Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 152

Thread: Campionatul European 2023 Under 21 2023

  1. #1
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,085
    Reputatie
    0

    Campionatul European 2023 Under 21 2023

    Under 21 are un lot beton, sunt curios ce o sa faca Sandoi avand in vedere ca a mai fost selectioner Under21.

    Portari: Mihai Popa (FC Voluntari), Andrei Gorcea (Universitatea Cluj), Otto Hindrich (Kisvarda / Ungaria);

    Fundași: Alexandru Pantea (FCSB), Bogdan Racovițan (Rakow / Polonia), Mihai Lixandru (FCSB), Marco Ehmann (EN Paralimniou / Cipru), Victor Dican (FC Botoșani), Andrei Borza (Farul), Valentin Țicu (Petrolul), Andres Dumitrescu (Sepsi);

    Mijlocași: Dragoș Albu (U Craiova 1948), Alexi Pitu (Bordeaux / Franța), Alexandru Cîmpanu (Universitatea Craiova), Constantin Grameni (Farul), Alexandru Ișfan (Universitatea Craiova), David Miculescu (FCSB), Adrian Mazilu (Farul), Octavian Popescu (FCSB), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Vlad Pop (U Craiova 1948);

    Atacanți: Jovan Markovic (Universitatea Craiova), Daniel Bîrligea (CFR Cluj)

    Programul grupei B la Campionatul European U21:

    Miercuri, 21 iunie

    19:00 Ucraina - Croația (Stadionul Giulești, București)
    21:45 România - Spania (Stadionul Ghencea, București)

    Sâmbătă, 24 iunie

    19:00 România - Ucraina (Stadionul Ghencea, București)
    21:45 Spania - Croația (Stadionul Giulești, București)

    Marți, 27 iunie

    21:45 Croația - România (Stadionul Ghencea, București)
    21:45 Spania - Ucraina (Stadionul Giulești, București)
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  2. #2
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,098
    Reputatie
    1
    Nu inteleg ce cauta fcsb-istii la nationala asta. In plus, l-as fi luat pe Louis Munteanu la ciutani, nu-l vad copt pt nationala mare.

  3. #3
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,462
    Reputatie
    1
    Nu vad unde e lotul ala "beton".

  4. #4
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Convocarile lui Isfan si Miculescu sunt amuzante. Ca sa nu spun ca miros a ca.cat. Iata ca se impaca si camiloiul Sandoi cu patronii fotbalului romanesc, urmand indemnurile marelui strateg Stoichita. Mare amator sa nu supere pe nimeni. In primul rand pe adversari.

    Normal ca ne asteptam sa nu castige niciun meci, sa iasa cu coada intre picioare, ca niste jeguri ordinare.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  5. #5
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Sa fie bine si sa facem o figura frumoasa.

    Ideea e ca jucatorii U21 de valoare sunt deja la nationalele mari, numai echipele mici precum a noastra se duc cu ce au ei mai bun ca sa mute atentia de la contra-performanta echipei de seniori.
    De aia competitiile astea de tineret sunt interesante insa pentru tarile cu pretentii intra la si altele. De altfel asa se explica si contradictia aparenta dintre performanta obtinuta de U21 cu dl Radoi si faptul ca nationala noastra nu a suferit nicio imbunatatire notabila cu generatia asta. Un exemplu bun e si marele portar Radu care la U21 era zmeu si citat de presa cu discursirile lui motivationale iar ca senior nu prinde nationala, a reusit sa ii scape pe Inter de un campionat si sa o imbogateasca pe Auxerre cu o retrogradare.

  6. #6
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,085
    Reputatie
    0
    Vad lucrurile in mod diferit.
    In fotbalul romanesc mai apare cate un antrenor de valoare meteoric vezi Isaila care a facut acea nationala Under21, din pacate apoi nici la nationala mica, nici mare nu au venit antrenorii potriviti.

    Cred ca problema nationalei mari a fost linia de fund in principal si inchizatorul, au mai rams 2 jucatori care o pot comite Burca si Camora, altii nu mai sunt poate reveni Chiriches, chiar Razvan Marin si problemele vor reapare...

    Radu are niste carente tehnice combinat cu mandrie asa o vad, nu il judec spun la rece, nu vreau sa ma gandesc in ce situatie este...
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  7. #7
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,085
    Reputatie
    0
    Revenind la Under 21 imi pare un prim 11 super ok, nu stiu fundasii centrali insa chiar si sa imi pare o super echipa,
    4-4-2 propun

    Mihai Popa
    Pantea, ?, ?,Andrei Borza
    Alexandru Cîmpanu , Constantin Grameni, Alexandru Ișfan , Claudiu Petrila
    Pitu , Adrian Mazilu
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  8. #8
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Deci, propui un 4-2-2-2 marca Rangnick- Ralf Hassenhutl, de la Leipzig. Din experienta mea de manager merg mai bine cei 4 de la mijloc in formatie de romb. O formula tipica de contraatac, de strapungere pe centru, careia ii lipseste jocul pe extreme. Cred ca e ok

  9. #9
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,085
    Reputatie
    0
    Acum vad ca n-am pus nici un varf in echipa

    Markovic nu am nici o ezitare cu el, un fel de Alibec ceva mai putin talentat, Barligea nu stiu sa fi jucat un meci complet,
    sa speram ca o sa arate ceva fotbal...
    Last edited by iulian_1976; 7th June 2023 at 21:49.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  10. #10
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Vad lucrurile in mod diferit.
    In fotbalul romanesc mai apare cate un antrenor de valoare meteoric vezi Isaila care a facut acea nationala Under21, din pacate apoi nici la nationala mica, nici mare nu au venit antrenorii potriviti.

    Cred ca problema nationalei mari a fost linia de fund in principal si inchizatorul, au mai rams 2 jucatori care o pot comite Burca si Camora, altii nu mai sunt poate reveni Chiriches, chiar Razvan Marin si problemele vor reapare...
    Radu are niste carente tehnice combinat cu mandrie asa o vad, nu il judec spun la rece, nu vreau sa ma gandesc in ce situatie este...
    Eu cred ca isaila a facut la U21 ceea ce a facut si Burca la Dinamo: a construit spiritul de echipa cu un lot constant si a obtinut cu echipa mai mult decat indica valoarea jucatorilor. Asta in contextul in care adversarii au fost mai slabi decat ii recomanda numele si asta din motivele expuse mai sus.

    Jucatorii romani si aia de-i luam sa joace prin ligile noastre au ceva talent la baza si au ceva simt european de a juca tactic. Dar au carente mari la nivel de pregatire si gandire de viata si asta ii face la nivel individual sa fie la nivel mic in fotbalul modern. De asta nu poti reusi rezultate cu ei decat daca ii tii cu moralul ridicat, le reduci presiunea rezultatului si te bazezi mereu pe un nucleu de jucatori care sa se simta comfortabil intre ei. Asta a fost calea spre success si cu generatiile anterioare care erau mult mai bune, asta trebuie incercat si acum. De asta spun ca cel mai important pentru nationalele romanesti de azi sunt ca intotdeauna selectionerii.

    Sandoi are experienta ca antrenor, e fost jucator cunoscut si e posibil sa aduca ceva rezultate. Nu e perfect dar cred ca e mai aproape de profilul corect decat multi altii ce se perinda pe la nationale. Ideal ar fi insa sa fie un selectioner de valoare si cu experienta la nationala mare, precum Boloni sau Lucescu sr, care sa asigure coordonarea efectiva cu antrenorii de la nationalele mici care sa aplice aceleasi retete. Avem ceva pe-acolo, dar Iedi nu are capacitatea de a se impune si a coordona asa ceva.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #11
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Vreau sa felicit Romania si Georgia pt ca sunt primele echipe calificate la acest european. Finala se va disputa in Georgia, ceea ce o veste mai proasta pt noi, avand in vedere ca am fi vrut sa evoluam in fata propriilor suporteri. Pt meciul asta avem nevoie de Sandoi, intr-adevar. In rest, daca e directorul tehnic Stropizza in tribuna, le zice el baietilor cum trebe sa joace, cu mainile facute palnie in jurul gurii. E si o masura de protectie recomandata de OMS, se stie in ce locuri scarboase obisnuieste sa innopteze limba lui Stropizza.

    De mult n-am mai avut asa o generatie talentata. Cred ca e peste cea care a obtinut bronzul in Australia, in 1981, in randul careia evoluau Mircea Vrednic, nea Alone, Gabriel Pele Balint sau Romulus Gabor.

    Mult succes tricolorilor.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  12. #12
    Rapidist!!!!! ronaldinho's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Montreal, Canada
    Posts
    1,626
    Reputatie
    1
    Lotul final a suferit unele shimbari. Hindrich, Ehman, Cimpanu si Miculescu au sarit din schema si vor veni de la nationala mare Tarnovanu, Screciu, Mihaila si Munteanu.
    Pe hartie, pare o echipa solida: Tarnovanu - Pantea, Racovitan, Dican, Borza - Grameni, Screciu, Albu - Mazilu, Ganea, Mihaila. Cred ca se preteaza foarte bine pt contraatac aceasta formula. Sunt foarte curios cum se descurca Mazilu, pe care cred ca multi il vedem unul din punctele fixe ale nationalei pt urmatorii 10-15 ani.
    HAI RAPIDUL DIN GIULESTI, LUPTA DACA NE IUBESTI!!!

  13. #13
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,359
    Reputatie
    0
    Pana la urma au fost aduși Minculescu și Cîmpanu în locul lui Mihăilă și Grameni accidentati.

  14. #14
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Buna seara si bine v-am gasit, din triburile cochetului stadion al ministerului apararii.

    Pentru a onora gazdele, de altfel foarte primitoare, baietii nostri incep in aparare, telegrafiind de pe tunel oaspetilor ca n-avem ce sa facem cu mingea. Un joc modern italian, englezesc, se vede ca Sandoi a urmarit la greu profesori ca Mancini si Southgate.
    Last edited by Capitanu.Burcea; 21st June 2023 at 21:56.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  15. #15
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,098
    Reputatie
    1
    Bai, de ce e tampul ala de Tavi Popescu la nationala si Rares Pop nu e?

  16. #16
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Pentru ca trebuiau impacati cei doi latifundiari din Craiova si Bucuresti, care au cate 4 convocati. Dezechilibram aiurea acest echilibru si asa fragil. Eu zic ca Sandoi a procedat corect, el e si un bun diplomat.

    Si Birligea e foarte bun jucator, merita. Era clar ca nu putea sa il tina Teramo, prea multa valoare in viu.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  17. #17
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Dupa ce am vazut Belgia cu Josenii de Jos, meciul asta pare decupat din play-out-ul ligii secunde, un fel de poli Timisoara cu Metaloglobus.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  18. #18
    sport legend ciorbicafaristu's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    constanta
    Posts
    4,098
    Reputatie
    1
    Rahat, si asta reinterpreteaza fotbalul. Munteanu nu poate juca in pozitia asta, daca tot vrei sa joci asa mai bine il bagi pe Mazilu.

  19. #19
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Si Isfan merita convocarea. Cifre excelente la Universitatea, care se vad si pe teren.

    Din ce se vede pana acum, Spania este intr-un mare kakat la nivel under. Acum se explica de ce Joselu va juca in Furia Roja pana o sa-i cada dintii.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  20. #20
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,982
    Reputatie
    1
    Petrila. De ce nu joaca Petrila?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  21. #21
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Poate facem un egal si nu mai trebuie sa raspundem la intrebarile astea spinoase
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •