View Poll Results: Distruge Putin juma de Europa pana se calmeaza?

Voters
4. You may not vote on this poll
  • Nu, se opreste la Ucraina.

    0 0%
  • Nu, il opreste NATO si/sau alte aliante mondiale.

    1 25.00%
  • Mi se rupe, e o alta conspiratie mondiala, nu exita Rusia.

    1 25.00%
  • Da, dar nu-mi pasa, ma mut la canguri.

    2 50.00%
Multiple Choice Poll.
Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 188

Thread: Rusia a inceput razboiul

  1. #43
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Eu am spus ca sunt ori incpompetenti, ori cinici. In varianta descrisa de tine e clar ca au fost cinici.
    Cu atat mai mult cu cat Ciuca era preferat de Johannis cu ceva breme in urma, pe cand Cazzo a fost ales premier. Insa asta pare mai degraba coincidenta, nu Romania e pion principal aici.

  2. #44
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Asta da, normal ca nu suntem importanti. Doar ca astia de sus au profitat de situatie sa castige putin la imagine.

  3. #45
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    https://youtube.com/shorts/lluIZa_N-w0?feature=share

    Incepe lumea sa se pishe pe rusi. S-au cam impotmolit in Ucraina, au pierdut multi soldati si tancuri. Kiev e oras de 3 mil oameni si un razboi urbal ar dura foarte mult.

    Sanctiunile economice sunt destul de brutale. Daca tarile europene raman tari pe pozitie, rusii vor avea probleme acasa. Incep deja sa apara proteste prin toata rusia, dar sunt inabusite inainte sa creasca. Sa vedem cat mai reusesc sa faca asta.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  4. #46
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Sunt dezamagit de faptul ca ucrainienii nu lupta ca insurgentii in Irak si Afganistan, cu bombe la marginea drumului. Masinaria ruseasca ar fi mult incetinita daca orice tomberon de la marginea drumului poate sa fie un IED

    https://youtu.be/i72dUVWJaWQ

    Cum poti sa te protejezi impotriva la asa ceva?
    Last edited by Sevilla86; 28th February 2022 at 14:55.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  5. #47
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Deocamdata e bine ca rusii nu bombardeaza obiective civile ca altfel ar fi dramatic si nu ar mai fi vorba despre potentiale lupte de strada ci de genocid. De aia nici nu sunt lupte de gherila ci lupte pentru obiective militare si control strategic.
    E rau insa ca au preluat controlul a doua centrale nucleare. Avand in vedere si gazul livrat ucrainenilor e ingrijorator de posibil sa ii saboteze energetic.

    Referitor la sanctiuni, peste 40% din necesarul de gaz natural al UE e de la rusi, bashca procente importante de petrol si produse petroliere. Gazprom anunta ca inca se livreaza gaz catre UE, dar nu stim ce va urma si e dificil pentru UE sa incetese platile pentru importuri energetice drept masura economica. Cam un sfert din GDPul rusesc tine de exporturile energetice si asta ar fi o lovitura insa ne-ar cam ingheta c.uru’. Alternativele LNG din State si Qatar ar fi sensibil mai scumpe in contextul actual.

    Eu inca sper sa se ajunga rapid la un acord, sa-si ia rusii din regiunile din est si sa se termine povestea.
    Ar fi bine sa se termine si cu Tiraspolul daca tot se trag linii, dar asta e al naibii de dificil pentru ca pentru rusi e o zona strategica tampon intre Ucraina si Moldova.

  6. #48
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,758
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    https://youtu.be/i72dUVWJaWQ

    Cum poti sa te protejezi impotriva la asa ceva?
    Imagineaza-ti aia dinainte, ce-au trecut deja "PFAAAAi de PLM, ce noroc am avut!"
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #49
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post

    Eu inca sper sa se ajunga rapid la un acord, sa-si ia rusii din regiunile din est si sa se termine povestea.
    Ar fi bine sa se termine si cu Tiraspolul daca tot se trag linii, dar asta e al naibii de dificil pentru ca pentru rusi e o zona strategica tampon intre Ucraina si Moldova.
    Cea mai intelepta miscare e ca Rusia sa faca cerere de aderare la NATO si UE
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  8. #50
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Deocamdata toate negocierile sunt in impas, inca se analizeaza cerintele unora cu fel si fel de granite pe la Orsova...

  9. #51
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Calandrinon View Post
    Cea mai intelepta miscare e ca Rusia sa faca cerere de aderare la NATO si UE
    Hehe, ar fi o chestie isteata insa imposibil de realizat acum.
    in primul rand Putain si “statul paralel” din Rusia nu isi doreste sa fie parte din conduceri colective si miscarea asta ar fi privita precum o supunere catre occident.
    In al doilea rand Rusia ar reprezenta un sfert din UE si putere de decizie aferenta ceea ce tarile membre nu stiu daca ar accepta. Iti dai seama cum ar fi un consiliu european cu Putin si aliatii pe care si i-ar putea crea printre alti presedinti din UE.
    Bashca granita cu multe zone sensibile si acorduri preferentiale cu alde Belarus, Cecenia etc.
    In al treilea rand, daca aplica acum i se va cere sa renunte la pretentii teritoriale, sa retrocedeze Crimeea, sa se retraga din Tiraspol…conditii imposibile.
    Nu mai zic ca americanii nu vor face niciodata schimb de armament cu rusii si nici atat abordari militare conjugate.
    Altfel ar fi perfect pentru UE sa aiba la interior resurse de energie garla, plus alte materiale si minereuri mai rare.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #52
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1


    ai luat-o in serios, normal ca era o utopie ce am postat
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  11. #53
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    In plina tragedie poate un pic de umor nu ar strica:

    Can Russia redeem itself with a Stauffenberg? No, the table is too big and the man too small.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #54
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Calandrinon View Post


    ai luat-o in serios, normal ca era o utopie ce am postat
    Ai sa razi, dar s-a vehiculat ideea asta, e o utopie luata in considerare si pana la proba contrarie.
    De ex eram prin Italia cand prim-ministrul Berlusconi o tot spunea periodic, au mai fost si altii.
    Uite de ex aici despre chestia asta si relatiile UE-Rusia in general.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Russia...hip_discussion

    Desigur ca dupa evenimentele recente va putea fi luat in calcul asa ceva dupa ce noi ne incheiem stagiul pe planeta.

    Quote Originally Posted by miril View Post
    In plina tragedie poate un pic de umor nu ar strica:

    Can Russia redeem itself with a Stauffenberg? No, the table is too big and the man too small.


    Daā€™ ai vazut faza in care Vladimir mi ti-l emotioneaza pana la cacare pe seful serviciilor secrete externe?
    Sincer n-am mai vazut asa ceva decat prin filmele despre WW2 cu Adolf.

    https://twitter.com/peterliakhov/sta...hetoric-2022-2
    Last edited by Utilizator; 1st March 2022 at 20:34.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #55
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,758
    Reputatie
    0
    Ne cad MIG-urile si elicopterele inca dinainte sa intram in razboi.
    Inca nici n-au atacat astia si deja avem pierderi. Premisele sunt bune...
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #56
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,758
    Reputatie
    0
    Putin a vazut ca nu prea-i merge cu invazia tancurilor, blindatelor si soldatilor, ca are prea multe pierderi ba umane, ba materiale si acuma si-a parcat artileria la marginea oraselor si-a inceput sa traga in tot ce-apuca: blocuri, gari, monumente, refugii, chiar si spitale, scoli si gradinite! Bah, asa ceva... crime de razboi putin spus! Cineva tre dracu sa dea cu niste drone bine tintite-n el cum il prind iesit din barlog, altfel nu se poate!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #57
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Si eu imi doresc asta dar daca ar fi asa de simplu...
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #58
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,914
    Reputatie
    1
    Speranta ar fi daca Rusia intra repede in faliment inainte sa cada Ucraina. Astfel poate e rasturnat din interior.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  17. #59
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E o speranta desarta din moment ce Rusia nu a tinut niciodata cont de oameni, fie ea tarista, comunista sau de tip nou hibrid.

    Sub pretextul luptei contra nazistilor si inamicilor patriei, liderii ei sunt in stare sa sacrifice orice iar po****tia este obisnuita sa indure.
    Sanctriunile economice vor incepe sa fie resimtite acut de po****tie abia peste cateva luni si asta prin zonele urbane mari, zona rurala si orasele mai mici sunt mai rau decat la noi si traiesc in mare parte in auto-suficienta.

    In contextul asta este greu de crezut ca va putea apare curand o revolta semnificativa a po****tiei obisnuita sa indure, dispersata pe un teritoriu imens si formata dintr-un amalgam de etnii mutate masiv din toate zonele fostei Uniuni Sovietice.
    Este aproape imposibil de organizat o miscare de masa de succes intr-un stat puternic controlat si cu o putere militara considerabila.
    Din pacate nu cred ca va exista o astfel de minune care sa incheie rapid si acceptabil acest conflict.
    Si nici nu vad cum rusii ar putea accepta sa se intoarca acasa fara sa obtina tot ceea ce pretind si asta este inacceptabil pentru ucraineni.

    Singura modalitate de a schimba ceva este o lovitura de stat militara.
    Asta admitand ca mai sunt comandanti importanti ce gandesc altfel decat "mintea luminata" de la Kremlin si au suficiente legaturi cu alte forte relevante din sistemul de putere cazute in dizgratia liderului suprem ori satule de conducerea discretionara. Si nu e vorba de eliminat doar Putin ci tot sistemul din jurul lui.
    Nu par sa fie astfel de premize pe termen foarte scurt dar cine stie...
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  18. #60
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,758
    Reputatie
    0
    Incredibil ce face gunoiu ala mah, ii trimite pe protestatarii pt pace prizonieri, pe proprii lui cetateni femei, copii, batrani si ce-or mai fi acolo la razboi! Asa ceva nu exista, zici ca vrea sa dea NATO cu bomba-n el, nu altceva! Asta asteapta!
    Last edited by Johnny D; 4th March 2022 at 22:03.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #61
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Numarul de emigranti ucrainieni dupa The Times Source UNHCR, Goverment:

    Ucraina.jpg
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  20. #62
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    asta nu este rau deloc pt occidental ... parca fresh blood le ziceti acestora, nu?


    crema societatii carevasazica: spalati, educati + obligati moral sa munceasca pe branci pentru a se integra si face wage-ul indestulator pt copilashi

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  21. #63
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,914
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post

    Nu a prins parisele mineriadele si nu stie. Orice tont poate sa compare perioada Nato cu ce a fost inainte pentru orice tara membra si sa vada evidentul: Nato aduce stabilitate fara precedent. Nu am avut asa stabilitate si siguranta in intreaga noastra istorie, de mii de ani, de la Burebista pana la Constantinescu.
    Hai ca am vazut si postul sevil.

    "Mineriada"
    Da, iti inteleg trairile frate dimbovintean.
    Dar, totusi, NATO nu cred ca a fost infiintata pt a evita rusinea Romaniei in international
    Nu cred ca trupele alora vin aici sa impiedice Costica Cozma Miron sa se mandreasca cu "noi muncim, nu gandim", slagar enumerat top universal

    NATO costa scump. Da, platesc impozit mult pt astia.
    Dar pt ce? Eu vreau ca NATO sa zica "BAU" la Putin.
    Zice? Nu.
    Deci eu platesc impozit pt nimic. Mai rau, Putin face ce vrea si omoara oameni nevinovati.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •