Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 69

Thread: Sezonul 2022-2023

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1

    Sezonul 2022-2023

    Sezonul 2022-2023 incepe in 1 Iulie 2022 si se termina in 30 Iunie 2023. Calendarul competitiilor cuprinde 102 competitii internationale.

    In prima parte a sezonului, in 2022, patinatorii de elita concureaza in intreceri din:
    - Seria Challenger
    - Seria Grand Prix
    - Seria Grand Prix Junior
    Ultimele 2 culmineaza cu Finala Grand Prix.


    In a doua parte a sezonului, in 2023 ei participa la Campionatele ISU. In ordine cronologica acestea sunt:
    Campionatele Europene - Ianuarie 23-29, 2023 - Espoo, Finlanda
    Campionatele celor 4 Continente - Februarie 7-12, 2023 - Colorado Springs, USA
    Campionatele Mondiale de Juniori - Februarie 27-Martie 5, 2023 - Calgary, Canada
    Campionatele Mondiale - Martie 20-26, 2023 - Saitama, Japonia
    Campionatele Mondiale de Patinaj Sincron, - Martie 31-Aprilie 1, 2023, - Lake Placid, USA


    In plus in tot sezonul sunt programate:
    - Competitiile internationale de categorie B
    - Campionatele Nationale.

    Calendarul competitiilor:
    https://isu.org/figure-skating/event...ating-calendar


    Note de sezon
    Hotarirea ISU stabilita la 1 martie 2022 de a interzice participarea patinatorilor artistici si oficialilor din Rusia si Belarus la orice competitie internatională, din cauza invaziei ruse din 2022 in Ucraina, este valabila si in acest sezon.

    Sezonul va fi primul cu noul presedinte ISU, Kim Jae-youl, si cu vicepresedintele ISU pentru patinaj artistic, Benoît Lavoie.

    La Congresul ISU desfăsurat la Phuket , Thailanda în iunie 2022, membri Consiliului ISU au acceptat propunerea de a creste treptat limita de vârstă minimă pentru competitiile de seniori la 17 ani, începând cu sezonul 2024-25.
    Pentru a evita revenirea la juniori a patinatorilor care au concurat deja la seniori, limita de vârstă a rămas neschimbată în sezonul 2022-23. Va creste la 16 ani în sezonul 2023-24, iar apoi la 17 ani în sezonul 2024-25.

    https://en.wikipedia.org/wiki/2022%E...skating_season
    Last edited by Tracoromana; 1st July 2022 at 06:35.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Se pare ca un orasel din Anglia (inca neanuntat) va prelua Cup of China, iar Finlanda va lua locul Rusiei in seria de Grand Prix.

  3. #3
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Se pare ca un orasel din Anglia (inca neanuntat) va prelua Cup of China, iar Finlanda va lua locul Rusiei in seria de Grand Prix.
    Da, e vorba de Sheffield, Anglia, care va găzdui cea de-a 4-a etapa GP în locul Cupei Chinei si de Espoo, Finlanda, care înlocuieste Cupa Rostelecom.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Nu stiu daca este o scapare sau altceva, dar GP-urile 4 si 6 nu au locurile de desfasurare trecute pe site-ul ISU. Skate America, Skate Canada, Trophee de France, NHK si Finala de GP stim unde vor avea loc. Unii spun ca au vazut Sheffield si Espoo pe site si ca apoi au fost sterse. Din cate am citit, daca nu se precizeaza locatia a cel putin unui GP din cele doua lipsa, ISU nu poate face repartizarile. Sa speram ca lucrurile se vor limpezi curand.

  5. #5
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Sheffield intr-adevar inca nu apare, dar Espoo (nr. 6) este deja stabilit:
    https://www.stll.fi/gp-2022/
    Last edited by Tracoromana; 15th July 2022 at 10:42.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #6
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    S-a confirmat si Sheffield, Marea Britanie, pt cea de-a 4-a etapa de Grand Prix în locul Cupei Chinei. Se va numi Trofeul MK John Wilson!
    https://www.isu.org/media-centre/pre...field-gbr/file
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Absente de pe lista GP: Jason Brown, Vincent Zhou, Mariah Bell, Karen Chen. Vincent parca a spus undeva ca sare peste acest sezon, dar despre ceilalti trei n-am auzit ca s-ar fi retras, temporar sau definitiv. Mai sunt locuri libere, insa acestea revin patinatorilor invitati, nu celor care au deja dreptul sa participe, adica seeded.
    In schimb, a reaparut Rika Kihira.

  8. #8
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Absente de pe lista GP: Jason Brown, Vincent Zhou, Mariah Bell, Karen Chen. Vincent parca a spus undeva ca sare peste acest sezon, dar despre ceilalti trei n-am auzit ca s-ar fi retras, temporar sau definitiv. Mai sunt locuri libere, insa acestea revin patinatorilor invitati, nu celor care au deja dreptul sa participe, adica seeded.
    In schimb, a reaparut Rika Kihira.
    A mai reaparut Bradie Tennel si surpriza .....Julia Sauter ROU este nominalizata in etapa 4, MK John Willson, de la Sheffield.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  9. #9
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    COMPETITIILE DE VARA
    - sunt primele 4 din calendarul competiilor si au loc in iulie si august.

    1. Lake Placid Ice Dance International
    Iulie 27-29, 2022, in Lake Placid, NY, USA
    Este prima competitie internationala ISU din sezon. In paralel are loc si o competitie de club.
    Website
    Program, participanti si rezultate
    Si este prima competitie in care cele 5 componente se inlocuiesc cu 3, cf Hotararii de la Congres.
    Last edited by Tracoromana; 28th July 2022 at 06:31.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  10. #10
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    La Lake Placed s-au dat primele medalii ISU din sezon . La competitia Internationala au castigat Lorraine McNamara / Anton Spiridonov, dupa ce la RD au condus Katarina Wolfkostin / Jeffrey Chen. Acestia au terminat pana la urma pe 3, iar pe 2 s-au clasat Eva Pate / Logan Bye.
    McNamara/ Spiridonov nu sunt nominalizati la GP, in timp ce cuplurile de pe 2 si 3, da. Poate vor fi cei invitati de la Skate America.

    La competitia de club care s-a desfasurat in paralel, au castigat cu un scor foarte bun, comparabil cu scorurile din competitia ISU, noul cuplu american de dans Emilea Zingas/Vadym Kolesnik. Emilea a concurat pana acum la individual reprezentand Cipru, iar Vadym a castigat Mondialele de Juniori din 2020? (Nu mai stiu cu atatea anulari) la dansuri, alaturi de Avonley NGUYEN. O despartire ciudata, dupa asa un succes.
    https://ijs.usfigureskating.org/lead...019SEG013.html

    La concurs au fost prezenti, pentru prima oara in calitate de antrenori, Madison Hubbell si Adrian Diaz. N-am aflat cine le erau elevii.
    Last edited by Tracoromana; 30th July 2022 at 08:34.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Nu ma mir ca Wolkostin/Chen n-au reusit sa pastreze locul 1 si la dansul liber sau macar sa iasa pe locul 2. Trebuie sa faca ei ceva care sa-i impinga in jos.

    Din toata proba, nu i-am vazut decat pe Eva Pate/Logan Bye. Deocamdata atata am gasit. N-am fost impresionata, dar e abia inceputul sezonului.

    Da, este inexplicabila despartirea lui Avonley de Vadim, mai ales acum ca Avonley si-a luat un partener din Rusia. Motivul care ni s-a oferit noua atunci a fost acela ca Vadim nu putea obtine cetatenia americana pana la Olimpiada. Pai noul ei partener poate? Pe ce baza?

    I-am vazut pe cei doi si mi-au placut, in special fata care nu mai e nici aschia din trecut. Pe el il cheama Grigory Smirnov.

    In noul sezon nu mai avem pattern dance la RD. Concurentii trebuie doar sa foloseasca mai multe stiluri si, evident, au in continuare elemente obligatorii.

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    In 2021, Emilea Zingas a reprezentat Cipru la Nebelhorn Trophy la individual feminin. Ca sa vezi ce intorsatura pot lua lucrurile.

  13. #13
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    2.Philadelphia Summer International
    03 - 07 Aug. 2022
    Aston, PA, USA
    In paralel are loc si o competitie de club.
    Website
    Rezultate
    Last edited by Tracoromana; 5th August 2022 at 07:18.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    I-am urmarit pe Emilea/Vadim si am fost surprinsa ca s-au sudat atat de bine desi sunt un cuplu nou. Au stapanit si programele chiar daca e inceput de sezon. Mi se pare un cuplu promitator.

    MacNamarra/Spiridonov au un FD plicticos, dupa parerea mea. Mi-a fost greu sa-l vad pana la capat.

  15. #15
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Printre participantii la Philadelphia Summer sunt Gracie GOLD, Isabeu LEVITO , Lindsay THORNGREN.
    Dar si din Romania la categoria junori participa: Tara-Maria IENCIU si Christian NAINER.
    Last edited by Tracoromana; 6th August 2022 at 06:44.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Amandoi reprezentantii nostri la Philadelphia sunt romani emigrati in Canada. Tara-Maria figureaza ca membra a clubului lui Cornel Gheorghe, dar in trecut a participat la Sectionale in Canada. Antrenoarea ei se numeste Michelle Lee.

    Gracie Gold a reusit sa ia bronzul. Stiu ca s-a intamplat la un concurs modest, dar dupa dezastrele ei din trecut, nu m-am asteptat sa urce pe podium nici macar la PS.

  17. #17
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Eu admir ambitia lui Gracie. Ea creste in punctaje destul de incet, dar nu se lasa. Anul trecut pe vremea asta a reusit 136 puncte, la Nationale 171, anul asta deja sunt 180.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Poate ca patinajul este o forma de terapie pentru Gracie. Daca asa stau lucrurile, sa continue.

    Isabeau Levito imi aduce aminte de Scherbakova si ca silueta si ca stil. La LP foloseste piesa moldoveneasca pe care a patinat Madeline Schizas anul trecut. Nu stiam nici macar ca melodia aceea exista, daramite ca e un asemenea hit.

    Am urmarit si mai multe cupluri de dans din Canada. Am cascat. Dar in general sunt putine programe pe parcursul unui sezon care sa scoata proba din amorteala.

  19. #19
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    3. Cranberry Cup International
    10 - 14 Aug, 2022 Norwood, MA, USA
    In paralel are loc si o competitie de club.
    Website
    Rezultate
    Printre participanti: Tomoki HIWATASHI, Young YOU, Madeline SCHIZAS, Amber GLENN, Mae-Berenice MEITE.
    Live $
    Last edited by Tracoromana; 10th August 2022 at 06:57.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  20. #20
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Isabeau Levito imi aduce aminte de Scherbakova si ca silueta si ca stil. La LP foloseste piesa moldoveneasca pe care a patinat Madeline Schizas anul trecut. Nu stiam nici macar ca melodia aceea exista, daramite ca e un asemenea hit.
    Imi face de fiecare data placere sa amintesc ca melodia, valsul românului Eugen Doga, este a patra capodoperă muzicală-vals a secolului XX. N-o spun eu, o spune UNESCO.
    https://www.activenews.ro/prima-pagi...lului-XX-50785
    Last edited by Tracoromana; 15th August 2022 at 09:14.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Ascultand piesa fara versuri, mi-am dat seama ca am mai auzit-o. As fi jurat ca e ruseasca. Ca influenta, as zice ca este.

    In patinaj, a mai folosit-o si Sasha Cohen la JO 2002. La fel si Anissina/Peizerat la dansul original din 1999. Probabil si altii.

    P.S. Mare mi-a fost mirarea cand am aflat nu cu mult timp in urma ca imnul national al Albaniei este piesa lui Ciprian Porumbescu Pe-al nostru steag e scris unire. Nota cu nota. Dar imnurile sunt o alta poveste. Foarte interesanta.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •