Page 3 of 189 FirstFirst 123451353103 ... LastLast
Results 43 to 63 of 3952

Thread: Istoria Progresului asa cum o dovedesc documentele

  1. #43
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Landi se plinge


    La finalul meciului amical pierdut marti seara cu 2-1 in fata lui Poli Iasi, antrenorul bancarilor Roberto Landi a precizat ca nu are destule solutii pe banca de rezerve. “Deocamdata nu am decit 12-13 jucatori pe care ma pot baza. Daca nu vom mai aduce citiva fotbalisti, cred ca ne va fi foarte greu in viitorul sezon”, a declarat italianul Roberto Landi.



    Turneu in Serbia Bancarii vor parasi vineri cantonamentul din Cimpulung, dupa o saptamina de pregatiri. Cei de la National vor avea simbata liber, urmind ca duminica dimneata sa plece din Bucuresti spre Serbia, unde vor efectua un turneu. Elevii lui Landi vor sta in cantonamentul celor de la Partizan Belgrad, campioana Serbiei, conducerea bancarilor tratind cu mai multe echipe pentru stabilirea unor amicale.

    Sport Total

  2. 14th July 2005, 15:50

  3. #44
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Bundea şi Burcă, īn Parcul cu Platani
    După negocieri cu Chunnam Dragons, Rapid, CFR Cluj şi FC Vaslui, Zeno Bundea (foto) a parafat ieri un contract pe doi ani cu FC Naţional. Fotbalistul īn vīrstă de 26 de ani a declarat că a fost dezamăgit de tratativele cu CFR Cluj şi că urează baftă īn Divizia B Craiovei. “Aveam de ales īntre FC Vaslui şi Naţional, dar am preferat Bucureştiul pentru că nu sīnt străin de acest oraş. Cu domnul Iorgulescu m-am īnţeles după un singur telefon”, a spus Bundea, care va cīştiga 50.000 de dolari pe sezon. Potrivit preşedintelui “bancarilor”, gruparea din Cotroceni l-a īmprumutat de la Dinamo pe Ovidiu Burcă, tot pe o perioadă de doi ani. Tot īn vederea unui īmprumut este vizat şi goalkeeper-ul constănţean Adrian Vlas. (Narcis DREJAN, Larisa CALISTRU)

    Bucătarul Vicenţiu Iorgulescu
    Fotbaliştii ieşeni şi cei de la FC Naţional au servit duminică māncare preparată de un bucătar de ocazie. Cum personalul specializat al restaurantului hotelului a lipsit din motive de sănătate, Vicenţiu Iorgulescu s-a echipat cu şorţul alb şi s-a apucat de gătit. Fratele preşedintelui Gino l-a sunat pe bucătarul echipei “bancare”, el primind instrucţiuni prin telefon.
    Prosport

    Bundea şi Burcă au semnat

    Echipa din Parcul cu Platani a achiziţionat ieri doi mijlocaşi: pe Ovidiu Burcă de la Dinamo şi pe Zeno Bundea de la Universitatea Craiova. Fostul dinamovist nu mai intra īn vederile lui Ioan Andone şi se afla de două săptămīni īn tratative cu echipa din Cotroceni. Bundea a semnat un contract pe doi ani, după ce nu s-a īnţeles cu CFR Cluj
    Gazeta

  4. #45
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Meciuri cu final aşteptat

    Antrenorul Roberto Landi a declarat pentru presa italiană că īn Romānia multe rezultate se decid īn afara terenului. Roberto Landi a sosit īn urmă cu şapte luni īn Romānia pentru a-l īnlocui pe Cosmin Olăroiu pe banca lui FC Naţional. Toată lumea īl privea pe italianul fără nici un nume drept un OZN care se va prăbuşi cu lotul īncropit din īmprumuturile făcute de la alte cluburi, dar, spre marea surpriză a multora, Naţionalul īn versiune Landi a terminat pe locul 4. El şi-a destăinuit gīndurile despre fotbalul romānesc, despre viaţa şi despre cariera sa īntr-un amplu interviu publicat īn Italia. “Sīnt de ani buni prieten cu Walter Zenga, şi cīnd m-a recomandat preşedintelui de la FC Naţional, Gino Iorgulescu, am decis să refuz propunerea de a pregăti naţionala Ghanei şi să vin īn Romānia. Fotbalul romānesc nu-mi era necunoscut, Steaua cīştigīnd Cupa Campionilor, iar Mircea Lucescu demonstrīnd că este un antrenor de valoare chiar şi īntr-un campionat atīt de dur cum este cel din ţara mea. Apoi, jucători precum Hagi, Mutu sau Chivu nu au cum să nu-ţi placă. Dacă aş fi primit propunerea din Bulgaria sau din Slovenia, aş fi stat mult să analizez. La FC Naţional mă simt excelent şi, spre plăcuta mea surpriză, e mult profesionism. Nu au existat niciodată probleme cu salariul, iar primele le-am avut imediat după īncheierea partidelor. Iar despre condiţiile de pregătire, ele sīnt la fel de bune ca ale unor cluburi din Serie A.”

    Jucătorii s-au plīns de duritatea antrenamentelor
    Ceea ce l-a surprins neplăcut pe Landi a fost numărul mare de meciuri aşa-zise suspecte, cu rezultate cunoscute dinainte sau uşor de prevăzut. Landi crede că fotbalul romānesc e īncă plin de talente, totul e doar să ştii să īi faci pe jucători să se antreneze cu plăcere. “McKain şi Olah sīnt doi jucători pe care i-aş lua oriunde cu mine. Au mari calităţi şi pot ajunge departe. Australienii sīnt cei care dau tonul la pregătiri, pentru că au un cult al antrenamentului, indiferent cīt de tari ar fi ele. Nu trecuseră decīt cīteva zile de la venirea mea la FC Naţional şi au fost deja unii jucători romāni care s-au plīns preşedintelui şi au cerut să mă dea afară. Pe urmă au īnţeles că le va fi bine pregătindu-se temeinic şi s-a văzut īn campionat. Sīnt foarte mulţi romāni talentaţi, problema provine de la antrenorii din vechea generaţie, care nu mai au metode prin care să-i stimuleze, să facă pregătiri cīt mai complexe, dar plăcute.”

    DESPRE...
    ...Alin Stoica. “L-am găsit destul de rău cīnd a venit la noi după ce şi-a reziliat contractul cu Siena. Nu mai avea īncredere īn el, era trist. Am stat mult de vorbă īmpreună. Cīt de bun este ca jucător s-a văzut īn acel meci cu Dinamo (foto, īn dreapta), cīnd am īnvins cu 5-1, el intrīnd la pauză şi fiind autorul tuturor celor trei pase de gol de la reuşitele noastre. Este perfect să-l pui īn spatele vīrfurilor, dar cred că īn fotbalul italian i-ar fi greu să triumfe. Īl văd reuşind īn Spania sau īn Portugalia.”
    ...meciul cu Rapid. “Acela a fost poate cel mai memorabil meci din cariera mea. Eram conduşi pe nedrept cu 0-3, deşi noi ratasem cele patru mari ocazii ale meciului. La pauză le-am spus alor mei că la Ravenna am avut un antrenor, Emilio Bonci, de la care am īnvăţat că nimic nu e imposibil īn fotbal.
    Le-am spus băieţilor despre el şi le-am cerut să continue să joace la fel ca īn prima parte, pentru că putem să marcăm şi noi. La 3-2 īmi apărea īn faţă numai chipul lui Bonci, iar la 3-3 mă gīndeam că dacă ar mai fi zece minute i-am putea bate.”
    ...şansa de a antrena īn Italia. “Sīnt dezamăgit că īn Italia funcţionează regula numelui. Nu eşti cineva, nimeni nu-ţi acordă o şansă. Cred că aş putea face faţă fără probleme măcar īn Serie B. Dar n-am fost mare ca fotbalist şi am stat prea puţin pe acasă, aşa că lumea e sceptică. Nu ştiu ce aş putea face pentru a mi se acorda o şansă. Mă consolează gīndul că sīnt şi nume grele care au īmbrăcat de multe ori tricoul azzurro şi apoi au căzut īn anonimat ca antrenori.”

    http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=68407

  5. #46
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    FC NAŢIONAL / Argentinianul venit īn probe, Gonzalo Ignacio Ucha Lopez, este pe placul lui Roberto Landi. Atacantul īn vīrstă de 21 de ani a şi marcat īn amicalul cu Poli Iaşi, scor 1-2. "Sīnt mulţumit de pregătirea lui", a spus antrenorul. GSP

  6. #47
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    'Blocnotes' ia notite pe arena din Cotroceni

    Claudiu Raducanu a fost convins de Iorgulescu sa semneze pentru FC National, in Cotroceni incepind sa se inchege din nou o echipa de top.
    Contestat de suporteri pentru managementul defectuos al clubului, Gino Iorgulescu a raspuns printr-o campanie de transferari excelenta pentru gaurile din bugetul clubului 'bancar'. Refuzat de mai multe echipe din Occident din cauza dificultatilor de adaptare, fostul golgheter al Romaniei, Claudiu Raducanu, este foarte aproape de un transfer la FC National.

    Dupa Zeno Bundea si Ovidiu Burca, Raducanu ar fi al treilea transfer important al echipei lui Landi in nici o saptamina. Cu o situatie financiara ameliorata dupa plecarea 'lotului Olaroiu' la Timisoara, National s-a ales si cu patru jucatori de la Poli, plus sosirile anuntate mai sus.

    In plus, pe banca echipei ramine Roberto Landi, un antrenor care a demonstrat in campionatul trecut ca trebuie luat in seama.

    Desi FC National are datorii la stat in valoare de aproape 90 de miliarde de lei, echipa reuseste in fiecare an sa faca transferuri-surpriza care se dovedesc eficiente in timp. In plus, echipa se claseaza mereu bine, iar in Cupa reuseste sa ajunga in fazele superioare.
    OLS

  7. #48
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Unde sīnt banii?


    Deşi FC Naţional a vīndut jucători de peste 1,5 milioane de dolari īn ultimul an, clubul n-a plătit utilităţile la stadion, iar BNR a oprit curentul şi apa caldă, punīnd īn pericol disputarea Supercupei

    Marius Popa, Caramarin, Gigel Coman, Cīnu, McKain. Toţi la Poli Timişoara. FC Naţional a īncasat pentru ei 1,5 milioane de dolari. Plus 50.000 de dolari de la Rapid, īn schimbul lui Flavius Moldovan. Deşi clubul condus de Gino Iorgulescu a adunat o grămadă de bani īn 2005 din transferuri, utilităţile la stadion tot n-au fost plătite, motiv pentru care proprietarul bazei, Banca Naţională a Romāniei, a fost nevoit să taie alimentarea cu curent şi apă.

    Măsura extremă luată de BNR le-a dat mari bătăi de cap celor din Federaţie. Supercupa Romāniei, disputată īntre Steaua şi Dinamo şi programată pe 31 iulie, nu se poate juca pe una dintre arenele celor două echipe, īn Ghencea sau Ştefan cel Mare, dar nici pe Giuleşti, casa marilor rivali.
    Presat de situaţie, Mircea Sandu a luat legătura cu şefii BNR, pe care i-a rugat insistent să realimenteze stadionul cu apă şi curent, iar aceştia au acceptat īntr-un final compromisul. Dacă ar fi refuzat, cea mai probabilă gazdă pentru meciul din Supercupă ar fi fost arena "Astra" din Ploieşti.

    Landi, prădat de hoţiIeri, antrenorulului italian al lui FC Naţional i-a fost furată geanta, īn care se aflau acte, bani, 4 cărţi de credit, precum şi agenda cu notiţe şi scheme de joc. "Nu mai am nimic, mi-au luat tot! Va trebui să mă īntorc īn Italia, pentru a-mi face alte acte şi cărţi de credit, iar luni voi ajunge şi eu īn cantonamentul de la Belgrad", a declarat Landi.
    GSP

  8. #49
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru
    Unde sīnt banii?
    Marius Popa, Caramarin, Gigel Coman, Cīnu, McKain. Toţi la Poli Timişoara. FC Naţional a īncasat pentru ei 1,5 milioane de dolari. Plus 50.000 de dolari de la Rapid, īn schimbul lui Flavius Moldovan. GSP
    si gino a bagat in buzunar cam tot atat
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  9. #50
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    Landi zice că e mulţumit



    Cu toate că lotul echipei din Cotroceni s-a subţiat valoric īn această vară, antrenorul Roberto Landi consideră că are suficienţi fotbalişti că formaţia sa va face faţă īn sezonul viitor al Diviziei A. "Şi ce dacă ne-au plecat 7 jucători? Au venit alţii īn locul lor, iar acum avem 27 sau 28, cred că sīnt destui. Nu am de ce să mă plīng, am īnţeles că şi anul trecut s-a īntīmplat la fel", a afirmat italianul, mulţumit de noile achiziţii, Ovidiu Burcă şi Zeno Bundea. y Antonia Garonfil

    Pleacă din nou
    Lotul lui FC Naţional va pleca azi īntr-un nou cantonament, de această dată īn Serbia, la 50 de kilometri de Belgrad. Antrenorul Roberto Landi va ajunge abia mīine, el aflīndu-se deocamdată īn Italia, unde trebuie să-şi facă alte acte şi cărţi de credit, după ce a fost prădat de hoţi īn urmă cu cīteva zile.

    Gazeta Sporturilor

  10. #51
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Tango cu Platanii
    Elias Bazzi şi Ucho Lopez Gonzalo sīnt doi argentinieni care visează ca echipa din Cotroceni să fie o rampă de lansare pentru Occident. Īn Divizia A evoluează şase fotbalişti din patria care l-a dat fotbalului pe Diego Maradona. Patru joacă la Poli Iaşi şi doi la FC Naţional. Bazzi şi Lopez au ales Parcul cu Platani. Primul īn urmă cu şapte luni, celălalt abia de o lună şi jumătate. Ambii cred că īntrecerea internă este una echilibrată, dar care va fi dominată mai mereu de Steaua, Dinamo şi Rapid. Se descurcă amīndoi īn spaniolă foarte bine şi se bucură cīnd cineva le īnţelege limba. Īi invităm la o plimbare pe treptele stadionului din Cotroceni. “Nu sīnt arenele īn Romānia aşa de īncăpătoare, dar sīnt cochete. Īmi place mult aici, mai ales fetele”, ni se confesează Gonzalo, īn timp ce Bazzi īl aprobă cu o mişcare a capului. “Prietena mea e īn Argentina, el nu are”, rīde Bazzi, care la 24 de ani pare un puşti. “Am auzit că au plecat mulţi jucători de la această echipă şi au venit alţii, īnsă rezultatele au fost din ce īn ce mai bune”, ne spune Gonzalo, care acum cinci ani s-a aflat la echipa de tineret a spaniolilor de la Celta Vigo. El afirmă că īl pasionează Internetul şi speră să facă o figură frumoasă īn Divizia A.

    Bazzi este fan al lui Maradona
    La rīndul său, Elias, deşi este argentinian, poartă un tricou īn culorile Braziliei, rivala tradiţională. “Deşi sīnt «duşmanii» noştri, īmi place mult cum joacă brazilienii”, mărturiseşte Bazzi. Alături de conaţionalul său Gonzalo, el īşi aminteşte perfect de partida dintre Romānia şi Argentina din 1994, de la Mondialul american, cīnd ai noştri s-au impus cu 3-2. “Nu a fost foarte plăcut pentru noi, mai ales că Romānia avea o superechipă atunci”, recunosc cei doi exotici “bancari”.

    Pleacă cu trenul şi autocarul īn Serbia
    Naţionalul pleacă astăzi īn cantonamentul din Serbia. “Bancarii” se vor deplasa cu trenul pīnă la Timişoara, unde vor īnnopta, iar mīine dimineaţă vor pleca spre Serbia cu autocarul. Jucătorii lui Roberto Landi se vor pregăti īn cantonamentul lui Partizan, īntr-o localitate aflată la 200 de kilometri distanţă de Belgrad, şi vor reveni īn ţară pe 27 iulie. O zi mai tīrziu, “bancarii” vor susţine un amical īn compania celor de la Poli Timişoara.

    Gonzalo a fost jucător de volei!
    Elias Bazzi s-a născut īn 1981 şi a jucat, printre altele, la Boca Juniors, Mallorca şi īn naţionala de tineret a Argentinei. La un moment dat, a fost chiar īn vederile lui Claudio Ranieri, pe vremea cīnd acesta antrena Chelsea. La rīndul său, Ucho Lopez Gonzalo, născut īn 1984, a fost īn Argentina campion naţional de volei la juniori, iar de la 17 ani a jucat la Celta Vigo. El provine dintr-o familie de sportivi, cele două surori ale sale fiind voleibaliste īn Spania.
    PROSPORT

  11. #52
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Inter, se pare ca da. Omul asta mi se pare a fi un.... porc mistret domesticit. Nu il deranjeaza nimic. Cum naiba poti sa te antrenezi si sa nu faci dus? Sau sa nu ai lumina in vestiare. Ori nu e reala faza cu utilitatile, ori e dezastru, si toti sunt dresati - spunea Landi ca dupa fiecare meci si-au primit primele precum si banii din contracte la timp.
    Be@, mereu esti prima... Bravo. Azi m-am trezit tarziu, ce-i drept.

  12. #53
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    “Bancarii” vor susžine īn Serbia patru meciuri-test
    Antrenorul Roberto Landi a ajuns ieri īn cantonamentul din Serbia, dupć ce a rezolvat formalitćtile legate de eliberarea actelor de identitate care i-au fost furate īn Romānia.
    “Bancarii” vor sustine astćzi un prim amical īn compania sīrbilor de la Zeta, formatie care a īncheiat sezonul precedent pe pozitia a opta. Nationalul va mai juca apoi īncć trei partide de verificare. (Marius POPEANGĆ )


    prosport
    Last edited by Bancaru; 19th July 2005 at 11:13.

  13. #54
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Interventii pentru vize

    Echipa lui Roberto Landi a plecat, duminica, intr-un nou stagiu de pregatire centralizata. De acesta data, bancarii si-au stabilit cartierul general in Serbia, in cantonamentul lui Partizan Belgrad. “As vrea sa le transmit multumirile noastre consulului Serbiei la Timisoara si presedintelui CJ Timis, care ne-au ajutat sa obtinem vizele necesare intrarii pe teritoriul tarii vecine”, a declarat Vicentiu Iorgulescu, directorul sportiv al gruparii din Parcul cu Platani.
    Sport Total
    Ce stire...

  14. #55
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Sorin Ovidiu Vantu, tatal FNI actionar majoritar la FC National
    In aceasta vara, FC National a mai pierdut o echipa, iar sarcina italianului Landi de a incropi o formatie devine din ce in ce mai dificila. Sergiu Radu, Olah, Rada, Cr. Munteanu, Vl. Munteanu, Chihaia, McKain, A. Stoica sau Pitu sunt jucatorii care au parasit formatia din Parcul cu Platani. Aceasta migratie in masa i-a infuriat peste masura pe suporterii "bancarilor", care au impanzit cartierul Cotroceni cu sute de afise in care Gino Iorgulescu este prezentat ca omul care va distruge FC National. "La FC National, Gino a spus "nu" performantei. In schimb a spus "da" imbogatirii nemeritate de pe urma clubului. Vanzarea a foarte multi jucatori, unii pe preturi oficiale extrem de mici (implicand comisioane grase pentru Gino)", era scris pe respectivele afise. Situatia tensionata de la clubul bancar este foarte ciudata, pentru ca din societatea inregistrata la FRF, fac parte persoane foarte bogate. in urma cu aproximativ o luna, FRF a hotarat dezafilierea a sapte cluburi, printre care se numara si Asociatia de fotbal Club National 2000 Bucuresti si afilierea provizorie a sapte cluburi, printre acestea regasindu-se si FC National SA Bucuresti. Conform datelor de la Registrul Comertului, la societatea respectiva figureaza, ca actionari, trei persoane fizice si doua persoane juridice. Actionarul majoritar al societatii comerciale este omul de afaceri Sorin Ovidiu Vantu, care detine 60 la suta din actiuni, pentru care a varsat in contul societatii aproximativ 300 milioane de lei. De asemenea, Ion Tiriac figureaza si el cu 6.17 la suta, iar Gino Iorgulescu detine 5 la suta. in ceea ce priveste asociatii juridici, acestia se numesc Asociatia Fotbal Club National, cu 20,6 la suta, si Romanian Sport Promotion SA, care detine 8,23 la suta. Anul trecut, Ion Tiriac a ocupat locul doi intr-un clasament al celor mai bogati romani, cu o avere estimata la 700 de milioane de dolari. in acelasi clasament, Sorin Ovidiu Vantu s-a clasat abia pe locul cinci, cu o avere estimata la 500 de milioane de dolari. Contactat telefonic, directorul sportiv, Vicentiu Iorgulescu, a declarat ca problemele financiare trebuie discutate cu presedintele Gino Iorgulescu. Acesta insa a avut telefonul inchis toata ziua, casuta vocala luand locul oficialului de la FC National.
    Adevarul
    Last edited by Bancaru; 21st July 2005 at 17:43. Reason: Lamuriri

  15. #56
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Eu cred ca e un bluf. Se pare ca sunt "enshpe" asociatii care au in denumire NATIONAL. De unde si pana unde? Ca apare si Gino?! Cine stie...? Vantu a mai fost la noi si a facut rahatul praf - spuneau jucatorii ca o data a venit in vestiar si le-a zis sa stea linistiti ca vor veni banii. Va dati seama ca nu au venit nici macar in ziua de azi. Iar de Tiriac stiam, pentru ca, tot asa, intr-o perioada mai tensionata din viata clubului (ma intreb care sunt alea linistite) Tiriac a achizitionat cateva actiuni (putine procente) pentru ca (parafrazez) acest club sa nu mai ajunga pe mana nimanui. Adica el cu ceva procente avea drept de veto in CA sau AGA si se opunea instrainarii clubului orisicum. Adevarul e ca Tiriac a facut rost de bani pentru arena de tenis si, daca nu ma insel, si pentru stadionul nostru. Eu nu mai inteleg nimic. In cazul in care este reala informatia cu cei 2 babani, e clar ce se petrece. Spalatura, pentru ca performanta nu au voie chiar daca pot.

  16. #57
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    O. Vāntu a bătut palma cu Gino


    Gino Iorgulescu are doar 5% acţiuni la FC Naţional.

    Gruparea din Parcul cu platani şi-a schimbat forma juridică denumirea din Asociaţia de Fotbal Club Naţional 2000 Bucureşti īn FC Naţional SA Bucureşti, principalul acţionar fiind acum Sorin Ovidiu Vāntu.
    Una dintre cele mai vechi grupări din fotbalul romānesc, FC Naţional, are una din cele mai agitate veri din ultimii ani. Nu neapărat pentru că au plecat nouă jucători din formaţia de bază de anul trecut (acest lucru fiind o obişnuinţă), ci pentru că, pe de o parte, suporterii au cam īnceput să strāmbe din nas văzānd că Gino Iorgulescu, preşedintele clubului, nu face nimic pentru a opri exodul de jucători şi, pe de altă parte, pentru că formaţia este sub tutela unei societăţi al cărui acţionar majoritar este Sorin Ovidiu Vāntu, cunoscut drept "părintele FNI". Veniţi īn vara trecută sau īn iarnă sub formă de īmprumut la Naţional, Sergiu Radu, Ionuţ Rada, Cristian Munteanu, Vlad Munteanu, Alin Stoica şi Adrian Pitu au luat decizia de a pleca de la echipa din Strada Doctor Staicovici. Gestul lor a fost urmat de alţi trei fotbalişti, care au cunoscut conscrarea la bancari: Tiberiu Olah, Octavian Chihaia şi Jonathan McKain. Īn aceste condiţii, antrenorul italian Roberto Landi trebuie să se descurce cu ce are la dispoziţie, dar nu ar fi exclus ca, alături de Zeno Bundea, alţi jucători valoroşi să vină īn Parcul cu platani.
    Puţinii suporteri pe care īi are FC Naţional au răbufnit īn această vară. Ei şi-au strigat nemulţumirile prin afişe īn care Gino Iorgulescu, preşedintele grupării, era prezentat drept persoana care vrea să distrugă clubul, băgānd īn propriul buzunar banii ce revin din transferuri. Marius Popa, Caramarin, Gigel Coman, Cānu, McKain au plecat la Politehnica Timişoara. Pe ei s-a luat suma de 1.500.000 de dolari. La această sumă se adaugă alţi 50.000 de dolari daţi de Rapid pentru Flavius Moldovan. Cu toate că bani există, cel puţin pe hārtie, clubul n-a plătit utilităţile la stadion, iar BNR a oprit curentul şi apa caldă. Această măsură le-a dat bătăi de cap celor din cadrul Federaţiei Romāne de Fotbal. Explicaţia este simplă. Oficialii forului au stabilit ca Supercupa Romāniei, disputată īntre Steaua (campioana) şi Dinamo (deţinătoarea Cupei) să se joace, pe 31 iulie, pe stadionul Cotroceni. Mircea Sandu a luat legătura cu şefii BNR, pe care i-a rugat insistent să realimenteze stadionul cu apă şi curent, iar ei au ac-ceptat.
    Această situaţie este cu atāt mai greu de īnţeles cu cāt din cadrul societăţii care există īn acte la FRF ca fiind "proprietara" lui FC Naţional figurează, cum am spus mai sus, Sorin Ovidiu Vāntu şi Ion Ţiriac, oameni foarte bogaţi. Cei doi au ajuns că fie acţionari la formaţia bancară īntr-un mod destul de simplu. Acum o lună, FRF a anulat licenţa a şapte cluburi, printre care şi Asociaţia de Fotbal Club Naţional 2000 Bucuresti. Totodată, a aprobat afilierea a şapte cluburi, printre care FC Naţional SA Bucureşti. La acesta au acţiuni trei persoane fizice şi două persoane juridice: Sorin Ovidiu Vāntu (cu 60 % din acţiuni), care a investit 300 milioane de lei, Ion Ţiriac (6,7%), Gino Iorgulescu (5%), Asociaţia Fotbal Club National (20,6%) şi Romanian Sport Promotion SA (8,23%). AZI
    Last edited by Bancaru; 21st July 2005 at 17:49.

  17. #58
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Cred ca, mai degraba, nu straluceste...Soare(le), dar, in schimb, bate rau Vantu(l) prin Parcul cu Platani. Nu cred si nici nu doresc ca acest "controversat om de afaceri" sa fie...majoritar la Progresul. Asta ne mai lipsea!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #59
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Stai linistit:
    Unde sunt milioanele?
    Gino Iorgulescu a cāştigat peste 2.000.000 de euro din vānzările de jucători şi a scăpat de o datorie de 700.000. Totuşi echipa din Cotroceni se zbate īn continuare īn sărăcie. Echipa din Cotroceni este recunoscută ca un club care, īn ultimii ani, s-a lovit de mari probleme financiare. Cu toate acestea, preşedintele Gino Iorgulescu a găsit mereu soluţii pentru supravieţuire, acestea constānd īn vānzarea de jucători, īmprumutarea altora sau achiziţionarea unor fotbalişti liberi de contract. Totuşi echipa pare īn prezent īntr-o situaţie mai grea ca oricānd, singurele achiziţii din această vară fiind ex-craioveanul Zeno Bundea şi Mircea Oprea (liberi de contract) şi Ovidiu Burcă (īmprumutat de la Dinamo). Numai că situaţia īn care a ajuns Naţionalul este greu explicabilă dacă facem o socoteală simplă. Astă-iarnă, Gino Iorgulescu s-a ales cu un milion de euro după plecările la Timişoara ale antrenorilor Olăroiu, Bolborea şi Iordache, şi ale jucătorilor Caramarin, Coman, Popa, Cānu şi Olah (ultimul a jucat īn retur īn Cotroceni şi a fost plătit de Naţional).

    S-a achitat de o datorie la OlăroiuĪn plus, bănăţenii i-au plătit lui Oli cei 700.000 de euro pe care Iorgulescu īi datora tehnicianului. La finalul campionatului, Gino l-a vāndut pe McKain la Poli īn schimbul unui milion de euro, iar pe Chihaia la Dinamo pentru 100.000. Prin urmare, preşedintele “bancarilor” s-a ales īn ultima jumătate de an cu aproximativ 2.100.000 de euro. Cu toate acestea, echipa efectuează un stagiu de pregătire īn Serbia, nu īn Italia, ca altădată, īn timp ce primele jucătorilor sunt restante ca de obicei. Din banii cāştigaţi am plătit jucătorii, chiria stadionului, am construit un gard, am pus scaune la tribuna a doua, am construit un centru de fitness şi am achiziţionat instalaţia de sonorizare."
    Gino Iorgulescu, preşedinte FC Naţional

    Sorin Ovidiu Vāntu a fost acţionar īn 1998
    Īn numărul de ieri al ziarului Adevărul a apărut o informaţie conform căreia principalul acţionar al grupării din Cotroceni este omul de afaceri Sorin Ovidiu Vāntu, pe locul doi fiind Ion Ţiriac. Vāntu a negat īnsă: “Am fost acţionar īn Cotroceni īn 1998 doar pentru şase luni. Cānd mi-am dat seama cāţi bani se pierd īn fotbal, m-am retras”. La rāndul său, Iorgulescu i-a ţinut isonul: “Vāntu nu mai are legătură cu actuala societate. Acum există alţi cāţiva acţionari, iar eu mă aflu printre ei”.

    3-1 īn primul amical din Serbia
    Trupa lui Landi s-a impus īn prima partidă de pregătire a Naţionalului īn Serbia cu 3-1 īn faţa formaţiei Zeta din prima ligă a ţării vecine. Antrenorul italian a aliniat īn prima repriză următorul “11”: Stanev - Ghindeanu, Săpunaru, Thwaite, Bazzi - Abiodun, Liţă, Srhoj, Panc - M. Savu, I. Savu. Īn partea secundă au mai jucat E. Nae, R. Iancu, Ducu, Burcă, M. Oprea, Chiacu, Herea, Bundea, Griffiths, Cīmpeanu şi Rioşeanu. Pentru Naţional au marcat M. Savu (23), Liţă (34, pen) şi Chiacu (55)
    Prosport

  19. #60
    sport legend
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    9,929
    Reputatie
    1
    BNR infirmă declaraţiile făcute de Gino Iorgulescu

    Īn urma apariţiei īn ziarul nostru de ieri a unei declaraţii a preşedintelui Gino Iorgulescu cu privire la modul īn care au fost utilizaţi banii proveniţi din transferurile unor jucători de la FC Naţional la alte echipe, BNR, prin purtătorul său de cuvānt, Mugur Şteţ, a dorit să facă anumite precizări: facturile neachitate se ridică la o valoare de 6 miliarde de lei vechi, la care se adaugă penalizări de peste 8 miliarde (contravaloarea chiriei pentru stadion şi a utilităţilor). Īn plus, gardul construit īn incinta clubului a costat 695 de milioane de lei vechi, reprezentānd o investiţie făcută şi plătită de BNR īn calitate de proprietar.

    Prosport

    Inca cinci amicale

    Jucatorii lui Roberto Landi vor disputa astazi, de la ora 17.30, al doilea meci de verificare din turneul de pregatire pe care il efectueaza in Serbia, adversara urmindu-le a fi formatia de prima liga Buducnost Podgorica. Pina la inceperea campionatului, bancarii mai au programate alte patru partide, cu Zeta (23 iulie), FK Sloboda (24 iulie), Sevojno (27 iulie) si cu Poli Timisoara (29 iulie).

    Totalsport

  20. #61
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Se duce naibii totul. Ce ti-e si cu Gino asta....

  21. #62
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    De asta, cred eu, ca BNR-ul nu sustine echipa asa cum ar putea si, probabil, dori. Situatia ar putea fi alta cand vor/vom scapa de Gino. Gino este chriasul nu tocmai...grabit, vrei sa scapi de el, dar nu poti...inca.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  22. #63
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Daca ar dori asa mult ar trebui sa il execute pe Gino. Cred ca au puterea asta. Dar daca sunt in cardasie, iar noua nu vor sa ne spuna?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •