Page 43 of 44 FirstFirst ... 3341424344 LastLast
Results 883 to 903 of 904

Thread: Liga 2 sezon 2022/2023

  1. #883
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Otelul l-a mai dat si pe Florin Cernat care n-a egalat asteptarile insa nu a fost jucator rau. Au mai fost si altii bunicei gen D. Florea si V. Tanase, daca nu ma insel toti trei au trecut pe Kiev si Sahtior printre altele.
    Faptul ca nu au prins nationala prea mult tine de valoarea optiunilor din acele timpuri dar si de alte considerente mai putin transparente.

    Jucatorii galateni enumerati pe pagina asta n-or fi fost ei de topul topului, insa daca ar fi acum activi cred ca s-ar bate intre ei la titluri gen briliante, giuvaere si diamante in presa romaneasca. Erau jucatori de fotbal adevarati, nu d-astia care inca mai invata pasele de 5 metri, cum sa faca un sprint de 20 de metri in mai putin de 15 secunde, cum sa dea gol cu poarta goala si cum sa se tina pe picioare la un umar la umar. Azi cine preia cu stop pe piept e aspirant la statuie.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #884
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Florin Cernat, zis Pãstrugã. Tone de bullying ce si-a luat in vestiar, dar, pana la urma, daca talent a demonstrat tuturor. Lobanovski il placea, Dinu Cornel nu, inutil de facut alte comentarii.

    Imi amintesc ca luasem la pachet Florea si D Rednic, care rupeau la Galati. Si pe Fl Ionescu de la Bacau. Catastrofe, era cam in perioada KR Reykjavik 🤣

    Nu, dar Otelul a avut o generatie serioasa dupa 90, ii jucam mereu la divizia fantastica 😀 Intr_un an s_au batut un tur cu spurcatii la campionat, apoi a urmat un 1-5 acasa, la Galati, foarte dubios. Apoi s_au taiat. Insa Galati a fost Kosovo, greu de facut puncte acolo. Generatia aia cu Vali Stefan, Ion Gigi, Males, Viorel Ion, Tofan etc. Buni pt liga 1,nimic de zis.

  3. #885
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Florin Cernat, zis Pãstrugã.
    Dinamo Bucuresti, zisa echipa baraj!
    Va prinde 3 la rand si in 2024, in orice liga s-ar fi afland ea p-atunci?
    Last edited by Johnny D; 22nd May 2023 at 20:33.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #886
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Din pacate sau din fericire, care devin un fel de din cauza sau datorita, nu mai suntem asa optimisti pt deznodamantul barajului. Meciul de la iasi ne-a expus cam mult, era mai bine sa-l fi jucat cu echipa under 12. Tot ce trebuie sa faca Argesul e sa preseze portarul si fundasii centrali, de la care vor primi intre 3 si 5 pase cu poarta goala. Uneori, nici macar atat nu trebuie facut, ca suteaza ei in tine si golul sare direct pe tabela. Poate asa a inceput si Pepe la Barcelona. Doar ca avea Van der Sar in loc de Oncescu, Pike si Toure Yaya in loc de Patrike si Giafer. Pe acolo valoric, nu poti sa zici. Cred ca daca scapam nebatuti acasa avem o sansa. Noi o sa le dam contraatacul, adica exact ce nu trebuie sa-i oferi unei echipe care nu joaca nimic, cum e Argesul.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred cã e supãrarea unui om care n-a reușit sã ne cumpere, așa cum a fãcut-o cu alții

  5. #887
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Din pacate ai dreptate. Si tot din pacate, Dinamo si Burca sunt acum in fata unei dileme greu de rezolvat: sa continue jocul nonsalant si sa aiba sanse extrem de mari sa rateze barajul, sau sa schimbe tactica de joc intr-o saptamana si sa riste sa nu mai fie in stare de nimic.

    Cred ca singura sansa este sa pondereze stillul de pana acum si sa incerce sa joace mai putin avantat si mai compact si sa testeze daca pot juca un 4-5-1 cu trei mijlocasi centrali care sa poata ajuta apararea si doi laterali rapizi care sa poata face ambele faze si sa evolueze la un 4-3-3 daca jocul o cere. Revenirea atac - aparare e o problema mare dar nu prea se mai pot face multe intr-o saptamana.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #888
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    Rostogolitorii de datorii ajung sa joace baraj pentru prima liga
    Ba, in ce tara traim, de-aia avem si fotbalul pe care-l avem...
    Il aud acum pe Pep Burcicola la tv cum ca e tare increzator, ca atmosfera e entuziasta la club, ca mobilizare si plan de re re re re re organizare, bla bla bla...
    Sa nu va mai aud ca va plangeti, nenorocitilor...

    Aeee,
    Auuu,
    Va mwoote Argesu !!!
    Last edited by cip; 25th May 2023 at 20:58.
    granita la Orsova!

  7. #889
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Ati mai luat voi echipe din jud Arges, ce mare surpriza ca ii infiati si p-astia de la apa, canal si salubrizare 🤣

    Astia din Pitesti ar face milioane, ar fi cea mai bogata echipa, daca in loc de sponsor ar avea afisat nr pt interventii si urgente la infundari haznale si tubulatura de ghenă 🤣🤣🤣

    Si voi ati rostogolit milioane de euro datorii, ati falimentat, ați țepuit, apoi ati renascut ca Pasarea Penix 🤣 prin toate suburbiile capitalei, doar ca sa muriti inglodati in datorii, din nou.

    Nu a fost aprobat planul de rostogolire, judecatorul a mai cerut cateva documente Se pare ca Zavaleanu, de care, cand aud, imi aduc aminte de Zavoianu din Revansa, aka Ioan Besoiu 🤣 a lasat la dosar niste evaluari vechi de un an. Se pare ca RTZ are un interes sa mai traga de timp si le-a aratat pisoiul actionarilor de carton. Trist, ba, trist. Ma uit cu jind la cate milioane a primit Politehnica in toti anii care a retrogradat. Faceam echipa de Sampion Lig. Il luam pe Sergio Ramos, nu mai jucam cu Vali Nastase meciul ala cu Lazio 🤣

  8. #890
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by cip View Post
    Rostogolitorii de datorii ajung sa joace baraj pentru prima liga
    Pai tu n-auzi ca li s-au facut jocurile: au fost in play off 6 echipe pe 4 locuri, din care 2 n-au avut drept de promovare! Era tare de tot ca Dinamo sa rateze si barajul! Trebuia sa-l intrebam pe parintele matematicii cum a mai calculat-o si p-asta!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #891
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Mda, sa arunce cu piatra cel fara de pacate.
    Vorbiti de rostogolire de datorii, adica ce fac vreo 70% din echipele de fotbal romanesti. Multe dintre ele si din cele 30% ramase sunt sustinute din bani locali, adica altfel de gaura. In plus mare parte dintre datoriile astea mari sunt dobanzi la datorii rostogolite, adica similar cu situatia multor firme care nici macar nu au mai platit ceva ci au falimentat direct.
    Dar avem un fotbal amarat cu echipe ce se sufoca la un nivel de datorie echivalent cu pretul unui fotbalist mediocru pe piata fotbalului adevarat sau chiar mai putin. Datoriile astea sunt maruntishul altora.


    In mod normal statul ar trebui sa creeze un moment zero in care datoriile sa nu mai fie rostogolite la infinit, sa faca o lege a sportului care sa atraga bani privati la vedere si sa interzica finantarea echipelor profesioniste din banii administratiei locale care sa poata numai sa puna la dispozitie baza municipala.
    Dar nu vom avea fotbal mai bun pana cand economia romaneasca nu va deveni cat de cat puternica si nu vom avea un capital romanesc puternic. Dar la cum ne miscam, pana atunci probabil ca sportul rege va fi altul si fotbalul nu va mai fi atractiv pentru investitori.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #892
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Mda, sa arunce cu piatra cel fara de pacate.
    Eu am glumit cu voi, daca e s-o luam asa, cel care a fost retrogradat fara sa fie pe locuri retrogradabile in urma unei legi scoase in afara fotbalului din sezonul urmator si care si-a castigat de 2 ori dreptul sportiv (care e de 100 de ori mai important ca orice retarzie din capul unui Duru imbeciloid) pe teren si cu clasament si cu baraj ca sa ramana in Liga 1, sa vorbeasca prima data. Si pe care aceasta retrogradare absolut abuziva a costat-o viata, dand faliment imediat dupa, fiind intr-o situatie similara cu Dinamo acum.


    Deci daca e sa ne tragem de tzoaie, unii ma tem ca n-avem de ce sa ne prindem.
    Last edited by Johnny D; 26th May 2023 at 20:03.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #893
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    In mod normal statul ar trebui sa creeze un moment zero in care datoriile sa nu mai fie rostogolite la infinit, sa faca o lege a sportului care sa atraga bani privati la vedere si sa interzica finantarea echipelor profesioniste din banii administratiei locale care sa poata numai sa puna la dispozitie baza municipala.
    As adauga aici si echipa departamentala MAPN, la astia e chiar mai grav ca-s sustinuti si din banii mei desi nu i-am suportat niciodata
    In rest perfect de acord cu tine, momentul zero ar trebui sa inceapa cu desfiintarea S&D !
    In schimb promitem ca nici pentru victimele colaterale gen Voluntari sau Muioveni sa nu varsam vreo lacrima...
    granita la Orsova!

  12. #894
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Desfiintarea a ce?
    Dinamo si FCSB nu mai au legatura cu ministerele, dupa cum aproape nicio echipa nu mai are legatura cu fostele. Inclusiv cele timisorene. nu vad de ce sa desfiintezi echipe sustinute in mod privat, dimpotriva, astea ar trebui incurajate si creat un cadru profesionist.

    Sa se desfiinteze echipele departamentale gen aia de care zici si care incurca competitia prin liga 2.
    Impreuna cu mofturile politice ale unor primari care distorsioneaza competitia pretins profesionista cu bani publici in loc sa faca terenuri de sport amator pentru contribuabili si sa incurajeze copiii sa faca miscare in loc sa frece menta pe retele sociale. Ca sa nu mai spun ca sunt atatea de facut prin orasele patriei iar banii publici nu dau pe-afara.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #895
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    E o retorica bine impantenita in enclavele Giulesti si Timisoara: sa se arda, sa se desfiinteze, punctul g8 de la Timisoara etc bazata pe o neputinta locala ancestrala. De fapt, e vorba despre un restart (mental, daca vrei) de care ei au nevoie pt a...practic nimic . Ma, nu mai poti da restart dupa 100 de ani de istorie glorioasa, in care ai jucat cu soarele, semiluna, trandafirii, primaria, superbet, anapan si mobila louis quatorze pe piept Asa au fost vremurile, asa s-a transformat Romania dintr-o tara de kakat intr-una si mai de kakat. Sa ne bucuram ca echipele fanion sunt toate societati comerciale, insa la noi vezi ca e tot sentimentul ala de lupta impotriva capitalistilor, bagat bine cu lingurita la caputzu timp de 50 de ani. Cea mai mare satisifactie, am mai spus, e sa vad echipe antisistem, cum sunt timisoara, uta, cluj, arges etc, cum stau cu mana intinsa, ca milogii, la fonduri de stat, primarii si alte chitibusarii. Da', daca ii asculti, ei sunt antisistem , le-ar manca bojocii comunistilor, cand ei sunt organizati si tinuti in viata dupa modelul pe care (doar spun ca ) il urasc. Asta e tara, ce **** mea sa facem.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred cã e supãrarea unui om care n-a reușit sã ne cumpere, așa cum a fãcut-o cu alții

  14. #896
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Eu imi doresc sa vad echipe pro sistem si in general oameni care sa adere sau sa lupte pentru ceva. E foarte usor sa stai pe margine si sa fii contra, e in spiritul natiei sa critice continuu. Mentalitate paguboasa de periferie, in loc sa lupti sa fii mai bun gasesti scuza ca iti vor altii raul si de asta o duci prost. E insa mult mai greu sa accepti sa fii parte dintr-un sistem si sa lupti ca sa-l faci mai bun pentru toti. Cam aici e diferenta intre cei ce lupta sa devina mai buni si cei ce raman pe loc consumandu-si frustrarea prin gasirea unui fals inamic invincibil.

  15. #897
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Adio Liga 2! Cipane succes pe mai departe cu echipa ta!

  16. #898
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Am trecut doar sa spun si eu adio.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #899
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Mai bine sa suferi ca un câine la injectie in liga 1, decat in liga 2. Si ce injectii o sa primim, o-la-la, tot ce a ramas nefolosit la pandemie 🤣

    Felicit si eu Poli Timisoara pt proiectul Rotariu - Pantilimon - Codrea, dar stiu ca timisenii au sangele fierbinte si nu vor avea rabdare sa vada cum creste iarba sub acesti corifei reveniti in iarba. De aceea, cred ca pot lua Politehnica Metaloglobus anul ãsta, echipa fabricii de jucarii. Si asa au dat multi in mintea copiilor p-acolo pin Banat 🤣

    Mno, Dinamo respecta calculul hartiei si se califica, cu o echipa mica, gafaind sub povara numelui prea mare ce-l duce in spate. Felicitarile altadata. Sa vedem cum scaoam de atatea fire albe. Il sun pe Borcea sa ne recomande o Londa bunã 🤣

  18. #900
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    O sa fie suferinta mare in liga 1 daca nu vin intariri serioase. Echipa are un joc inegal, nu stie inca sa verticalizeze pentru a multa focul la ailalti si apararea nu rezista presiunii. Pe de alta parte imi place ca leaga jocul, pasele merg chiar si la distanta, se munceste tot meciul jucatorii sunt uniti. E o minune ce a reusit Burca, a scos un maxim invizibil pentru multi din lotul asta. Hai pa, nu mai calc pe aici.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #901
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Am trecut si eu pe aici sa sting lumina Leo, poti sa pui lacatul aici, cam pentru un an asa

  20. #902
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Am trecut doar sa spun si eu adio.
    Sa nu fie la revedere!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #903
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    A fost un an simpatic. Am invatat ca in fotbalul nimeni nu e de neinlocuit, nici macar Dinamo Bucuresti 🤣 Viata a continuat, liga 1 a facut audienta, ziarele s-au vandut, publicitatea a mers blanã, pretul de achizitie al ligii 1 a crescut. Dinamo totusi a tinut in viata liga 2, care se va prabusi in anonimat dupa acest miracol. Nu va mai ramane nici macar o echipa de Doamne-ajuta acolo, vor creste balaria si ciulinul ca la casele parasite. Va ramane un campionat intre primarii si consilii, o mizerie la care toti suntem partasi.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •