Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 37 of 37

Thread: Dinamo a retrogradat!

  1. #22
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    In general, auditele sentimentale sunt superficiale, sunt doar cuvinte. Noi nu ne-am propus sa facem altceva, e doar un forum unde mai impartasim lapidar una-alta 😌 Clubul trebuie rebrănduit, restructurat, re toate alea. Si in ceasul al 244-lea, ei stau cu caciula la cersit pe feisbuc si spun ca asta e solutia. E o mizerie. O camorră care a acaparat clubul asta, il va lasa inert si va trece la urmatorul, daca stapanul va lasa lesa la fel de lunga ca precedentul. Culmea ca ei, in incultura si fanatismul prostesc al lor, chiar cred ca au salvat ceva aici. Nu, bai boilor, ati intinat moartea unui club care putea inchide ochii linistit, dar a facut-o in ocara si scuipatii tuturor. Nicio echipa, in toata ustoria fotbalului romanesc, nu a fost ridiculizata si luata la perpulis - fotbalistic, in media, cum vreti-, mai mult ca Dinamo, in ultimii 2-3 ani. Pt ce? Ca sa se joace Bucurica de-a Santiago Bernabeu, sa dea jucatori si antrenori afara cum a vrut pla lui? Ce nenorociti!

  2. #23
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Cand faceam eu pionierat injurand la zavaleanu, bucurica si mueșan, dinamovistii mei se duceau cu banii in batista la dedebe, cum mergeau parintii nostri la caritas. Ideea a fost una generoasa, excelenta, dar unor asemenea specimene nu le-as da pe mana nici cheia de la ghenă, daramite 3 milioane. Ce nou-hau au astua, majoritatea au fost cautati de interpol pt clonare de carduri si alte talharii. Aatia sunt peaky blinders ai nostri, sunt un cancer in acest club.

  3. #24
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0


    Ai dreptate, insa sa nu uitam ca la inceput se promitea reorganizarea ddb cu alegeri alea, alea. Multi inclusiv eu am muscat chestia asta si dupa cum am spus atunci parea o solutie foarte buna de supravietuire si tranzitie.

    Dupa cum am spus tot pe-atunci si imi mentin parerea, reorganizarea prin metoda pasarea Phoenix cu luat de la zero nu functioneaza pentru ca nu ai cu cine si nu ai nimic.
    Asta ar fi insemnat sa creezi in Liga a4a o echipa Dinamo-Puritatea si fara nicio legatura cu palmaresul echipei Dinamo pe care-l detine Badea si fara stadionul si brandul mare detinute de CS.
    Si admitand ca totusi se facea asa ceva, iti dai seama ca si acolo se bagau in fata unii cu tupeu si cu sustinere de la alti cunoscuti cu drept de vot care se credeau Santiago Bernabeau si faceau rahatul praf.
    Ba chiar cred ca la inceput intrau si ei sau copiii lor pe teren ca vorba aia e liga a 4a si de ce nu si noi care dam bani?
    Si un astfel de proiect era luat la fel de bine la perpulis daca nu chiar mai mult.

    Ideal, Dinamo renastea doar daca venea unul plin de bani care rascumpara hartiile de la Cortacero/Serdean si toate drepturile de la Badea si face echipa serioasa....cat vreti bah ca sa plecati de p-aci? ok, luati banii si satelitul si duceti-va-n mataranga din codrul des de unde sa iesiti cand v-oi chema eu.
    Insa realist vorbind, pentru mine singura speranta era ca ddb sa tina clubul in prima liga si deci atractiv pentru unul cu bani care sa preia clubul si care sa accepte curvasaria cu Badea. Nu a fost cazul, mafia si paienjenisul din jurul echipei asteia nu a permis asa ceva.

    Dar asa desigur ca 1948 va falimenta, CS va promova si va deveni principala Dinamo, iar in spate va ramane acelasi domn Badea. Cat timp vor exista aceste doua Dinamo nu ai nicio sansa sa restructurezi Dinamo.

    Eventuala constructie a unui stadion nou ar avea un rol important in continuitatea brandului la nivel inalt si ca inca va avea un vad puternic de suporteri. Apropo, sa observam cum brusc stadionul Dinamo nu a mai putut fi construit pentru UEFA 2020/2021 ca s-a opus dl Badea care acum nu s-a mai opus desi situatia e neschimbata. O coincidenta, desigur.
    Dar daca va fi asa atunci din pacate va fi un Dinamo al CSului ca in timpurile ce credeam ca nu mai revin. CS cu eternul domn Badea.
    Numai asa putem spera sa revedem Dinamo in Liga 1 in vreo 2-3 ani, altfel va dispare.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #25
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Priveam o emisiune pe Travel, in care ministrul iordaniam al turismului ne invita sa vizitam Petra si ce mai au ei acolo. La un moment dat, printre imaginile cu hoteluri, bauturi fine si toate cele, s-a strecurat o intrebare fireasca: dar nu-i periculos aici, in Iordania, data fiind situatia politica regionala, cu Primavara araba si toate cele?
    - Nu, a venit raspunsul, noi, iordanienii, avem un mare avantaj: nu avem petrol !!! Si din aceasta cauza la noi in tara e liniste...


    Extrapoland, Dinamo are un mare dezavantaj: are stadion in buricul Bucurestilor
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  5. #26
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    exact asta vrioam sa spun mai sus, DACA se va face stadion, atunci echipa va continua sa existe si situatia se va calma.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #27
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Nu stiu daca Dinamo 1948 va mai avea lot si resurse sa inceapa Liga a 2a, raman din ce in ce mai putini, mai juniori si la fel de slabi.

    Dar va fi interesant de urmarit traseul eroilor retrogradarii care sunt luati de buni de echipe de Liga 1.

    Si poate vreodata vom afla si dedesubturile performantei mai mult decat rusinoase din campionatul recent incheiat.
    Explicatia poate fi banala si legata de lipsa de pregatire si delasare, insa poate ca sunt si alte ratiuni mai putin vizibile.

    Echipa lui badea din Liga a 4a cica se pregateste si ea sa atace promovarea si unii prevestesc o Liga a 3a cu 3 Dinamo la anul. Mirosul unui stadion nou ii face pe toti sa-si ascuta coltii.
    Eu cred ca vor fi maxim 2, asta din Liga a 2a ori ramane unde este ori dispare.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #28
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Orice asociere cu echipa gunoiului de la confuterland este sabotaj si, in orice tara civilizata, ar descalifica, decredibiliza orice produs aparut prin aceasta plasmuire. Din ce a spus Ionuț de la CS, broscoiul are palmaresul din 2000 pana azi, adica e un fel de fc fcsb dinamovist. Asta demonstreaza ca plecaciunile baietilor din board au avut alt substrat decat intentiile onorabile clamate (badea are palmaresul). De fapt, are p.u.l.a. In mod normal, daca mai e ceva normal in jurul acestei echipe, in care ultima piatra pe mormant a fost aruncata de suporteri, Dinamo 1948 va fi radiata fotbalistic si economic. Daca nu se transforma in realitate macar una dintre gogorițele varanului Zavaleanu, care, conform educatiei cazone primite la 0215, a facut scoala pe prosti in ultimul an, dezinformand si capusand echipa din interior, ca un cancer.

  8. #29
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Soarta echipei a fost hotarata undeva in catacombele politico-********ice si foarte probabil din interesele meschine ale unor indivizi. La noi fotbalul si-a pierdut sensul si a devenit un instrument de imagine politica si sifonare bani publici. Daca era un astfel de interes sa fii sigur ca se gasea un Negoita 2 care sa preia echipa. De acord ca suporterii au contribuit la dezastru insa eu cred ca involuntar si ca nu a contat atat ca s-au amestecat in conducere cat faptul ca initiativa a speriat cumplit niste tovarasi. Desigur ca aia din fruntea ddb sunt usor controlabili. Insa daca ar fi avut succes atunci ar fi creat un precedent extrem de periculos si ar fi aratat fraierilor ca oamenii se pot implica si reusi fara ca sistemul sa fie parte. Or romanii trebuie sa stea linistiti la locurile lor si sa pupe ghiuluri ca sa primeasca o mica pomana din marinimia boierilor. Reusitele de la noi trebuie integrate sistemic, vezi si gretosenia premierilor politice din jurul succeselor lui Popovici de care pana acum o luna probabil ca nici nu ausisera.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #30
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    ...si inca o infrangere, cumva asteptata, contra unei echipe slabe.

    Ma intreb cand vor mai reusi vreo victorie dupa cea chinuita din prima etapa.
    Daca e sa ne luam dupa spusele lui Burca, asta va veni dupa inca vreo 6-7 etape.
    Si cred ca are dreptate pentru ca lotul e subtire rau iar echipa a fost in degringolada totala pana la inceperea campionatului.
    Ma rog, e nevoie de inca 1-2 luni ca sa poti sa fixezi cat de cat problemele, dar asta nu inseamna ca reusita e garantata.
    In contextul asta ar fi o prostie imensa sa il schimbe pe Burca, nimeni nu poate face minuni iar venirea altuia ar continua criza pe aceleasi coordonate. Ar trebui lasat in pace vreo 2-3 luni ca sa poata face ceva.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #31
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Pai, il lasa, dar a avut cel mai usor țintar de debut, doua nou promovate si o cvasiretrogradata in div C de anul trecut. Acest campionat se joaca intr-o singura mansa si se decide in play-off-uri. Daca te califici cu puncte putine, o faci degeaba. Daca nu te califici, e din start faliment. Sau salvare, cum ar zice ddb, depinde de nuanță Dupa cum a precizat Iacob tatăl - ca de la ăsta tânăr inca nu am inteles nimic, e mereu tulbure, incepand cu ochii si terminand cu mintea-, singura salvare este promovarea. Cu banii aferenti ligii 1 si termenele creditorilor impinse cu un an. In conditiile astea, ultimele doua meciuri au fost sabotaje. Eu il inteleg ca are si gherle in echipa, dar are si jucatori platiti la 3500-4000 pe luna, cum nu stiu cate echipe de liga 2 isi permit. Nu sunt eu de vina ca Zavaleanu a stat o luna fara sa numeasca un administrator special, iar cand a facut-o l-a numit pe acest terchea-berchea. Cum, ba, sa nu iei un portar? Toate echipele de div B au portari, tu iei din ăia cu mamele co****te de Răduță. Iti meriti soarta si eu nu am cautionari pt astfel de specimene.

  11. #32
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Corect, e inadmisibil sa nu gasesti un portar mai de Doamne-ajuta si sa joci cu unul de 17 ani si fara experienta. Mai sunt si altele dar nu mai are rost sa mai urlu la Luna.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #33
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    In sfarsit au luat portar, pe bosniacul Filip Dujmovic, 23 ani, ultima oara la Radnicki.
    Greu de spus cum va fi, dar e bine ca mai exista speranta.
    https://www.gsp.ro/fotbal/liga-2/din...ic-672567.html
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #34
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Nu pare intreg la minte baiatul daca a ales Liga a doua de la noi dar sa il vedem la treaba. Nu poate fi mai rau decat copilul actual. Trebuie si un atacant si apoi mai discutam.

  14. #35
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Eu ma uitam ca sezonul asta a jucat doua meciuri, unul in campionat si altul in cupele europene, si a incasat 3 goluri/meci.

    La inceputul sezonului trecut la Spartak a stat pe banca sau a fost in afara lotului o gramada de meciuri, nu e clar de ce.
    E drept ca din Feb 2022 de cand s-a transferat la Radniki a jucat vreo 9 meciuri si a primit putine goluri. Ma rog, Steaua Rosie le-a dat 5 dar astia nu se pun.

    In toata cariera din 2016 incoace a jucat 75 de meciuri si a incasat 106 goluri (1,41 goluri pe meci).
    Statistic vorbind e un pic mai bun decat Esanu care tot din 2016 incoace a jucat 61 de meciuri si a incasat 94 de goluri (1,54 goluri pe meci).
    Cred ca aici e si explicatia pentru venirea in Liga a2a romaneasca.

    dar ce sa mai zic, speranta moare ultima.
    Last edited by Utilizator; 23rd August 2022 at 17:50.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #36
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Meciul cu Gzira, unde au fost favoriti clar. 1.33 la pariuri. Cred ca nu au digerat prea bine prestatia asta. Din ce m-am uitat pe rezumat, mai bine il cautam pe portarul maltezilor.

    https://www.youtube.com/watch?v=sXv0lqkkxvI

    1. gol pe coltul scurt, lamentabil.

    2. iesire aiurea din poarta, fundasul il talona pe atacant.

    3. pozitionare slaba, aici e greseala cea mai mica. Totusi un gol inestetic, se vede urat coltul ala liber.

    O prestatie catastrofala.

    Cu Topola m-am uitat asa pe fast. Cum se zice in popor, le-a luat fara sa le miroasa dar am vazut ca a scos si alte cateva suturi. Ideea e ca dupa meciurile astea in care a luat 6 goluri in 4 zile l-au dat afara. E liga 2, ce se poate intampla mai rau decat pana acum? Un portar de talie, nimic special, ma indoiesc totusi ca poate fi solicitat in liga 2 cum ar fi intr-un meci cu Topola sau Gzira, echipe de cupe europene
    Last edited by Capitanu.Burcea; 23rd August 2022 at 18:43.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  16. #37
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    aia e speranta, ca Liga a2a la noi nu e asa de solicitanta ca prima liga din Serbia.
    altfel ca urgenta ar mai fi nevoie macar de inca un fundas central mai rasarit.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •