Results 1 to 6 of 6

Thread: Campionatul Mondial de Juniori 2022

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1

    Campionatul Mondial de Juniori 2022

    Tallinn / ESTONIA
    13-17.04. 2022
    Website
    Pagina ISU

    La 12 februarie 2022, Consiliul ISU a decis că Campionatele Mondiale ISU de patinaj artistic pentru juniori nu pot avea loc conform planului în perioada 7-13 martie 2022 la Sofia, Bulgaria, din cauza pandemiei cu Covid. Deoarece si editia din 2021 a acestui Campionat a trebuit să fie anulată, rezulta situatia ca patinatorii juniori să nu concureze timp de două sezoane consecutive la nivelul Campionatelor Mondiale .

    S-a decis deci sa nu fie o anulare ci numi o amânare a Evenimentului pana conditiile o vor permite, dar Federatia bulgară de patinaj nu a fost în măsură să găzduiască Campionatele la o dată ulterioară.
    Prin urmare au fost invitati alti membri ISU să aplice pentru gazduire. O cerere a fost primită de la Uniunea Estonă de Patinaj, si Consiliul ISU a decis să aloce Campionatele Mondiale ISU de Patinaj Artistic pentru juniori 2022 la Tallinn, Estonia, în perioada 13 - 17 aprilie 2022.

    Este cel de-al 3-lea Campionat pe care il organizeaza Federatia Estona la Tallin, din cele 4 competitii anuale de patinaj artistic cunoscute sub numele de "Campionatele ISU".

    Conform regulamentului, patinatorii trebuie să aibă minim 13 ani impliniti si maxim 19 ani neinpliniti, înainte de 1 iulie 2021, cu exceptia baietilor care concurează la patinaj perechi si la dans pe gheată, unde vârsta maximă este de 21 de ani.

    Participanti: https://results.isu.org/events/fsevent00111050.htm
    Patinatorilor/oficialilor rusi si belarusi le este interzisa participarea la această competitie. Din Romania participa Ana Sofia BESCHEA.

    Rezultate: aici

    Program la ora locala: (Romania are aceeasi ora)

    Joi, Aprilie 14
    13:00 Junior Men - SP
    18:30 Ceremony
    19:05 Junior Pairs - SP

    Vineri, Aprilie 15
    14:15 Junior Ice Dance RD
    19:00 Junior Pairs - FS

    Sambata, Aprilie 16
    10:50 Junior Women - SP
    18:15 Junior Men - FS

    Duminica, Aprilie 17
    11:45 Junior Ice Dance FD
    15:45 Junior Women - FS

    Livestream posibil:
    QQ Live: http://live.qq.com/10012776
    Skating ISU: https://www.youtube.com/SkatingISU
    Last edited by Tracoromana; 14th April 2022 at 15:15.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    La perechi, n-am avut cine stie ce de vazut. Dar Safina/Berulava au fost de departe cei mai buni.

    La baieti, am depistat cativa copii talentati care pot sa ajunga campioni in viitor. Sa vrdem care vor fi aceia care se vor desprinde de pluton la seniori. Deocsmdats nu e foarte clar. Totusi, prima sansa o are Malinin. Ca program, crl mai mukt mi-s placut Omul din La Manchs a lui Liam Kapeikis. A avut personalitate raportst la celelaltr programe care au fost neutre.

    Wolfkostin/Chen (el e fratele lui Karen Chen) au fost favoriti si arbitrilor de cand au aparut in circuit. Din pacate, par predispusi la greseli mari, Constanta nu e punctul lor forte. i-am vazut frecvent privandu-se de locuri supetioare din cauzs ratarilor. La Brown/Brown am remarcat din nou ceea ce mi-a atras atentia asupra lor csnd i',am vazut prima oara: un patinaj fosrte dezinvolt, probabil datorst stapanirii muchiilor. Au SS excelente. Nu cred insa ca reprezinta pentru arbitri tipologia cuplului campion. Aici insa preconizez cs vor castigs

  3. #3
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Mie mi-au placut perechile de pe podium avand in vedere si varsta lor si m-am bucurat ca perechea canadiana a prins bronzul. I-am mai remarcar si pe germanii Roscher/Schuster antrenati de Ingo Steuer.

    La dansuri Wolfkostin/Chen pareau cei mai buni candidati la aur. La Nat SUA au fost bine clasati, pe locul 6 la seniori, si s-au calificat cu al 3-lea rezultat pt finala JGP, dupa rusi (finala care nu s-a mai tinut nici macar la Tallin, ca daca ii interzici pe rusi nu prea ai cu cine tine finala). Fratii Brown nu au fost asa de bine cotati tehnic, dar uite ca au progresat . Mie mi-au placut.
    Last edited by Tracoromana; 16th April 2022 at 15:53.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    O sa-i surprind pe multi probabil, dar favoritul meu la Lp a fost estonul Selevko cu pumnalele lui. Pacat ca vreo doua sarituri i-au jucat festa.
    Victoria lui Malinin era previzibila.

  5. #5
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    O sa-i surprind pe multi probabil, dar favoritul meu la Lp a fost estonul Selevko cu pumnalele lui. Pacat ca vreo doua sarituri i-au jucat festa.
    Victoria lui Malinin era previzibila.
    Estonienii Selevko, Alexander si Michail, au amandoi coregrafii foarte frumoase. Imi place cum federatia estoniana i-a impartit pe baietii lor reprezentativi spre toate campionatele: Alexander Selevko la Olimpiada, Mikhail Selevko la Mondiale Sr. si Mondiale Jr., iar Arlet Levandi la Europene.

    Podiumul a fost ok. Imi pare bine ca elevul lui Urmanov, kazacul Shaidorov a ajuns pe locul 2 venind de pe 8, fiindca ceilalti din top 5 au fost cam neconvingatori. Iar Ilia Malinin este campionul de necontestat.

    Dupa succesul de la Mondialele de seniori, am crezut ca japonezii vor excela si la juniori, dar n-au aratat mare lucru nici la baieti nici la fete. In schimb coreencele preseaza in continuare spre varful clasamentelor. 3 coreence in top 5 din care o medalie de argint, nu-i de colo.

    La dansuri tot Wolfkostin/Chen mi-au placut cel mai mult si im pare rau ca au ratat la mustata podiumul .

    Felicitari USA pentru 3 pobe din 4 castigate.
    Last edited by Tracoromana; 18th April 2022 at 14:09.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Wolkostin/Chen au fost si favoritii mei la FD, dar nici la acest program nu au mers uns. Nu stiu daca arbitrii le-ar fi dat lor FD-ul fara balbaiala Katarinei la twizzles, dar cred ca ar fi urcat pe podium. Fata de Brown/Brown, fiind mai inalti, Wolf/Chen au mai multa prestanta. Programul lui B/B m-a cam plictisit, insa a fost excelent patinat.

    Dintre cuplurile canadiene, pe mine Bashynska/Beaumont ma conving mai multa decat D'Alessandro/Wadell. Din pacate, nu si pe arbitri.

    Pe fetele de la individual trebuie sa le mai vad ca sa-mi formez o opinie. S-a vorbit mult despre Isabeau Levito, dar deocamdata e prea fragila si delicata ca sa ma impresioneze. Probabil ca va capata mai multa forta in picioare odata cu inaintarea in varsta.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •