Page 2 of 189 FirstFirst 12341252102 ... LastLast
Results 22 to 42 of 3952

Thread: Istoria Progresului asa cum o dovedesc documentele

  1. #22
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Multumim din inima, Bancarule!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #23
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Iar acum ziarul care am senzatia ca si-a dedicat intreaga sectiune SPORT acestui caz:

    ZIUA


    Landi: "O umilinta pentru profesia de antrenor"

    Antrenorul lui FC National, Roberto Landi, s-a declarat extrem de dezamagit de prestatia lui Serea la meciul cu Dinamo, spunand ca spera sa joace 11 la 11, si nu 12 la 11 in acest meci. "Cred ca este o umilinta pentru profesia de antrenor. Noi muncim toata saptamana si vedem ca munca noastra este astfel "recompensata". Cred ca Dinamo nu avea nevoie de nici un fel de ajutor pentru a castiga partida. Cred ca cele doua penalty-uri si cele doua cartonase rosii au fost prea mult pentru un astfel de meci. Imi pare rau pentru jucatorii mei, care au fost umiliti si redusi la noua, au fost victimele acestui meci. Nu am avut nici macar curajul de a-i privi pe jucatorii de la Dinamo atunci cand se bucurau dupa transformarea loviturilor de la 11 metri si dupa eliminari. Speram sa jucam 11 la 11 si nu 12 la 11, si imi asum toata responsabilitatea pentru aceste declaratii", a spus Landi. Italianul a marturisit ca partida cu Dinamo i-a lasat un gust amar. "Mi-a lasat un gust amar, astfel de lucruri nu fac bine fotbalului, nu se poate creste daca exista astfel de prestatii. In prima parte, meciul a fost frumos, fiecare echipa a avut ocazii, dar nu poti sa dictezi doua penalty-uri si doua cartonase rosii intr-un astfel de meci", a mai spus Landi. Intrebat daca FC National ar fi putut castiga meciul cu un arbitraj corect, Landi a spus: "Puteam juca partida. Putea sa se termine 2-0, 3-0. A fost un meci de fotbal, puteam pierde sau puteam castiga. Felicitam pe Dinamo daca ar fi castigat altfel, dar nu in aceste conditii". (MIG)


    "Groparul" Serea de la FIFA la Divizia C

    Centralul din Focsani va arbitra cel putin pana la vara in al treilea esalon si va fi scos in septembrie de pe lista arbitrilor internationali
    Presedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Ion Craciunescu, a luat ieri cea mai dura masura de la numirea sa in functie. Daca in alte situatii din fotbalul romanesc s-a pus de fiecare data batista pe tambal - vezi meciurile trucate sau deciziile diferitelor comisii federale - arbitrajul a tinut sa fie primul domeniu in care se taie in carne vie. Seful arbitrilor a anuntat ca arbitrul Ionica Serea va fi scos de pe lista FIFA, incepand cu luna septembrie, pentru prestatia sa de la meciul Dinamo - FC National, scor 4-0, din mansa secunda a semifinalelor Cupei Romaniei. Serea nu va mai fi delegat la nici un meci international pana atunci si va fi retrogradat pe termen nelimitat la Divizia C (Craciunescu a precizat ca Serea va ramane la acest nivel cel putin pana la finalul acestei editii de campionat). De asemenea, asistenul Ispas Cojocaru, care a oficiat la aceeasi partida, va fi retinut de la delegari internationale timp de un an si retrogradat pe termen nelimitat la Divizia C (nu s-a precizat un termen de referinta). Craciunescu a dat de inteles ca Serea a gresit grav la eliminarea lui McKain si la cele doua penalty-uri acordate lui Dinamo. "Am discutat cu cei din comisie si am ajuns la aceasta concluzie. Decizia a fost luata tot dupa ce m-am consultat impreuna cu ei. Asistentul Cojocaru, care i-a semnalizat faza eliminarii lui McKain si primul penalty, este si el vinovat, dar Serea stia, asa cum am discutat de multe ori la cursurile de instruire, ca el este conducatorul jocului si ca trebuia sa fie plasat astfel incat sa vada el ce se intampla", a spus Craciunescu. "Este cea mai urata zi din viata mea de cand am venit la CCA", a spus Craciunescu. "Serea era unul dintre arbitrii de perspectiva, insa a gresit si va plati pentru asta. Chiar daca ne confruntam cu lipsa arbitrilor de calitate, am preferat sa continuam pe acelasi drum pe care am mers pana acum. Arbitrajul romanesc este in crestere de credibilitate, nu mai sunt suspiciuni ca unul sau altul arbitreaza in functie de interesele cluburilor, dar greselile se platesc", a adaugat seful CCA. Craciunescu a precizat ca a discutat cu Serea atat miercuri seara, cat si ieri dimineata. "Mi-a spus ca a gresit si ca isi asuma acest lucru. Nu stiu ce s-a intamplat cu el, dar nu am date si nici nu pot sa cred ca greselile lui au fost provocate", a spus Craciunescu. Acesta a tinut sa atraga atentia ca si jucatorii, antrenorii si conducatorii ar trebui sa plateasca pentru anumite fapte si declaratii. "Toate lumea ne acuza, toti se pricep la arbitraj. Insa de greselile lor nu se ia nimeni", a mai spus Craciunescu.
    Marius GHERGHE

    Fanii dinamovisti contesta victoria pe site-ul lor oficial
    "Serea a executat o comanda"


    Alte mesaje dure: "Cu arbitrul s-a facut magaria", "Marlanie pe fata", "E o rusine pentru noi" si "Chiar nu castigam altfel?!"
    Suporterii lui Dinamo contesta, pe site-ul lor oficial, "www.dinamo-online.net", victoria obtinuta miercuri de alb-rosii in partida retur cu FC National din semifinalele Cupei Romaniei, scor 4-0. "Ceea ce s-a intamplat pe stadionul nostru depaseste cu mult ceea ce am vazut pana acum in materie de aranjamente in fotbal", scrie un fan, care semneaza cu pseudonimul "Radu". Acesta mai spune ca suporterii au fost dezamagiti. "Cei care conduc astazi au ajuns la un nivel la care nu le pasa de suporteri, de spiritul lui Dinamo. Multi dintre noi mai traiesc cu sufletul langa Dinamo si au fost dezamagiti de circul din aceasta seara", a subliniat "Radu". Un alt suporter dinamovist, "Dummy" considera ca jucatorii isi iau banii, iar fanii raman cu rusinea. "De ce ar plange jucatorii sau conducerea? Ei isi iau banii, noi ramanem cu rusinea... trist". "Cerberus" spune ca in nici un caz nu poate exista vreo suspiciune la adresa jucatorilor de la FC National. "Blat nu stiu cat a fost, fiindca cel putin unii dintre jucatorii Nationalului au vrut... Cu arbitrul s-a facut magaria", conchide fanul. Referindu-se la comentariul facut de "Cerberus", un suporter dinamovist a spus: "Un meci in care te ajuta arbitrul tot blat se cheama! S-a pus presiune pe Marodin si a executat comanda Serea". "Joony" spune ca nu e prima oara cand Dinamo apeleaza la jocuri de culise cu FC National. "Mi-e sila sa ma mai bucur! Circ cu Arges sa terminam pe locul 2, circ acum, sa-si scape oamenii pielea, cu vesnica noastra salvare FC National. Cat mai trebuie sa induram asta? Marlanie pe fata. E clar ca vor sa ne ia de fraieri". Un alt suporter, "Alin", spune ca nu s-a bucurat la golurile marcate de Niculescu si Zicu si a adaugat ca ii este rusine ca tine cu Dinamo. "RedDogForever" crede ca arbitrul Serea mai avea putin si marca el: "E o rusine pentru noi, bataie de joc, rusine pentru Dinamo. Arbitrul i-a terminat pe National. Mai avea un pic si se apuca el sa dea gol". Acelasi fan sustine ca Dinamo are cea mai buna echipa, dar la alte sporturi. "Datorita acestei conduceri avem cea mai buna echipa de popice subacvatice, jucam cel mai frumos fotbal din nord-vestul Colentinei si ne indreptam catre o alta toamna a deziluziei si resemnarii in Europa". "Mario24" este de parere ca Serea a fost o sluga. "Victoria de aseara mi-a provocat sila. Arbitrul de centru a fost o sluga. Chiar nu castigam altfel?!". (MIG)

    Serea decisiv pentru Dinamo

    Centralul l-a eliminat gratuit pe McKain, faza din care "cainii rosii" au deschis scorul, si a inventat apoi doua penalty-uri, tot pentru gazde
    Daca in prima repriza s-a abtinut, Serea si-a dat drumul la joc in partea a doua a meciului. Toate fazele discutabile - si importante in stabilirea rezultatului final - au fost judecate de Serea in favoarea lui Dinamo. Mai intai, in minutul 52, Mihalcea a scapat spre poarta lui Cr. Munteanu talonat de McKain, cei doi s-au tras reciproc de tricou, dinamovistul a cazut primul si Serea l-a eliminat pe australian! Ba, Dinamo a si marcat din lovitura libera acordata, Cl. Niculescu trimitand sub transversala. Au urmat apoi doua penalty-uri acordate lui Dinamo, ambele provocate de Mihalcea si transformate de Cl. Niculescu. La primul, dinamovistul a simtit piciorul intins in fata sa de Panc si s-a aruncat peste el (mingea iesise afara din teren), Serea dictand 11 metri, la semnalizarea asistentului I. Cojocaru, dupa cateva momente de ezitare. La al doilea, Mihalcea s-a incurcat in picioarele lui Pancu si l-a impresionat din nou pe centralul din Focsani. Serea l-a eliminat, in minutul 74, si pe Lita. Capitanul "bancarilor" fusese faultat dur de Margaritescu (dinamovistul avea cartonas galben), n-a primit nici macar lovitura libera si, probabil, l-a injurat pe Serea, care l-a trimis la cabine. Astfel, desi Ion Craciunescu, seful CCA, l-a inlocuit de la meci pe asistentul Ioan Muresan (al carui fiu este legitimat la juniorii lui Dinamo) cu Adrian Vidan dupa protestele lui Gino Iorgulescu, presedintele "bancarilor" n-a scapat de ceea ce se temea: arbitrajul. (MIG)

    Andone: "Nu ma intereseaza Serea"


    Antrenorul lui Dinamo, Ioan Andone, l-a aparat destul de timid pe Serea la conferinta de presa de dupa meci. "Nu vreau sa-l apar pe arbitru, dar el putea sa-l elimine pe McKain inca din prima repriza. Dar nu este treaba mea sa discut arbitrajul, pentru ca i-am promis lui Craciunescu ca nu voi comenta astfel de lucruri. Este normal ca oaspetii sa fie suparati, dar nu poti sa stii clar daca Nationalul a fost defavorizat inainte sa te uiti pe caseta. Nu este treaba mea ce face Serea, treaba mea este sa dau cat mai multe goluri. Pe arbitru o sa-l judece CCA. Eu spun ca deciziile au fost corecte, dar ne vom lamuri dupa ce vom urmari caseta jocului. Daca voi vedea caseta si voi vedea decizii gresite, voi recunoaste acest lucru", a spus Andone, care considera ca Dinamo a meritat calificarea in finala. (MIG)

    Omul negru din Focsani

    Prestatia lui Ionica Serea la meciul Dinamo - FC National de miercuri seara nu a fost una singulara in cariera arbitrului din Focsani. Desi aflat pe lista FIFA si inclus de Ion Craciunescu, seful CCA, pe lista arbitrilor care vor oficia in campionate straine (conform unui program UEFA), Serea a facut praf mai multe meciuri in ultimele doua sezoane.
    2003-2004 * In acest campionat, Serea s-a facut remarcat la meciul Dinamo - Univ. Craiova (scor 2-1), in care a refuzat un penalty clar oltenilor, la 0-0, si nu l-a eliminat pe dinamovistul Barcauan pentru un fault grosolan. Culmea, Serea n-a fost suspendat, dar a comis alte gafe la meciurile FC Oradea - Steaua (scor 0-3), cand n-a vazut un penalty pentru Steaua, si la Otelul - Rapid (scor 0-1), cand a fost acuzat dur de oficialii galateni Nicolae Boghici, pe atunci presedinte, si Sorin Cartu, antrenorul echipei.
    2004-2005 * Serea a inceput in forta si actualul campionat. In etapa a 7-a, la meciul "Poli" Timisoara - Rapid, scor 1-1, l-a eliminat degeaba pe Suleap, de la gazde, apoi pe antrenorul banatenilor, Gigi Multescu, pentru ca in ultimul minut sa refuze Rapidului un penalty. In etapa a 9-a, la meciul FC National - FC Farul, scor 2-2, acelasi Serea a inventat un penalty pentru constanteni la 1-0 (oaspetii aveau si un eliminat). Din nou scapat de suspendare, a recidivat in etapa a 10-a, la meciul "Poli" Iasi - CFR Cluj, 0-0, cand a refuzat gazdelor un penalty si l-a eliminat doar pe moldoveanul Onut la o lovire reciproca a acestuia cu clujeanul Anca. La acest meci, Serea a iesit de pe teren la adapostul jandarmilor. (MIG)

  3. #24
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril
    Multumim din inima, Bancarule!
    Miril, o jumatate de ora sau o ora pot sa aloc pe zi. Sper sa fie mai multi... Si eu iti multumesc pentru ca ma incurajezi.

  4. #25
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    PRO SPORT

    A fost japcă pe faţă”

    Gino Iorgulescu contestă vehement victoria dinamoviştilor din Cupă şi spune că Serea şi Cojocaru ar fi trebuit excluşi din arbitraj. Preşedintele “bancarilor” a presimţit că Dinamo pune ceva necurat la cale pentru a-şi asigura cu orice preţ calificarea īn finala Cupei īn defavoarea Naţionalului.
    Domnule Iorgulescu, cum caracterizaţi arbitrajul din partida cu Dinamo din Cupă?
    Gino Iorgulescu: A fost japcă pe faţă, nu am cuvinte pentru a caracteriza aşa ceva. Nu am fost la meci, deşi mi-a trecut prin minte că s-ar putea ca Dinamo să recurgă la ceva necurat. Dacă aş fi fost pe stadion, scoteam echipa de pe teren.
    Ce le reproşaţi exact lui Serea şi Cojocaru?
    Īn doar şapte minute ne-au terminat. L-au eliminat pe McKain pentru al doilea galben (fază la care s-a īnscris primul gol), deşi Mihalcea a comis fault īn atac. Apoi s-au dictat eronat două penalty-uri pentru Dinamo, aşa īncīt nu ne-a mai rămas nimic de făcut. Totul s-a īntīmplat īn repriza a doua, cīnd īncepuse şi Steaua - Rapid, pentru ca audienţa meciului să fie cīt mai redusă. Borcea şi ceilalţi dinamovişti, care spun că deciziile lui Serea au fost corecte, sīnt penibili.
    Sīnteţi mulţumit de pedeapsa pe care centralul şi unul dintre asistenţi au primit-o din partea CCA?
    Ar fi trebuit exclus definitiv din arbitraj, pentru a se da un exemplu. Crăciunescu l-a trimis şi pe Balaj să arbitreze īn “C”, după ce s-a spus că a dictat greşit o lovitură indirectă pentru noi contra Rapidului. Ceea ce a făcut Serea este mult mai grav, pentru că a fost premeditat. Şi īn semifinalele Cupei ar fi trebuit aduşi arbitri străini.


    Vlăduţ Munteanu atacă dur

    Una dintre cele mai vehemente reacţii faţă de duetul Serea - Cojocaru a avut-o Vlăduţ Munteanu (foto). Deşi este jucătorul lui Dinamo, echipă la care se va īntoarce de la vară, mijlocaşul a fost extrem de dur: “Serea şi-a făcut datoria, aşa trebuia să arbitreze. Dacă domnul Crăciunescu tot a stabilit reciprocităţi cu arbitrii din Norvegia, ar fi bine să-i dea lui Serea un bilet pentru un meci din străinătate, dar doar dus”.

    Memoriu la FIFA şi UEFA
    Oficialii “bancari” s-au declarat nemulţumiţi de pedepsele aplicate lui Ionică Serea şi lui Ispas Cojocaru. “O să facem un memoriu la FIFA şi UEFA, pentru că este a doua oară, după episodul Corpodean de acum cīţiva ani, cīnd sīntem făcuţi praf de un arbitru”, a declarat directorul sportiv Vicenţiu Iorgulescu . “Dacă cei doi nu sīnt excluşi din arbitraj, se joacă degeaba fotbal īn Romānia”, a īncheiat Vicenţiu.

    Vor cere brigadă străină?

    “Pentru a elimina orice īndoială īn privinţa corectitudinii arbitrajului, ar fi bine ca finala de Cupă să fie arbitrată de o brigadă străină. Urmează să discut cu antrenorul Petre Grigoraş despre acest subiect, după care vom lua o decizie”, ne-a declarat, ieri, patronul Farului, Gheorghe Bosīnceanu. “Fără arbitri străini nu avem nici o şansă īmpotriva lui Dinamo īn finală”, a declarat tranşant atacantul “marinarilor”, Mihai Guriţă.

    “Arbitrul e un bandit!”
    La o zi după mascarada din “Groapă”, Roberto Landi era īncă afectat de eliminarea Naţionalului.
    “Nu vreau să spun nici o vorbă despre arbitraj, dar centralul de miercuri seară s-a comportat ca un bandit! Un bandit care şi-a bătut joc de munca unei īntregi echipe! Jucătorii au tras din greu un an de zile pentru a cīştiga Cupa, iar eu cīteva luni īmpreună cu ei pentru a reconstrui o echipă! Eu şi elevii mei ne simţim batjocoriţi şi umiliţi”, a afirmat italianul, care nu a mai trăit niciodată o asemenea ruşine. “Peste tot există greşeli de arbitraj, dar nicăieri īn lume nu s-ar fi putut petrece aşa ceva! Nici īn Italia, nici īn Africa, nici īn Japonia, China sau Coreea, nici īn America de Sud”, a adăugat Landi. Tehnicianul “bancar” a mai declarat că acum trebuie să lucreze la moralul jucătorilor. “Sīnt foarte afectaţi de ce li s-a īntīmplat şi trebuie să īi pun pe picioare īn vederea meciului din campionat cu Apulum”, a īncheiat italianul.
    Am fost foarte revoltaţi toţi cei de pe banca tehnică şi mă īntrebam de ce ia centralul astfel de decizii, de ce īşi bate joc de noi īn asemenea hal.
    Roberto Landi, antrenor FC Naţional

    Suporterilor alb-roşii le este ruşine!

    Maniera ruşinoasă de arbitraj a lui Serea a fost atīt de evidentă īncīt i-a indignat pīnă şi pe suporterii dinamovişti. Īntr-un articol apărut pe site-ul oficial al fanilor, www.dinamo-online.net, şi destinat oficialilor echipei, suporterii cer chiar rejucarea meciului.
    “Dacă vă pasă cīt de cīt de imaginea clubului nostru, cereţi rejucarea meciului cu FC Naţional din semifinalele Cupei. Am fi obţinut această calificare şi fără ajutorul arbitrului, sīntem mai buni. Nu acceptaţi să mergem mai departe cu povara suspiciunilor unei calificări obţinute prin mijloace necinstite. Sīnt convins că e foarte greu să cereţi rejucarea meciului, aparent riscaţi bani, īn fapt veţi cīştiga mult mai mulţi, şi, o dată cu ei, şi respectul lumii īntregi. Acesta e momentul īn care puteţi demonstra tuturor că Dinamo nu are nici o legătură cu blaturile şi aranjamentele. Dacă nu veţi face acest gest, asupra rezultatelor ulterioare va pluti īndoiala că au fost obţinute pe căi necinstite. Ne-am săturat să fim suspectaţi mereu, demonstraţi-le tuturor că nu e adevărat!”, se arată īn articol.
    marius.popeanga@prosport.ro
    amir.kiarash@prosport.ro


    Serea şi Cojocaru, spulberaţi
    Ion Crăciunescu a luat măsuri drastice īmpotriva celor doi arbitri care au īmpins pe Dinamo īn finala Cupei, centralul fiind scos de pe lista FIFA. Erorile grave comise de doi dintre arbitrii partidei Dinamo - FC Naţional, Ionică Serea şi Ispas Cojocaru, ambii cu ecuson FIFA, nu au rămas nesancţionate foarte sever de Ion Crăciunescu, preşedintele CCA. “Serea va fi scos de pe lista FIFA īn luna septembrie, cīnd se va īntocmi lista pentru 2006, iar anul acesta nu va mai fi delegat la nici un meci internaţional. Īn plus, va arbitra pe termen nelimitat la Divizia C, cel puţin pīnă la finalul campionatului. Ulterior se va analiza activitatea lui şi dacă merită să revină la primele două eşaloane”, a anunţat Crăciunescu. Nici asistentul Ispas Cojocaru nu a scăpat mai ieftin. Nici el nu va mai fi trimis la meciuri internaţionale timp de un an şi a fost retrogradat īn eşalonul trei pe termen limitat, dar care nu a fost precizat. “Este cel mai dificil caz de cīnd sīnt eu īn fruntea CCA”, a comentat Crăciunescu. “Deciziile au fost luate după ce am studiat caseta video cu īnregistrarea meciului īmpreună cu George N. Gherghe şi i-am cerut părerea lui Ioan Igna, ambii membri īn Biroul CCA. Este cea mai tristă zi din activitatea mea la CCA”. Crăciunescu a subliniat că nu face nici o legătură īntre prestaţia arbitrilor incriminaţi şi cluburi, pentru că, dacă avea suspiciuni, măsurile erau mai radicale. “Aş vrea ca toţi, conducătorii, antrenorii, jucătorii, să facă un astfel de pas, pentru că sīntem singulari cu sancţiunile pe care le luăm”, a mai spus Crăciunescu.

    Neţoiu, īn prim-planul afacerii

    Scenariul născut īn jurul prestaţiei pro dinamoviste a lui Ionică Serea īl are īn centrul atenţiei pe Gigi Neţoiu (foto), vicele roş-albilor. Gigi Neţoiu este un adevărat rege al jocurilor de culise, astfel īncīt legăturile care se fac īntre masacrul comis de Ionică Serea şi gruparea din Ştefan cel Mare se fac prin intermediul oficialului roş-albilor. Cea mai simplă legătură este cea a domiciliului centralului de miercuri seară. Ionică Serea este din Focşani, oraşul unde īşi desfăşoară cu bune rezultate activitatea economică exact Gigi Neţoiu. Patron al firmei Vincon, Neţoiu derulează din cīte se pare afaceri īmpreună cu Serea, la care nici n-ar fi greu să ajungă ţinīnd cont de “mărimea” Focşaniului şi de cīt de mică este lumea fotbalului. Tocmai de aceea poate n-ar fi fost rău ca atunci cīnd a vrut să īnlăture suspiciunile şi l-a oprit de la delegare pe asistentul Nicolae Marodin, Ion Crăciunescu ar fi trebuit să īnlăture şi această supoziţie.

    Cupa, ultima redută

    Dar ce ne facem că şeful CCA şi-a petrecut vacanţa de iarnă īn Insulele Seychelles īn acelaşi timp şi cam īn aceeaşi zonă cu, aţi ghicit, Gigi Neţoiu? Aşa că pentru ca domnul Goe să nu rămīnă repetent şi anul acesta şi pentru ca Dinamo să nu fi jucat degeaba īn acest sezon, singurul trofeu la care mai erau speranţe reale era Cupa Romāniei. Aşa că nici un efort pentru īndeplinirea obiectivului nu ar fi prea mic.

    Cīinii” au orbul găinilor

    Deşi toată lumea a semnalat greşelile de arbitraj, dinamoviştii continuă să nege realitatea, īmpăunīndu-se cu o calificare ruşinoasă. Conducerea şi jucătorii dinamovişti īn loc să lase capul īn pămīnt şi să pună batista pe ţambal, astfel īncīt această poveste tristă să fie uitată cīt mai repede, au ales calea declaraţiilor sforăitoare, īn evidentă neconcordanţă chiar cu bunul-simţ. “Pentru mine, arbitrajul a fost foarte bun, şi ambele penalty-uri au fost corect acordate”, a sunat sec declaraţia dată de Cristi Borcea la finalul īntīlnirii de miercuri seară. Mai mult, avīnd chiar posibilitatea să revadă fazele, a doua zi roş-albii rămăseseră pe poziţii. “Cīnd pierzi cu 4-0 e normal să acuzi arbitrajul, numai că lucrurile sīnt clare īn opinia mea. Am revăzut meciul pe video, şi atīt eliminarea lui McKain, cīt şi ambele penalty-uri au fost corect acordate”, a comentat Ioan Andone (foto). La rīndul său, cel implicat īn toate cele trei faze, Adrian Mihalcea, a mers pe ideea că a fost faultat de fiecare dată. “«Bancarii» sīnt supăraţi, şi e normal, fiindcă au pierdut. Eu n-aş vrea să mai comentez ceea ce a fost, dar consider că eliminarea a fost pe bună dreptate, la fel cum a fost şi la penalty-uri. Contact a existat”, a spus vīrful “cīinilor”.

    Dinamo - Astra, Dinamo - Farul!

    Dinamo are o tradiţie bogată īn a se califica dubios īn ultimul act al Cupei Romāniei. Īn 2003, “cīinii” au avut un parcurs ruşinos īn drumul lor spre finală. Īn “sferturi”, ei trecut de Farul, cīştigīnd returul cu 3-2, după ce īn prima manşă scorul fusese egal, 1-1. Golul victoriei bucureştenilor a fost marcat īnsă din penalty, īn minutul 90¼3, după ce actualul dinamovist Ionuţ Bălan (pe vremea aceea īmprumutat la Farul) a pus mīna pe minge īntr-o fază bizară. După meci, patronul Farului, Gheorghe Bosīnceanu, l-a acuzat pe Bălan că nu şi-a apărat corect şansele. Īn semifinale, Dinamo a pierdut la Ploieşti īn faţa celor de la Astra cu 1-2, dar a cīştigat returul cu 3-1 ajutată de Sorin Altmayer. După partida din Ştefan cel Mare, fostul mare arbitru internaţional Adrian Porumboiu a declarat īn presă: “Brigăzii de arbitri īi mai lipsea doar pistoalele!”

    Cojocaru are băiatul legitimat la Dinamo

    Ispas Cojocaru are legături cu alb-roşii! Copilul său, īn vīrstă de 10 ani, face parte, de la 1 aprilie, din grupa de copii ‘95 pregătită de Apostol. “E adevărat că l-am mutat de la Rapid, dar n-a jucat nici un meci oficial”, a spus Cojocaru senior. El a adăugat: “Īmi pare rău că am greşit. Totuşi deciziile sīnt ale centralului, el putīnd să valideze sau nu semnalizările”.

    Dă vina pe asistent

    Serea trebuia să conducă partida Univ. Craiova - Steaua, de duminică, fiind īnlocuit cu Marian Salomir. Ieri era un om distrus.
    Ce s-a īntīmplat, Ionică?
    Ionică Serea: La primele două faze, cea cu eliminarea lui McKain şi cea a primului penalty, am mers pe mīna asistentului. El mi-a semnalizat că a fost fault la Mihalcea. La prima lovitură de pedeapsă, eu am fost tentat să las jocul să continue, dar tot el mi-a semnalat. Am crezut că a văzut mai bine ca mine. Stabilisem cu asistenţii să semnalizeze doar īn cazurile cīnd sīnt siguri 200 la sută.
    Dar al doilea penalty?
    Acela a fost. Chiar Panc a recunoscut că a pus piedică.
    Ce spui de sancţiunile primite?
    Ce pot să mai zic? Cred că a vrut să se dea un exemplu cu mine. Asta este situaţia. Nu am ce face...

    catalin.anton@prosport.ro
    andrei.panait@prosport.ro

  5. #26
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Trebuie sa fim obiectivi, e clar. Ce nu imi este clar este de ce a trebuit sa se intampla chestia asta, dupa meciul de pomina cu Dinamo.

    PRO SPORT

    Să vină preotul la Alba
    “Bancarii” au īnvins ieri īn ultimele minute la Alba Iulia şi au īnmormīntat speranţele lui Apulum de a scăpa de matineu. Artimon a īnceput curajos meciul, cu un 3-4-3 ofensiv, īncercīnd să surprindă un naţional lipsit de vedetele Abiodun, Liţă, Pitu şi McKain. Socoteala tīnărului antrenor nu s-a potrivit īnsă cu ştiinţa jucătorilor săi de a juca fotbal. Rareş Oprea a fost mīnă moartă pe flancul stīng al atacului, iar R. Cosma a stīrnit spaimă şi ilaritate īn tribună la aproape fiecare intervenţie. De asemenea, fără un pasator īn linia mediană, construcţia gazdelor s-a rezumat la mingi la bătaie īn spatele fundaşilor “bancari”. Fără nici o reuşită, dar şi din cauza asistentului Buzărnescu, care i-a oprit eronat, pentru ofsaiduri imaginare, pe Oprea (11) şi Giuchici (19). Īn aceste condiţii, nu e de mirare că terenul a părut īnclinat spre poarta lui Cotora, care a tremurat serios īn vreo trei rīnduri. Mai īntīi la şutul lui Rada de la 13 metri (8), apoi la “foarfeca” fundaşului Cosma, foarte aproape de un autogol spectaculos (10) şi apoi din nou la un şut al lui Rada, din lovitură liberă de la 35 de metri, pe care l-a scos īn corner de la rădăcina barei (17). Īn schimb, la poarta cealaltă, Cristi Munteanu a şomat, fiind pus la īncercare doar la şutul centrare al lui
    C. Bar, fază la care s-a īntins la maxim pentru a agăţa mingea de sub bară (32).

    Mai agresivi după pauză
    După pauză, cele două echipe au pus mai mult suflet şi meciul s-a īncins. Landi a mutat repede cu Chihaia şi V. Munteanu, iar ocaziile la poarta gazdelor s-au īnmulţit. Au ratat īnsă pe rīnd Savu (56), Chihaia (61, singur cu Cotora) şi Herea (66). Scăpaţi de forcingul oaspeţilor, ardelenii au apăsat pe acceleraţie īn ultima parte a jocului. După ce Găldean a şutat pe līngă poartă din 10 metri (71), Lupaşcu a īnscris, īnsă Berbecaru l-a anulat la semnalizarea eronată a concetăţeanului său asistentul Medrea. Imediat, pe contraatac, Savu a profitat de luftul de gīgă al lui Kiraly şi a īnscris cu un lob din 12 metri peste Cotora. Un pumnal posibil decisiv pentru soarta lui Apulum.
    Cotora a sărit la Satmari
    Imediat după finalul jocului, preşedintele Viorel Măluşel a contestat vehement maniera de arbitraj a lui Berbecaru, mai ales faza īn care s-a anulat golul lui Lupaşcu. Portarul gazdelor, Florin Cotora (foto), a fost mult mai vehement īn acuze īn comparaţie cu preşedintele lui Apulum, el contrīndu-l direct pe observatorul meciului, Sorin Satmari. “Să crăpaţi toţi, cu familiile voastre cu tot!”, a strigat Cotora.

    Iorgulescu s-a sacrificat
    Directorul sportiv al Naţionalului, Vicenţiu Iorgulescu, care a contestat şi el mai multe decizii ale arbitrului, a fost trimis īn tribună imediat după ce echipa sa a deschis scorul. “Am intrat pe teren fiindcă am vrut să-l scap pe Savu de al doilea cartonaş galben. Ar fi fost al doilea şi era suspendat meciul următor. Eu pot sta īn tribună, dar el trebuie să fie pe teren”, a explicat Iorgulescu, care a spus că ar fi dispus la rejucarea meciului, dacă se dovedeşte că golul lui Apulum a fost valabil.

    A fost gol valabil
    Cea mai controversată fază a meciului s-a produs īn minutul 83. Atunci, Jercălău a pătruns īn careu, a centrat la Găldean, care a şutat spre poartă. Lupaşcu, aflat la cinci metri, a deviat mingea şi aceasta s-a dus īn poartă. Bucuria ardelenilor a durat īnsă numai cīteva secunde, īntrucīt centralul Berbecaru a anulat golul la semnalizarea eronată a asistentului Medrea, care a văzut ofsaid la Lupaşcu. Gazdele au protestat vehement, iar autorul golului s-a ales cu un cartonaş galben. Eroarea de la gol n-a fost īnsă singura gafă a brigăzii de arbitri, celălalt asistent, Buzărnescu, indicīnd de două ori aiurea ofsaid pe atacul lui Apulum īn prima repriză. “Şi-a făcut treaba”, a tunat Lupaşcu după meci, comentīnd şi faza la care a fost eliminat. “Ne-am ţinut reciproc, dar mi-a dat mie galben pentru simulare”, a spus atacantul lui Apulum.
    calin.todorescu@prosport.ro

  6. #27
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    EVENIMENTUL ZILEI

    Scandal la Alba Iulia

    Apulum Alba Iulia si-a semnat sentinta la retrogradare, dupa ce a pierdut ieri, pe propriul teren, meciul cu FC National. Partida a avut un final foarte tensionat. In minutul 82, Lupascu a inscris pentru gazde, dar golul a fost anulat eronat, pe motiv de ofsaid. Peste doar trei minute, “bancarii” au marcat, prin Ionut Savu, dupa o mare gafa a apararii ardelene. Peste alte trei minute, Lupascu a cazut in careu, solicitind penalty, dar s-a ales cu un cartonas galben pentru simulare. Atacantul a fost eliminat pentru cumul de avertismente, iar publicul a luat foc. Spectatorii au protestat vehement, scandind impotriva lui Ion Craciunescu, presedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor. Roberto Landi a folosit o echipa cu mai multi juniori si jucatori care, de obicei, luau loc doar pe banca de rezerve: Chiacu, Herea si Griffiths. In afara de suspendatii Lita si McKain, antrenorul italian nu i-a avut la dispozitie nici pe Pitu, Panc si Marian Savu.

  7. #28
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    COTIDIANUL

    Iorgulescu: „Dinamo creeaza diversiune

    Presedintele FC National ii acuza pe oficialii dinamovisti ca se joaca pe calculator, disponibilitatea de a rejuca partida fiind aratata doar pe site-ul clubului, nu si printr-un document oficial la FRF.
    Ceea ce se voia o lovitura de imagine pentru Dinamo s-a transformat, astfel, intr-un scandal de proportii intre membrii conducerii clubului din Stefan cel Mare, pe de o parte, si o parte dintre oficialii dinamovisti si conducerea gruparii din Cotroceni.
    Deranjat ca nu a fost consultat in redactarea comunicatului in care Dinamo isi arata disponibilitatea de a rejuca meciul cu FC National, directorul executiv Cristi Borcea i-a atacat dur pe Nicolae Badea si pe Cornel Dinu. „Responsabilitatea ii apartine lui Badea, eu nu am fost consultat si nu sint de acord cu rejucarea“, a spus Borcea. Si antrenorul Ioan Andone a sarit ca ars, declarind ca va rejuca partida din semifinalele Cupei Romaniei doar daca se va dovedi ca Dinamo are vreo implicare in greselile facute de arbitrul Ionica Serea.
    Cu toate acestea, Nicolae Badea si-a mentinut decizia, declarind ca formatia pregatita de Ioan Andone nu risca, in cazul in care s-ar decide rejucarea meciului: „Este o decizie a mea, a clubului Dinamo, si inainte i-am consultat si pe jucatori, si pe antrenori“. Farul a profitat de situatie, sugerind FRF sa aduca arbitri straini la finala Cupei.

  8. #29
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    ROMANIA LIBERA


    Se invarte roata?
    Victorie contestata a Nationalului la Alba Iulia!

    FC National a castigat ieri cu 1-0 la Alba Iulia printr-un gol marcat pe final de Ionut Savu la o grava eroare a lui Adrian Popescu, numai ca victoria bucurestenilor a fost umbrita de acuzatiile gazdelor care, cu doua minute inainte de a primi golul, au marcat si ele! Numai ca reusita lor a fost anulata pe motiv de offside, decizie indelung contestata de gazde, care spun ca golul a fost marcat dintr-o pozitie regulamentara, iar in loc de 1-0 a fost 0-1... Se pare ca, asa cum a spus mai demult un "batran" al fotbalului romanesc, exista o lege a compensatiei care actioneaza cand te astepti mai putin. Iata ca, dupa ce a fost eliminata din Cupa Romaniei "gratie" lui Ionica Serea si deciziilor sale aberante din semifinala cu Dinamo, a venit randul Nationalului sa beneficieze de o eroare de arbitraj, daca reluarile si conducatorii CCA vor demonstra asta.
    Oricum insa, la Alba Iulia meciul a fost controlat 75% din timp de oaspeti, care au ratat prin Rada, Chihaia, Herea, gazdele devenind foarte periculoase abia spre final, cand Galdean sau Lupascu au irosit bune situatii. Oaspetii au surprins prin alcatuirea formatiei, absentele lui McKain si Lita (suspendati) fiind acoperite prin titularizarea foarte tinerilor Chiacu si Herea, plus Cristache.
    Nationalul castiga si pare linistita inaintea meciurilor de acasa cu Dinamo si Steaua. Apulum, in schimb, e condamnata si numai o minune o mai poate salva de la retrogradare...

    Un articol de Bogdan Costea

  9. #30
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    ZIUA


    Contre Badea-Borcea pe tema rejucarii partidei cu FC National
    Disponibilitatea lui Dinamo de a rejuca partida din semifinalele Cupei Romaniei cu FC National, aratata de clubul alb-rosu vineri, printr-un comunicat oficial, a impartit conducerea "cainilor" in doua tabere. Presedintele Nicolae Badea a declarat sambata ca, desi Dinamo nu are nici o vina pentru greselile comise de arbitrii Ionica Serea si Ispas Cojocaru, echipa lui Andone nu risca in cazul in care s-ar decide rejucarea meciului cu FC National. "Dinamo nu are nici o legatura cu greselile arbitrilor. Se stie ca au fost situatii cand si Dinamo a fost defavorizata de arbitraje. Inca o data, Dinamo nu poate fi conectata cu greselile arbitrilor, nici din meciul cu National, nici dintr-un alt meci. Nu vreau sa comentez mai mult pe marginea comunicatului pe care l-am dat publicitatii in legatura cu acest subiect, dar precizez ca noi nu riscam prin rejucarea meciului. Este o decizie a mea, a clubului Dinamo si inainte i-am consultat si pe jucatori si pe antrenori" a spus Badea. Oficialul "cainilor" a fost contrat dur de directorul executiv Cristi Borcea. "Pe mine nu m-a consultat nimeni cand s-a dat acest comunicat. Nu sunt de acord cu rejucarea, fiindca s-ar crea un precedent extraordinar de periculos" a spus Borcea. El le-a luat apararea arbitrilor incriminati si a avertizat ca va monitoriza cu atentie greselile fiecarui "fluieras" si deciziile pe care le va lua CCA impotriva acestora. Dealtfel, singurul punct in care Badea si Borcea au fost de acord este sanctionarea cu retrogradarea in Divizia C a lui Serea si a lui Cojocaru. (B.G.)

    Cam asta a scris presa astazi despre noi. Cred ca am fost cat se poate de obiectiv. Repet, imi pare rau ca a cazut magareta pe noi la faza golului anulat.

  10. #31
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Pregatiti-va (adica eu) ca vine ceva frumos: revista presei pentru meciul in care am invins pe Dinamo cu 5-1. Si nu a fost frumos pentru ca am invins pe Dinamo (a devenit o obisnuinta) ci pentru ca ne-am sculat din tarana ca sa le aratam cine e mai bun PE BUNE.

  11. 26th April 2005, 18:48

  12. #32
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Am probleme cu I explorer...
    Deci cum spuneam. Iata prospaturi:
    Attached Images Attached Images

  13. #33
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Imi pare rau ca trebuie sa te descurci singur. Daca te consoleaza, sunt alaturi de tine. Faci o treaba foarte buna!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  14. #34
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    PROSPORT

    Alin Stoica a sosit īn Parcul cu Platani
    După ce şi-a reziliat de comun acord contractul cu Siena, Alin Stoica a revenit īn Romānia şi se antrenează cu FC Naţional. Fostul mijlocaş al echipelor FC Bruges şi Anderlecht Bruxelles este foarte aproape de a semna cu echipa FC Naţional, existīnd chiar şi posibilitatea să evolueze īn partida cu Dinamo de la finele săptămīnii, dacă cele două părţi vor ajunge la un acord. “Eu m-am mai pregătit aici īn iarnă şi īi cunosc foarte bine pe băieţi. Siena nu m-a plătit conform contractului şi de aceea am devenit jucător liber”, a declarat Stoica. “Nu am semnat īncă, dar să vedem ce va fi īn următoarele zile. Ar fi bine să pot ajuta Naţionalul īn meciul cu Dinamo, de duminică”. Contactat elefonic, preşedintele clubului, Gino Iorgulescu, ne-a declarat: “Eu aveam o īnţelegere īncă din iarnă cu Alin Stoica. Dacă nu rămīne la Siena, mi-a promis că va juca īn Cotroceni. Este un jucător pe care antrenorul Roberto Landi şi-l doreşte īn lot, Alin fiind un jucător de echipa naţională”, a īncheiat Iorgulescu.

    Landi a plecat īn Italia
    După victoria obţinută de către FC Naţional pe terenul formaţiei din Alba Iulia, bucuria īn tabăra “bancar㔠a fost reţinută. “Oricum, avem şanse mici să ajungem īntr-o cupă europeană. Important este să jucăm bine īn continuare pentru a ne demonstra valoarea. N-avem nimic de pierdut”, a spus unul dintre jucători. Antrenorul Roberto Landi a părăsit Romānia duminică seară, cu destinaţia Italia, unde s-a dus pentru a-şi vizita familia. Tehnicianul italian va relua azi antrenamentele din Parcul cu Platani.

    Ar vrea să joace īmpotriva “cīinilor”
    Īn partida “bancarilor” de la Bistriţa, atacantul Marian Savu a fost cel mai ghinionist dintre elevii lui Landi. După un contact dur cu unul dintre adversari, jucătorul din Cotroceni s-a ales cu o triplă fractură de pomete, care l-a īmpiedicat să mai evolueze vreun minut pīnă īn prezent. “Mă antrenez uşor, pentru că trebuie să se sudeze osul. Ar trebui să mai stau pe tuşă īncă două săptămīni, dar au aş vrea să joc duminică cu Dinamo”, ne-a declarat Marian Savu.
    marius.popeanga@prosport.ro
    daniel.vlad@prosport.ro

  15. #35
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    GAZETA SPORTURILOR

    Serea le-a cerut scuze membrilor CCA


    Ionică Serea a trimis ieri un fax la CCA īn care le-a cerut scuze membrilor forului prezidat de Ion Crăciunescu pentru prestaţia de la meciul Dinamo - FC Naţional 4-0, din returul semifinalelor Cupei Romāniei. "Īmi asum īntreaga responsabilitate pentru deciziile pe care le-am luat. Hotărīrile mi-au aparţinut īn totalitate şi de aceea sīnt gata să suport consecinţele. Adresez scuze membrilor Comisiei pentru că v-am dezamagit. Nu am făcut-o cu rea-intenţie. Părerea mea de rău este imensă şi aş face orice pentru a īndrepta lucrurile", a scris Serea. / Dan Udrea

    NB Adevarul este ca nu mai are cui sa ceara scuze... Idiotul!

  16. #36
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    PROSPORT

    “Batem oricīnd Naţionalul!”
    Ioan Andone nu-şi revenise, ieri, după coşmarul trăit īn Cotroceni. “Am primit golurile īn condiţiile īn care Naţionalul juca cu un singur atacant, ceea ce este inadmisibil. Scorul cu care am pierdut a fost un accident. Jucăm oricīnd cu cei de la Naţional şi nu o să ne mai bate”, a spus Andone. “Deocamdată doar am făcut analiza jocului. După partida cu Bacău, vom vedea dacă e cazul să-i amendăm pe jucători”, a spus antrenorul dinamovist. (Adrian EPURE)
    amir.kiarash@prosport.ro


    Īntīiul tango īn Bucureşti
    “Bancarul” Elias Bazzi este primul argentinian care a semnat cu o echipă din Divizia A. El a reuşit duminică primul său gol īn campionatul romānesc . Elias Bazzi, jucătorul venit pe malurile Dīmboviţei din Ţara Tangoului, este īnsoţit īn Bucureşti de frumoasa sa prietenă Soledad. Argentinianul īncă nu se poate lăuda că este un cunoscător al capitalei Romāniei. “Bucureştiul este interesant, dar complet diferit de ce ştiam eu. Este altfel decīt oraşele din Argentina, dar şi din Spania sau Italia”, mărturiseşte Bazzi, care ţine să povestească despre victoria zdrobitoare asupra dinamoviştilor. “Nici nu mă gīndeam că o să joc, cu atīt mai puţin că o să īnscriu, doar sīnt fundaş. Panc s-a accidentat, eu l-am īnlocuit la pauză şi am reuşit să marchez”, spune argentinianul, care nu este sigur pe un post de titular. “Mie nu-mi rămīne decīt să mă pregătesc serios. Mă bucur că am ajuns să joc īn Romānia, mulţumită impresarului Marcel Popescu, care mi-a zis: «Dacă joci bine la FC Naţional, poţi ajunge īn vederea unor mari cluburi din Europa, aşa cum se īntīmplă cu McKain sau Abiodun»”, mărturiseşte sud-americanul.

    Se iubesc de la vīrsta de 15 ani
    Elias este susţinut de către prietena sa, studentă la drept īn Argentina: “Sīntem īmpreună de opt ani, de cīnd aveam 15 ani, dar īncă nu ştim dacă ne vom căsători. Īmi place Romānia, dar din păcate este foarte departe de Argentina, la 16 ore de mers cu avionul”.

    Şase “bancari” recuperaţiVictoria Naţionalului de duminică asupra “cīinilor” este cu atīt mai lăudabilă, cu cīt, la īnceputul săptămīnii trecute, nou㠓bancari” de bază erau accidentaţi: Panc (fractură la o coastă), Vl. Munteanu (probleme la aductori), Cr. Munteanu (ruptură musculară), Srhoj (probleme cu un muşchi femural), S. Radu (a jucat cu infiltraţii), Olah (nevralgie la gamba stīngă), Pitu (probleme la aductori), M. Savu (fractură de pomete), Abiodun (ruptură de menisc). Primii şase au fost recuperaţi pīnă la ora meciului, datorită preparatorilor Urbano Lega şi Ionel Colonelu.

    Marcel Popescu īi atacă pe “cīini”
    Impresarul Marcel Popescu (foto), cel care se ocupă de “bancarii” McKain, Shroj, Thwaite, Griffiths, Abiodun şi Bazzi, i-a ironizat pe dinamovişti după īnfrīngerea zdrobitoare din Cotroceni din ultima etapă. “Nu cred că Dinamo a fost umilită duminică de Naţional. A fost un meci cu un rezultat logic. Umilinţa pentru alb-roşii s-a produs īn returul Cupei, īn Ştefan cel Mare, cīnd oficialii «cīinilor» au acceptat să se califice īn finală īn urma unui arbitraj scandalos”, a afirmat Popescu.

    “Īl ştiu pe Maradona din Carpaţi”
    Elias Bazzi are 23 de ani şi a evoluat īn Argentina la Boca Juniors, apoi la RCD Mallorca īn Spania. Ulterior, sud-americanul (convocat şi la naţionala U-20) a fost dorit de Ranieri la Chelsea, dar statutul de extracomunitar l-a īmpiedicat să semneze cu gruparea londoneză. “Ştiu multe despre Gheorghe Hagi, cel supranumit «Maradona din Carpaţi». A făcut meciuri mari la Mondialul din ‘94 din SUA şi a jucat la Barcelona şi la Real Madrid. Am auzit şi de Adrian Mutu după ce a jucat la Internazionale Milano şi la Chelsea”, ne-a declarat argentinianul din Cotroceni, care ţine legătura cu conaţionalul său, Chiesa, care evoluează la Poli Iaşi.
    daniel.nazare@prosport.ro
    marius.popeanga@prosport.ro

  17. #37
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    PROSPORT

    Cupen: Ruşine īn alb şi roşu

    Cum s-ar spune īn limbajul frust al tribunei, pricina s-a arătat. Sub fluierul barbar al lui Serea, Dinamo tocmai se calificase īn finala Cupei, īn dauna Naţionalului. Călăul Cotrocenilor a fost trimis īn C, ca şi cīnd a treia divizie ar fi un batalion disciplinar pentru arbitrii penibili, şi nu un spaţiu īn care fotbalul, chiar dacă la nivel mai mic, se joacă tot vīrtos şi după acelaşi regulament. Dinamo doar a mimat jena, frecīndu-şi mīinile şi făcīnd cu ochiul. Naţionalul s-a recules demn, setoasă de dreptate. La momentul revanşei, campioana a fost anesteziată şi tranşată ca o balenă inofensivă eşuată pe puntea lui Gino Iorgulescu. Jocul molīu al alb-roşiilor, ca īntr-o dispută de week-end, la iarbă verde, seamănă īntrebări dureroase despre valoarea reală a trupei lui Andone. După această umilinţă cu iz justiţiar, istoria lui Dinamo plīnge īn hohotele de rīs ale unei formaţii pestriţe īncropite din flăcăi adunaţi de prin toate colţurile ţării şi de prin toate cotloanele planetei. Cărora foştii dinamovişti Cristi şi Vlad Munteanu le-au picurat īn ureche că n-au de ce să se teamă atīt timp cīt Serea şi Cojocaru nu joacă la adversar. O temă de meditaţie pentru şcoala noastră de antrenori. Cum se face că Zenga şi Landi, tehnicieni obscuri īn Italia, au făurit īn fotbalul romānesc echipele cele mai spornice şi mai credibile?

  18. #38
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    EVENIMENTUL ZILEI
    Dinamovistii, amendati cu cite 5.000 de dolari
    Daniel Contescu
    Marti, 26 Aprilie 2005

    Dupa umilinta suferita in Cotroceni, sefii “ciinilor rosii” taie in carne vie
    Dinamo a parasit rusinos lupta pentru titlu, fiind umilita, scor 1-5, de FC National. Duminica seara, in Cotroceni, “bancarii” i-au chinuit groaznic pe “ciinii” lui Andone. Invinsa de Ionica Serea in penultimul act al Cupei Romaniei, trupa lui Landi s-a razbunat cu virf si indesat pe dinamovisti, beneficiarii deciziilor luate de brigada de arbitri acum 10 zile. Jocurile de culise care macina conducerea si gafele comise atit de jucatori, cit si de antrenorul Ioan Andone au dus echipa din Soseaua Stefan cel Mare la faliment.
    • Dupa meci, Ioan Andone a luat prima masura: jucatorii au fost dusi de la stadion direct in cantonamentul de la Saftica. “E cea mai usturatoare infringere de cind am venit la Dinamo, in 2003. Am trait o mare rusine. Nu mi s-a mai intimplat niciodata asa ceva. Am facut analiza jocului si voi lua masuri”, s-a vaicarit “Falcosul”. La Saftica a ajuns si presedintele Nicolae Badea. “A fost un rezultat jenant. Am petrecut cea mai trista zi de Florii. Nu exista nici o scuza pentru prestatia din Cotroceni! S-a stricat imaginea clubului. Reconsideram obiectivele echipei. Ne-au mai ramas Cupa si locul doi in campionat. In ceea ce-l priveste pe antrenor, el are obligatii contractuale de indeplinit. Vom evalua situatia intr-o viitoare sedinta”, a precizat Badea.
    • “Nu mai sint sanse la titlu”, a intarit “vicele” Gigi Netoiu, un adversar declarat al lui Andone. Si Borcea se afla de partea “Comandantului”. Conducatorii nu sufla insa nici o vorba despre vinzarile masive care au subrezit permanent echipa. Daca Andone nu va cistiga Cupa Romaniei, el va fi, mai mult ca sigur, demis.
    • Surse apropiate conducerii ne-au declarat ieri ca elevilor lui Ioan Andone li se pregateste o pedeapsa exemplara: “Jucatorii vor fi anuntati ca au fost amendati, fiindca au patat imaginea clubului. Li se vor retine ultimele doua prime de campionat. Masurile vor fi luate dupa meciul de Cupa”. Primele respective insumeaza 5.000 de dolari de caciula.
    • Miine, la meciul cu FCM Bacau, poarta campioanei va fi aparata de Bogdan Stelea, dupa gafele comise duminica de Gaev. “Arnold” se va retrage la vara din activitate. “Va trebui sa ne cautam portar, fiindca Munteanu nu se va intoarce la Dinamo. El isi cauta deja contract in strainatate”, sustin surse de la gruparea din Soseaua Stefan cel Mare.
    • Oficialii “ciinilor rosii” au aflat duminica de ce nu vin suporterii la meci. “Avem fani pe Internet si la televizor”, se plingea Andone. “Jocul echipei i-a indepartat pe sustinatori”, concluziona ieri Nicolae Badea.
    O bere de la antrenor
    Cristi Munteanu, portarul imprumutat de Dinamo la FC National, a fost criticat de Ioan Andone. “Cristi Munteanu facea atmosfera cind era “rezerva”. Nu rezista presiunii. Credeti ca s-ar fi dus la FC National daca Marius Popa n-ar fi plecat la Poli AEK?”, a acuzat Andone la “Recursul Etapei”. Portarul n-a dorit sa replice, precizind: “Din 15 iunie voi reveni la Dinamo, conform contractului”.
    La scorul de 2-1, Babicu’ a parat exceptional mingea expediata cu capul de Claudiu Niculescu. “Si antrenorul Landi m-a felicitat. Mi-a zis ca daca n-as fi aparat acea minge, scorul ar fi devenit 2-2, iar Dinamo ar fi intors meciul. M-a cinstit cu o bere pentru acea interventie. Am fost supermotivati la acest meci. Am fost inraiti, dupa episodul din Cupa”.
    Antecedente
    Dinamo a mai incasat cinci goluri intr-un meci cu Ioan Andone la cirma, pe 7 mai 2003, la un joc cu Sportul Studentesc, in Regie. Partida s-a incheiat insa cu victoria “ciinilor”: 6-5. Un alt episod de pomina s-a petrecut pe 11 noiembrie 2000, cind Foresta a invins in “Groapa” cu 5-4, revenind de la 0-4. La conducerea echipei se afla atunci Cornel Dinu. Pe 15 aprilie 2000, Rapid a “demolat” Dinamo cu 4-0.
    Topul celor mai rusinoase infringeri
    U Cluj-Dinamo 5-0 (9.06.1968)
    Dinamo-Sportul 0-5 (31.05.1986)
    Steaua-Dinamo 5-0 (4.04.1998)
    Landi vorbeste despre un scenariu
    Antrenorul Roberto Landi a stirnit zimbete cind a fost inscaunat la FC National, unde a fost recomandat de Walter Zenga, cu care este prieten la catarama. Fara sa posede o carte de vizita demna de consideratie, Landi, fost portar, a uimit asistenta la prima sa conferinta de presa, spunind: “FC National n-are suporteri? O sa-i aducem din Italia, cu o cursa charter!”. In retur, echipa italianului a adunat puncte, desi i se prevedea un viitor sumbru.
    Dupa victoria obtinuta in fata celor de la Dinamo, Landi ne-a declarat: “Multi ne dadeau ca si retrogradati, dupa ce echipa a ramas, in iarna, fara opt jucatori. Lucrurile nu stau chiar asa. Ca antrenor, eu incerc sa fiu un tip umil si sa-mi vad de munca mea. In meciul cu Dinamo am jucat perfect”.
    Landi lauda nivelul Diviziei A, dar face o observatie: “Campionatul nu este slab, dar ar trebui sa fie cit mai putine partide cu rezultatul dinainte stiut. Una dintre acele partide a fost cea dintre Dinamo si FC National, din semifinalele Cupei”. Afirmatia italianului lasa sa se inteleaga ca scenariul meciului din semifinalele Cupei Romaniei era dinainte stabilit! Intrebat daca are cunostinta despre partide suspecte din Divizia A, tehnicianul a evitat sa se pronunte: “Ar putea fi unele!”.

    Din pacate mai toate ziarele prezinta stirea cam asa: a pierdut Dinamo, nu a batut National, desi din 4 meciuri anul asta... se stie continuarea.

  19. #39
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    ROMANIA LIBERA

    Sperantele la titlu, spulberate
    FC National revine in lupta pentru Cupa UEFA Marti 26 Aprilie 2005
    "Inconstienti si lipsiti de concentrare" - asa si-a caracterizat antrenorul Ioan Andone elevii dupa una dintre cele mai rusinoase infrangeri suferite de Dinamo in ultimii ani. La final, nici nu stii ce sa critici in jocul unei formatii care "trage" la titlu: gafele portarului, apararea visatoare, mijlocul care a "tocat" in gol sau ineficienta atacului? Una peste alta, imaginea unei echipe prabusite, uimita de ceea ce i se intampla si incapabila sa reactioneze.

    Ce isi reproseaza Ioan Andone dupa acest meci? "Ca nu l-am folosit pe Radu Stefan". Adica faptul ca l-a titularizat pe Lucian Goian - spre care a indreptat la final toate "tunurile", spunand ca a facut gafe monumentale si l-a dezamagit profund - si a creat, astfel, "bulevardele" pe care au zburdat Sergiu Radu sau Ionut Savu. E prea putin, insa, sa crezi ca numai aici a fost bresa. Galamaz nu a jucat nici el mai nimic, Gaev are pe constiinta cateva goluri, Tamas a gafat si el, Margaritescu nu a tinut piept mijlocului bancar... Conducerea lui FC Dinamo a folosit, apoi, acelasi cuvant pentru a caracteriza jocul echipei: "jenant".

    Un ochi plange, altul rade

    Cristi Munteanu si Vlad Munteanu au trait, cu siguranta, momente contradictorii, ei jucand pentru FC National, dar fiind legitimati la Dinamo, care i-a imprumutat in Cotroceni pana la finalul sezonului. "Cu un ochi plang si cu altul rad - a declarat la final Vlad Munteanu. Sunt bucuros pentru cele trei puncte si atat. Sa nu credeti ca asta este diferenta reala intre echipe. In cupa am pierdut cu 0-4, azi am castigat cu 5-1, insa in meciul urmator se poate intampla ca Dinamo sa bata cu 5-1. Nu am cautat razbunarea, am fi vrut sa castigam cu 1-0 sau chiar sa facem egal, dar sa jucam finala Cupei Romaniei. Dinamo inca mai poate ridica un trofeu deasupra capului".

    Debut bun pentru Alin Stoica dupa Belgia si Italia

    La FC National a debutat Alin Stoica, jucator aflat la primul meci oficial jucat in acest an, dupa ce si-a reziliat mai intai contractul cu Anderlecht Bruxelles si, apoi, pe cel cu Siena. El va juca in Cotroceni pana la finalul sezonului, cu drept de prelungire a intelegerii, iar debutul a fost unul foarte promitator. Stoica a pasat senzational la golul de 4-1 marcat de Sergiu Radu si a coordonat foarte bine actiunile de la mijlocul terenului spre final, atunci cand gazdele au folosit contraatacul, marcand doua goluri.
    Cu acest succes, FC National poate spune ca a revenit in lupta pentru locul 3, cel care - intr-o anumita conjunctura - ar putea duce in Cupa UEFA. Cei din Cotroceni sunt la trei puncte de locul 3 si au un program mai lejer pana la final, in comparatie cu Rapid sau Dinamo.

    Un articol de Bogdan Costea

  20. #40
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    ZIUA

    Sergiu Radu: "S-a facut dreptate"
    Atacantul "bancar" Sergiu Radu (foto stanga) a declarat ca in urma victoriei cu 5-1 inregistrata in fata lui Dinamo se poate spune ca "s-a facut dreptate" pentru FC National, dupa cele intamplate in meciul din mansa secunda a semifinalelor Cupei Romaniei. "Este normal sa fiu bucuros, mai ales dupa acea infrangere de pomina din Cupa Romaniei. S-a facut dreptate. Nu putea fi un meci mai frumos ca acesta. Am profitat de oportunitatea avuta si am reusit sa ne razbunam. Poate jucatorii dinamovisti nu au nici o vina, insa din cauza unor greseli de arbitraj am pierdut calificarea in finala cupei, poate mult mai importanta decat aceasta partida", a spus Radu. Vl. Munteanu, care este imprumutat de Dinamo la FC National pana in vara, a spus: "Cu un ochi plang si cu unul rad. Nu am cautat razbunare, am fi vrut sa castigam cu 1-0 sau chiar sa facem egal, dar sa jucam finala Cupei Romaniei". Un alt "bancar", Lita, care nu a evoluat in meciul cu Dinamo fiind suspendat pentru cumul de cartonase galbene, a declarat ca ar schimba victoria din partida de duminica pe o calificare in finala Cupei Romaniei: "A fost o dorinta foarte mare de razbunare din partea noastra. Daca ma gandesc bine, as da meciul asta pentru cel din semifinala cupei". (MIG)
    Ioan Andone: "Este o mare rusine"
    Antrenorul lui Dinamo spune ca echipa sa a iesit din lupta pentru titlu dupa infrangerea umilitoare din Cotroceni, scor 1-5 cu FC National
    Ioan Andone (foto dreapta) a calificat drept rusinoasa infrangerea suferita duminica seara in Cotroceni, scor 1-5 in fata lui FC National. "Este o mare rusine. Din pacate nu am stiut sa fim umili dupa victoria din cupa, care a starnit atatea controverse. Am fost foarte slabi atat in faza de atac, cat si in cea defensiva. Golurile adversarilor au fost marcate in superioritate numerica pentru noi", a spus antrenorul lui Dinamo. Andone a mentionat ca Dinamo trebuie sa lupte pentru a ocupa locul doi la finalul campionatului. "Drumul nostru merge mai departe si trebuie sa ne luptam pentru locul doi. Daca jucam ca azi, cred ca nu avem nici o sansa la titlu, mai ales ca Steaua si Rapid s-au indepartat. Cred ca azi a fost una dintre cele mai proaste partide de cand sunt la carma echipei", a subliniat Andone, care a apreciat ca Dinamo a pierdut meciul din cauza inconstientei si a lipsei de concentrare a jucatorilor. "Ii felicit pe cei de la FC National pentru ca au avut puterea sa fie umili si sa o ia de la capat. Fotbalul te pedepseste daca esti prea increzator in tine fara a dovedi acest lucru si pe teren. Uitati-va ce goluri am luat. FC National a inceput foarte bine, a condus cu 2-0, dar dupa aceea am dominat jocul timp de aproximativ 60 de minute. Am ratat niste ocazii incredibile, am fi putut sa intram cu avantaj la pauza. Daca bateam in Cotroceni eram la +12 in clasamentul "adevarului". Acum, la +9, va trebui sa castigam toate meciurile, ceea ce va fi foarte greu", a mentionat Andone.
    Presedinte CA al FC Dinamo, Nicolae Badea, a calificat drept "jenant" scorul cu care formatia pregatita de Andone a pierdut meciul cu FC National, in timp ce jucatorii dinamovisti nu au dorit sa faca nici un comentariu dupa meci, ei parcurgand pe jos, in tacere, distanta de la vestiare pana la autocarul aflat in parcarea stadionului.
    Landi: "Am raspuns pentru cupa"
    Roberto Landi, antrenorul lui FC National, a declarat ca jucatorii sai au fost "aproape perfecti" in meciul cu Dinamo. "Am jucat fotbal in adevaratul sens al cuvantului. Acesta a fost cel mai bun raspuns pe care il puteam da dupa partida scandaloasa din cupa. Am castigat cu 5-1, cred, meritat, am prestat un fotbal bun si jucatorii au respectat tot ce am pregatit de-a lungul saptamanii. E greu sa inscrii cinci goluri in poarta celor de la Dinamo si cred ca toti au vazut calitatea echipei noastre", a spus Landi. Italianul a precizat ca victoria nu poate fi pusa la indoiala si ca FC National a demonstrat ca poate lupta "de la egal la egal" cu orice adversar. "Din patru partide oficiale in acest an, trei le-a castigat FC National si una Dinamo. Felicitari tuturor jucatorilor mei si conducerii, care face sacrificii sa asigure cele mai bune conditii unei echipe, care, dupa mine, are un mare viitor. Am demonstrat in aceasta seara ca FC National nu e echipa care a primit patru goluri asa cum le-a primit. Noi jucam fiecare meci ca si cum ar fi o finala de campionat si asa vin rezultatele", a precizat Landi. (MIG)
    "Aduceti-l pe Serea"
    Suporterii lui FC National de la peluza I a Stadionului "Cotroceni" nu au uitat modul in care echipa lor favorita a fost eliminata in semifinalele Cupei Romaniei. Astfel, ei au afisat un banner cu mesajul "Grupul arbitrilor sclavi ai lui Dinamo saluta regele buteliilor", trimitere directa la directorul executiv al FC Dinamo, Cristian Borcea. De asemenea, aproape de finalul meciului, fanii din Cotroceni au scandat "Aduceti-l pe Serea". Centralul din Focsani a fost cel mai bun om al lui Dinamo in mansa a doua a semifinalelor cupei, cand a inventat un fault si l-a eliminat gratuit pe McKain, faza din care "cainii rosii" au deschis scorul prin Cl. Niculescu, si a dictat eronat doua penalty-uri pentru alb-rosii, transformate pentru 2-0 si 3-0 de acelasi Cl. Niculescu. (MIG)
    Meme Stoica ii lauda pe "bancari"
    Presedintele executiv al FC Steaua, Mihai Stoica, a declarat ieri ca nu credea in victoria lui FC National in meciul cu Dinnamo, scor 5-1, din etapa a 21-a. "Puteam sa-mi pun si casa, ca nu credeam ca FC National va castiga meciul cu Dinamo. Eram convins ca nu poate, dar uite ca a facut-o. Jucatorii de la FC National au dovedit ca au caracter, iar presedintele lor, Gino Iorgulescu, ca este un om de mare onoare", a spus presedintele executiv al gruparii din Ghencea. Stoica a afirmat ca daca va invinge miercuri pe Farul Constanta si sambata pe Sportul Studentesc, Steaua va scapa in castigatoare a titlului. "Daca batem miercuri si sambata, putem spune ca ne-am desprins. Acum, Dinamo pare iesita din cursa pentru titlu, dar Rapid este aproape. Am fi nebuni daca ne-am gandi ca s-a incheiat totul", a spus oficialul stelist. Stoica a precizat ca Dinamo ramane o echipa periculoasa. "Dinamo, cu acelasi antrenor si cu aproximativ acelasi lot, a avut in trecut o serie de sapte infrangeri consecutive, insa in anul imediat urmator a castigat campionatul", a comentat Stoica. (MIG)

  21. #41
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    GARDIANUL
    Jucand fara Serea si... piper, Dinamo a fost o echipa de cartier
    Dan Nicolaie, Adrian Fugaretu-Urea
    Meciul cu FC National a scos pe Dinamo, practic, din lupta pentru titlul de campioana si i-a bagat pe conducatorii clubului din Sos. Stefan cel Mare in sedinta. Ca de obicei, "Acarul Paun" este considerat antrenorul, Ioan Andone avand numerosi "prieteni" in forurile de conducere ale clubului, Borcea si Netoiu asteptandu-l la cotitura, chiar dupa meciul cu Steaua. Nici pentru jucatori nu se anunta vremuri prea linistite, conducerea intentionand ca, din vara, sa puna pe liber mai multi fotbalisti care nu au dat satisfactie, printre ei numarandu-se Semeghin, Burca, Iordache, Alistar, Goian, I. Balan, pusi pe "lista neagra". Chiar si tehnicianul Ioan Andone lanseaza un atac dur spre propriul vestiar, considerand ca Dinamo a pierdut meciul de duminica din cauza inconstientei si a lipsei de concentrare a jucatorilor. "Drumul nostru merge mai departe si trebuie sa ne luptam pentru locul 2 in campionat. A fost una dintre cele mai proaste partide de cand sunt la carma echipei. Am avut, din nou, probleme cu apararea, am avut incredere in Lucian Goian, un jucator tanar, titular in echipa nationala de tineret, dar m-a dezamagit cumplit! Uitati ce gafe a facut! Trebuia sa am curaj si sa joc cu Radu Stefan", a declarat antrenorul dinamovist.
    «Umbra» lui Cornel Dinu
    Numai ca bosii "cainilor rosii" nu prea mai au chef sa digere explicatiile "Falcosului". Umilinta traita de Dinamo, in Cotroceni, nu este exclus sa-l coste chiar capul pe Andone, asta pentru ca el nu mai este sprijinit, in acest moment, decat de presedintele Nicolae Badea. Umbra lui Cornel Dinu a aparut, din nou, deasupra Stadionului Dinamo, voci din interiorul conducerii afirmand ca, incepand de la vara, pe banca tehnica a echipei se va afla, ca de fiecare data in situatii de criza, "Procurorul"! Ca tacamul sa fie complet, in acest moment, si problemele pe care "cainii" le au cu suporterii sunt extrem de dure.
    Inaintea meciului din Cotroceni, a fost nevoie de interventia directorului executiv, Cristian Borcea, care, efectiv, s-a rugat de fani pentru ca acestia sa mearga sa-si incurajeze echipa, dar numai o parte din ei s-au lasat induplecati. Ultrasii din "Peluza Catalin Haldan" au decis ca nu vor mai intra pe arena din Sos. Stefan cel Mare daca vor vedea jandarmi in apropierea peluzei, ocupate, de obicei, de galerie.
    Comisia de Disciplina ar trebui sa se autosesizeze
    Daca doresc sa fie consecventi, membrii Comisiei de Disciplina ar trebui sa se autosesizeze si in ceea ce priveste atitudinea suporterilor dinamovisti din timpul si dupa meciul cu FC National.
    Acestia l-au huiduit si injurat permanent pe internationalul Dorinel Munteanu! Ba, mai mult, cativa derbedei l-au scuipat si l-au bruscat pe stelist, in parcare, ordinea fiind restabilita doar prin interventia jandarmilor. "Asta este viata de fotbalist. Am fost la Dinamo, mi-am facut datoria, acum sunt la Steaua si mi-o fac aici", a comentat Dorinel Munteanu comportamentul fanilor dinamovisti, care nu l-au uitat pentru declaratiile defaimatoare, adresate, cu cateva zile in urma, la adresa "alb-rosiilor".
    Gigi Netoiu: "Normal ca sunt suparat pe ei, acum ar fi culmea sa mai astepte si sa fie felicitati. Este o rusine mare pentru Dinamo, care nu este obisnuita cu astfel de contraperformante! Nu comentez posibilitatea demiterii lui Andone!"
    Nicolae Badea: "Este o rusine ce am patit in Cotroceni! Sper sa aiba taria sa-si revina si sa indrepte ce se mai poate indrepta. Nu se pune problema demiterii lui Andone!"
    Bancarii» au castigat respectul Stelei
    Rezultatul partidei dintre FC National si Dinamo i-a surprins pe oficialii Stelei, care se asteptau ca rivalii din Sos. Stefan cel Mare sa se impuna fara probleme in Cotroceni. "Puteam sa-mi pun si casa, ca nu credeam ca FC National va castiga meciul cu Dinamo. Eram convins ca nu poate, dar uite ca a facut-o. «Bancarii» au dovedit ca au caracter”, a spus Mihai Stoica, presedintele executiv al "militarilor”. (V.P.)
    NB Sincer, nu cred ca intereseaza pe nimeni acest ultim aspect.

  22. #42
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Sa nu se sperie nimeni, bagam stiri si despre meciul de la Craiova. Suntem cat de poate de obiectivi. Nu facem selectii subiective. More to comme...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •