Page 102 of 189 FirstFirst ... 25292100101102103104112152 ... LastLast
Results 2,122 to 2,142 of 3952

Thread: Istoria Progresului asa cum o dovedesc documentele

  1. #2122
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Am inceput meciul fara atacantii titulari, iar dupa accidentarea lui Burca s-a dereglat si sistemul de aparare. Nu-i o scuza ci o oarecare explicatie. Problema majora ramane lipsa unui atacant care da goluri.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #2123
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Sa nu-l uitam pe Thwaite, caci traim in Romania libera. Oare?

    Cazul Thwaite" - decizii care se bat cap in cap Miercuri 12 Aprilie 2006

    "Cazul Thwaite" provoaca rumoare, el fiind "intors" pe toate partile de trei dintre comisiile federale care, culmea, au dat "sentinte" diferite! Oare cele trei comisii nu au analizat cazul avand aceleasi acte la dispozitie?

    Atunci cine greseste?

    Prima comisie, cea pentru Statutul Jucatorului, a admis cererea formulata de FC National si a constatat ca termenul de valabilitate al contractului de munca al jucatorului Michael Thwaite este pana pe data de 1 decembrie 2006. Consiliul de Administratie al FC National l-a suspendat pe Thwaite pana la finalul contractului, pe motiv ca a semnat cu Wisla Cracovia cu mai mult de sase luni inainte de expirarea contractului, incalcand regulamentele FIFA.
    A doua comisie care a analizat cazul a fost cea de Disciplina, care trebuie sa isi dea acordul pentru ca suspendarea sa intre in vigoare. Numai ca a respins cererea FC National considerand-o nefondata, desi prima instanta, Comisia pentru Statutul Jucatorului, o admisese!
    Pentru a treia oara, FC National a facut apel, iar Comisia de Apel a respins hotararea gruparii bancare!
    Presedintele FC National, Constantin Iacov, a prezentat presei in data de 3 februarie contractul dintre Thwaite si FC National, pe care figurau doua variante privind durata intelegerii: una trecuta cu litere, potrivit careia contractul incepe la 1 august 2005 si se intinde pe durata unui an si patru luni - deci ar expira la 1 decembrie 2006 - si alta, trecuta in cifre, care arata ca data expirarii este 1 iulie 2006. Michael Thwaite a semnat la inceputul anului o intelegere pe cinci sezoane cu Wisla Cracovia, cu incepere de la 1 iulie 2006, gruparea poloneza fiind informata ca jucatorul se afla in ultimele sase luni de contract cu FC National.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #2124
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Mai italian decat...Papa, confor, GSP

    Şunda, mai italian


    "Minerii" au īnceput incisiv, punīnd presiune pe poarta adversă. Diniţă (9, 31) şi C. Petre (24), nemarcaţi, au şutat īnsă peste poarta lui Stanev. Replica Naţionalului a venit din partea lui Marian Savu (13,19), dar atacantul nu a reuşit să fructifice ocaziile, fiind nevoit apoi să iasă accidentat. Finalul reprizei i-a găsit pe "mineri" făcīnd presing la poarta lui Stanev.

    La reluarea partidei, trupa lui Şunda a lăsat impresia că cedează conducerea jocului, apărīndu-se organizat, iar Naţionalul nu a reuşit să creeze nici un pericol la poarta lui Hotoboc. Īn minutul 65, Drăgan a insistat la o minge ce părea pierdută, a centrat din colţul terenului, Diniţă a preluat şi i-a trimis lui Paleacu, care, din 15 metri, a trimis un şut la rădăcina barei. Golul marcat i-a trezit pe "bancari", dar D. Marin nu a reuşit din 9 metri decīt un şut peste poartă. Prelungirile le-au aparţinut tot gazdelor. Drăgan a scăpat singur cu Stanev, acesta a respins īn faţă la Paleacu care a pasat cu călcīiul pentru un şut al lui Mircea Gheorghe. Fluier final şi "minerii" sīnt tot mai departe de grijile retrogradării.

    Directorul sportiv al "bancarilor", Vicenţiu Iorgulescu, i-a aşteptat pe arbitri pe tunelul către vestiare. "Nu aveţi pic de valoare!. Nu am mai văzut un asemenea arbitraj. Din cauza voastră am pierdut!", a urlat oficialul către brigadă.


    "Aţi ascuns blatul"
    Deşi partida trebuia să fie transmisă de Telesport, postul de televiziune a renunţat din cauza unor probleme cu satelitul. Preşedintele lui FC Vaslui, Octavian Apetrei, l-a sunat pe regizorul transmisiei şi l-a acuzat că defecţiunea este doar un pretext: "Aţi intrat īn jocul lor, deoarece ştiaţi că vor face blat. Le-aţi acoperit murdăria!". (Sami Tamaş)
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #2125
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucureŗti,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1

    Lightbulb si totusi...

    Tot mai multi zic ca a fost blat.Chiar nu stiu ce sa cred.Nu am vazut meciul.A fost sau nu?

  5. #2126
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucureŗti,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Jiul - FC National 2-0 (0-0)

    In primul meci al etapei a 22-a, Jiul Petrosani a invins, ieri, cu 2-0, pe propriul teren, formatia FC National. Echipa-gazda a dominat categoric meciul, reusind sa se desprinda in castigatoare in repriza secunda, prin golurile marcate de Paleacu (65) si M. Gheorghe (90+1). In urma acestui rezultat, Jiul a scapat, practic, de emotiile retrogradarii.
    ___LIBERTATEA___

  6. #2127
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by george_fcn
    Tot mai multi zic ca a fost blat.Chiar nu stiu ce sa cred.Nu am vazut meciul.A fost sau nu?
    Blat cu 9 cartonase galbene , si cu o gramada de accidentati ? Tu te iei dupa tot felul de frustrati ? Adevarul e ca de cateva etape nu mai jucam nimic .

  7. #2128
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Asta cam asa este si ma refer, de fapt, la retur. Se pare ca si apararea care a mers bine pana acum a scartit serios ieri. Este adevarat ca dupa ce am pierdut cam toti atacantii, din cauza accidentarilor dinainte si din timpul meciului, accidentarea lui Burca a dereglat relatiile de joc si din aparare. Ar fi o explicatie dar nu si o scuza.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #2129
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Be@, nu e vina ta, dar eu sunt frustrat.

  9. #2130
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Insinuezi ca a fost blat ? Bancare , cred ca nu l-ai vazut pe Bergodi la Prima TV cum gesticula si ii explica arbitrului ca la primul gol a fost faul in atac . Iar Marian Savu a spus ca a fost viciere de rezultat . Ca sa nu mai pomenesc de declaratia lui Vicentiu .... Crezi ca asa se face un blat , cu 9 galbene si multi accidentati ? Asta e realitatea . Jiul evolueaza foarte bine acasa , iar jocul nostru in ultima vreme scartie , din pacate .

  10. #2131
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    De acord cu Be@!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #2132
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucureŗti,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by be@
    Insinuezi ca a fost blat ? Bancare , cred ca nu l-ai vazut pe Bergodi la Prima TV cum gesticula si ii explica arbitrului ca la primul gol a fost faul in atac . Iar Marian Savu a spus ca a fost viciere de rezultat . Ca sa nu mai pomenesc de declaratia lui Vicentiu .... Crezi ca asa se face un blat , cu 9 galbene si multi accidentati ? Asta e realitatea . Jiul evolueaza foarte bine acasa , iar jocul nostru in ultima vreme scartie , din pacate .
    Mie mi s-a parut ca cel mai bun meci al nostru din sezonul asta a fost cel cu Sportul.Au mers pasele super bine,am dat si goluri(2),si am atacat in continuu.Ce as vrea pe viitor,dupa ce o sa joc la national sa ajung antrenor!Eu decat asta vreau sa joc la national,un an-doi la o echipa straina,sa ma intorc si sa antrenez nationalul!

  12. #2133
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Be@, poate ai si tu dreptate. Nu stiu. Eu nu am vazut meciul, dar orice s-ar zice valoarea noastra e mult peste cea a Jiului. In definitiv suntem o echipa plina de surprize. De ce sa fim noi pe locul 3 cand poate fi Sportul? Mai ales ca aveam o perioada mai relaxata, teoretic, Jiul, Vaslui, Pandurii, etc. Echipa sub noi. Tot teoretic.

  13. #2134
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Pai si in tur, jucam bine meciurile mai dificile si o zbarceam acolo unde nu ne asteptam, lucrul fiind valabil si pentru inceputul returului.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  14. #2135
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Vincentiu Iorgulescu a fost demis de la FC National

    Consiliul de Administratie al FC National l-a eliberat, joi, din functie pe directorul sportiv Vicentiu Iorgulescu, pentru abateri grave de la conduita impusa unui oficial al clubului, se arata intr-un comunicat al grupării bancare.

    "Aceasta masura a fost dictata de gravele abateri de la conduita impusa unui oficial al unui club sportiv, abateri repetate si care nu pot fi trecute cu vederea", se mentioneaza in comunicatul semnat de presedintele Consiliului de Administratie, Constantin Iacov.

    Vicenţiu Iorgulescu a fost implicat, marti, dupa partida Jiul Petrosani - FC National, scor 2-0, din etapa a XXII-a, intr-un incident la vestiare cu brigada de arbitri. Protestele si acuzele sale la adresa manierei de arbitraj nu au fost insa mentionate in raportul observatorului, astfel incit Iorgulescu nu va fi chemat la urmatoarea sedinta a Comisiei de Disciplina a FRF.

    (c) spt.ro

  15. #2136
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Astia ne asculta pe noi. Bravo Iacov!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #2137
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    Iata ca Iacov pare sa arate ca nu e o "marioneta" in mainile lui gino.

  17. #2138
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Bucureŗti,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril
    Astia ne asculta pe noi. Bravo Iacov!
    Decizie buna,parca ar citi forumul.La fel s-a intamplat si cu biletele!

  18. #2139
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    ...si cu intinerirea lotului, daca ar fi dupa sugestiile din scrisoare, inclusiv cu aducerea la meciuri a vechilor progresisti. Sper sa nu fie doar o iluzie!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #2140
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    S-uite-asa scaparam noi de "mizeria de Vicentiu",vorba celor de la FANS,si implicit de clanul Iorgulescu.E bine ca avem un presedinte care chiar ia atitudine.

  20. #2141
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Gsp despre...vanzari, partea lor tare!

    Vīnzător?!
    Marius Mărgărit, Corina Marinaş

    Iacov zice că l-a dat afară pe Vicenţiu Iorgulescu pentru "grave abateri disciplinare", dar surse ale Gazetei susţin că motivul ar fi fost "blatul" cu Jiul, pe 80.000 de euro

    Imediat după meciul Jiul- FC Naţional, 2-0, directorul sportiv al "bancarilor", Vicenţiu Iorgulescu le-a făcut scandal arbitrilor, la vestiare: "A fost cel mai prost arbitraj pe care l-am văzut vreodată. Din cauza voastră am pierdut! Să vă fie ruşine!". Miercuri seară, el a fost exclus din conducerea clubului de către Constantin Iacov, preşedintele Consiliului de Administraţie? Motivul? Oficial se vorbeşte de "grave şi repetate abateri de la conduita impusă unui reprezentant al clubului, care nu pot trecute cu vederea".

    Surse ale Gazetei susţin īnsă că este vorba de ceva mult mai grav. Pe baza unor informaţii, Constantin Iacov a aflat că subalternul său ar fi fost cel care a pus la cale un "blat" cu Jiul. Mai mult, preşedintele "bancarilor" ar şti şi suma pe care petroşănenii ar fi dat-o pentru ca FC Naţional să se predea: 80.000 de euro. "Gata cu Vicenţiu! Şi aşa īl bănuiam de mai mult timp!", s-ar fi exprimat Iacov īntr-un cerc de apropiaţi. El continuă propriile investigaţii pentru a-i depista şi pe jucătorii care ar fi participat la aranjament. Aflīnd cele petrecute, unul dintre fotbaliştii Jiului a spus: "O fi fost ceva, că prea erau morţi ăia de la FC Naţional".

    Ce spune Vicenţiu
    Fostul director sportiv al "bancarilor", Vicenţiu Iorgulescu, a ţinut să precizeze motivele care au dus la demiterea sa: "M-a sunat miercuri seară Constantin Iacov şi mi-a spus că nu mai lucrez la club, dar fără alte explicaţii. Nu aveam voie să vorbesc cu presa sau cu arbitrii. Trebuia să tac chiar dacă eram călcaţi de alţii īn picioare. Dar eu sīnt mai impulsiv şi, dacă am luat apărarea echipei, am fost prost īnţeles. Nu-i port pică lui Iacov, deoarece nu se pricepe la fotbal. Probabil eram īn plus. Cīnd l-am acceptat īn grupul nostru, am zis că ne este ca un frate, dar acum şi-a luat-o īn cap. După 10 ani īn care mi-am dedicat acestui club, mă voi relaxa". Īntrebat de situaţia fratelui său, fostul preşedinte al grupării din Cotroceni, Gino Iorgulescu, a răspuns sec: "Tata şi mama sīnt bine, cred că şi frate-meu. Nu mă interesează pe mine ce face el".

    "Scoateţi-va din vocabular cuvīntul blat! M-a făcut şi pe mine Porumboiu să revăd tot meciul, dar vă spun că nu a fost nimic necurat. Jiul are echipă de primele opt īn campionat"
    Dumitru Dragomir, preşedinte LPF

    "N-am spus niciodată că a fost blat. Noi mergem la Naţional să ne jucăm şansa şi sper să scoatem cel puţin un punct"
    Octavian Apetrei, preşedinte FC Vaslui

    "Nu mă interesează pe mine ce se īntīmplă īn curtea lor, iar despre o posibilă partidă aranjată nu se merită să comentez"
    Alin Simota, patron Jiul
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #2142
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Gardianul despre vanzare, intr-o varianta prescurtata si...insinuanta

    Constantin Iacov se declara pregatit sa se prezinte la Parchet

    Constantin Iacov, presedintele lui FC National, a declarat ca se va prezenta la Parchet dupa numai cinci minute de la momentul in care vor exista dovezi ca meciul cu Jiul a fost blat. El a comentat si demiterea lui Vicentiu Iorgulescu, precizand ca acesta era certat si cu cu fratele sau, Gino Iorgulescu, deci nu s-a pus problema sa ramana neconditionat la club.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •