Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 64 to 72 of 72

Thread: Jocurile Olimpice de Iarna 2022: Patinaj artistic.

  1. #64
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Poate i s-a dat ordin sa cada. Mai stii! Ma rog, si-au batut joc de o patinatoare tanara cu un potential urias. Ceva asemanare cu Raducanu a noastra.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #65
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Nu-mi vine sa cred ca a castigat Scherbakova care parea veriga mai slaba a trioului rus, cu mai putine cvadruple, cu sarituri mai mici si cu
    aspect fragil.

    Dar oare care sunt sansele ca Valieva sa fie singura eleva a lui Tutberidze care sa fi consumat substante interzise? Vom vedea.

  3. #66
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Biata Trusova a facut o criza de nervi in culise si le-a spus antrenorilor printre suspine "Va urasc pe toti. Ati stiut asta din capul locului. Toti au o medalie de aur in afara de mine. Urasc sportul asta. Urasc Olimpiada. N-o sa mai ies pe gheata niciodata. Lasati-ma-n pace. Nu vreau sa ma duc la ceremonie."

    Pai sa mai tipe si elevul la antrenori, nu doar invers.

  4. #67
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Ramane prima patinatoare cu 5 cvadruple din istorie, asta nu poate sa i-o ia nimeni.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  5. #68
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Intr-adevar era o jale in culise... Trusova plangea cu sughituri, la inceput nu m-am prins de ce; apoi mi-am dat seama ca era frustrata. Valieva plangea si ea in legatura cu problemele ei; Kaori plangea de bucurie. Ce sa zic? Asa sunt fetele, dar ele au ajuns probabil la o limita emotionala si fizica. Asa se intampla cand se pune presiune pe niste adolescente. M-a induiosat Trusova care zicea ca de 3 saptamani e acolo fara mama. Are si ea doar 17 ani. Singura calma era Scherbakova ca nu avea nici un motiv sa fie altfel. Si apoi de regula cei care iau "doar" argint sunt frustrati. Vezi Plushenko vis a vis de Lysachek, Medvedeva - de Zagitova, Mao Asada - de Yuna Kim, Joubert - de Jeffrey Buttle. a. m. d.
    Iar in legatura cu Valieva, poate e mai bine ca s-a terminat asa, s-au evitat o gramada de complicatii. Conditia e ca ancheta sa stabileasca cat de curand cine a fost implicat de fapt in dopaj
    Last edited by Tracoromana; 18th February 2022 at 00:36.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #69
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    O diferenta de punctaj practic simbolica intre Sui/Han si Tarasova/Morozov. Mie T/M mi s-au parut un pic mai buni la tehnic la LP decat S/H. E drept ca S/H au compensat greseala lui Weijing prin faptul ca au executat 4 twist aruncat, dar nu mi s-a parut suficient ca sa fie primii la TES si ma intrebam daca vor reusi sa ia aurul datorita componentelor stiind ca la Olimpiada cine castiga tehnicul, castiga concursul. Iata insa ca au castigat la TES (arbitrii nu se dezic) si au pierdut la PCS. Eu vazusem invers. Le-as fi dat chinezilor componentele cu exceptia Skating Skills unde rusii sunt superiori.

    Nu m-am asteptat ca Tarasova/Morozov sa-i invinga pe Mishina/Galliamov si sa ia argintul avand in vedere istoricul lor. Ma bucur grozav pentru ei. Sper sa nu apara drame si intre perechile ruse.

  7. #70
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Conform punctajelor juriului Sui/Han au punctaj putin mai mare la TES. I-adevarat ca au scazut -5 la saritura gresita, dar le elementele de pereche(am invatat termenul de la Marius Negrea) toate ridicarile si mai ales sariturile aruncate au fost mai bine punctate, ca sa nu mai vorbim de quadruplu twist. Si au compensat pierderea. Au facut bine ca au venit cu 4Tw, fiindca saritura 3S le-a cam facut feste si in alte dati. Ca si lui Cheng/Jin de altfel. Au fost curajosi, fiindca si cu 2S ieseau bine, doar ca nu mergea la blazonul lor.
    La componente au avut mai putin fiindca Tarasova/Morozov au cinci note de 10.00 si un punctaj mai mare la Performence si Interpretation. Personal mie chiar astea mi-au placut mai mult la Sui/Han. Sui/Han nu au note maxime.
    Practic Sui / Han au ramas cu putinul avantaj de la SP plus un pic de avantaj de la FS. Acum 4 ani a fost invers; ei au luat argint la o distanta foarte mica de Aliona/Bruno, care veneau de pe locul 4.

    Eu ma bucur ca Sui/Han au castigat. Nu stiu... mi se pare ca programele lor sunt mai placute ochiului, le tin minte si le accesez din cand in cand. Am fost foarte placut surprinsa de Tarasova-Morozov care au facut cele mai curate 2 programe, ceea ce nu li s-a intamplat de mult. Ma bucur ca au luat argint dupa locul 4 de acum patru ani. Poate vin si la Mondiale cu asa o forma buna. S-ar putea ca Maxim Trankov sa fi avut o influenta buna asupra starii lor de spirit.

    Felicitari si pentru Mishina/Galiamov. Au fost si de data asta foarte buni; practic si ei au ramas cu diferenta de aprox 2 puncte de la SP.
    Rusii au tot ales aceeasi muzica a lui Sviridov ca melodie de program olimpic de-alungul timpului.
    Totmianina/Marinin SP - Torino 2006.
    Alexei Yagudin FS - Nagano 1998.
    Mishina/Galiamov FS - Beijing 2022
    Last edited by Tracoromana; 16th June 2022 at 10:11.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. 20th February 2022, 13:13
    Reason
    eroare

  9. #71
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Patinatorii americani au trimis o solicitare Tribunalului de Arbitraj Sportiv in care au cerut sa li se dea medaliile din concursul pe echipe la Beijing. Inteleg dorinta lor de a-si prmi medaliile in fata intregii lumi in cadru olimpic dar nu inteleg solicitarea. Din moment ce ancheta cu privire la dopaj e in desfasurare, nu li se poate da nimic deocamdata. TAS le-a respins cererea.

    Olimpiada s-a desfasurat in conditii vitrege. Chinezii nu au pus in vanzare bilete pentru publicul larg. In arena s-a intrat doar pe baza de invitatii si nu s-a creat atmosfera olimpica cu care ne-am obisnuit. In plus, nu cred ca va fi o amintire placuta pentru concurenti sa se vada pe podium cu masti pe fata. Asta insa nu inseamna ca medaliile sunt mai putin pretioase.

  10. #72
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Laura Barquero din perechea Barquero/Zandron (Spania) a fost depistata dopata cu un steroid anabolizant. Presa scrie ca a fost testata pe parcursul programelor scurte.

    Canalul Eurosport de pe YouTube da replay non-stop al evolutiilor olimpice. Sunt mult mai generosi cu videoclipurile la aceste JO fata de cele precedente.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •