Results 1 to 8 of 8

Thread: Campionatul 4 Continente 2024

  1. #1
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1

    Campionatul 4 Continente 2024

    30 Ian - 4 Febr, 2024 Shanghai /China
    website
    Pagina ISU
    Cele 4 continente sunt America (America de Nord si America de Sud), Africa, Asia si Oceania, adica patru dintre cele cinci inele olimpice, alaturi de inelul Europei.

    Participanti: https://results.isu.org/events/fsevent00117464.htm

    Rezultate: aici

    Program: (in Romania -6 ore)
    joi, 01 febr
    10:51 Women SP
    16:00 Men SP
    21:00 Pairs SP

    vineri 02 febr
    12:30 Ice Dance RD
    15:50 Women FS

    sambata 03 febr
    12:45 Pairs FS
    15:50 Men FS

    Duminica 04 febr
    12:00 Ice Dance FD
    17:30 Gala


    Live:
    Skating ISU: https://www.youtube.com/c/SkatingISU
    QQ live: http://live.qq.com/10012776, https://live.qq.com/10097977
    Program Eurosport: https://www.eurosport.ro/watch/schedule.shtml
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Asta a fost o zi in care Mone Ciba nu i-a dat antrenoarei motive sa o certe.
    Dar ce se intampla oare cu Haein? E o umbra a celei care a fost.

  3. #3
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Fetele din top 5 au produs surprize in felul lor .
    Sunt 2 japoneze, 2 coreence si 1 americanca in top 5. Mone Chiba- castigatoare si Seoyeong WI (locul 5) au avut scoruri slabe tot sezonul, Seoyeong WI cu vreo 30 de locuri sub Julia Sauter. Si uitandu-ma la fisa biografica eu n-as fi pariat pe Mone Chiba. Dar uite ca s-au redresat si au inceput sa progreseze inca de la nationalele lor, ca de-aia au si fost trimise la 4 CC. Iar Ava Ziegler este si ea o surpriza a sezonului. A sperat aici la o medalie si a fost f. aproape, dar cu fetele din Asia prin preajma nu prea se poate. Pacat ca n-a fost si la Nationalele USA. Si Haein Lee a avut scoruri modeste in sezon, dar ea nu s-a mai redresat.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Perechile mi-au placut la programele scurte, acolo concursul mi s-a parut animat si dinamic. La LP insa m-am cam plictisit si inca nu am urmarit toti competitorii. Cheng Peng a intrat intr-un con de umbra cu noul partener. Pacat de programe, in special Ucenicul Vrajitor.

    La baieti, inteleg perfect de ce Yuma ia scoruri atat de mari, dar favoritul meu a fost Junhwan Cha si ca program si ca prezenta pe gheata. Poate ca fiind mai inalt decat Yuma, are mai multa amplitudine in miscari si mai multa prestanta. Cha se poate declara multumit cu locul 3 la 4CC dupa GP-urile de cosmar pe care le-a avut. Boyang si-a revenit la sarituri, dar PCS-urile lui raman tot mici.

    Ma astept la o batalie pe viata si pe moarte pentru titlul mondial intre Ilia, Yuma si Adam.

  5. #5
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Ma astept la o batalie pe viata si pe moarte pentru titlul mondial intre Ilia, Yuma si Adam.
    La fel. Dar sa nu-l uitam pe Shoma, cu PCS-ul lui.
    Baietii, dupa cum ma asteptam, au facut spectacol. Au nu numai abilitatile tehnice, dar au programe.

    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Boyang si-a revenit la sarituri, dar PCS-urile lui raman tot mici.
    La fel la Shaidorov. In schimb la Roman Sadovski.....

    In sfarsit!!! Stellato-Dudek / Deschamps iau aur la un Campionat ISU. Am asteptat mai mult de la Chelsea LIU / Balazs NAGY si de la Cheng PENG / Lei WANG. Balazs Nagy mi se pare un patinator de perechi foarte bun, dar Chelsea (care intre timp are parul mai inchis la culoare) a gresit toate sariturile individuale si l-a tras in jos destul de mult.
    Deci, sub 200 este punctajul maxim la primele Campionate ISU: 198.80 este punctajul maxim la 4CC si 199.19 la Europene. Cam slabuta perspectiva pentru Mondiale.
    Last edited by Tracoromana; 3rd February 2024 at 14:57.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Nu cred ca mai avea cineva asteptari de la Sadovsky. In schimb, Wesley Chiu a facut o figura onorabila.

    L-am omis pe Shoma ca posibil castigator la Mondiale fiindca am judecat dupa scorurile cele mai mari din acest sezon. Pe primul loc Ilia cu un scor de peste 318, apoi Yuma cu peste 307, urmat de Adam cu peste 306. Shoma castiga la PCS fara probleme in fata lui Ilia, dar Yuma si Adam sunt bine vazuti si la nota a 2-a. Shoma este cam predispus la subrotiri, iar aceasta deficienta tehnica iti poate juca feste. Am vazut patinatori care au crezut ca au evoluat curat, in coltul ecranului a fost trecut un TES de 95 sa zicem, dar, dupa revizuirea elementelor, respectivii au pierdut chiar si 6 puncte.
    Bineinteles, astea sunt strict calculele hartiei, pe gheata ne putem trezi cu altceva.

    Ca nota de subsol, Schizas este singura canadianca cu baremul indeplinit pentru Mondiale. Daca Doamne fereste nu poate participa, federatia nu are pe cine sa trimita.

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Gilles/Poirier au patinat foarte bine, cred ca a fost cea mai reusita evolutie a lor din sezon la FD. Insa eu am avut mereu impresia ca arbitrii nu-i plac destul. Antrenoarea lor Carol Lane a dat de inteles in trecut, spun barfele, ca Virtue/Moir stau in calea fericirii elevilor ei si ca daca V/M ar disparea din peisaj, G/P ar face minuni de vitejie. Faptele insa o contrazic. Si cand V/M au lipsit din competitii dupa JO 2014, arbitrii i-au preferat pe Weaver/Poje.

    Carreira/Ponomarenko mai-mai sa piarda bronzul. Acestia doi inca nu au invatat sa-si depaseasca sfiala si sa atace programul. Viteza lor lasa de dorit. Asta nu inseamna ca trebuie sa goneasca pe gheata ca fratii Taschler si Mrazek, dar diferenta de viteza a fost vizibila pentru mine fata de Beaudry/Sorensen care i-au urmat in ordinea de concurs.

    Salt spectaculos de punctaj la Marie-Jade/Romain.

    Fanii si ne-fanii lui Green/Parsons se intreaba ce ar trebui sa faca acestia pentru a iesi la suprafata. Sa-si schimbe echipa de pregatire sau sa-si schimbe Caroline partenerul? Eu habar n-am.

  8. #8
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Gilles/Poirier au patinat foarte bine, cred ca a fost cea mai reusita evolutie a lor din sezon la FD. Insa eu am avut mereu impresia ca arbitrii nu-i plac destul. Antrenoarea lor Carol Lane a dat de inteles in trecut, spun barfele, ca Virtue/Moir stau in calea fericirii elevilor ei si ca daca V/M ar disparea din peisaj, G/P ar face minuni de vitejie. Faptele insa o contrazic. Si cand V/M au lipsit din competitii dupa JO 2014, arbitrii i-au preferat pe Weaver/Poje.
    Nu sunt experta in tehnica dansului, dar personal imi plac foarte mult coregrafiile semnate de antrenorii Carol Lane si Juris Razguljaev si interpretarile Gilles/Poirier. Practic le tin minte incepand de la Hitchcock, James Bond, Vincent, Evita, etc. mai degraba decat cele ale concurentilor lor. (cu exceptia Virtue/Moir la care chiar le stiu pe toate). La fel, gasesc si RD-urile lor foarte reusite. Gilles/Poirier au ceva aparte si tare mi-as dori sa fie campioni mondiali. Dar nu stiu daca vor reusi.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •