Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 29 of 29

Thread: Campionatul Mondial 2021

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Imi aduc aminte de planul federatiei chineze de a-l trimite pe Boyang la Orser, dar nu mai stiam daca s-a materializat. E posibil ca Brian sa-l fi antrenat pe Boyang doar online fiindca patinoarele canadiene au fost inchise o lunga perioada de timp. Cornel Gheorghe spunea despre coreeanul Cha ca a trebuit sa se mute la Toronto din cauza inchiderii patinoarelor din Coreea, dar de la Orser insusi am aflat ca situatia era exact pe dos. Si Cha si Yuzuru s-au intors la ei acasa sa se antreneze acolo pentru ca in Canada nu aveau unde.

    Ca sa fiu sincera, habar nu am care e a treia pereche a Chinei. Mi-a ramas in minte perechea Wang/Wang, dar am inteles ca cei doi s-au despartit.

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    In sfarsit, Gilles/Poirier si-au vazut visul cu ochii, au luat medalie la mondiale. Si, printr-un miracol, au devenit mai buni decat Chock/Bates si Hubbell/Donohue la dansul liber, inclusiv la componente.

    Eu i-am aparat pe Sinitsina/Katsalapov cand altii ii atacau, dar in seara asta S/K mi s-au parut cam smuciti. Julin, care mereu s-a plans de arbitrajul partinitor, acum nu mai are motive sa se planga. A fost un arbitraj cat se poate de corect, nu?

    Plec cu doua FD-uri favorite de la acest mondial: Guignard/Fabbri si Lajoie/Lagha (cel mai simpatic. Si costumele m-au binedispus). Am vazut ca multe dintre fete si-au confectionat masti in culoarea rochiei si chiar cu imprimeul de pe rochie. Cochetarie maxima.

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Daca as fi dansatoare pe gheata, mi-ar placea ca eu si partenerul sa fim comentati de Cornel Gheorghe pentru ca lui marea majoritate a cuplurilor i s-au parut fabuloase, sublime, fenomenale, fantastice, briliante sau bestial de bune.😄 Adevarul e ca a fost o competitie foarte valoroasa.

  4. #25
    incepator
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    E uluitoare priceperea cu care arbitrii de la dans manipuleaza sutimile de punct in asa fel incat sa obtina clasamentul pe care si-l doresc. E uluitoare pentru ca au marja de manevra foarte mica. Si totusi reusesc. Geniu matematic, nu altceva. Avea dreptate Ivan Bukin sa ne sfatuiasca as nu luam notele prea in serios.
    Eurosport a incheiat transmisiunea dupa penultima grupa, pe ultima n-a mai transmis-o, ne-a invitat sa continuam vizionarea pe EurosportPlayer.
    Marja de subiectivitate a arbitrilor nu e chiar mica. Pe partea tehnica, unde teoretic e totul clar, nu-i chiar asa. GOE variaza intre -5 si +5. Si tine de interpretarea fiecarui arbitru daca elementul a fost de +1 sau +5. Ca sa nu mai spun ca am vazut intr-un protocol, la o competitie mare, acelasi element judecat cu GOE negativ de catre un arbitru si pozitiv de catre altul.
    La partea de componente, e si mai interesant. Cei care nu sunt in prima grupa valorica nu pot aspira la componente mai mari de 8,50. Orice ar face. Si de aici alte diferente.
    Din pacate, nu e un sport unde sa se masoare cu metrul si cronometrul, iar subiectivitatea arbitrilor e decisiva.
    Last edited by Maia M; 30th March 2021 at 09:18.

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    Faptul ca patinatorii din penultima grupa iau note mai mici decat cei din ultima grupa de concurs este o regula nescrisa a arbitrajului. N-am auzit sa se regaseasca in regulament, dar asa nescrisa cum e ea, arbitrii o respecta cu sfintenie. N-ai ce sa faci in privinta asta.
    In schimb, diferentele mari de notare intre un arbitru si altul pentru acelasi patinator sau cuplu ridica niste semne de intrebare. Ai zice ca unii arbitri au fost invitati in panel doar ca sa faca figuratie si ca in realitate habar nu au ce vad. Si asta nu pune arbitrajul intr-o lumina prea buna. La Europenele de anul trecut, la proba de dans a fost un adevarat dezmat.

  6. #27
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Tinerele si talentatele perechi din Rusia au tehnica de nivel inalt, dar chinezii Sui/Han au si interpretari deosebite.
    Nu am vazut Gala din acest an, dar Sui/Han au fost extraordinari la o Gala din 2017.
    https://www.youtube.com/watch?v=UE1wktd08h8&t=2s
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #28
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Comunicarea ISU nr. 2388: Participări la Jocurile Olimpice 2022
    https://www.isu.org/inside-isu/isu-c...qual-comp/file

    Calificari directe de la Mondialele 2021
    * = Sansă pentru intrare suplimentară

    Baieti (23). Sunt in total 30 locuri alocate, deci raman 7 locuri pt etapa a 2-a de calificare; 5 stelute au dreptul la 1 intrare suplimentara. Va fi lupta la nivel inalt.
    3 locuri: Japonia
    2 locuri: USA *, Rusia *, Italia
    1 loc: Canada *, Franta *, S. Korea *, China, Georgia, Elvetia, Estonia, Belarus, Latvia, Cehia, Mexic, Ukraina, Suedia Israel

    Ma bucur pentru Elvetia (Lucas Britigi a fost o surpriza placuta), Suedia (Nicolaj Majorov a reusit pana la urma, sper sa-l trimita Federatia caci pe fratele lui nu l-a trimis acum 4 ani), Sunt incantata bineinteles pentru Mexic. Toata lumea patinajului pare sa-l iubeasca pe Donovan Carillo patinajul său, personalitatea pe gheată si zambetul. Este o mare recompensă, bravo Mexic. Sunt suparata pentru China. Boyang Jin si Yan Han sperau sa califice 2 sau chiar 2 + 1 * pentru China, dar prin ratarea lui Boyang, au pierdut 1 loc. Yan Han si-a facut treaba oarecum, dar parca vad ca nu pe el il vor trimite la JO.

    Fete (24). Sunt 30 de locuri alocate, deci raman 6 locuri pt etapa a 2-a de calificare; 3 stelute au dreptul la 1 intrare suplimentara
    3 locuri : Rusia, Japonia
    2 locuri: USA *, S. Korea
    1 loc: Belgia *, Austria *, Azerbaijan, Canada, Estonia, Suedia, Olanda, Bulgaria, Germania, Georgia, China, Cehia, Marea Britanie, Finlanda.

    Loena Hendrickx BEL si mai ales Olga Mikutina AUT aparuta de nicaieri au fost surprize deosebit de placute calificandu-se in primii 10, si au cate o sansa suplimentara. Nu stiu daca Federatiile vor fructifica sansele, dar ramane performanta. Ma bucur pentru EST, SWE, Olanda si chiar si pentru CAN! Brezinova a calificat CZE si alaturi de fratele ei si de perechea Zhuk/Bidar, au o echipa aproape completa pentru JO, iar cei de la dansuri (fratii Taschler) poate au sanse in etapa a 2-a.

    Perechi (16). Sunt 19 locuri alocate, deci raman 3 locuri pt etapa a 2-a de calificare. Cam putine, caci 2 stelute au dreptul la 1 intrare suplimentara.
    3 locuri: Rusia
    2 locuri: China *, Canada, USA, Italia
    1 loc: Japonia *, Austria, Germania, Ungaria, Cehia

    Japonezii au obtinut o pozitie incredibila, dar nu ma astept sa mai trimita alta pereche. Dar China ar trebui să-si obtină locul. Ma bucur pentru HUN, CZE, imi pare rau ca GER n-au putut sa trimita 2 perechi din cauza unei accidentari la perechea Hase / Seegert.

    Dansuri (19). Sunt 23 locuri alocate, deci raman 4 locuri pt etapa a 2-a de calificare. 2 stelute au dreptul la 1 intrare suplimentara.
    3 locuri: Rusia, USA, Canada
    1 loc: Italia *, Marea Britanie *, Spania, Polonia, China, Lithuania, Franta, Germania, Japonia, Ukraina.

    Aici n-am preferinte, ma bucur pentru toti. Cu greu FRA a obtinut 1 loc, desi s-au calificat in finala 2 cupluri de dans. Acel loc va fi bineinteles al Gabriellei/Guillaume. Pozitia FRA este dezamagitoare in general. Nu s-a calificat deocamdata la fete si la perechi si sunt slabe sperante sa o faca. Sper ca in etapa a 2-a sa se calfice la dans georgienii Kazakova/Revija, accidentati, si armenii Tina GARABEDIAN / Simon PROULX SENECAL a caror testare Covid de la Stockholm se pare ca a fost fals-pozitiva. De altfel armenii au avut curat ghinion si la baieti si fete unde Slavik Hayrapetyan si Anastasiya Galustyan n-au participat din cauza unor accidentari.
    Last edited by Tracoromana; 6th April 2021 at 14:51.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,414
    Reputatie
    1
    In primul rand, eu ma bucur ca au reusit sa tina CM, ceea ce n-am crezut ca se va intampla pana in ultimul - hai sa zicem penultimul - moment. Asta imi da sperante pentru JO. Cu putin efort, poate ca ar fi reusit sa organizeze si Campionatul European si 4CC in 'bule'.
    Nu-i in regula ce li s-a intamplat dansatorilor armeni. Nu le cunosc nivelul, poate ca nu ar fi intrat in primii 24 daca ar fi participat, dar situatia tot jenanta ramane.
    Nu stiu daca Papadakis/Cizeron au fost bine sau prost sfatuiti sa nu participe. In orice caz, prin absenta le-au permis lui S/K sa ajunga la acelasi nivel cu ei, adica sa aiba reputatia de campioni mondiali. Mie S/K mi s-au parut perfect batubili la Stockholm.
    Ma intreb daca arbitrii vor gasi o ocazie sa le dea si lui Guignard/Fabbri o medalie la o competitie de anvergura. Cei doi spuneau ca se vor retrage dupa JO pentru ca vor sa faca copii, dar poate ca vor merge si la CM post-olimpic. Acolo ar fi o sansa fiindca nu cred ca vor veni toate cuplurile din fata lor. De obicei, dupa JO au loc retrageri si la varf.
    Cred ca la evenimentul pe echipe, Rusia e marea favorita la aur. In acest moment, as prezice argintul pentru SUA, iar pentru bronz nu pot sa ma hotarasc intre Japonia si Canada. Mai degraba Japonia totusi. Ar intra si China in ecuatie daca ar avea si la proba feminina cu cine sa se prezinte.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •