View Poll Results: Pe ce loc se claseaza Romania?

Voters
3. You may not vote on this poll
  • 1! Roxen va deveni mai cunoscuta ca Lady Gaga si Shakira la un loc!

    0 0%
  • 2-5! Superperformanta!

    0 0%
  • 6-10 In cele mai bune 10 tari din doua continente. E ceva!

    0 0%
  • 11-26 In finala, dar asa, mai spre coada, cum ne-am obisnuit

    1 33.33%
  • Ne oprim in semifinale.

    2 66.67%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 41

Thread: Eurovision 2021

  1. #1
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0

    Eurovision 2021

    Romania joaca azi in semifinale!
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  2. #2
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Dupa cotele la pariuri, Romania se bate cu Belgia, Azerbaidjan si Israel pentru ultimele doua locuri calificante in finala.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  3. #3
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Si Roxen a iesit din semifinala. Personal, mi-a placut Ucraina.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  4. #4
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Romenia, ziro poinț, go home!

    O piesa de căcat, banala, cantata oricum prost. O mizerie.

  5. #5
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,459
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Romenia, ziro poinČ›, go home!

    O piesa de căcat, banala, cantata oricum prost. O mizerie.
    Seamana cu viata ta.

  6. #6
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Slaba prestatia Romaniei.
    Cred ca piesa putea da mai mult daca interpretarea nu lasa de dorit.
    Roxen a avut o cantare slaba, cantata plat si jos, cu tremurat de emotie in glas (sau de sufocare?), si pe alocuri cu falseturi.
    Bomboana de pe coliva a fost constumatia si coafura care mi-a adus aminte de spectacolele de muzica usoara din anii '80.
    Nici coregrafia nu a ajutat prea mult.

    Daca marea cantareata ar fi prestat mai bine cred ca putea sa se califice cu melodia asta pentru ca nu prea a fost nicio alta melodie care sa rupa.
    In contextul data mi-a placut Belgia cu Hooverphonics si inca vreo cateva prestatii salvate mai ales de intepretate si scenografie.
    Altfel s-au calificat pentru finala destule junkuri, precum curvasaria cipriota pe un refren plagiat cu nerusinare dupa bad Romance a lui doamna macmac si ariana grande de Azerbadjan care avea si ea parfum d eplagiat dupa ceva ce imi scapa.

    Ce nu inteleg ai nostri teveristi este ca Eurovision e un show televizat si conteaza tot spectacolul in jurul melodiei. Ca o sa castigi sau nu este in plan secundar.
    Or spectacolele melodiilor romanesti au fost cam mereu de liga sateasca, exceptand anul in care a fost Sistem care erau ei un spectacol in sine.
    Last edited by Utilizator; 19th May 2021 at 12:02.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  7. #7
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    De acord. Piesa nu e rea (desi e cam repetitiva) dar performanta pe scena a lasat de dorit. Sunt de acord si cu costumatia. Ciudata. Roxen e o pustoaica draguta. Puteau puncta pe chestia asta sau ca in videoclip, ceva mai casual. Meritat sa nu se califice.

    Favorita mea e tot Belgia dar sigur nu va castiga (nici macar top 10). Imi mai place Franta, Moldova, Lituania, Australia (care a iesit), Elvetia, Islanda, Italia si San Marino.
    Cipriotii si azerii vin an de an cu acelasi stil de melodii si mereu au de castigat (ma rog, ajung mereu in finala si termina binisor in clasament). Ma zgarie si pe mine asta.

  8. #8
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,459
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    De acord. Piesa nu e rea (desi e cam repetitiva) dar performanta pe scena a lasat de dorit. Sunt de acord si cu costumatia. Ciudata. Roxen e o pustoaica draguta. Puteau puncta pe chestia asta sau ca in videoclip, ceva mai casual. Meritat sa nu se califice.

    Favorita mea e tot Belgia dar sigur nu va castiga (nici macar top 10). Imi mai place Franta, Moldova, Lituania, Australia (care a iesit), Elvetia, Islanda, Italia si San Marino.
    Cipriotii si azerii vin an de an cu acelasi stil de melodii si mereu au de castigat (ma rog, ajung mereu in finala si termina binisor in clasament). Ma zgarie si pe mine asta.
    Lasa Eurovisionul si da-i un ochi pe gala Showtime din weekend.

    Trei meciuri la super bantam-toate numai pulpa!

  9. #9
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Favorita mea e tot Belgia dar sigur nu va castiga (nici macar top 10). Imi mai place Franta, Moldova, Lituania, Australia (care a iesit), Elvetia, Islanda, Italia si San Marino.
    Nu stiu decat Italia si Moldova. Italia are sanse mari pentru ca au venit cu un rock decent si asta poate avea priza la public mai mare decat alte melodii care sunt pe mainstreamul evenimentului.

    Moldova nu mi se pare o melodie deosebita dar ca intotdeauna moldovenii dovedesc ca stiu sa cante si sa faca un show decent. Mereu ne-au dat lectii la capitolul asta. Pe de o parte cred ca influenta ruseasca i-a educat mai bine pe partea artistica, pe de alta parte cred ca au mai mult respect fata de ei insisi decat avem noi.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #10
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Pe youtube ordinea melodiilor de aseara e asa
    Rusia - 3,4m
    Ucraina - 2,4m
    Cipru si Azerbaidjan - 1,4m
    Croatia - 900k (necalificata)
    Malta Israel Italia Lituania - 700k
    Belgia Norvegia Romania Suedia - 300k
    Restul intre 100 si 200k.

    Melodia noastra n-a fost speciala, dar nici foarte rea, insa performanta a fost slaba, parca Roxen a ramas fara suflu de la atata alergat.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  11. #11
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Voturile pe youtube sunt irelevante pentru ca voteaza foarte multi fani din tara respectiva.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #12
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Lasa Eurovisionul si da-i un ochi pe gala Showtime din weekend.

    Trei meciuri la super bantam-toate numai pulpa!
    Nah...sunt ocupat saptamana asta cu carnavalul asta

  13. #13
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Nu stiu decat Italia si Moldova. Italia are sanse mari pentru ca au venit cu un rock decent si asta poate avea priza la public mai mare decat alte melodii care sunt pe mainstreamul evenimentului.

    Moldova nu mi se pare o melodie deosebita dar ca intotdeauna moldovenii dovedesc ca stiu sa cante si sa faca un show decent. Mereu ne-au dat lectii la capitolul asta. Pe de o parte cred ca influenta ruseasca i-a educat mai bine pe partea artistica, pe de alta parte cred ca au mai mult respect fata de ei insisi decat avem noi.
    Moldova mereu se prezinta bine, cu melodii din asta catchy ce-i drept dar o fac bine si cum spui tu, pun un adevarat show pe scena.
    Italia surprinzator (inca de cand au castigat San Remo), au venit cu o melodie buna de rock/hard rock. Nu e ceva la care italienii exceleaza neaparat (sunt buni la pop rock ei). Acum poate ca sunt putin subiectiv dar in ultimii 10 ani Italia mi se pare tara care a trimis cei mai buni artisti si melodii (desi nu a castigat niciodata in intervalul asta). In fiecare an melodiile lor sunt diferite, de la an la an si fata de ceilalti concurenti. Asta si pentru ca ele nu sunt compuse special pentru Eurovision (cel mult doar pentru San Remo care are alte standarde).

    Am reascultat prima semifinala apropo. Trebuie sa adaug Israel si Ucraina pe lista celor care mi-au placut. Israel a avut o performanta live buna si m-a convins la urma cu acele note foarte inalte. Melodia in studio nu mi-a atras atentia dar performanta live da. Nu cred insa ca va castiga (poate un top 10 asa).
    Ucraina cam la fel. Excelenta performanta si o melodie interesanta. Cred ca va face bine in finala.
    Nu m-a dat pe spate Rusia sau Malta dar au avut si ele performante foarte bune.

    As zice deja dupa prima semifinala ca in Top 5 vom vedea Ucraina, Rusia, Malta si Italia

  14. #14
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,459
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Nah...sunt ocupat saptamana asta cu carnavalul asta
    OK,cand poti.

    Ce faci mai exact?

  15. #15
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Acum poate ca sunt putin subiectiv dar in ultimii 10 ani Italia mi se pare tara care a trimis cei mai buni artisti si melodii (desi nu a castigat niciodata in intervalul asta). In fiecare an melodiile lor sunt diferite, de la an la an si fata de ceilalti concurenti.
    Italienii cred ca se nasc cantand, acolo canta cam toata lumea, au cateva programe teve unde toata ziua se perinda generatii de cantareti anonimi dornici sa se vada pe sticla. Italienii au gustul pentru arte si estetica imprimat genetic, inclusiv melodicitatea limbii ii ajuta.


    Italienii sunt traditional axati pe (pop-)rock cantabil, insa au o scena underground interesanta si au dat Lacuna Coil, trupa ce a lovit-o la nivel international si care recunosc ca-mi place.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #16
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Italienii cred ca se nasc cantand, acolo canta cam toata lumea, au cateva programe teve unde toata ziua se perinda generatii de cantareti anonimi dornici sa se vada pe sticla. Italienii au gustul pentru arte si estetica imprimat genetic, inclusiv melodicitatea limbii ii ajuta.


    Italienii sunt traditional axati pe (pop-)rock cantabil, insa au o scena underground interesanta si au dat Lacuna Coil, trupa ce a lovit-o la nivel international si care recunosc ca-mi place.
    Nu e genul meu Lacuna Coil dar ii cunosc.

    Da, sunt foarte buni la muzica dar limitati totusi putin de limba care nu e atat de internationala (desi e melodica cum spui tu). In general la muzica as zice ca cei mai buni sunt culmea britanicii dar la Eurovision o da rateu an de an (ajungand si ultima de multe ori). Si anul asta nu cred ca intra in Top 20 dupa mine. Trebuie lucrat la faza de preselectie. Pana acum aveau un mini concurs intern care valora foarte putin (nu se uita nimeni) si participau doar artisti amatori venind cu piese (toate slabe) ad hoc pentru acest concurs. Acum cred ca s-au intors la a delega pur si simplu pe cineva. Sa-l trimita pe Ed Sheeran si se rezolva (clar nu se duce insa)

  17. #17
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    San Marino a adus o manea rap (feat. FloRida)
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  18. #18
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Nu cred ca Moldova se califica. Show-ul a fost bun, dar melodia e un eurodance banal... O bate maneaua din San Marino.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  19. #19
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Nah ca au trecut ambele si sincer, nu au luat locul nimanui.
    Semifinala asta a fost mai slaba decat cealalta. Bine ca a trebut Elvetia si Islanda. Restul nu prea ma interesa. Mi-ar fi placut ca Linkin Park, pardon, aia din Finlanda sa ramana acasa dar ma rog. Vad ca rockul cateva puncte ia oricum.

  20. #20
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Seamana cu viata ta.
    Iar te bagi ca tampaxul in smecleu, ne arati ce rujuri frumoase ai si cersesti milostenia ursului intre fălci?

    Stai linistit, băi Dana Internațioanal, anul asta nu e favorită fata din posterul tau de la budă, Conchita Wurst

  21. #21
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,459
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Iar te bagi ca tampaxul in smecleu, ne arati ce rujuri frumoase ai si cersesti milostenia ursului intre fălci?

    Stai linistit, băi Dana InternaČ›ioanal, anul asta nu e favorită fata din posterul tau de la budă, Conchita Wurst
    Ai multe cunostinte in ale poponarismului.

    Nu e o coincidenta zic eu.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •