Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 42 of 42

Thread: Nationale 2022-2023

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Dupa cate se pare, Sadovsky nu are chef sa mearga la Mondiale. Gogolev nici atat.
    Lia Pereira concureaza la doua probe. N-ar trebui sa se concentreze pe una singura si sa incerce sa faca performanta? Cand alergi dupa doi iepuri, s-ar putea sa nu prinzi niciunul.

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Gogolev a avut un zvacnet de orgoliu si a castigat programul liber. A refacut mult din handicapul de la scurt, dar nu suficient ca sa urce pe podium.

    Madeline Schizas, Keegan Messing, Stelatto/Deschamps si Beaudry/Sorensen si-au asigurat participarea la Mondiale. Daca Canada are mai mult de un loc si la alte probe in afara de proba de dans, vom vedea cine le va ocupa dupa 4CC, zic eu.

  3. #24
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Canada are 3 locuri la perechi, 2 locuri la barbati si 2 la dansuri.
    La perechi vor merge primii 3 de la nationale, nu vad alte variante. Bineinteles daca au TES minim, si cred ca au. La dansuri Pipper/Paul si probabil noii campioni. La fete Madeline Schizas. Mie mi-au placut primele 3 fete, spre deosebire de nationalele trecute.
    Last edited by Tracoromana; 15th January 2023 at 11:47.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Dupa ce am urmarit o vreme stream-ul in franceza si mi-am prins urechile in franceza canadiana, am trecut pe engleza unde comentau Kaitlin Weaver si vesnicul Ted. Ce comentarii simpliste, de scoala generala, zau asa. Ted s-a intrecut pe sine in a o complimenta pe Weaver pentru calitatile ei de comentatoare, si, cu exceptia unor firave note critice din partea ei, amandoi au ridicat in slavi tot ce au vazut. Caraghios, dar presupun ca si unul si altul vor sa ramana in termeni buni cu toata lumea.

  5. #26
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Da si mie mi se apleaca de atatea dulcegarii cand e Ted Barton, dar am preferat si eu engleza decat franceza lor stricata. Dintre cometatori mi-a placut vocea si modul de a comenta a lui Kevin Reynolds.
    Tocmai cand ma gandeam ca Trent Michau ar trebui sa puna piciorul in prag, Lia Pereira s-a descurcat f. bine la perechi. Are energie cu carul. Ma bucur pentru Deanna Stellato ca este campionana nationala; am vazut-o cam obosita la sfarsit, varsta isi spune cuvantul. Beaudry/Sorensen erau gata-gata sa ocupe locul 2 dupa FD, noroc cu RD-ul. m-am mirat ca Lajoie/Lagha au castigat FD-ul.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #27
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Madeline Schizas, Keegan Messing, Deanna Stelatto - Dudek / Maxim Deschamps si Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Soerensen si-au asigurat participarea la Mondiale.
    Da, acestia sunt campionii Canadei 2023.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #28
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    China
    Ian 11 - 13, 2023, Chengde, China.
    Campioni: Yudong Chen, An Xiangyi, Zhang Siyang / Yang Yongchao (perechi), Chen Xizi / Xing Jianing (dansuri).
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. #29
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Echipa Canadei la campionate ISU:

    4CC 2023

    Perechi: Deanna Stellato-Dudek / Maxime Deschamps, Lia Pereira / Trennt Michaud, Kelly Ann Laurin / Loucas Ethier.
    Dansuri: Piper Gilles / Paul Poirier, Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Soerensen, Marjorie Lajoie / Zachary Lagha.
    Barbati: Keegan Messing, Conrad Orzel, Stephen Gogolev,
    Femei: Madeline Schizas, Sara-Maude Dupuis, Justine Miclette.

    Mondiale 2023

    Perechi: Deanna Stellato-Dudek / Maxime Deschamps, Brooke McIntosh / Benjamin Mimar, Lia Pereira / Trennt Michaud
    Dansuri: Piper Gilles / Paul Poirier, Laurence Fournier Beaudry / Nikolaj Soerensen.
    Barbati: Keegan Messing, TBD = Conrad Orzel
    Femei: Madeline Schizas.
    Last edited by Tracoromana; 27th February 2023 at 07:55.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    China
    Ian 11 - 13, 2023, Chengde, China.
    Campioni: Yudong Chen, An Xiangyi, Zhang Siyang / Yang Yongchao (perechi), Chen Xizi / Xing Jianing (dansuri).
    Daca este vorba despre campionatul national, trebuie sa spun ca astea sunt nume complet noi pentru urechile mele. Cheng/Yang si Wang/Liu s-au retras?

  10. #31
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Daca este vorba despre campionatul national, trebuie sa spun ca astea sunt nume complet noi pentru urechile mele. Cheng/Yang si Wang/Liu s-au retras?
    N-am auzit ca Peng Cheng / Yang Jin sau Sui/Han sa se fi retras. Parca am citit undeva de o accidentare a lui Yang Jin drept pentru care n-au participat la GP. Pacat, era sansa lor sa castige anul asta tot, GPF si Mondiale. Mai degraba au cam ramas fara antrenor, se pare ca Hongbo Zhao s-a retras. La dans Wang/Liu au participat la 2 etape GP si probabil vor veni si la Mondiale. Boyang Jin a fost in Canada, dar n-a stat mult, doar cat pentru o coregrafie. In general veteranii au prioritate sa participe la marile campionate, dar cred ca trebuie sa participe la min 1 competitie din sezon ca sa se califice. Asa imi aduc aminte ca facea Yuna Kim.
    Si-apoi era nevoie si de un suflu nou in noul ciclu olimpic. La Nationalele recente au participat 17 fete, 14 baieti, 4 perechi si 6 cupluri de dans.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Hawayek/Baker s-au retras de la Nationale.

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Mai degraba au cam ramas fara antrenor, se pare ca Hongbo Zhao s-a retras.
    E inexplicabil ca o federatie precum cea a Chinei sa aiba un singur antrenor valabil pentru proba de perechi.

  13. #34
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Norvegia
    13 - 15.01.2023, Trondheim / Norvegia
    Pagina de rezultate
    Campioni: Jan William ERAKER, Mia Caroline RISA GOMEZ.





    Julia Sauter a invatat săritura triplu Lutz. Mai bine mai tarziu decat niciodata.
    Julia se afla pe locul 43 in World Ranking cu 1056p.
    Succes la Europene si Mondiale!
    https://fb.watch/i81fTlX_cj/
    Last edited by Tracoromana; 21st January 2023 at 17:14.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  14. #35
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    USA
    21.01 - 29.01.2023
    San Jose, California
    website

    Participanti: https://usfigureskatingfanzone.com/n...ps-lineup.aspx

    Rezultate: aici

    Program (in Romania, +10 ore)

    24 ian
    11:40 Jr Pairs SP
    13:20 Jr Men SP
    19:15 Jr Ice Dance RD

    25 ian
    9:15 Jr Women SP
    12:15 Jr Men FS
    15:45 Jr Pairs FS
    20:40 Jr Ice Dance FD

    26 ian
    8:30 Jr Women FS
    12:30 Pairs SP
    15:40 Ice Dance RD
    18:10 Women SP

    27 ian
    13:15 Men SP
    16:45 Women FS

    28 ian
    10:40 Ice Dance FD
    16:35 Pairs FS

    29 ian
    11:50 Men FS
    18:00 Gala

    Live:
    QQ Live: https://live.qq.com/10012776
    Olympics: https://olympics.com/en/sport-events...se-california/
    TBA
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Aici, Levito si Tennell merg cap la cap dupa scurt. Gracie a terminat in top 6, o mare performanta pentru ea. In sfarsit, am vazut-o zambind in timpul programului, n-a mai fost posaca. I-au reusit toate sariturile. A avut si 3Lz si 3F.

    N-am nici o indoiala ca Chock/Bates vor castiga, dar 91 de puncte la RD mi se pare un scor exagerat.

  16. #37
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Levito a castigat nationalele. Ce nervi de otel are fata asta, in conditiile in care Bradie Tennel a mers foarte bine.
    Ilia Malinin a excelat la tehnic, iar Jason Brown a fost aproape perfect la componente. Amandoi au peste 100 de puncte.

    Cateva vieoclipuri cu competitiile din San Jose:
    https://vk.com/figure_skaters_ru?z=v..._-183993582_-2
    Last edited by Tracoromana; 28th January 2023 at 12:04.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  17. #38
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Fanii lui Careira/Ponomarenko il tot indeamna pe Scott sa inceapa sa faca lobby pentru elevii lui pe langa Federatia americana. Dupa parerea mea, acesti fani sunt nerealisti. De ce l-ar asculta USFSA pe Scott care e canadian si, in plus, cel mai mare rival in competitii al lui Charlie White? Ar fi o ofensa la adresa lui Charlie. Pe C/P ii defavorizeaza faptul ca se antreneaza cu Scott. Mai e si Madison Hubbell in echipa lui Scott, dar ea n-a insemnat niciodata pentru federatie ceea ce a insemnat si inseamna Charlie care a fost campion olimpic si mondial.

  18. #39
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Este o diferenta mare intre Chock/Bates si ceilalti dansatori. Am urmarit FD-ul si este foarte realista aceasta diferenta. Daca se retrag Chock/Bates , nu mai raman dansatori de anvergura cum au fost ei sau Hubbel/Donahue sau chiar Shibutanii.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  19. #40
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Campionii USA 2023: Ilia Malinin, Isabeau Levito, Alexa Knierim / Brandon Frazier (Perechi), Madison Chock / Evan Bates (Dansuri)



    Echipa USA la campionatele ISU

    Mondiale 2023
    Barbati: Ilia Malinin, Jason Brown, Andrew Torgashev*
    Femei: Isabeau Levito, Bradie Tennell, Amber Glenn
    Dansuri: Madison Chock / Evan Bates, Kaitlin Hawayek / Jean-Luc Baker, Caroline Green / Michael Parsons, Christina Carreira / Anthony Ponomarenko
    Perechi: Alexa Knierim / Brandon Frazier, Emily Chan / Spencer Howe, Ellie Kam / Danny O'Shea

    4CC 2023
    Barbati: Maxim Naumov, Jimmy Ma, Liam Kapeikis
    Femei: Isabeau Levito, Bradie Tennell, Amber Glenn
    Dansuri: Madison Chock / Evan Bates, Caroline Green / Michael Parsons, Christina Carreira / Anthony Ponomarenko
    Perechi: Emily Chan / Spencer Howe, Ellie Kam / Danny O'Shea, Valentina Plazas / Maximiliano Fernandez


    Mondiale Juniori 2023
    Juniori: Lucas Broussard, Daniel Martynov, Robert Yampolsky
    Junioare: Josephine Lee, Soho Lee, Clare Seo
    Perechi jr: Sonia Baram / Daniel Tioumentsev; Naomi Williams / Lachlan Lewer *
    Dansuri jr: Helena Carhart / Volodymyr Horovyi; Jenna Hauer / Benjamin Starr; Leah Neset / Artem Markelov

    * dupa obtinerea scorului tehnic minim
    Last edited by Tracoromana; 27th February 2023 at 07:56.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Este o diferenta mare intre Chock/Bates si ceilalti dansatori. Am urmarit FD-ul si este foarte realista aceasta diferenta. Daca se retrag Chock/Bates , nu mai raman dansatori de anvergura cum au fost ei sau Hubbel/Donahue sau chiar Shibutanii.
    Eu vroiam sa vad care dintre cuplurile tinere va prelua stafeta dupa retragerea veteranilor. Se pare ca arbitrii au decis in favoarea lui Green/Parsons. Cine ii antreneaza pe G/P? Exact, Charlie White.

    Punctajele de la Nationale prefigureaza in mare masura clasamentul la Mondiale. Imi explic diferenta uriasa de punctaj dintre Chock/Bates si Green/Parsons prin aceea ca la mondiale in aceasta diferenta trebuie sa incapa si Hawayek/Baker si canadienii si italienii si britanicii. Poate chiar si finlandezii.
    Profitand de apendicita lui Piper, arbitrii SUA au facut un statement: aurul la mondiale il vrem pentru ai nostri.

    Ma tot intreb de ce s-au despartit Nguyen si Kolesnik. Atunci s-a invocat faptul ca Vadim nu are cetatenia SUA si ca nu se stie daca o poate obtine, iar el spunea ca va cauta alta tara pe care sa o reprezinte. Dar iata ca patineaza tot pentru SUA cu o partenera luata din Cipru care ii este inferioara lui Avonley. Si apropo, unde este Avonley? A participat la Nationale cu noul partener si mi-a scapat mie? Iar daca n-a participat, de ce n-a participat?

  21. #42
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Olanda
    Feb 23-26, 2023, Tilburg, Olanda
    Pagina de rezultate
    Campioni: Iwan van Hulst, Lindsay van Zundert, Nika Osipova / Dmitry Epstein (perechi), Chelsea Verhaegh / Sherim van Geffen (dansuri).
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •