decizia de a părăsi gruparea noastră, dar nu am reuşit", a mai spus Iacov. Acesta a precizat faptul că clubul va īnainta un proiect către Agenţia Naţională de Administrare Fiscală prin care să se reuşească plata datoriilor restante la buget. "Spre surprinderea multora, suntem la zi cu plăţile către jucători şi buget, nu şi cu restanţele. Avem un proiect pe care īl vom prezenta ANAF, iar dacă această instituţie va accepta soluţia de stingere a datoriilor noastre, s-ar putea să fim unul dintre puţinele cluburi care, īn februarie-martie, va avea toate datoriile restante plătite la zi. Deşi nu ne aparţin, le īnsuşim şi le vom plăti", a spus el.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  14. #1106
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Imi pare rau sa remarc asta, dar nu e nimic nou sub Soare. Si nici nu vad care ar fi problema lipsei unui presedinte pe o perioada de timp. Ce, nu se poate sa jucam fotbal, sau sa ne antrenam fara presedinte?

  15. #1107
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Se pare ca ziarele, in lipsa de subiecte, speculeaza despre...subiecti!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #1108
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Sau fac variatiuni pe aceeasi tema. Cum ar fi:

    Wisla- prima optiune pentru Thwaite

    Jucatorul australian al lui FC National, Michael Thwaite, ar putea parasi gruparea din "Parcul cu Platani". Marcel Popescu, impresarul fotbalistului, a declarat la TotalSport FM ca Thwaite are mai multe oferte printre care si cea de la Wisla Cracovia, echipa ce va fi antrenata de Dan Petrescu: "El este in ultimele sase luni de contract. Wisla nu este singurul club interesat de serviciile sale, dar echipa poloneza, care este o formatie cu sanse reale de a juca in Liga Campionilor in sezonul urmator, este o tentatie". Marcel Popescu considera ca oportunitatea de a lucra cu Dan Petrescu este unul din motivele pentru care Wisla reprezinta prima optiune pentru jucator: "Faptul ca poate ajunge sa lucreze cu un antrenor care a evoluat ca jucator in Anglia, tara de destinatie pentru multi australieni, constituie un punct important in luarea unei decizii". I
    mpresarul australianului a precizat ca Thwaite ar putea ramane, totusi, in parcul cu Platani deorece Nationalul este o echipa de top in Romania: "El este in vacanta, i-am spus sa stea linistit. Vom vedea ce se vaintampla pe 10-12 ianuarie cand se va reuni lotul. Nu exclud posibilitatea de a continua la FC National, care este o echipa ce se lupta pentru podium. Pentru el este important sa continue in acelasi sistem in care s-a afirmat si s-a facut remarcat de Guus Hidink(selectionerul Australiei). Poate va reusi sa ajunga de la FC National la turneul final al Campionatului Mondial din Germania". Thwaite nu a mai jucat in ultimele meciuri pentru bancari deorece nu a semnat prelungirea contractului. Conducerea clubului nu doreste sa se desparta gratis de un fotbalist cu potential, dar Thwaite pare tentat sa se transfere in strainatate.
    SPORT TOTAL

  17. #1109
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Vad ca numai noi am ramas pe aici... Nu mai vine nimeni macar sa isi dea cu parerea. Cred ca e din cauza sarbatorilor. Foarte frumos. I-a cuprins spiritul Craciunului.

  18. #1110
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Sunt spirit...uali, cu alte cuvinte. Noi doar...progresiti, desi spiritul asta ma (cu)prinde din ce in ce mai mult si pe mine, dar de stat stau...platan!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #1111
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    Prezent, sa traiti!
    Eu raman pe taramul viselor frumoase. Visez cum o sa fie la vara cand se termina campionatul si o sa cantam "O, ce veste minunata" cand Progresul va realiza eventul. Acum cu apropierea Craciunului sunt de doua ori mai optimist decat de obicei.

  20. #1112
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Alamar, ar trebui sa raspandesti spiritul tau...minunat si celorlalti progresisti. N-ar fi rau, modalitatea cea mai buna ar fi sa-ti formezi o trupa pe care s-o numesti Los Alamos si uite asa am scapa si de Los Platanos, ne-am face si mai multi...Fans si in plus am beneficia de buna dispozitie ad...libitum. Si sa nu uit esentialul, HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #1113
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    Alamos, alamuri, ma duce cu gandul la fanfara. Sa trecem noi "en fanfare" de adversari in retur si sa scrie presa ca, Progresul face muzica...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •