Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 76

Thread: Liga 2 2022/2023

  1. #43
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Parerea mea e ca trebuie marit numarul echipelor din play-off pt ca aceat proiect sa isi urmeze cursul.

    Asa e corect. Nu poti sa joci 6 in play-off, cu una fara drept de promovare si 14 in play-out. Propun un campionat mai echilibrat, 10 cu 10. Daca pierdem la Brasov, chiar 13 cu 8 sau 13 cu 7 👍

    D-l Vladut sa lase considerentele de ordin estetic si sa se ocupe de haircut-ul nostru, nu al altora. Iasu' ne-a batut pt ca suntem o echipa de pisde plangacioase si pisacioase, atat. Faceam noi antijoc daca aveam 1-0, dar cum sa avem, daca joci ca o plă fleșcaită. Gunoaie ce sunteti!

  2. #44
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Si-a batut **** de meci Burca atunci cand a inceput cu buhaescu si bena ala, lasand pe banca pe pop si nelut rosu. Apoi si cu ghezali l-a tinut pe banca pana in minutul 108, la fel de neinspirat. Fraieri, era o ocazie buna si mai ales unele rezultate din etapa au fost in favoarea lui Dinamo asta e, incercam la anul, poate e vreme mai buna

  3. #45
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Pai, da, dar d-l Zava a calculat planul cu infuzie de capital de 13 meleoane in 3 ani. Cine da banii astia in div b si, in general, cine ii da la fotbal? Ma uit si eu asa, chiar nu il scuipa nimeni pe jegosul asta? Atatea minciuni si mani****ri, chiar nu se gaseste un judecator sa faca cocoloș planul asta de reorganizare si sa i-l bage in cour?

    Apropo, am citit ca familia Iacob inca nu a retuenat un mil jumate la Bancorex. Poate il baga la Dinamo si incepem si noi haircutul 😀

  4. #46
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Planul se poate modifica si anul viitor, ce atata graba? :O fabuloase legi are tara asta babaiatule, cum se poate interpreta fiecare cuvant in directia dorita e ceva de vis

  5. #47
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E fabulos si cum au evoluat actionariatul si vanzarea de actiuni la Dinamo.
    E fabulos ca un club de fotbal poate fi o societate inchisa pe actiuni la care un coafor e majoritar (deci fara obiect de activitate in sport, fara capital social suficient) care coafor vinde actiunile pe o suma ridicola unui cetatean strain care nu vine cu nicio alta garantie, are un cont in Luxemburg unde se regasesc vreo 1000 euro si care se dovedeste ca a imprumutat prieteneste avansul de la niste camatari. Mai mult, cetateanul numeste intreaga conducere a clubului si aduce jucatori pe bugete mirobolante insa fara nicio garantie financiara.

    Nu ma pricep la legalitatea acestor actiuni insa daca nu sunt ilegale atunci se cheama ca avem o problema legislativa majora. In alte tari daca falimentezi prin actiuni deliberate societatea la care esti majoritar in primii ani de viata se cheama ca esti pasibil de amenzi si alte pedepse pentru ca asa ceva inseamna tzeapa financiara si conduita contrara regulilor pietei.

    Nu cred ca gaseste cineva vreun club european din primele 5 ligi din alta tara decat a noastra care sa aiba o asemenea structura de proprietate si care sa poata fi tranzactionat precum Dinamo.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #48
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Buna ziua, fratilor! Sau trebuia sa pun semnul intrebarii?

    Mno, no, amu, ce vreau sa intreb, am si eu o nelamurire.

    Stiu ca ddb a dat, pt ca a dat, indiscutabil.

    Dar pe mine ma interseaza de ce a luat inapoi 13,7% din suma virata

    În total, în cei doi ani precizați, suma restituită a fost de 2.389.002 lei, 13,7% din întreaga sumă. Zavaleanu dixit.

    Daca mai e cineva in program si ne poate lamuri de ce si unde sunt acesti bani. Stiu ca membrii ddb sunt consulati periodic cu privire la planurile programului.

    Multumesc.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  7. #49
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0


    Interesant. O explicatie posibila ar fi evitarea unor plati restante catre diversi in caz ca mai erau bani la club. Dar desigur ca pot fi multe alte explicatii si nu toate varantele presupun bune intentii.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #50
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    S-au făcut plăți către arbitri, sa nu ne mai rupă la fiecare meci plm ii știe, eu nu am primit nimic și nici usturoi n-am mâncat.
    Mno, mai sunt 9 puncte în joc și distanta de 2 puncte de Buzău și 3 de Dej. Nu e imposibil, se vor încurca alea...Burca sa scoată 3 victorii și apoi punem sublerul pe clasament.

  9. #51
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Nu credeam in Burca insa din putinul avut la indemana omul a creat o echipa care joaca rezonabil si castiga meciuri acasa sau in deplasare. Mi-aduce cumva aminte de 11 a lui Barbu.
    Tot respectul pentru asta si sper sa prinda si plaioful.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #52
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Echipa de la siloz care ratase un baraj de mentinere intr-o liga neprecizata (probabil ceva fotbal cvasiamator), sub bagheta unui alcoolist buhait si netalentat, fosta glorie locala, Petrescu 3. De la judeteana fusese trimis un antrenor tanar, proaspat iesit de pe bancile scolii de antrenori, pe nume Mircea, pt a incerca promovarea. Evident, nimeni nu avea incredere in el, inclusiv frizerul si presedintele clubului, fabulosul personaj Mosa Marincovici. Care, datorita unei asemanari de nume, pretindea ca este un fost international sarb si avea mereu pregatita o poveste fantasmagorica despre ispravile lui din tinerete, oricui era dispus -ba chiar insfacat din drumul mare, sa il asculte. A fost o reconstructie grozava, de-a lungul careia s-au legat prietenii si o echipa, totul bazat pe valorile perene ale sportului, umanitatii si, un pic, ideologiei comuniste Cartea este superba, am citit-o de vreo 5 ori in tinerete, o stiu aproape pe dinafara. Si, bineinteles, astazi nu as mai avea cui sa o recomand. As putea sa vorbesc o zi intreaga despre romanul 11, evident ignorat, concediat din start de critica si alti sclifositi, insa a facut ceva succes in epoca, a fost o carte de public, fara indoiala. O calatorie prin viata orasului romanesc de provincie, in perioada comunista, aflat in plina industrializare. La noi, probabil la altii avusese loc 100 de ani inainte, dar asta e altceva

    Nu e o comparatie rea intre Burca si Mircea , el are deja o promovare din C in B cu Slatina. Nu echipa ma deranjeaza, ci starea asta de compromis perpetuu pe care suntem dispusi iar sa o imbratisam.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  11. #53
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Cu tripleta de aur: Le stie, Mucala si Inima de porumbel. Si daca nu ma insel pe antrenor il chema Luca.
    Descrierea micul orasel provincial este savuroasa: singurul birjar ce astepta venirea calatorilor si concurenta facuta de aparitia autobuzului, biliard la singurul birt din localitate, tovarasu Mangiru directorul silozului care finanta echipa ce devenise acum amatoare. Un orasel ce manca fotbal pe paine.
    Cred ca mai am cartea pe la ai mei, sa o iau la rascitit, o carte geniala. Unsprezece si Cismigiu et comp au fost cele mai uzate carti romanesti din biblioteca mea de adolescent.
    Erau vremuri fara internet si calculator, cu program teve de o ora jumate, in care distractiile majore erau cititul cartilor obtinute cu greu, excursiile la munte cu rucsacul in spate si fotbalul pe maidan. Jucam fotbal intre strazi, era o competitie extrem de pasionanta cu tineri de toata mana ce mergeau dupa meci la un soc si mai tarziu la o bere si stingeam in fratietate focul confruntarii aprige ce abia se incheiase.
    Unii ar spune ca lumea a evolut de atunci, eu as spune ca am iesit din acele timpuri de restriste mai fericit si mai pregatit de viata decat multi dintre generatiile tinere de azi.

    Later edit: am gasit-o pe scribalau: https://www.scribd.com/document/2724...Eugen-Barbu-A5
    Last edited by Utilizator; 4th December 2022 at 23:45.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #54
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Ai dreptate, Mircea era Doctorul. Cel de prietena careia avea sa fie atras Luca 😀

    Inimă de porumbiel care, in remorcă, o canta p-aia cu gagica mea are ochii ca cafeaua, cand o vad mi se ridica sandramaua?

    Am citit si Cismigiu et comp. Cred ca multe intamplari erau scornite, dar erau frumoase. Eram f mic, am avut asa o strangere de inima la final cand, la reintalnire, Chiorul, un personaj savuros, nu a mai ajuns pt ca murise pe front. A fost o incheiere ca in Svrn Hassel 🤣 am plans pe rupte cand a murit Micutul. Un anunt asa scurt, la finalul Legiunii blestematilor, nimic nu anunta tragedia asta 😀 In epoca mai era tare si Elevul Dima dintr-a saptea. Cred ca si Scrisoarea de dragoste o citisem, tot de Drumes, dar nu mai stiu exact. Erau legate parca, n-aveai cum sa le iei una fara alta. Erau carti frumoase pt adolescenti. Astazi, cretinii astia 🤕 sunt deplorabili, nema cultura, vax.

  13. #55
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Gagica mea cu ochiii ca cafeaua, da

    Am citit toata colectia Sven Hassel, a venit un pic mai tarziu, dupa revo. Atunci am intrat pe robotii si fundatia lui Asimov, Dune, Picnic la marginea drumului.
    Dar un pic mai inainte ma rupsese Magicianul a lui Fowles, am citit-o de vreo 3 ori in bucla. Ma rog au fost multe carti in nopti lungi sau dupa amieze calduroase de vara inainte sa rupem beshica pe coclauri.

    Sunt carti misto si vor ramane asa, mare pacat ca nu mai sunt citite azi si o mare pierdere pentru copii.
    Am vazut multe filme despre sport si cred ca un film adaptat dupa 11 nu s-ar face de rusine. Fara comunism, as pastra oraselul, despre un club la care pleaca patronul si vine un altul care nu mai vrea sa arunce cu bani pe false vedete si aduce un antrenor tanar caruia ii da credit. Despre intoarcerea la esenta fotbalului, la pregatire, la tactica, la jocul de echipa, la redescoperirea placerii de a face performanta. Asta ne lispeste enorm ca natie, a disparut pasiunea din orice domeniu, de mici romanii viseaza sa dea o lovitura rapida sa faca bani, sa dea cu bogatia needucata in capul alorlati. Oamenii trebuie sa inteleaga ca prosperitatea si fericirea vin doar atunci cand banii nu sunt un scoo in sine ci doar o consecinta fireasca a pregatirii si a evolutiei ca om.
    Last edited by Utilizator; 5th December 2022 at 01:35.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #56
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Da, nu le-am citit in acelasi timeline. Posibil sa fi fost undeva un mic decalaj ☺️

    Daca tot am adus vorba despre Barbu, a publicat ghesepe o polemica de acum jumatate de secol intre el si Dinu. Intr-adevar, Dinu cu acelasi serafism decorativ, in vreme ce maestrul Barbu, cam vlaguit, cu o retorica de sfadă langa nisiparniță. Departe de Fanuș, care ramane etalon si la metafora, dar si la bautura. Adica, genial 😀

    https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/ret...bu-681875.html

    Oricum, am mai aflat lucruri noi despre Dinu. Nu stiam ca si d-l Dinu are o colectie atat de impresionanta de scheleți in sifonier. Banuiam, desigur, dar...

  15. #57
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    cred ca e un mic decalaj, dar le-am mai amestecat si eu prin ani.

    L-am citit si eu, in dialogul ala de la distanta Dinu il cam bate pe Barbu cu verbul si metafora.
    Dinu are multi scheleti si probabil ca aia adunati ca jucator sunt sub ceilalti colectati mai apoi. Petele de pe fata sunt si ele o amintire despre altfel de scheleti, era impreuna cu Alban cel putin interlop. O mai ardea si cu Nicu Gheara, anturajul de mai tarziu era mult schimbat fata de vremurile pe cand o ardea cu Fanus.
    Pe langa faptul ca e egomaniac de mic, la batranete a devenit si mitoman, spune o gramada de prostii din dorinta de a iesi in evidenta. Vezi povestile lui cu valize de bani la arbitrii prin CCE, prieteniile cu diversi faimosi ce nu-si aduc aminte de el si altele asemenea.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #58
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    De curiozitate, stie careva de ce s-a intrerupt Liga a 2a? Ca mai erau trei runde si se termina sezonul regulat si evitai sa ai suprize la reluare cand terenurile pot fi ca la Calugareni pe vremea lui Mishu Viteazu. Iar intre timp superliga merge inainte.

    Doi la mana cine o fi inventat sistemul asta cu sezon regulat in care echipele joaca o singura data urmat de playoff/playout? E destul de clar ca echipele care joaca acasa meciurile importante sunt avantajate.
    Suntem tara cu cele mai ciudate sisteme de campionat si cupa, diferite intre liga a 2a si superliga...am renuntat sa mai incerc sa inteleg regulile din ligile inferioare, mi-e teama ca si alea au cu totul alte reguli. Iar grupele din cupa Romaniei au fost o degringolada totala, cu echipe ce n-au jucat intre ele dar au fost clasificate impreuna. O mizerie, n-avem fotbal dar avem reguli cat pentru 10 competitii.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #59
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Din cate stiu, aceeasi firma care a propus sistemul din cupa, cel prin care frf a incercat dinamizarea (de la grecescul dinamikos) competitiei. Nu intamplator, liga 2 si cupa sunt competitii sub tutela frf. S-au subtilizat niste fonduri, e simplu, nu degeaba are frf atatia parteneri. Banii acestia au existat, singura treaba era aceea ca trebuiau săltați fara drept de apel. Pe timpul usr se facea sub forma de consultanță, usl lucreaza in general mai din topor - vezi si cazul Badalau. S-a dat o aura de inovație unui căcat pansat, se vede ca baietii sunt scoliti la Iohan Craif management.

    Liga s-a intererupt pt ca suntem o țara de maimuțe hidrocefale, in toate domeniile. Daca au facut englejii si francejii o sa facem si noi, ca o ajuta la ceva, or sti ei ceva Ei bine, uneori ajuta sa implementezi chestii de la tari mai dezvoltate, dar noi o facem absolut imbecil. Pai, cu atata infrastructura, cum sa nu amani pt ianuarie-februarie?

  18. #60
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Au dinamizat (de la grecescul dinamikos) o laie, au creat niste aberatii. Nu era nevoie de olandezi zburatori ca sa ne vanda sisteme teoretice de campionat, te poti uita prin jur sa vezi ce fac alti mai buni, te uiti in urma si vezi cum mergea fotbalul romanesc pana la reformele burleniene.

    Intreruperea ligii secunde nu are niciun sens cat timp prima liga continua bine merci. Intelegeam daca erau macar niste prosti consecventi si opreau toate competitiile. Dar cine stie, poate ca sunt foarte multi jucatori de liga a 2a care joaca la mondiale, ceea ce nu e cazul superligii.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #61
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Planul de reorganizare a fost respins

    Felicitari tuturor celor care au pus umarul la desavarsirea acestui dezastru.

    Sa va luam in **** de zavaleni, ****seni, iacobi, bord si confuterlandieni! 👍

  20. #62
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Nu ma mai misca nimic, probabil ca vor contesta si probabil ca pana la urma vor veni cu alt plan in care vor accepta platile catre fostii fotbalisti si vor reduce in felul asta datoriile chirografare (ce-mi place denumirea asta). Orice e posibil, de la faliment pana la acceptarea noului plan si venirea unor noi investitori.
    De ceva vreme falimentul mi se pare cel mai probabil, se fac pasi pentru constructia unui nou stadion si e clar ca acolo va juca numai echipa CSului si foarte probabil in asociere cu eternul Badea. Pana va fi gata peste 3 ani, ajunge si echipa in prima liga. Sa nu mai spun ca retrogradarea a fost extrem de dubioasa, lotul ala nu era de picat. Mai vorbim, mai vedem.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #63
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Urmeaza meciul cu Steaua. Imi doresc sa castigam, sa fie bine ca sa nu fie rau.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •