Page 5 of 189 FirstFirst ... 345671555105 ... LastLast
Results 85 to 105 of 3952

Thread: Istoria Progresului asa cum o dovedesc documentele

  1. #85
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    ROBERTO LANDI, ANTRENORUL ECHIPEI FC NATIONAL, SPUNE CA LUPTA PENTRU CAMPIONAT SE VA DA IN DOI
    POLI SI STEAUA SE BAT LA TITLU



    "FC National isi doreste o clasare in primele cinci locuri", ne-a marturisit antrenorul echipei din Cotroceni. Landi crede ca Poli Timisoara si Steaua isi vor disputa titlul

    Sunteti multumit de lotul cu care veti ataca noul sezon?

    Da. Am pierdut multi jucatori de valoare, insa cei care au venit se potrivesc perfect cu ceea ce gandesc eu pentru aceasta echipa. Am incredere 100 % in lotul pe care-l pregatesc.

    IN PRIMELE CINCI

    Multe cluburi au anuntat ca tinta lor este titlul. Nationalul ce obiectiv are?

    Suntem realisti. Nu se poate vorbi de titlu la noi, insa ne dorim o clasare in primele cinci, iar daca ne vom pastra locul trei pe care am terminat (n.r. - a terminat sezonul la egalitate de puncte cu Rapid) va fi si mai bine.

    TEAMA DE FARUL

    Cine credeti ca va castiga campionatul anul acesta?

    Cinci echipe pot emite pretentii: Poli, Steaua, Rapid, Farul si Dinamo, insa lupta finala cred ca se va da intre primele doua. Timisoara are avantaj ca jucatorii nou-veniti se cunosc, au lucrat cu Oli (n.r.- Cosmin Olaroiu) mult timp si formeaza un grup puternic. Si Steaua este o forta, mai ales ca nu au plecat multi jucatori de la echipa si sunt omogeni.

    E MAI GREU PENTRU DINAMO

    Landi spune ca Dinamo va avea dificultati, pentru ca va trece timp pana cand noile achizitii se vor integra in angrenajul echipei: "Ei au luat sase-sapte fotbalisti si sigur ca relatiile de joc nu vor fi cele mai bune la inceput. In plus, Andone schimba si sistemul de joc".

    Ziarul

  2. #86
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Be@, ma iei prin surprindere. Iar esti prima!

  3. #87
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    „Bancarii” îl vor si pe Rada

    Oficialii lui FC National au negociat în aceste zile transferul portarului Emilian Dolha si al fundasului Ionut Rada, ultimul fiind în primăvară împrumutat în Cotroceni. "Cei de la Rapid nu vor să-i mai lase, de frică să nu le luăm locul trei anul acesta", a punctat, ironic, presedintele "bancarilor", Gino Iorgulescu. Dacă transferul lui Dolha a picat, cei din Cotroceni mai speră în aducerea lui Rada, afacere ce s-ar putea materializa azi.

    sursa: http://www.gsp.ro/index.php?a=19916&shift=1


    Prunea a semnat cu „bancarii”

    Portarul Florin Prunea a semnat aseara o întelegere pe doi ani cu gruparea din Cotroceni, iar negocierile au durat 4 ore. Goal-keeperul în vîrsta de 37 de ani era liber de contract dupa ce a încheiat conturile cu grecii de la Xanthi. „Am ales fotbalul si pe FC National, fiindca simt ca mai pot juca la nivel înalt”, a declarat aseara Prunea.

    'Ar fi un lider excelent. Jucatorii ar fi mult mai increzatori in ei daca ar juca alaturi de Florin', ne-a declarat ieri presedintele 'bancarilor', Gino Iorgulescu.

    Prunea va fi prezentat azi la gruparea din Cotroceni, in cadrul unei conferinte de presa organizate cu prilejul inceperii noului campionat.


    Gazeta Sporturilor
    Onlinesport

  4. #88
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Aceeasi stire, numai sa nu se zica cu rautate ca nu scrie presa despre noi.

    Prunea, la FC National
    ACHIZITIE. Fost component al „Generatiei de Aur”, portarul Florin Prunea (37 de ani) va semna azi un contract pe un an cu echipa de fotbal FC National. „Ar fi un lider excelent. Jucatorii ar fi mult mai increzatori in ei daca ar juca alaturi de Florin”, ne-a declarat ieri presedintele „bancarilor”, Gino Iorgulescu. Prunea va fi prezentat azi la gruparea din Cotroceni, in cadrul unei conferinte de presa organizate cu prilejul inceperii noului campionat. El a jucat ultima oara la formatia greaca Xanthi Skoda.
    EVZ

  5. #89
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Be@, iata ceva ce ar putea sa te intereseze. Eu deja trag speranta ca ramane la noi.

    Plesca vine din toamna

    Portarul Razvan Plesca, adus in acesta vara de la FC National, nu si-a rezolvat deocamdata situatia contractuala cu clubul din Cotroceni, fapt pentru care Poli ar trebui sa le plateasca bancarilor grila jucatorului. Pentru a evita aceasta situatie, conducatorii gruparii din Copou intentioneaza sa-l transfere pe Plesca in luna noiembrie, cind goakeeper-ul in virsta de 23 de ani si va deveni liber de contract, moldovenii vor scapa de achitarea grilei fotbalistului.
    Total Sport

  6. #90
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Stiu, am citit si eu.
    Sincer,cred ca se va ajunge la o intelegere intre cluburi, si va ramane la Iasi.
    Am vorbit cu Razvan dupa meciul de prezentare , si i-am urat bun venit la Iasi. Sa fi vazut cate autografe a dat la copilasi...

  7. #91
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Pai daca a venit la Iasi, inseamna ca ramane acolo. Mai ales daca a dat si cu pixu... Iar noi il avem pe Prunea. Eu cred ca si Silviu Lung e in forma inca. Cred ca avea mai putine pretentii decat Prunea.

  8. #92
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Obiectivul echipei FC Naţional: cupele europene

    Pentru noul sezon competiţional, obiectivul de performanţă al echipei de fotbal FC Naţional este să ajungă în cupele europene, a precizat marţi Gino Iorgulescu, preşedintele clubului din Cotroceni.


    El a menţionat că FC Naţional s-a schimbat din asociaţie non-profit în societate comercială pentru atragerea unor oameni care să sprijine financiar aceast grupare. Acţionariatul este format din Constantin Iacov - preşedintele Consiliului de administraţie şi Răzvan Mihalache, fiecare cu câte 30 de procente din pachetul de acţiuni, Gino Iorgulescu (33 la sută) şi alţi 7 membri fondatori cu câte un procent.

    Constantin Iacov a precizat că bugetul echipei se ridică la circa 3 milioane euro pentru sezonul 2005-2006. Până în prezent au fost făcute 10 achiziţii: portar - Florin Prunea, fundaşi - Ducu Emil Minu, Samuel Jordan Shore, Nicuşor Ovidiu Burcă, Ciprian Costel Mozacu, mijlocaşi - Zeno Bundea, Eugen Rioşanu, Mircea Oprea, atacanţi - Adrian Câmpeanu şi Lopez Gonzalo Ucha.

    Roberto Landi, antrenorul echipei, a mulţumit clubului FC Naţional care i-a oferit posibilitatea să revină pentru a activa din nou în România. "Avem un lot cu jucători importanţi, care îmbină experienţa cu tinereţea", a spus Landi.

    Florin Prunea, 37 ani, care a părăsit formaţia greacă Xanthi, a menţionat la rândul său:"Am avut discuţii cu mai multe echipe în această vară, a apărut însă oferta de la FC Naţional pe care am acceptat-o fără rezerve. Am aici doi ani de contract şi chiar sper să stau doi ani de zile. La toate echipele unde am fost, am terminat contractele în condiţii bune, la fel se va întâmpla şi la FC Naţional. Pentru mine, performanţa înseamnă cât mai puţine goluri primite şi cât mai multe puncte".


    [R o m p r e s]
    OLS

  9. #93
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Bravo OLS, sunteti primii! Cine poate sa afle cu ce se invarte Constantin Iacov, asta? Si Mihalache!? Interpolul, PNA, vreo propunere? Auzi tu, 3 milioane. Hm, sa dea Domnul, dar...ma...doare spatele. Si totusi, Mozacu este si el, not so Bad. Dar cu imprumutatii? Voi revenii! De subliniat si "pana in prezent", in ceea ce priveste achizitiile. Eu il vreau pe Rada.
    Last edited by miril; 2nd August 2005 at 16:26.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #94
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Miril, sa stii ca sunt suparat pe tine. Ai promis o poveste de weekend indata ce scapi de crampa scriitorului. Si eu cred ca Rada ar fi o achizitie de milioane.
    L-a cautat Kra****x pe iacov, nu cu intrepolul ci cu internetul si a gasit ceva, dar nu se stie exact daca e vorba de aceeasi persoana: Consiliului Ştiinţific al Institutului Naţional pentru Viticultură şi Vinificaţie

    1 Dadu Constantin Iacov – Preşedinte, doctor în ştiinţe agricole, conferenţiar

    Nu prea cred...
    V-am zis eu cu Mozacu.

  11. #95
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Trei milioane de euro buget pentru FC Naţional

    Clubul FC Naţional s-a transformat din societate non-profit în societate pe acţiuni şi va avea un buget de trei milioane de euro în sezonul 2005-2006, a anunţat noul preşedinte al Consiliului de Administraţie al grupării din Cotroceni, Constantin Iacov. Noua societate, numită SC Fotbal Club Naţional 2000 SA, are 10 acţionari, dintre care 7 sunt foşti membri fondatori care au doar câte un procent din acţiuni. Preşedintele Gino Iorgulescu este acţionarul principal cu 33%, urmat de oamenii de afaceri Răzvan Mihalache şi Constantin Iacov, fiecare cu câte 30%.


    FC Naţional vrea într-o cupă europeană
    Gino Iorgulescu a declarat că obiectivul echipei în sezonul 2005-2006 este calificarea într-o cupă europeană. "Noi ne propunem în fiecare an să participăm în cupele europene, aşa că şi acum vrem să ne asigurăm un loc într-o astfel de competiţie la finalul campionatului. Am făcut achiziţii numeroase pentru a ne acoperi posturile lăsate libere de plecări şi pentru a realiza acest obiectiv. În această campanie am făcut 10 achiziţii şi vom mai aduce încă 2 jucători cu care suntem momentan în discuţii", a explicat Iorgulescu.
    Lotul echipei FC Naţional este compus din următorii 25 de jucători: Portari: Eugen Nae, Florin Prunea,
    Fundaşi: Daniel Ghindeanu, Roberto Iancu, Ninu Emil Ducu, Cristian Săpunaru, Michael Thwaite, Samuel Jordan Shore, Ovidiu Burcă, Elias Bazzi, Ciprian Mozacu,
    Mijlocaşi: Hristu Chiacu, Abiodun Agunbiade, Zeno Bundea, Cătălin Liţă, John Wayne Shroj, Ovidiu Herea, Eugen Rioşanu, Mihai Panc, Mircea Oprea,
    Atacanţi: Ryan Griffiths, Ionuţ Savu, Marian Savu, Adrian Câmpeanu, Lopez Ucha .

    Componenţa staff-ului tehnic a formaţiei bancare este următoarea:
    Antrenor principal - Roberto Landi,
    Antrenor secund - Cătălin Necula,
    Antrenor cu portarii - Gheorghe Niţu,
    Preparatori fizici - Urbano Lega şi Ionel Colonel,
    Medic - Dan Crăciunescu,
    Asistent medical - Roger Popovici,
    Masor - Costel Moroiu.
    ProSport

  12. #96
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    Sunt oamenii lui Vincon Vrancea?

  13. #97
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Te inteleg, exista explicatii, dar nu si scuze. Nu cred ca asta-i omul. eu cred ca astia-s la...inaintare. Ma mira ca Gino a vorbit de 3 milioane, nu pare genul de-a se umfla in pene.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  14. #98
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Mda....am mai auzit eu placa asta la inceputul campionatului trecut, in care obiectivul era locul 1-4, parca.Presupun ca stiti cu totii ce s-a intamplat in iarna, nu ?

  15. #99
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    Iacov de la vinificatie care poti sa-l gasesti pe internet este din rep. Moldova.

  16. #100
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril
    Te inteleg, exista explicatii, dar nu si scuze. Nu cred ca asta-i omul. eu cred ca astia-s la...inaintare. Ma mira ca Gino a vorbit de 3 milioane, nu pare genul de-a se umfla in pene.
    Normal, 1,5 milioane acum si 1,5 milioane in iarna dupa ce vinde juma' de echipa. Oricum 33% inseamna controlul.

  17. #101
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Miril, noi asteptam. In definitiv ai o experienta bogata pe care o poti etala. Alamar, nu stiu care e problema ca e din Republica Moldova. Adica e una, mare, poate e raket. Dar in rest... si aia sunt romani. Am inteles ca si Vasile Siman ar fi basarabean. Ieri spuneau ca a participat la negocierile de la Donetk pentru Stoican si Barcauan in calitate de translator. Deci... Eu cred ca e o gogorita. 3 milioane. Toata lumea are milioane de dolari si euro buget. Sanchi. Sa vezi ca o sa retrogradeze doua dintre 4 iar restul se bat la titlu. Cred ca in stilul asta, cu achizitii pe gratis, la anul tot pe actia 3 milioane o sa-i avem drept buget. Ce vor vinde la Poli va fi profitul. Nereinvestit...

  18. #102
    sport legend alamar's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    741
    Reputatie
    1
    Constantin Iacov, se ocupa cu medicamentele? Cine poate afla?

  19. #103
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Dar cred ca si Mihalache e lafel de important.

  20. #104
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Actiuni „bancare“ pentru stergerea datoriilor
    Florin Dobre
    Gino Iorgulescu a prezentat ieri noua structura a clubului FC National, devenit societate pe actiuni, fara a preciza nimic in legatura cu restantele la Fisc in valoare de aproape 100 de miliarde de lei vechi.

    Pauza competitionala a generat o mare agitatie in „Parcul cu platani”. Pe linga exodul jucatorilor cu nume ai lui FC National, inlocuiti cu altii de o valoare inferioara, diriguitorii clubului s-au aliniat la moda transformarii in societate pe actiuni, care va dispune de un buget de trei milioane de euro. Ieri, o data cu prezentarea oficiala a noii echipe si a noii structuri, „bancarii” au certificat deschiderea unui nou front in lupta impotriva platii datoriilor catre stat, stiut fiind ca FC National figureaza cu restante de aproape 100 de miliarde de lei vechi. „Prin schimbarea in societate pe actiuni din asociatie nonprofit am facut un pas precum alte cluburi, am incercat sa atragem alti oameni care sa fie aproape de echipa si pe care sa o sprijine financiar”, a sustinut presedintele Gino Iorgulescu, al carui club, asemenea celorlalte in aceasta situatie, nu a achitat datoriile catre Fisc.

    Gino, presedintele Clubului Sportiv

    In noua structura, aprobata inca din iunie de Federatia Romana de Fotbal, Gino Iorgulescu a devenit presedinte al Clubului Sportiv, avind insa cele mai multe actiuni, 33 de procente. In functia de presedinte al Consiliului de Administratie a fost cooptat Constantin Iacov, om de afaceri in domeniul constructiilor si imobiliarelor si un mai vechi apropiat al clubului, cu 30 la suta din actiuni, acesta ocupindu-se de departamentul financiar si de cel administrativ. Din aceasta postura, Iacov nu a luat inca nici o decizie in privinta datoriei de aproape opt miliarde de lei vechi pe care clubul o are de platit Bancii Nationale Romane pentru utilitatile bazei sportive. „In cel mai scurt timp, aceste datorii vor fi achitate”, a punctat Constantin Iacov, fara a mentiona resursele pe care le are la dispozitie pentru acest fapt.

    Cel de-al treilea actionar important a devenit Razvan Mihalache, care activeaza in domeniul articolelor de birotica, tot cu 30 la suta din actiuni, alti sapte dintre vechii actionari detinind in prezent un procent. Cu noile schimbari, obiectivul echipei este participarea in editia viitoare a cupelor europene.

    Prunea nu se retrage

    Pe de alta parte, „bancarii” au prezentat ieri cele zece achizitii, singurele nume sonore fiind Burca, Bundea, Mozacu si Florin Prunea. „Nu am venit la FC National pentru a ma retrage din activitate. Cred ca pot sa mai joc”, a fost primul gind al fostului portar al nationalei. •
    Cotidianul

  21. #105
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Mari surprize la FC National
    Necunoscutul Constantin Iacov promite un buget de trei milioane de euro!

    Surprize de proportii ieri, la prezentarea celor de la FC National pentru sezonul viitor. In primul rand, anuntul ca FC National s-a transformat din societate nonprofit in societate pe actiuni si va avea un buget de trei milioane de euro in sezonul 2005-2006! Anuntul a venit de la noul presedinte al Consiliului de Administratie al gruparii din Cotroceni, Constantin Iacov, o persoana necunoscuta in lumea fotbalului. Noua societate, numita SC Fotbal Club National 2000 SA, are 10 actionari, dintre care 7 sunt fosti membri fondatori care au doar cate un procent din actiuni. Presedintele Gino Iorgulescu este actionarul principal cu 33%, urmat de oamenii de afaceri Razvan Mihalache si Constantin Iacov, fiecare cu cate 30%. Mihalache are o firma care activeaza in domeniul articolelor de birotica, iar Iacov are afaceri in constructii, este actionar la mai multe firme din strainatate, dar se ocupa si cu investitiile la bursa si in imobiliare.
    Conducerea noii societati arata astfel: presedinte al Consiliului de Administratie si director general al clubului - Constantin Iacov, membru in Consiliul de Administratie si presedinte al clubului - Gino Iorgulescu.

    Fara legaturi cu fotbalul

    "Pana acum, nu am avut legatura cu fotbalul si recunosc ca nu ma pricep. Sunt de mult timp un sustinator al FC National, dar, daca ma puneti, nu pot sa-i asez in teren pe jucatori. Eu ma voi ocupa strict de partea economica si pot sa spun ca acest club va avea un buget de 3 milioane de euro. Suma nu este impresionanta deloc, tinand cont si de faptul ca aici intra si taxele, si impozitele pe care le vom plati la stat pentru sezonul 2005-2006. Oricum, la sfarsitul sezonului vrem sa fim primul club din Romania care publica bugetul de venituri si cheltuieli", a declarat Constantin Iacov.
    Intrebat ce se va intampla cu datoriile pe care clubul le are catre BNR, proprietara bazei si a stadionului din Cotroceni, noul presedinte al Consiliului de Administratie, in varsta de 34 de ani, a raspuns: "Vom plati acele datorii, dar deocamdata nu am avut nici o intalnire cu reprezentantii BNR. Eu cred ca vom gasi o cale comuna pentru a rezolva aceasta problema, chiar daca, din pacate, legea nu ne permite sa reesalonam aceste datorii".

    Ultimul transfer, Prunea

    Ultimul transfer al celor de la FC National este legitimarea portarului Florin Prunea, liber de contract. In varsta de 37 de ani, Prunea a semnat o intelegere pe doua sezoane. Nationalul a avut o campanie de achizitii destul de buna, legitimandu-i pe Burca (Dinamo), Bundea (U Craiova), Mircea Oprea, Bad si Soltuz (Poli Timisoara), Ciprian Mozacu (Otelul) plus alti cativa fotbalisti de perspectiva.
    Romania Libera

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •