Results 1 to 9 of 9

Thread: Campionatul Mondial de Juniori 2023

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1

    Campionatul Mondial de Juniori 2023

    Calgary / CANADA
    27.02.2023 - 05.03.2023
    Website
    Pagina ISU

    Participanti: https://results.isu.org/events/fsevent00113607.htm
    Patinatorilor/oficialilor rusi si belarusi le este interzisa participarea la această competitie.
    Din Romania participa Ana Sofia BESCHEA.

    Rezultate: aici

    Program la ora locala (in Romania, +9 ore)
    miercuri, 1 Martie
    11:00 Pairs SP
    14:45 Women SP

    joi, 2 Martie
    12:00 Men SP
    19:00 Pairs FS

    vineri, 3 Martie
    12:00 Ice Dance RD
    17:45 Women FS

    sambata, 4 Martie
    12:00 Ice Dance FD
    16:15 Men FS

    Duminica, 5 Martie
    15:00 Gala

    Live
    Skating ISU: https://www.youtube.com/c/SkatingISU
    QQ live: https://live.qq.com/10012776
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Rezultate la perechi:

    1. Sophia BARAM / Daniel TIOUMENTSEV USA 183.47
    2. Anastasia GOLUBEVA / Hektor GIOTOPOULOS MOORE AUS 170.36
    3. Violetta SIEROVA / Ivan KHOBTA UKR 159.39

    Din pacate, antrenorul perechii din USA, Todd Sand a fost spitalizat la Calgary datorita unui atac de cord
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #3
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Rezultate la junioare
    In prima grupa valorica au fost numai sportive din Asia: 2 japoneaze, 3 coreence si 1 chinezoaica. Campioana Mao Shimada a avut in repertoriul tehnic 3A si 4T aterizate.

    Podiumul:
    1. Mao Shimada JPN 224.54
    2. Jia Shin KOR 201.90
    3. Ami Nakai JPN 197.40
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Cuplul german Grimm/Savitskiy s-a retras de la FD pentru ca fata a facut o toxiinfectie alimentara.
    Cate evenimente neplacute in sezonul asta chiar si fara Covid.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Fratii Mrazek sunt un cuplu foarte valoros, le-am remarcat toate calitatile si nu ma mir ca au castigat aici. Dar pe mine Omul lor cu masca de fier nu m-a prins si cred ca fata trebuie sa gaseasca alte modalitati de exprimare a unei povesti decat grimasele agresive pe care le face cand patineaza.

  6. #6
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Dansuri:
    1 Katerina MRAZKOVA / Daniel MRAZEK CZE 177.36
    2 Hannah LIM / Ye QUAN KOR 174.39
    3 Nadiia BASHYNSKA / Peter BEAUMONT CAN 169.13

    In general nu urmaresc concursurile de dans, si mai ales la juniori, dar acum am urmarit. Mi-a placut ca au fost programe diverse, placute, muzica buna si mi-a tihnit. Mi-au placut cuplurile medaliate si m-am bucurat pentru fratii Mrazek care au vizat aurul si la Finala Grand Prix-juniori, dau au luat doar bronzul. Pe locul doi in preferintele mele au fost canadienii. Nadia Bashynska e draguta si a fost foarte simpatica la premiere, iar Peter Beaumont lmi placut ca dansator.

    In schimb concursul de juniori a fost slab , ceea ce se vede si la diferenta de 44 de puncte dintre locul 1 si 2. Observ ca patinatorii din Elvetia sunt din ce in ce mai prezenti pe podiumuri. Dupa Europene unde au luat 2 bronzuri, iata si aici un argint.
    1 Kao MIURA JPN 264.74
    2 Naoki ROSSI SUI 220.68
    3 Nozomu YOSHIOKA JPN 217.79


    In compensare am vazut finala de la Cupa Rusiei. Scoruri astronomice, dar nu neaparat umflate. Fetele sar in serie 3A, cuadruple, si combinatii de triple,astfel ca 10 fete din 12 au punctaje de peste 200p. La fel si la celelalte probe mai atletice: perechi si baieti. Doar dansurile sunt comparabile cu cele din restul lumii. Valieva e pe 2, Tuktamyseva nu se lasa, e pe locul 3, Boikova/Kozlovskii au castigat pana la urma in fata Mishinei/Galiamov, dar gelozia lor este din ce in ce mai evidenta. La baieti Peter GumeniK, Aliev si Kondratiuc, ultimii 2 dupa cate un up & down.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Baram/Tioumentsev si inca doua perechi, una din Japonia si cealalta din Germania, se afla intr-o situatie ingrata din pricina diferentei de varsta dintre parteneri. Concret, baiatul nu mai poate concura la juniori pentru ca a depasit varsta junioratului, iar fata nu poate concura la seniori fiindca nu are inca varsta. In cazul americanilor, acestia vor lipsi din circuit in urmatorii trei ani daca nu se schimba regulile.

  8. #8
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Si pana acum varsta bietilor la perechi si dansuri juniori era la categoria exceptii. Ar putea sa extinda exceptiile si pentru fete la cuplurile de seniori.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  9. #9
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Privind in urma la CMJ Calgary (CAN),

    Număr de participanti: 177 Patinatori/Cupluri. Nu au fost participanti din Rusia si Bielorusia.

    Număr de tări: 44

    Număr de medalii-12: JPN (4), KOR (2), AUS (1), CAN (1), CZE (1), SUI (1), UKR (1), SUA (1)

    Katerina Mrazkova/Daniel Mrazek (CZE) au scris istorie, obtinand primul lor titlu (și aur) mondial de juniori pentru Cehia, la dans pe gheață. Medaliatii cu argint Hannah Lim/Ye Quan (KOR) au ajuns și ei în cartea de istorie, fiind primii dansatori din Coreea de Sud care au câștigat o medalie la un Campionat ISU.
    Japonezii Mao Shimada la fete si Kao Miura la baieti au dominat categoric la disciplinele de simplu, în timp ce Sophia Baram/Daniel Tioumentsev (SUA) a devenit prima echipă de perechi din SUA care a câstigat titlul mondial de juniori, dupa 10 ani.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •