Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 72

Thread: Jocurile Olimpice de Iarna 2022: Patinaj artistic.

  1. #43
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    Eu am remarcat o mica imperfectiune la Papadakis/Cizeron si ma mir ca nu zice nimeni de ea. https://youtu.be/VsGvXASEX-o?t=186 Aici ea face o rotatie in plus, el pune piciorul jos inaintea ei, e evident ca nu sunt sincron.
    La nivelul asta unde totul e perfect, ma mir ca nu au fost penalizati mai mult.
    Cine stie, poate ca fara acea greseala pe care Marius Negrea a observat-o, eu nu, ar fi luat 93 de puncte la RD in loc de 90. Nu vom sti niciodata. E o usurare pentru G/G ca au trecut cu bine de acest segment al competitiei fiindca a fost mai mereu punctul lor slab, au pierdut dansul scurt de mai multe ori si nu doar in confruntarea cu Virtie/Moir. La FD nu-i poate opri nimeni.

  2. #44
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    M-am uitat si eu la SPul de dans
    Victoria si Nikita mi-au placut tare mult, fun si fluid
    Chock si Bates - sunt tare frumosi si imi place sa ma uit la ei, au avut momente foarte faine in program, dar overall nu m-a convins programul
    Gilles si Poirier - nu m-au convins deloc cu programul asta .... nu mi s-a parut ca au capacitatea sa patineze pe melodiile pe care si le-au ales
    Hubbell si Donohue - si de ei doi sunt tare frumosi (ce sa fac daca sunt superficiala ) si tare imi place sa ii vad pe gheata si programul a fost antrenant, dar parca energia lor era un pic din alt film fata de muzica. Si tare imi place cum arata Marie-France Dubreuil .... ca sa zic asa, as vrea sa arat si asa cand o sa fiu mare
    Smart si Diaz - chiar daca tehnic mai au de perfectionat, mi-a placut mult feelingul programului si editingul melodiei si faptul ca, in principiu, chiar patinau pe muzica
    Sorensen si Baudry - eu nu i-am mai urmarit pana cum si mi-au fost simpatici. Dar m-a distrat descrierea comentatorului america - She is so extra but he skates like he is swiming while trying to not get his hair wet. ... mi s-a parut perfecta descrierea
    stepanova si bukin - mie tare mult imi place de ei, dar muzica pe care au ales-o nu se potrivea cu pasii pe care ii aveau de facut .... overall nu m-a convins programul asta.
    fear and gibson - nu sunt oamenii the best la tehnic, but i gotta love them
    fabri si guignard - simpatici
    papadakis si cizeron - Holly Shit Batman! Miraculos!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  3. #45
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Cine stie, poate ca fara acea greseala pe care Marius Negrea a observat-o, eu nu, ar fi luat 93 de puncte la RD in loc de 90. Nu vom sti niciodata. E o usurare pentru G/G ca au trecut cu bine de acest segment al competitiei fiindca a fost mai mereu punctul lor slab, au pierdut dansul scurt de mai multe ori si nu doar in confruntarea cu Virtie/Moir. La FD nu-i poate opri nimeni.
    Da, ai dreptate. Poate ar fi luat si mai mult. Doar ca m-a mirat ca nu evoca nimeni greseala respective si califica exercitiul drept perfectiune.
    Altfel, dansul lor si melodia mi s-au parut geniale.

  4. #46
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Tribunalul International Sportiv a decis sa-i permita Kamilei Valieva sa concureze la individual. Nu sunt din cale afara de mirata. Asta e o invitatie la dopaj. Dar cu conditia sa ai proptele tari. Maria Sotskova, care n-a avut, a fost suspendata din sport timp de zece ani.

  5. #47
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Final olimpic la proba de dans
    Este relevant ca din 23 de participanti, 11 se antreneaza la Ice Academy in Canada condus de tripleta Dubreuil - Lauzon - Haguenauer. Dintre ei, 10 s-au calificat in finala de 20. Dintre ei, 9 au terminat intre primii 13, 3 sunt in top 4, si 2 sunt pe podium pe locurile I si III. E un progres fata de Olimpiada trecuta cand se calficasera 5, din care i-adevarat, 2 au luat aur si argint. Daca merg mai in spate, la Sochi s-a calificat doar 1 cuplu: Sara Hurtado/Adrian Diaz, locul 14.
    Cred cea mai mare parte din succesul acesui centru de dans pe gheata se datoreaza lui Papadakis/Cizeron care s-au lansat fulminant in 2015, au castigat aproape toate competitiile si au pierdut aurul olimpic in 2018 lucru care i-a obligat sa mai stea 4 ani. In acest timp au tot venit noi si noi elevi, printre care Virtue/Moir care au adus si ei plus valoare. In viitorul ciclu olimpic cred ca vedetele se vor retrage, asa ca vom vedea ce va fi.

    Top 10
    1 PAPADAKIS Gabriella / CIZERON Guillaume FRA 226.98
    2 SINITSINA Victoria / KATSALAPOV Nikita ROC 220.51
    3 HUBBELL Madison / DONOHUE Zachary USA 218.02
    4 CHOCK Madison / BATES Evan USA 214.77
    5 GUIGNARD Charlene / FABBRI Marco ITA 207.05
    6 STEPANOVA Alexandra / BUKIN Ivan ROC 205.07
    7 GILLES Piper / POIRIER Paul CAN 204.78
    8 SMART Olivia / DIAZ Adrian ESP 199.11
    9 FOURNIER BEAUDRY Laurence / SOERENSEN Nikolaj CAN 192.35
    10 FEAR Lilah / GIBSON Lewis GBR 191.64

    http://www.isuresults.com/results/se...2/CAT004RS.htm
    Last edited by Tracoromana; 14th February 2022 at 13:49.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    La concursul pe echipe, ambele cupluri americane i-au intrecut pe Sinitsina/Katsalapov. La proba strict de dans a fost invers. Ce intorsatura poate sa ia viata, domnule chiar si la proba cu clasamentul cel mai previzibil.
    Ma mir ca Diana Davis/Gleb Smolkin n-au intrat in top 10. Dar sansa lor ramane intacta la Mondiale.

    Hubbell/Donohue au afirmat ca se retrag dupa JO si se pare ca nu s-au razgandit. Pe Adrian Diaz il bate gandul retragerii. Olivia Smart a declarat ca nu vrea alt partener decat daca o suna Scott Moir. Cum acest lucru nu se va intampla, inteleg ca daca Adrian se retrage, dispare si Olivia din peisaj.

  7. #49
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Mi-au placut toti la proba de dans iar podiumul e ok. Cel mai mult mi-au placut Papadakis/Cizeron (sa dam ce-i a Cezarului), Smart/Diaz si Hawayek/Baker. Au dansat peste asteptari Guignard/Fabri si Chock/Bates (pacat de RD ) si pacat de greseala din final a lui Stepanova/Bukin. M-au dezamagit putin Pipper/Paul dar ma bucur ca au avut alte costume decat cele de la inceputul sezonului. Hubbell/Donahue ca si cuplu nu e my cup of tea, dar au meritat medalia. Sinitsina /Katsalapov danseaza bine, dar compozitia e cam old fashion.
    Mi-am dorit foarte tare sa castige Papadakis Cizeron. Au dominat dansurile atat de categoric in ultimii ani, inclusiv in 2018, incat nu cred ca mai exista cineva sa merite mai mult aceasta medalie. Mi-a fost teama findca au concurat prea putin in sezon, mi-a fost teama sa nu greseasca din cauza presiunii sau sa nu aibe inca un ghinion stupid ca cel de acum 4 ani. Cand P/C au prezentat dansul liber prima data pe muzica Elegie de G. Faure, am fost cam sceptica, dar in timp, muzica mi-a placut din ce in ce si acum e in lista mea de preferinte. Dialogul dintre violoncel si pian a fost speculat excelent de Haguenauer in coregrafie iar P/C l-au interpretat pe masura. Pana la urma a fost o idee foarte buna si eleganta, potrivita pentru ei.
    Last edited by Tracoromana; 14th February 2022 at 19:11.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. #50
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    se pot vedea undeva dansurile celorlalte cupluri ca eu nu am gasit decat pe cel al francezilor? Care mi s-au parut formidabil. pur si simplu de vis. Desi au o avut si aici o mini-greseală de sicronizare

  9. #51
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    se pot vedea undeva dansurile celorlalte cupluri ca eu nu am gasit decat pe cel al francezilor? Care mi s-au parut formidabil. pur si simplu de vis. Desi au o avut si aici o mini-greseală de sicronizare
    Pe fsvids.net. Aici ma uit la programe din tinerete , dar iti trebuie cont.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  10. #52
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Pe fsvids.net. Aici ma uit la programe din tinerete , dar iti trebuie cont.
    merci pt sugestie dar din pacate ..;"Sorry, but you cannot register at this time because the administrator has disabled new account registrations".

  11. #53
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    M-am uitat si la FD dans

    STEPANOVA Alexandra / BUKIN Ivan - dragut, dar parca asa lejer de duminica, nu pentru Olimpiada
    CHOCK Madison / BATES Evan - mi-a placut mult ideea programului si le-a iesit tare bine
    HUBBELL Madison / DONOHUE Zachary - foarte frumos
    SINITSINA Victoria / KATSALAPOV Nikita - excelente primele 3 minute si apoi bam 1 minut din alt film.... nu prea am inteles
    PAPADAKIS Gabriella / CIZERON Guillaume - Superb!

    Sincer, singura proba pe care inca astept sa o vad cu nerabdare. Baietii nu ma mai incanta si fetele , din pacate, ma fac sa ma gandesc ca contribui la tortura, iar perechile nu au fost niciodata my first choice.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  12. #54
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    se pot vedea undeva dansurile celorlalte cupluri ca eu nu am gasit decat pe cel al francezilor? Care mi s-au parut formidabil. pur si simplu de vis. Desi au o avut si aici o mini-greseală de sicronizare
    Am vazut ca incepand cu ora 1 noaptea, Eurosport 1 transmite patinaj artistic mixt de la Beijing. Presupun ca e vorba de proba de dans in reluare. Reluarile sunt singura sansa, cred. In cazul olimpiadei precedente, videoclipurile au aparut pe YouTube abia dupa vreun an.

  13. #55
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    merci pt sugestie dar din pacate ..;"Sorry, but you cannot register at this time because the administrator has disabled new account registrations".
    Ti-am trimis mesaj privat. Sper sa mearga!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  14. #56
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Eu mi-am facut cont la eurosportplayer, 3 euro/pe aceasta luna. Acolo sunt toate inregistrarile concursurilor comentate de Cornel Gheorghe sau Chris Howarth, la alegere. https://www.eurosportplayer.com/olym...figure-skating
    Last edited by Tracoromana; 15th February 2022 at 06:46.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  15. #57
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Scherbakova are mereu bafta si normal ca va profita de ea. Anul trecut colegele ei rebele au plecat la alt antrenor, asa ca Anna a devenit campioana mondiala si a 3-a oara campioana nationala. Anul acesta ea pare sa fie beneficiara acestui scandal.
    Imi pare rau de Valieva de ma doare sufletul si sper ca se va concentra sa castige. Un singur lucru ma mai multumeste; ca s-a sters zambetul plin de superioritate al celor trei antrenori. Toti antrenorii se bucura cand elevii lor castiga, dar parca nu cu atata aroganta. M-a emotionat mai mult modestia tatalui lui Yuma Kajiyama caruia i s-au umplut ochii de lacrimi dupa anuntarea rezultatului.
    Dupa parerea mea la SP rusoaicele au fost bune, dar mai complexe au fost japonezele. Si singurul 3A curat din concurs a fost al lui Wakaba Higuchi.
    Last edited by Tracoromana; 16th February 2022 at 08:43.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  16. #58
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    CIO a declarat ca daca Valieva urca pe podium nu va organiza ceremonie de medaliere nici la individual feminin, nu doar la echipe. Daca are vreo logica. CIO nu stie pe unde sa scoata camasa, ce sa mai faca si ce sa mai zica pentru a iesi cu fata curata. Nu va reusi.

    Saga Valieva nu s-a terminat. In organismul fetei au mai fost depistate inca doua substante cu acelasi efect ca si trimetazidina. Cele doua substante nu sunt insa ilegale si atunci nu poti sa nu te intrebi de ce WADA interzice unele substante considerandu-le dopaj, dar pe altele le pernite desi au acelasi efect.

    Daca avocatii Valievei tot au incasat onorarii ametitoare pentru a o apara, macar s-o fi invatat-o sa spuna o minciuna mai credibila, nu ca avea grija de bunicul care ia medicamentul pentru inima si ca a baut din acelasi pahar cu el si asa s-a contaminat. Pacat ca o obisnuiesc sa minta sfruntat de la o varsta atat de frageda. Dar probabil ca miza aici e mult mai mare decat un aur olimpic.

  17. #59
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    M-a amuzat vehementa lui Adam Rippon in a codamna dopajul Valievei. Tocmai el care a spus cu gurita lui ca a folosit magia neagra ca sa patineze bine la olimpiada din Coreea. Sigur, WADA nu interzice practicarea magiei negre, dar povestea arata mentalitatea "sportiva" pe care o are Rippon.

  18. #60
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Valieva e prea tanara sa ia singura astfel de decizii, dar din ce spunea Rippon (nu stiu de cand e el lider de opinie), o singura propozitie e perfect adevarata."Un dopaj ramane un dopaj ".
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  19. #61
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Dupa parerea mea, Eteri Tutberidze si-a incheiat cariera de antrenoare. Asa cum si-a incheiat-o si antrenoarea lotului de gimnastica ritmica a Rusiei. Sau antrenorii-coordonatori ai echipei de gimnastica artistica a SUA. Daca incepi sa pui lucrurile cap la cap, nu mai prea poti sa crezi in coincidente.

  20. #62
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    A aparut si ordinea de start la perechi. Ultima grupa arata cam asa:

    16 MISHINA Anastasia / GALLIAMOV Aleksandr
    17 SUI Wenjing / HAN Cong
    18 TARASOVA Evgenia / MOROZOV Vladimir
    19 BOIKOVA Aleksandra / KOZLOVSKII Dmitrii
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  21. #63
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,863
    Reputatie
    0
    Pacat pentru pustoaica de 15 ani.
    Implicata de altii intr-un scandal de dopaj...azi, de la stres, panica etc, a cazut la aproape toate sariturile.

    S-au scos comisiile. Terminand Valieva pe 4, s-a terminat si scandalul cu medalia la simplu.
    Se poate face si ceremonia...

    Aur - Shcherbakova !
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •