Results 1 to 8 of 8

Thread: Campionatul 4 Continente 2022

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1

    Campionatul 4 Continente 2022

    Tallinn / ESTONIA
    17.01.2022 - 23.01.2022
    Website
    Pagina ISU
    Este una dintre cele 4 competitii anuale de patinaj artistic (Mondiale, Europene, 4CC si Mondiale Jr) numite "Campionate ISU". Patinatorii trebuie să apartină unei tări non-europene membră a ISU.
    Competitia era programata să aibă loc în perioada 17 - 22 ianuarie 2022 la Tianjin (CHN), dar ISU a fost informat de Asociatia Chineză de Patinaj Artistic (CFSA) cu privire la anularea ei. Ulterior, Consiliul a invitat membri ISU Four Continents de patinaj artistic să trimită cereri pentru a găzdui acest campionat. Nu au fost primite cereri.
    După consultarea cu Uniunea Estonă de Patinaj, Consiliul a decis să organizeze aceste Campionate în săptămâna de dupa Campionatele Europene de Patinaj Artistic ISU în aceeasi locatie, la Tallinn, Estonia.

    Participanti: https://results.isu.org/events/fsevent00111022.htm
    Participarea este destul de problematica, atat datorita pandemiei, cat si datorita anularii a o serie de zboruri din cauza vremii.

    Rezultate: aici

    Program (in Romania aceeasi ora)
    Joi, 20 Ian
    12:35 Ice Dance RD
    15:00 Pairs SP
    17:30 Women SP

    Vineri, 21 Ian
    12:20 Men SP
    18:20 Ice Dance FD

    Sambata, 22 Ian
    12:30 Women FS
    18:50 Pairs FS

    Duminica, 23 Ian
    11:47 Men Free Program
    17:30 Exhibition Gala

    Transmisii
    Televiziune
    TVR2, TVR2 HD (program: http://tvr2.tvr.ro/turneul-celor-4-c...r-2_34878.html)
    Eurosport 2: a transmis Europenele, si e posibil sa transmita si 4CC.
    Canale online:
    - TVR+ : stream
    - QQ live: http://live.qq.com/10012776, https://live.qq.com/10097977
    - Eurosport Player
    Last edited by Tracoromana; 18th January 2022 at 10:08.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Cu exceptia Coreei (sau Coreii?), nici o tara care are ceva de spus in patinaj nu vine cu prima garnitura, ceea ce e un lucru intelept. In cazul coreenilor, ma asteptam ca federatia sa nu-l trimita pe Junhwan Cha de exemplu, dar probabil ca nu mai au inca un baiat in afara celor de pe lista cu baremul indeplinit.

    Am impresia ca Eurosport n-a transmis SP-urile la Europene, de-aia Cornel Gheorghe n-a avut timp sa se dezmeticeasca inaintea programelor libere in privinta lui Kelemen. E o supozitie doar.

  3. #3
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Coreea are relativ destui patinatori si mai ales destule patinatoare pentru mai multe campionate ISU. Dar au un sistem batut in cuie de la care nu se abat indiferent de situatie.
    Au 2 campionate nationale.
    Primul se tine in decembrie si primii 3 participa la 4CC.
    Al doilea se tine in ianuarie si primii 2-3 participa la Mondiale (in cazul nostru si la Olimpiada).
    Dar primii 3 din ianuarie sunt cam tot aceiasi ca primii 3 din decembrie. Deci numai prima garnitura este trimisa in lupta. Junhwan Cha, Young You et comp. vor participa la 4CC, la Olimpiada (peste 2 saptamani) si la Mondiale. Ca norocu' Coreea nu are echipa la Olimpiada si concursurile individuale sunt mai tarziu.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    La dans, a fost vizibil faptul ca au concurat aici cupluri din Liga a 2-a. Sigur, vizibil pentru cei care stiu cum patineaza cei din Liga I.

    Imi scapa numele comentatoarei de la TVR 2, dar as zice ca nu e foarte familiarizata cu lumea patinajului.

  5. #5
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Intr-adevar se vede ca la concurs participa cei din esalonul 2, atat la dansuri cat mai ales la perechi. Medaliatii cu aur Green/Parsons au primit totusi peste 200 de puncte. Dansul lor liber este interesant si diferit, dar mie nu-mi place incepand de la culoarea rochiei lui Caroline. Carreira/Ponomarenko nu mi-au placut niciodata. Singurii care-mi plac sunt Kana/Daisuke doar ca sunt atat de noi in breasla incat mi-e tot timpul teama ca o sa greseasca. Imi plac si temele muzicale alese de Zueva, le sunt potrivite. Concursul de perechi e fara istorie, doar ca ma tot mir cat de slabi sunt Walsh/Michaud.

    Cu totul alta poveste a fost la concursul feminin. Faptul ca au participat coreencele din primul esalon a ridicat stacheta concursului. Rezultatele lui Mai Mihara, Yelim Kim si Haein Lee sunt imediat dupa cele ale rusoaicelor, mult peste cele ale europencelelor Hendrickx, Kurakova, Safonova. Am remarcat din nou cat de frumoase sunt costumele fetelor din Coreea si faptul ca folosesc in general muzica clasica, sau din musical-uri clasice sau clasice din filme, adica ceea ce cunoaste un spectator international. Sunt din ce in ce mai prezente pe podiumuri importante si abia astept sa ajunga si la aur.

    Luand in consirerare ca Monica Bucur de la tvr2 comenteaza multe alte sporturi, mie mi s-a parut destul de familiarizata cu lumea patinajului. Inafara pronuntiei numelui lui Scott Moir care m-a zgariat la urechi. Sau al lui Parsons. Si a tonului plat si posac.
    Last edited by Tracoromana; 23rd January 2022 at 08:47.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #6
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Nici n-am asteptat mult si la proba masculina Junhwan CHA din Coreea a luat aur la Campionatul 4CC 2022. La arborare, steagul Coreei era incadrat intre 2 steaguri japoneze in timp ce ieri, la feminin steagul Japoniei era incadrat intre 2 steaguri coreene. Frateste!
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Cha a avut liberul cel mai complicat la pasi si tranzitii. Ce i-as reprosa este ca isi potriveste prea mult sariturile, chiar se uita peste umar spre punctul de desprindere. A meritat victoria, dar sa spui ca Cha calca pe urmele Yunei Kim mi se pare exagerat.

    Comentatoarea a mai spus si despre Christina/Anthony ca din moment ce el este fiul unui campion olimpic si se mai si antreneaza cu un dublu campion olimpic, adica Scott Moar lol, viitorul cuplului nu poate fi decat luminos. Ca si cum asta ar fi reteta. Nu e.

  8. #8
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Da, comentariile au fost exagerate din cand in cand. Azi eu am optat pentru comentariul lui Nick Slater, pe Fan stream-ul chinezesc QQ care a preluat transmisia de pe ISU Channel.

    Si da, Cha a meritat victoria, a fost fericit si Brian Orser.
    https://scontent.fomr1-1.fna.fbcdn.n...hA&oe=61F26702
    Last edited by Tracoromana; 24th January 2022 at 00:54.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •