Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 37

Thread: Dinamo a retrogradat!

  1. #1
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0

    Dinamo a retrogradat!

    Pentru prima data in istoria de 74 de ani, Dinamo a retrogradat. In minutul 74 Catalin Hildan se prabuseste pe teren si moare, coincidenta? Oare?

  2. #2
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Lista rusinii cei care au bagat clubul in Liga 2...
    Attached Images Attached Images

  3. #3
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    asta e lista scurta? ca mai lipsesc eroi, de ex Torje
    Pe de alta parte e cam aiurea sa-i pui pe unii precum Anton care a jucat numai primul meci din campionat si ala castigator.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #4
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Vom actualiza lista.

  5. #5
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    asa, asa. pune si antrenorii, staful tehnic si mai ales cel administrativ.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #6
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Sa nu omiti sa-l asezi in capul listei pe Putin, ca daca ajungea mai repede... Si, bineinteles, papusa lui TIM

    Lasand gluma deoparte, ar trebui intrebati Muresan (?!) si Zavaleanu de ce, in situatia imposibila de la Dinamo, l-au mazilit pe Rednic.
    De ce ???
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  7. #7
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    E destul de clar ca demiterea nu se putea petrece fara acordul singurului actionar care pompa bani in club. Si care deținea glonțul de argint.

    https://www.google.ro/amp/s/www.digi...-titlu-1390145

  8. 3rd June 2022, 17:11
    Reason
    Ce cauti aici?

  9. #8
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Stoican nu avea ce cauta la Dinamo in momentul asta.
    Vad ca unii jucatori sunt convinsi ca daca ramanea Stoican rupeau norii. Judecand in abstract era posibil, altfel nu pare realistic judecand dupa ce juca Dinamo cu Stoican desi el a avut un cuvant de spus la perierea lotului si a facut pregatirea de iarna.
    Cu toata simpatia pentru fotbalistul si omul Stoican eu nu-l vad antrenor bun si in niciun caz unul care sa revitalizeze echipe.

    Iar asta arata ca jucatorii nu l-au inghitit pe Uhrin din diverse motive si poate ca si din cauza asta este posibil sa-si fi bagat picioarele in baraj pentru ca vroiau oricum sa plece.
    Stupid oricum, pentru ca aveau sansa sa castige un bonus consistent si sa plece fara pete pe CV (desi nu aveau cine stie ce CV mai niciunul).
    Pacat, pentru ca in playout legasera vreo 4 meciuri fara infrangere, inclusiv victoria de la Botosani care a aratat ca se poate mult atunci cand toata lumea vrea.

    Altfel cred ca trebuia sa ramana Rednic peste iarna pentru ca isi asuma raspunderea, e un antrenor cu experienta, este atasat de club si mai contribuia si financiar.
    E drept ca nu se vedea o crestere in joc cu el si ca in ultima vreme are o lista lunga de esecuri rasunatoare pe la echipele pe la care a tracut. Insa odata adus trebuia sa fie lasat pana la capat.
    Iar pentru demiterea lui Rednic si aducerea lui Stoican responsabilul principal e Muresan care si-a asumat asta public.
    Tineti minte ca l-a deranjat faptul ca Rednic vroia sa scape de 14-15 jucatori iar Muresan era ultragiat de o asemenea schimbare masiva in lot.
    Pana la urma a facut-o impreuna cu Stoican exact in aceeasi masura.

    https://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/iul...mo-650973.html

    Vina DDB e ca l-a adus pe Bonetti in vara ca sa-l dea afara dupa 8 etape. Probabil si pentru ca a fost cam singurul care a acceptat sa vina in situatia de atunci.
    E drept ca a avut o serie de vreo 5 infrangeri legate dupa un inceput promitator, insa el a avut un lot extrem de subtire si nu a avut sansa sa faca transferuri pentru ca Dinamo avea interdictie de la UEFA.
    Poate ca merita mers cu Bonetti macar pana la finalul turului. Nu o fi el mare scula de antrenor insa e dinamovist, e mai riguros decat ce vedem pe la noi, cred ca stie sa ridice tineri si cred ca ar fi adus jucatori mai buni decat ce au adus altii dupa el.


    Peste toate vorbim despre un sezon cu 4 antrenori (5 daca punem si interimatul lui Colceag) si vreo 50 de jucatori rotiti prin lot. Asta spune cam tot despre degringolada totala de la Dinamo si era greu de facut vreo mare isprava in felul asta.

    Cu siguranta ca aia din fruntea DDB au partea lor de vina inclusiv pentru ca nu au facut alegeri si reorganizare vara trecuta si au preferat sa controleze tot doar ei.
    Printre altele au girat venirea lui Muresan care s-a dovedit un fiasco.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #9
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Nu s-a dorit salvarea lui Dinamo. Sunt convinsa ca Rednic ar fi reusit sa treaca de bara.

  11. #10
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Problema e ca Muresan a avut vant in panze cand l-a zburat pe Rednic, erau reprosuri la scena deschisa din partea actionarului minoritar ddb. Ramas singur, ca de obicei la ultimele mandate, executia a fost o formalitate. Vezi si lovitura de cort dupa sezonul in care am terminat pe 9, vazut ca mare esec. Ceea ce porcul ghie la Cluuji abia astepta.

    Bine, da' nici mie nu mi-a placut ce a facut Renic in ultimul mandat, nu pot sa fiu mizerie de om acum 🙈 Insa in cazul penultimului a avut toata sustinerea mea. A fost o magarie cu aceeasi complicitate pch.

    Jucatorii trebuie rasi toti. Baietii astia nu castigau meciuri la div C, cu deja defuncta Dinamo 2, sunt prea slabi si pt liga 2. Asta nu ar fi problema, sa ai cativa jucatori mai slabi, dar tineri si atastai fata de club. Insa ei au demonstrat ca sunt niste jeguri si nulitati, asa ca nu vad de ce sa intoarcem si obrazul celalalt in fata unor puleți de genul esanu, bani, bordusanu si care pisda si mortii mamelor lor or mai fi acolo.

  12. #11
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    A retrogradat Dinamo? Nu-mi vine sa cred
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  13. #12
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Dinamo a ajuns sat fara caini.

  14. #13
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Caini ar mai fi destui, insa e nevoie mare de bani si nu se inghesuie nimeni. CSA e interesata de o eventuala unire in Liga 2, insa datoriile de la Dinamo 1948 ii tin deoparte si asta pe buna dreptate. Sa le multumim inca odata lui Negoita, gashtii Cortacero si celorlati care au sapat mormantul si au pus crucea. In orice caz, una dintre Dinamo va reveni in Liga 1 cand o fi gata stadionul nou, si asta se va intampla in cel mai bun caz in minim 2 ani.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #14
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Daca ar fi caini ar fi si bani.

  16. #15
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    nu stiu ce sa spun, DDB a bagat vreo 2,5 mn euro in doi ani si asta e departe de a fi suficient. Si la inceput se stransesera multi caini, vreo 15000, acum sunt probabil sub jumatate in mare parte din cauza lispei de transparenta a proiectului.
    La o socoteala rapida, contributiile a 15000 membri simpli la 48 euro pe an dau vreo 720.000 euro/an. Mai sunt ceva sponsori, dar veniturile din televizari s-au dus spre zero odata cu retrogradarea. Asta ar fi suficient sa reziste in Liga a 2a insa sunt si datoriile de vreo 5 mn euro ce trebuie platite pe termen scurt. Si nimeni nu arunca banii astia ca sa stinga datoriile altora. Se pare ca nu sunt caini asa de bogati.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #16
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Se pare ca banii stransi au fost gestionati prost. A cui vina este?

  18. #17
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    tot ce s-a strans s-a dat la club, nu s-a putut mai mult, nu pot suporterii compensa ce au risipit in doua luni cortaceii cu salariile alea aberante.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #18
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Daca prin club intelegi datorii, daravele, e bine, respect. Daca insa te-ai jucat de_a Dumnezeu e acolo, dand afara 5 antrenori si aducand 55 de jucatori, unul mai slab ca altul, asta nu mai e ok. Aveai un nucleu decent pt a nu păți aceasta rusine istorica, insa e si o vorba care ilustreaza bine ce au facut bucuricii: tiganu' ajuns imparat, intai pe ta-su l-a spanzurat. Bineinteles, nu isi vor asuma retrogadarea, dar, din punctul meu de vedere, vina o impart ei, bordul, cu ****san si zavaleanu. Ei au condus, punct. Eu nu spun ca au atarnat datoriile de picioarele muribundului, cum se vexeaza ei, sarcastic. Dar nici nu poti sa spui ca singurei entitate care a adus bani in club - banii suporterilor, nu ai lor, ai bucuricilor-, nu ii miroase gura a usturoi cand vorbim despre decizii pe care stim sigur ca ei le-au luat. Ok, ne duceam la garla dpdv economic, dar sportiv aveam lot sa nu ne facem de căcat. Pana cand au inceput Anghel si Bucurica sa faca țintarul, desigur.

  20. #19
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Mai sus ma refeream la datorii si potential aport financiar, iar cand spuneam de ddb ma refeream la contributia suporterilor.

    Nu ma refeream la modul defectuos in care ideea asta buna a fost distrusa de niste lideri de galerie care au refuzat timp de doi ani sa faca alegerile promise si sa faca din ddb o aosciatie credibila si transparenta.
    De acord cu tine la problema de management si vinovatii pentru asta.

    Si eu cred ca lotul lui Dinamo era chiar de playoff si in niciun caz de retrogradare. tu zici ca trebuia tinut Rednic, eu as merge mai departe si spun ca Dinamo nu retrograda chiar daca il pastrau pe Bonetti tot sezonul. Nu ca Dario e mare antrenor, insa putem sa-l consideram dinamovist, e mai riguros decat Rednic care joaca prea des la cacialma si stie si chiar ii place sa lucreze cu tineri, vezi cum l-a ridicat pe Nica si cum juca Matei cu el in mandatele trecute. Si mai creed ca ar fi putut aduce jucatori straini mai buni decat ce a adus Rednic.

    Aducerea lui Muresan a fost total neispirata si daca mi-aduc bine aminte a fost la propunerea lui nea Badea, vinovatul din umbra pentru retrogradare.
    Pe postul asta era nevoie de unul care stie ce inseamna Dinamo si nu unul care habar n-are.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #20
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Tadammmm... interesant dialogul. Doar ca e superficial ... parerea mea

    Eu mai schitzam ceva silabe acum ceva timp cu banii si nivelul sumelor care sunt necesare pt un club ... chiar si in liga 2. Ce s-a strans la DDB ca bani ajunge probabil la o sectie de formare a tinerilor din divizia regionala. Ce sa faci cu 2 milioane? Chiar si in Romania e ridicol pt un club de prima liga. Doua luni, trei ... de salarii?

    Bucurica & co nu au ajutat clubul. Au fost un handicap. Oricine ar fi putut si dorit sa preia Dinamo si-a dat seama ca va avea probleme cu astia care nu cunosc si nu pot intelege mare lucru. Fara DDB la conducere, azi Dinamo ar fi avut finantator. Si stiu exact ce spun.
    Apoi ca informatie, iti trebuie cel putin suta de milioane euro avere personala si cel putin 10 cash ca sa sustii un club in Liga 1. Daca nu esti pe nivel, te faci mic chiar daca te crezi ... mai putin mic.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  22. #21
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Clar ca Bucurica& co au fost un handicap insa nu cred ca clubul ar fi rezistat perioadei post-Cortacero fara banii de la ddb.
    Si sa nu uitam ca Badea a mediat aducerea echipei Zavaleanu - Muresan.
    Iar in conditiile tulburi ale actionariatului si cu palmaresul imprumutat nu se gasesc prea multi doritori sa cumpere pentru ca nu e clar ce.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •