View Poll Results: Cine va castiga titlul la USO 2021?

Voters
3. You may not vote on this poll
  • Ashleigh Barty

    1 33.33%
  • Barbora Krejèíková

    1 33.33%
  • Aryna Sabalenka

    1 33.33%
  • Karolína Plí¹ková

    0 0%
  • Iga ¦wi±tek

    0 0%
  • Naomi Osaka

    1 33.33%
  • Garbine Muguruza

    0 0%
  • Cori Gauff

    0 0%
  • Elise Mertens

    0 0%
  • Maria Sakkari

    0 0%
  • Paula Badosa Gibert

    0 0%
  • Angelique Kerber

    0 0%
  • Petra Kvitová

    0 0%
  • Elina Svitolina

    0 0%
  • Jennifer Brady

    0 0%
  • Karolína Muchová

    0 0%
  • Danielle Collins

    0 0%
  • Victoria Azarenka

    0 0%
  • Simona Halep

    1 33.33%
  • Alta, numiti-o!

    0 0%
Multiple Choice Poll.
Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 148 to 164 of 164

Thread: WTA Grand Slam: USO 2021

  1. #148
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Ce optimist e Capitanul. El stie ce zice. Se stie ca britanicii stau bine cu pariurile. Sunt convis ca deja s-a pus o cota buna pe ce spune el. Vor fi destui care pariaza pe acest pont.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #149
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #150
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,947
    Reputatie
    0
    Prin imaginea Emmei Raducanu nu se sterge imaginea romanilor din Anglia, sunt anumite aspecte subtile, in Anglia imigratia s-a facut de-a valma, in timp
    ce in Canada s-a facut selectiv, ea este nascuta in Toronto.

    Ei ca imigranti au trecut prin filtrul canadienilor, sunt sigur ca s-au mutat in Anglia pentru un job mai bine platit nu pentru altceva, in concluzie viata a facut sa aiba cetatenie engleza, putea foarte bine sa o aiba pe cea canadiana.

    Ce este de retinut rezonanta romaneasca a numelui Raducanu, o sa spuneti ca Osaka este o japoneza, nu este asa, tacs'u este haitian insa
    surpriza a tinut sa aiba numele mamei care este de origine japoneza.
    Last edited by iulian_1976; 13th September 2021 at 15:13.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  4. #151
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Nu am pus de asta in primul rand ci de atmosfera xenofoba care s-a accentuat cu Brexitul dar care exista de cand colonialismul. Britanicii inca se considera mai importanti decat sunt, nu ma refer strict la popor. Cand emigrantii sunt valorosi sunt britanici cand nu, trebuie expulzati. Chinezii fac si mai multe rele, mai nou spioneaza la nivel macroeconomic si nunumai, dar, nah, ei sunt o putere de miliarde, in toate sensurile, noi... NU. Interesant ca in majoritatea articolelor se pune prima originea chineza plus ca Emma vorbeste perfect limba mandarina. Adevarat mai este si mamaia, vorba Capitanului. Oricum, imi place Emma, nu din cauaza originii ci ca este extrem de talentata si placuta, zic eu, genuin.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #152
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Nu am pus de asta in primul rand ci de atmosfera xenofoba care s-a accentuat cu Brexitul dar care exista de cand colonialismul. Britanicii inca se considera mai importanti decat sunt, nu ma refer strict la popor. Cand emigrantii sunt valorosi sunt britanici cand nu, trebuie expulzati. Chinezii fac si mai multe rele, mai nou spioneaza la nivel macroeconomic si nunumai, dar, nah, ei sunt o putere de miliarde, in toate sensurile, noi... NU. Interesant ca in majoritatea articolelor se pune prima originea chineza plus ca Emma vorbeste perfect limba mandarina. Adevarat mai este si mamaia, vorba Capitanului. Oricum, imi place Emma, nu din cauaza originii ci ca este extrem de talentata si placuta, zic eu, genuin.
    La asta faceam aluzie si eu mai devreme in legatura cu romanii. Cu viteza luminii sarim sa precizam ca persoane de o anumita etnie nu sunt romani atunci cand comit faradelegi prin strainatate (desi sunt romani cu documente 100%). Nu vom face acelasi lucru cu tatal Emmei. Ma rog, doar dintr-o poza am dedus ca ar avea origini dintr-o anumita etnie. Poate ca gresesc totusi.

    In secolul 21 lucrurile astea nu mai conteaza. Am vazut fel si fel de comentarii aiurea in legatura cu ceea ce reprezinta Emma Raducanu si pe cine reprezinta. Ce-i drept, situatia ei este nu este comuna dar nici atat de rara intr-o tara si mai ales oras ca Londra. Iar situatia e clara. Ea reprezinta Marea Britanie, tara unde a crescut si care a ajutat-o sa devina mare jucatoare de tenis. Restul sunt detalii mai mult sau mai putin interesante. Am spus asta si despre Andreescu. Aici situatia e si mai clara.

  6. #153
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,947
    Reputatie
    0
    Este clar ce spui si are o logica Emma este nascuta in Canada, nu este clar daca nu cumva are si cetatenie canadiana, in privinta faptului ca vorbeste mandarina
    este iarasi normal, este o regula ca in familii mixte se vorbeste limba mamei si nu a tatalui.

    In privinta lui Andreescu nu este chiar asa, ea este atasata de Romania, vorbeste romaneste, este atasata de bunicii din partea tatalui, in casa a avut parinti romani, in acte este canadiana.

    Imi pare normal sa evoluiezi pentru tara care ti-a oferit posibilitatea sa te dezvolti ca om, ca sportiv asta nu o impiedica sa spuna ca este si romanca,
    ea putea alege sa joace pentru Romania insa nu imi parea fair.
    Last edited by iulian_1976; 13th September 2021 at 17:17.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  7. #154
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Este clar ce spui si are o logica Emma este nascuta in Canada, nu este clar daca nu cumva are si cetatenie canadiana, in privinta faptului ca vorbeste mandarina
    este iarasi normal, este o regula ca in familii mixte se vorbeste limba mamei si nu a tatalui

    In privinta lui Andreescu nu este chiar asa, ea este atasata de Romania, vorbeste romaneste, este atasata de bunicii din partea tatalui, in casa a avut parinti romani, in acte este canadiana.

    Imi pare normal sa evoluiezi pentru tara care ti-a oferit posibilitatea sa te dezvolti ca om, ca sportiv asta nu o impiedica sa spuna ca este si romanca,
    ea putea alege sa joace pentru Romania insa nu imi parea fair.

    Reprezenti ceea ce alegi sa reprezinti. De cele mai multe ori este ceea ce te defineste, tara care te-a crescut si te-a format ca om si ca jucator. Andreescu/Raducanu...una era daca traiau in Romania, alta e in Canada si respectiv UK. Conceptul de cetatenie de la asta vine in principal: cultura. Cazul celor doua din punctul asta de vedere este clar pentru mine. Una e britanica, cealalta e canadianca.

    Sunt cazuri mai putin clare. De exemplu Aljaz Bedene. E in principal sloven (nascut si crescut acolo) dar a trait multi ani in Marea Britanie pentru a-si dezvolta cariera in tenis, atat de mult incat s-a naturalizat si a decis sa joace pentru UK. Apoi s-a sucit si a decis sa reprezinte Slovenia dupa 2 ani. Aici putem discuta dar a decis el pana la urma. Mass media britanica l-a tratat ca atare. Cand a reprezentat tara lor, i s-a dat atentie. Dupa nu. Simplu.

  8. #155
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Lucian, avem multe pareri in comun. In opinia mea, noi ca romani ar trebui sa ne schimbam mentalitatea care ne transforma in victime iar a fi roman este o rusine care pe unii ii determina sa isi schimbe numele chiar daca sunt nume usor de pronuntat. Una e sa te numesti Ionescu si alta este sa te numesti Placinta sau Cocartzan, ma rog. Imi place sa judec persoana nu apartenenta persoanei. Am cunoscut romi de cuvant si romani lipsiti de bun simt dar asta nu m-a impiedicat sa fiu mandru de originile mele pe care nu le desmint. Vorbesc cu mandrie de un Emil Cioran, Mircea Eliade, in ciuda unei perioade obscure, de un Sergiu Celibidache si el cu lipsurile lui, Clara Haskil, Dinu Lippati, Eugen Ionescu/o, de gimnastele, canotistele si scrimerele noastre, de superba Alina Cojocaru, genialul Enescu care este apreciat pe drept de un nume restrans de celebri muzicieni, de exceptionalul jazzist Lucian Ban sau de controversata Angela Gheorghiu. Nu ma dau inlaturi sa-l apreciez pe Bela Bartok sau pe exceptionalii lautari din Taraf de haidouks pe care i-am urmarit cu placere in concert de trei ori cand au venit in Suedia, ca sa numai vorbesc de unica Maria Tanase sau de celebritati din medicina precum George Palade, Gheorghe Marinescu, Ion Cantacuzino sau Nicolae Paulescu sau regizorii de teatru sau de film, ultimii din noul val. De Mihai Eminescu sau Ion Luca Caaragiale nu mai vorbesc. Avem o tara extrem de frumoasa chiar daca noi o pangarim inca, avem o gastronomie bogata si porturi si obiceiuri care sunt minunate dar putin exploatate si pe cale de disparitie. Eu zic ca meritam mai mult decat consideram noi dar atatat timp cand nu o vom face nu putem cere de la altii sa ne respecte. Intr-o categorie aparte intra si Bianca Andreescu, Emma Raducanu sau Daniel Negreanu, printre altii. Cam atat, sa auzim si de bine!
    Last edited by miril; 13th September 2021 at 18:59.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #156
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,947
    Reputatie
    0
    Ce spuneti voi acolo este doar la un anumit nivel academic etc ca are cultura si intelege ce invoci.
    In cazul unui om mediu fara mari studii este italian venit acum 30 de ani se va comporta ca un italian, este marocan se va comporta ca un marocan etc cu prejudecati etc inutil sa-i explici tu de Cioran, Eliade, Palade...

    Pentru mine Andreescu este romanca crescuta si antrenata in Canada doar o parte din viata ei, Osaka este japoneza chiar daca tac'su este haitian si ea expres a vrut sa aiba numele mamei, Bencic pentru mine este slovaca faptul ca sta in Elvetia si detine un posaport elvetian nu are importanta pentru mine.

    Numele Raducanu ramane Raducanu, o sonoritate romaneasca, cand o sa aiba chef o sa se mute in SUA sau Canada daca vrea, este o ocazie pentru
    britanici sa se mandreasca dupa atata seceta...

    Fernandez pentru mine este tot ceva asiatica chiar daca tac'su vine din Ecuador, masa din Filipine si ea este canadiana, vad in ea sangele rece al
    Osakai poate si mai si...
    Last edited by iulian_1976; 14th September 2021 at 12:40.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  10. #157
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Sunt oameni de la tara fara sa fie "cititi" cu bun simt si persoane "citite" cu studii universitare fara caracter. Aici e vorba ca noi romanii, in general, ne este rusine ca suntem romani si nu ar trebui, despre asta am vorbit mai sus.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #158
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,947
    Reputatie
    0
    miril cand esti intrebat des acelasi lucru de toti incepe sa-ti vina acrun raspusul meu este :
    "Sunt de nationalitate europeana!"
    Apoi cand face ochii mari si bulbucati si insista: "Mister, ghiceaste!"

    Cel mai des intreaba un Fernadez, un Bruno, un Pichiteli, un Ahmed, un Colone unu si unu nascuti si crescuti aici, va spun solemn
    au toti posaport francez, crescuti in cultura franceza asa ca nu luati tot ce zboara ca nu conteaza ca pasaport are in dulap.
    Last edited by iulian_1976; 14th September 2021 at 13:41.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  12. #159
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Stiu despre ce spui dar parerea mea este cea de sus. Noua ne lipseste identitatea colectiva si, insist, este pacat. In Suedia sunt intrebat daca m-am asimilat si raspunsul meu este, ma simt adaptat dar nu asimilat caci eu sunt roman si simt romaneste. Sunt in Suedia de pestre 30 de ani, ma simt bine, este o tara unde se traieste incomparabil mult mai usor, oarecum toleranta si sunt apreciat pentru ce fac si sunt dar ma consider in primul rand roman si, cum zici si tu, european. Nu pot sa zic ca am dor de tara si ca simt sa merg la ai mei in fiecare an dar tin cu Romania chiar si la fotbal ca sa nu mai zic la Olimpiada in ciuda rezultatelor din ce in ce mai slabe. Dar cum speranta moare ultima, Hai Romania! Cat despre Emma Raducanu, ce fata cu personalitate, o tenismana britanica cu potential de a deveni o legenda a tenisului mondial. Go Emma, go!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #160
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,947
    Reputatie
    0
    Sa revin la tenis mustaciosul alta miliardar si-a facut sala de hokey si colectioneaza masini de epoca, sa cumpere teren sa ridice o academie de tenis n-am auzit.
    Last edited by iulian_1976; 14th September 2021 at 22:45.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  14. #161
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,947
    Reputatie
    0
    Emma Raducanu nu a avut presiune din partea parintilor de reusita in tenis, se observa lipsa de stres pe latura asta, ea era pregatita de facultate.

    Majoritatea tenismenelor au stresul investitiei parintilor, rudelor care apasa pe umerii lor, se observa ca multe au tras tare desi fizic se observa prin constitutia fizica ca nu alearga regulat, ca sunt labile psihic nepregatite stresului in mediu de performanta, necombative la fileu desi ele stiu toate tehnicile de pe fundul terenului.

    Noi vedem top 100 care se pot intretine din premii, sponsori restul dupa dupa parerea mea n-au cum sa se sustina singure...
    Last edited by iulian_1976; 14th September 2021 at 15:49.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  15. #162
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #163
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Deci 1/2 chinez, 1/2 romanca asta de joaca pt englezi a castigat un GS fara set pierdut, venind din calificari... DIUUUM... Nu cred c-am mai auzit de asa ceva. Ala da performanta de adus acasa familiei la varsta adescentei.

  17. #164
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •