Results 1 to 15 of 15

Thread: Campionatul Mondial 2022

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1

    Campionatul Mondial 2022

    Va avea loc in:
    Montpellier , Franta
    21-27 martie 2022.

    La 1 martie 2022, ISU a interzis patinatorilor artistici si oficialilor din Rusia si Belarus să participe la toate competitiile internationale din cauza invaziei ruse in Ucraina din februarie 2022.
    Numărul de înscrieri pe fiecare disciplină (max. 3) s-a facut pe baza rezultatelor Campionatelor Mondiale din 2021.

    Bărbati
    3 locuri: USA, Japonia, FSR;
    2 locuri: Canada, Franta, Coreea de Sud si Italia.
    Femei
    3 locuri: FSR, USA, Japonia
    2 locuri: Belgia, Austria, Coreea de Sud.
    Perechi
    3 locuri: FSR, China;
    2 locuri: Canada, USA. Italia, Japonia
    Dansuri
    3 locuri: FSR, USA, Canada
    2 locuri: Italia, Marea Britanie.
    Tarile care nu apar in lista, au 1 singur loc.

    Conform interdictiei Curtii de Arbitraj pentru Sport, Rusia nu îsi poate folosi numele, steagul sau imnul si trebuie să se prezinte ca "atlet neutru" sau "echipă neutră" la orice campionat mondial până la 16 decembrie 2022. Astfel, patinatorii rusi ar fi concurat sub un drapel modificat al Federatiei Ruse de Patinaj Artistic (FFKKR) si numele "FSR", inainte de interdictia ISU. Acum s-au FîSîRî de tot.
    Last edited by Tracoromana; 21st March 2022 at 11:36.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Am retinut trei absente notabile de la Campionatul Mondial: Nathan Chen, Yuzuru zHanyu si Sui/Han. Se intelege de la sine ca patinatorii rusi nu vor participa.
    Yuzuru a fost inlocuit initial cu Kao Miura, care mai tarziu a fost si el inlocuit cu Kazuki Tomono, amndoi cu sanse in primii 5-6.
    Din China nu vine nimeni, la nicio disciplina. Am sperat ca Peng/Jin sa prinda ei macar ei un podium, chiar aur ar fi avut sanse, dar ......La perechi raman cat de cat competitivi doar americanii, si sa nu-i uitam pe japonezii Miura/Kihara.
    Last edited by Tracoromana; 19th March 2022 at 11:08.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    In ultimul timp, Federatia chineza a luat niste decizii greu de explicat. Mondislul asta nu este singura competitie din sezon fara participare chinezeasca. Si, in general, patinatorii chinezi au avut o prezenta scazuta pe tot parcursul sezonului.

    Japonia are toate sansele sa cucereasca titlul mondial la trei din cele patru probe.

    Eliminarea Rusiei din circuitul competitional are consecinte financiare incalculable dupa parerea mea.ISU traieste in mare masura din finantari de la companii, iar firmele rusesti erau sponsori foarte importanti.

  4. #4
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Campionatul Mondial 2022
    Website | Pagina ISU

    Participanti: https://results.isu.org/events/fsevent00111055.htm
    Din Romania participa Julia Sauter

    Rezultate: aici

    Program (in Romania +1 ora):

    Miercuri, 23 Martie
    11:10 Women SP
    17:45 Opening ceremony
    18:30 Pairs SP

    Joi 24 Martie
    11:15 Men SP
    18:22 Pairs FS

    Vineri 25 Martie
    11:00 Ice dance RD
    18:00 Women FS

    Sambata 26 Martie
    10:55 Men FS
    17:05 Ice dance FD

    Duminica 27 Martie
    14:30 Gala

    -Live online:
    eurosportplayer
    stream TVR plus
    Fan streams: https://live.qq.com/10097977 | http://live.qq.com/10012776
    Skating ISU: https://www.youtube.com/user/SkatingISU (nu stiu daca functioneaza in Romania)
    -Live la TV:
    program TVR2
    program Eurosport
    Last edited by Tracoromana; 22nd March 2022 at 08:23.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Julia Sauter e calificata in acest moment.

  6. #6
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Maia M View Post
    Julia Sauter e calificata in acest moment.
    Ma bucur pentru Julia. E o realizare importanta.
    In alta ordine de idei mie mi-au tihnit concursurile atat la fete cat si la perechi. Mi s-a parut ca toti patineaza cu placere, evolutiile au fost curate si foarte reusite in ultima grupa (prima grupa valorica), n-am prea vazut suparari si asta mi s-a tranmis.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Daca ni-ar fi spus cineva cand Knierim/Frazier au inceput sa patineze impreuna ca aceasta pereche va fi campioana mondiala intr-o zi, as fi ras ca de o nastrusnicie. Sau ca James/Radford vor lua bronzul. Concluzia: Never say never.

  8. #8
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    N-am vazut atata bucurie pe un podium ca si pe acest podium international cu patinatoare de pe 3 continente.
    Bravo fetelor!

    https://pbs.twimg.com/media/FOuXtoMV...g&name=900x900
    https://pbs.twimg.com/media/FOusmceWUAI8Opr?format=jpg


    Si bravo Juliei Sauter, astazi a 18-a patinatoare din lume, care a facut un program bun si foarte frumos.
    Last edited by Tracoromana; 26th March 2022 at 09:48.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Fetele au fost grozave. In primul rand medaliatele, bineinteles. Dar si alte cateva care au ramas in afara podiumului. Felicitari si Juliei, a facut aproape maximum a ceea ce putea sa faca.

    In alta ordine de idei, sper ca Ashley Gribble si-a revenit complet. A fost a doua oara cand a suferit o accidentare urata in timpul evolutiei. Prima oara s-a intamplat acum vreo 2-3 ani la un Challenger. Atunci partenerul a scapat-o din prize. Acum, cand Le Duc a ajutat-o sa stea in sezut, Ashley parea complet confuza, ca si cum nici nu stia unde se afla. Bine ca nu ne-au aratat mai mult.

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    In ziarul Washington Post a aparut stirea potrivit cateia ISU i-a suspendat pe Simon Reed si Nicky Slater de la British Eurosport din calitatea de comentatori ai CM dupa ce acestia au numit-o pe Meagan Duhamel "the bitch from Canada" crezand ca microfonul de comentariu era inchis. Tot ei au mai spus ca urmaresc rar patinajul si din acest motiv au nesigurante in a stabili numarul de rotatii la sarituri. Ted Barton a preluat scaunul de comentator in continuare.

  11. #11
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    In alta ordine de idei, sper ca Ashley Gribble si-a revenit complet. A fost a doua oara cand a suferit o accidentare urata in timpul evolutiei. Prima oara s-a intamplat acum vreo 2-3 ani la un Challenger. Atunci partenerul a scapat-o din prize. Acum, cand Le Duc a ajutat-o sa stea in sezut, Ashley parea complet confuza, ca si cum nici nu stia unde se afla. Bine ca nu ne-au aratat mai mult.
    Cornel Gheorghe a transmis la Eurosport ca Ashley este in spital, este bine, se odihneste.

    Vestea despre comentatorii suspendati s-a raspandit rapid. A fost simpatica Kaitlyn Weaver care a zis ca ea vrea un tricou cu inscriptia "the bitch from Canada".

    Concursul baietilor a fost de inalt nivel. S-a si inceput cu punctaje de peste 200 puncte si s-a terminat in forta cu peste 300, cu exceptia ucrainianului Ivan Shmuratko, din motive obiective. Cu toate ca la cele mai multe concursuri el are peste 200p. Eu sunt multumita cu podiumul. Roman Sadovski si-a spalat o mare parte din pacate, mi-a placut foarte mult.
    Last edited by Tracoromana; 26th March 2022 at 22:37.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Apropo de comentatori, am auzit o vice noua la Eurosport la proba de dans. Un baiat care nu parea prea familiarizat cu patinajul. De exemplu, a spus "Daca imi amintesc eu bine a existat o perioada in care concurentii nu aceau voie sa foloseasca muzica vocala pentru programe". Adica baiatul vorbea din amintiri indepartate. A mai facut si cateva remarci caraghioase, dar pe mine m-a binedispus prin naturaletea si spontaneitatea cu care a comentat. Plus umorul voluntar sau involuntar. Stie cineva cum il cheama?

  13. #13
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Am vazut doar ultimele secvente; mi s-a parut ca s-a prezentat Alexandru Gheorghiaș...
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    L-am cautat pe Alexandru Gheorghias cu Google si l-sm gasit. Este dat ca traducator si comentstor la Eurosport. Inainte, a fost realizator la Radio Contact. Om de presa. Simpatic.

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Despre baieti am mai scris de-a lungul timpului. Nici nu stiu ce sa mai spun. Doar ca in sfarsit Shoma a transformation argintul in aur. Acum parca i-a transmis lui Kagiyama stafeta argintului. Dar cred ca nu pentru multa vreme. Va veni si ziua lui Yuma.
    Vincent Zhou trebuie sa-si puna la punct ultima rotatie la sarituri. Pierde enorm de multe puncte la revizuirea elementelor.

    La dans, clasament previzibil. Cred ca totusi Smart/Diaz ar fi terminat mai sus fara balbaielile pe care le-am vazut.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •