Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 44

Thread: Cupa Romaniei 2020/2021

  1. #22
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Astra - Dinamo, 13 aprilie ora 19.00.

  2. #23
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    In tur 1-0.

    Astazi se joaca returul si sper intr-o calificare dinamovista. Suporterii dinamovisti merita o callificare in finala. Astralii au pierdut 3 meciuri in ultimul timp. E totusi greu ca orice gol al astralilor valoreaza dublu.

  3. #24
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Da, 0-0 min 70, maxim prelungiri pt Dinamo azi.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #25
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Cat bulan sa ai!?

    Prelungiri.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #26
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Gooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooool

  6. #27
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,509
    Reputatie
    0
    Atat bulan!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #28
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    De unde bulan? Asa a fost strategia.

  8. #29
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Voi aici postati? La izolare in casa lui Dinamo?
    E thd acolo pe strada ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #30
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Avem si lovituri de departajare.

  10. #31
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Si Astra merge in finala. Asta e, dinamovistii au facut tot ce au putut.

  11. #32
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Leo View Post
    Si Astra merge in finala. Asta e, dinamovistii au facut tot ce au putut.
    Si bulangiul ala de Burleanu nu a facut nimic
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  12. #33
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Scuteste-ma de rautati...

  13. #34
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am jucat bine, cum va suna comunicatul DDB. Si am ratat penalty ca Baggio si Maradona, cum vor pișa ochii piariștii.

    Nu, trebuia sa ne calificam. Atat, punct.

    Vii si bati penalty de parca e primul din viața ta. Ti se ofera o sansa si bati de parca era al 2lea penalty din viata ta. Si el n-are nicio vina, ca e tanar. Pai, bate in mortii tai 400 de penaltyuri la antrenament si n-o sa mai crape bășica de rusine, nu? Esanu se hlizea ca prostul, era total deconcentrat, nu e de mirare ca nu a mirosit niciun sut.

    Vreti sa va reamintesc cum am luat ultimul trofeu important? Am fost dominati 98% din meci, am marcat la o faza fixa si aia a fost. Catenaccio bonettian, campioni di coppa e basta

    Auzi, ma, noi am jucat bine. Chiar frumos. Nu e perioada renasterii in pictura, e semifinala de cupă. Si te califici, adica esti bun. Sau pierzi cu o echipa inca si vai de muortii ei, deci esti prost.

    Cum, ma, vine ala de o zi jumate antrenor si toti bat penalty de manual, iar martalogii nu dau nici la reluare. La munca, baaa, fmg de asistați!

  14. #35
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    N-au jucat bine dar nici mai rau decat adversarii. Au fost chiar buni daca judecam in comparatie cu dezastrul din sezonul regulat.
    Se puteau califica in finala dar asta e.
    Sa scapam de retrogradare si e suficient.
    Si ce faceam daca luam cupa? de unde echipa pentru cupele europene? iar ne eliminau niste desculti in primul tur.


    Altfel ai dreptate, jucatorii au carente mari de pregatire, nu numai din cauza de antrenori dar si din lipsa de motivatie personala, de ambitie.
    Loviturile libere, penaltiurile si tehnica individuala trebuie exersate in principal in grupuri mici.
    La antrenamentele cu echipa antrenorul selecteaza pe cei mai buni, nu sta cu ei sa-i invete rand pe rand abeceul fotbalului ca nu mai termina niciodata.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #36
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Acum multi, multi ani, la echipa orasului meu era un antrenor de toata isprava, fost jucator la Rapid, cel mai bun atrenor care a activat pe aceste meleaguri. Intr-un meci, un jucator de-al sau a incercat sa reia cu capul de la firul ierbii. Executie pretentioasa, dar ce a reusit acesta e doar sa starneasca hohote de ras in tribune...
    Ce a urmat ? Toata saptamana viitoare antrenorul l-a pus sa exercute acest procedeu la antrenamente. Ei bine, jucatorul "erou" al acestei povestiri cred ca si acum, la 70 ani stapaneste aceasta modalitate de a lovi mingea.
    Deci da, antrenorul, daca este antrenor, trebuie sa-i invete pe jucatori anumite procedee, sa-i puna sa exerseze.
    Poate cel mai elocvent exemplu este cel al lui Messi care abia acum, la "batranete" a inceput sa execute bine, deseori magistral, loviturile directe...Sau Ronaldinho, crede cineva ca stapanea de la grupele mici "fentele" acelea ametitoare ? Nu, le-a exersat la antrenamente. Iar exemplele pot continua, la nesfarsit. Iar daca mai bagam in ecuatie si portarii...

    parerea mea
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  16. #37
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Desigur ca antrenamentele comune sunt esentiale, dar cei ce vor sa presteze decent la job au pregatirea de baza si se pregatesc si pe cont propriu nu numai in timpul serviciului cu toti colegii.
    mi-aduc aminte de ex de Claudiu Niculescu care se pregatea suplimentar pentru loviturile libere, asta ca sa dau un exemplu mai recent.
    Mai sunt si alte exemple.
    Dar e corect si ce spui, antrenorii ar trebui sa dea si teme pentru acasa, jucatorii mai prostuti si fara pasiune au nevoie de asta.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #38
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Eu mi-l aduc aminte pe Petre la o varsta inca si mai mica decat a lui Mihaiu, batea lovituri libere dupa antrenament pana se lasa noaptea. Tot felul de pozitii, de situatii care puteau aparea in timpul jocului. Nu era intensitate, dar practica sigur ca te ajută. Nu era nici nocturna atunci, ii goneau ăia de strangeau pe acolo acareturile. Erau el si Coporan, aka Pamela, mereu cu zambetul pe buze - adica lucruri simple pe care azi nu le prea vezi la fotbal Mohora si Lupu, care erau sefii, cred ca pe la ora aia desfaceau deja a 2-a baterie cu vin si turnau in condurii balerinelor. Antrenamentul lui Bondrea era o bataie de joc, cum probabil e si acum. Adica, tot un profesor slab, inghitit de greii din vestiar. E o conjunctura care permite acestor gunoaie de jucatori fara valoare sa ne scarbeasca. Sanse, de 3 ani de zile, au tot avut si mozoleanu, si ahmed, si mihaiu, si mortii ma-sii, toti *****ii astia despre care tot aud ca sunt tineri, sunt tineri, sunt tineri. Bine, si alte calitati?

    PS. Am varsat o lacrima cand am citit comunicatul ddb. Ăla de dupa meci, cu paralelă intre R Baggio si Mihaiu. Nu ne mai vindecam, am obosit...

  18. #39
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    La 21-22 de ani trebuie sa depasesti stadiul de tanara speranta si sa devii certitudine.
    cam asta e varsta maxima pana la care acumulezi notiunile de baza, exista cresterea exponentiala de valoare, se creaza reflexul de a te pregati fizic si se educa vointa de a reusi.
    Dupa varsta asta incepi sa te finisezi castigand experienta tactica si cam atat.

    Daca nu rupi norii la 21-22 de ani atunci sunt slabe sperante sa mai confirmi vreodata la nivel inalt.
    E precum orice alt proces educational: nu prea poti sa speri ca un copil cu carente la matematica de liceu va deveni vreodata un matematician de forta. Cand incepi sa te autointretii este foarte greu sa recuperezi etapele ratate pe vremea cand nu aveai altceva de facut decat sa inveti.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #40
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Amandoi aveti dreptate.

    Mi-aduc aminte de un pasaj din Mirajul gazonului in care autorul povesteste cum dupa antrenamente ramaneau pe teren, pana la lasarea intunericului, Dumitrache, Dinu, Lucescu. Exersau pase lungi, verticale, sprint urmat de centrare fara preluare, iar Mopsul finaliza. Din orice pozitie: cu capul din saritura, de la firul ierbii, sut din voleu, tot arsenalul. Iar cine l-a apucat, stie ce executii avea in timpul meciurilor

    Si da, la 21 ani un fotbalist este deja o certitudine.
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  20. #41
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Ma bag și eu puțin în seamă cu un exemplu
    E de aici de la Sibiu, e unul fundaș lateral care merge și la U21, posibil sa prindă Olimpiada. Acum câteva săptămâni au făcut cei de la club o sesiune de întrebări și răspunsuri, adică suporterii au postat niște întrebări pe Facebook și apoi băiatul trebuia sa le răspundă într-un interviu. Știind ca feciorul e petarda pe centrări zic sa îl întreb cam cât timp rămâne după antrenamente ca să își exerseze centrările răspunsul lui a venit sec: "nu cred ca am nevoie sa exersez"...puteți sa ma credeți ca e titular de 2 sezoane la echipa și încă nu are nici o centrare de gol.

  21. #42
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Poate da o centrare de gol miercuri, in cinstea Gascanului
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •