Page 6 of 189 FirstFirst ... 456781656106 ... LastLast
Results 106 to 126 of 3952

Thread: Istoria Progresului asa cum o dovedesc documentele

  1. #106
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    www.afacerionline.com, site "Top Birotica SRL", persoana de contact: Razvan Valentin Mihalache. Site suspect de gol in...oferte.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #107
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    FC National a scapat de saracie !

    Gruparea din Cotroceni s-a transformat in societate pe actiuni, fiind condusa de Constantin Iacov (30% - presedintele CA), Razvan Mihalache (30% - vicepresedinte executiv) si Gino Iorgulescu (33% - presedinte executiv).
    FC National are ca obiectiv in noul sezon calificarea in cupele europene, a anuntat ieri presedintele clubului din Cotroceni, Gino Iorgulescu. Acesta a precizat ca FC National s-a schimbat din asociatie non-profit in societate comerciala (SC Fotbal Club National 2000 SA) pentru atragerea unor oameni care sa sprijine financiar aceasta grupare.

    Actionariatul este format din Constantin Iacov, presedintele Consiliului de Administratie, si Razvan Mihalache, fiecare cu cate 30 de procente din pachetul de actiuni, Gino Iorgulescu (33 la suta) si alti sapte membri fondatori cu cate un procent.

    Razvan Mihalache are o firma care activeaza in domeniul articolelor de birotica, iar Constantin Iacov are afaceri in constructii, este actionar la mai multe firme din strainatate, dar se ocupa si cu investitiile la bursa si in imobiliare.

    Structura organizatorica a noii societati arata astfel: presedinte al Consiliului de Administratie si director general al clubului - Constantin Iacov, membru in Consiliul de Administratie si presedinte al clubului - Gino Iorgulescu, membru in Consiliul de Administratie - Razvan Mihalache, vicepresedinte al clubului - Vasile Goga, consilier juridic - Eugen Preda, director financiar - Bertina Bugeanu, director administrativ - Janeta Radu, director marketing si relatii cu presa - Madalina Georgescu si organizator competitii - Cristian Ficleanu.

    "Pana acum nu am avut legatura cu fotbalul si recunosc ca nu ma pricep. Sunt de mult timp un sustinator al lui FC National, dar, daca ma puneti, nu pot sa-i asez in teren pe jucatori. Eu ma voi ocupa strict de partea economica si pot sa spun ca acest club va avea un buget de trei milioane de euro. Suma nu este impresionanta deloc, tinand cont si de faptul ca aici intra si taxele, si impozitele pe care le vom plati la stat pentru sezonul 2005-2006. Oricum, la sfarsitul sezonului vrem sa fim primul club din Romania care publica bugetul de venituri si cheltuieli", a declarat Iacov.

    Intrebat ce se va intampla cu datoriile pe care clubul le are catre BNR, proprietara bazei si a stadionului din Cotroceni, noul presedinte al Consiliului de Administratie, in varsta de 34 de ani, a raspuns: "Vom plati acele datorii, dar deocamdata nu am avut nici o intalnire cu reprezentantii BNR. Eu cred ca vom gasi o cale comuna pentru a rezolva aceasta problema, chiar daca din pacate legea nu ne permite sa reesalonam aceste datorii".

    Printre obiectivele pe care si le propune noua societate se afla si atragerea publicului la meciurile echipei. "Chiar avem un program pentru acest lucru. Vrem sa achizitionam doua masini de clasa medie care vor fi acordate suporterilor prin tragere la sorti la finalul turului si returului", a explicat Iacov.

    Pana in prezent au fost facute 10 achizitii: portar - Florin Prunea, fundasi - Ducu Emil Minu, Samuel Jordan Shore, Nicusor Ovidiu Burca, Ciprian Costel Mozacu, mijlocasi - Zeno Bundea, Eugen Riosanu, Mircea Oprea, atacanti - Adrian Campeanu si Lopez Gonzalo Ucha.

    Roberto Landi, antrenorul echipei, a multumit clubului "bancar", care i-a oferit posibilitatea sa revina pentru a activa din nou in Romania. "Avem un lot cu jucatori importanti, care imbina experienta cu tineretea", a spus Landi.

    Florin Prunea, 37 ani, care a parasit formatia greaca Xanthi, a mentionat la randul sau: "Am avut discutii cu mai multe echipe in aceasta vara, a aparut insa oferta de la FC National pe care am acceptat-o fara rezerve. Am aici doi ani de contract si chiar sper sa stau doi ani de zile. La toate echipele unde am fost, am terminat contractele in conditii bune, la fel se va intampla si la FC National. Pentru mine, performanta inseamna cat mai putine goluri primite si cat mai multe puncte".
    ZIUA

  3. #108
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    FC National, buget de trei milioane de euro

    Clubul FC National s-a transformat din societate non-profit in societate pe actiuni si va avea un buget de trei milioane de euro in sezonul 2005-2006, a anuntat, ieri, in cadrul unei conferinte de presa, noul presedinte al Consiliului de Administratie al gruparii din Cotroceni, Constantin Iacov. Printre obiectivele pe care si le propune noua societate se afla si atragerea publicului la meciurile echipei FC National. "Chiar avem un program pentru acest lucru. Vrem sa achizitionam doua masini de clasa medie care vor fi acordate suporterilor prin tragere la sorti la finalul turului si returului", a explicat Iacov. Prima achizitie de marca a noii societati este aducerea portarului Florin Prunea, care, la 37 de ani, a semnat un contract pe doi ani cu gruparea din Parcul cu Platani.
    ADEVARUL

  4. #109
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Cu intarziere...

    Prunea se mută la FC Naţional

    Portarul Florin Prunea a ajuns la un acord cu conducerea grupării FC Naţional, pentru care va evolua în sezonul competiţional 2005/2006. "Din seara aceasta (n.r.-cea de luni) sunt jucătorul lui FC Naţional. Îmi doresc să primesc cât mai puţine goluri şi să câştig cât mai multe puncte cu FC Naţional", a declarat Prunea, care a refuzat să dezvăluie perioada pe care se întinde contractul său cu gruparea bucureşteană. El a evoluat de-a lungul carierei la Dinamo (1985-1988, 1992-1998, 2001-2002), "U" Cluj (1988-1990, 1991-1992, 1997-1998), Univ. Craiova (1990-1991, 1999), Erzurumspor (1998-1999), Astra (2000), Litex Loveci (2000), FCM Bacău (2002-2003, 2004), FC Braşov (2003) şi Xanthi Skoda (2004-2005). La aceasta din urmă a fost coleg cu un alt român, Stelian Carabaş. Directorul sportiv al FC Naţional, Vicenţiu Iorgulescu, a spus că discuţiile cu Prunea au demarat săptămâna trecută. "Ştiu că au fost ceva discuţii, că a vorbit Gino Iorgulescu (n.r. - preşedintele clubului) cu el şi s-au înţeles. Mai multe detalii nu ştiu încă nici eu despre acest subiect", a spus acesta.
    AZI

  5. #110
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    National de 3 milioane de euro

    BUGET. Constantin Iacov, presedinte al Consiliului de Administratie la noua societate de actiuni SC Fotbal Club National 2000 SA, a anuntat ieri in cadrul unei conferinte de presa ca gruparea din Cotroceni va avea un buget de 3 milioane de euro pentru sezonul 2005/2006. Tot ieri, au fost prezentate si cele 10 achizitii ale „bancarilor”. Printre cei mai importanti jucatori se numara portarul Florin Prunea (Xanthi Skoda) si fundasul Ovidiu Burca (Dinamo)
    EVZ

  6. #111
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Trei milioane de euro buget pentru FC National
    Clubul FC National s-a transformat din societate non-profit in societate pe actiuni si va avea un buget de trei milioane de euro in sezonul 2005-2006, a anuntat noul presedinte al Consiliului de Administratie al gruparii din Cotroceni, Constantin Iacov. Noua societate, numita SC Fotbal Club National 2000 SA, are 10 actionari, dintre care 7 sunt fosti membri fondatori care au doar cate un procent din actiuni. Presedintele Gino Iorgulescu este actionarul principal cu 33%, urmat de oamenii de afaceri Razvan Mihalache si Constantin Iacov, fiecare cu cate 30%.

    Obiectivul : calificarea intr-o cupa europeana.

    Gino Iorgulescu a declarat ca obiectivul echipei in sezonul 2005-2006 este calificarea intr-o cupa europeana. "Noi ne propunem in fiecare an sa participam in cupele europene, asa ca si acum vrem sa ne asiguram un loc intr-o astfel de competitie la finalul campionatului. Am facut achizitii numeroase pentru a ne acoperi posturile lasate libere de plecari si pentru a realiza acest obiectiv. In aceasta campanie am facut 10 achizitii si vom mai aduce inca 2 jucatori cu care suntem momentan in discutii", a explicat Iorgulescu.
    Lotul echipei FC National este compus din urmatorii 25 de jucatori: Portari: Eugen Nae, Florin Prunea,
    Fundasi: Daniel Ghindeanu, Roberto Iancu, Ninu Emil Ducu, Cristian Sapunaru, Michael Thwaite, Samuel Jordan Shore, Ovidiu Burca, Elias Bazzi, Ciprian Mozacu,
    Mijlocasi: Hristu Chiacu, Abiodun Agunbiade, Zeno Bundea, Catalin Lita, John Wayne Shroj, Ovidiu Herea, Eugen Riosanu, Mihai Panc, Mircea Oprea,
    Atacanti: Ryan Griffiths, Ionut Savu, Marian Savu, Adrian Campeanu, Lopez Ucha .

    Componenta staff-ului tehnic a formatiei bancare este urmatoarea:
    Antrenor principal - Roberto Landi,
    Antrenor secund - Catalin Necula,
    Antrenor cu portarii - Gheorghe Nitu,
    Preparatori fizici - Urbano Lega si Ionel Colonel,
    Medic - Dan Craciunescu,
    Asistent medical - Roger Popovici,
    Masor - Costel Moroiu.

    (Marti 02.08.2005, Fanatik)

  7. #112
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    FC National a scapat de saracie!
    Cu problemele financiare rezolvate, Gino Iorgulescu, presedintele "bancarilor", vrea sa atace cupele europene in acest sezon. FC National s-a schimbat din asociatie non-profit in societate comerciala, pentru atragerea unor oameni care sa sprijine financiar aceasta grupare. Actionariatul este format din Constantin Iacov – presedintele Consiliului de Administratie, si Razvan Mihalache, fiecare cu cate 30% din pachetul de actiuni, Gino Iorgulescu (33%) si alti 7 membri fondatori, cu cate un singur procent. Bugetul echipei se ridica la circa 3 milioane euro pentru sezonul 2005-2006.
    GARDIANUL

  8. #113
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    FC NATIONAL. Clubul din Cotroceni s-a transformat din societate non-profit in societate pe actiuni si va avea un buget de trei milioane de euro in sezonul 2005-2006. Noua societate, numita SC Fotbal Club National 2000 SA, are 10 actionari, dintre care 7 sunt fosti membri fondatori care au doar cate un procent din actiuni. Presedintele Gino Iorgulescu este actionarul principal, cu 33 de procente, urmat de oamenii de afaceri Razvan Mihalache si Constantin Iacov, cu cate 30%. Iacov va ocupa si functia de presedinte al Consiliului de Administratie si director general al clubului, care are drept obiectiv pentru noul sezon calificarea intr-o cupa europeana. In cadrul conferintei de presa de ieri a avut loc si prezentarea oficiala a jucatorilor transferati in intersezon, cea mai recenta achizitie fiind portarul Florin Prunea.
    JURNALUL NATIONAL

  9. #114
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Gino, sef pe hirtie
    In conferinta de presa de ieri, presedintele Gino Iorgulescu a facut cunoscuta noua structura de conducere a clubului. Presedintele Consiliului de Administratie al gruparii din Cotroceni, transformata recent din societate non-profit in societate pe actiuni, este omul de afaceri Constantin Iacov, acesta detinind 30 la suta din portofoliul clublui. Alte 30 la suta de actiuni sint in proprietatea lui Razvan Mihalache, care este insa doar membru in Consiliu de Administratie.



    Desi Gino Iorgulescu este actionarul principal al societatii, detinind 33 la suta din actiuni, Iacov a declarat ca “domnul Iorgulescu se va ocupa doar de departamentul sportiv, fara sa mai aiba printre atributiuni si coordonarea activitatii departamentului economico-financiar al clubului”.
    Iacov a tinut sa lamureasca si problema datoriilor pe care le are FC National catre Banca Nationala a României si catre stat, cifrate la citeva zeci de miliarde. “Datoriile catre Banca Nationala vor fi platite in cel mai scurt timp, in timp ce pentru stingerea creantelor pe care le avem la bugetul de stat intentionam sa purtam mai intii un dialog cu reprezentantii celorlalte cluburi aflate in aceeasI situatie cu noi”, a explicat presedintele CA al gruparii din Parcul cu Platani.
    TOTAL SPORT

  10. #115
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Florin Prunea: “Nu exista favorite la titlu”

    Dupa doar un sezon petrecut in Grecia, la Xanthi Skoda, Florin Prunea a revenit in campionatul intern la gruparea din Cotroceni, cu care a semnat un contract pe o perioada de doi. Portarul spune ca Nationalul i-a facut cea mai buna oferta. Fostul international considera ca noul sezon va fi cel mai echilibrat din ultimii ani.
    Sport Total: FC National si-a facut un obicei din a achizitiona jucatori cu nume care nu mai sint doriti de echipele lor…
    Florin Prunea: Eu nu am venit in Cotroceni pentru ca m-as fi simtit refuzat. Chiar astazi am declinat ofertele a doua echipe din prima liga din Croatia, dar asta pentru ca mi-am dorit sa revin in tara, sa fiu mai aproape de familie.
    Nu ai pierdut din punct de vedere financiar acceptind oferta bancarilor?
    N-am venit la FC National ca sa ma imbogatesc, ci pentru ca cei de aici mi-au spus ca la acest club se doreste sa se faca performanta.



    Cum crezi ca va fi noua editie de campionat?
    Una foarte disputata. Echipele sint foarte echilibrate valoric, chiar daca, din pacate, aceasta nivelare s-a facut in jos, si nu cred ca exista vreuna care sa poata domina jocul de la un capat la altul, cum se intimpla in anii trecuti. Dupa parerea mea meciurile vor fi decise de greselile personale ale jucatorilor, de sansa si, nu in ultimul rind, de greselile de arbitraj.
    Unde vezi Nationalul?
    Chiar daca avem ca obiectiv clasarea pe unul dintre locurile fruntase ale clasamentului, fiecare dintre noi se gindeste la o calificare in cupele europene. Ceea ce nu este imposibil de realizat avind in vedere atmosfera foarte buna de la club.
    Ar putea fi FC National ultima halta din cariera ta de jucator?
    Nu va pot spune acum. Deocamdata simt ca mai pot juca si nu am de gind sa ma retrag.
    Prima reprezentativa este un capitol incheiat pentru tine?
    Nu neaparat. Totusi, parerea mea este ca acum trebuie sa li se dea intiietate tinerilor, mai ales ca avem citiva portari foarte talentatI, cum ar fi Lobont, Popica (n.r. Marius Popa) si Coman. Daca Piturca va apela, insa, la serviciile mele voi raspunde oricind prezent, oriunde as fi.


    Lucreaza la imagine
    Pentru imbunatatirea imaginii clubului, conducerea lui FC National intentioneaza sa faca public, la sfirsitul fiecarui an, bugetul de venituri si cheltuieli. “Cred ca daca vom proceda astfel vom elimina orice fel de speculatii”, a afirmat Constantin Iacov. Atragerea publicului la stadion este o alta prioritate a lui Iacov, acesta facind cunoscut faptul ca la finalul fiecareia dintre cele doua parti ale campionatului spectatorii vor avea ocazia sa cistige, prin tragere la sorti, o masina de clasa medie.


    Buget de 3 milioane de euro
    Conducerea gruparii din Cotroceni a anuntat pentru sezonul 2005-2006 un buget de 3 milioane de euro. “Banii nu sint destinati doar pentru achizitionarea de jucatori sau pentru plata salariilor angajatilor clubului, ci si pentru achitarea, macar partial, a datoriilor pe care le are FC National la Banca Nationala si la bugetul de stat”, a spus presedintele CA, Constantin Iacov.


    “Nu eram apreciat”
    Fundasul Ovidiu Burca a lasat Dinamo pentru FC National deoarece la gruparea din Stefan cel Mare nu se simtea apreciat. “In ultimul an am fost putin fericit, pentru ca nu jucam suficient si nu ma simteam apreciat. Domnul Andone mi-a pus in vedere ca nu mai fac parte din planurile sale, insa nu ma simt un jucator refuzat”, a declarat, ieri, ex-dinamovistul, care nu mai doreste sa se mai intoarca vreodata la Dinamo. “Am doi ani de contract cu FC National, iar de aici sper sa plec la o echipa din strainatate”, a precizat Burca.


    Surpriza Mozacu
    Fundasul stinga Ciprian Mozacu este marea noutate din lotul echipei lui Roberto Landi, transferul fotbalistului fiind tinut secret pina in ultima clipa. Cu ocazia prezentarii achizitiilor facute de National in acesta vara, Mozacu a precizat ca si-a dorit foarte mult sa evolueze la o echipa din Bucuresti. “Era o mare ambitie persoanala sa demonstrez ce pot acasa, dupa atitia ani petrecuti la echipe din provincie”, a declarat jucatorul care a evoluat ultima oara la Otelul Galati.



    Totalsport
    Last edited by be@; 3rd August 2005 at 12:30.

  11. #116
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Gino Iorgulescu nu mai este doar presedintele FC National, ci si principalul finantator al clubului din strada Dr. Lister.

    Ieri, presedintele clubului din Cotroceni, Gino Iorgulescu, si Constantin Iacov, directorul general al noii societati pe actiuni in care s-a transformat gruparea "bancara", au anuntat ca echipa va beneficia de un buget de 3 milioane de euro pentru sezonul 2005-2006. Noua societate cuprinde zece actionari, fiecare avand procente in functie de banii pe care i-au investit. Pachetul majoritar il detine Iorgulescu (33%), in timp ce Iacov si Razvan Mihalache au cate 30% din actiuni, restul fiind impartit de alti sapte actionari.
    Nationalul si-a prezentat echipa
    cu care va ataca unul dintre primele trei locuri ale clasamentului. Au fost adusi zece jucatori, cele mai sonore nume fiind: Prunea, Burca, Mozacu si Zeno Bundea. Gino mai negociaza transferul a inca doi jucatori, ambii de la Rapid, Ionut Rada avand sanse foarte mari sa revina in Cotroceni.


    Ziarul

  12. #117
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Sictir Naţional!
    Vamă refuză să-l împrumute pe Rada la FC Naţional, pentru ca Gino Iorgulescu să nu-şi mai facă echipă pe banii altora. Gata cu împrumuturile jucătorilor la alte cluburi! Preşedintele rapidist Dinu Gheorghe a anunţat ieri că, din acest punct de vedere, politica clubului s-a schimbat radical. Totul a plecat de la încercarea Naţionalului de a-i lua sub formă de împrumut pe Emilian Dolha şi Ionuţ Rada, fără a plăti însă vreun ban în schimbul lor. Gino Iorgulescu s-a lovit de refuzul categoric al omologului său de la Rapid. “Nu vrem să devenim pepiniera altor cluburi din Divizia A, şi de aceea nu mai cedăm nici un jucător gratis. Cine vrea vreun fotbalist de aici să plătească! Păi ce facem, noi suntem cei care îi formăm, iar alţii profită? Iorgulescu îşi face în fiecare an o echipă din jucători luaţi gratis, şi apoi se laudă că are rezultate. Dacă îl vrea pe Rada, să dea bani! Dar nu cred că Naţionalul are suma necesară fundaşului nostru. Ce, s-a întîlnit prostul cu hoţul? Nici nu se pune problema ca Rada să plece de aici gratis, indiferent de echipă”, a declarat Dinu Gheorghe, enervat de iniţiativa “bancarilor”. Sezonul trecut, Rapid a împrumutat gratis un jucător, chiar pe Ionuţ Rada, şi culmea, chiar la FC Naţional. Olteanul a avut evoluţii bune la echipa lui Roberto Landi şi şi-a adus şi el contribuţia la locul patru obţinut la finalul campionatului trecut de Naţional. Interesant e că giuleştenii au tremurat până în ultima etapă, deoarece un insucces în meciul cu Sportul i-ar fi favorizat pe “bancari”, care ar fi putut prinde astfel şi ultimul loc de Cupa UEFA în dauna rapidiştilor.
    PROSPORT

    Prostul de Vama ce sa mai zica si el. Lasa sa-i tina pe aia pe tusa, sa le plateasca EL salariul si sa-i rugineasca la turloaie. Boul. Cand eu venit ca miseii sa-l ia pe Flavius Stoican?

  13. #118
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    “Bancarii” au buget de 3 milioane EU
    Experimentat. Venirea lui Florin Prunea face ca buturile Naţionalului să fie în siguranţă în noul sezon. Noul preşedinte al Consiliului de Administraţie, Constantin Iacov, a anunţat ieri un buget de 3 milioane de euro pentru echipă în sezonul 2005-2006. SC FOTBAL CLUB NAŢIONAL 2000 SA are în componenţă zece acţionari, şapte dintre aceştia fiind membri fondatori. Iacov deţine afaceri în domeniul imobiliar şi 30% din acţiunile societăţii. Răzvan Mihalache, membru în CA, are 30%, iar preşedintele clubului sportiv, Gino Iorgulescu, posedă 33% din acţiuni. Obiectivul pe care şi l-au propus “bancarii” în acest sezon este participarea într-o cupă europeană. Tehnicianul echipei, Roberto Landi, dispune de un lot de 25 de jucători, din care fac parte şi noile achiziţii, portarul Florin Prunea şi fundaşul Costel Mozacu.
    PROSPORT

  14. #119
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Noul Naţional

    "Am pierdut jucători importanţi faţă de sezonul trecut, dar au venit alţi fotbalişti de valoare. Vom împleti experienţa unora, cu tinereţea şi avîntul celorlalţi. Voi continua ceea ce am început anul trecut şi voi forma o echipă competitivă care să poată să se califice într-o cupă europeană". Aşa a început ieri Roberto Landi conferinţa unde au fost prezentate noile achiziţii ale Naţionalului. Au lipsit doar Mircea Oprea şi Zeno Bundea, învoiţi pentru a efectua vizita medicală, şi Flavius Băd, care nu a semnat încă.

    Buget de 3 milioane de euro
    Noul preşedinte al Consiliului de Administraţie este Constantin Iacov (lîngă Gino Iorgulescu). El a anunţat transformarea clubului în societate pe acţiuni şi un buget de 3 milioane de euro pentru sezonul viitor
    GSP

  15. #120
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Nu ma simteam apreciat la Dinamo


    Ovidiu Burca a spus ca nu se simtea apreciat la Dinamo. "In ultimul an am fost putin nefericit, in sensul ca nu jucam suficient si nu ma simteam apreciat. Intr-adevar, mi s-a pus in vedere ca nu mai fac parte din planurile domnului Andone, dar nu ma simt ca un jucator refuzat. Eu am avut discutii cu domnul Iorgulescu inca de acum un an, deci nu este chiar o noutate ca ma aflu la National", a explicat Burca.

    (Marti 02.08.2005, Fanatik)

  16. #121
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Din ciclul copiii nu sunt jucatori, sau invers. Oare ce putea sa puna gaj pentru asa bani?

    Boss-ul din Cotroceni, Gino Iorgulescu, a realizat tranzactia verii, punandu-si gaj jucatorii!

    Reusita lui Gino Iorgulescu de a salva in ultimul moment gruparea din Cotroceni i-a adus presedintelui bancar un capital nebanuit. Buget de trei milioane de dolari, comparabil cu al echipelor mari ce se bat la titlu, plus stingerea datoriilor sunt doua elemente pe care Gino le-a pus in vedere investitorilor. Cunoscut pentru talentul sau de a lua jucatori pe gratis si a-i vinde apoi cu sume mari, Iorgulescu s-a linistit. Din culisele tranzactiei, presedintele din Cotroceni a deconspirat faptul ca el detine majoritatea, cu 33 la suta. Cum s-a ajuns aici? Gino a avut trei mari pasuri: mentinerea sa in fotoliul de presedinte, plata integrala a datoriilor si majoritatea actiunilor la noua societate. Negocierile i-au adus satisfactie, a ramas presedinte, au fost platite datoriile la stat, aproape 90 de miliarde, catre BNR, pentru inchirierea bazei, plus un aconto pentru noul sezon competitional, si a ramas si actionar majoritar.

    Ceea ce nu se aflase pana acum era faptul ca toate aceste doleante pe care i le-au indeplinit noii actionari au si un pret. Ca intotdeauna cand a fost vorba de datorii, Gino a incercat sa ofere "cioara de pe gard", adica sumele venite din drepturi de televizare, plus incasarile de la meciuri si veniturile din eventualele participari in competitiile europene. Partenerii sai de afaceri au spus pas, asa ca Gino, fortat de timp, din cauza campionatului care batea la usa, a girat cu tot lotul de jucatori, dar a avut o doleanta: o cota parte din eventualele transferuri ale acestora! Asa ca, orice s-ar intampla, Gino va castiga oricum. Ca intotdeauna.

    GARDIANUL

  17. #122
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Comisia Centrala a Arbitrilor a desemnat ieri brigazile care vor oficia la meciurile de vineri, din cadrul primei etape a sezonului 2005-2006 a Diviziei A. Astfel, partida Jiul Petrosani – Gloria va fi condusa de Alexandru Tudor, ajutat de Nicolae Marodin si Florin Stanescu. Meciul din Cotroceni, dintre FC National si FCM Bacau, a fost incredintat lui Marian Salomir, asistenti fiind desemnati Florin Buzarnescu si Irina Mart.
    JURNALUL NATIONAL

  18. #123
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    John McKain şi Michael Thwaite, selecţionaţi în lotul Australiei pentru stagiul de pregătire din Olanda

    Noul antrenorul al reprezentativei de fotbal a Australiei, olandezul Guus Hiddik, i-a selecţionat pe fundaşii John McKain, de la echipa Politehnica Timişoara, şi Michael Thwaite, component al formaţiei FC Naţional Bucureşti, pentru stagiul de pregătire pe care fotbaliştii de la Antipozi îl vor efectua în perioada 14-18 august, în localitatea Hoenderloo din Olanda.
    Hiddink a fost numit antrenor al naţionalei "Ţării Cangurilor" în cursul lunii iulie, în locul lui Frank Farina. Tehnicianul olandez, care a rămas şi la conducerea tehnică a echipei PSV Eindhoven, are ca obiectiv calificarea Australiei la Cupa Mondială de anul viitor. În luna septembrie, australienii vor întâlni selecţionata Insulelor Solomon, în finala tur-retur a Zonei Oceania, învingătoarea urmând să dispute apoi barajul pentru calificarea la turneul final din Germania, în compania formaţiei clasate pe locul 5 în Zona America de Sud.
    TOTAL SPORT

  19. #124
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Normal ca partea cu Nationalul e minciuna sau scorneala.
    KECA, GONIT DIN GHENCEA



    Boris Keca a fost alungat de la Steaua de Gigi Becali. Patronul spune ca a pierdut Supercupa din cauza bosniacului.


    Fundasul mai are de primit bani de la club si, pentru a fi sigur ca-i va lua, prefera sa nu vorbeasca despre situatia sa.
    Meciul din Supercupa Romaniei a fost ultimul pentru Boris Keca in tricoul campioanei. Pentru ca a gresit la unul dintre golurile marcate de Dinamo, fotbalistul a fost anuntat ca nu mai face parte din lot. Este a doua oara cand bosniacului i se spune ca trebuie sa plece de la echipa, in primavara acestui an, latifundiarul din Pipera exprimandu-si nemultumirea, vizavi de prestatiile sale.



    OMUL LUI ZENGA

    "Ai fost avertizat. Echipa a pierdut din cauza ta. Nu mai avem nevoie de tine", i-ar fi spus Becali dupa meciul de duminica. Boris s-a confesat prietenilor, carora le-a spus in mai multe randuri ca sefii din Ghencea ii asteptau greseala, pentru a-l da afara, fiind considerat "omul lui Zenga". Italianul a insistat pentru aducerea sa in Ghencea la inceputul acestui an.



    E BINE SA TAC

    Fotbalistul are inca de primit bani de la Steaua si, pentru a nu avea probleme, nu vorbeste despre ceea ce i s-a intamplat: "Nu pot sa spun nimic. In doua, trei zile vorbim. Atunci o sa vad si eu pe unde ajung. Pentru moment, este bine sa tac".



    REVINE LA NATIONAL

    Keca s-a orientat insa repede si, cel mai probabil, va evolua din sezonul urmator la FC National, formatie al carei principa
    finantator este Gino Iorgulescu . Jucatorul este decis sa ramana in Capitala, avand planuri de casatorie cu iubita lui, romanca.
    ZIARUL

  20. #125
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Scuze ca intervin, dar de ce ti se pare ca revenirea la National a lui Keca e o scorneala ?

  21. #126
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Be@, am avut o ambitie tampita de a gasi niste articole sa va dovedesc, sau cel putin sa sustin, punctul meu de vedere. Cand o sa apara Kra****x, soimul internetuli, poate o sa scoata el ceva de la praf sa vedeti ca Boris Leca s-a certat la sange cu Gino atunci cand a plecat in 2003. Pentru a mai reduce plaja de cautare evenimentul cred ca s-a petrecut la final de sezon 2002-2003, prin iulie, august, inainte de meciul cu Milan de pe 24 august 2003. Ca price ostracizat al clubului, nici Keca nu si-a primit banii, asa ca a spus ca nu mai are ce sa vorbeasca cu Gino si ca nu mai vine in viata lui aici.
    Eu nici nu vreau sa revina - era o vorba: cand marcheaza Keca Nationalul pierde ( a fost o singura exceptie, un meci de cupa cu o echipa de C sau B - sa fi fost Progresul Oradea...?). Cel mai concludent caz a fost meciul de coma cu Astra, sau cu Corpodean, cum vrei tu.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •