Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 34 of 34

Thread: Seria grand prix 2021

  1. #22
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Daaaa, se cunoaste experienta si skills-ul lui Daisuke, si talentul sau de dansator, si expresivitatea... La asta se adauga si experienta partenerei, si mai nou experienta Marinei Zueva. Mie mi-au placut. Komatsubara/Koleto (sot si sotie, el avand cetatenie si un nume nou, japonez) muncesc la Montreal, dar progresul lor este mai lent. Federatia va fi pusa in incurcatura cand va trebui sa aleaga paricipantii la Olimpiada.
    Mramoto/Takahashi FD: https://www.youtube.com/watch?v=2AX5CYQWEqg

    Munca de 1 deceniu a sud-coreenilor a inceput sa se vada, au inceput sa urce pe podium putin cate putin.
    Last edited by Tracoromana; 25th November 2021 at 09:23.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #23
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Internationaux de France
    Grenoble / FRA
    19 - 21.11.2021
    Website
    Pagina ISU

    Participanti: https://results.isu.org/events/fsevent00110998.htm

    Rezultate: aici

    Program (in Romania, +1 ora)
    vineri, Nov. 19
    13:00 Women SP
    15:00 Ice Dance RD
    16:45 Men SP
    18:45 Pairs SP

    sambata, Nov. 20
    13:00 Women FS
    15:10 Ice Dance FD
    17:00 Men FS
    19:10 Pairs FS

    Duminica, Nov. 21
    14:30 Gala

    Livestreams:
    - Fan stream:
    http://live.qq.com/10012776
    https://vk.com/figure_skaters_ru
    - Skating ISU: https://www.youtube.com/c/SkatingISU
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #24
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,744
    Reputatie
    0
    Tocmai am avut acuma un numar "Cavalerul Jedi impiedicat" al unui chinezuc! Misto!
    A avut si sabii laser printre impiedicari. Bine ca n-a avut in maini sabii laser pe bune!
    De cand nu m-am mai uitat la patinaj artistic, am uitat ce ratez!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Yuma Kagiyama are toate insusirile necesare pentru a deveni un mare campion, patineaza de parca ar fi pe arcuri. Imi pare rau doar ca n-am vazut nici un gladiator in programul lui liber. Si am urmarit atent. Nici urma. Si nu cred ca a fost cu 10 puncte peste Mozalev la componente. Poate as fi admis aceasta diferenta daca ar fi patinat fara greseala.

  5. #26
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    S-au terminat primele 5 etape de Grand Prix si se cunosc o buna parte dintre finalisti. Dintre favoriti a lipsit Yuzuru HANYU si Rika KIHIRA. Au fost listati numai pentru o singura etapa Alexandra TRUSOVA si perechea Cheng PENG / Yang JIN. Iar Daria USACHEVA s-a retras de la a 2-a etapa.
    Dar bataliile nu s-au incheiat si se mai fac calcule inainte de ROSTELECOM, ultima etapa de GP.

    Baieti
    - S-au calificat sigur:
    1. Yuma KAGIYAMA
    2. Shoma UNO
    3. Vincent ZHOU
    4. Nathan CHEN
    - Pentru ultimele 2 locuri se vor bate:
    • Jason BROWN 24p
    • Mikhail KOLYADA 13p
    • Evgeni SEMENENKO 11p
    - Celor 2 rusi le pot pune bete in roate Mark Kondratiuk, Matteo Rizzo sau Kazuki Tomono.


    Fete
    - S-a calificat sigur:
    1. Anna SHCHERBAKOVA
    - Daca toate merg bine (fara retrageri, accidentari), se califica sigur:
    • Kamila VALIEVA
    - Pentru urmatoarele 4 locuri se vor lupta:
    • Kaori SAKAMOTO 24p
    • Alena KOSTORNAIA 24p
    • Elizaveta TUKTAMYSHEVA 13p
    • Maiia KHROMYKH 13p
    • Loena HENDRICKX 11p


    Perechi
    - S-au calificat sigur:
    1. Wenjing SUI / Cong HAN
    2. Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV
    3. Aleksandra BOIKOVA / Dmitrii KOZLOVSKII
    4. Riku MIURA / Ryuichi KIHARA
    - Daca toate merg bine (fara retrageri, accidentari), se califica sigur:
    • Anastasia MISHINA / Aleksandr GALLIAMOV 15p
    - Pentru ultimul loc liber se vor intrece:
    • Iuliia ARTEMEVA / Mikhail NAZARYCHEV 24p
    • Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN 13p


    Dansuri
    - S-au calificat sigur:
    1. Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON
    2. Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE
    3. Piper GILLES / Paul POIRIER
    4. Madison CHOCK / Evan BATES
    - Daca toate merg bine (fara retrageri, accidentari), pentru ultimele 2 locuri cele mai mari sanse le au:
    • Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV 15p
    • Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI 13p
    Last edited by Tracoromana; 24th November 2021 at 20:07.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #27
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Rostelecom Cup
    Sochi / RUS
    26 - 28.11.2021
    pagina ISU

    Participanti: https://results.isu.org/events/fsevent00111001.htm

    Rezultate: aici

    Program: ( in Romania, - 1 ora)
    vineri, Nov 26
    13:30 Men SP
    15:30 Ice Dance RD
    18:00 Pairs SP
    19:25; Women SP

    sambata, Nov 27
    13:30 Men FS
    15:40; Ice Dance FD
    17:30; Pairs FS
    19:10; Women FS

    Duminica, Nov. 28
    Gala 15:00


    Livestreams:
    - Fan stream:
    http://live.qq.com/10012776
    https://vk.com/figure_skaters_ru
    - Skating ISU: https://www.youtube.com/c/SkatingISU
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #28
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    -La baieti, mi-a dat emotii Kolyada cu locul 4 la SP, dar pana la urma si-a revenit la programul liber. Ma asteptam ca japonezul sa puna ceva probleme celor care urmau sa se califice in finala GP si intradevar a fost pe podium, insa nu ma asteptam ca Morisi Kvitelashvili sa ia aurul. In concluzie, avand locul 2, Kolyada s-a calificat in finala GP. Tanarul Semenenko s-ar fi calificat si el daca lua locul 1 sau 2; mai are de asteptat alte GP-uri.
    -La fete n-au fost probleme. Valieva a luat un scor astronomic, facand recorduri mondiale la SP, FS si Total. Tuktamysheva a tinut aproape (nu cu scorul, dar cu locul 2; oricum tot respectul!); singura indoiala ar fi fost Maiia KHROMYKH, care a avut ceva balbaieli la concursul din Varsovia - dar nici o problema aici in Rusia. Avand locul 1,2 si 3, s-au calificat toate, alaturi de Sherbakova si Kostornaya. Singura care "strica" sirul de rusoaice in finala GP este Kaori Sakamoto si bine face. Am sperat la o minune de la Loena Hendrickx, dar n-a fost sa fie. Bravo pentru revenirea lui Maiah Bell cu evolutii foarte frumoase.
    -La perechi n-a fost nicio probleme pentru rusi. Am remarcat doar evolutia slaba a italienilor DelaMonica / Guarise.
    -La dansuri competitia s-a desfasurat conform asteptarilor. M-am bucurat ca Hawayek/Baker au debutat in acest sezon si am mai vazut ca Sinitsina/Katsalapov si Zhulin nu s-au bucurat de scorul cel mare, probabil pentru ca nu era mai mare ca al francezilor G/G. Poate ca nemultumitilor li se ia darul . Urmeaza confruntarea directa in finala.
    -Deci la Rostelecom s-a cantat de 3 ori imnul Rusiei si 1 data imnul Georgiei.
    -O mentiune pentru canadieni, prezenti la toate diciplinele: Sadovski, Schizas, Fournier-Beaudry/Sorensen care au reprezentat onorabil Canada. Mai sovaitori au fost Moore-Towers/Marinaro. Dar in ce priveste finala GP au o singura reprezentare: Piper Gilles/Paul Poirier.
    Last edited by Tracoromana; 29th November 2021 at 11:07.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    O sa-i tin pumnii Kamilei Valieva la Olimpiada sa nu pateasca ce-a patit Medvedeva.
    Imi pare rau ca arbitrii n-au avut cum sa-i dea lui Mariah Bell o medalie. In caietul meu de notite, ea a avut liberul cel mai frumos si fiind o patinatoare matura intelege ce patineaza.
    Despre victoria lui Morisi o sa spun doar ca Eteri l-a invins pe Mishin si la masculin.
    Castigatorii de la perechi nu m-au incantat. Programele lor sunt demodate.
    Sinitsina/Katsalapov parca merg in jos in loc sa mearga in sus. Neglijente evolutii, iar FD-ul mi se pare o imensa greseala.
    Am remarcat din nou talentul lui Jean-Luc. Baiatul asta poate sa danseze orice.

  9. #30
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Greu de crezut că am ajuns la finalul Seriei Grand Prix 2021. Calificatii pentru Finala Grand Prix, in ordinea punctajelor de calificare obtinute sunt:

    Barbati
    Yuma Kagiyama JPN
    Shoma Uno JPN
    Vincent Zhou USA
    Nathan Chen USA
    Mikhail Kolyada RUS
    Jason Brown USA
    Rezerve: Shun Sato JPN, Morisi Kvitelashvili GEO, Junhwan Cha KOR

    Femei
    Kamila Valieva RUS
    Anna Shcherbakova RUS
    Elizaveta Tuktamysheva RUS
    Kaori Sakamoto JPN
    Maiia Khromykh RUS
    Alena Kostornaia RUS
    Rezerve: Young You KOR, Loena Hendrickx BEL, Mai Mihara JPN

    Perechi
    Anastasia Mishina / Alexandr Galliamov RUS
    Wenging Sui / Cong Han CHN
    Evgenia Tarasova / Vladimir Morozov RUS
    Alexandra Boikova / Dmitri Kozlovskii RUS
    Daria Pavliuchenko / Denis Khodykin RUS
    Riku Miura / Ryuichi Kihara JPN
    Rezerve: Iuliia Artemeva / Mikhail Nazarychev RUS, Alexa Knierim / Brandon Frazier USA, Ashley Cain-Gribble / Timothy LeDuc USA.

    Dansuri
    Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron FRA
    Victoria Sinitsina / Nikita Katsalapov RUS
    Madison Hubbell / Zakhari Donohue USA
    Piper Gilles / Paul Poirier CAN
    Madison Chock / Evan Bates USA
    Charlene Guignard / Marco Fabbri ITA
    Rezerve: Alexandra Stepanova / Ivan Bukin RUS, Laurence Fournier-Beaudry / Nikolaj Sorensen, Olivia Smart / Adrian Diaz ESP.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  10. #31
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Japonia interzice noi sosiri străine timp de o lună din cauza temerilor Omicron. Măsura va intra în vigoare marti si va dura aproximativ o lună.
    - articol -

    Deci, adio Finala GP pentru seniori si juniori! Ma intreb cum vor ajunge la Campionatul lor National japonezii care se antreneaza in strainatae: Canada, Elvetia...
    Ce vremuri!
    Pe forumuri se mai glumeste cum ca sa se mute Finala la Tallin. Poate nu stiti ca 4CC va avea loc la Tallin (Estonia), la 1 saptamana dupa Europene.
    Last edited by Tracoromana; 29th November 2021 at 18:25.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    S-ar putea ca masura luata de Japonia sa fie similara cu cea luata de Israel, in sensul ca strainilor li se interzice intrarea in tara, dar nu si cetatenilor israelieni. Daca asa ar sta lucrurile, patinatorii japonezi s-ar putea duce acasa pentru nationale.

    N-am stiut ca 4CC a fost mutata la Tallin. Pe care din cele patru continente este situata Estonia? Lol

  12. #33
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    https://isu.org/isu-news/news/145-ne...mplateParam=15

    - Traducere -

    "ISU a fost informat de Federatia Japoneză de Patinaj (JSF) că Finala Grand Prix ISU de de Patinaj Artistic 2021, programata să aibă loc în perioada 9 - 12 decembrie 2021 la Osaka (JPN) nu poate fi organizata asa cum a fost planificata.

    Din păcate, având în vedere situatia epidemică complicată care implică restrictii de călătorie, cerinte de carantină, preocupări de sigurantă si provocări logistice, organizarea evenimentului a fost extrem de dificilă. Federatia Japoneză de Patinaj si Comitetul Local de Organizare au făcut tot posibilul să găsească solutii, dar în cele din urmă au concluzionat că, din păcate, nu sunt în măsură să organizeze si să desfăsoare evenimentul asa cum a fost planificat.

    ISU regretă că găzduirea evenimentului nu mai este posibilă la Osaka în decembrie. ISU va evalua o posibilă amânare a desfăsurării Evenimentului la sfârsitul sezonului si va lua o decizie cât mai curând posibil. ISU multumeste Federatiei Japoneze de Patinaj pentru eforturile si cooperarea lor."
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  13. #34
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Finala seriei ISU Grand Prix, amânată până la sfârsitul sezonului, a fost anulată. Această decizie a fost luată de Consiliul ISU după o întâlnire online pe zoom cu participarea reprezentantilor celor 6 federatii - membre ale ISU, care au găzduit etapele Grand Prix.

    "Uniunea Internatională de Patinaj a decis să anuleze finala Grand Prix a Patinajului Artistic 2021/22. ISU regretă că acest eveniment nu poate avea loc în acest sezon si multumește membrilor ISU pentru eforturile și cooperarea lor", s-a declarat într-un comunicat oficial.



    https://www.isu.org/figure-skating/n...templateParam= 15
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •