Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 53

Thread: Seria Grand Prix 2022

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1

    Seria Grand Prix 2022

    Prezentare generala
    Ca in fiecare sezon exista 6 etape de Grand Prix si in fiecare evolueaza 12 barbati, 12 femei, 8 perechi si 10 cupluri de dans. Seria Grand Prix va culmina cu Finala Grand Prix, unde vor concura doar cei mai buni 6 patinatori din fiecare categorie.

    Ca urmare a războiului din Ucraina, in urma recomandării CIO si pentru a proteja integritatea competitiilor de patinaj artistic si siguranta tuturor participantilor la competitiile internationale, Consiliul ISU a convenit ca niciun patinator din Rusia si Belarus sa nu fie invitat să participe. Acelasi lucru se aplică oficialilor ISU din Rusia si Belarus.
    De asemenea, Consiliul ISU a anulat etapa Cupa Rostelecom din Rusia si a decis ca cea de-a sasea etapa ISU Grand Prix să aibă loc la Espoo (FIN) în perioada 25-27 noiembrie 2022.
    In luna mai Asociatia Chineză de Patinaj a anulat Cupa Chinei. Acea competitie a fost înlocuită cu Trofeul MK John Wilson care va avea loc la Sheffield, Marea Britanie.

    Etape
    1. Skate America 21-23 oct 2022 Norwood, MA (SUA)
    2. Skate Canada International 28-30 oct 2022 Mississauga, ON (CAN)
    3. Grand Prix de France 4-6 nov 2022 Angers (FRA)
    4.Cupa Chinei MK John Wilson Trophy 11-13 nov 2022 Sheffield, (GBR)
    5. Trofeul NHK 18-20 nov 2022 Sapporo (JPN)
    6. Cupa Rostelecom Grand Prix Espoo 25-27 nov 2022 Espoo (FIN)
    Finala Grand Prix (juniori si seniori) 8-11 dec 2022 Torino (ITA)
    Criterii de selectie
    Patinatorii sunt selectati pe baza rezultatelor Campionatelor Mondiale ISU de Patinaj Artistic 2022. Cei care s-au clasat de la 1 la 6 la cele patru categorii sunt repartizati la două etape. Cei care s-au clasat pe locul 7-12 la Campionatele Mondiale sunt selectati si ei pentru două etape, iar patinatorii cu cele mai bune 24 de scoruri din sezonul anterior, precum si cei clasati în primii 24 ai Clasamentului Mondial ISU pot fi invitati. Dacă sunt locuri disponibile, pot fi selectati si medaliatii de la Campionatele Mondiale ISU de patinaj artistic pentru Juniori.

    Liste de participanti

    Barbati

    Femei

    Perechi

    Dansuri
    Last edited by Tracoromana; 24th July 2022 at 06:48.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Despre participanti

    Barbati. Asa cum a spus Cromatic, americanii Nathan Chen, Vincent Zhou si Jason Brown nu apar pe liste. Banuiesc ca s-au retras temporar si se odihnesc dupa anul olimpic. Mai sunt totusi 5 nominalizari din USA. Si mai multe au canadienii (6). Dar este anul japonezilor . Japonia are 10 patinatori la GP, unu' si unu', si cred ca vor domina nu numai GP ci si intreg sezonul. Nu toti sunt nominalizati de 2 ori, dar pentru Finala GP pariez pe 3-4 japonezi + Daniel Grassl, Ilia Malinin sau Junhwan Cha.

    Femei. Tarile cu mai multe nominalizari sunt 8 Japonia, 8 Koreea si 7 USA unde de asemenea nu apar Mariah Bell si Karen Chen, dar revine Bradie Tennell. Si aici banuiesc ca vor domina japonezele si finala va avea vreo 3 japoneze, 2 coreence + Loena HENDRICKX. Poate si o americanca ca de ex. Isabeau Levito sau chiar Bradie.
    Trebuie neaparat sa o mentionez aici si pe Julia Sauter ROMANIA, care a fost invitata la etapa de la Sheffield. Bravo Julia!

    Perechi. In general se simte lipsa patinatorilor rusi, dar cel mai mult la proba de perechi. Aici castigatorii vor fi clar, fara prea multa lupta Peng/Jin, Miura/Kihara si Knierim/Frazier in finala GP, dar si la Mondiale. Este reprezentata destul de bine Canada(4), USA(4) si ITA (3). Apropos de chinezi, China a trimis la GP cate 1 concurent la fiecare categorie, (eu banuiesc ca n-au mai multi) si sper sa nu-i retraga in ultimul moment asa cum au prostul obicei. Auziti, Asociatie Chineza de Patinaj? Contez pe Peng/Jin campioni mondiali!

    Dansuri. Aici cei mai multi sunt americanii (10) si canadienii (9). Dar se contureaza bine varfurile: Madison Chock/Evan Bates, Piper Gilles/Paul Poirier si Charlene Guignard/Marco Fabri care cred ca vor fi pe podium si la Mondiale. I-as mai adauga pentru finala GP pe Laurence Fournier Beaudry/Nikolaj Soerensen, Kaitlin Hawayek/Jean-Luc Baker si Caroline Green/Michael Parsons.

    Am facut presupuneri despre patinatori dupa pozitia lor de-acuma. Dar nu poti sa stii ce talente apar peste noapte, cum s-a intamplat si cu Papadakis/Cizeron de la un an la altul. Sper doar sa aiba toti sanatate. Si sa fie pace!
    Last edited by Tracoromana; 24th July 2022 at 10:30.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Foarte corecta analiza ta, Flavia. Cel putin eu nu am nimic de obiectat. Vreau dar sa fac o micuta corectura. Federatiile nu pot trimite mai mult de trei patinatori per disciplina la GPF, asa ca 4 baieti japonezi in finala nu este posibil. Asta la seniori, ca la juniori se poate. Nu-mi mai aminteam nici eu prea bine regulamentul, dar am verificat adineaori.

    Multe perechi europene aparute din neant la aceasta serie de GPF. De care eu n-am auzit pana acum. Si nu numai europene. La Europene se va simti insa pregnant absenta rusilor. Ei presupun ca vor continua sa-si organizeze propriile competitii, dar este frustrant sa se intreaca tot timpul doar intre ei.

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Al 5-lea GP de juniori urma sa se desfasoara in Franta la Grenoble, dar federatia franceza a anuntat ca nu-l mai poate gazdui, asa ca a fost mutat in Polonia la Gdansk - 28 septembrie -1 octombrie. Acest JGP pare sa fie cu ghinion pentru ca prima sa gazda ar fi trebuit sa fie Croatia, tara care si ea s-a retras. Nu cunosc motivul. Gdansk va gazdui si al 6-lea JGP. Sa speram ca s-a spart ghinionul.

  5. #5
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Vreau dar sa fac o micuta corectura. Federatiile nu pot trimite mai mult de trei patinatori per disciplina la GPF, asa ca 4 baieti japonezi in finala nu este posibil. Asta la seniori, ca la juniori se poate. Nu-mi mai aminteam nici eu prea bine regulamentul, dar am verificat adineaori.
    Asta e ceva mai nou? Ca m-am uitat intamplator la finalistii GP de anul trecut ca sa vad cati din ei mai raman si pentru anul asta, si la fete si perechi erau 4-5 rusi in finala.
    https://forum.onlinesport.ro/threads...=1#post4533959
    Last edited by Tracoromana; 2nd August 2022 at 08:49.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Nu, nu e nimic nou, am gresit eu. Am confundat participarea la GPF cu participarea la seria celor 6 GP unde numarul locurilor per tara per disciplina se limiteaza intr-adevar la 3. Mersi ca ai corectat neatentia mea.

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Vorbeam la un moment dat despre Rika Kihira. Am ascultat un interviu cu Orser, antrenorul ei, in care a spus ca Rika a fost la Toronto in iunie, apoi s-a intors in Japonia si n-a mai revenit in Canada. Intr-un schimb de emailuri, Rika i-a spus lui Orser ca necazurile cu glezna la care s-a accidentat au revenit. Obiectivul ei este deocamdata intrarea in echipa nationala, test skate-urile avand loc la sfarsitul lui septembrie. La aceste testari, Rika va patina doar cu sarituri duble, ceea ce este ingrijorator. Cum sa te califici in echipa cu un bagaj tehnic atat de slab? Vom vedea. Rika ar trebui sa concureze la Skate Canada.

    Despre Boyang Jin, care trebuia sa vina si el in Canada, Orser nu stie nimic. Presupune doar ca nu poate calatori din cauza restrictiilor, dar pe de alta parte dansatorii chinezi ai lui Dubreuil/Lauzon sunt deja la Montreal. Poate Jin s-a razgandit din nou si vrea sa se antreneze doar la el acasa.

  8. #8
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Skate America 2022
    Norwood, MA / USA
    21 - 23.10.2022
    Website
    Pagina ISU

    Participanti: https://results.isu.org/events/fsevent00113518.htm

    Rezultate: aici

    Program (in Romania +7 ore)
    vineri, Oct. 21
    19:25 Pairs SP
    20:50 Men SP

    sambata, Oct. 22
    14:40 Ice Dance RD
    16:20 Women SP
    19:15 Pairs FS
    21:00 Men FS

    Duminica, Oct. 23
    13:10 Ice Dance FD
    15:00 Women FS
    19:15 Gala

    Live:
    Figure-skaters.ru: https://figure-skaters.ru/isu_gp_skate_america_2022
    Skating ISU: https://www.youtube.com/c/SkatingISU
    Eurosport player: https://www.eurosportplayer.com/sport/figure-skating
    Eurosport: https://www.eurosport.ro/watch/schedule.shtml
    Last edited by Tracoromana; 21st October 2022 at 07:44.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Arbitrii au fost incorecti fata de Stellato/Deschamps. Daca le-ar fi dat canadienilor programul liber si ar fi aranjat scorurile in asa fel incat Knierim/Johnson sa castige competitia datorita SP-ului, nu m-as fi zburlit, dar au tinut mortis ca americanii sa iasa victoriosi in ambele segmente. Expresia de pe fata antrenorului Todd Sand mi s-a parut graitoare.

    Bietii germani. Baiatul ala zdravan si voinic sa aiba asemenea probleme la ridicari nu m-am asteptat.

    Ilia Malinin - acrobatie pe gheata ca de patinaj artistic nu se poate vorbi. Junhwan Cha a avut cele mai bune programe. In special secventa de pasi de la SP o s-o tin minte.

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Scriind inca la cald despre proba de dans, trebuie sa spun ca nu am avut prea multe motive sa fiu incantata. Multe muzici monotone, inclusiv ale cuplurilor 1 si 2. Hawayek/Baker si-au vandut mai bine ambele programe decat Chock/Bates, dar arbitrii n-au avut curajul sa le dea victoria. Macar au castigat dansul liber totusi.
    FD-ul lui Lauriault/Le Gac trebuia sa fie fun si jucaus, dar n-a fost. Au avut cateva miscari interesante, insa per ansamblu m-au plictisit.
    Fata de concursul lor precedent, Holly Harris/Jason Chan au fost destul de stersi aici. Da, inca un Chan, parca toti Chanii si Chenii s-au adunat in patinaj. Lol
    O mentiune pozitiva pentru Demougeot/le Mercier, dar mai e mult pana departe.
    Daisuke trebuie sa-si imbunatateasca cumva conditia fizica. A aratat obosit in a doua parte a FD-ului.

  11. #11
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Dupa ce am vazut FD-ul am constatat ca nu ma pricep la dans,nu sunt pe aceeasi unda cu arbitri. Nu mi-au placut de loc Lauriault/LeGac, darmite sa ma gandesc ca vor lua bronzul. Nici cu francezii nu am fost prea multumita, dar probabil au ceva tehnica daca au terminat pe locul 4. Intr-adevar Daisuke are probleme cu ridicarile. Dar ce fata a facut Patrick Lauzon cand a vazut locul 2 pentru Chock/Bates....
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Miku Makita/Tyler Gunara s-au retras de la Skate Canada din cauza unei accidentari. Flavia, cu cine crezi tu ca au fost inlocuiti? Ei bine, da, cu Lauriault/LeGac. Mi-a venit sa rad.

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Federatia canadiana s-o fi gandit la noi doua ca abia asteptam sa-i revedem pe L/LG. lol

    Fetele de la Skate America:

    Kaori mi s-a parut net superioara rivalelor ei chiar daca n-a avut evolutia vietii.

    Levito patineaza a la russe. Ridica piciorul liber in spate cu extensie, iar la sariturile non-axel imi aminteste de Medvedeva. Se apleaca mult in fata pentru elan si se inalta in aer din forta umerilor. Si piruetele ei seamana cu ale rusoaicelor. De fapt, am citit undeva ca s-a antrenat cu ele.

    Amber Glenn a avut o performanta foarte decenta. Mi se pare ca patineaza cam "mic", totusi. N-am inteles primirea deosebit de entuziasta care i s-a facut. Daca e LGBT merita un tratament special?

    Mi-a parut foarte rau pentru Haein. La LP n-a fost ziua ei.

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Am uitat-o pe Gracie Gold. Ea incepe in forta cu un 3Lz/3T foarte bine executat, dupa care se inmoaie si comite greseala dupa greseala. Nu stiu daca va putea sa se adune si sa faca mai mult. A avut noroc ca s-au retras Liu, Bell, K. Chen si Tennell mi se pare, altfel nu cred ca ajungea la SA.

  15. #15
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Skate Canada International
    Mississauga, ON / CAN
    28 - 30.10.2022
    pagina ISU

    Participanti: https://results.isu.org/events/fsevent00113528.htm

    Rezultate: aici

    Program: (in Romania, +7 ore)
    Oct. 28
    14:00 Women SP
    15:50 Ice Dance RD
    18:45 Pairs SP
    20:10 Men SP

    Oct. 29
    13:15 Women FS
    15:25 Ice Dance FD
    18:00 Pairs FS
    19.36 Men FS

    Oct. 30
    Gala 14:00

    Live:
    Figure-skaters.ru: https://figure-skaters.ru/isu_gp_skate_canada_2022
    Skating ISU: https://www.youtube.com/c/SkatingISU
    Eurosport player: https://www.eurosportplayer.com/sport/figure-skating
    Last edited by Tracoromana; 28th October 2022 at 08:45.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  16. 29th October 2022, 12:32

  17. #16
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Reusit RD-ul lui Gilles/Poirier si foarte potrivit stilului lor. Superba rochia lui Piper.
    Zachary Lagha a fost o surpriza placuta la Skate Canada. Ma gandeam ca nu are prea mult talent pentru dans, dar m-am inselat. S-a miscat foarte bine, convingator si corporal si facial. Insa nu stiu de ce e mereu bosumflat in K/C si nu scoate nici o vorba. Sper ca L/L vor reface handicapul la FD si vor lua bronzul. Nu cred ca arbitrii sunt dispusi sa le dea mai mult.
    Fear/Gibson sunt un pericol fiindca aproape intotdeauna puncteaza excelent la TES.

  18. #17
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Stiam ca nici Schizas si nici Daleman nu au capacitatea sa castige competitia, puteam sa pariez pe orice, dar bronzul pentru una din ele nu parea chiar o fantezie. Din pacate, amandoua au avut un LP din categoria dezastru. Schizas a inselat asteptarile canadienilor.

  19. #18
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Hello lume! Eu asa rupta am fost de patinaj ca doar acum am vazut ca au fost inlocuite 2 locatii pt grandpix.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  20. #19
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Hello lume! Eu asa rupta am fost de patinaj ca doar acum am vazut ca au fost inlocuite 2 locatii pt grandpix.
    Irina, speram ca numai in sezonul asta, iar la anul totul sa revina la ceea ce stiam noi ca-i normal.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  21. #20
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Irina, speram ca numai in sezonul asta, iar la anul totul sa revina la ceea ce stiam noi ca-i normal.
    Dar de ce a fost inlocuita Cupa Chinei, ca cea a Rusiei imi este clar?
    Sincer mie una imi convine sa fie GP in UK si Finlanda As fi preferat alt oras si nu Shefield, pt ca este un oras cam nasol. Le propun un GP In Edinburg sau chiar Londra.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  22. #21
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Federatia chineza a hotarat sa nu gazduiasca competitii in acest sezon invocand situatia pandemica. Patinatorii chinezi n-au aparut pe nicaieri deocamdata. Boyang Jin, care se antreneaza in Canada, trebuia sa concureze la Skate Canada, dar s-a retras din cauza unei accidentari. Dansatorii chinezi sunt programati sa participe la NHK si in Finlanda. Sa vedem daca se vor duce. Perechi ioc, nimic.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •