Results 1 to 8 of 8

Thread: Julia Sauter

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1

    Julia Sauter

    Julia Franziska Sauter este patinatoare artistica romana si este de origine germana.
    S-a nascut in 18 iunie 1997 in Weingarten, Baden-Warttemberg, Germania si a inceput patinajul la 4 ani in oraselul german Ravensburg, reprezentand Germania la evenimentele internationale de juniori din anii 2010 si 2011.

    Din 2010 a fost antrenata in Germania de fostul patinator roman Marius Negrea si dat fiind faptul ca era o concurenta mare in lotul de patinaj al Germaniei, Julia a fost convinsa de Negrea sa reprezinte Romania. A inceput la clubul CSU Brasov, iar pentru a face trecerea de la lotul Germaniei la lotul Romaniei, ea a trebuit sa locuiasca un an in tara noastra. S-a stabilit la Brasov in 2011, iar din 2013 participa la concursurile de patinaj artistic sub steagul Romaniei. In prezent se antreneaza in Germania, la coregrafie este indrumata de fosta patinatoare romana Roxana Luca, si este casatorita din 2021 cu jucatorul de hochei pe gheata Robbie Czarnik.

    Deci, la data deschiderii acestui thread Julia Sauter are aproape 26 de ani, si reprezinta Romania de 10 ani.
    - Pana in prezent a castigat 6 medalii internationale la seniori, iar la campionatele nationale ale Romaniei a castigat 3 titluri la juniori si 5 titluri la seniori.
    - A participat la Seria Grand Prix din 2022 la etapa MK John Wilson Trophy din Sheffield.
    - A participat la 6 Campionate Europene. La campionatul european din 2019, s-a calificat pentru segmentul final, clasandu-se pe locul 14, iar la campionatul european din 2023 Julia Sauter a incheiat concursul pe locul 10 si a adus Romaniei cea mai buna clasare din istorie.
    - Ca senioara a participat si la 3 Campionate Mondiale. Atat in 2022 cat si in 2023 s-a calificat in finala, obtinand locul 18 si respectiv locul 20.

    http://www.isuresults.com/bios/isufs00013021.htm
    https://ro.wikipedia.org/wiki/Julia_Sauter
    https://www.rinkresults.com/skater?skater_id=2286
    Last edited by Tracoromana; 2nd June 2023 at 09:45.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Faceti cunostintă cu românca Julia Sauter. O patinatoare cu vointă puternică, formata de ea insasi
    Povestire de Florentina Tone / interviuri realizate la Montpellier, Franta & Otopeni, România

    Partea I

    2001, RAVENSBURG
    Începuturile?
    Julia Franziska Sauter, în vârstă de 4 ani, începe să patineze în micul oras Ravensburg, Germania.
    "Îmi amintesc că locuiam într-un complex de apartamente - si o fată de acolo făcea balet, iar cealaltă fată facea patinaj artistic si am vrut să le fac pe amândouă, dar mama mi-a spus să iau o decizie, si a fost patinaj artistic. Cred că a fost faptul că nu si-au putut permite ambele pentru mine - părintii mei sunt oameni obisnuiti, nu cu multi bani..."
    Cu ochii în trecut, există un detaliu pe care l-a descoperit mai târziu si a facut conexiunea.
    "De fapt, mama mea obisnuia să joace hochei pe gheată, dar eu nu stiam asta când aveam 4 ani. Si poate că acesta este motivul pentru care am ales patinaj artistic, iar restul a venit de la sine".

    Julia îsi aminteste cu adevărat acele zile cu un zâmbet mândru - era bună pentru vârsta ei, era foarte bună.
    "Când am început, mi-a plăcut sincer - ca si cum am câstigat fiecare competitie la care am participat. Îmi amintesc că era un patinoar deschis în Ravensburg, oamenii m-au luat si mi-au spus că am mult talent. Am învătat toate săriturile duble până la vârsta de 8 ani.
    Si în acest oras mic am avut cea mai mare experientă, dar nimeni nu m-a trimis la alt club de patinaj artistic - apoi a venit Marius [Marius Negrea, viitorul ei antrenor] când aveam vreo 13 ani..."

    KIIRA, YUNA, KAETLYN, CAROLINA, ROXANA
    Dar înainte de acea întâlnire specială care s-a dovedit decisivă pentru viitoarea ei călătorie in patinaj, vrem să o cunoastem pe micuta patinatoare artistică-Julia.
    Privind înapoi la acele vremuri, primele competitii, primele victorii, primele prime, a admirat ea pe cineva? A vrut să fie ca cineva anume?

    Oh, asta e usor, si Julia-adultul răspunde într-o clipă.
    "Întotdeauna am iubit-o pe Kiira Korpi. Îmi amintesc că a avut acest singur program la Over the Rainbow [programul scurt al lui Kiira în 2010/2011 si 2011/2012 - nota editorului] si acesta a fost preferatul meu. Si apoi, evident, Yuna Kim si toti patinatorii buni - dar cred că atunci când am crescut putin, am apreciat-o cu adevărat pe Kaetlyn Osmond.
    Pentru că era o femeie pe gheată - iar corpul meu era deja ca al unei femei în acel moment - asa că i-am văzut cu adevărat energia si am încercat mereu să reproduc si să învăt din ceea ce făcea".

    Primele amintiri de patinaj, altele decât cele create pentru ea însăsi?
    Aceasta e mai greu de ales.
    "Stiu că am urmărit-o mereu pe Carolina Kostner - cred că îmi amintesc cu adevărat momentul 2012, când a câstigat la Nisa. Si stiu că am urmărit si Jocurile Olimpice de la Vancouver. Iar pe patinoarul unde m-am antrenat chiar îmi amintesc că am urmărit prestatia Roxanei Luca - dar nu stiu în ce an a fost, si chiar am fost fascinata de ea".
    Cunoscând călătoria Juliei de a reprezenta România în ultimii zece ani sau cam asa ceva, acest detaliu special de aici ar putea părea chiar vizionar.
    Sau doar o norocoasă descoperire.

    Roxana Luca era, la acea vreme, cea mai desăvârsită patinatoare artistică românească la disciplina feminină.
    Până în 2009/2010, sezonul în care s-a retras, Roxana câstigase zece titluri nationale de seniori si reprezenta România la două olimpiade (a 23-a la Salt Lake City, în 2002, si a 26-a la Torino, în 2006). Ea a mai participat la zece editii ale Campionatelor Mondiale si zece europene (cu cea mai bună performantă în 2005, când a terminat pe locul 15).
    Antrenată de cele mai multe ori în Elvetia si Germania, Roxana fusese antrenată de Marius Negrea.

    Aici este o altă parte comuna din călătoria in patinaj a Roxanei Luca si a Juliei Sauter: antrenorul lor.
    Iar antrenorul însusi face parte din istoria patinajului artistic românesc - si poate vă amintiti de el de la Jocurile Olimpice de iarnă din 1992 de la Albertville sau, si mai bine, de la Jocurile Olimpice de iarnă din 1994 de la Lillehammer, unde a terminat pe locul 19.

    Dar stiti ce? Sa lasam deoparte rezultatele, toate.
    Ceea ce vă spunem de fapt este că aceste straturi si viata acestor oameni continuă să se împletească de-a lungul acestei povesti.
    Marius, Roxana, Julia locuiesc cu totii într-o bulă care încă mentine România activă în lumea patinajului artistic, chiar dacă România nu s-a dovedit niciodată să sustină în mod deosebit eforturile lor.

    Vom ajunge noi si acolo.

    https://www.insideskating.net/2023/0...lf-made-skater
    Last edited by Tracoromana; 23rd June 2023 at 06:26.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #3
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Golden Skate
    @goldenskate
    Happy Birthday 🎂 to Romania's 🇷🇴 #JuliaSauter — The 7X National 🥇! GS Fan Fest 🗨️ https://bit.ly/JSauter The 26-year-old who was born in 🇩🇪 enjoys baking 👩*🍳, hip-hop, spending time with friends, and traveling ✈️ 📷 2022-23 SP "In This Shirt" #TheIrrepressibles #FigureSkating
    https://twitter.com/intent/tweet?in_...e%7Ctwcon%5Es1

    La multi ani!!
    Last edited by Tracoromana; 20th June 2023 at 06:58.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #4
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Faceti cunostintă cu românca Julia Sauter. O patinatoare cu vointă puternică, formata de ea insasi
    Povestire de Florentina Tone / interviuri realizate la Montpellier, Franta & Otopeni, România


    Partea II

    CAUTAND UN MOD DE A CONTINUA PATINAJUL. "ROMÂNIA MI-A DAT TIMPUL DE CARE AM NEVOIE"

    Este timpul ca Julia să se îmbarce cu adevărat într-o călătorie a amintirilor de patinaj artistic.
    Si, în cea mai mare parte, conversatia noastră din martie trecut, de la Montpellier, a fost exact asta: căutarea etapelor, si eforturilor si motivelor din spatele deciziei cuiva de a continua să patineze, împotriva oricărui pronostic.

    "Cred că anul în care am început să lucrez cu Marius a fost 2010. Pentru că el comenta Jocurile Olimpice de la Vancouver - si am trecut la el. Aveam 12-13 ani pe atunci".
    Antrenorul confirmă: "Julia avea încă 12 ani când am început să lucrăm împreună, în mai 2010, când s-a transferat de la clubul ei din Germania la clubul nostru, unde antrenam eu".
    Julia a împlinit 13 ani în iunie 2010, a concurat la nivel de juniori si încă mai reprezenta Germania natală.
    "Am patinat la Campionatele Germane de începători, apoi la Campionatele de juniori - dar când am patinat anul de juniori pentru Germania [2011/2012], era pregătit deja totul pentru a schimba tările".

    GATA SĂ FACA O SCHIMBARE FUNDAMENTALĂ

    Cum, si de ce ar face asta?, te întrebi - si apoi o întrebi pe Julia, la ani după ce a luat decizia de a reprezenta România.
    Se pare că nu a existat altă modalitate de a continua să facă ceea ce ii placea - nici o altă cale decât să ia decizia radicală de a găsi o altă tară pentru a patina si de a ajunge la acele competitii la care visează fiecare patinator european.
    Julia o explică în detalii - la fel si antrenorul ei de mult timp, privind în urmă.

    Julia: "În Germania, sunt 16 state mici, iar eu locuiesc în cel numit Baden-Württemberg... si când esti copil, primesti putin ajutor - dar durează doar până la 14-15 ani, apoi trebuie să intri în grupul de elită al Germaniei, esti invitat acolo si trebuie să ai elemente specifice. Dar când aveam 14 ani, puteam să fac doar dublu Axel - asa că, după acel an, am fost inafara.
    Acum e diferit, dar pe atunci cred că trebuia să faci un triplu sau două triple. Practic, trebuia să ai acele două sărituri si trebuia să le arăti în două competitii; si pur si simplu nu am fost în stare să le fac în acel moment.
    Nu o să mint: mi-a luat multă muncă să le fac - cred că am obtinut primul meu triplu când aveam 16 ani. Si apoi am mai facut două triple, dar a fost totul foarte inconsecvent, pentru că la 14 ani corpul mi s-a schimbat, m-am îngrăsat foarte mult si a fost doar o luptă pentru mine.
    Pe urma, pentru că făcusem sărituri duble foarte înalte timp de sase ani consecutiv, am avut o rotatie foarte, foarte lentă, asa că a fost si mai greu. si a durat mult timp si a trebuit să am foarte multă răbdare.....

    Dar, în afară de răbdare când vine vorba de a învata sărituri si de a se adapta la noul ei corp, a mai fost nevoie si de altceva: o solutie.
    Atât Julia, cât si antrenorul ei încercau cu adevărat să găsească o cale de iesire din ceea ce părea o fundătură.
    "Am căutat o solutie, am căutat o cale...si îmi amintesc că am fost la prima mea competitie internatională de juniori - Cupa lui Mos Crăciun, încă mai concuram pentru Germania - si acolo era o patinatoare din România si am învins-o.
    Trecem la statistici: la Cupa lui Moș Crăciun 2010 de la Budapesta, la proba de juniori, Julia Franziska Sauter (Germania) a terminat pe locul 10, în timp ce Sabina Măriuță (România) s-a clasat pe locul 11.
    "si s-a nimerit că reprezentanti ai Federatiei Române erau acolo, si m-au văzut, si au început să-l interogheze pe Marius, iar el a zis: Da, ar putea să schimbe tările... Pentru că deja discutasem dacă putem fi dispusi la o schimbare si sa încercam să avem un viitor mai luminos în fată. O mătusa de-a mea locuieste în Danemarca - si, pe atunci, ne gândeam si la Danemarca - dar apoi Marius a spus: stii? Dacă vrei, putem încerca să o facem pentru România. si apoi... De ce nu?

    Antrenorul Marius Negrea adaugă straturi povestii Juliei.
    "Da, am sugerat mutarea, pentru că era mai bună decât româncele aflate în competitie la acea vreme, avea sansele ei - iar Germania nu i-a dat chiar niciuna. Au spus că e prea bătrână, că nu poate avea sărituri, că are deja 14 ani...
    Ei aveau pretentii mai mari acolo, iar Julia nu le-a îndeplinit - asa că nu a putut intra în grupa de elită a tării, la început, cu atât mai putin la natională".

    Julia isi aminteste exact sentimentele ei la acea vreme. Frustrare.
    "Pe atunci, în Germania, toată lumea îmi spunea că am atât de mult talent, dar nu au vrut niciodată să merg înainte, asa că... Vina lor".
    Ea ridică din umeri. Este ceea ce este.

    JULIA FRANZISKA SAUTER DIN GERMANIA DEVINE JULIA SAUTER DIN ROMÂNIA

    Conform regulilor de schimbare a tării, Julia a trebuit să rămână un an în afara competitiei - si a folosit acest timp pentru a se familiariza cu România.
    A locuit cu mama ei în Brașov, un oraș înconjurat de Munții Carpați, în regiunea istorică a Transilvaniei, s-a înscris la un club local, CSU Brașov, și a profitat cu adevărat de șederea ei în așteptarea eliberării, care s-a întâmplat în 2013.

    Până la prima ei competitie internatională ca reprezentantă a României, ea îsi aminteste că a patinat primele ei Campionate ale României.
    "Primele mele Campionate au fost pe vechiul patinoar din Bucuresti, la juniori - a fost foarte frig! si asta s-a întâmplat chiar înainte ca patinoarul să fie doborât, dacă îmi amintesc bine; si cred că au mai durat două luni până am reusit să patinez la nivel international; si asta a fost în Luxemburg - iar în sezonul următor stiu că am fost în Bulgaria pentru primul meu Mondial de juniori si apoi a început asa călătoria pe gheată pe care am avut-o".

    Umplem golurile ici si colo: Julia a participat la primele sale Campionate de România în sezonul 2012/2013, iar prima ei competitie internatională pentru România a fost Coupe de Printemps din Luxemburg, în martie 2013. Ea a terminat proba de juniori feminine pe locul 4.
    În sezonul următor - 2013/2014 - va merge la Bavarian Open (locul 9 acolo) si apoi la primele ei Mondiale de juniori, în martie 2014, la Sofia (locul 34).
    Pentru următoarele două sezoane - 2014/2015 si 2015/2016 - va concura atât la nivel de juniori, cât si de seniori. Ea îsi aminteste de prima ei călătorie la un eveniment de Grand Prix pentru juniori la Zagreb, Croatia, în 2014 (a 21-a), de călătoriile ei la Mondiale pentru juniori din nou în 2015 si 2016, dar si de prima participare la Europenele din 2015 la Stockholm, Suedia.

    "MUTAREA MI-A DESCHIS ATÂT DE MULTE USI"

    Julia patinează (si se bucură pe deplin) de programul ei scurt la Mondialele 2022 din Montpellier, Franta
    Una peste alta, în deceniul care a urmat schimbarii, Julia Sauter a participat la trei editii de Mondiale pentru juniori, sase editii de europene si a concurat si la două editii ale Campionatelor Mondiale.
    Ea a ocupat locul 29 la Saitama, la Mondialele 2019, si a terminat pe locul 18 la Montpellier, în martie trecut - cea mai mare realizare a ei de până acum pe scena mondială.
    Dar foaia ei competitivă este absolut plină de diverse participari la diferite competitii, mai mari, mai mici, răspândite în toată Europa.
    "Ea este de tip competitiv ", este de acord antrenorul ei. "Se concentrează foarte bine într-un mediu competitiv - face totul nemteste, asa cum se spune în România. Este foarte muncitoare, foarte minutioasă, foarte exigentă cu ea însăsi, cu tot ce face".

    O vom spune pentru tine: România a avut noroc cu Julia Sauter.
    Dar nu ne putem abtine să ne întrebăm: a regretat vreodată că a făcut schimbarea?
    Răspunsul Juliei vine repede - ea stie pe de rost, s-a gândit ea însăsi la asta, de multe ori înainte.
    "Nu - pentru că mutarea mi-a deschis atât de multe usi. Cred că... dacă as fi continuat să patinez pentru Germania, nu as mai patina în acel moment, dacă asta are sens.
    Pentru că stiu că nu as fi avut nicio sansă sau oportunitate pentru Mondialele de juniori, asa cum am avut-o, si să fac toate acele experiente si amintiri, să văd cum ar putea fi, să merg la competitii si să patineze la Europene si apoi, evident , mult mai departe, ajungând în sfârsit la Mondiale.
    Nu as fi avut acea călătorie.
    Pentru că se asteaptă mult mai mult în Germania si mai repede - iar România mi-a oferit timpul de care aveam nevoie".

    https://www.insideskating.net/2023/0...-made-skater/2
    Last edited by Tracoromana; 23rd June 2023 at 06:32.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  5. #5
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Faceti cunostinta cu romanca Julia Sauter. O patinatoare cu vointa puternica, formata de ea insasi
    Povestire de Florentina Tone / interviuri realizate la Montpellier, Franta & Otopeni, Romania

    Partea III


    Urmarind calatoria ei sau chiar studiind profilul ei competitiv, s-ar putea sa fi observat o lacuna în cariera Juliei.
    Doua sezoane - 2019/2020 si 2020/2021 - lipsesc complet.
    Cu alte cuvinte, între Mondialele din 2019 de la Saitama, Japonia, si Trofeul Lombardia 2021 de la Bergamo, Italia, nu este nimic acolo - nimic.
    Si, în timp ce 2020/2021 a fost un sezon ratat pentru majoritatea patinatorilor - pandemia ne-a lovit puternic si ne-a lovit pe toti - exista mai putina claritate cu privire la ceea ce s-a întamplat cu Julia dupa Mondialele 2019 din Japonia, primele Mondiale la care s-a calificat.

    Ea ne-ar spune ce s-a întamplat: fara sa fie cu adevarat constienta de asta, s-a cam... oprit.
    "Nu am anuntat niciodata ca ma retrag, dar s-a întamplat în sezonul urmator, sezonul de dupa PyeongChang. Am avut o calatorie incredibila pana atunci si...
    Nu stiu cum sa explic, dar acum cativa ani am spus: vreau sa ajung în Top 15 la Europene si vreau sa ajung la Mondiale. Acestea erau scopurile mele.

    Si, dintr-o data, nici macar nu ma asteptam, am reusit în sfarsit, aveam obiectivele stabilite: am fost a 14-a la Europene în 2019, si am fost coplesita! Apoi am avut un prim Campionat Mondial grozav. În acel moment, am patinat curat, am facut tot ce am putut sa fac atunci, tot ce as fi putut face si m-am clasat pe locul 29 la Saitama, în Japonia. Scopul meu a fost stabilit pentru Top 30.; si... atunci, asta a fost, stii? A fost indeplinit".

    ...DAR A REZULTAT CA NU A FOST INDEPLINIT, CA EA NU A TERMINAT

    Julia merge mai adanc în poveste - mai sunt si alte straturi, chiar sentimentale, de adaugat.

    "Pe atunci, putin mai devreme, l-am cunoscut si pe sotul meu, el era iubitul meu la acea vreme - si el este american, iar în vara [2019] am plecat în Statele Unite si i-am cunoscut familia si totul a fost bine.
    El este jucator de hochei [în Germania] si s-a mutat la doua ore si jumatate de orasul meu natal - si, la început, am condus înainte si înapoi pana la el, dar apoi am decis sa merg si sa raman cu el; si el a aranjat sa ma antrenez singura acolo - si... a fost foarte greu sa ma antrenez singura, nu o sa mint.

    Este un loc numit Landshut, în spatele Münchenului, oamenii de acolo erau atat de draguti cu mine, dar eram singura pe gheata. Antrenorul principal a spus: Julia, nu pot sa te învat, esti mai buna decat mine - dar te voi ajuta, voi fi acolo.
    Si asa am trecut de la acest nivel urias un nivel scazut si nu aveam obiective stabilite pentru mine - a fost foarte nemotivant.

    Dar apoi am spus:Nu! voi încerca pentru Europenele de la Graz.

    Si am muncit foarte mult si am simtit ca devine din ce în ce mai bine, dar apoi glezna mea a început sa se umfle si sa ma doara cand aterizam sariturile si nu am putut sa aterizez niciuna.
    Sincer, a fost foarte dureros, asa ca m-am oprit timp de sase saptamani - si apoi a fost urmatorul lucru si urmatorul lucru...si de fiecare data cand gaseam putina motivatie, se întampla altceva si îmi spuneam: Poate ca asta e menit sa fie, stii? ....
    E de la sine înteles, Julia nu a mers la Graz, la Europenele din 2020, pana la urma.

    "DACA REUSESC O TRIPLA ...." PARIUL JULIEI CU EA INSASI

    Stim cu totii ce s-a întamplat în continuare: în primavara lui 2020, COVID a lovit în forta - iar sezonul 2019/2020 s-a încheiat fara un sfarsit adecvat, Mondialele 2020 de la Montreal, Canada, au fost anulate, iar viitorul lumii, viitorul patinajul ca parte a lumii, parea mai nesigur ca niciodata.

    Julia are înca acele amintiri larg deschise, la fel ca o rana care pur si simplu a refuzat sa se vindece pana cand nu a fost gasit raspunsul corect.
    "Cu COVID, nu a existat gheata, nimic... si îmi amintesc ca am stat acasa si m-am antrenat, pentru ca nu aveam altceva de facut.
    Nici macar nu puteam sa lucrez, nici un antrenor nicaieri, patinoarele erau închise... Am putut sa ma antrenez putin vara în Austria, dar apoi Austria a doborata din nou.... a fost oribil!
    Si ma antrenam ca o nebuna acasa si mi-am spus: Oh, ma simt atat de potrivit! Atat de in forma! si tocmai mi-am dat seama ca nu exista nimic care sa-mi dea atat de multa pasiune, într-adevar, decat patinajul artistic!

    Dupa vara, îmi amintesc, lucrurile au fost putin mai bune si am putut sa merg din cand în cand pe gheata - si, într-una dintre aceste ocazii, mi-am spus:
    "Bine, daca reusesc o tripla, ma voi întoarce!"
    Julia zambeste cu gura pana la urechi - si apoi începe sa rada: în sfarsit gasise raspunsul.
    "Am chiar si asta înregistrata. Era de genul: "Daca o fac astazi, daca fac o tripla, ma voi întoarce." .
    Si am facut-o! Am facut un triple toe! Nu a fost super frumoasa, dar totusi, a fost o tripla..
    Ea înca rade.

    "Asta a fost în octombrie 2020, dar stiam ca trebuie sa ma calmez putin, eram prea încantata de asta! Mi-am mai luat înca trei-patru saptamani, iar apoi am spus: Marius, trebuie sa vorbim - vreau sa ma întorc. Nici macar nu-mi pasa daca voi fi mai bine sau mai rau, dar vreau sa am înca un Campionat European plin de oameni, vreau sa experimentez asta înca o data.
    Si Marius a spus: Esti sigura? Nu vei renunta?
    si eu zic: Nu, nu. O sa o fac!
    "Asta a fost pe 21 noiembrie 2020, îsi aminteste Julia cu un fel de acuratete care îti spune cat de importante sunt aceste date pentru ea.

    "Dar apoi COVID a venit mai mult! si am putut merge pe gheata abia pe 23 martie 2021!
    si m-am întors pe patinoarul din orasul natal, sub îndrumarea lui Marius.

    Dar chiar daca revenirea pe gheata a fost posibila în Ravensburg în primavara lui 2021, asta a venit si cu unele restrictii - frica de COVID a schimbat regulile jocului.
    "Scenariul de atunci era de genul: poti merge pe gheata cam 8 saptamani, dar doar de trei ori pe saptamana, timp de 40 de minute pe sesiune; si doar doi oameni pe gheata în acelasi timp; si intrati doar cu 10 minute înainte la patinoar si apoi plecati imediat. Asa erau de stricti.
    Si a fost greu, dar am ramas motivata....


    "Ca sa nu mai spun ca s-a întamplat altceva în acea primavara", zambeste Julia.
    Pe 29 aprilie 2021, s-a casatorit cu iubitul ei de mult timp, jucatorul de hochei Robbie Czarnik. Angajati in scopul ei de a se intoarce, care devenise acum scopul lor, sotul si sotia au gasit solutii chiar si pentru perioada in care au stat vara in SUA.
    "Parintii lui Robbie locuiesc în Georgia, Atlanta, iar noi am fost acolo vara - dar casa lor este departe de orice patinoar, ca la 45 de minute cu masina pana la patinoar; si sotul meu trebuia sa ma conduca în fiecare zi la acest patinoar si sa ma astepte. A spus chiar: Julia, mai bine îti antrenezi fundul. Nu voi plati pentru asta daca nu ai de gand sa te antrenezi.
    Pentru ca întotdeauna a trebuit sa platesc totul de una singura, iar el a contribuit foarte mult!".

    Se ridica o spranceana, chiar doua, cand aceasta informatie apare pentru prima data în conversatia noastra - si, fiti siguri, o vom discuta în detaliu, deoarece este o mare parte a calatoriei Juliei cu patinajul.
    "Asa ca m-am antrenat singura în iunie, iulie - si m-am întors la Ravensburg în august, cand Marius si cu mine am început sa lucram constant. Dar chiar si înainte de asta, îi trimiteam clipuri în fiecare saptamana, pentru a-i arata progresul pe care îl faceam.
    Si cand m-am întors, obiectivul nostru a fost doar sa avem un patinaj OK la [2021] Nebelhorn Trophy, si apoi [2022] la Europene".
    Ce a fost în fata Juliei, întrebi?
    Sezonul olimpic 2021/2022.
    Ce a lasat în urma? Un an si jumatate care seamana cu o viata întreaga.

    MARATONUL CARE A URMAT

    Trofeul Lombardia din Bergamo, nordul Italiei, la mijlocul lunii septembrie 2021, a fost primul eveniment competitiv al Juliei Sauter dupa cea mai lunga pauza pe care a luat-o vreodata. Ea a terminat pe locul 13 din cele 32 de femei care au concurat, într-un eveniment care le-a avut, printre altele, pe Alysa Liu, Ekaterina Kurakova si Audrey Shin (si tocmai am numit medaliatele).

    "De fapt, nu a fost o competitie rea pentru o revenire, am fost doar fericita sa fiu acolo. Competitia în sine a fost buna, la încalziri eram putin nervoasa, pentru ca nu mai stiam ce sa fac..., zambeste Julia, "dar apoi, la Nebelhorn Trophy..., acolo am fost tensionata....
    Pentru ca a fost o calificare olimpica si miza era mare pentru majoritatea concurentilor?
    Julia tinde sa respinga acest lucru ca motiv principal.
    "De fiecare data cand concurez în Germania, nu stiu de ce, sunt nervoasa. De obicei folosesc toata energia din jurul meu pentru a patina, dar nu am putut acolo - toate aceste emotii au venit si am devenit foarte tensionata . Ea a terminat pe locul 20 din cele 37 de colege, sase femei castigandu-si biletele la Jocurile Olimpice.

    "Si apoi a fost o calatorie - pentru ca lucram atat de mult pentru europene si am luat COVID! Unul dintre coechipierii sotului meu s-a imbolnavit primul, apoi a primit-o el, iar eu am zis: Oh, dar presupun ca voi pleca la Tallinn în 4 zile!, si mi-a luat exact 4 zile sa iau boala! si a trebuit sa ma retrag, dar eram pregatita!"

    Amintiti-va: Trofeul Nebelhorn si Europenele din Tallinn au fost principalele puncte de interes pentru Julia cand a decis o revenire adecvata pe arena competitionala - dar nu i-a luat mult sa se reorienteze.
    Doar ca a avut o lupta de dus pentru a ajunge la Mondialele 2022 de la Montpellier: TES-minim.
    O calatorie în care pornesc atat de multi patinatori, de obicei fara ca publicul sa stie, pentru a-si asigura locurile în lume si pentru a-si arata munca la cel mai mare eveniment al sezonului.
    Fara îndoiala, pentru multi, a ajunge la Campionatele Mondiale este sfarsitul unui drum lung - si la fel de pretios ca o medalie.

    FACAND PUNCTELE PENTRU MONDIALE

    "Am concurat la atatea evenimente în acel sezon!..., începe sa insire Julia, si ascultandu-i numele de concursuri prin Europa si rezultatele, una dupa alta, si micile bucurii si dezamagirile teribile, o saptamana dupa alta, îti dai seama cat de multe nu cunoastem, sau pur si simplu uitam, despre viata competitiva a patinatorilor în afara jaloanelor unui sezon, precum Europene, Mondiale sau, daca au noroc, Olimpiada.
    A ajunge la unul dintre aceste evenimente este uneori o lupta dificila.

    Asculta doar.

    "Asa ca am facut Bergamo, apoi Nebelhorn Trophy, apoi a trebuit sa mergem în Romania, pentru Crystal Skate, dar s-a anulat, si asa am întrebat, desi a fost super scurt: putem merge la Nisa ?
    Marius era bolnav în acel moment, asa ca eu, mama mea si cainele meu, am fost la Nisa [la Trophée Métropole Nice Côte d'Azur] - si acolo am facut punctele pentru Mondiale, pentru patinaj liber, si a fost pentru prima data cand m-am gandit: Ha, cred ca as putea fi chiar mai buna decat atat!

    Aveam nevoie doar de puncte pentru programul scurt acum - asa ca am fost la Celjie [Skate Celje, în Slovenia].
    Si a fost groaznic - pentru ca eram sub presiune! si nu sunt la fel de buna la scurt, pentru ca încep sa ma gandesc mai mult. Asa ca programul liber la Celje a fost bun, am facut din nou punctele pentru Mondiale, dar aveam nevoie de ele pentru programul scurt!

    Si apoi am fost la Budapesta [la Cupa lui Mos Craciun]: am avut un program scurt bun, doar un triplu-dublu si un triplu Loop, 29 de puncte! Eram doar un pic mai putin - si apoi a urmat un patinaj liber oribil.

    Apoi am avut nationale romanesti în aceeasi saptamana, apoi a trebuit sa merg la Europene si nu am putut, si atunci am zis: Acum chiar am nevoie de o împingere si o strangere! Îmi doresc foarte mult sa merg la Mondiale, ca sa pot macar sa am o calatorie ca asta dupa toata aceasta munca grea!

    Asa ca m-am dus la Belgrad [la Skate Helena]: am facut un program liber uimitor, dar doar dublu Loop în programul scurt si am spus: Aaaah! [si exista frustrare în vocea Juliei]

    Apoi am fost la Merano [Cupa Merano, Italia] cu cel mai bun prieten al meu, pentru ca Marius comenta Jocurile Olimpice. Am fost acolo, iar program scurt: dezastru! Eram atat de suparata, încat am spus: nici macar nu o sa merg la patinaj liber! Mi se face rau, nu vreau sa merg.

    Ne-am întors acasa si am spus: Bine, mama..., pentru ca Marius înca nu a putut veni - trebuie sa vii cu mine la Ljubljana! Iar mama a spus: E în regula, nu-ti face griji - de fiecare data cand sunt cu tine, vei face puncte!
    Am fost la Ljubljana [la Dragon Trophy], iar Dača Grm patina acolo, si Yasmine Yamada - amandoua sunt foarte bune prietene de-ale mele - si au patinat curat!
    si m-am uitat la ele si am zis: Acum este randul meu! Asa ca am iesit acolo si am avut un program scurt bun si un program liber bun!
    Era 10 februarie, cu sase saptamani înainte de Mondialele 2022.

    Cu punctele minime necesare pentru ambele programe în buzunar acum, Julia Sauter a putut în sfarsit sa rasufle ușurata; si nu doar atat - putea sa recunoasca eforturile pe care le-a depus.
    "Dupa ce am luat punctele, am spus: Sunt atat de obosita! Am fost la Belgrad-Merano-Ljubljana în trei saptamani si jumatate: o saptamana am zburat la Belgrad, apoi 4 ore cu masina la Merano, 6 ore cu masina la Ljubljana...

    Si în cazul în care Trofeul Dragonului din Ljubljana ar fi fost ratat, ar fi avut ea alte optiuni înainte de Mondiale?
    "Mi-a mai ramas un concurs, daca aveam nevoie: Memorialul Bellu din Romania".

    https://www.insideskating.net/2023/0...-made-skater/3
    Last edited by Tracoromana; 25th June 2023 at 08:18.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #6
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Faceti cunostinta cu romanca Julia Sauter. O patinatoare cu vointa puternica, formata de ea insasi
    Povestire de Florentina Tone / interviuri realizate la Montpellier, Franta & Otopeni, Romania

    Partea IV

    CĂLĂTORIA IN PATINAJ A JULIEI: O STRADUINTA PERSONALĂ


    Este timpul sa afli altceva despre Julia: din punct de vedere financiar, toata aceasta calatorie cu patinajul a fost mereu problema ei.
    A parintilor ei, a familiei ei, la început, "bunicul ma mai ajuta din cand în cand", a Juliei lucrand în ultimii ani, a finantelor Juliei si ale sotului ei în ultima vreme.

    O poveste despre rezistenta, pasiune, perseverenta. Un efort devotat, obositor de a se finanta - în timp ce poarta numele Romaniei pe jacheta.
    "Federatia nu mi-a platit niciodata un ban. Daca primeam ceva sustinere, era ca în unele sezoane îmi luam hotelul pentru niste competitii... Uneori, un privat îmi da niste bani, dar nu e ca o sponsorizare sau altceva - în rest, eu lucrez".

    Julia stie cate ceva despre Federatia Romana de Patinaj - una care, în ultimii ani, nu are finantare în sine, din cauza unor încurcaturi legale în curs de desfasurare - dar, sincer, a renuntat sa înteleaga întreaga situatie.
    Ridica din umeri, nu stie ce poate face.
    Un lucru este însa clar: de un deceniu deja, aceasta este realitatea Juliei - nu exista fonduri disponibile pentru ea sau antrenorul ei, Marius Negrea.

    Efectiv, tot ceea ce este necesar de-a lungul sezonului, de-a lungul sezoanelor, vine din buzunarele Juliei.
    Si daca-l mai auzi pe Marius Negrea din cand în cand, în kiss & cry, vorbind neîncetat si foarte serios în romaneste, în asteptarea scorurilor Iuliei, sa stii ca tocmai asta face (caci nimic nu s-a schimbat de-a lungul anilor): sezon dupa sezon, dupa sezon: multumeste autoritatilor romane pentru marele "nimic" pe care îl primesc.

    Dar cum sunt ei capabili sa treaca peste asta atunci? Cum poate Julia sa finanteze aproape totul?
    Lucrand in trei locuri de munca - si reducand toate cheltuielile pe care le poate reduce.

    "FIECARE SEZON ESTE ACEEASI CALATORIE"

    Si vom aprofunda eforturile Juliei de a castiga banii necesari si apoi de a economisi o parte din acesti bani, de multe ori în conversatiile noastre - fie la Montpellier în martie trecut, fie la Otopeni, Romania, în ianuarie - doar pentru ca ea nu ar fi putut continua sa patineze altfel.

    "Lucrez ca si chelnerita, lucrez într-o scoala ajutand copiii mici sa mearga la pranz si alte lucruri - si lucrez si ca antrenor pe patinoarul unde ma antrenez. As prefera doar sa antrenez - dar nu este suficient".
    Patinaj si lucru, lucru si patinaj - aceasta este viata ei de zi cu zi în Ravensburg.

    Ea ne spunea la Montpellier, la Mondiale: "A fost foarte greu pentru mine anul acesta - si sigur, a meritat totul si sunt recunoscatoare ca sunt aici, dar ar fi altceva daca as avea un salariu, ca multi alti sportivi, daca as primi un pic mai mult sprijin, poate sa platesc pentru cel putin jumatate din competitii...

    Acest sezon a fost lung, dar cred ca fiecare sezon este aceeasi calatorie în anumite privinte si, daca vrei sa te perfectionezi si sa ai elemente mai dificile în programele tale, trebuie sa concurezi si ai nevoie de feedback pentru arbitri.

    Si pentru mine faptul ca am atat de multe competitii diferite m-a ajutat sa raman concentrata si sa muncesc din greu în fiecare zi.
    Si, poate parea stupid, dar as prefera sa ma concentrez pe recuperare si sa cheltuiesc putin mai multi bani si putin mai mult timp acolo, dar practic nu pot face asta, pentru ca trebuie sa merg la munca, stii?"

    Luati miercurea si joia Juliei, de exemplu.

    "Miercurea lucrez cinci ore si apoi merg pe gheata si nu pot face decat o ora acolo, apoi trebuie sa ma antrenez. Joi ma întorc la serviciu trei ore, apoi merg la antrenament, merg iar la antrenament, apoi trebuie sa antrenez iar".
    Ea revine la acest subiect din nou si din nou.

    "Daca te uiti la asta, evident, nu asa ar trebui sa te pregatesti pentru o competitie - dar altfel nu poti merge la o competitie, stii?"
    Si mai este ceva aici - care deschide un strat complet nou în povestea Juliei Sauter.
    "stii, îmi place sa-mi coregrafiez programele, dar ai crede ca vreau sa-mi coregrafiez singura programele si sa nu am un ajutor profesionist real..."

    CU BANI PUTINI ESTE AUTO-COREGRAFIA. DAR NU SUNT BUNE PROGRAMELE EI?

    Iti amintesti straturile care se suprapun în povestea Juliei Sauter?
    Fosta patinatoare de competitie romana Roxana Luca este listata drept coregrafa Juliei de aproape un deceniu.
    Dar adevarul este ca, în ultimii ani, Julia si-a încercat cu adevarat mana în coregrafia programelor sale - si a vorbit pe larg despre asta în martie trecut la Montpellier.

    "Programul scurt [pentru sezonul 2021/2022, la "Nu pot continua fara tine"], l-am facut tot singura. Programu liber [la "Unsteady"] , l-am facut tot singura - apoi Roxana s-a uitat peste el si a mai adaugat cateva miscari ale bratelor".
    Visand sa fie ea însasi antrenoare si coregrafa în viitor, Julia întelege cu siguranta nevoia unor ochi diferiti, a unor perspective diferite în realizarea programelor, pentru a putea creste ca patinatoare, ca artista.

    I-ar placea sa castige mai multa profunzime si sa lucreze cu multi alti coregrafi - "Mi-ar placea asta, sa-i puna cineva sa spuna Împinge mai tare, coboara mai mult, fa mai mult din aceasta miscare a bratului! , sa castig acea experienta pentru a o oferi studentilor mei în viitor. Dar coregrafia este costisitoare si nu ai niciodata sprijin financiar pentru asta..."

    Totusi, exista ceva aici - o fraternitate intre femei care împartasesc aceeasi traiectorie ca a ei - si Julia nu se simte singura cand lucreaza la programele ei sau îsi desfasoara cariera cu atat de putin sprijin din exterior.
    "Vedeti, Dača Grm din Slovenia face si ea o multime de lucruri singura - si pentru mine, asta este o inspiratie: daca ea poate, pot sa o fac si eu!
    Suntem destul de bune prietene acum si am calatorit împreuna dupa Japonia [Mondiale]. Asa ca as ruga-o sa se uite peste lucruri si sa-mi spuna ce gandeste, iar ea s-ar uita si ar spune: Asta si asta si asta."

    Luati programul liber vechi si nou al Juliei Sauter - la "Unsteady" de X-Ambassadors si Erich Lee - deoarece ea l-a pastrat si pentru sezonul 2022/2023. Vom numi aceasta parte anatomia unui program - iar Julia ne-ar ghida prin proces, alegand muzica, taind-o, Implicand coregrafia actuala.
    Si mici informatii în acest proces.

    "Pentru acest program liber am încercat atatea muzici si... Acum o sa razi, dar ma uitam la Next Top Model din Germania si au avut acest podium, cand au trebuit sa cante ca niste îngeri pe aceasta muzica si am zis: Trebuie sa-l încerc pe acesta! "
    Julia izbucneste în ras: "si am taiat muzica în timp ce zburam la Atlanta, în avion, de fapt. Am avut vreo zece ore - deci destul timp.
    Dar partea de taiere a fost foarte usoara pentru mine, m-am simtit foarte bine în privinta ei, am început-o pe gheata si stiam cumva postura mea, cum voiam sa fie si felul în care taiam muzica mergea la asta.

    Am avut doar o mica problema la sfarsit, cu secventa coreo, cum vroiam sa arate, apoi i-am trimis un mesaj Roxanei si i-am spus: am facut layout-ul, putem sa ne uitam peste el în august, cand ma întorc la patinoar?
    Asa ca am început sa patinez, sa am putina rutina, doar programul simplu si apoi, cand ne-am întalnit, am adaugat brate si intrari putin diferite în sarituri.

    Si cred ca pentru ca este totul al meu, programul liber mi se pare foarte natural - îmi place sa patinez, este atat de distractiv!"
    În ceea ce priveste programul ei scurt, Julia a decis sa-l schimbe pe cel pe care l-a avut în sezonul olimpic - amintiti-va ca a participat la atatea competitii în timp ce îsi urmarea TES-minimum, "Nu mai puteam asculta muzica aceea!"

    În acest sezon, purtand o rochie verde frumoasa si moale, ea patineaza la "In This Shirt" de The Irrepressibles _ o piesa muzicala care se potriveste atat de bine cu patinajul.
    Si s-ar putea sa o fi vazut-o pe Julia prezentand-o la Sheffield, în prima ei participare la Grand Prix, GP MK John Wilson Trophy, si s-ar putea sa o fi vazut din nou la Campionatele Europene de la Espoo, unde a terminat pe locul 10 la general.

    A taiat din nou muzica în avion, în timp ce zbura spre State, vara?
    Ea rade: "Nu, am taiat-o în subsolul socrilor mei, cu sotul meu. Mi-a luat mult timp sa-mi dau seama de muzica - dar, odata decisa, am taiat-o, am facut aspectul, m-am hotarat asupra rochiei..."

    Cat despre mentorul ei, Roxana Luca, "a fost destul de multumita de felul în care am conceput programul. Adica, am scos niste lucruri marunte pentru ca muzica s-a dezvoltat putin pe parcursul sezonului, dar asta e un lucru normal".

    COREOGRAFI DE VIS: ADAM SOLYA, MARK PILLAY

    Totusi, doar de dragul conversatiei, i-ar placea sa lucreze cu cineva anume?
    Julia Sauter are un coregraf de vis?
    "Nu stiu cine s-ar potrivi mai bine cu stilul meu, dar cred ca Adam Solya este... Daca ma uit la programele Loenei, sunt de genul: Muah! [trimitand un sarut imaginar în aer] Ea este o mare inspiratie pentru mine!

    Si apoi mai este coregraful care realizeaza programele lui Emmi Peltonen... Mark Pillay! Îmi place munca lui! Mi-ar placea sa lucrez cu amandoi, evident [zambind], doar sa vad ce pot scoate din mine'.

    Dar apoi realitatea loveste din nou în lumea patinajului Juliei.
    'Trebuie sa-mi platesc antrenamentul, trebuie sa-mi platesc concursurile, trebuie sa-mi platesc rochiile, trebuie sa platesc totul! si, în acelasi timp, eu si sotul meu traim pe cont propriu, vrem sa economisim si pentru viitoarea noastra casa - sunt multe lucruri de luat în considerare, nu este doar patinaj artistic, ai si tu o viata.

    Nici macar nu am avut nunta pentru a economisi bani, pentru ca trebuie neaparat sa ne uitam în viitor. În acest moment, traim în Europa, iar sotul meu, ca jucator de hochei, primeste toata cazarea, masina si alte lucruri - dar în momentul în care se accidenteaza sau nu mai poate juca, trebuie sa avem ceva.
    Deci nu ne putem cheltui banii pentru lucruri care nu sunt 100% necesare, daca asta are sens...'

    Ascultandu-i vorbirea, onestitatea, realitatea ei te lovesc.
    Cu siguranta are sens - dar apoi însasi Julia izbucneste în ras, cu o bucurie evidenta, mandrie, entuziasm:

    'În acelasi timp, nu ma asteptam sa fiu în Top 18 la un Campionat Mondial! si acum sunt!'

    https://www.insideskating.net/2023/0...-made-skater/4
    Last edited by Tracoromana; 2nd July 2023 at 13:11.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Jul 2023
    Location
    Arad
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Julia Franziska Sauter este patinatoare artistica romana si este de origine germana.
    S-a nascut in 18 iunie 1997 in Weingarten, Baden-Warttemberg, Germania si a inceput patinajul la 4 ani in oraselul german Ravensburg, reprezentand Germania la evenimentele internationale de juniori din anii 2010 si 2011.

    Din 2010 a fost antrenata in Germania de fostul patinator roman Marius Negrea si dat fiind faptul ca era o concurenta mare in lotul de patinaj al Germaniei, Julia a fost convinsa de Negrea sa reprezinte Romania. A inceput la clubul CSU Brasov, iar pentru a face trecerea de la lotul Germaniei la lotul Romaniei, ea a trebuit sa locuiasca un an in tara noastra. S-a stabilit la Brasov in 2011, iar din 2013 participa la concursurile de patinaj artistic sub steagul Romaniei. In prezent se antreneaza in Germania, la coregrafie este indrumata de fosta patinatoare romana Roxana Luca, si este casatorita din 2021 cu jucatorul de hochei pe gheata Robbie Czarnik.

    Deci, la data deschiderii acestui thread Julia Sauter are aproape 26 de ani, si reprezinta Romania de 10 ani.
    - Pana in prezent a castigat 6 medalii internationale la seniori, iar la campionatele nationale ale Romaniei a castigat 3 titluri la juniori si 5 titluri la seniori.
    - A participat la Seria Grand Prix din 2022 la etapa MK John Wilson Trophy din Sheffield.
    - A participat la 6 Campionate Europene. La campionatul european din 2019, s-a calificat pentru segmentul final, clasandu-se pe locul 14, iar la campionatul european din 2023 Julia Sauter a incheiat concursul pe locul 10 si a adus Romaniei cea mai buna clasare din istorie.
    - Ca senioara a participat si la 3 Campionate Mondiale. Atat in 2022 cat si in 2023 s-a calificat in finala, obtinand locul 18 si respectiv locul 20.

    http://www.isuresults.com/bios/isufs00013021.htm
    https://ro.wikipedia.org/wiki/Julia_Sauter
    https://www.rinkresults.com/skater?skater_site=2286
    Ce periodic de antrenament urmeaza Julia Francisca Sauter pentru a se mentine in forma?

  8. #8
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by adriancoan83 View Post
    Ce periodic de antrenament urmeaza Julia Francisca Sauter pentru a se mentine in forma?
    In primul rand, bine ai venit la patinaj artistic!
    Doar ca la intrebarea ta nu stiu sa raspund. Suntem aici doar in calitate de fani si admiram tehnica, partea artistica si uneori parcursul sportivilor.
    Despre antrenamente cred ca ar fi bine sa-i intrebi direct pe Julia sau Marius Negrea.
    Last edited by Tracoromana; 29th August 2023 at 07:46.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •