Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 23

Thread: Doliu - Semn exterior, imbracaminte neagra, panglica neagra etc.

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1

    Doliu - Semn exterior, imbracaminte neagra, panglica neagra etc.

    In negru.
    Haine de culoare neagra.
    Negruzzi Costache.

    ...

    daca doriti sa comentati
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  3. #3
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    ce vrei sa demonstrezi aici?

    in cazul Coltescu sunt mai multe consideratii de facut:

    1. in functie de cum folosesti cuvintele in context acestea pot fi jignitoare sau nu. De ex cuvinte precum porc, cioara, barna, rahat sunt inofensive in sensul propriu, insa daca le adresezi cuiva la figurat devine jignitor.

    2. conteaza si perceptia celuilalt despre anumite expresii; de ex cunosc si eu pe unii care se apeleaza intre ei in mod amical cu formule de genul " ce faci p.u.la?" sau "salut prostule!" si nu o iau drept jignire. Insa pentru marea majoritate este o jignire.

    3. exista o diferenta intre rasism si discriminare pe de o parte si mitocanie sau nepasare fata de sentimentele celor din jur pe de alta parte. Diferenta asta s-a estompat in vest pentru ca amandoua sunt condamnate cam la fel prin norme sociale (political correctness daca vrei). Aceste diferente nu exista nici la romani in particular, dar din cauza ca avem norme sociale lejere in cadrul carora mitocania, rasismul si discriminarea sunt considerate normalitate.

    4. In cazul Coltescu este evident ca nu a spus-o cu tenta rasista ci in mod firesc, romaneste, in dialog cu centralul Hategan. Si eu cred ca Webo a facut un scandal mult prea mare si ca putea sa nu se bage intr-un dialog intre doi arbitri ce vorbeau in alta limba. Coltescu a avut si ghinionul ca negru in romana suna precum nigger in engleza si daca avea prezenta de spirit putea sa o dea cotita. Insa Coltescu putea si sa-l apeleze secundul turcilor referindu-se la calitatea persoanei si nu la aspectul fizic. Insa reflexul de acasa a fost mai puternic. Peste toate cred ca e o lectie buna pentru toti, vorbele conteaza si ar trebui gandite inainte de a fi scoase pe gura.
    Last edited by Utilizator; 9th December 2020 at 12:59.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Corect, de bun simt.
    Din pacate situatia nu mai este de bun simt inca de aseara.
    Aici se face procesul termenului "negru" incercand sa se demonstreze ca reprezinta simbolul rasismului ordinar. Mai multe chestii m-au agasat cumplit si pot spune ca sunt negru de suparare.
    In primul rand s-a exagerat cu atitudinile de pe teren ale jucatorilor si antrenorilor etc... Cand pana la izolare in stadioane se auzeau tot felul de zgomote prin care se imitau maimutele sau se vedeau banderole cu inscriptii rasiste, acum s-au gasit sa-l condamne pe amaratul de Coltescu. Au iesit toti de pe teren in semn de protest. Da. PSG calificata, Istanbul eliminata, meci fara importanta si ipocrizie maxima. Mbappe care da cu Twitt "suntem alaturi de Webo". In ce masura Mbappe a fost discriminat pana acum? La un salariu de 2 milioane pe luna e cam nasol. Albul Ronaldo are 3 milioane.
    Deci Coltescu e rasist deoarece a spus "negru".
    Pai ce facem cu Black Lives Matter, ba? Sau cu Black Friday? Black Sabbath? Ne invartim si tot la Back in Black ajungem.
    Am observat ca absolut toti sportivii negri vedete au reactionat contra Coltescu. Au auzit ei "negro" acolo. Eu am auzit ceva diferit dar probabil e din cauza ca sunt alb. Da, sunt alb deci posibil rasist. Probabil maine mi se va reprosa ca tac. Tac si nu zic nimic antirasism dimineata cand imi beau cafeaua. Ghinionul meu ca nu sunt negru ca sa-l pot injura pe Coltescu si sa ma felicite Mbappe.

    Dar uite ca nu sunt numai negri pe lumea asta si toata tevatura asta devine contraproductiva. Au inceput sa vina reactii in presa care critica modul in care Coltescu e deja condamnat si reactia excesiva a jucatorilor milionari.
    Apoi intra in scena adevaratii rasisti. Pe retelele sociale in Franta am vazut deja postari la adresa lui Webo cum ca "daca nu-i place propria culoare n-are decat sa-l imite pe Michael Jackson

    In orice caz este un eveniment fara precedent. Ne asteapta zile negre.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  5. #5
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Altii John Barnes (ex cpt Liverpool) si Omrani de la Cluj au reactionat in sprijinul lui Coltescu.

    Multi oameni reactioneaza excesiv, sunt extrem de sensibili din diverse motive.
    Problema apare cand extremele devin norma, din motiv de exces de zel din partea unora si din oportunism social din partea altora.
    De ex. este o ipocrizie fara seaman sa auzi ca Erdogan, un lider al discriminarii etnice si al limbajului jignitor violent, cere pedeapsa exemplara pentru acesta "manifestare rasista" a lui Coltescu.

    In cazul de fatza inteleg ca Webo este un militant vechi contra rasismului in fotbal, recunoscut pentru protestele si pozitiile lui publice de-a lungul timpului. Evident ca a reactionat excesiv.

    Si cred ca era mai firesc ca observatorul meciului sa medieze conflictul si sa continue meciul.
    Sa-l fi chemat pe Coltescu la explicatii si sa-l puna sa-si ceara scuze pentru jignirea neintentionata, sa-i fi explicat si lui Webo ca asa suna black in romana si gata.
    UEFA sa-i fi dat un avertisment lui Coltescu si sa-l puna sa faca 10 ore de limbaj adecvat in societati multi-etnice si gata (presupun ca exista astfel de cursuri).
    In plus Coltescu are 43 de ani, e pe final de cariera, UEFA putea sa nu-l mai delege la meciuri si sa recomande FRF sa il scoata din prim-plan.
    Si UEFA putea sa dea un comunicat normal in care sa explice ca e un eveniment regretabil dar in mod evident fara conotatii rasiste.

    Insa nu au oua sa faca asta pentru ca nu au chef sa intre intr-o dezbatere ampla din care pot iesi sifonati.
    Insa e drept ca in lumea de azi dialogul social nu mai exista, exista doar tabere pe pozitii extreme si beligerante si discutia degenereaza rapid in atacuri la persoana.
    Si asta pe orice tema si la orice nivel. Personal mai pot avea dialoguri argumentate normale numai cu vreo 2-3 prieteni si pe teme tehnice la job.

    PS: e interesant cum devine Coltescu simpatizat in Romania desi pana acum nu prea era cazul
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #6
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Mda!

    Romania- Franta, 13.02.2002. Francezii ne-au facut tigani, nu a fost considerat rasism.

    CFR -Slavia Praga, 20.08.2019, cehii scandeaza tiganii, riganii, meciul continua, nu e considerat rasism.

    Napoli - Steaua, 2010, macaronarii spun ca suntem 'o rasa de rahat, neam de tigani de rahat", partida se joaca, nu este considerat rasism.

    19.04.2010, Jonathan Lambert executa ceea ce el a numit 'salutul romanesc", s-a ridicat in picioare, s-a aplecat putin, a intins mana ca si cum ar cersi, nu e rasism


    Simona Halep- Sloane Stephens, 10.06.2018, Simona castiga Roland Garros. "O romsnca a castigat la Roland Garros", este mesajul care insoteste fotografia, iar personajul care apare in caricatura striga pe strazi: " fiare vechi, fiare vechi" , doar o caricatura, nu e considerat rasism.

    Coltescu spune da-i cartonas lu ala negru, aici e rasism domnilor, fierbe Europa...mda,
    romanasii sunt mult prea mici sa fie discriminati...mda, da- mi bag plua in ioropa voastra, aia cu doua viteze...

  7. #7
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Foarte corect dar ar trebui sa protesteze si oficialii nostri cand se intampla din astea. Sa iasa Werner si sa spunq raspicat: pe-se-de, padon, ixulescu ne-a discriminat, este inadmisibil, Romanian lives matter.

    Altfel e deja prea mult ce se intampla, au inceput meciul cu protest, au intrerupt meciul in min 14 de aducere aminte...e salbatic de amuzant cum a ajuns Coltescu exponentul rasismului mondial.
    Dar astea sunt vremurile, generatia social media domina peisajul, orice rahat devine motiv de miscari de mase ovine care se trezesc la un semn, urmeaza sa faca cenacluri in memoriam si proiectii pe Domul Invalizilor si pe marea moschee din Istanbul cu chipul vampirului rasist Sebastian.

    Ps: vorbim de altii dar si aici daca scrii po.pu.la.tie ti se cenzureaza partea de cuvant care tine de sex. La fel si c.a.cat, a trebuit sa schimb in rahat.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Coltescu a zis "ala negru acolo"
    S-a tradus "le noir la-bas"

    Daca e cum e tradus ar fi "negrul ala acolo" ceea ce schimba tonul expresiei si devine cu tenta rasista.
    Trebuia tradus "lui la-bas noir"

    Oricum greselile vin in acelasi sens, ala care favorizeaza elanul asta isteric. Toti sunt entuziasmati ca au provocat si trait un eveniment istoric. Nu se gandeste nimeni ca daca condamni pe cineva inocent este mult mai grav decat daca nu candamni pe cineva vinovat. Si totul a plecat de la o eroare. Niciodata nu s-a pronuntat "negro".

    Apoi sa vedem ce face UEFA. Asociatia asta printre cele mai rasiste care exista in lume e capabila sa produca o surpriza. Pe de alta parte e si cea mai curva posibil. Plina de oportunisti venali, e in stare sa le cante in struna alora care crede ea ca sunt mai influenti.

    Si nu in ultimul rand precizez ca pacostea termenului asta vine din franceza. Tot de la astia, da.
    In franceza "negre" este un termen cu adevarat rasist daca e utilizat azi. E diferit de "noir" care inseamna negru la noi. "Negre" inseamna un sclav negru.
    Uite de asta ne tot pupa in tur pe noi ailalti latini unde negru, negro este o simpla culoare.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #9
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Am urmarit emisiuni pe tema in Franta si iar ma enervez.
    Transpira o jena evidenta fata de atitudinea jucatorilor celor doua echipe in situatia in care nu se stie exact daca a fost sau nu act rasist la Coltescu. Se tot dezbate si lozincarii antirasisti insista din ce in ce mai exagerat. Tot ei folosesc termenul "noir" in fiecare fraza fara sa-si de seama ca se kk pe ei balbaind pseudo argumente. Si noir in sus, noir in jos, la dreapta si stanga, dar tot acuza "negru" acolo ... "Les noirs ont beaucoup souffert". Asa tot aud .
    Pai, bai negriciosilor, ori e voie cu "negru" ori nu? Sa stim si noi daca e posibil sa mentinem termenul in romaneste. Daca in franceza e permis atunci de ce e socant in romana?
    Exista clivaj evident. Jurnalistii consacrati incep sa emita teoria exagerarii si ratarii evenimentului antirasist. Cei tineri sustinuti de fotbalisti negri la pensie recent tot suna clopoteii ipocriziei in masa. Sa fie, sa existe, sa nu rateze momentul.
    Manifestarea la inceput de meci rejucat intre PSG si Istanbul e o rusine. Sa compari tu moartea lui Floyd cu romaneasca mitica al lui Coltescu e chiar indecent. O jignire pt familia lui Floyd
    Last edited by delaparis; 12th December 2020 at 00:29.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  10. #10
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,403
    Reputatie
    1
    Imi fac un pic reclamã, dar nu iau bani de la mogul, cã nu am publicitate. Opinia mea e pe blog: https://thescienceinmymind.blogspot....ba-romana.html.

    Esențialul: Dacã între 10 negri titulari în echipa de fotbal a Franței ar fi doar Antoine Griezmann și, pur și simplu, ai un lapsus cu privire la numele lui și îi zici „yo, white guy, come here” chiar l-ai discrimina, chiar l-ai pune lîngã sclavii de pe plantațiile de bumbac?
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  11. #11
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Nu e discriminare, parerea mea.
    Dar nu e vorba de "ala negru, vino aici". E doar "ala negru acolo, verifica deoarece nu se poate asa ceva ..." adresat unui coleg in spirit regulamentar. Sigur e interpretabil. Era mai clar daca era "uratul ala trebuie eliminat". Turcul Webo habar n-avea ca de fapt acolo era insulta rasista si Coltescu arbitra finala PSG - Chelsea

    Cand dai la mana analfabetilor fotbalisti (albi, negri, verzi si toate culorile) judecata unui fenomen care dovedeste ca sunt total depasiti, asta iese. O diaree revolutionara ce se vrea simbolica in mare partz.
    Last edited by delaparis; 12th December 2020 at 02:16.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  12. #12
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    doar intreb, daca la nationala frantei ( tot poporul stie ca i una majoritar colorata) striga unul de pe marginea drumului, ala alb din grupul de 11 , tot discriminare? repet, sa mi bag in ioropa aia cu doua viteze.

  13. #13
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    In echipa Frantei e rasism dovedit daca ne uitam atenti in ultimii ani. Dar selectiv.
    Domenech nu suporta arabii. A scos din echipa pe Benzema, Ben Arfa, Nasri si Adil Rami cand erau in plina forma. A pastrat negrii.
    Laurent Blanc (alb e numele sau, sa nu avem probleme ) a scos toti negrii si a bagat arabii. Benzema, Ben Arfa si Nasri au fost titulari la echipa sa.
    Deschamps Didier a scos iar arabii si a bagat negrii. Avem Mbappe, Kante, Pogba etc ... nici vorba de Benzema desi e in plina forma de ani de zile .

    Dar problema pe fond e ca occidentul ne trage in rahatul lor. Noi nu am avut niciodata sclavi negri si nici nu am cotropit teritorii in Africa, Asia si insule in Atlantic sau Pacific.
    Ei au probleme cu negrii, nu noi!
    Noi suntem albi si atat. Ei au un complex fata de po****tia neagra pe care au adus-o in trecut la sclavagism. E problema lor, a francezilor, englezilor, spaniolilor, portughezilor, olandezilor etc ...

    Deci cretinul de Webo, deoarece e cretin, se vede clar, sa se bata contra adevaratilor inamici ai sai. Sa lase in pace oameni inocenti, cu frica lui Dumnezeu, probabil inculti, dar in niciun caz rasisti.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  14. #14
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Eu zic ca negrii beneficiaza de discriminare pozitiva, asta pentru ca li se da prea multa importanta.
    Deci daca vrei sa identifici un negru dintre 2 albi folosind culoarea, e rasism.
    Daca vrei sa identifici un alb dintre 2 negri folosind culoarea, din nou va fi rasism, deoarece i-ai folosit in contrast.
    Ei vor urla 1.000 de ani ca au fost sclavi si vor dori razbunare pe albi.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  15. #15
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    doctore, tu cati amici cu alta culoare a pielii ai? negrii, aramii, galbeni, ...cu alta culoare de piele decat alb pur cu care te mandresti (cel putin asa reiese din postarea/rile tale anterioare)

    ia citeste tu, incetuc asa cum poti, cate ceva despre colonialism si neocolonialism acilisa https://en.wikipedia.org/wiki/White_people
    dupa care gugaleste putin sa vezi si care-i proportia ''oamenilor albi'' din totalul po****tiei lumii



    Ps. Cand vad astfel de postari ... parca-mi vine si mie sa declar, ca defunctul Marius, d'alea cu<< sunt tigan si ce, care-i problema voastra?>>

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  16. #16
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Tu citesti, dar nu intelegi nimic.
    Am spus ca doar negrii considera ca a fi numit dupa culoarea pielii o considera ofensa si fac mare caz din asta.
    E ca si cum un evreu ar incepe sa se dea cu curul de pamant ca au avut de suferit in razboi si e discriminare daca-l numesti evreu.
    Si inca ceva: problemele de discriminare ni le creem singuri si sunt alimentate artificial pentru a tine prostii saraci si flamanzi ocupati cu adevaratele probleme ale societatii umane. Inventarea religiilor diferite sunt o alta metoda eficienta.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  17. #17
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    nu stiu ce este clar pt tine dar sigur este ca STIU ca romanii, in mare proportie, sunt rasisti si discrimineaza oameni, natii intregi chiar fara ca macar o data sa se fi intalnit cu un negru, galben, albatru sau vietnamez de exemplu - tu, ca moldovean ce esti, te mandresti cu compatrotii unguri ce i-au izgonit nenorocitii aia e vietnamezi din brutarie? doar intreb

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  18. #18
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Nu sunt asa sigur ca romanii sunt rasisti. De fapt cred ca mai mult e o chestie de incultura sau de mediu. In Romania nu stim cum e sa traim impreuna cu oameni de alte culori. Stiu, e nasol cum ma exprim dar asta e legal pare-se deoarece daca zic "negri" e nasol. E nasol de ilegal. Deci albii, noi romanii albi exemplu, trebuie sa vorbim in termeni "culori". Nu negri, nu negro (vai ).
    Suntem rasisti? Probabil asta credem, dar nu intelegem exact ce inseamna, cred.
    Am cunoscut rasisti in Franta. Eh bine astia nu sunt ca noi. (astia albi, romani). Ei urasc negrii. Le vor disparitia pur si simplu. Orice actiune tacita, complot contra sau violenta pe fata, este promovata. Adevaratii rasisti sunt feroce. Noi, romanii, suntem mici copii.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  19. #19
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    ai mare dreptate aici

    romanii, in marea lor majoritate, nu au iesit din tara decat pentru 5 zile sejur in Turcia sau Grecia si aia doar de trei patru ori in viata, la allinclusive (ca-i mai 'eftin) deci CLAR nu au avut ocazia imparta acelasi spatiu (scoala, mijloc de transport, sala de cinematograf, mall, magazin, cartier, oras, etc) cu altfel de persoane decat cu tiganii (sau romii?!?, am uitat termenul legal folosit acolo/ recomandat de Academia Romana) nostrii bastinasi; nu au o experienta directa de relationare cu altfel de rase (DA, si evreii sunt o rasa/popu latie distincta pentru ca au caracteristici aparte...pot fi diferentiati fizic) asadar ei povestesc si urasc/ discrimineaza doar din imaginatie copiind in viata reala ce au vazut ei in filme la Protv& KanalD

    ei nu inteleg ca exista zone intregi din tari ca Olanda, Belgia, Franta, Germania, Anglia,* unde tiganii nostrii sunt doar o picatura de culoare in curcubeul ce se revarsa pe strazile oraselor si ca de fapt culoarea pielii chiar nu conteaza atata timp cat individul respecta normele civice si se comporta precum un om; din pacate trebuie sa repet ce-am scris pe topicul acela plin de idiotenii <<strigatul americii negre>> unde discutia derapase spre hmmm... un teren minat pentru Forumul OLS: se v-a gasi intotdeauna un chinez ('au japonez, vietnamez, pakistanez, babilonian) mai bun profesional deci mai util societatii decat Dario (de exemplu, nimic personal man) sau, ca tot suntem prezenti aici, DoctorSatan asa ca doar zic - hai sa lasam prostioarele si sa discutam aici despre boul si needucatul de Coltescu. Despre asociatia arbitrilor romani, liga (ne)profesionista de fotbal si idiotul ala cu aparente de intelectual, Burleanu parca e surmane-ul lui, (numit politic, btw) ce conduce si reprezinta fotbalul romanesc. Ei sunt cei ce au trimis idioti precum Coltescu netestati intectual si fara trainingul necesar sa conduca partide cu asa expunere media. Ei sunt adevaratii vinovati pentru scandalul asta nu idiotul asta cu IQ de musca betiva

    *nu am mentionat SUA sau Africa de Sud pentru ca acolo exista realmente probleme! o parte din popu/atie este discriminata de ... cei cu pielea superioara, ACUM, in douazecidouazeci iar acolo exista o trista experienta traita destul de curand incat sa se transmita prin folclor, din generatie in generatie.

    Asadar jos Burleanu, Gino Iorgulescu, Gigi Becali, Anamariaprodan lautareasa, grecul ce conduce arbitrajul etc!!

    Ps. si mai lasati in plm tampeniile cu tiganii ca nu mai aveti acasa decat 7,8% din cati au fost in Romania acum 14 sau 20 de ani - au plecat <<in Suedia>>, toti
    Last edited by Novac; 14th December 2020 at 07:04.

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  20. #20
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Novac View Post
    nu stiu ce este clar pt tine dar sigur este ca STIU ca romanii, in mare proportie, sunt rasisti si discrimineaza oameni, natii intregi chiar fara ca macar o data sa se fi intalnit cu un negru, galben, albatru sau vietnamez de exemplu - tu, ca moldovean ce esti, te mandresti cu compatrotii unguri ce i-au izgonit nenorocitii aia e vietnamezi din brutarie? doar intreb
    Dupa cum ziceam, lumea e plina de prosti si non-problemele sunt usor de adus in prim-plan pentru astfel de oameni.
    Iar intr-o tara habotnica si cu analfabetism functional de aproape 50% e foarte usor sa semeni ura.
    Ca si-n ghetourile africane din Franta, de altfel.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  21. #21
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    Eugene Goodman = BLACK

    Inca un ''om negru'' dovedeste Americii ca este mai bun profesionist, mai uman, solidar etc comparativ cu hoardele de ''albi'' cu care a trebuit sa concureze acum o saptamana cand, culmea, el a trebuit sa apere, pe scarile si culoarele Caapitoliului, aparand democratia Americii. D'aia zic(eam) sa reanalizati si, chiar daca refuzati (din necunoastere 'au indoctrinare) sa recunoasteti un FAPT, sa o lasati moale cu caca/urile anacronice gen albii sunt buni restul nu;

    suntem egali in fata societatii in care traim si doar proband calitatile acumulate in scola putem fi departajati in oameni (sau fiare) asa ca va rooog - cand mai aveti reactii tampite vis-a-vis de vietnamezii care vin sa faca paine (sic: sa va ia joburile!) dati un google de verificare si veti vedea ca noi, albii, suntem minoritari pe aici ...










    Ps. Da, Gigi Becali este un idiot rasist!
    Last edited by Novac; 13th January 2021 at 05:06.

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •