Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 128

Thread: Nascar

  1. #22
    junior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    Mark Martin saga continua..dupa doua curse este primul la "general" dupa ce in California a ramas cu un tur in urma. pina la urma cred ca va ceda rugamintilor fanilor si va alerga tot sezonul . Stewart iar a fost prins cu viteza mare la standuri (62mph fata de 55 limita) dar a recuperat si a terminat pe 8. Gordon s-a luptat toata cursa cu setarile nereusite ale masinii dar a terminat pe 2. continua si ghinionul lui Montoya, dupa ce a cazut victima unui crash in Busch series in Nascar nu reuseste sa gaseasca setarile potrivite pt. a se bate de la egal la egal cu ceilalti. Momentul decisiv a fost, poate, cind Kenseth a reusit sa iasa inaintea lui Johnson de la standuri cind mai erau 24 tururi.

  2. #23
    manager
    Join Date
    May 2007
    Posts
    252
    Reputatie
    1
    Hmmm...NASCAR.Un sport acceptabil...Si prinde bine sa vezi cate o cursa atunci cand nu ai ce face sau te plictisesti de moarte.
    Avand in vedere ca nu s-a mai scris din februarie pe acest subiect am sa va spun ca,intre timp,Montoya a castigat o etapa(Mexico City) din cadrul seriei Busch.Si a facut-o in stilul caracteristic....l-a bushit pe colegul sau de echipa.Ala a declarat,dupa terminarea cursei,extrem de nervos,ca au avut loc cel putin vreo 5 discutii pe tema "ce facem in cazul de 1-2?..."
    Finalul?....pai Montoya a fost deacord la boxe dar pe pista si-a "faultat" colegul de echipa.Tipic Montoya....

  3. #24
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Am vazut cursa pe siteul oficial al Nascar. Intrarea lui Montoya la Pruett a fost de rosu, ca sa imprumut un limbaj din fotbal. Intre timp s-a incins lupta la varful ierarhiei pilotilor, unde Jeff Gordon si-a depus candidatura pentru un nou titlu.

  4. #25
    junior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    mai nou Montoya si-a depus candidatura pt. cartea recordurilor cu cea mai scurta cursa in Nascar...vreo 4-500 m in All-Star Challenge.

  5. #26
    manager
    Join Date
    May 2007
    Posts
    252
    Reputatie
    1
    Desi nu mi-a placut Montoya nici un moment trebuie sa recunosc ca e cel mai complet driver.Si cand spun asta ma refer la ceea ce a realizat el.Fost campion cu CHAMPS,a castigat INDY 500,a castigat M.P. al Monaco si,acum,si in NASCAR.
    Mai trebuie sa-ncerce si dragsterele si e clar....

  6. #27
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Stai sa-l vedem castigand o cursa in Nextel Cup. Ce a castigat el a fost in seria Busch, pe un circuit clasic, la Mexico City.

  7. #28
    manager
    Join Date
    May 2007
    Posts
    252
    Reputatie
    1
    Uite ca a venit vremea si a castigat si o cursa in Nextel.Pe cea de duminica trecuta(Sonoma-California).Daca era pe oval....nu cred ca avea vreo sansa.
    In clasament e pe locul 20 cu 1.556 puncte iar la capitolul bani e pe locul 14 cu suma de 2.287.150$.Situatia fiind la data de 24 iunie '07.
    Cu aceasta victorie,Montoya devine cel mai complet driver din lume.


    P.S.
    Mai exista un driver care are toate victoriile "la centura",cu exceptia ChampCar-ului.Nu de alta dar nu exista la vremea respectiva.Banuieste cineva cine e driverul?
    Ofer un premiu.....si cine castiga o sa aleaga din ceea ce pot oferi eu din colectia mea de F1.Un raspuns de persoana.
    P.S.1
    Raspunsurile sa fie trimise pana vineri,29 iunie,ora 23.59.

  8. #29
    Champ Car Pending's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    722
    Reputatie
    1
    Exista Champ Car, se numea CART IndyCar Series sau inainte de aia USAC.
    Pilotul despre care vorbesti este Mario Andretti.
    Last edited by Pending; 27th June 2007 at 11:56.

  9. #30
    manager
    Join Date
    May 2007
    Posts
    252
    Reputatie
    1
    Da....asa este.E vorba de Mario Andretti.
    In privinta ChampCar....e o tampenie ce se-ntampla.Sau certat si acum sunt 2 serii.Indy si Champ.Poate le vine mintea la cap si se vor uni.Ca tot au sediul in Indianapolis.
    In privinta premiului....cu ce echipa tzii?Sa vad daca am prin colectia mea cate ceva....

  10. #31
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    De venit mintea la cap nu cred sa le mai vina vreodata. Sunt interese comerciale mari la mijloc. E ca si cum presedintelului Moldovei i-ar conveni sa fie vicepremier intr-un guvern al Romaniei Mari...(e un exemplu care mi-a venit rapid in minte). IRL-ul se poate sparge numai in urma unui crah economic sau cand mai multe echipe reprezentative, gen Andretti Green, Target Ganassi sau Penske s-ar intoarce in ChampCar. Pentru ca sa fim seriosi, fara acestea IRL-ul ar fi ZERO.

  11. #32
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    TONY STEWART - PRIMA VICTORIE DUPA O PAUZA DE 20 DE CURSE

    Americanul Tony Stewart a castigat cursa de 400 de mile de la Chicago, trecandu-si astfel in cont prima reusita din acest sezon. Pilotul cu numarul 20 a condus 108 din cele 267 tururi programate.

    1. Tony Stewart Chevrolet 267
    2. Matt Kenseth Ford 267
    3. Carl Edwards Ford 267
    4. Kevin Harvick Chevrolet 267
    5. Casey Mears Chevrolet 267
    6. Kurt Busch Dodge 267
    7. Jeff Burton Chevrolet 267
    8. Ryan Newman Dodge 267
    9. Jeff Gordon Chevrolet 267
    10. Clint Bowyer Chevrolet 267
    11. Greg Biffle Ford 267
    12. Reed Sorenson Dodge 267
    13. Kyle Busch Chevrolet 267
    14. Mark Martin Chevrolet 267
    15. Juan Montoya Dodge 267
    16. David Gilliland Ford 267
    17. Denny Hamlin Chevrolet 267
    18. John Andretti Dodge 267
    19. Dale Earnhardt Jr Chevrolet 267
    20. Bobby Labonte Dodge 266
    21. Ricky Rudd Ford 266
    22. Johnny Sauter Chevrolet 266
    23. Sterling Marlin Chevrolet 266
    24. Tony Raines Chevrolet 265
    25. David Ragan Ford 265
    26. Jeremy Mayfield Toyota 265
    27. Jeff Green Chevrolet 265
    28. Bill Elliott Ford 265
    29. Joe Nemechek Chevrolet 264
    30. Michael Waltrip Toyota 264
    31. Chad Chaffin Dodge 263
    32. Kasey Kahne Dodge 262
    33. Elliott Sadler Dodge 260
    34. David Stremme Dodge 257
    35. J.J. Yeley Chevrolet 243
    36. Robby Gordon Ford 225
    37. Jimmie Johnson Chevrolet 222
    38. Jamie McMurray Ford 214
    39. Martin Truex Jr Chevrolet 211
    40. Dave Blaney Toyota 199
    41. Ward Burton Chevrolet 197
    42. Paul Menard Chevrolet 132
    43. David Reutimann Toyota 43

  12. #33
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Schumi? the only one!

  13. #34
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Villeneuve to launch NASCAR career
    Test scheduled in the Craftsman Truck Series
    24/08/07 08:34

    Jacques Villeneuve is about to take his first step towards a new career in the world of NASCAR.

    The 1997 F1 world champion, who lost his BMW-Sauber seat last year, is scheduled to test a Toyota pick-up truck in Chicago on Monday for the team Bill Davis Racing, according to American media.

    Featuring modified pickups, the Craftsman Truck Series is regarded as the lowest category of NASCAR racing, beneath the Busch and Nextel Cup divisions.

    "Bill Davis Racing was aware of my interest in NASCAR and approached my management team with a view to allowing me to test within its truck program," French-Canadian Villeneuve, who is 36, said.


    He began his premier motor racing career on American ovals, soaring to the Indy and Indy 500 titles in the mid-90s.

    Villeneuve's manager Craig Pollock said Jacques wants to ease his way in to the NASCAR world through trucks. Last year Juan Pablo Montoya also switched from F1 to NASCAR but began at the higher Busch level.

    The Colombian now drives in the premier Nextel Cup category.

    f1-live.com

  14. #35
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    cine e campionul de anu asta ?
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  15. #36
    Motorsport aphelyon's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Caracal/Craiova
    Posts
    1,837
    Reputatie
    1
    Jimmie Johnson ...al doilea titlu

    1. Jimmie Johnson 6723
    2. Jeff Gordon 6646
    3. Clint Bowyer 6377
    4. Matt Kenseth 6298
    5. Kyle Busch 6293
    6. Tony Stewart 6242
    7. Kurt Busch 6231
    8. Jeff Burton 6231
    9. Carl Edwards 6222
    10. Kevin Harvick 6199
    11. Martin Truex Jr 6164
    12. Denny Hamlin 6143


    Montoya a luat titlul de "Rookie Of The Year"
    Last edited by aphelyon; 19th November 2007 at 15:48.

  16. #37
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    aha ...Jimmie Johnson ii asta care a pilotat si prin cartul american ...
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  17. #38
    Champ Car Pending's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    722
    Reputatie
    1
    CART? Niciodata.

  18. #39
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    in fine in Indy Car mi-se pare stiu ca a fost in duel cu Justin Wilson si Jimmie Vasser da nu mai stiu in ce competitie
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  19. 19th February 2008, 01:08


  20. #40
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    609
    Reputatie
    1
    Propun cateva discutii sau mai bine zis un remember dedicat celui mai mare pilot din istoria acestui campionat si poate cel mai bun din istoria USA (alaturi poate de bill vukovich si a.j foyt). Dupa cum se stie Dale Earnhardt, faimosul numar 3 (un numar de care nu s-a despartit aproape niciodata in cariera lui si care este sinonim cu el in Nascar) a murit pe 18 februarie 2001 la Daytona 500, in ultimul tur , ultimul viraj. Legat de moartea lui, s-a zis ca vinovat a fost Sterling Marlin (deasemeni o legenda, dublu castigator back-to back la Daytona 500, 1994 si 1995), insa imaginile au demonstrat mai tarziu ca Dale a fost singurul vinovat de moartea lui, Marlin nici macar nu l-a atins. Imediat dupa moartea lui, intreaga america i-a cantat osananelele, Humphy Wheeller, proprietarul circuitului de la Charlotte, spunand despre Dale ca "a fost Michael Jordan al acestui sport", iar insusi Bill Frace Jr., CEO al Nascar (cel mai inalt rang, un fel de proprietar) a zis ca "We've lost the greatest ever driver". Poate sunt unii care ma vor contrazice si vor zice ca Petty a fost cel mai mare, dar sa nu se uite ceva: Petty a concurat in epoca romantica a Nascar, era singurul pilot care lua startul in absolut toate cursele, pe atunci intr-un sezon erau pana la 60 de curse, nici nu erau piloti de mare valoare, poate cu exceptia finalului carierei lui Petty, cand au aparut un Bobby Allison, Darrel Waltrip, Cale Yarborough, David Pearson (astia doi au fost cu adevarat singurii lui mari rivali si doua uriase legende). Dale Earnhardt a avut o multime de rivali, incepand cu Darrel Waltrip (un mare prieten al lui), Bill Elliott (the famous number 9, ales de ESPN "The Driver of the 80's", desi eu personal nu sunt de acord), Dale Jarrett, Geoffrey Bodine, Davey Allison, Harry Gant, Sterling Marlin, Ernie Irvan, Tim Richmond, Allan Kulwicki sau mai incoace Jeff Gordon. Cu Gordon chiar a avut destule rivalitati frumoase, curse memorabile.
    Asadar as dori sa postati si voi tot ce are legatura cu acest gigant al motorsportului american.

  21. #41
    junior
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    in 1987 - Charlotte, "The Winston" - asa zisa "pass-in-the-grass", un duel cu Bill Elliott. Elliott l-a lovit usor facindu-l pe Dale sa intre pe iarba. acesta s-a redresat, a reusit sa ramina in frunte si a cistigat.
    in 1988 a aparut "black no. 3".
    in 1993 - Charlotte Coca-Cola 600 - a avut 3 penalizari (una pt. conducere agresiva) si de doua ori a ramas cu un tur in urma dar de fiecare data a revenit. in turul 350 (din 400) era pe ultimul loc. peste 8 tururi era pe locul 1. asa a ramas pina la sfirsit!
    in 1998 - Daytona 500 - dupa 20 de ani de incercari si esecuri in toate modurile posibile (cauciucuri, benzina,accidente..de obicei in ultimile tururi) a reusit in sfirsit sa cistige. inainte de cursa o fetita in virsta de 8 ani intr-un scaun cu rotile i-a oferit o moneda de 1 penny sa-i poarte noroc. a lipit moneda de bord si a cistigat. la sfirsit a avut loc unul dintre momentele memorabile din Nascar....TOATE echipajele s-au aliniat la standuri sa-l felicite pt. victorie.
    in 2000 - Winston 500 la Talladega - locul 18 cu patru tururi inainte de final. la sfirsitul cursei...locul 1.
    intr-o cursa la Richmond a vrut sa intre la standuri sa i se curete parbrizul care era plin de noroi. nu i s-a permis ca sa nu piarda o pozitie buna in cursa. la prima neutralizare a iesit pe jumatate din masina si si-a curatat geamul cu mina in timp ce tinea volanul cu genunchiul. IN MERS!!

    in 1986 - Richmond - in duel cu Darrell Waltrip..dupa nenumarate incercari D.W. reuseste sa-l depaseasca pe Dale. acesta prefera sa-l scoata din cursa pe Darrell decit sa-l vada cistigind. a fost inceputul unei perioade in care relatia dintre cei doi s-a racit si care s-a sfirsit abia in 1998 cind Dale i-a cerut sa-l ajute la DEI ( Dale Earnhardt Inc - propria companie infiintata in 1980) sa conduca masina cu nr. 1 cind Steve Park s-a accidentat.

    in 2001, cu 3 zile inainte de Daytona 500, intr-un interviu cu Darrell (care trecuse la comentarii in televiziune) spunea cit de fericit este ca avea tot ce isi dorea.

    pt. cei care nu stiu masina cu nr. 3 a lui Dale, dupa accidentul fatal, a fost inscriptionata cu nr. 29 si e acum pilotata de Kevin Harvick.

    toate cele de mai sus sint prezentate in filmul "Dale"...un must-see pt. fanii Nascar in special si ai sporturilor cu motor in general.

  22. #42
    sport legend
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    609
    Reputatie
    1
    oricat de mare fan Earnhardt as fi nu pot crede faza cu genunchiul !! hai sa nu exageram totusi..sau na, poate o fi adevarat ! dar zi si mie la ce cursa de la richmond, ca eu cam stiu orice cursa mare de acolo, e unul din circuitele mele preferate..si stiu ca intimidatorul a fost incredibil la richmond, ca pe toate circuitele scurte dealtfel.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •