Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 128

Thread: Nascar

  1. #1
    junior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    62
    Reputatie
    1

    Nascar

    Mai putin cunoscut la noi, NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing) se bucura de o mare po****ritate in State. Desi pare o intrecere monotona in care se "alearga in cerc" (cu doua exceptii) este o competitie ce genereaza momente frumoase tipice sporturilor cu motor. Este impartita in trei categorii (series) : Nextel Cup Series, Busch Series si Craftsman Truck Series.
    Sezonul competitional 2007 al Nextel Cup Series se intinde pe, aproape, toata durata anului, are programate 36 etape si incepe in februarie cu Daytona 500.
    Pasionatii sint invitati sa posteze aici comentarii si opinii despre NASCAR in general, sezonul abia incheiat, sezonul ce urmeaza s.a.m.d.
    Cam tot ceea ce considerati ca trebuie stiut.....varsati aici!

    P.S. Nici Steaua, nici Dinamo, nici Rapid nu au echipe in NASCAR asa ca rugamintea este sa ramineti on-topic.

  2. #2
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Am urmarit ultima cursa a sezonului 2006, de la Homestead, si abia astept inceperea noului sezon....pacat ca in Romania nicio televiziune de sport nu preia acest campionat. La anul se anunta o lupta interesanta, in conditiile schimbului de generatii facut a finele acestui campionat, cand s-au retras mai multe nume cu rezonanta, precum Mark Martin s.a. Eu inca mai astept un campionat din partea lui Jeff Gordon si de ce nu o victorie a lui Montoya.

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,911
    Reputatie
    1
    ceva detalii aici ...
    http://www.nascar.com/2006/news/head...cks/index.html
    Eu sincer nu prea inteleg regulamentul dar pare a fi un sport de spectacol ... Unde se pot vedea clipuri pe net ?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #4
    junior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    (Pt. dumy84) Daca esti abonat Astral(UPC) ai fi putut vedea pe ABMoteurs, au transmis live tot sezonul. Sper sa o faca si la anul. Mark Martin va mai concura doar in Truck series si in max. 10 curse, dupa spusele lui. S-ar putea sa nu astepti prea mult dupa Jeff, inafara de 2004 mereu a fost in primii 10 de la ultimul campionat cistigat de el, mereu e acolo "sus", pilot f. bun, are masina f. buna etc. Preferatul meu e Dale Jr., sper sa o "comita" la anu'. Montoya are de invatat enorm de mult pina sa aiba rezultate dar e un sofer excelent si s-ar putea sa strice oarece socoteli pe acolo destul de repede. Deja s-a facut remarcat cu o cursa indrazneata la Homestead.
    Last edited by playfair; 12th December 2006 at 23:45.

  5. #5
    junior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    ceva detalii aici ...
    http://www.nascar.com/2006/news/head...cks/index.html
    Eu sincer nu prea inteleg regulamentul dar pare a fi un sport de spectacol ... Unde se pot vedea clipuri pe net ?
    Sursa mea de clipuri mai vechi si mai noi este Youtube. Ai grija insa ce vizionezi despre Nascar....s-ar putea sa creeze dependenta

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,911
    Reputatie
    1
    vorbesti de fetele frumoase din jurul echipelor ?
    Am vazut ... risc mare ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  7. #7
    junior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    62
    Reputatie
    1


    uite aici..se bate pt. titlul de cea mai frumoasa cursa din istoria Nascar.
    http://www.youtube.com/watch?v=JoyT4QOqjT0

  8. #8
    manager piranha's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Posts
    324
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dumy84 View Post
    ....pacat ca in Romania nicio televiziune de sport nu preia acest campionat.
    Se transmitea acum cativa ani pe Eurosport, dar chiar voiai sa asculti comentariul unor papagali ca Berti Panaiot sau Victor Bonifaciu?

  9. #9
    junior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    daytona 500 pe 18 februarie, transmis in direct de FOX. cine e interesat sa-si puna la punct programele de TV prin internet

  10. #10
    junior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    62
    Reputatie
    1

    calificari Daytona

    acum pe SPEED. TVU player channel 53060 (Wheels). Enjoy!

  11. #11
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Mai sunt putine ore pana la startul celebrei DAYTONA 500. Jeff Gordon a fost penalizat de oficiali si va pleca din coada plutonului...adica de pe locul 42.

    Am incercat SPEED si nu mergea. Apare doar la anumite ore? Recomand de asemenea si FOX, pentru cei familiarizati cu TVU. Cursa incepe la 22 (ora Romaniei). Pana atunci insa, sambata seara avem ocazia sa intram in actiune cu Busch Series, cursa ce va fi in direct pe Motors TV, cu incepere de la ora 20.

  12. #12
    junior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    SPEED poti sa-l vezi tot pe TVU, canal Wheels (nr. 53060). de-a lungul sezonului NASCAR se va transmite de catre SPEED, ESPN, FOX, ABC si TNT. Uite programul aici .... http://www.nascar.com/races/cup/2007/data/schedule.html

    Ca alternativa, daca nu ai TVU, intri pe http://www.viidoo.com/en/index.php si introduci nr. canalului in fereastra playerului. nr. de canal il obtii pe http://www.andromedanet.com/tvu.html bafta
    Last edited by playfair; 17th February 2007 at 16:10.

  13. #13
    junior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    Gentlemen, staaaart yooooooouuur engiiiines!!!!!!

  14. #14
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Superba cursa...pacat de Kurt si Tony. La cum s-au aflat tot timpul in fata meritau sa se bata pentru victorie pana la final, dar si asa finalul cu Martin si Harvick a fost de-a dreptul nebunesc. De asta este frumos Nascarul si in tribune cred ca erau aproape 200.000 de oameni.

  15. #15
    junior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    dupa ce favoritul meu, Dale Jr., a iesit din cursa mi-am dorit ca batrinul Martin sa cistige. n-a fost sa fie, pacat. totusi nu ma pot abtine sa nu remarc faptul ca oficialii NASCAR nu au "scos" steagul galben imediat la ultimul accident ceea ce l-ar fi scos cistigator. au cam lucrat cu dublu standard daca ma gindesc la finalul cursei de la Talladega din sezonul trecut cind Vickers i-a scos din cursa pe Dale Jr. si J.Johnson iar cursa a fost "inghetata" imediat.
    alfel finalul a fost intr-adevar nebunesc cu toata masinile ramase in cursa separate de 1-1.5 secunde. isuse ce aglomeratie s-a mers 3 (in curbe!!) si chiar 4 "wide". asta e partea pozitiva a faptului ca in cursele de la Daytona si Talladega se merge cu "restrictor plate".
    Last edited by playfair; 19th February 2007 at 11:14.

  16. #16
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Niciun cuvant despre vedeta Montoya?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  17. #17
    junior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    pina acum a avut ghinion. Daytona, Busch series (a ajuns pina pe locul 4), Gatorade duel 2( a fost lider 18 tururi).... motorul si manevrabilitatea masinii i-au facut probleme

  18. #18
    Champ Car Pending's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    722
    Reputatie
    1
    Si daca aruncau galbenul tot Harvick ar fi castigat. Era in fata lui Martin cand a inceput accidentul. Si eu as fi vrut sa castige Mark,dar asta e.

    De data asta sunt de acord cu Nascar ca nu au aratat steagul galben. Mai erau cateva sute de metri, am fi avut un Indy 500 2002.

  19. #19
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Decizie corecta zic eu. Toti concurentii au avut astfel sanse egale sa se 'arunce' asupra liniei de sosire. Cat despre Montoya, s-a zbatut toata cursa in pluton, dar a terminat pe un onorabil loc 19.

  20. #20
    junior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    Citeva numere:

    45 - nr de curse de la Daytona la care Mark Martin a participat
    23 - incercari la Daytona 500 fara succes , din pacate pt. el
    72 - virsta celui mai batrin dintre pilotii din Nascar ce a participat la calificari ( James Hylton - nu s-a calificat)
    26 - nr. de piloti ce concureaza acum si care nu se nascusera inca la data ultimei sale victorii in Nascar
    1 - inch mai joasa masina decit permite regulamentul - este motivul retrogradarii lui Jeff Gordon de pe locul 4 pe locul 42 in grila de start
    82 - turul in care Tony Stewart a intrat la boxe pt. pneuri si realimentare. la iesire a depasit viteza regulamentara in pit-lane si a fost retrogradat pe ultimul loc
    50 - tururi de care a avut nevoie pt. a reveni in lupta pt. primul loc
    34 - cel mai slab loc pe grila de start a unui cistigator la Daytona 500 (Kevin Harvick)
    100.000 - dolari amenda (record) pt. incalcari ale regulamentului
    100 - puncte penalizare (record) pt. acelasi motiv
    5 - nr de echipaje prinse cu "mita-n sac" ( Michael Waltrip, Kasey Kahne, Matt Kenseth, Elliott Sadler si Scott Riggs)
    49 - nr de editii Daytona 500
    30 - nr. de cistigatori de pina acum (din care 5 au cistigat cupa in acelasi an)
    1.510.470$ - marunt cistigat de Kevin Harvick. Felicitari!

  21. #21
    junior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    Finish-ul de la Daytona a iscat dezbateri aprinse
    Diverse argumente aici http://www.nascar.com/2007/news/feat...ona/index.html

    Despre urmatoarea cursa, unde Jeff Gordon are o statistica excelenta, detalii aici http://www.nascar.com/2007/news/feat...ers/index.html

    Calificarile au loc in noaptea asta si vor fi transmise de SPEED de la 00.30 (ora Romaniei).
    Cursa are loc duminica, transmisiunea incepind (FOX) de la 22.00 ora noastra.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •