Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 43 to 63 of 93

Thread: JO Tokyo 2021

  1. #43
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Fetele de la canotaj au dominat total cursa, de la inceput pana la sfarsit, castigand detasat cu peste o barca si cu nou record olimpic. Argint, fostele campioane Noua Zeelanda, iar bronzul, Olanda.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #44
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    ARGINT! Ba ce finis al baietilor, cat p'aici sa ia aurul intr-un finis impresionant la patru rame masculin- Mihătă Tigănescu, Mugurel Semciuc, Stefan Berariu, Cosmin Pascari
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #45
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Ministrul Tineretului și Sportului, Eduard Novak, a afirmat, duminică: "După părerea mea și dacă bugetul federației de scrimă era cu 5 milioane de lei mai mare, Ana-Maria nu putea să câștige ieri, sau nu câștiga medalia de aur".
    Nefericita declaratie.

    Quote Originally Posted by miril View Post
    AUR, AUR, AUR!!! La proba de dublu vâsle feminin Simona Radis, Ancuta Bodnar. Bravo fetele! Hai Romania!
    Comentatorule!

    Ca sa nu mai zica lumea ca n-am luat nici un aur.
    La problele de tras pe branci, putem si noi. Cam atat. Artisti zero.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #46
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    David Popovici, calificat in finala 100 m liber cu al cincilea timp, 47,72. Pai vreau sa te vad cand cu racheta de tenis in mana cand esti cat pe ce sa te ineci si vine una din fetele la canotaj si te salveaza si pe tine si pe...biletul de paruri, dovada ca ai castigat o suma mare, mare, de tot, aur ce mai. Atunci nu mai ai avea ce sa comentezi aiurea probele olimpice. Romania a castiagt multe medalii si la atletism, gimnastica si scrima, astea numai probe de tras pe branci nu sunt. Ah, si la tir. Poate se supara unu din sportivi ca faci comentarii la sportul asta. Trebuie tu sa calci in strachini cand ai posibiliatea sa taci. Asta-i defectul tau.
    Last edited by miril; 28th July 2021 at 06:02.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #47
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Aici ar putea prinde o medalie, la proba lui favorita. Sa speram ca n-o sa mai fie ghinionist, daca e sa nu ia, sa nu fie la 2 sutimi, e enervant.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #48
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    David Popovici, calificat in finala 100 m liber cu al cincilea timp, 47,72.

    Trebuie tu sa calci in strachini cand ai posibiliatea sa taci. Asta-i defectul tau.
    Cam dificil si 100 liber pt. medalii. Al 5-lea timp!!!! Nu stiu ce record personal arein aceasta proba. Daca-i mai bun ca ca cel obtinut in semifinale ar putea avea sanse. Altfel ... n-as crede.

    Nu, defectul lui e ca schimba echipele precum ciorapii - la inceput Progresul, apoi echipa decedata, iar acum clona echipei decedate. In plus, nu cunoste istoria echipei pe care o sustine. Mai pe romaneste, cultura generala in sport aproape zero.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  7. #49
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Am iesit foarte bine la mal. Echipajul de 8+1 feminin a castigat recalificarea cu cel mai bun rezultat mondial al anului. Calificarile la 8+1 sunt cam curioase, nefiind multe tari care aiba un echipaj de opt persoane, se trag doua curse inaintea finalei, una in care primul loc merge direct in finala si a doua unde ultimul loc este eliminat. Fetele au sansa chiar de aur in schimb baietii au ratat calificarea. Echipajul de dublu vasle feminin este calificata pentru finala de pe locul trei, in semifinale. Excelenta performanta baietilor in semifinala de dublu rame masculin care cu un finis fulminant au terminat pe primul loc cu cel mai bun timp din semifinale. Daca trag tot asa in finala e sansa mare de o medalie inclusiv de aur. La aceeasi proba feminina fetele au fost eliminate venind pe patru.

    Vreau sa precizez cateva lucruri despre canotaj. Romania s-a prezentat pentru prima oara cu o echipa care acopera mai toate probele. Ambarcatiuniile costa scump, la fel si intretinerea lor in plus sunt si probe, diferite cu echipe de patru si de opt, masculin si feminin. Si ca sa se inteleaga concurenta, Romania se infrunta la medalii cu natiuni precum SUA, Marea Britanie, Australia, Canada, Noua Zeelanda. Germania nu este reprezentata decat la finala de 8+1 masculin cu sansa de aur si din Europa teritoriala, ceva Olanda, Franta, Italia si Croatia. Rusia mai nimic, Ungaria, nimic samd. Tara vecina insa e tare la caiac-canoe unde noi...se stie. Ca no e, nimeni! Sper sa se inteleaga ce concurenta este la medalii in disciplina de tras pe branci. Cere nu numai muschi ci multa disciplina, tactica si mental tare. Si cu cele spuse, inchei aici cu, Hai Romania, hai ca se poate sa iesim din acesta bezna la olimpiadele de la 2012 incoace.

    Sos, in finala de 200 metri a iesit pe sapte in calificari, aici pe cinci, in total si patru in cursa, cu 47,72. Pana in semifinala avea cel mai bun timp al sezonului, 47,30. Are adeversari versati in american si rusul care e mare favorit la proba de 50 de metri. Daca va lua o medalie va fi cel mai probabil medalia de bronz. Oricum, are o cariera exceptionala in fata si in picioare si brate. Avem un diamant, trebuie sa avem grija sa-l slefuim cu maiestrie.

    Iata rezultatele celor doua semifinale, in ordinea lor de start:

    https://olympics.com/tokyo-2020/olym...nl-000100-.htm

    https://olympics.com/tokyo-2020/olym...nl-000200-.htm
    Last edited by miril; 28th July 2021 at 10:49.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #50
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Deci avem deja o medalie de aur si doua de argint. La Rio am avut una de aur, una de argint si doua de bronz.
    Dupa cum spuneam, olimpiada asta va fi mai bogata pentru noi insa mai presus de asta e remarcabil ca revenim in canotaj unde eram bashtani dar cazusem in mizerie si ca ne prezentam bine la inot baieti unde nu am avut niciodata un cuvant de spus.

  9. #51
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Sa nu uitam de Potec, Mocanu, Noemi Lung si Razvan Florea. Putini dar buni. O generatie de viitor se indrepta spre bazinul de inot. Speram se ne aduca satisfactii si mai mari.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #52
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Nechita a pierdut cu 3-2 dar se putea si invers. Prima repriza a decis lucrurile. Meci echlibrat dar n-o vad bine pe japoneza cu britanica.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #53
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    @Miril: Nu uitam de ei si nici de Carmen Bunaciu, prima mare performera de la noi, Beatrice Caslaru si nici de Tamara Costache care a avut doi ani in care a rupt si a detinut record mondial la 50m liber.

    Insa eu ma refeream la revenirea sau la speranta unui inceput in sporturi unde altadata aveam un cuvant de spus iar la inot baieti n-am prea avut altceva in afara de Florea iar acum avem doi.
    De fapt daca ne uitam de unde a venit grosul medaliilor olimpice pentru Romania vom vedea ca in timp am excelat la cateva sporturi: gimnastica, atletism, inot, scrima, canotaj, tir, caiac-canoe, lupte, haltere. In primele patru fetele domina net si asta fara a lua din meritele unor Dan Grecu, Urzica, Dragulescu, Covaliu, Florea. https://www.olympiandatabase.com/index.php?id=28797&L=1
    Scolile de gimnastica fete si atletism le-am cam distrus distrus singuri, dupa cum altele au murit pentru ca a disparut interesul impreuna cu finantarea, scoutingul, continuitatea si infrastructura in mare parte din cazuri. Acum criticam Daciada insa asta a fost legatura dintre sportul de masa si cel profesionist, veriga lipsa din sportul romanesc de azi.

    In plus sportul este perceput la noi drept o cale grea de a-ti face un rost in viata, desi asta a fost sansa de a iesi din mizerie a multor copii din familii sarace.
    Acum atractia pentru modalitatile facile de a castiga bani pe termen scurt este mult mai mare chiar daca unele presupun degradare sociala.
    Banul imediat e tinta suprema, cariera e pe ultimul plan.

    Pacat de Nechita, putea sa castige meciul asta.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #54
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Eu am vorbit de ce mi-am adus aminte imediat. Simt si eu ca ceva se misca spre revigorarea sportului la noi. E aiurea sa marginalizezi ceva care poate aduce sanatate pop.ulatiei dar si performanta si PR prin sportivi si momente de bucurie si armonie colectiva. Problema este ca avem politiceni incapabili in toate sensurile. La Nechita prima repriza eu am vazut-o pe ea ca si doi arbitrii dar alti trei au vazut-o pe japoneza. Chestie de interpretare pana la urma. Mie mi-a placut australianca intr-un meci foarte frumos cu britanica. Tehnica dar si percutanta. Britanica ca si Nechita foarte bataioasa, combativa, a noastra un pic haotica. Ambele sunt pe ADHD-iste. In mod normal britanica merge mai departe spre finala. Paranteza, Costache in opinia mea a fost un caz clar de dopaj ca si Maricica Puica ca sa fim sinceri.
    Last edited by miril; 28th July 2021 at 13:35.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #55
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Costache si mie mi s-a parut caz de dopaj avaand in vedere succesele fulgeratoare si disparitia rapida.
    La Puica nu stiu ce sa spun, era greu de mascat asta permanent avand in vedere ca a fost la nivel inalt din '78 pana in '87.

    Insa hotul neprins e negustor cinstit si hai sa nu fim puritani intr-o lume plina de asa ceva, nu are rost sa dau exemple.
    De obicei vesticii erau extrem de critici cu blocul comunist desi ei faceau mult mai multe rele.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #56
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Nazionala unei mari impotențe, condusa magistral spre ridicol de finul poporean, un golan incult si fara patalama, isi face bgajele dupa o prestatie MIZERABILA. 0 goluri inscrise, nimic, nada, mizeria turneului. Cineva trebuie sa dea cu bisturiul prin tumorele astea care mananca de viu fotbalul romanesc.

  15. #57
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Viitor de aur tara noastra are.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  16. #58
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Dobit00cilor, Radoi a jucat cu ce i-a ramas. Cei mai buni jucatori n-au fost lasati la JO. Ce putea face mai mult cu rezervele rezervelor? Daca Steaua nu e, nimic nu e! Bagati bine la dovleac, mai ales copilul de meletean, William Shakespeare, alias capitanu sulii, fara jucatorii Stelei/FCSB am fost si suntem un mare zero!
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  17. #59
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    ....
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  18. #60
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    N-a fost un comentariu din puritanism dar a fost acea perioada neagra care a culminat cu JO de la Seoul. Cursa de 3000 de metri unde a terminat cu 50 de metri fata de urmatoarea clasata ar fi o dovada. Cam ce facuse si raposata Flo Jo, printre multi altii. Sincer, s-a dovdit ca atat americanii cat si, spre exemplu, britanicii nu sunt mai breji ca rusii sau estgermanii. Am spus-o de la inceput ca Lance Armstrong este dopat si la fel cred ca succesele britanicilor in ciclism, un sport unde nu au avut traditie, indiferent de forme, este datorat dopajului. Pe de alta parte asta nu inseamna ca unii mari atleti nu ar fi reusit si fara dopaj. Intre timp un imbecil scrie un articol, nefiind dopat cu droguri :

    https://www.gsp.ro/opinii/editorial-...hi-638113.html

    SOS, fotbalul romanesc este la pamant. Problema mare a fost ca federatia a permis cluburilor, din cate am inteles, sa pastreze jucatorii pentru campionat in loc sa-i lase la Olimpiada pe cei care au luat bronzul acum doi ani. Brazilia si Spania, de exemplu, asta au facut. Aici n-a putut/alt verb Radoi sa faca nimic. Sunt mirat ca lumea se mai uita la fotbalul intern. Daca l-ar ignora fara ca suporterii lui X sau Y club sa se certe inutil pentru niste incapabili care incaseaza salarii nerusinate poate s-ar mai dezmeticii unul sau altul si ar pune piciorul in prag. Asta e parerea mea desi stiu deja rezultatul.
    Last edited by miril; 28th July 2021 at 14:59.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #61
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Duba, suggy poola!
    Multumesc.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  20. #62
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,366
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miril View Post
    AUR, AUR, AUR!!! La proba de dublu vâsle feminin Simona Radis, Ancuta Bodnar. Bravo fetele! Hai Romania!
    Argint, argint, argint!!!

    Stati nitzel sa se trezeasca domnul Raureanu si sa ne spuna ca si asta-i un sport care nu conteaza, la care nu se uita nimeni. Asa conducatori, asa mazgalici...

  21. #63
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Dupa Romania, Franta la un pas de eliminare la fotbal.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •