View Poll Results: Pe ce loc se claseaza Romania?

Voters
3. You may not vote on this poll
  • 1! Roxen va deveni mai cunoscuta ca Lady Gaga si Shakira la un loc!

    0 0%
  • 2-5! Superperformanta!

    0 0%
  • 6-10 In cele mai bune 10 tari din doua continente. E ceva!

    0 0%
  • 11-26 In finala, dar asa, mai spre coada, cum ne-am obisnuit

    1 33.33%
  • Ne oprim in semifinale.

    2 66.67%
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 41 of 41

Thread: Eurovision 2021

  1. #22
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Nu e genul meu Lacuna Coil dar ii cunosc.

    Da, sunt foarte buni la muzica dar limitati totusi putin de limba care nu e atat de internationala (desi e melodica cum spui tu). In general la muzica as zice ca cei mai buni sunt culmea britanicii dar la Eurovision o da rateu an de an (ajungand si ultima de multe ori). Si anul asta nu cred ca intra in Top 20 dupa mine. Trebuie lucrat la faza de preselectie. Pana acum aveau un mini concurs intern care valora foarte putin (nu se uita nimeni) si participau doar artisti amatori venind cu piese (toate slabe) ad hoc pentru acest concurs. Acum cred ca s-au intors la a delega pur si simplu pe cineva. Sa-l trimita pe Ed Sheeran si se rezolva (clar nu se duce insa)
    Am petrecut ceva vreme prin Italia si m-am atasat si mai mult de muzica lor.
    Mie mi se pare ca limba italiana are o savoare speciala si nu degeaba au dat tonul in muzica clasica. Iar italo disco a fost rege in anii '80.
    As indrazni sa spun ca e o alternativa foarte misto la avalansa de muzica anglo-americana si probabil ca e printre putinele ce pot face asta.

    Englezii sunt imensi in muzica moderna, aproape tot ce mi se pare esential in rock vine de la ei.
    Pe de alta parte la Eurovision au trimis constant pop usor englezesc care nu mai starneste prea multe emotii pentru ca e sau a fost pe mainstream.
    Alte tari pot sa mai puncteze imitand popul englezesc pentru ca pare ceva inedit cand vine din alte zari decat de la tatal lor de la care ai pretentii mai mari.
    Nici Ed Sheran nu ar rupe pentru ca s-a cam plafonat stilistic, melodiile lui seamana prea mult unele cu altele, poti sa incepi sa fredonezi melodiile lui noi inainte de a auzi si ai mari sanse sa fii pe linie.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #23
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post

    Nu e o coincidenta zic eu.

    Vad ca metoda accidentul e inca po****ră printre homalăi. N-o sa-ti rupa nimeni curul p-aici, asa cum iti doresti. Doar fălcile, din cand in cand.

  3. #24
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Am petrecut ceva vreme prin Italia si m-am atasat si mai mult de muzica lor.
    Mie mi se pare ca limba italiana are o savoare speciala si nu degeaba au dat tonul in muzica clasica. Iar italo disco a fost rege in anii '80.
    As indrazni sa spun ca e o alternativa foarte misto la avalansa de muzica anglo-americana si probabil ca e printre putinele ce pot face asta.

    Englezii sunt imensi in muzica moderna, aproape tot ce mi se pare esential in rock vine de la ei.
    Pe de alta parte la Eurovision au trimis constant pop usor englezesc care nu mai starneste prea multe emotii pentru ca e sau a fost pe mainstream.
    Alte tari pot sa mai puncteze imitand popul englezesc pentru ca pare ceva inedit cand vine din alte zari decat de la tatal lor de la care ai pretentii mai mari.
    Nici Ed Sheran nu ar rupe pentru ca s-a cam plafonat stilistic, melodiile lui seamana prea mult unele cu altele, poti sa incepi sa fredonezi melodiile lui noi inainte de a auzi si ai mari sanse sa fii pe linie.
    De acord. Chiar sper sa castige Italia anul asta.

    Ed Sheeran ar castiga doar prin prezenta.

  4. 22nd May 2021, 21:31

  5. #25
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Pe 10 Israel vroiam să spun

  6. #26
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Franta se reprezinta acum cu un stil Édith Piaf care seamana mai mult cu Jacques Brel (care e belgian de fapt) ...
    Barbara Pravi este de origine serba. Numele ei este Barbara Pievici.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  7. #27
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Mi s-a părut că a exagerat puțin franțuzoaica

  8. #28
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    In ce sens?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #29
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    A pus prea multă emoție la urmă. Aproape că plângea

  10. #30
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Romania a votat cu Gojira. Din pacate nu trupa franceza, lighioana din Malta.

  11. #31
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Eu votez cu Letonia. Daca nici la Eurovision nu mai aprecizei un crac, o fusta decupata, un decolteu, inseamna ca esti numero dieci. Boschetarul homalău care doarme la marginea Timisoarei in gaurile de obuz din al 2lea razboi mondial.

  12. #32
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    good evening ... and now ... douze points
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  13. #33
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Sweeeeeeeet.

    Pariziene, v-am dat-o ca la finala mondială din 2006

  14. #34
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Mbappeee
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  15. #35
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,482
    Reputatie
    1
    Frantuzoaica s-a desertat nitel pe finalul melodiei. A vrut sa o imite pe Lara Fabian cu "Je suis malade" insa i-a iesit un bors

    Dupa voturile juratilor am constatat ca nu ma pricep la muzica. Islanda bah? Vai de pielea mea cum a sunat melodia alora. Am zis ca o sa caut si melodia Romaniei sa vad unde-s prostanacii nostri. Showul a fost ok, castigatorul la fel de ok, dar nu wow. Fata lunga a elvetianului pe final a facut toti banii
    Stii momentul ala cand dai spaga si tot esti pe dinafara?! Asa a aratat maimutoiu ala

  16. #36
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Toate rezultate le puteti gasi aici:
    https://eurovisionworld.com/eurovision/2021

    Apropo de Romania. In semifinale nu au mers atat de prost dupa rezultatele iesite imediat dupa finala. Au fost imediat dupa Croatia per locul 12(care nu stiu cum de nu s-a calificat; melodia era ok si perfecta pentru Eurovision). A luat 12 puncte de la juriul din Malta..a fost reciproc caci si Romania a dat Maltei 12 puncte (tot la juriu).
    In finala Romania prin televot a dat 12 puncte Moldovei care in opinia mea a dezamagit total. Puteau face spectacol cu melodia aia (caci era una banala liric) insa scenografia a fost extrem de simpla, cred din lipsa de bani. Mai mult Natalia nu canta bine..parca se sufoca si a mai si gresit la un moment dat uitand sa-si puna microfonul aproape de gura. A terminat pana la urma pe un nemeritat loc 12 zic eu.

    Alte considerari:
    - Malta a luat 47 puncte in televot. Inexplicabil. Conteaza mult si ordinea in care canti. Malta a cantat la inceput.
    - Ma bucur enorm ca Cipru si Azerbaijan au luat putine puncte. Nu mai merge treaba cu acelasi stil de melodii.
    - Finlanda care a luat 218 puncte in televot (locul 4 in general la capitolul asta) ma zgarie la creier. Melodie pentru pustani de 15 ani. Probabil aia i-au si votat.
    - Nu inteleg Grecia pe locul 10. Franta i-a dat 12 puncte la juriu..loool
    - UK a luat Zero si Zero..loooll. record negativ. Personal nu mi s-a parut o melodie rea. Aveam altele mai naspa: Olanda in primis, Cipru, azerii, Spania, Bulgaria (nu inteleg melodia aia...ma bucur ca nu au intrat in top 10), Finlanda, Grecia - ma rog, e personal dar nu o vad ultima. Sa fie efectul Brexit...nu stiu.
    - Foarte slab San Marino la televot..13 puncte doar...inexplicabil pentru mine.

    La astfel de chestii, sunt adeptul teoriei "Wisdom of the Crowd" adica cred televotul voteaza mai bine decat juriul.

    Juriul a votat de pilda Bulgaria si Portugalia peste Ucraina (rusinos)....A dat doar 55 puncte Lituaniei (ca nah, e mai eletronica muzica).
    Televotul, desi e mai politic (si juriul nu face exceptie), per total le-a nimerit mai bine zic eu, cel putin Top 10-ul (excluzand Finlanda). Asta e si teoria de fapt. Publicul individual voteaza prost dar in medie o nimereste mai bine.

    Cipru si Grecia si-au dat 12 puncte atat la juriu cat si la televot. Rusinos ca deobicei. Ala din Cipru parea vizibil rusinat de asta iar grecii au trimis un copil sa anunte rezultatul

  17. #37
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Ce Euroviziune, dom'le!

    https://www.youtube.com/watch?v=kX25...KpJQSh4jq_-RKW

    Mi-a placut mai degraba "Edith Piaf".
    Last edited by miril; 25th May 2021 at 17:24.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #38
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    La astfel de chestii, sunt adeptul teoriei "Wisdom of the Crowd" adica cred televotul voteaza mai bine decat juriul.

    Juriul a votat de pilda Bulgaria si Portugalia peste Ucraina (rusinos)....A dat doar 55 puncte Lituaniei (ca nah, e mai eletronica muzica).
    Televotul, desi e mai politic (si juriul nu face exceptie), per total le-a nimerit mai bine zic eu, cel putin Top 10-ul (excluzand Finlanda). Asta e si teoria de fapt. Publicul individual voteaza prost dar in medie o nimereste mai bine.
    Cred ca e si chestie de gust. Mie de ex mi-a placut Portugalia cu mult mai mult decat Ucraina. Nici Bulgaria nu a fost rea.
    Dar perfect de acord cu Cipru si Azerbadjan.

    UK a avut o melodie slaba rau desi teoretic sunt tatici la muzica. Poate ca meritau si ei ceva puncte, cu siguranta peste astea doua de mai sus.
    Nu stiu daca e efectul Brexit, tarile non-UE sunt multe si puteau lua puncte de la ele, de ex Norvegia, Israel...insa nu a fost sa fie.
    Si uite ca si Irlanda care a venit tot cu un pop subtire anglo-saxon a luat foarte putin in semifinala.
    Lumea asteapta altceva decat popul englezesc al anilor '70-'80 fara nicio adaugire la reteta initiala.

    Iar televotul in trecut producea rezultate pe baze mult mai subiective decat mixul public-juriu de acum.
    Last edited by Utilizator; 25th May 2021 at 20:02.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #39
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Cred ca e si chestie de gust. Mie de ex mi-a placut Portugalia cu mult mai mult decat Ucraina. Nici Bulgaria nu a fost rea.
    Dar perfect de acord cu Cipru si Azerbadjan.

    UK a avut o melodie slaba rau desi teoretic sunt tatici la muzica. Poate ca meritau si ei ceva puncte, cu siguranta peste astea doua de mai sus.
    Nu stiu daca e efectul Brexit, tarile non-UE sunt multe si puteau lua puncte de la ele, de ex Norvegia, Israel...insa nu a fost sa fie.
    Si uite ca si Irlanda care a venit tot cu un pop subtire anglo-saxon a luat foarte putin in semifinala.
    Lumea asteapta altceva decat popul englezesc al anilor '70-'80 fara nicio adaugire la reteta initiala.

    Iar televotul in trecut producea rezultate pe baze mult mai subiective decat mixul public-juriu de acum.
    In principiu nu-mi plac melodii banale, lenese sau din alea in care zici imediat "deja-vu". Am mai auzit melodii tip Portugalia si Bulgaria. De aia nu m-a dat pe spate nici Franta. Si daca nu au un pic de originalitate macar sa faca spectacol pe scena sau sa fie ceva wow.
    Ucraina a fost top dupa mine. Au punctat oriunde. O melodie foarte originala cu 3 parti diferite...scenografie si coreografie super misto totul realizat la perfectiune. Doar 97 de puncte de la juriu

    M-am mai gandit la UK si da, nu cred ca e vreun efect Brexit. Pur si simplu melodia lor, desi nu cea mai slaba, nu era nici in primele 15. Pana la urma doar 10 tari primesc puncte de fiecare tara. Spre deosebire de alte tari care iau oricum cateva voturi politic, UK nu are beneficiul asta. Nu are legaturi etnice si politice cu nicio tara in Europa (mai putin Gibraltar care nu participa). Nu are nici diaspora exceptand Spania unde majoritatea sunt batrani si pana se voteaza se pun la somn cred. Nu are nici vecini buni (e o insula). Asta inseamna ca daca trimit o melodie rea, e greu sa ia puncte.

  20. #40
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Stiti care e treaba? Am intrat sa pun o pesă cu Noir Desir si am sfarsit concluzionand ca Stefania e o pesă ok, chiar si in afara contextului politic. Daca adaugi si asta, mi se pare o melodie incredibil de puternică. De ce sa nu dai 12 puncte? Ma piș pe tvr si pe corectitudinea lor, puteau sa puna Kălushu pe primul loc si RHCP pe 2. Era important pt oamenii ăia sa transmita mesajul, nu sa ne dam noi limbi cu rsp moldoveneasca, cum facem in fiecare an. Deci, Romania s-a facut inca o data de căcat, nu doar muzical, unde eram oricum pământ.


    https://youtu.be/Z8Z51no1TD0

    Am ascultat si melodia de pe locul 2. Intersant, inca unul strâns de coae in orfelinat, ramas cu sechele pe viata. Kalushul clar pe primul loc. Doar cativa tampiti au facut nota discordanta, din negericire si noi 🤮

  21. #41
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Noi? Juriul din Romania a fost descalificat pentru aranjamente in semifinala, notele juriului pentru Romania, Polonia si inca vreo 4 tari le-a pus direct eurovisionul.
    Ascult-o pe aia a Spaniei bre.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •